Macmillan oppert periodieke topconferenties DAF 600 in produktie Eisenhower lijkt er echter niet veel voor te voelen HET WEER „Prinses Irene" op proefvaart aan groot gevaar ontsnapt Tibetaanse ballingen verzoeken tussenkomst van India Bakker's Behang Aanvaring met Duits vrachtschip op het nippertje vermeden Tiende „Keukenhof" in stilte geopend Briljant ogenblik 44e JAARGANG NUMMER 119 Honderd jaar Big Bgn êee MORRIS 'Geforeyou êui/! ITALIAANSE SPORTTRUIEN I. C. HAAN Boussac cretonnes Minder zacht Nehroe weigert interventie in binnenlandse verwikkelingenvan communistisch China Alleen om al die kleuren en dessins al Kapitein van „Hilda" op zee overleden Nasser ontmoet weldra Libanese president Tewaterlating door de Koningin Casey bezoekt Japan Tom van Waveren ernstig zeer ziek Het woord is aan Prof. Beel komt morgen met informatierapport gereed Dr. Kortenhorst benoemd LondenSydney twee keer zo vlug als voorheen DINSDAG 24 MAART 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Londens beroemde baken, de hoge klokketoren van de parlementsgebouwen die aan miljoenen mensen over de gehele wereld bekend is als „Big Ben", viert deze zomer zijn honderdste verjaardag. De klok begon op 31 mei 1859 de tijd aan te geven, maar pas elf dagen daarna begon zij ook de uren te slaan. In juni zal een tentoon stelling worden gehouden ter gelegenheid van de honderdste verjaardag. Het slagwerk heet niet Big Ben. Dat is in 'feite de naam van een zware klok die de laagste tonen voortbrengt bij het klokken spel. Er waren zestien paarden voor nodig om deze klok van de gieterij in White- chapel naar haar plaats van bestemming te trekken. De Londenaren noemden haar al spoedig „Big Ben" naar Sir Benjamin Hall, de eerste commissaris voor publieke wer ken, wiens departement verantwoordelijk was voor de installatie. De herdenkings tentoonstelling zal worden gehouden in de Jewel Tower van Westminster, een van de laatst overgebleven gedeelten van het oude paleis van Westminster. De gehele zomer zal de klokketoren met schijnwerpers worden verlicht. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TcL. 13439 Advertentie Complete meubilering - Opgericht 1833 Barteljorisstr. 39 - 41 - Haarlem - Tel. 10250 fVan onze correspondent in Washington) President Eisenhower en premier Mac millan zijn maandagmiddag als goede vrienden gescheiden. Beiden kunnen te vreden zijn. Eisenhowers prestige als leider van het Westen is niet aangetast, daar zijn formule van vorige week inzake een eventuele topconferentie gehand haafd bleef. Macmillan kan eveneens voldaan zijn, want in feite behoeven de ministers van Buitenlandse Zaken het over niet meer eens te worden dan datum, plaats en een algemeen gehouden agenda voor de topconferentie. Boven dien zullen de ministers exploratieve be sprekingen moeten voeren over verschei dene problemen, doch wanneer de Rus sen zich wat op de vlakte houden en niet te fel anti-westers ageren, kan de top conferentie niet in gevaar komen. Van daar dat men het proces in de richting van een topbijeenkomst te Washington thans wel als semi-automatisch ken schetst. Macmillan zou wensen, dat er een hele serie topconferenties zou plaatshebben, bij voorbeeld iedere zes maanden een. Staps gewijs zou hij aldus tot een verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West wil len geraken. Zijn mening komt overeen met die van senator Fulbright, de Democrati sche voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, met wie Macmillan vrijdagmiddag heeft geconfe reerd. Macmillan betoogde gedurende het weekeinde tegenover Eisenhower, dat top conferenties een forum voor besprekingen tussen de grote mogendheden konden wor den en de taak zouden kunnen vervullen, die oorspronkelijk is toegedacht aan de Veiligheidsraad, die tengevolge van het veto-recht helaas slecht functioneert. (UPI) Volgens officiële Amerikaanse personen, staat Eisenhower koel tegenover dit denkbeeld. Amerikaanse functionaris sen, die het blijkbaar niet prettig vinden, dat de Britse pers meer en meer spreekt van een „overwinning" op Eisenhower, doordat Macmillan hem ertoe overgehaald zou hebben in ieder geval naar een top conferentie te gaan, beginnen langzamer hand „wat meer los te laten" over het resultaat van de besprekingen, blijkbaar om de resultaten van de conferentie in Camp David een iets andere uitleg te geven. Zij zeggen verder, dat in de geal lieerde antwoordnota die aan Moskou zal worden gezonden, de nadruk gelegd zal worden op enige vooruitgang, die de minis ters van Buitenlandse Zaken zullen moeten maken. Zij willen echter niet nader de mate van vooruitgang aangeven, die de westerse mogendheden als minimum zou den wensen. Eisenhower en Macmillan hebben na hun besprekingen uiting gegeven aan hun vreugde over de resultaten, die zij in de afgelopen vier dagen hebben bereikt. De perschef van de president, James Hagerty, zei, dat de president de indruk heeft, dat Macmillan en hij „een zeer goede bijeen komst" hebben gehad. Macmillan beschreef zijn besprekingen met de president als „de beste conferentie die wij ooit hadden". Hij vliegt vandaag rechtstreeks naar Londen terug met een straalvliegtuig. Het nieuwe vlaggeschip van de Oranje- lün, de 8.526 ton metende „Prinses Irene", heeft maandag in dichte mist zijn eerste proefvaart op de Noordzee gemaakt. Het motorschip, gebouwd op de scheeps werf en machinefabriek „De Merwede" in Hardinxveld-Giessendam, is daarbij op het nippertje ontsnapt aan een aanvaring met de 7.124 ton metende Duitse vrachtvaarder „August Thyssen", die buitengaats plotse ling opdook uit de zware mist op een ogenblik dat de „Prinses Irene" vrijwel geheel stil lag. De Duitser voer in volle vaart op de „Prinses Irene" in en zou het Nederlandse schip stellig midscheeps ge troffen hebben als men niet door een snelle manoeuvre aan boord van de „August Thyssen" op het laatste moment had kun nen wegdraaien. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen en morgen overdag minder zacht. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Het schip zal op 29 april Rotterdam ver laten voor zijn eerste Transatlantische reis naar Montreal. Het is wat zijn afmetingen betreft berekend op de doorvaart door de nieuwe St. Lawrence-zeeweg tussen Mon treal en het Ontariomeer. Dit systeem van sluizen en kanalen zal de volgende maand worden geopend. Het schip heeft accom modatie voor 115 passagiers. Op een persconferentie aan boord van de „Prinses Irene" verklaarde de directeur van de Oranjelijn, de heer A. Veder, dat zijn maatschappij ongeveer eens per maand een passagiers- en vrachtdicnst zal varen tussen Montreal en Chicago. Deze reizen, waarvoor veel belangstelling van toeristen wordt verwacht, zullen zes a acht dagen duren. Onderweg zal, alleen op de heen reis naar Chicago, bij gebleken vrachtaan bod Toronto worden aangedaan. Geen der andere havens langs de grote meren van Canada en de V.S. zullen door de „Prinses Irene" of haar zusterschip de „Prins Wil lem van Oranje" worden aangedaan. Aangezien de „Prinses Irene" vijf dagen per reis in Montreal blijft liggen, is het beslist niet de bedoeling van de Oranje- lijn een directe passagiersdienst tussen Rotterdam-Southampton en Chicago te gaan onderhouden. Reizigers, die zulks wensen, kunnen evenwel na een opont houd van vijf dagen in-- Montreal verder passage voor Chicago boeken. Met de bouw van een zusterschip van de „Prinses Irene", de „Prinses Margriet" is inmiddels op de werf in Hardinxveld- Giessendam een begin gemaakt. Verwacht wordt, dat dit schip in 1961 in de vaart zal komen. Het zal eveneens op de route tus sen Rotterdam, Montreal en Chicago wor den ingezet. Uit Amerikaanse bronnen wordt verno men, dat Eisenhower en Macmillan het er over eens zijn, dat een topconferentie op een afgelegen plaats zou moeten worden gehouden, ver van de pers en van enig protocol, zodat men werkelijk te weten kan komen of er enige kans is met Rusland serieuse onderhandelingen aan te knopen. Het plan in vijf etappen, dat zij uitgewerkt hebben, stelt eerst een bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken op 11 mei in Genève voor, waarop dan een top conferentie zou volgen. De nota dienaan gaande zal later deze week naar Moskou worden gezonden, na het verwachte fiat van de Franse president Charles de Gaulle en de NAVO-raad in Parijs. Een woord voerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de westelijke ontwerpnota geen plan nen behelst omtrent een vredesverdrag met Duitsland. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zullen op 31 maart en 1 april in Washington bijeenkomen om te spreken over een mogelijke conferentie met hun Russische ambtgenoot. Hun Westduitse ambtgenoot von Brentano zal in deze be sprekingen gekend worden. Op 2 april begint in Washington de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Naar verluidt hebben de Verenigde Sta ten reeds een ontwerp van een Duits vredesverdrag in stadia gereed. WARSCHAU (UPI) Een voorstel van het Westen om Polen en Tsjechoslowakije slechts als waarnemers, en niet als onder handelaars, te laten deelnemen aan een topconferentie zou in Polen met veront waardiging en verbazing worden ontvangen zo meldt het Poolse persbureau PAP De eerste twee DAF 600 personen wagens, die gisteren te Eindhoven van de lopende band kwamen, werden ter stond aan de eigenaars afgeleverd. De eerste in carona (mokkageel) was voor jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, die twee jaar geleden al een auto bestelde voor de werktekeningen klaar waren. De tweede in palomi (zachtgroen) was voor mevrouw T. Smulders Beliën, burgemeester van Oost-, West- en Middelbeers, die de auto bij haar koperen ambtsjubileum ten geschenke had gekregen. De foto toont van links naar rechts dr. Huub van Doorne, mevrouw Smulders, jhr. KALIMPONG, (UPI) De strijd tegen de communistische overheersers van Ti bet wordt voortgezet en blijkt zich buiten de hoofdstad Lhasa te hebben verspreid, zo wordt in Tebetaanse en andert kringen in de Indische grensplaats Kalimpong ver klaard. Volgens de zegslieden op deze eindhalte van de voornaamste handelsrou te van Tibet in het Himalaya-gebergte be vatten de berichten over een „staakt-het- vuren" geen waarheid. Men neemt aan dat Dalai Lama, de geestelijke en politie ke leider van Tibets theocratische rege ring, veilig is en dat mogelijkheid dat hij gearresteerd of weggevoerd zal worden, ering is. De grote Tibetaanse gemeenschap in Kalimpong doet haar uiterste best pre mier Nehroe van India over te halen tus senbeide te komen en „Tibet te redden". Nehroe heeft echter in het parlement te Nieuw Delhi verklaard, dat zijn regering niet zal interveniëren in binnenlandse ver wikkelingen van China. Volgens Nehroe zou de situatie in Lhasa weer rustig zijn. In Kalimpong wonen tienduizend Ti- betanen, onder wie honderden die uit hun land vluchten wegens de communistische overheesring. Vijfhonderd leiders van ver schillende Tibetaanse organisaties heb ben op een bijeenkomst beraadslaagd over Advertentie zoudt u eigenlijk eens moeten komen kijken bij Bakker's Behang. In de behangbar met levens grote stalen of gewoon maar eens de stalenboeken thuis laten komen. U krijgt er gratis advies bij: om van de afrandservice, de plaktafel- service. etc., nog maar niet te spreken. Het is nu eenmaal een feitbij Bakkcr's Behang hebt u de grootste keuze, de prettigste bediening en de voordeligste prijs. Gen. Cronjéslraat 135 Haarlem - Tel. 55432 Het Nederlandse kustvaartuig „Hilda", dat regelmatig tussen Londen en Duinker ken vaart, kwam maandag met de vlag halfstok de haven van Duinkerken binnen gelopen. De kapitein, de 37-jarige M. Zoutman, was aan boord overleden. Hij was bezweken aan de gevolgen van een ziekte. hulp aan hun landgenoten. De bijeen komst werd belegd door leden van het ka binet van de Dalai Lama, die naar India vluchtten toen de Chinezen hun land wa ren binnengevallen. Zij besloten delega ties naar Nehroe te zenden en naar de In dische politieke commissarin in Gangtok, de hoofdstad van de aangrenzende staat Sikkim om hulp te vragen. Een delegatie van 130 Tibetanen gaat naar Nieuw Delhi om een beroep op Nehroe, te doen zijn „on verschilligheid" over de gebeurtenissen in Tibet te laten varen. Washington wacht af WASHINGTON, (UPI) Een woord voerder van het State Department heOI verklaard, dat het aan de hand van langs officiële kanalen ontvangen berichten nog let duidelijk is hoe de opstand in Tibet verloopt en welke kansen op succes deze heeft. De woordvoerder verklaarde dat de opstand een nieuw bewijs Vormt dat de Chinese communisten, die Tibet in 1950 hebben veroverd, nog niet in staat zijn ge weest hun greep op de bevolking te beves tigen. Hij zei dat het departement niet over inlichtingen beschikt om een verklaring van een nationalistisch Chinese minister in Taipeh dat de revolte zich tot in com munistisch China heeft verspreid, te be vestigen. BEIROET (Reuter) President Sjehab van Libanon zal het komende weekeinde in Noord-Libanon een onderhoud met pre sident Nasser van de Verenigde Arabische Republiek hebben, zo is maandag in Bei roet officieel meegedeeld. Er werden geen nadere bijzonderheden gegeven. De Libanese pers heeft aangedrongen op een bijeenkomst over Syrische beperkin gen van de doorvoerhandel, welke de Li banese economie benadelen, maar som mige waarnemers te Beiroet uiten de veronderstelling, dat Nasser steun tracht te verkrijgen voor zijn standpunt in het geschil met Irak. Het ligt in het voornemen van Koningin Juliana op zaterdag 30 mei de tewaterla ting te verrichten van het passagiersschip „Koningin Wilhelmina" op de werf van de n.v Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" v.h. Van Vliet en Co. in Har dinxveld-Giessendam. Dit schip wordt ge bouwd in opdracht van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland en is bestemd voor de dienst Hoek van HollandHarwich. TOKIO (UPI) De Australische minis ter van Buitenlandse Zaken Casey, die gisteren in Japan is aangekomen op uit nodiging van de Japanse regering, is van daag door de keizer in audiëntie ontvan gen. Minister Casey zal acht dagen in Ja pan blijven, en besprekingen voeren met de premier, de minister van Buitenlandse Zaken, en andere regeringsfunctionarissen. Smits van Oyen en de heer Wim van Doorne. De produktie van de DAF 600 zal 200 stuks per dag gaan be dragen. Als de produktie op volle toeren is kan iedere twee minuten een auto van de assemblagelijn lopen. De tiende nationale bloementen toonstelling „Keukenhof" in Lisse is vandaag zonder officiële plechtigheid opengesteld. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat de minister van Bin nenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, mr. A. A. M, Struijcken, de expo sitie zou openen tijdens een lunch in het tentoonstellingsrestaurant. Met het oog op de zeer ernstige ziekte van de voorzitter, de heer Tom M. H. van Waveren, hebben de organisatoren be sloten, de poorten van de tiende „Keuken hof" zonder enig officieel vertoon om één uur voor het publiek open te stellen. Ter opening van het bollenseizoen heb ben de burgemeesters van zeven bollen- gemeenten in Noordwijkerhout vanmorgen een persconferentie gehouden, 's Middags hebben de genodigden de bloementuin be zocht. Thomas a Kempis: De omstandigheden maken de mens niet zwak of sterk, zij dwingen hem slechts zichzelf te laten zien zoals hij is. De kabinetsformatie Het ziet er niet naar uit, dat de infor mateur prof. mr. Beel woensdag, zoals in het voornemen lag, zijn rapport aan de Koningin zal uitbrengen. Het zal wel don derdag worden. Dit uitstel houdt, naar wij vernemen, verband met het feit dat de in formateur na de gesprekken, die hij met fractieleiders heeft gehad, nog een schrif telijk antwoord verwacht op enkele pun ten welke zijnerzijds naar voren zijn ge bracht. Hierover wilden de betrokken frac tievoorzitters nog van gedachten wisselen met hun politieke vrienden. Het betreft hier de gesprekken, die prof. gisteren heeft gevoerd, dus niet het >ud, dat hij vanochtend heeft gehad met prof. Oud (V.V.D.). Dit gesprek be gon reeds om negen uur en duurde tot 10.20 uur. De informateur verwacht niet voor vanavond laat uitsluitsel van de fractievoorzitters te hebben ontvangen. Morgen zal hij dan de laatste hand leg gen aan het rapport, dat dan donderdag aan Hare Majesteit zou kunnen worden aangeboden. Wij vernemen verder, dat prof. Beel geen nieuwe besprekingen meer denkt te voeren. De brieven, welke hij ver wacht van de heren Burger, Romme, Ti- lanus en Bruins Slot, zullen de afsluiting vormen van het werk van de informateur. Aangenomen mag worden, dat het rap port een analyse van de toestand zal ge ven, waarbij de mogelijkheden aangeduid worden die er naar het oordeel van de in formateur zijn. Onze Kamerverslaggever tekent hier bij aan dat prof. Oud principieel tegen overleg is met fracties bij een kabinets formatie, zodat de informateur van hem geen schriftelijk antwoord tegemoet kan zien. Er zit dus geen aanwijzing in, dat de V.V.D. niet meer meespeelt. De verwachting is dat prof. Beel aan zijn rapport aan de Koningin ook een ad vies zal toevoegen omtrent de te benoemen formateur. Het is niet uitgesloten, dat de Koningin aan de hand van het rapport van prof. Beel eerst nog enkele adviseurs wil raadplegen, alvorens een formateur te be noemen. Pas wanneer een formateur is benoemd, die eerst de rapporten zal moe ten bestuderen en een regeringsprogram ma moet opstellen, begint de eigenlijke kabinetsformatie. Pas dan worden er voor de samenstelling van een kabinet zaken gedaan tussen de partijen. Tot nu toe heeft prof. Beel alleen onder zocht hoe de diverse partijen staan tegen over de te verwachten problemen. Daar voor heeft hij minister Cals nog geraad pleegd over de grondwettelijke kanten van de Mammouth-wet, omdat in dit opzicht vooral dr. Tilanus bezwaren heeft. Prof. Beel heeft aldus enkele plooien glad ge streken. De te benoemen formateur be hoeft zich bij de opstelling van zijn rege ringsprogramma niet te houden aan de op zet daarvoor van prof. Beel. Hij kan wij zigingen aanbrengen, waardoor sommige fractieleiders tenslotte toch niet zouden kunnen meewerken. Met de benoeming van een formateur beting dus de eigenlij ke kabinetsformatie pas en die vergt ge duld. Tot nu toe is er niets beslist. In het Apollopaviljoen te Amsterdam is maandag de finale gehouden van de door de stichting „Oog en Bril" ge organiseerde wedstrijd om de titel Miss Bril 1959". De Utrechtse joffer, die dit jaar met de zege ging strijken, werd gelukgewenst door de Amster damse (links), die in 1958 het lint der ere kreeg omhangen. Bij K.B. is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor het lopende zitting jaar dr. L. G. Kortenhorst. LONDEN (Reuter) Op 31 juli zal de Australische luchtvaartmaatschappij „Qan- tas Airways" een dienst tussen Londen en Sydney via New York, San Francisco, Honolulu en Fidji openen met het vier motorige straalvliegtuig de Boeing-707. De Boeing heeft ongeveer de helft nodig van de vliegtijd, die een vliegtuig van het conventionele type op het ogenblik voor deze afstand nodig heeft

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1