FILATELIE Politieman had gevangenen Voorstellingen in de provincie voorwaarde voor rijkssubsidie twee ontsnapte snel gepakt Officier van Justitie: „Vonnis kantonrechter juridisch onjuist ONONTDEKTE ONTDEKKER KERKELIJK LEVEN Het geloof blijft" (PAULUS) Oplossing puzzel No. 18 Rapport over de toneelspreiding 11 Uw Siaar is veel mööSer dan U denkt ,IK GA ZE WEL EVEN HALEN' In de toekomst stelsel van schouwburgcentra voor gewestelijke toneelspreiding aanbevolen Van verstikkingsdood gered Kleermakerij uitgebrand in Amsterdam Moeder ziet dochter na 15 jaar terug Directrice Haarlems rusthuis voor rechtbank Gefingeerde moordaanslag Gerechteliik vooronderzoek tegen de daders Zie Boven mÊt 11 ZATERDAG 28 MAART 1959 55 Het volgende verhaal doet de ronde. In een bijeenkomst in Rusland van de god- lozenbeweging, waar iedereen gedwongen was naartoe te gaan, deed een spreker meer dan een uur lang zijn best om aan te tonen, dat God niet bestond. Godsdienst was opium voor het volk, beweerde hij en het is voor de verlichte mens van deze tijd onzin om te bidden of hulp en heil te ver wachten van een niet-bestaand Wezen. In alle stilte had de Vergadering deze uiteenzetting aangehoord. Toen gaf de spreker gelegenheid om vragen te stellen of eventueel opmerkingen te maken. Op dat moment trad er een eenvoudige Rus sische monnik op het podium en zei: „De Heer is opgestaan!" Daarop verrees de hele menigte als één man en gaf het ge bruikelijke kerkelijke antwoord, dat dreu- de door de zaal: „De Heer is waarlijk op gestaan!" Aan dit verhaal dachten wij toen wij la zen, hoe de leden van de communistische partij in Sovjet-Rusland de waarschuwing hebben gekregen, dat de activiteit van de kerk toeneemt en dat zij op hun hoede die nen te zijn. Een artikel namelijk over „De betrekkingen tussen de Communistische Partij en de Godsdienst," verschenen in het officiële orgaan van het centrale co mité van de partij, trekt van leer tegen de onverschilligheid ten aanzien van de werkzaamheid der kerken en zegt, dat „de verwaarlozing van de anti-religieuze pro paganda de positie van de kerk in haar evangelisatie-arbeid aanzienlijk ver sterkt." Kenmerkend voor de pogingen van de kerken om zich aan het huidige leven in de Sovjet-Unie aan te passen, noemt het artikel de „grote vindingrijkheid welke zij aan de dag leggen bij het aanwenden van nieuwe vormen om de bevolking voor zich te winnen, in het bijzonder de jongeren en de kinderen." Als voorbeelden noemt dan de schrijver het organiseren van jeugdavonden, excursies, vergaderingen, koren, muziek- en toneelverenigingen. „Behalve de officiële geestelijken bemoei en zich hiermee een aantal speciaal voor de evangelisatie opgeleide leden der kerk," aldus het artikel. Bij het beschrijven van de vooruitgang der kerken, zegt het stuk, dat elke preek erop gericht is om de belangstelling van de mensen in de godsdienst te vermeer deren. De geestelijkheid grijpt elke gele genheid aan om uiteen te zetten de god delijke betekenis van de riten der kerk doop, huwelijk, belijdenis. De kerkeraden zijn verantwoordelijk voor het nauwgezet in acht nemen van de orde van dienst en voor de zorgvuldige voorbereiding daar van. Steeds vaker vinden visitaties van hoger hand plaats in de diocesen, waar de bezoekende ambtsdragers dan aan de plaatselijke kerkdiensten deelnemen. De kerkkoren worden vergroot en vele kerk gebouwen met de meeste spoed vernieuwd voor welk doel veel geld wordt uitgege ven. Bijzonder verontrustend is, volgens het artikel de tegemoetkomende houding van zekere partijleden tegenover religie en kerk. Het gaat niet aan, zo waarschuwt het blad dat een actieve communist deel neemt aan godsdienstige festiviteiten of zich laat trouwen in de kerk en daar zijn kinderen laat dopen. „Voor communisten, die niet met de religieuze vooroordelen breken," aldus besluit de schrijver zijn artikel, „is in de partij geen plaats." Ook in Tsjechoslowakije Bijna op dezelfde dag, waarop bovenge noemd artikel verscheen, maakte radio Vaticana melding van nieuwe richtlijnen welke in Tsjechoslowakije zijn afgekon digd teneinde de strijd tegen de gods dienst sterker te ontwikkelen. De commentator beriep zich daarbij op recente uitlatingen in het officiële dagblad van de Communistische Partij in Tsjecho slowakije. Daarin wordt onder meer ge zegd, dat het atheïsme niet schriftelijk kan worden verbreid. Het moet de men sen worden bijgebracht door lezingen, Advertentie Maak het weer fris en fleurig, mooier van kleur en prachtig glanzend met POLYCOLOR Kleurshampoo 't hoort bij uw make-up l Tintgevende haarwassing om thuis zelf toe te passen. Bij alle drogisten en parfumerie-zaken. Tube voor 2 keer 1.95. Imp. LAHNEMANN Laren N.H. Postbus 18, Horizontaal: 1. boa, 3. pek, 5. are, 7. via, 9. fel, 10. ore, 11. moe, 12. sof, 14. eel, 15. nop, 16. ras, 18, do, 19. hl, 20. gedegen, 21. idolaat, 23. i.n.d., 24. lel, 26. nee, 28, Eli, 30. lor, 32. pro, 34 pad, 36. pit, 38, art., 40. Ier, 41. smergel, 43. egalite, 45. al, 46. pa, 47. Eli, 48. dom, 49. urn, 50. alm, 52. sie, 53. mud, 54. est, 55. tik, 56. tra, 57. een, 58. ion. Verticaal: 1. bas, 2. affodil, 3. plengen, 4. kolonie, 5. aeneide, 6. emplooi, 7. verhaal, 8. aas, 13. ode, 17. ala, 20. 'gal, 22. tor, 25. eer, 27. era, 29. lui, 31. oer, 32, pas, 33. obelisk, 34. pagadet, 35. dilemma, 36. pre lude, 37. trainen, 38. adipati, 39. toe, 42. mal, 44. tal, 47. ent, 51. men. Prijswinnaars 7,50: mevrouw J. Horeman, Peper straat 8, Haarlem. 5,mejuffrouw E. W. Visser, Velser- duinweg 16, IJmuiden-Oost. 2,50: F. Keerwolf, Sparenbergstraat 1, Haarlem. door onderwijs en door voorlichting. Ook moet men zijn heil niet zoeken in discri minatie van de gelovigen. Het blad zegt, dat er wel godsdienstvrijheid heerst, maar dat de godsdienst niet in overeenstem ming te brengen is met de communisti sche leer en met de partij. Bovendien noemt het blad de rooms-katholieke gods dienst onder meer een verzameling voor oordelen" en het atheïsme „een weten schappelijke zekerheid." Nog een ander geluid. „Wij moeten toe geven, dat we op het gebied van de atheïs tische propaganda nog heel weinig hebben bereikt." Dit heeft een jeugdleider in zijn verslag voor het derde congres van de (communistische) Tsjechische Jeugdunie vastgesteld. Het verslag werd dezer dagen gepubliceei-d in een Tsjechisch tijdschrift. Een groot gedeelte van onze studenten houdt nog steeds koppig aan hun gods dienstige overtuiging vast, zo stelt het verslag met spijt vast. Een beklagens waardig verschijnsel onder de jonge men sen is vooral het zich manifesteren van een „burgerlijke mentaliteit" en onver schilligheid tegenover de politiek. Als een kras voorbeeld van de bestaande onder linge afwijking in de wereldbeschouwing voerde de spreker het gedrag aan van een studente, die bij de tentamens over het onderwerp „Marxisme en Godsdienst" uit stekende cijfers had gehaald. Na het exa men vertelde ze evenwel aan haar vrien den, dat zij van mening was zo goed voor de dag te zijn gekomen, omdat zij op de morgen van het tentamen te biecht was gegaan. „Wanneer onze studenten hun angst voor een tentamen door verstrooiing en uitgaan proberen te overwinnen, is daar niets tegen in te brengen," aldus het ver slag van de jeugdleider. „Wanneer ech ter een marxistisch tentamen voorafge gaan wordt door kerkbezoek en biecht, dan wijst dit op een moeilijk te verteren discrepantie in het denken en het doen van onze studenten, een feit, dat men in de communistische Jeugdunie niet mag ver waarlozen." Advertentie Uw levenslust bewaren met Hops oude klare! „Ik ga ze wel even halen", zei een Was- senaarse politieman donderdagavond om negen uur, toen op het bureau een telex melding binnenkwam, dat uit de strafge vangenis te Scheveningen om vijf uur 's middags twee gevangenen waren ont vlucht. De agent stapte op zijn bromfiets, reed tien minuten rond door de stille, aan de duinen grenzende buitenwijken van Wassenaar en trof de twee voortvluchti- gen op de Zijdeweg aan. Zij gingen gewil lig mee en een kwartier nadat hij het bu reau had verlaten, kon de politieman aan zijn wacht-commandant mededelen, dat hij de gezochten had gearresteerd en dat ze in de politiepost bij het viaduct over de rijksweg waren af te halen. En vijf uur na dat zij waren ontsnapt, werden de twee gevangenen teruggebracht naar de straf gevangenis. De ontsnapten zijn de 24-jarige A. A. O. uit Den Haag en de even oude M. L. van H. uit Utrecht. Zij hebben tot medio 1960 een gevangenisstraf uit te zitten wegens her haalde oplichtingen, diefstallen en ritjes met weggenomen auto's. Donderdagmiddag waren zij aan het werk in de boekbinderij van de gevange nis, een grote hal, die door een glazen schot en een kantoortje van de opzichter in tweeën is gescheiden. Toen de opzich ter zich even verwijderde om een gedeti neerde een aanwijzing bij het wex-k te ge ven, zagen de twee jongemannen hun kans schoon. Langs de buizen van de centrale verwarming klauterden zij omhoog naar een raam boven in de muur, sloegen dit stuk en hesen zich naai buiten. Daar be landden zij op het dak van een aanlig gend gedeelte van de werkplaats, vanwaar zij op de weg konden springen. Hardlo pend zochten de mannen een heenko men in de duinen. (Van onze Haagse redacteur) Ter bevordering van de toneelspreiding over het gehele land ligt het op de weg van de rijksoverheid een redelyk aantal voorstellingen in de provincie als voorwaarde voor de subsidieverlening aan de gezelschappen te stellen. Per groep van provincies verdeeld in noord, oost en zuid zou dan in de nabije toekomst een minimum aantal voorstellingen moeten worden gevraagd. Voor een verdere toekomst dient gestreefd te worden naar een aantal centra met voldoende schouwburgaccommodatie, die een kernfunctie hebben en voor het publiek uit een niet te verre omtrek bereikbaar zijn. Kleine gemeenten dienen dan ook niet afzonderlijk toneelgezelschappen te steunen, maar kunnen beter faciliteiten verstrekken om het vervoer naar de toneelcentra te vergemakkelijken. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het thans verschenen rapport van de onder afdeling Toneel van de Raad voor de kunst, dat is uitgebracht aan de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het rapport is gedeeltelijk gebaseerd op uitvoerig, maar niet geheel waterdicht cijfermateriaal dat betrekking heeft op aantallen voorstellingen en bezoekers. Daaruit blijkt dat het landelijk bezoekcijfer per jaar vrij constant om de 2,3 miljoen ligt. In het westen is echter een duidelijke daling, in het oosten en met name in Over- ijsel een frappante stijging te constateren. Dit neemt niet weg, dat het aantal bezoe kers in Noordholland, Zuid-Holland en Utrecht nog steeds ruim zestig percent van het landelijk totaal bedraagt. Noordholland en Utrecht staan aan de spits met 33 resp. 32 bezoeken per honderd inwoners. Daarna volgen Overijsel, Friesland, Zuid-Holland en Utrecht. Het lage gemiddelde van Zuid- Holland komt door het geringe aantal toneelbezoeken in Rotterdam (18,8% tegen 44,4 in Amsterdam), De commissie welke het rapport heeft samengesteld, gaat er van uit, dat men bij de oplossing van het spreidingsvraagstuk tot praktische voorstellen dient te komen, waarbij in het oog gehouden wordt, dat het aantal leidinggevende en spelende krachten in de komende jaren nog gering zal zijn, dat de financiële middelen beperkt zijn, evenals de schouwburgaccommodatie en het repertoire en dat televisie, film en radio eveneens haar eisen stellen. Toege geven wordt, dat er sinds 1955, toen de grote gezelschappen het aantal vertoningen uit artistieke en fysieke noodzaak beperk ten, geen sprake is geweest van een even redige vermindering van het aantal voor stellingen in het gehele land. Vooral in het noorden en zuiden is het aantal reisvoor- stellingen der grote gezelschappen vermin derd, weliswaar gedeeltelijk gecompenseerd door de specifieke reisgezelschappen, maar dat is meer een kwantitatieve dan een kwalitatieve vergoeding geweest. Middenweg naar evenwicht De commissie heeft om het evenwicht te herstellen naar een middenweg gestreefd teneinde de vrijheid van „producenten" en consumenten" niet te zeer aan te tasten: men mag immers noch de schouwburg directies of uitkoopverenigingen, noch de gezelschappen dwingen eikaars partners te worden. Aan de andere kant laten de om standigheden ook geen volledige vrijheid toe. Daarom werd langs rekenkundige weg een verdeelsysteem ontworpen, waarin het aantal voorstellingen in de provinciegroe- pen noord, oost, west en zuid met maxima en minima wordt vastgelegd, exclusief de voorstellingen in de standplaats (de subsi diërende gemeenten van de grote gezel schappen). Deze verdeelsleutel zou dan bij de toekenning der rijkssubsidie kunnen worden gehanteerd. Intussen erkent de commissie, dat zy met dit verdelingsschema zelf ook niet helemaal gelukkig is en dat zy zich de grote bezwa ren ertegen wel kan indenken, vooral waar het de aantallen voor de westelijke provin cies betreft. De situatie is daar zeer gecom pliceerd en daarom kan zy zich wel vereni gen met de gedachte, dat het westelijke speelgebied voorlopig buiten beschouwing wordt gelaten. Voor de verdere toekomst voorziet de commissie uit de Raad voor de kunst een stijgende belangstelling voor het toneel ten gevolge van het feit, dat de jeugd veel meer met het toneel in aanraking komt dan vroeger, de ontwikkeling van het middel baar onderwijs, waar het toneel veel meer aandacht krijgt, de economische en sociale ontsluiting van de provincie en zo voort. Dit brengt ook de culturele ontplooiing van de provincie 4met zich. doch de overheid dient ertegen te waken, dat de cultuur spreiding ten koste van de kwaliteit gaat: het culturele reservoir is niet onuitputte lijk. De vestiging van gezelschappen ver loopt om allerlei psychologische en econo mische redenen uitermate moeilijk, zodat de verwachtingen omtrent een decentrali satie op korte termijn niet hoog gespannen kunnen zijn. Bovendien beschikt ons land slechts over een twintigtal goed geaccom modeerde schouwburgen, daarvan behoe ven een dozijn grotere of kleinere verbou wingen, waaronder Haarlem en Velsen. Met het oog op de in de aanhef geschet ste ontwikkeling naar een toneelspreiding over een aantal schouwburgcentra acht de commissie het gewenst, dat deze gehele materie afzonderlijk in studie wordt geno men in samenwerking met de Rijksdienst voor het Nationale plan, het Centraal Plan. bureau, de Vereniging van Nederlandse ge- menten en de Rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en con certzalen. Twee arbeiders zijn te Sittard, toen ze in een leemkuil aan de Lahrstraat aan het werken waren, bedolven toen een van de leemwanden instortte en ongeveer 300 kubieke meter grond naar beneden kwa men. Een werd totaal bedolven onder de neerstortende grond, terwijl zijn makker tot zijn middel in de leem bekneld raakte. Deze laatste kon zich zelf bevrijden en alarm slaan. De heren Martens en Van Veen. die op dat. moment per tractor pas seerden. snelden toe en groeven zo resoluut, dat ze de andere arbeider van de verstik kingsdood konden redden. In de afgelopen nacht is een kleermake rij aan de Verbindingstraat, hoek Kuiper straat te Amsterdam door brand ver woest. Vijf minuten nadat de 18-jarige zoon van de eigenaar de werkplaats, waar hij tot half drie aan het werk was geweest, had verlaten, stond de wei'kplaats in lich ter laaie. De jongeman wist zich met zijn moeder en zijn 6-jarig zusje in veligheid te brengen. Ook de bewoners van de eerste verdieping konden bijtijds een goed heen komen zoeken. Een alleenwonende' 84-ja rige vrouw die op de derde etage woont moest naar het ziekenhuis worden ge bracht. Zij verkeerde in overspannen toe stand. Tegen vier uur had de brandweer het vuur geblust* De opzichter had inmiddels alarm gesla gen en bewakingspei-soneel zette een ach tervolging in. In het duinterrein wisten de mannen echter te ontkomen. Korte tijd later kwam de politie met speurhonden, aan wie de lucht van kle dingstukken van de ontsnapten was gege ven. In het mulle, verwaaide zand vonden de honden echter geen spoor van de vluch telingen. Daarna schakelde de Haagse po litie ook de politie van de omliggende ge meenten in. Verzocht werd ook daar naar de twee mannen uit te zien. Dat was de boodschap waarop de Wassenaarse agent zo optimistisch reageerde en met zo'n frappant succes. Na een scheiding van vijftien jaar heeft mevrouw Kabokov te Hengelo vrijdag haar dochter Marika in haar armen kun nen sluiten. Gedurende de oorlogsjaren werd zij met haar man, die Duitser was, van Joegoslavië naar Duitsland op trans port gesteld, waarbij de toen 13-jarige Ma rika achterbleef. De vader overleed in een kamp, waai-na de moeder in het huwelijk trad met een Russische vluchteling. Via Oostenrijk belandde het echtpaar Kabo- nov in een kamp in Nederland. Vorig jaar verhuisde het echtpaar naar Hengelo. Mevrouw Kabokov meende aanvanke lijk dat haar dochtertje was omgekomen bij de oorlogshandelingen in Joegoslavië, maar na enkele jaren kwam het bei-icht, dat Mai-ika leefde en inmiddels was ge huwd. Het verlangen naar haar moeder werd de thans 28-jarige vrouw te machtig. Zij vi-oeg en kreeg reisbescheiden, stapte woensdagavond in de trein en arriveerde vrijdag met haar beide kinderen, 6 en 4 jaar oud, in Hengelo. Om de reis te kun nen betalen had haar man eerst een paard en een varken moeten verkopen. De doch ter zal drie maanden bij haar moeder blij- l ven. „Het vonnis van de kantonrechter acht ik juridisch volkomen onjuist. Inderdaad zijn enkele definities in de gemeentelijke verordening niet gelukkig geredigeerd, doch het zou te ver gaan om daarom de hele verordening onverbindend te verkla ren." Dit zei de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman donderdagmiddag in zijn requisitoir tegen de 45-jarige direc trice van een Haarlems rust- en verpleeg huis, die in hoger beroep terecht stond. Haar was ten laste gelegd, dat zij op het tijdstip van het inwerkingtreden der ge meentelijke verordening op de verzor- gings- en verpleeghuizen op 19 december 1957 niet binnen drie maanden de vereis te vergunning had aangevraagd en voorts, dat zij zonder vergunning van B. en W. een rust- en verpleeghuis had geëxploi teerd. De officier van Justitie eiste ver nietiging van het vonnis van de kanton rechter en veroordeling tot twee boeten van een gulden subs, twee keer een dag hechtenis. De directrice stond op 1 december van vorig jaar terecht voor het Haarlemse kantongei'echt. De officier van Justitie, mr. H. Lagerwaard, eiste twee boeten van elf gulden. Veertien dagen later deed de kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, schrif telijk uitspraak. In zijn vonnis overwoog hij onder andere, dat de gemeente in de bewuste vei-ordening het doel de con- trole op de verzorging en/of verpleging in particuliere verzorgings- en verpleeg huizen verre is voorbijgeschoten. Hij achtte de verordening niet verbindend en ontsloeg verdachte van i-echtsvervolging. Mr. Lagerwaard ging daarop in hoger be roep. Tijdens de behandeling door de Haar lemse rechtbank zei de officier van Jus titie, mr. Van der Valk Bouman, dat hij het vonnis van de kantonrechter met veel genoegen had gelezen. Deze heeft er, ook taalkundig, heel wat van gemaakt. „Mijn enige bezwaar is echter, dat het vonnis uiteindelijk juridisch niet houdbaar is", aldus de officier De gemeenteraad is een materie gaan regelen, waartoe hij volko men bevoegd was. De raad heeft, auto noom handelend, verboden een verpleeg- of rusthuis te vestigen, doch de bevoegd heid, niettemin een vergunning te verle nen gedelegeerd aan B. en W. De voor schriften liggen in het administratiefrech telijke vlak, doch strafrechtelijk is de ver ordening onaantastbaar. Hoewel de re dactie van de verordening op bepaalde punten niet gelukkig is, staan doel en strekking evenwel vast. Het is duidelijk, dat het er om gaat de vestiging van ver zorgings- en verpleeghuizen te regelen en aan een vergunning te binden, aldus de officier. Hij zei in aanmerking te willen nemen dat verdachte de eerste is, die we gens het overtreden der verordening is ge verbaliseerd en daarom vroeg hij de mi nimumstraf van een gulden subs, een dag voor elk der twee overtredingen. De raadsman, mr. A. D. P. V. van Lö- ben Seis, begon te zeggen, dat het hier een volkomen juridische aangelegenheid be treft. Over de toestanden, die in het tehuis van verdachte zouden hebben geheerst, be staat verschil van mening. Het gaat al leen om de vraag, of de bepalingen van de vei-ordening kunnen worden toegepast, aldus de raadsman. De gemeente heert geen verordening ge maakt om de openbare zedelijkheid en ge zondheid in de ust- en verpleeghuizen te kunnen handhaven, doch zij wil te zeggen hebben hoe en door wie deze tehuizen wor den gedreven. Het bezwaar van verdachte is, dat de gemeente haar op grond van ongenoemde bezwaren de vergunning kan weigeren. Daarin schiet de gemeentelijke verordening haar doel zodanig voorbij, dat men kan zeggen, dat zij onverbindend is, meende mr. Van Löben Seis. De raadsman wees er verder op, dat juist zijn cliënte de enige houdster van een rusthuis is die is geverbaliseerd. B. en W. zijn uitgegaan van bepaalde gebeurtenis sen in het tehuis van de directrice, doch de rechter heeft haar buiten vervolging gesteld. Zij kan verklaringen van getui gen niet bestrijden, omdat zij niet weet wie deze zijn. B. en W. hebben kennelijk de bedoeling inlichtingen geheim te hou den. Dit is een ongewenste toestand en er is sprake van een verregaande beper king van de bedrijfsvrijheid. Tenslotte deed de raadsman een beroep op overmacht. Zijn cliënte kan onmogelijk het bedrijf staken en de verpleegden op straat zetten. Bovendien heeft zij finan cieel grote schade geleden. De gemeente betaalde voor enkele patiënten die in haar tehuis werden verpleegd. Toen deze pa tiënten weigerden te voldoen aan het be vel van de gemeente het tehuis te verla ten, staakte de gemeente de betaling. De directrice kon échter niet anders doen dan deze mensen te blijven verzorgen. Mr. Van Lobón Seis bepleitte tenslotte ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal op 9 april om half tien uitspraak doen. De justitie in Den Haag heeft een ge rechtelijk vooronderzoek gelast tegen de vijf Hagenaars, die op zondagavond 21 de cember op de Julianalaan te Voorburg een moordaanslag in scène zetten. De mannen fingeerden een moordaan slag door op een hunner twee schoten te lossen en hem vervolgens in een bestel- autootje te sleuren. Op de plaats van de aanslag vond men een plas bloed, dat la ter bij onderzoek niet van een mens maar van een dier afkomstig bleek te zijn. Pas vijf dagen later werd bekend, wie de lugubere grap gepleegd hadden: een 26-jarige kastelein, een 30-iarige loodgie ter, een 40-jarige loopknecht en een 26-ja- rige losarbeider uit Den Haag en een 34-ja- rige slager uit Voorburg. Dit zou een hoofdstuk uit een detective-roman kunnen zijn; het zou dan moeten heten „Het mysterie van de zwarte kunstmaan" en betrek king hebben op de aard- satelliet die de Ameri kaanse luchtmacht nu een maand geleden op liet, onder de naam Discoverer (Ontdekker). Al sinds de lancering op 28 februari zoeken waarnemers over de ge hele wereld naar deze kunstmaan de eerste die overal ter wereld waarneembaar zou kun nen zijn en de enige die nergens ter wereld is waargenomen. Dit was namelijk de eerste kunstmatige aard- satelliet die werd ge lanceerd onder een hoek van vrijwel negen tig graden met de eve naar (van de basis Van- denbergh in Californië af) en waarvan de baan dus over de beide polen zou lopen zodat zij geen enkel punt van het aardoppervlak onbestre- ken zou laten, met an dere woorden ook van elk punt op aarde af waarneembaar zou heb ben moeten zijn. De waarneming ervan is bemoeilijkt doordat de batterijen van de zendapparatuur aan boord niet hebben ge werkt, maar men zou toch zeggen dat een voorwerp met een lengte van 5.70 meter en een middellijn van 1.50 meter in zijn perigeüm (243 km boven het aard oppervlak) toch wel eens kans moest hebben N V i' - r. l M In deze schematische te kening van de aardbol is door een stippellijn aange geven hoe de baan van de nooit aanschouwde kunst maan Discoverer loopt: zij kruist de evenaar onder een hoek van 90 graden en loopt dus over zowel noord- als zuidpool. Hierbij is ervan uitgegaan dat het punt waar de baan van deze satelliet de aarde het dichtst nadert 243 km boven de zuidpool ligt en het punt van de grootste verwijdering („apo- geüm") 883 km boven de noordpool. gelopen, door deze of gene te worden gezien. Maar niemand heeft het tot nu toe aanschouwd. De Ontdekker moet nog wel rondlopen, maar heeft zich tot nu toe onttrokken aan elke ontdekking. Over kunstmanen ge sproken: in april maken wij weer een klein kansje op het zien van Spoetnik III, de Rus sische kunstmaan die vorig jaar op 15 mei ten hemel voer (het was dan ook juist Hemelvaarts dag!) en die in de loop van de volgende maand weer hier te onder scheiden zal zijn, zij het met moeite, want de helderheid van deze Spoetnik (zelden zal een Russisch woord zo snel in de Nederlandse taal zijn ingeburgerd!) zal ongeveer zo groot zijn als die van een ster van de vijfde tot zesde grootte. Dat wil zeggen dat mensen met scherpe ogen hem nog net zon der hulp van een kijker zullen kunnen zien. Maar men moet dan niet midden in de stad zijn, doch ergens buiten, waar geen kunstlicht de waarneming stoort. G. v. W. WEST-DUITSLAND. De 440ste sterf dag van de Duitse rekenmeester Adam Riese zal worden herdacht met een postzegel van 10 pf. (groen en zwart). De zegel, die op 28 maart in omloop wordt gebracht, vertoont het portret van Riese en zijn wapen. Hij is ont worpen door Michel en Kieser uit Of fenbach. Adam Riese werd op 12 april 1492 geboren. Hij legde zich reeds in zijn jonge jaren op de rekenkunst toe. Hij gaf een reeks rekenboeken uit die hoge oplagen bereikten en als de beste van zijn tijd gelden. Hij stierf op 30 maart 1559. ISRAEL. Binnenkort zal een serie van drie veelkleurige postzegels wor den uitgegeven ter viering van de On afhankelijkheidsdag en de elfde ver jaardag van de proclamatie van de staat Israel. Op de zegels zijn voor jaarsbloemen afgebeeld: 60 pr. ane moon, 120 pr. cyclamen en 300 pr. nar cis. De ontwerpen zijn van Zwj, Nar- kiss uit Tel Aviv. BELGIë. Voor de Dag van de post zegel 1959 is een postzegel van 2.50 fr. (donkergroen) uitgekomen. De zegel stelt de eedaflegging van Jean Baptiste de Tassis, grootmeester van de keizer lijke rijkspost, aan Karei V voor. Het ontwerp is ontleend aan een muur schildering van Jean-Emmanuel van den Bussche. Tot 16 mei zal de zegel aan alle Belgische postkantoren ver krijgbaar zijn. SAARLAND. Vijftig jaar geleden op 1 april 1909 werd de stad Saar- brücken tot „Groszstad" verheven. Dit jubileum zal 1 april worden herdacht met een postzegel van 15 fr. (blauw). Het oude en het nieuwe stadhuis van Saarbr;,cken en de Burbacher ijzer smelterij komen er op voor. De zegel is ontworpen door Fritz Ludwig Schmidt uit Saarbrücken en gegraveerd door Hans-Joachim Fuchs uit Berlijn. De op lage bedraagt twee miljoen exemplaren. HONGARIJE. Voor het Internatio naal Geofysisch Jaar is een serie van zeven waarden in circulatie gebracht. 10 f. torsiebalans en wereldbol; 20 f. schip in het poolgebied bij het diepzee loden en deel van de zeebodem; 30 f. poollandschap met ijsbergen en pin guïns en poollicht; 40 f. kamp van de Russische antarctische expeditie met op de achtergrond een kaart van het pool gebied, waarop de routes zijn aange geven van Fuchs en Hillary en van de Russische piloot V. M. Pjerov, die de Belgische expeditie redde, 60 f. Rus sische Loenik die de maan nadert met op de achtergrond de aarde en andere planeten; 1 ft. de zon en een obser vatorium; 5 ft. de Russische Spoetnik en de Amerikaanse Vanguard. VERENIGDE STATEN. Op 6 juni zal in de gewone serie frankeerzegels een postzegel van 12 cent (rood) in circu latie worden gebracht, waarop het por tret van Benjamin Harrison, de 23ste president van de Verenigde Staten, is afgebeeld. POL 'N. De Poolse posterijen hebben een serie van drie zegels, 40 gr., 60 gr. en 1.55 zl., het licht doen zien ter ge legenheid van het derde congres van de Verenigde Poolse Arbeiderspartij. De 40 gr. 3rtoont een hand aan een stuur rad als symbool van de leidende rol van de partij, de 60 gr. een hamer en twee korenaren, samengebonden met een rood-wit lint als symbool van de vereniging van de arbeiders en boeren. De 1.55 zl. geeft een gedeelte van de metaalgieterij „Nowd Huta" weer, waarmee de arbeid van de mens ivordt gesymboliseerd. Elke zegel is in vier kleuren uitgevoerd. NEDERLANDSE ANTILLEN. De be staande serie frankeerzegels met cijfer- afbeelding zal worden aangevuld met een waarde van 4 cent (lichtgroen). De in 1958 uitgegeven serie met afbeel dingen van landschappen, gebouxven enz. van de Bovenwindse en Beneden windse Eilanden zal worden uitgebreid met drie waarden, namelijk 8 cent (donkerblauw en oranjeachtig geel), Curagao; 12 cent (groenachtig blauw met grijs), St. Maarten; 35 cent (brons groen met rose), St. Eustatius. Voorts zullen aan de laatste serie postzegels de volgende waarden worden toegevoegd: 1, 6, 7, 8, 9, 35 en 45 cent. De zegels zullen van 1 april af verkrijgbaar zijn.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11