Prof. J. de Quay formateur? CITROË Bakker's Behang HET WEER Opstand in Tibet bloedig onderdrukt, 2000 doden MOZAÏEK-PARKET EDELHOUT TAVEERNE Westduitse nota aan Moskou niet bijzonder vriendelijk Vierdaagse naar Londen tegen de waterstofbom DE KABINETSFORMATIE Oud-minister Van den Brink bedankte om persoonlijke redenen voor een formatieopdracht Uniek in IJmuiden Automatiekhal DEKKERS Dalai Lama en 20 medewerkers aan de Chinezen ontkomen A.J.Rotteveel's VLEESHAL In 24 dagen werd 102 m. hoge Euromast gebouwd Kijk eerst wat er te koop is.«* Veranderlijk éee MORRIS 'èeforeyou Snij! en winter ifs verkrijgbaar Het woord is aan Hildebrand-monument Beraad in kring van Beeldhouwers over gerezen misverstanden Franz Blücher overleden VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL ƒ6475.- Automobielbedrijf Gebr. BEEKMAN ZATERDAG 28 MAART 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 44e JAARGANG NUMMER 122 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59-c., p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Nadat op 3 maart een begin was ge maakt met de bouw van de 102,30 meter hoge „Euromast", de uitkijktoren, die een der attracties van de in 1960 te Rot terdam te houden internationale tuin bouwtentoonstelling moet worden, is vrij dagmiddag het hoogste punt bereikt. De klok wees precies één minuut voor drieën, toen het laatste beton werd gladgestreken. Trompetters op de toren accentueerden dit feit. Het Prinses Beatrix Fonds had aan de ze bouw een prijsvraag verbonden. Men kon raden wanneer het hoogste punt be reikt zou worden. De eerste prijs, een auto, viel ten deel aan de heer W. C. van Beek uit Rotterdam. De erevoorzitter van het comité, dat de prijsvraag had uitgeschreven, mr. dr. K. P. van der Mandele, maakte bekend, dat deze actie ten behoeve van de poliopatiën ten 67.000 had opgebracht. De „Euromast" wordt in de top voorzien van een restaurant en een uitkijkplatform, plaats biedend aan 900 personen. Op 25 meter hoogte wordt tegen de toren een stuurhut gebouwd, die geheel zal overeen komen met de brug van een zeeschip. Advertentie kijk bij Bakker's Behang. Daar vindt u een volledige overzicht van alle denkbare kleuren en dessins. Daar ontdekt u nooit vermoede mogelijkheden om uw huis een heel eigen cachet te geven. ■Kom eens neuzen in de behang- bar met levensgrote stalen en vraag alles wat u erover weten wilt want bij Bakker's uitgebreide service hoort ook gratis deskundig advies. Bakker's Behang is bovendien goedkoper! Gen. Cronjcstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 Verwachting tot morgenavond: Vannacht kouder, morgen overdag toenemende bewol king, later gevolgd door enige regen en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Donderdag heeft, zoals reeds is be richt, prof. J3eel zijn informatierapport aan de Koningin aangeboden. In een on derhoud, dat ruim drie uur duurde, heeft de informateur zijn rapport toegelicht. De Koningin vertrok daarna van het Huis Ten Bosch in Den Haag naar paleis Soestdijk, waar zij des middags oud minister prof. dr. J. R. M. van den Brink ontving. Na het onderhoud deelde het kabinet der Koningin mede, dat prof. Van den Brink de Koningin verzocht had wegens persoonlijke omstandigheden niet te worden belast met de opdracht tot kabinetsformatie. Verwacht wordt dat de Koningin thans prof. dr. J. de Quay, commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, opdracht zal geven tot vorming van een kabinet. Onze parlementaire redacteur meldt, dat in theorie nog alle mogelijkheden open zijn voor de kabinetsformatie. Maar dat de P.v.d.A weer vertegenwoordigd zal zijn in een nieuw kabinet, gelooft niemand meer. Algemeen verwacht men in poli tieke kringen een kabinet, dat steunt op de niet openlijke samenwerking van K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. De drie rechtse partijen, K.V.P., A.R. en C.H.U., vertonen de meeste samenhang maar zij bezetten in de nieuwe Tweede Kamer precies de helft van het aantal zetels. Voor het vormen van een meerder heid moeten zij kiezen tussen samenwer king met de V.V.D. of de P.v.d.A. Voor samenwerking met de P.v.d.A. ts de sfeer echter totaal bedorven. Met de V.V.D. willen de rechtse partijen niet openlijk in zee gaan uit vrees aanhang te verliezen aan de P.v.d.A. Het liefst willen zij een openlijke keuze vermijden. In de kringen van K.V.P., A.R. en C.H.U. zag men daarom als aantrekkelijke oplos sing het vormen van een kabinet zonder socialisten, dat men extra-parlementair zou noemen en waarvoor de rechtse par tijen dus formeel geen verantwoording zouden dragen, al zouden zij de voor- namste steunpilaren zijn van het kabinet. Omdat zij geen meerderheid vormen, zou het kabinet echter dikwijls aangewezen kunnen zijn op steun van de V.V.D. en daarom zou de V.V.D. ook een beetje mo gen meedoen. De liberale ministers zou den echter geen vooraanstaande figuren mogen zijn, maar zogenaamde rand-libe- ralen, opdat K.V.P., A.R., en C.H.U. hun aanhang zouden kunnen voorhouden: die liberale invloed is ongevaarlijk en heeft niets te betekenen. In die gedachtengang is reeds gepubli ceerd dat in het nieuwe kabinet de mi nisterszetels als volgt zouden worden ver deeld: 6 of 7 K.V.P., 3 A.R., 2 C.H.U. en 2 rand-liberalen. A.R. en C.H.U. zouden dan als protes tantse partijen hun medewerking aan een dergelijk kabinet tegenover hun kiezers kunnen verantwoorden met er de aandacht op te vestigen, dat de katholieke ministers niet in de meerderheid zouden zijn. Om die reden zouden twee rand-liberalen in het kabinet welkom zijn. In de nieuwe Tweede Kamer bezetten de A.R. 14 zetels en de V.V.D. 19 zetels, maar volgens de gedachten in de kringen van K.V.P., A.R. en C.H.U. zouden de A.R. 3 ministerszetels krijgen en zouden er rand-liberalen worden gezet op slechts 2 „ongevaarlijke" ministerszetels. V.V.D. wil meer invloed Daartegenover heeft men in V.V.D.- kring opgemerkt, dat als er sprake zou Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM' TËL, 13439. SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN In de stromende regen luisteren de Hagenaars naar de passiebetrachting van pater Jelsma op Het Plein in de residentie, waar voor alle gezindten vrijdagavond een straatprèdïking werd gehouden. zijn van een kabinet dat moet steunen op K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D., de V.V.D. dan veeleer in aanmerking komt voor drie ministerszetels en dat een V.V.D,-er vice-minister-president zou moe ten zijn, omdat in die combinatie de V.V.D. na de K.V.P. de grootste partij is en niet meer de A.R. Als de rechtse partijen de steun van de V.V.D. wensen, verlangt de V.V.D. uiter aard invloed in het kabinet overeenkom stig haar nieuwe getalsterkte in de Twee de Kamer. Als de V.V.D. door onvoldoen de erkenning niet zou kunnen toezeggen royale steun te verlenen, is in feite niet anders meer mogelijk dan een kabinet van onafhankelijke ministers, dat geheel los staat van de partijen en dat aanvankelijk steunt op een regeringsprogramma, waar voor blijkens de informaties van prof. Beel een (wisselende) meerderheid in het parlement verzekerd is. Overigens zullen de partijen pas werkelijk eisen kunnen stellen, wanneer er een formateur is met een regeringsprogramma en vastomlijnde denkbeelden omtrent de samensteling en het karakter van een kabinet. In deze situatie zal het voor velen een teleurstelling zijn, dat prof. dr. J. R. M. van den Brink, oud-minister van Econo mische Zaken, om persoonlijke redenen (ten dele gezondheidsredenen) de vorming en leiding van een kabinet niet op zien heeft willen nemen. Hij stond al jaren buiten het politieke leven. Door zijn be kwaamheid had hij de gezaghebbende fi guur kunnen zijn om een extra-parlemen tair kabinet van onafhankelijke ministers een succes te doen zijn. Uit de aanvankelijke keuze van prof. Van den Brink als formateur blijkt dat gezocht is naar een figuur, die tuiten het actuele politieke strijdgewoel heeft ge staan. Daarom verwachtte men gisteren dat vervolgens prof. dr. J. de Quay, Com missaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, zou worden aangezocht als formateur, omdat hij ook reeds jaren geen rol meer heeft gespeeld in de partij politiek. Een nadeel is zijn gebrek aan parlementaire ervaring. Hij is in de be zettingstijd bekend geworden als een der oprichters van de Nederlandse Unie. Advertentie Wij starten ons nieuw ijsseizoen met de nieuwste Italiaanse ESPRESSO ijsmachine. Wij garanderen nu STEEDS VERS en vlottere bediening. en natuurlijk ROOMIJS. IJSTAARTEN steeds uit voorraad af te halen 9 BEKERS IJS ƒ3.—, 2.25, 1.50, 1.20, 0.80. 0.55 BEKERS SLAGROOM 2.80. 2.15, 1.45, 1.15, 0.80, 0.55 CENTRUM GALERIJ Lange Nieuwstraat - Telefoon 4302 Het grootste gebouw in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa, waar deze week een felle opstand tegen de Chinese in dringers opvlamde, is het zeventiende- eeuwse Potalapaleis, waar de Dalai Lama gedurende de zomermaanden placht te resideren. Over dit en andere monumenten van de eeuwenoude boed dhistische beschaving van Tibet kan men in een artikel op pagina 3 van dit nummer meer lezen. KALIMPONG, Noord-Oost-India, (Reu ter) Volgens betrouwbaar geachte be richten, die vrijdagavond te Kalimpong, in Noordoost-India, zijn ontvangen, heb ben de communistisch-Chinese autoritei- te:: in Tibet de opstand, waarbij de Tibe- tanen poogden de hoofdstad Lhasa in han den te krijgen, volledig onderdrukt. De stad wordt thans door een militaire commissie bestuurd. De Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet is, met twintig medewerkers, onder wie zes ministers, uit Lhasa ontsnapt. Hun blijf wordt geheim gehouden. De Chinezen hebben doen omroepen, dat de Dalai La ma niets van hen heeft te vrezen. Zijn „verblinde raadgevers" zullen echter streng worden gestraft, aldus de Chinese bekendmaking. Voorts werd gemeld, dat twee leden van het kabinet van de Dalai Lama naar de communistische Chinezen zijn overgelopen. Zij deden vrijdagavond via de radio een beroep op de Tibetanen, om met het Chinese bestuur samen te wer ken. Volgens een voorzichtige schatting zijn meer dan tweeduizend Tibetanen om het leven gekomen in de drie dagen, die de op stand heeft geduurd. Volgens uit Kalimpong ontvangen be richten zijn de Chinezen thans op alles voorbereid. Ruim 300.000 Chinese mili tairen zouden de strategische punten in het gehele land bezetten. In berichten uit Sjigatse wordt gezegd dat de Pantsjen Lama, de door de Chine- (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse antwoordnota op de Rus sische nota van 2 maart is niet overdreven vriendelijk of verzoenend gesteld. Van enigerlei compromisstemming blijkt in deze nota niets. De soepelheid, die bij voorbeeld de Britse nota toont, is geen kenmerk van de Westduitse boodschap, die men als volgt kan samenvatten: 1. De Westduitse regering verwerpt de verantwoordelijkheid voor het feit dat de Duitse kwesties nog altijd niet zijn op gelost. 2. Bonn meent dat de schuld voor het vergroten van de spanning in de laatste maanden en voor het verhinderen van de DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ oplossing van de Duitse vraagstukken in Moskou ligt, waar men de eenheidskwes tie niet tot een redelijke oplossing wil brengen en door de eisen terzake van Berlijn pas goed heeft vergroot. 3. West-Duitsland is bereid als adviseur deel te nemen aan de ministersconferen tie op 11 mei te Genève, zoals de weste lijke grote drie in hun nota's aan Moskou voorstellen. 4. De Westduitse regering meent dat een diepgaande bespreking van alle aspecten van het Duitse probleem gewenst is. Ook de Oostduitse. regering heeft op de Russische nota geantwoord. De Oostduit sers zijn bereid met Polen, Tsjechoslowa- kije en West-Duitsland deel te nemen aan de grote vier bijeenkomst. De Oostduitsers voelen niets voor een behandeling van alle aspecten van het Duitse vraagstuk (bijvoorbeeld het herenigingsprobleem en de vrije verkiezingen). Dat achten zij een verouderd standpunt. Zij geven de voor keur aan een behandeling van het vredes verdrag en aan de verandering van de status van West-Berlijn, gelijk de Russen wensen. Kleine verschillen LONDEN (Reuter) De nota's van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk vertonen kleine verschillen in de bewoording. Londen verklaart bijvoor beeld dat het gaarne aan een topconfe rentie wil deelnemen zodra de gebeurte nissen daar aanleiding toe. geven. Washing ton zegt, dat het bereid is tot een top conferentie als de ontwikkeling die recht vaardigt. Het wordt aan de ministers over gelaten datum, plaats en agenda van de topconferentie vast te stellen. Het Westen erkent dat Polen, Tsjechoslowakije en enkele andere landen belanghebbend zijn bij een deel van de problemen en heeft er geen bezwaar tegen, dat die landen in een zeker stadium aan de ministersconfe rentie deelnemen, maar niet van het be gin af. zen gesteunde wereldlijke leider, moeilijk heden met de Chinese autoriteiten heeft gehad. De onmiddellijke oorzaak daarvan zou zijn geweest dat de Pantsjen Lama on derdak zou hebben verleend aan enige op standelingen uit Oost-Tibet en zou heb ben geweigerd deze uit te leveren ondanks Chinese verzoeken en bevelen. Er zijn geen verdere bijzonderheden bekend. Zes boeddhistische lama priesters hebben vrijdag als vertegenwoordigers van de gemeenschap der Kalmoeks in de V.S. aan een functionaris van de UNO een petitie overhandigd, waarin de internatio nale organisatie wordt verzocht onmiddel lijk een einde te maken aan de „bloedige terreur" van de Chinezen in Tibet en de heiligheid van de Dalai Lama te doen eer biedigen. De Chinese artillerie zou vele beroemde bouwwerken van de Tibetanen in puin hebben geschoten. Het eerst doelwit van de Chinezen zou de medische hogeschool van Tsjokpore zijn geweest. Hier hadden de Tibetanen een grote voorraad wapens en munitie verborgen. De Chinezen zouden onder meer de vol gende gebouwen verwoest of beschadigd hebben: de kathedraal van Jo Khang, het zomer- en het winterpaleis van de Dalai Lama, een klooster en 20 huizen van Tibe taanse functionarissen en ministers, die met de Dalai Lama zijn gevlucht. India in verlegenheid Drie Tibetanen, onder wie naar ver luidt een voormalige premier, zijn vrijdag in New Delhi aangekomen om tussen komst van India in de huidige crisis te ver zoeken. Zij vormen de voorhoede van een groep van 125 Tibetanen. De Indiase socialistische leider Narajan heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat India, hoewel het „terecht met China door banden van vriendschap is verbon den", duidelijk moeten verklaren, dat Tibet het slachtoffer van agressie is en dat aan de vrijheid van een zwakke natie door een „machtige buurstaat de nekslag is toe gebracht". LONDEN (UPI) Ongeveer vierdui zend demonstranten tegen de waterstof bom, variërend van studenten en moeders die kinderwagens duwen, tot bejaarde mensen, zijn op Goede Vrijdag een mars van ruim tachtig kilometer naar Londen begonnen, in een massaal protest tegen kernoorlogvoering. Het startpunt was Al- dermaston, waar de Britse waterstofbom gemaakt wordt. Delegaties uit Zweden, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen en De nemarken lopen mee. De vierdaagse tocht zal op tweede paasdag eindigen, met een bijeenkomst op Trafalgar Square. John Collins, kanunnik van de anglicaan se kerk, vertelde aan de deelnemers, die zich verzameld hadden bij de zwaarbe waakte waterstofbomfabriek, dat het La- bour-parlementslid dr. Edith Summerskill, zich op het laatste ogenblik had terugge trokken. „Ik denk dat zij onder druk is ge zet", verklaarde Collins. Dr. Summerskill, een omstreden figuur in de Labour-partij, bezorgde de demonstratie veel publiciteit, met haar aangekondigde voornemen een deel van de mars mee te maken. De deelnemers zijn op alle weersomstan digheden voorbereid. Zij droegen regen jassen en dekens en men zag ook guitaren en accordeons. De meeste vrouwen droegen lange pantalons. Er werden spandoeken meegedragen en op een er van stond: „Oeganda roept op tot kernontwapening". De opkomst was veel groter dan arwacht was. De organisatoren hadden op minder dan duizend deelnemers gerekend. H. L. Mencken: De tijd wettigt vele dingen, zelfs op het gebied der moraal. De Nederlandse Kring van Beeldhou wers zal zich beraden op maatregelen ter voorkoming van misverstanden inzake de plaatsing van het door prof. J. Bronner vervaardigde Hildebrandmonument. De vrees lijkt namelijk niet ongegrond dat door recente publikaties over het verzoek van prof. Bronner, om een extra-betaling van vijftienduizend gulden, bij sommige betrokkenen de mening zou hebben post gevat, dat tussen de plaatsing van het mo nument en dit verzoek een direct verband zou bestaan. Bovendien zal de Kring onderzoeken op welke wijze prof. Bronner gezuiverd kan worden van de blaam, die door de bedoelde publikaties op de beeld houwer is geworpen. (In enkele dagbladen is onder meer ver meld dat prof. Bronner zich zou hebben verzet tegen het aanbrengen van koperen verbindingsstaven tussen voetstukken en beelden. Ook zou het voor de beelden ge bruikte materiaal, Euville Marbrier, niet sterk genoeg zijn. Eveneens werd vermeld dat prof. Bronner een eis tot hoger hono rarium zou hebben ingediend. Ons is ech ter gebleken dat prof. Bi-onner geen be zwaar heeft tegen verbindingsstaven. Des- kunngen hebben de kwaliteit van de steen soort als allerdeugdelijkst omschreven. Ook heeft prof. Bronner geen eis maar een verzoek om hoger honorarium ingediend. De beoordeling van de redelijkheid van dit verzoek houdt dus geen verband met de plaatsing van het monument, dat door de gemeente is aanvaard. Red.). Op maandagtweede paasdag, zal ons blad niet verschijnen en zullen onze bureaus de gehele dag ge sloten zijn. Te Bad Godesberg is donderdag overle den Franz Blücher, lid van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en een van de meest voor aanstaande politici van het na-oorlogse West-Duitsland. Blücher was juist twee dagen tevoren 63 jaar oud geworden. Advertentie 2 CV. vanaf3.987.— (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard f 9.375.— ID-19 Luxe f 10.250.— DS-1913.250.— Hoofdagent voor Haarlem en omg.: Korte Kleverlaan 30-40 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen. Advertentie van exclusief BURMA-TEAK Speciaal aanbevolen voor alle beton en cementvloeren - zeer decoratief VLOEREN BEDRIJF Zijlstraat 96 - Haarlem - Tel. 20340 Advertentie Reeds leverbaar vanaf Dr. D. Bakkerlaan 12—16, Bloemendaal Telefoon 57.500 - 57.501 Advertentie GROTE MARKT Vanaf heden iedere avond geopend Orkest: Johnny van Helvoirt met zang van Conny Drant. Advertentie 1 FIAT 500 heeft alles voor - ook de prijs 4 pers. 16i/ p.K. met ver warming en defroster ƒ3799.- Haarlem - Telefoon 14160 Bloemendaal - Telefoon 54G01

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1