.meer dan anderhalve eeuw ^levensverzekering C Panda en het bolkmakmysterïe Arbeidstijdverkorting metaalindustrie op zijn vroegst per 1 januari 1960 Winderige paasdagen Bevredigende exploitatie in 1958 van De Spaarnestad Wereldnieuws Onveranderde dividenden Een uur minder per week ZocU ló het zo r~ J 2 HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Omzetten Sick en Co. in lopend boek jaar op peil Dividend Stadhouderslaan Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Omzet van de Nederlandse industrie in 1958 gedaald Delitabak komt maandag in Bremen aan Koersfluctuaties od de Amsterdamse Beurs van 16 tot en met 20 maart VREDE VAN MUNSTER Nederlands Franse Bank verdubbelt kapitaal Limburgse kolenprijzen lager per 1 april Amerikaanse vestiging in Soest Israëlische minister van Handel naar Nederland li es ïs ZATERDAG 28 MAART 1959 Advertentie VAN LEVENSVERZEKERINGEN N .V. Herengracht 475 Amsterdam-C. Tel. 221322 De exploitatie van de tijdschriften en nevenuitgraven van de n.v. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem, is ook in 1958 bevredigend verlopen. Het totaal van de oplagencijfers vertoonde enige stijging. Ook de advertentiebezetting gaf een gunstig beeld. De exportorders droegen wederom in ruime mate bij vtot de goede gang van zaken. Na reservering voor de over 1958 te betalen belasting, geeft de winst- en ver liesrekening een winst aan van 3.748.904 (v.j. 3.475.809). Voorgesteld wordt te be stemmen voor afschrijvingen en bijzondere reservering 2.976.682 (v.j. 2.502.378), waarna ter verdeling overblijft 772.222 (onveranderd). Voorgesteld wordt op de preferente aan delen 7 percent (onveranderd) en op de gewone aandelen 16 percent dividend (on veranderd). Het kapitaal bleef onveranderd 4Vï miljoen. De statutaire reserve is ge bracht op 1.005.145. Het saldo van de dividendreserve nam toe tot19.767. Voor het personeel werd over 1958 als gewoon lijk een ruime dotatie 'uitgetrokken. De kosten van verbouwing en uitbreiding van de gebouwen, waaronder begrepen die van het fabriekscomplex in Etten (N.Br.), in totaal groot 1.506.636, en de bedragen voor vernieuwing en uitbreiding van de inventaris ad 1.468.762, werden geheel afgeschreven, zodat de balansposten „grond en gebouwen" en „inventaris" beide weer voor 1.— te boek staan. De inventaris van het hoofdkantoor, het bedrijf te Etten en de bijkantoren werd aangeschaft voor 14,8 miljoen. Dochterbedrijven De papierprijzen alsmede de lonen en salarissen gaven een vrij constant beeld. Waarschijnlijk zullen hierin in 1959 geen bijzonder grote mutaties te verwachten zijn. Evenals de drukkerij te Haarlem was ook die in Etten volledig bezet. De plaat- Gevraagd naar de daling van de post goederenvoorraden op de balans per 30 september 1958 (f 3.073.970) met onge veer f 900.000 vergeleken bij het vorige iaar, heeft het bestuur van de n.v. han delmaatschappij v/h J. F. Sick en Co. in de jaarvergadering medegedeeld dat de voorraden lager zijn gehouden om de toe stand in Afrika, ook op het politieke vlak, wat rustiger te kunnen aanzien. De schom melingen in de voorraden zijn vrij be langrijk. Het balanscijfer geeft het hoog tepunt van het seizoen weer. Alle voorko pen zijn hierin samengebracht. Door de lagere goederenvoorraden, die uiteraard uitwerken op lagere omzetten, is de winst- capaciteit wat lager gebracht ten gunste van de liquiditeit. Desondanks heeft men de omzetten in de verstreken vijf maanden van het lopende boekjaar op peil kunnen houden. Ook de behaalde resultaten bewegen zich onge veer op dezelfde hoogte als die van 1958. De directie blijft er voorts op bedacht de door concurrentie gedaalde bruto winst marges te compenseren door een uitbrei ding van het goederenassortiment, Critiek werd door een aandeelhouder ge uit op het rendement van de aandelen. Hij had de intrinsieke waarde becijferd op 200 percent. Bij een dividenduitkering van 6 percent komt men dan op een ren dement van 3 percent. Dit percentage noemde hij bedroevend, vooral ook om dat in het emissieprospectus voor de open making van de n.v. het bestuur had toe gezegd dat nog een ruimer deel van de winst voor aandeelhouders bestemd zou zijn. In voorafgaande jaren was 15 per cent dividend uitbetaald. Dit had geleid tot wat aandeelhouder noemde een koersde- bacle op de beurs vergeleken bij de emis- sieprijs van 150 percent. Het bestuur was het met deze opmerkingen eens: de uit kering is te laag. Het bestuur is echter teleurgesteld door de ontwikkeling in Afrika. Het uiterste wordt gedaan om een zo goed mogelijk resultaat te verkrijgen. Ook het bestuur is van mening dat met zulk een zeer sterk eigen vermogen on geveer twee maal het maatschappelijk ka pitaal een groter dividend moet wor den uitgekeerd. Of het hierin slagen zal is een vraagteken. Genoemde aandeelhou der werd voorts toegezegd dat zijn sugges tie om kosten en belastingen te splitsen nader zal worden bekeken. Het winstcij fer komt dan wat florissanter naar voren en zal de waardebepaling van het aandeel ter beurze bevorderen. In de vergadering van commissarissen en directie der n.v. Stadhouderslaan Maat schappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen, is besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over 1958 een dividend uit te keren van 12 (v.j. 11) percent in contanten. In de vergadering van commissarissen en directie der Hollandia Kattenburg n.v. is besloten aan de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders, die op vrij dag 22 mei zal worden gehouden, een divi dend voor te stellen van 7% percent m contanten (onveranderd). Koersen van gouden munten H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gou den munten: tientjes 28.50—/ 29.50 (onv.l. ponden 33.00—38.00 34.00-/ 38.00), Napoleons ƒ28.25 --/ 29.75 28.50— 30.00), Vreneli 23.00—29.50 (i 28.25—29.50) en 20 fr. België 28.00-/ 29.50 28.25—/ 29.50). De goud- en zilvernoteringen zijn onveranderd gebleven. Zwitserse lening aan V.A.R. Zwitserland heeft de Verenigde Arabische Re publiek een lening van 25 miljoen francs toege staan voor de aankoop van textielmachincs. De overeenkomst werd in Cairo getekend. De lening heeft een looptijd van vijf jaar; de rente be draagt 5 perent. sing van een tweede grote rotatiepers al daar is noodzakelijk. Over dochteronder nemingen zegt het verslag: de zaken van de n.v. Internationale Uitgevers Maat schappij te Antwerpen verliepen opnieuw bevredigend. Het bedrijf van de internatio nale clichéfabrieken „Pax Holland" n.v. te Amsterdam vertoonde enige vooruitgang. Evenals vorig jaar kon het couranten- en drukkerijbedrijf te Amsterdam met enige winst afsluiten. De n.v. Uitgeversmaat schappij „Joost van den Vondel" behaalde wederom goede resultaten. De dochter onderneming, waarin de Duitse Libelle wordt geëxploiteerd, kon wederom geen winst boeken. De reserveringen tegenover dit belang zijn voldoende. De totale omzet in de Nederlandse industrie bedroeg in 1958 blijkens het G.B.S. (in miljoenen guldens) 30.754, waarvan buitenland 9.022. Voor 1957 waren deze cijfers 31.145 en 8.436. Het onderzoek betreft industriële onder nemingen met tien en meer man per soneel, exclusief de bouwnijverheid. Van de verschalende bedrijfsklassen staat wat omzet betreft de industrie van voedings- en genotmiddelen bovenaan met 'n totaalbedrag van 8.581. Zij wordt onmid dellijk gevolgd door de metaalnijverheid met 8.213. Andere belangrijke bedrijfsklas sen zijn voorts de chemische industrie met 4.462 en de textielnijverheid met 2.350- In 1957 stond de metaalnijverheid bovenaan met een omzet van 8.582 en de industrie van voedings- en genotmiddelen op de tweede plaats met 8.267. Ook toen kwam de chemische industrie op de derde en de textielnijverheid op de vierde plaats. De vijfde plaats op de ranglijst in 1958 was voor de gas-, elektriciteits- en water leidingbedrijven met een omzet van 1.082 Alle overige bedrijfsklassen bleven bene den f 1 miljard. Het C.B.S. heeft ook de personeelssterkte berekend op het eind van 1958. Deze beliep in de betrokken onder nemingen tezamen 1.023.200, inclusief open bare nutsbedrijven. Dit is minder dan een jaar tevoren, toen was het totale personeel 1 043.300. De cijfers zijn inclusief personen wier werktijd werd'verkort- (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Britse schip -„Ulysses" van de Ocean Steamship Cy Ltd, dat met een eer ste lading van 2600 balen Sumatratabak uit Belawan onderweg is, zal op Tweede Paasdag in de Duitse havenstad Bremen aankomen. Eind volgende week zal in Bremen de eerste tabaksveiling worden gehouden. De Verenigde Deli-Maatschappij en de n.v. Senembah te Amsterdam volgen de ze gang van zaken uiteraard op de voet. Maar, zo zei ons de directeur van de Senem bah, de heer J. Beijlevelt, wij kunnen nog niet zeggen of en zo ja welke maatrege len wij zullen treffen. Voor 't vervoer van de tabak is op verzoek van de maatschap pij die de lading gedurende de reis heeft verzekerd, een Engels schip gekozen. Aan boord van een Nederlands schip was het niet uitgesloten geweest, dat de tabak in beslag zou zijn genomen. De Verenigde De- li Maatschappijen en de n.v. Senembah, wier ondernemingen in Indonesië „onder beheer" zijn gesteld, handhaven het eigen domsrecht op de produkten. Donderdag 26 maart 1959 Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t o.v. 20 maart 3%% Staffellening 1947 92 H 93% 93 Vu 3% Invest, cert. Nederland 97"/i6 97% 971S/16 f'32 3% Nederland 1962—64 97 97 97* .12 6% Nat. Woningbouwlening •57 lll,8/i» 112 112 *16 Amsterdam Rubber 85 86 85'/2 1V2 133 1351/, 134% Alg. Kunstzijde Unie 284 296 293% 9% 146 148.— 147.75 f 1.80 Van -Gelder Zonen 212 215 212 3 Kon. Ned. Hoogovens 359 363 359 7 296% 299% 297% 1% Ned. Kabelfabriek 344V2 '345 345 2 538 V2 546 545% 9% 463V2 469% 468% -f 3% 208 211% 211% Kon. Petroleum 162.60 f 167.— f 164.25 -1- ƒ0.10 K.L.M 130.- f 135.50 f 135.20 f 4.20 Holland-Amerika Lijn 147'/2 150 149% 3% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 137%. 139 138% 1% 2381/, 240 239% V2 Ned. Scheepvaart Unie 132 135'/2 135% 3% Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen f 16.288.196,- - Obligaties 22.670.982,— Deze week (voorl.) Aandelen 12.683.196.- - Obligaties 17.844-290,— (4 d.) \VERKGE\ERS EN WERKNEMERS in de metaalindustrie zijn in beginsel overeen gekomen per 1 januari 1960 een geleidelijke, ondernemingsgewijze, verkorting van dc arbeidstijd in te voeren. (Zie ook ons blad van 18 maart, pag. 1.). Voorwaarde daarvoor is, dat een redelijke zekerheid bestaat, dat produktieverlies kan worden voorkomen. In een communiqué van de vakraad voor de Metaalindustrie wordt meegedeeld, dat partijen bij de C.A.O. in de metaalindustrie de afgelopen drie maanden verdere besprekingen hebben gevoerd over de door de vakverenigingen voor de vernieuwing van de C.A.O. aan de orde gestelde hoofdpunten, namelijk een geleidelijke invoering van een verkorte werkweek tot 45 uur per week, versnelde invoering van de werk- classificatie en afschaffing van het onderscheid tussen uurlonen voor wel en niet in tarief werkende ondernemingen. Tussen partijen is thans in beginsel af gesproken dat, indien ten aanzien van een aantal punten zoals de verdeling van de arbeidsduur over de werkweek (het jaar), de overwerkregeling, de ploegenregeling vakantie, etcetera in het voortgezette over leg overeenstemming wordt bereikt, de arbeidstijdverkorting zal kunnen worden verwezenlijkt indien een redelijke zeker heid wordt verkregen én dat de arbeidstijd- WIJ zijn warme voorstanders van een zekere zorgvuldigheid die in het onder linge verkeer in acht genomen dient te worden. Maar die zorgvuldigheid waarmee we elkaar tegemoet treden, moet niet tot een parodie uitgroeien. Dat was het geval bij de vrede van Munster, waarvan de resultaten, juist door die beleefdheids manie, enige jaren werd vertraagd. Het is bekend, dat de vrede van Munster, althans wat ons land betreft, een einde maakte aan de tachtigjarige oorlog. Iedere school jongen kan ons dat in kleuren en geuren vertellen. De knap- perts zullen er zelfs bij ver tellen, dat die vrede maakte, dat er ook een eind aan de dertigjarige oorlog kwam. Maar zo eenvoudig als het hier staat ging het toch allemaal niet in zijn werk. In 1640 be gonnen de verschillende partijen (voor de zoveelste maal) weer eens over vrede te denken en in datzelfde jaar besloot de Rijksdag van Regensburg de steden Osna- briick en Munster aan te wijzen als plaat sen, waar over de vrede onderhandeld zou worden. Het feit, dat hier twee steden werden uitverkoren, hield verband met de religieuze tegenstellingen, die in die tijd van geloofsijver aanzienlijk zwaarder wogen dan tegenwoordig. De groep van de éne godsdienstige richting weigerde in die tijd namelijk met die van de andere rich ting in één en dezelfde plaats te vertoeven. En vice versa natuurlijk! We mogen tegenwoordig dan vyel eens klagen over de moeilijkheden die opdoemen, eer de onderhandelaars met elkaar aan één tafel zitten, in het midden van de zeventiende eeuw verstreken niet minder dan twee "A jaren eer de verschillende onderhande laars bijeen waren. Toen op 25 maart van het jaar 1642 de onderhandelingen dan toch eindelijk zouden beginnen, werd de ope ning van de conferentie uitgesteld tot 11 juli 1643. Maar ook toen kon het nog niet tol praktische besprekingen komen, want eerst moesten allerlei protocolaire kwesties worden geregeld, waarbij de titu latuur van de afgevaardigden wel het meeste gewicht in de schaal wierp. Wij, Nederlanders mogen ons dan de lachlust van de buitenwereld op de hals hebben gehaald met onze uitdruk kingen zoals: hoogedelgeboren, weledelgeboren. hoogedelge strenge, weledelgestrenge, zeergeleerde, weledelgeleerde, weledelzeercieleerde enz. enz., maar in de dagen van de Munsterse vredesconferentie wist men daar ook raad mee! Men diende destijds nauwkeurig te weten, wie nu eigenlijk met „Excellenz"of met „Altesse", of met „Altesse sérénissime" moest worden aangesproken! En dat was lang niet altijd gemakkelijk uit te maken. Laten we er maar niet verder over uit weiden. Genoeg zij, dat wijf jaar later dan toch werkelijk de vrede getekend werd, een gebeurtenis die zich in Europa nog steeds niet in werkelijkheid heeft vol trokken. Mogen we u thans eens de vraag voor leggen, wat helderder is, een zwart voor werp in de zon, of een wit vel papier bij maanlicht? Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). verkorting door een daardoor te veroor zaken stijging van de produktiviteit wordt gemotiveerd, zulks in overeenstemming met de brief van de Sociaal-Economische Raad aan de regering d.d. 13 februari 1959. De vakraad is zich er van bewust dat het verwezenlijken van arbeidstijdverkorting afhankelijk zal zijn van de goedkeuring van de bevoegde overheidsinstantie., In verband met de noodzaak-tot produk- tiviteitsverhoging.zal.de arbeidstijdverkor ting ondernemingsgewijze worden bezien. Invoering van arbeidstijdverkorting zal pas kunnen plaatsvinden nadat de onderneming een redelijke zekerheid heeft verschaft dat produktieverlies bij de invoering van arbeidstijdverkorting kan worden voor komen. De vakraad zal er naar streven dat hij wordt gemachtigd te beslissen op aan vragen van ondernemingen tot arbeidstijd verkorting. Ondernemingen die aan de door de vakraad te stellen voorwaarden voldoen, zullen na verkregen vergunning de arbeidstijd met maximaal 1 uur per week kunnen verkor ten op zijn vroegst per 1 januari 1960. Ver korting van de arbeidstijd met meer dan 1 uur per week zal op zijn vroegst per 1 juli 1960 kunnen plaatsvinden, uiteraard onder dezelfde voorwaarden. Een en ander zal moeten worden geregeld bij een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, welke een geldigheidsduur zal heb ben tot eind 1962. Partijen zullen er naar streven de onderhandelingen vóór 1 juli te voltooien. In afwachting hiervan hebben zij besloten de lopende C.A.O. te verlengen tot en met 30 juni 1959. De Nederlands Franse Bank n.v., waarin de Franse banken Worms et Cie en L'Union Européenne Industrielle et Finan- cière de grootste belanghebbenden zijn, gaat binnenkort haar kapitaal verdubbe len. De emissie zal geheel worden ge plaatst bij de Rembours- en Industriebank n.v., welke instelling, zoals bekend, zeer nauw verbonden is met de Parijse bank instelling L'Union des Mines. Het geplaatste aandelenkapitaal bedraagt thans f 1.000.000 en wordt gebracht op f 2.000.000. 54. De kleine dikzak trok al dadelijk fors tegen Pat en Panda van leer. „Ik beschul dig ze er van, dat ze professor Kalker heb ben ontvoerd, om zijn sigaar en zijn uit vinding te stelen!", riep hij. „Nietes!", riep Panda, „het is juist omgekeerd! U hebt de professor ontvoerd! U probeerde steeds de uitvinding te stelen!" „Stilte!", riep de rechter, op zijn lessenaar hamerend. Maar Panda was zo verontwaardigd, dat hij niet meer was te houden. „We zagen die dikke meneer in het laboratorium vlak nadat de professor was verdwenen!", riep hij boven het getimmer van de rechter uit. „Wat deed hij daar?! Hij had er niets te maken!" „Stilte!", loeide de rechter. „Ik had daar wel wat te maken", verklaarde de dikzak, zodra hij zich weer verstaanbaar kon ma ken. „De professor had me zelf uitge nodigd, om zijn nieuwe uitvinding te be kijken Hier is de uitnodiging!" En hij toonde een brief in het kriebelige hand schrift van de verdwenen geleerde. Dit was een bewijsstuk, waaraan niet viel te tornen. Pat en Panda keken elkaar ont daan aan. „O Pat!", fluisterde Panda, „we hebben steeds 'n verkeerd spoor gevolgd! Hij was dus helemaal geen misdadiger, maar een kennis van de professor! Maar als hij de professor niet heeft ontvoerd, wie heeft het dan WEL gedaan?" Als ik, alle bewijzens nog eens naga, begin ik ook te geloven, dat WIJ het hebben gedaan", antwoordde de meester speur der zorgelijk. De prijzen van Limburgse eierbriketten cokes en industriekolen worden verlaagd, zo deelt de Voorlichtingsdienst van de staatsmijnen mee. De Limburgse mijnen zullen met ingang van woensdag, 1 april, de prijzen voor eierbriketten en kleine co kes verlagen met 4,- a 5,- per ton. Dit betekent een prijsdaling voor deze huis brandsoorten met 5 tot 7 percent. De prijzen van de antracietkolen onder gaan weinig verandering. In de onderlin ge prijsverhoudingen wordt slechts een ge ringe correctie aangebracht. De prijzen van de industriekolen, geldende voor het kolenjaar 1959-1960, werden reeds per 1 ja nuari herzien. Voor enkele soorten worden deze prijzen ingaande 1 april met 1,- a 2,- verder verlaagd. De Amerikaanse fabriek Foxboro die zich bezighoudt met de vervaardiging van instrumenten voor de automatisering van bedrijven zal zich ook in Nederland vestigen. Deze industrie die haar hoofdbedrijf heeft in het 4000 inwoners tel lende. plaatsje Foxboro (Massachusetts) en daar werkgelegenheid biedt aan 2250 arbeidskrachten, zal een nevenbedrijf stichten in Soest. Met de bouw van de fa briek zal reeds eind dit jaar worden be gonnen. Aan de fabriek wordt een specia le bedrijfsschool verbonden. Het ligt in de bedoeling om geleidelijk aan een totaal van 500 arbeidskrachten aan te trekken. De Foxboro-industrie maakt instrumen ten voor regeling van druk, temperatuur stroming, viscositeit, elketrisch geleiding vermogen en dergelijke. De vestiging in ons land houdt verband met afzetmogelijk heden van deze industrie op de Euro- markt. Toen de Israëlische regering vorig jaar een internationale geldlening uitschreef, kwamen in Nederland vele inschrijvingen binnen. In de loop van de volgende maand hoopt men dan ook een bedrag van 10 miljoen gulden bijeen te hebben. Om de deelneming aan de lening te stimuleren is een actie ondernomen onder het motto „Wij doen mee". Ter ondersteuning van die actie zal de Is raëlische ambassadeur, de heer A. H. Ci- dor, op 13 april in de Statenzaal van het Provinciehuis te 's-Hertogenbosch een voordracht komen houden over de opbouw van Israel. Het staat al vast, dat tegen het eind van april, wanneer de actie „Wij doen mee" besloten wordt, de minister van Handel en Industrie van Israel naar Am sterdam zal komen om daar symbolisch het door Nederland geleende bedrag in ontvangst te nemen. Wapens. Volgens het Russische persbu reau Tass hebben communistisch Chi na en communistisch Noord-Vietnam geprotesteerd tegen het feit, dat Ame rika grote voorraden oorlogsmaterieel met veel militair personeel naar Laos stuurt en op deze wijze de vrede en vei ligheid van het aangrenzende Indo-Chi- na in gevaar brengt. Atoomschip. Volgens dr. Emeil Jansen van 't atoominstituut te Kjeller bij Os lo zal Noorwegen, wanneer het onder zoekingswerk in het huidige tempo blijft voortgaan, tegen 1970 zijn eerste door kernenergie aangedreven koop vaardijschip hebben. Het project wordt door een groep Noorse reders gefinan cierd. Wijziging. Paus Johannes heeft de woor den „perfidis" en „perfidiam" (onge lovige) in het gebed, dat tijdens de Goe- de-Vrij dagplechtigheden van de r.k. kerk voor de Joden wordt gezegd, weg gelaten, aldus is van de zijde van het Vaticaan meegedeeld. Men verwacht, dat deze wijziging algemeen zal worden ingevoerd omdat de uitdrukking in ve le talen beledigend is. Gepopulariseerd. De Oostenrijkse zoöloog en wetenschappelijk schrijver profes sor Karl von Frisch heeft dit jaar de Kalingaprijs tienduizend gulden) voor het populariseren van de wetenschap, gekregen. De prijs is ingesteld door de Indische industrieel Patnaik. Komplot. De Cubaanse politie heeft don derdag vijf arrestaties verricht naar aanleiding van een komplot tegen pre mier Fidel Castro. Onder de verdach ten bevindt, zich de eigenaar van een bar in Havanna, Roberto Corral Miran da, die een goed vriend zou zijn van de voormalige leider van het „anti communistisch front," Ernesto de la Fe, die zich sedert de val van presi dent Batista in de gevangenis bevindt. Oud-dictator. De Amerikaanse autoritei ten te Miami hebben oud-dictator Pe rez Jimenez van Venezuela, zijn echt genote en vier kinderen bevel gegeven de Verenigde Staten te verlaten. De verblijfsvergunning van Perez Jime nez was op 13 maart verlopen. Een ver zoek om verlenging is afgewezen. Het is nog niet bekend naar welk land Ji menez zich zal begeven. Straatwarmte. Onder een van de hoofd straten van Edinburgh (Schotland) zul len elektrische verwarmingsinstalla ties worden aangebi-acht. Ongeveer vier centimeter ondei de straat zullen geïsoleerde kabels worden gelegd. Meer dan een kwart. Sedert in mei 1954 het Amerikaanse opperste gerechtshof rassenscheiding op de openbare scho len in de Ver. Staten in strijd met de wet verklaarde, is in de zuidelijke sta ten meer dan een kwart van de onder wijsinstellingen voor blanken en ne gers toegankelijk -*esteld. Dit heeft de Amerikaanse afgevaardigde mevr. Os wald Lord donderdag in de UNO-com- missie voor de rechten van de mens verklaard. Bestemming. De slaapwagen van de vroe gere officiële trein van Hermann Go ring is verbouwd tot. Rode-Kruiswagen voor het vervoer van zieken naar de bedevaartplaats Lourdes, zo meldt het Oostenrijkse katholieke persbureau. De wagon, waarin 24 bedden zijn aan gebracht, zal op 6 april de eerste reis van Wenen naar Lourdes maken. Doodvonnissen. Een Tsjechisch gerechts hof in Kosice (Slowakije) heeft twee vroegere Hongaarse nazi's wegens „massamoord" tijdens de Tweede We reldoorlog ter dood veroordeeld. Het zijn Ladislav Darabos en Julius Keres- zi, die schuldig zijn bevonden aan de moord op 500 Slowaken in de laatste maanden van de oorlog. Zij werden er bovendien van beschuldigd 1200 Slowa ken naar concentratiekampen te heb ben gezonden. Zeer werkzaam. De politie te Jeruzalem heeft meegedeeld, dat een Arabisch spionnagekomplot, dat klein, maar zeer werkzaam was, in Galilea is ongerold. Bij een met het onderzoek verband hou dende overval heeft de politie doku- menten van militaire waarde gevon den. Namen en nationaliteiten houdt de politie voorlopig nog geheim. Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteravond trok een koufront Nederland voorbij, het geen met één tot drie millimeter regen ge paard ging. Daarna stroomde enigszins on stabiele lucht van oceanische oorsprong het land binnen. Boven de Atlantische Oceaan is vooral in de hogere luchtlagen een zeer krachtige westelijke stroming aanwezig. Deze gaat gepaard met een ac tieve depressie die snel in de richting van Schotland trekt. De eerste paasdag zal de zuidwestelijke wind dan ook flink gaan aanwakkeren. Tevens neemt in de loop van de dag de kans op enige regen toe. Het ziet er naar uit dat het weer ook op de tweede paasdag wisselend zal zijn met vrij veel wind. De temperaturen zullen de beide dagen gematigd zijn. Zondag 29 maart Zon op 6,24 uur, onder 19.07 uur. Maan op 0.05 uur, onder 9.17 uur. Maandag 30 maart Zon op 6,22 uur, onder 19.03 uur. Maan op 1.11 uur, onder 10.10 uur. Dinsdag 31 maart Zon op 6.20 uur, onder 19.10 uur. Maan op 2.08 uur, onder 11.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 29 maart Hoog water 6.50 en 19.06 uur. Laag water 2.28 en 14.59 uur. Maandag 30 maart Hoog water 7.38 en 20.07 uur. Laag water 3.14 en 15.41 uur. Dinsdag 31 maart Hoog water 8.33 en 21.11 uur. Laag water 3.57 en 16,28 uur. Het hoog en laag vater te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN TemperaturenDuiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste TA uur 03 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Garmisch P. Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Algiers zwaar bew zwaar bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. geheel bew. mist regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. regenbui geheel bew. half bew. half bew. geheel bew. regen zwaar bew. geheel bew. regen geheel bew. zwaar bew. regen regen geheel bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zw w zw wzw zw wzw zw zzw a E 2 6 7 7 6 8 6 6 7 wnw ono ono zo windst. zzw wzw wzw w windst. w windst. nnw z zw z zzw wzw zzw windst. windst. wnw o ono windst. 9 windst. 11 z 9 6 6 4 9 10 7 8 4 2 8 8 8 3 1 0 10 3 2 2 0,6 2 2 2 2 0,3 0 0,2 0 0,1 0,2 1 0,5 3 2 14 1 0 0 6 0 0 2 2 0 0,5 0 15 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2