Tibets hoofdstad telt net zoveel monniken als burgers VAN NIEL WASHINGTON EN SOFIA HERVATTEN RELATIES Extremisten in Algerije breken met De Gaulle Bonn kan de Oder-Neisse linie niet erkennen /'"Hoe is het ontstaan?^ WITTE KRUIS HELPT ECHT! Jaai-iatia NAAIMACHINES <:Praatótcel ZATERDAG 28 MAART 1959 EEN ZOON UIT ELK GEZIN WIJDT ZICH AAN DE GODSDIENST CRÈME EXTRAORDINAIRE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN WAREN NEGEN JAAR LANG VERBROKEN Turkse ambassadeur opent „Linnaeushof" Generaal Alard naar West-Duitsland overgeplaatst Vele Westduitsers beseffen ineens dat het oude Duitsland voorgoed heeft afgedaan Watersnood op Madagascar na hevige wervelstorm Dertig doden geteld in onbeschrijfelijke chaos Therèse Neuman vertoonde Christus' wonden weer Na 33 jaar worden de stigmata minder Eert bijzonder paasei Hyacinten kleuren snel Dit woord: JUWEEL Lowell Thomas, een bekend wereld reiziger en een van de beste kenners van Tibet, die hieraan samen met zyn zoon Lowell junior een studie wijdde, getiteld „Out of this world", heeft op verzoek van United Press International het bijstaande artikel over Tibet ge schreven. LOS ANGELES (UPI) Volgens recente berichten uit het Himalaya-gebergte heb ben de Chinese communisten bommen geworpen op twee van de grootste kloosters bij de stad Lhasa. Deze zijn de Drepung Gompo en de Sera Gompo. Indien zij deze kloosters hebben vernield, dan zal dit enigszins te vergelijken zijn met de vernietiging van de grote Alexandrijnse bibliotheek, die eens zo belangrijk was in de eeuwenoude stad Alexandrië aan de monding van de Njjl. Want Drepung en Sera zijn twee van de belangrijkste centra van het Tibetaanse boeddhisme. Toen wij in Lhasa op bezoek waren, even voordat de Chinese communisten het land onderwierpen, vertoefden we enige tijd in deze twee kloosters. In Drepung werd ons verteld, dat er ongeveer 10.000 monniken woonden, in Sera naar schatting 8000. Er is een derde groot klooster aan de rand van Lhasa, Ganden Gompo Ganden betekent „vrolijk". Het totaal aantal monniken van deze drie bedraagt ongeveer 25.000 en de burgerbevolking van Lhasa, de hoofdstad van de Dalai Lama, telt eveneens ruim 25.000 zielen. Indien Drepung en Sera door de Chine se communisten zijn verwoest, dan staat dit gelijk aan de verwoesting van twee steden. Drepung, bij voorbeeld, is een uit gestrekte bijenkorf van gebouwen, die alle aan de voet van een berg zijn samenge- hoopt. Op de daken van deze gebouwen zijn tientallen torentjes en torens, bekleed met goud. En elk klooster is een schatka mer van heilige boeken en beelden en met bladgoud bedekte voorwerpen. Volgens de hoofd-abten van Sera en Drepung zijn er in Tibet meer dan een kwart miljoen monniken of lama's. Als regel zal een zoon van elk gezin in een klooster gaan. De jongens doen dit om verschillende redenen. Het is reeds eeuwen gebruikelijk, dat minstens één zoon zich geheel aan de godsdienst wijdt. Bovendien is het voor een jongen van lage afkomst een gelegenheid om een belangrijk persoon in Tibet te worden. We vragen ons ook af hoe het staat met dat ongelooflijke gebouw, de Potala, „Pa leis van God", dat het gehele beeld van Lhasa beheerst. Dit gebouw is een van de wereldwonderen. Van zijn basis tot zijn gouden dom is het bijna zo hoog als het Empire State Building. Een merkwaardige omstandig heid van dit schilderachtige gebouw van duizend kamers, is dat er geen staal bij de bouw is gebruikt. Gedurende de winter maanden woont de Dalai Lama in een ap partement dichtbij de top van de Potala. In de zomermaanden neemt hij zijn intrek in een paleis in de buitenwijken van Lha sa, Norbu Lingka genaamd, in een park met populieren. Volgens de berichten is ook dit paleis onlangs door de communis ten gebombardeerd. Het architectonische geheim van de Po tala is, dat het gebouw gebouwd is tegen en geschraagd wordt door een heuvel. De veelgeroemde Tibetaanse heerser Song-Tsan-Gumpo, begon in 1641 met het optrekken van het fabelachtige bouw werk. Het leek een weinig op het bouwen van de pyramiden. Er werden de meest primitieve werktuigen gebruikt en elke steen moestvan een verafgelegen steen groeve gedragen worden op de ruggen van mannen en vrouwen en van buffels en paarden. „De Grote Vijfde" Dalai Lama stierf in 1680, voordat de Potala was voltooid. Zijn eerste minister echter hield de dood van zijn meester geheim. Hij was bevreesd dat indien de Tibetanen de dood van hun heerser zouden vernemen, zij met de bouw van de Potala zouden ophouden. Hij verklaarde de afwezigheid van de Dalai Lama met te zeggen dat deze in retraite was gegaan en zijn dagen in gebed en me ditatie doorbracht. Negen jaar lang wist Sang-Gye-Gyatso dit geheim te bewaren en Advertentie Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. 1 tabletten, poeders of cachets! De Dalai Lama, het stoffelijk overschot te verbergen. De bouw van de Potala werd voortgezet. Het paleis bevat behalve de appartemen ten van de Dalai Lama de met gouden koe pels bedekte tomben van enkele zijner voorgangers, grote zalen, met fluweel be klede vertrekken en vele kamers, die vol gens de volksmond gevuld zijn met schat ten. In 1910 had een Chinees leger zich een weg naar Lhasa gevochten. De Dalai La ma was gedwongen te vluchten en zijn le ven werd gered door een Tibetaan, die de naam Tsen-San droeg. Toen de Dalai La ma in 1912 in zijn hoofdstad terugkeerde ontdekte hij dat de rijkste man in het land met de Chinezen had gecollaboreerd- Hij liet deze in de Potala ontbieden en liet hem van het dak naar de rotsen beneden werpen. De man, die hem het leven red de schonk hij alle rijkdommen, de vrouwen en de naam van de rijke man. Ik vermeldde het zomerpaleis van de Dalai Lama, dat volgens de berichten bij de gevechten werd beschadigd of vernield. Het was daar dat wij voor het eerst de jonge Dalai Lama zagen. Hij zat op zijn troon en gaf de zegen aan een rij pelgrims, die hij elk met de staart van een knor- buffel aanraakte. We zagen dat niemand naar de Dalai Lama keek. Maar wij sloe gen onze ogen niet neer. Hij keek naar ons en glimlachte en inplaats ons met de buf felstaart aan te raken zegende hij ons dooi de handen op onze hoofden te leggen. Later werden wij door de Dalai Lama ontvangen. Hij scheen een zelfverzeker de, bedachtzame jongeman te zijn, die zeer geïnteresseerd was in de toekomst van zijn land, er angstvallig voor wakend dat het niet in handen van de communisten zou vallen. Evenals alle bergvolken zijn de Tibeta nen zeer op hun vrijheid gesteld. Wat ras betreft zijn zij niet verwant aan de Chi nezen, noch is er overeenkomst in de twee talen. Eens wisten de Tibetanen zelfs een groot deel van China te veroveren. Het is niet te verwonderen dat zij tegen hun Chi nese overwinnaars in opstand zijn geko men. Uiteraard is een van de voornaamste problemen: waar de wapens gehaald moe ten worden. Tibet is niet alleen een afge legen land in Midden-Azië, verborgen ach ter de hoge bergen van de Himalayaketen, maar het is ook volkomen door andere landen omgeven. Of door communistische landen, die de godsdienstige Tibetanen als hun vijanden beschouwen, of door lan den, die bevreesd zijn de Chinese en Rus sische communisten voor het hoofd te' sto ten. ONMOGELIJK Ontspanningspark De Efteling heeft een aantal wenken voor be zoekers opgesteld, waarvan de twaalfde luidt: Nuttigen meegebrachte spijzen: toegestaan in theehuis (niet in restaurant) mits consumptie ge bruikt wordt. Afgezien van het feit dat „nuttigen" zoveel prachtiger klinkt dan het huis-, tuin-, of keukense „op-eten", begrijp ik dit niet goed, want als ik mijn meegebrachte broodje kaas nuttig gebruik ik, dusdoende, mijn consumptie. Het is eenvoudig on mogelijk te nuttigen zonder te consumeren. (Rotterdam) 1 HAAGS Uit De Volkskrant knipte ik: De motorrijder W. F. Kroeze (23), die dinsdagmiddag op de Stad houderskade werd aangereden door een bestelauto, is in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen, de ontstane situatie nadere inlich tingen te verschaffen. In Haagse kringen is men pessimistisch ge stemd over een gunstige oplossing. Ze zijn wel érg bemoeiziek in Den Haag. SUPERST DeVolkskrant vindt De School meester „een der superieurste humoristen in de Nederlandse taal". In dit geval zouden wij DeVolks krant niet gaarne een der beste kenners van de Nederlandse taal noemen. BEDREIGING De Havenloods had een kop: j| Gekookte mosselenverkopers drei- gen te verdwijnen. Zou ik óók doen, maar dan vóór ik j| gekookt werd. ZIELIG In de Veluwepost biedt kruide- nierszaak „Vivo" aan: „150 gram aanrijg eitjes voor 45 cent". En ik kan mijn meêlij met die arme E diertjes niet onderdrukken. |j TALAR1US ^lllllllllllll Advertenti" Deze onvergelijkelijke crème verzacht, voedt, stimuleert en dient vocht toe aan de huid cellen en bevat alle elementen die bijdra gen tot een onmiddel lijke verjonging van de huid. Speciale aanbieding in proefpotje a 7.50 Parfu ms-B ijoux GROTE HOUTSTRAAT 92 - TELEF. 12160 WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben zich bereid verklaard de diplomatieke betrekkingen met Bulga rije die begin 1950 werden afgebroken, na dat de Bulgaarse overheid de Amerikaan se gezant in Sofia, Donald Heath, had la ten terugroepen op beschuldiging van con tact met Bulgaarse spionnen, te hervat ten. Bij besprekingen tussen de beide landen zijn de belemmeringen voor de vriend schap weggenomen, aldus een mededeling van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. De Amerikaanse woordvoerder zei dat de onderhandelin gen op Bulgaars verzoek zijn gevoerd. De Bulgaren hebben laten weten, aldus de woordvoerder, dat de beschuldiging te gen Heath is vervallen door een uitspraak van het Bulgaarse Hooggerechtshof op 6 november 1956, waarbij de vonnissen te gen de „spionnen en verraders" met wie Heath in verbinding zou hebben gestaan, werden vernietigd. Verder is afgesproken aldus de woordvoerder, dat beide rege ringen hun best zullen doen een normaal functioneren van de wederzijdse legaties mogelijk te maken. Washington zal bin nenkort een tijdelijke zaakgelastigde naar Sofia zenden. In antwoord op een vraag zei de woordvoerder, dat de Bulgaarse ra dio zich zal onthouden van scheldpartijen tegen de Verenigde Staten, die overigens de laatste tijd al minder vaak voorkwa men. De enige landen in Oost-Europa waarmee Washington geen betrekkingen onderhoudt, zijn nu nog Oost-Duitsland en Albanië. De ambassadeur van Turkije, de heer S F. Abel. zal op woensdag 8 april 's mid dags om half drie de „Linnaeushof" in Bennebroek openen. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl enkele opmerkingen, die presi dent De Gaulle woensdag op zijn perscon ferentie maakte over de definitieve gren zen van Duitsland, ontevredenheid en zelfs verontwaardiging in Bonn hebben ver wekt, zijn andere uitlatingen van het Franse staatshoofd bij die gelegenheid over Algerije, de oorzaak van een nog ver dere verwijdering van de rechts-extremis- tische vleugel der huidige regeringsmeer derheid. Het feit dat de Franse regering verder besloten heeft generaal Alard, die tot de gangmakers van de putch van 13 mei in Algiers behoorde, over te plaatsen naar Duitsland, heeft de relaties tussen de regering en de rechtse extremisten niet verbeterd of vereenvoudigd. Nadat gene raal Salan al eerder naar Parijs was weg gepromoveerd, zijn er van de voormalige leidende activistische of fascistische hoge militairen in Algiers alleen nog generaal Massu en kolonel Godard ter plaatse in functie. Een der vurigste promotors van de coup d'état van 13 mei 1958 in Algiers, de stu dentenleider Pierre Lagaillarde, di2 intus sen ook een kamerzetel heeft veroverd, heeft gisteren officieel en luidruchtig met de Algerijnse regeringspolitiek van De Gaulle gebroken. Op een persconferentie verklaarde Lagaillarde dat het beleid van De Gaulle „ronduit slecht" is en in strijd met de historische zending, die Frankrijk in Algerije te vervullen heeft. Daarente gen heeft de Algerijnse heer Ali Khodja, voorzitter van de administratieve com missie van Algiers, doen weten dat hij het eens is met de generaal inzake de nood zaak de toekomst van Algerije op de grondslag van algemene en vrije verkie zingen te zoeken en te verzexeren. ï^en andere vooraanstaande Algerijn, die is genoemd als toekomstig burgemeester van Algiers, ging nog een stap verder door de Franse regering openlijk op te wekken on derhandelingen met het Algerijnse be vrijdingsfront te openen. In het algemeen hebben de sobere me dedelingen, die De Gaulle woensdag over de regeringspolitiek inzake Algerije heeft gedaan, in Franse kringen in Algerije de verontrusting echter eerder doen toe dan afnemen. Uit de verklaring van de generaal dat men voor de totale pacificatie van Alge rije met een generatie :ou moeten reke nen, maken de colons kennelijk op dat de regering te Parijs haar militaire inspan ningen zou denken te verslappen. Dat ge neraal De Gaulle van zijn kant met hei gebaar van nieuwe initiatieven van de Franse extremisten in Algerije nog altijd rekening wil blijven houden, zou kunnen Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 <Van onze correspondent in Bonn) Vier en twintig uur nadat de Franse president De Gaulle verklaarde dat bij een Duitse hereniging de Duitse grenzen in oost en west onveranderd moeten blij ven is de Westduitse regering met een of ficieel commentaar hierop gekomen. Over deze pijnlijke kwestie zei een woordvoer der te Bonn donderdag dat de regering- Adenauer de Oder-Neisse linie, de huidi ge grens tussen Polen en Oost-Duitsland, niet kan erkennen. De Gaulle heeft de Westduitse regering in een moeilijk parket gebracht. Zijn uit lating houdt de gemoederen te Bonn bezig. Frankrijk, dat de laatste tijd zulke goe de betrekkingen met de bondsrepubliek onderhoudt, blijkt plotseling de behoefte te hebben als eerste grote westelijke mo gendheid de Oder-Neisse linie te erkennen. Van Westduitse kant, waar men tracht juist thans iedere wrijving met zijn weste lijke bondgenoten te voorkomen, kan men dit onmogelijk doen, zowel uit binnen landse als buitenlandse motieven. In West- Duitsland wonen miljoenen uit Oost-Prui sen, Stettin en dergelijke thans Poolse en Russische gebieden en steden, verdreven Duitsers, die nog altijd de hoop hebben eens te kunnen terugkeren naar hun ge boorteland. Naar buiten toe acht men het te Bonn ontactisch dat voor het overleg met de Russen reeds wordt afgezien van territoriale aanspraken. De bondsrepu bliek wil de Oder-Neisse kwestie geregeld zien bij een vredesverdrag. Zou zij niet meer op dit standpunt staan, dan zou dit aanleiding geven tot heftige protesten in het land zelf. Met nadruk werd overigens opnieuw verklaard dat Bonn geen gewelddadige re geling van de grenskwesties wil. Voor binnenlands gebruik was ongetwij feld de mededeling, dat men hoopt dat de Oder-Neisse kwestie op dezelfde wijze ge regeld kan worden als overeenkomstige problemen in het Westen. Ongetwijfeld doelt de Westduitse regering hiermede op de regelingen, waarbij het Saargebied en enige kleine gebieden aan de Westduits- Belgische grens, die de eerste jaren na de oorlog respectievelijk Frans en Belgisch waren, maar later aan West-Duitsland werden teruggegeven. Overigens zijn er in de bondsrepubliek ook waarnemers, die weliswaar erkennen dat De Gaulle een tactische fout maakte door de Russen de erkenning van de Oder- Neisse linie als voorschot op mogelijke westelijke concessies in de schoot te wer pen, maar die toch ook de tijd gekomen achten af te stappen van allerlei taboe's, die de Westduitse politiek hardnekkig blij ven beheersen. Een van die taboe's is te weigeren de hoop op te geven op een spoedige hereniging van West- en Oost- Duitsland, een ander geldt de teruggave door Polen en Rusland van de voormali ge Duitse gebieden en het opschuiven van de Oder-Neisse linie naar het oosten. Geen Westduitse politicus kan hiervan afstappen op straffe van onpopulariteit. In beide gevallen wil men niet aan de hand having van de status quo denken, omdat grote bevolkingsgroepen de hoop zouden koesteren eens terug te kunnen keren naar het land van herkomst. De gedachte is ech ter gerechtvaardigd dat de gemiddelde Westduitser, uit het oosten afkomstig of niet, zich reeds lang heeft neergelegd bij de huidige stand van zaken, waaraan hij bijna vijftien jaar is gewend. De Gaulle moge dan tactisch onjuist hebben gehandeld, in feite schudde hij vele Westduitsers wakker uit de droom, volgens welke alles eens bij het oude zou kunnen terugkeren. Zowel door de her eniging met Oost-Duitsland, als wat het herstel aangaat der oude grenzen, die bei de zouden moeten zorgen voor de res tauratie van het Duitsland volgens de grenzen van 1937, dus met Oost-Pruisen, Pommeren en Silezië. Socialisten achterdochtig (Reuter) De persdienst van de West duitse sociaal-democratische partij heeft opgemerkt, dat De Gaulle's verklaring weliswaar verrassing heeft gewekt, doch dat zij niet onverwacht komt, gezien zijn verlangen om de traditionele Pools-Fran- se vriendschap niet te verstoren. In Fran se kringen gaf men, volgens de socialisti sche persdienst zelfs te verstaan dat de gehele kwestie is besproken bij het jongste vertrouwelijke overleg tussen De Gaulle en Adenauer. In regeringskringen in Bonn heeft men echter verklaard, dat deze socialistische beschuldiging ongegrond is. Polen opgetogen WARSCHAU (UPI) Het Poolse com munistische partij-orgaan „Trybuna Loe- doe" is opgetogen over de verklaring van De Gaulle, maar het blad verklaart dat deze uitlating enigszins aan kracht inboet te door het feit, dat De Gaulle zich ver der in het algemeen plaatste achter de „onbuigzame politiek van Adenauer en de revisionisten". PARIJS (UPI) De Russische ambas sadeur in Frankrijk, Sergei Vinogradov heeft gisteren een onderhoud gehad met de Franse premier Debré onder meer over het Duitse vraagstuk. Over De Gaulle's persconferentie van woensdag werd vol gens hem niet gesproken. 0p de blijken uit zijn verzoek aan al zijn minis ters zich zo veelvuldig en regelmatig mo gelijk naar Algerije te begeven. De rege ring moet, zo heeft de generaal in een mi nisterraad veelzeggend doen weten, te allen tijde in Algerije vertegenwoordigd zijn. In beslag genomen ALGIERS (Reuter) De Franse auto riteiten te Algiers hebben het weekblad Salut Public in beslag doen nemen, de spreekbuis van uiterst rechtse Fransen in Algerije. Ambtenaren hebben meegedeeld dat een artikel over de persconferentie van president De Gaulle de reden is van het bevel tot inbeslagneming. (AFP) De Franse strijdkrachten heb ben donderdag en vrijdag bij een operatie 136 opstandelingen gedood en 62 gevangen genomen, zo is officieel meegedeeld. De actie werd door vliegtuigen en parachutis ten gesteund. TANANARIVE (UPI) De regering van de eiland-republiek Madagascar heeft vandaag opnieuw een beroep op Frankrijk gedaan voor hulp, daar het overstromingsgevaar groter wordt en er epidemiëen dreigen, als gevolg van een hevige wervelstorm. De regering heeft dat verzoek gedaan, terwijl de stortregens nog altijd op de stad neerplenzen. De regen valt al sedert donderdag op de hoofdstad van dit land. De cycloon zelf heeft meer dan dertig slachtoffers gemaakt en voor miljarden francs schade veroorzaakt. De voortdurende regen doet de rivieren nog steeds rijzen en overal dreigen over stromingen. Franse troepen en inboorlin gen brengen zandzakken op de oevers van de rivier de Ikopa bij Tananarive aan. In de buurt van de hoofdstad is 't gevaar het grootst, want het water rijst sneller dan men de oever kan verhogen. Ieder ogenblik kunnen de dijker bezwij ken. Franse militaire vliegtuigen hebben ton nen levensmiddelen per parachute neer gelaten boven steden en dorpen die van de buitenwereld zijn afgesloten. Honderden soldaten en vrijwilligers brengen voedsel en medicijnen per boot naar de geteister de gebieden. Door aardverschuivingen zijn telefoon- en telegraafverbindingen verbroken en spoor- en verkeerswegen onbruikbaar gemaakt. De stad Mandritsa- ra, 450 kilometer ten noorden van de hoofdstad, staat half onder water. Het ene huis na 't ander stort daar in. In de streek van het meer Alaotra, halfweg Tananari ve en Mandritsa, zijn drieduizend dorpsbe woners in paniek uit hun woningen wegge vlucht. Aan de oostkust bedreigt het. water de koffie- en rijstoogst met vernieling. Therèse Neumann, de „gestigmatiseerde van Konnersreuth", heeft op Goede Vrij dag, evenals vorige jaren wondtekens vertoond gelijkend op die van Christus aan het kruis. Dit jaar bloedde zij alleen uit een wond in de zijde en uit de ogen. Dit werd bekendgemaakt door pastoor Jo sef Naber die tevoren had meegedeeld, dat volgens haar „de Heiland niet wilde dat de mensen de verschijnselen zagen". Andere jaren hadden belangstellenden al tijd toegang tot haar woning. Dit jaar wa ren ongeveer achtduizend mensen, onder wie vele Amerikanen, naar Konnersreuth gekomen. Volgens de pastoor heeft God de vrouw in een visioen laten weten dat de beper king van het aantal wondtekens een ge volg was van het feit, dat zij nu 33 jaar de stigmata heeft vertoond. (Christus moet 33 jaar zijn geweest toen hij werd gekrui sigd). Therèse Neumann, die zestig jaar oud is liep volgens familieleden in 1918 een ver wonding op aan de ruggegraat, "waardoor zij aan de linkerzijde gedeeltelijk werd ver lamd en bijna blind werd. Zij herstelde in 1925 toen haar beschermheilige Theresia zalig werd verklaard. Het jaar daarop vertoonde zij op Goede Vrijdag voor het eerst de stigmata. Volgens haar familie leden heeft zij sinds 1926 niets gegeten. In de jaren die sindsdien zijn verlopen, was het enige substantiële dat zij tot zich nam, de heilige hostie. De rooms-katholieke kerk heeft er zich tot dusver van onthouden een uitspraak te doen, maar naar verluidt begint men in het Vaticaan het wonder „gunstig te be schouwen". Rome ROME, (UPI) —Paus Joannes XXIII heeft op Goede Vrijdag de plechtigheden bijgewoond in de kerk van het Heilige Kruis in Jeruzalem (de Santa Croce in Gerusalemme). Gekleed in het paars, als teken van rouw, reed de Paus naar deze kerk, waar enkele relieken van het oor spronkelijk kruis worden bewaard, waar onder een stuk van het kruishout met de inscriptie „INRI" erop, en een deel van de doornenkroon. Deze relieken werden, volgens de traditie, door de heilige Helena naar Rome gebracht, na een reis naar de heilige plaatsen in Palestina, enkele eeu wen na 't lijden en de dood van de Verlos ser. Jeruzalem JERUZALEM, (UPI) Meer dan dui zend rooms-katholieke pelgrims, onder wie de 82-jarige koningin-moeder Elizabeth van België, begaven zich uit Jordanië via de Mandelbaum-poort naar het Heilige Land om deel te nemen aan de „Via Dolo rosa" naar 't oude gedeelte van Jeruza lem. Deze kruisweg gaat langs de weg die Jezus nam toen hij zijn kruis naar de Cal- varie-berg droeg. Uit alle delen der wereld waren pelgrims naar Jeruzalem gekomen om de plechtigheden bij te wonen in de kerk van het Heilige Graf, waar Jezus be graven werd. Donderdagavond werd de be devaart gehouden van de oude stad naar Gethsemane. Interview „Het z\jn vooral de hanen", zei de Paas haas bekommerd met zijn curieuze stem, die het best te vergemakkelijken valt met die welke bij luide sprekers uit het tele foontoestel klinkt als men de hoorn even op tafel legt. „Het zijn vooral deze arg wanende hanen die mij de meeste moei lijkheden bezorgen. Van de kipjes-zelf heb ik niet de minste last; dat zijn aardige, meegaande schepseltjes met heldere, zwarte oogjes (hier glimlachte de Paas haas even voor zich uit) en voor een goed woord doen zij alles voor mij. En nooit één windei. Wat mij ergert is de onbehoor lijke, wrede manier waarmee de hanen hun vrouwvolkje achter de veren zitten. Het is zo liefdeloos. En juist met liefde, met een zacht woord, een kwinkslag, een opbeu rend woord is zoveel te bereiken". Hier zweeg hij even: sterke herinne ringen schoten hem duidelijk onder de lange, ruige oren door het platte schedeltje. De Paashaas, opmerkelijk gekleed in een geruit jasje boven een helblauw broekje, schikte de mand welke hij op de rug droeg wat rechter en vervolgde toen, waarbij hij de gespleten lip snel en nerveus bewoog: „Afgezien van de hanen word ik in mijn werk zeer gehinderd door de eigenaars van de kippen. Want die zien niet graag dat een eerlijk folkloristisch verschijnsel als ik de beste export-eieren weghaalt met hogere en meer altruïstische bedoelingen dan er geld voor te maken. Zij sluiten de rennen met zware hangsloten waartegen een Haas niet veel doen kan. Dan wordt de situatie als volgt: eindelijk is de avond gevallen. Eindelijk is het daglicht van het vroege jaar geweken. Daar zit uw patser van een haan, vadsig en afgeleefd met slappe, neerhangende lellen en kam op zijn stok en de glansloze blik dwaalt nietszien- de langs de zijnen. Dat is het ogenblik dat ik verbeid. Ik wacht tot de haan de oog schelpjes toevallen en richt mij tot mijn lieve vriendinnen. En zit dan meteen met de moeilijkheid: hoe krijg ik die eieren door de mazen van het gaas, begrijpt u wel". „Als u eens wist", vervolgde hij, na even mistroostig voor zich uit gekeken te heb ben, „welk een moeite het mij kost de eieren onbeschadigd door het gaas te wur men met deze pootjes. Ik ben na Pasen dan ook eenvoudig kapot. Dan moet ik elk jaar tot Pinksteren in een rusthuis. U zoudt tegen Pasen mijn lip eens moeten zien trillen. Ik zit dan wel eens even voor de spiegel, want men heeft een represensa- tieve functie en moet dus wel degelijk aan zijn uiterlijk denken, maar dan moet ik de ogen sluiten voor het verschrikke lijke trillen van mijn eigen lip. En bij dat alles moet ik ook nog model staan voor paaskaarten. Nu eens met een hoog gooche laarshoedje op, dan weer met een tak met katjes eraan in de poot, en soms ook met een wagentje met kuikens erin. Ik lach wel eens om zo'n kaart met kuikentjes: ik laat het immers nooit zover komen met mijn eieren. Tussen haakjes: weet u hier nog een ren?", vroeg hij toen. Wij wezen hem het kippenhok van onze buurman. Even later hoorden wij een op gewonden, behaagzuchtig gekakel en een schel onbeheerst gekukeleku van de haan. „Zeg", riep Buurman even later, „Weet jij soms wat dat is, het lijkt wel of er een rat of zoiets bij de ren is geweest; alle eieren weg en de haan is helemaal over stuur; die zit gewoon scheel te kijken". „Ik weet van niks, hoor", antwoordden wij, „mijn naam is Haas". Duif Een Red Islander kip van de familie Stuifbergen aan de Huibert van Gin- hovenstraat 17 te Castricum zorgde dezer dagen voor een bijzondere paas- verrassing door een ei te leggen dat, gelijkend op een rumboon, niet meer weegt dan enkele grammen. En dat was dan nog niet alles, want in dit kleine ei zit nog een ander ei! Bij gaande foto toont het bijzondere ei (vijf centimeter lang en tweeëneenhalve centimeter van omvang). Naar de bollen Tijdens dc paasdagen zal men in de bol lenstreek overal narcissen in bloei vinden. De krokussen raken al bijna uitgebloeid- Hier en daar beginnen al velden met hyacinten te kleuren. Als in de komende dagen de zon zich veel laat zien. zal de bollenstreek heel gauw overal veel kleur te zien geven. Want de bloemknoppen staan „op sprin gen". Tussen Lisse en Sassenheim was al een veldje tulipa's uitgekomen. Er is een Latijns werkwoord jocari: schertsen en een zelfstandig naam woord jocus: grap. Daarvan komt het oudfranse joël, dat voortleeft in joyau: juweel en in joyeux: vrolijk. Een ju weel is dus eigenlijk: een speel-ding, een snuisterij, een pronkstuk, in het al gemeen: iets uitstekends. Zo spreekt men nog van een juweel van een vrouw. Vroeger kon men ook zeggen: een gou den of zilveren juweel. Thans verstaat men er in meer beperkte zin onder: een geslepen diamant. Ook werd het woord gebezigd voor: wedstrijdprijs en vervolgens voor de wedstrijd zelf. Vandaar dat een landelijke wedstrijd van amateur-toneelgezelschappen nog ^Landjuweel wordt genoemd.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5