Zes doden en vele gewonden bij verkeersongelukken Zeven jonge vrouwen en één man in „Anatole" Artsenechtpaar uit Arnhem de dupe van onjuiste publicaties Onthullingen in Amsterdams ochtend blad tegengesproken Verloofd paar op donkere weg doodgereden Paasdrukte in België Auteur Raymond Chandler in Californië overleden Expositie „Waaiers en kant" in Gouda Oprichting „Toneel" voorlopig opgeschort Koningin Juliana wordt vijftig jaar Comité wil namens het gehele volk geschenk aanbieden Kerkelijk Nieuws Toonkunstenaarsbond tegen werkvergunning voor veertig musici Woningzoekenden opgelicht Lunteren kreeg toch zijn paasvuur iMb 31 MAART 1959 t De Nederlandse Comedie heeft zaterdag avond in de Amsterdamse Stadsschouw burg een nieuwe uitbreiding van haar repertoire laten zien, namelijk „Anatole" van Arthur Schnitzler, daterend uit 1893. Men mag aannemen, dat deze keuze mede is bepaald door de omstandigheid dat een grote groep mannen aan dit gezelschap vrijwel dagelijks in „Twaalf gezworenen" optreedt. Voor Ank van der Moer, die de regie op zich nam, was dit een welkome aanleiding om de jonge vrouwelijke gene ratie in vrijwel gelijkwaardige, complete rollen aan het publiek te presenteren. De titelheld van deze reeks van zeven samen hangende éénakters, korte schetsen eigen lijk, is zoiets als het prototype van de wee moedige dandy, voor wie één vrouw te veel blijkt en voor wie alle vrouwen te weinig zijn. In zijn onstandvastigheid de volstrekte vrijgezel, zoals de bezoeker wordt gesuggereerd? Ik zou deze Anatole liever willen kenschetsen als een levens dilettant, de decadente navolger van de levenskunstenaar uit het romantische tijd perk. Maar hoe dan ook, men ziet deze schalkse melancholicus, die het voorrecht geniet zich vrolijk te kunnen maken over zijn eigen dwaasheid, van de ene minna res naar de andere vliegen en vluchten, hetgeen op hetzelfde neerkomt. Steeds weer wordt hij na de aanvankelijke extase teleurgesteld of bedrogen, hetgeen niemand kan verbazen van een dergelijke onvol wassen blijvende avonturier, die voort durend geestdrift met geslachtsdrift ver wart. Ongetwijfeld was „Anatole" destijds door de psychologische complicaties een opzienbarend stuk. Schnitzler was een jonge arts, die de vroege denkbeelden van Freud huldigde interessant is vooral de eerste scène, waarin men aan het hypno tisme van Bleuler herinnerd wordt en als het ware met wetenschappelijke objec tiviteit de veelzijdige verslingerdheid aan de erotiek wilde analyseren. Maar tegelijk was hij een dichterlijke natuur, voor wie het verlangen naar het volmaakte geluk de hartelijke belangstelling waard bleef. Die dubbelzinnigheid een mengsel van cynisme en sentimentaliteit is voor ons, die meer dan zestig jaar later daarop wor den getracteerd, nog het enige pikante in deze revue van geraffineerde lichtzinnig heid. Anatole is wie meent, dat ik mij vergis, moet zijn vinger maar opsteken alleen nog boeiend als de telkens opnieuw gedesillusioneerde, die niettemin weet dat hij zonder illusies niet leven kan. Vér- melding verdient nog de sociale belang stelling van de auteur, die de vriendinnen an de veroveraar-uit-verveling recruteert it, alle lagen van de maatschappij, waarbij 'in sympathie voor de „dichter bij de na- >ur levende" volksklasse kennelijk ster- ai- is dan die voor de exquise aanstellerij 'er tenslotte conventionele gefortuneérden. Maar als u, geachte lezers, het mij op de man af vraagt, dan moet ik eerlijk zeggen, lat ik dit nogal langdurige stuk maar matig amusant heb gevonden en ondanks alle exquise subtiliteiten bij vlagen on duldbaar vervelend. Zelfs de fraaie decors "an Johan de Meester, de elegante kos tuums van Leontien van Beurden en het stemmige voordoek naar een prent van Maleck konden niet verhullen, dat deze subtiele kunst van schemerige halftonen an delicate toespelingen tot een verleden tijd behoort, waarmee onze tonelisten geen enkel wezenlijk contact hebben. Misschien zijn de gelukkigen onder ons door de voor stellingen van soortgelijke stukken door 'iet. Weense ensemble van het. Burgtheater in het Holland Festival verwend. Maar wat •"il men? Hoe zouden wij na deze voor belden ooit de bestudeerde nabootsing an wat op zichzelf reeds een geposeerde '■«stelling is, bij benadering als echt kun- ~n erkennen? „Anatole" is typisch een ■odukt van het fin-de-siècle. Zelfs de arm van het stuk is, met de gewilde 'nnebeeldigheid van de cyclus, decadent. Tisschien is het een gevolg van het na- 'onale gebrek aan tradities, ook in het istieke vlak, dat men volslagen vreemd tenover een dergelijke overrijpheid van ••ale bestaansvormen stond. Tn het programma heeft de directeur van 'i Toneelschool te Amsterdam, de heer Ph. Pos. die ook de voortreffelijke in- 'ing schreef, een aantal aforismen uit vrijwel onbekende „Boek van spreu- n en gedachten" van Schnitzler laten -"rukken. Eén daarvan is te mooi om y niet over te nemen: „Er bestaat geen otische betrekking, waarin door de ge wen de waarheid niet altijd gevoeld en 1ere leugen niet altijd geloofd wordt". *->ar er staat ook: „De eerste vraag van criticus zou moeten luiden- wat heb je i te zeggen, werk? Dat kan hem echter de regel weinig schelen. Zijn eerste op- Ramses Shaffy als Anatole in de kring van zeven vrouwen. Men ziet, kijkend in de richting die de wijzers van een klok beschrijven en boven zijn hoofd beginnend, achtereenvolgens: Elisabeth Hoytink, Rita Maréchal, Femke Boers- ma. Nienke Sikkema, Heieen van Meurs, Shireen Strooker en Kitty Janssen. welling is veeleer: werk, luister naar wat ik je te zeggen heb". En daar zit ik nu mee. Want wat moet ik tegen wie dan ook zeggen over „Anatole" in een opvoering zonder Anatole, met een acteur die veeleer de kentekenen draagt van het tijdperk, waarvoor de dichters hun „Atonale" woor den kiezen? Ramses Shaffy heeft ervan ge maakt met behulp van een gemelijk dalende toonladder wat hij ervan maken kon. Het bezwaar was alleen, dat zulks on voldoende met de voorgeschreven rol te maken had. In zijn „vermoeide toon" hoorde men alleen de toon en niet de ver moeidheid. De veronderstelde behaagzieke geblaseerdheid kwam kennelijk uit de mond van een man zonder toereikende er varing. Hij bleef tezeer een blaag met op gespoten grijs. Dat is geen tekortkoming van hem, die ons aangaat. Het bewijst al léén, dat hij een moderne vreemdeling is in het geestelijk klimaat van het tijdperk der geaffecteerde verkwisting. Van de zeven tegenspeelsters moet vooral Shireen Strooker, om haar opzichtige ver schijning en haar temperamentrijke pa thos, worden geroemd. Haar Emilie was voortreffelijk. Rita Maréchal kreeg zonder geheel aan de eisen te beantwoorden als de vulgaire danseres de bereidwillige lachers op haar hand en Kitty Janssen bracht in de slotscène tenminste enige vita liteit. Nienke Sikkema had ik liever in een andere gedaante gezien, maar was ook nu in het openingstafreel acceptabel. Allard van der Scheer gaf aan de gesprekspartner Max de koele opgewektheid mee, die ver langd werd. Heieen van Meurs, de actrice met de minste scholing, bleek het sterkst de toon en de manieren van de spelleidster te hebben overgenomen. Niettemin was het slot van haar optreden (in het tweede tableau) verrassend goed en zuiver. Femke Boersma (zo opvallend in „Dantons dood") en Elisabeth Hoytink zullen zich in een volgend stuk stellig revancheren. De regie leek vooral de buitenkanten te hebben ge accentueerd. David Koning LA JOLLA (Californië). (UPI) In La Jolla, in de staat Californië. is donderdag de Amerikaanse auteur Raymond Chandler overleden. Hij werd eenenzeventig jaar. Raymond Chandler begon in 1933 zijn schrijversloopbaan. Hij groeide uit tot de meester van een geheel eigen, bijzonder gecomprimeerde, beeldende strijfstijl. Be kend zijn van hem „The big sleep", „Fare well my lovely", „Little sister", „Murder is my business", „Lady in the lake". Chandler werd in Chicago geboren. Hij kreeg zijn opvoeding aan scholen en insti- turen in Engeland, Frankrijk en Duits land, en schreef in 1909 zijn eerste boek recensie. Sinds 1945 woonde hij in La Jolla. In het Stedelijk Museum Het Catharina Gasthuis in Gouda zal een expositie wor den gehouden, getiteld Waaiers en Ka it. De opening van deze tentoonstelling ge schiedt op zaterdag 4 april. Mevrouw Anna H. Mulder heeft zich bereid verklaard de tentoonstelling, die van 5 april lot 4 mei geopend zal zijn. in te leiden. De vorming van het toneelgezelschap Toneel is opgeschort. Dit werd bekend gemaakt door de heer Bob de Lange, die de leiding van dit gezelschap op zich zou nemen. Bij de plannen van de heer De Lange was hij ervan uitgegaan, dat dit najaar reeds de ieuwe Kleine Comedie in Den Haag gereed zou zijn. Nu de onzeker heid over de totstandkoming van dit thea ter nog is toegenomen door de afwijzing van het bouwplan door de Haagse wel standscommissie, heeft de heer De Lange, in overeenstemming met Ina van Faassen en Ton van Duinhoven, besloten de vor ming van het gezelschap Toneel op te Schorten. Op 30 april hoopt Koningin Juliana haar vijftigste verjaardag te vieren. Het blykt, dat in vele groeperingen van het Neder landse volk het verlangen bestaat de vorstin ter gelegenheid hiervan geschenken aan te bieden. Teneinde versnippering te voorkomen, is een „Comité Verjaarsge schenk H.M. de Koningin" samengesteld, dat ten doel heeft alle inzamelingen te bundelen. Het comité staat onder voorzitterschap van jlir. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemees ter van Utrecht, mr. W. baron van Dedem en dr. E. H. Scherks zijn secretarissen. De heer A. A. van Sandick is penningmeester. Het comité heeft 60 leden, die alle ge ledingen van het Nederlandse volk ver tegenwoordigen: de vakorganisaties, de po litieke en kerkelijke groeperingen, de sportorganisaties, de Kamers van Koop handel enz. Het comité meent te handelen in de geest van de Koningin, wanneer het haar een bedrag ter beschikking stelt, dat zij naar haar inzicht kan bestemmen voor een algemeen doel. Daarnaast hoopt het een deel van de bijdragen aan te wenden voor een persoonlijk geschenk. Deelneming aan deze gezamenlijke actie is mogelijk tot 25 april door storting van bijdragen, bij de Postcheque en Gi rodienst op nummer 640.U00 ten gunste van de rekening „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin", Amsterdam. Bovendien kunnen bijdragen worden gestort bij alle bank kantoren in het gehele land. De directies van de banken hebben zich bereid verklaard de op de bankkantoren gestorte bijdragen kosteloos aan het comité over te maken. Men rekent op bijdragen van particulie ren, maar ook op inzamelingen op kantoren en fabrieken, bij verenigingen en op scholen. Het comité hoopt het bedrag, alsmede het persoonlijk geschenk waarover nog overleg gaande is op 30 april in paleis Soestdijk te kunnen aanbieden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baflo W. F. van der Staat te Bierum (Gron.). Bedankt voor Hijkersmilde (toez.) H. C. Boer te Den Andel (Gron.). Geref. Kerken Tweetal te Velp A. Trapman te Stad aan 't Haringvliet en A. IJkema te Twee de Exloërmond. Aangenomen naar Bennekom (vac. P. Riemersma) S. de Vries te Buitenpost. Bedankt voor Zaamslag A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Kralingen G. J. Buys te Papendrecht. Geref. Gemeenten Beroepen te Leersum G. Zwerus te Nor wich (Ontario, Canada); te Woerden C. Molenaar te Leiden. Nieuwe hogeschool Te Sliedrecht is met gebruikmaking van artikel 149 van de Hoger Onderwijswet, opgericht een school voor hoger onderwijs in de godgeleerdheid. Deze school draagt de naam Academia theologiae reformate. Zij stelt zich ten doel het bestuderen van de gereformeerde theologie. Minister Klompé spreekt voor predikanten De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, zal op de don derdagmiddag 2 april te houden vergade ring van de Vereniging van Gereformeer de Predikanten in het jaarbeursgebouw te Utrecht spreken over „Predikant en maat schappelijk werk De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid geprotesteerd tegen het verlenen van een werkvergunning aan veertig buitenlandse musici, die de voor stellingen van de Italiaanse Opera bege leiden. In vorige jaren is de Italiaanse Opera begeleid door een orkest van werk loze musici uit Amsterdam en Den Haag. In het protest aan de minister wijst de Toonkunstenaarsbond erop, dat ook nu weer veel werkloze musici beschikbaar zijn. De bond protesteert ertegen, dat bij de beslissing van het rijksarbeidsbureau, dat de vergunning verleende, uitsluitend met het belang van de werkgevers reke ning is gehouden. De rechtbank te Amsterdam heeft een 54-jarige timmerman wegens oplichting van woningzoekenden veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den. De man had een Amsterdamse huis vrouw voorgespiegeld dat hij wel voor een woning voor haar zoon kon zorgen. Daar voor was echter f 350 sleutelgeld voor de makelaar nodig, zo vertelde hij. Met de grootste moeite waren de mensen erin ge slaagd 175 bij elkaar te brengen. De rest zou dan moeten worden betaald als de zoon het huis had betrokken. Er bleek echter helemaal geen huis beschikbaar te zijn en de mensen hadden het geld nooit teruggezien. De timmerman heeft met deze praktij ken totaal twaalf mensen opgelicht en daaraan 2500 „verdiend". De politie had hem gemakkelijk kunnen vinden, want hij had voor de geïnde bedragen steeds kwi tanties met zijn juiste adres afgegeven, waarop hij vermeldde dat hij het geld slechts leende en het vóór 1 december zou terugbetalen. In Amsterdam wordt de oude brug tussen de Westerdoksdijk en de Westerdokskade gesloopt. Zaterdag had men aan een zijde de ijzeren balken onder de brug doorgebrand en aan de andere zijde als tegenwicht een kraanwagen op het uiteinde van het brugdek geplaatst. Desondanks brak de brug in tweeën en stortte in het water, de kraanwagen meesleu rend. Een 31-jarige arbeider, die op het brugdek aan het werk was, raakte bij dit ongeluk bekneld en werd ernst:o aan een been qewond. Uitvoerige publicaties in een der Neder landse ochtendbladen, onder het motto „Vrijheidsberoving met behulp van een injectiespuit", hebben ons aanleiding ge geven, voor zover dat mogelijk was, om met het oog op het medisch beroepsgeheim, een onderzoek in te stellen naar de juist heid van de feiten zoals deze door het be doelde ochtendblad waren onthuld.. Hierbij zijn immers de reputaties in het geding van een aantal vooraanstaande Arnhemmers, te beginnen bij burgemeester Chr- G. Matser, wijlen hoofdcommissaris Borstlap, de Arn hemse zenuwarts dr. Van Erp Taalman Kip en enkele anderen. Het gaat hier om het echtpaar MeulenbeltGroenendaal, dat momenteel in Bergen (Nh.) woont. Beide echtelieden zijn arts, met een voorkeur voor de psychiatrie, waarin in het bijzonder de heer Meulenbelt zich heeft willen specialiseren. Het bedoelde ochtend blad onthulde op grond van mededelingen die verschaft waren door de advocaat van de Meulenbelts, mr. R. P. Kokosky te Am sterdam, dat de Meulenbelts op 23 febru ari 1955 op het Arnhemse politiebureau van hun vrijheid zouden zijn beroofd, na een injectie te hebben ontvangen van „een in het wit geklede heer, waarschijnlijk een medicus". Zonder te weten waarom het ging, zijn zij aldus het ochtendblad getranspor teerd naar de inrichting „Het Groot Graf- fel", waar zij zes weken zouden zijn vast gehouden. Zij werden tenslotte ontslagen, maar alle bewijsstukken omtrent hun ver blijf daar (nota's, e.d.) zouden zijn ver dwenen. Deze maatregel zou zijn genomen, omdat de Meulenbelts voor psychisch gestoord werden gehouden. Volgens mr. Kokosky zou aan de maatregel de omstandigheid ten grondslag liggen, dat de Meulenbelts, die tot 23 februari 1955 werkzaam waren in de psychiatrische inrichting van het Leger des Heils „Groot Batelaar" te Lun- teren, een conflict hebben gehad met de leiding van de inrichting, in het bijzonder met de geneesheer-directeur, dr- Arendsen Hein. De aanleiding tot het conflict zou zijn geweest, dat dr. Arendsen Hein een particuliere kliniek in Arnhem exploiteer de, waarin hij de heer Meulenbelt werk zaam wenste te stellen. De heer Meulen belt achtte dit niet oirbaar, omdat hij m dienst was van het Leger des Heils en niet van dr- Arendsen Hein privé. Er zou, aldus nog steeds volgens mr. Kokosky. na de vrijlating van de Meulen belts nog een heel spel zijn gespeeld, waar- Op een zeer donker gedeelte van de weg RoosterenMaaseik is maandagavond een verloofd paar, de 25-jarige mej. Custers uit Roosteren en de 30-jarige heer Jansen uit Born, tydens een wandeling van achteren aangereden door een auto, bestuurd door een inwoner van Sittard. Beide personen werden op slag gedood. Enkele tientallen meters verder kwam de auto in botsing met een Belgische wagen. De bestuurder reed desondanks door. Een halve kilometer ver der heeft hij echter in een café de politie telefonisch gewaarschuwd. Hy is in arrest gesteld. De 34-jarige boekhandelaar J. A. van der Voorde, uit Oude Tonge, is op tweede paas dag op de Steenbergseweg tussen Steenber_ gen en Dinteloord met zijn motor in botsing gekomen met een andere motorrijder. Ern stig gewond werd hij in het ziekenhuis te Steenbergen opgenomen, waar hij enige uren later is overleden. De heer Van der Voorde had een bezoek gebracht aan zijn verloofde te Nieuwekerk in Zeeland en keerde naar zijn woonplaats terug. In Zutphen is de 67-jarige heer L. G. van den Berge uit Winterswijk maandagavond bij het oversteken van een kruispunt door een auto aangereden. Hij was terstond dood. In Oosterwolde bij Oldebroek is de vier jarige Gerrit Veldkamp onder een zware melkauto geraakt. Het ventje was vrijwel op slag dood. Het kind was met een paar vriendjes aan het spelen in de berm van de dijk, toen de melkauto passeerde. Waar schijnlijk kreeg het een duwtje van een van zijn kameraadjes, waardoor het op de weg viel en door een achterwiel van de auto werd overreden. In Zierikzee is het zevenjarig zoontje van de familie Alburg op de kade door een vrachtauto overreden. Het kind, dat plotse ling uit een zijstraat de kade opholde, was op slag dood. Met gloednieuwe auto Zondagmiddag vloog op de Holterweg te Markelo een personenauto met vijf padvin ders uit Venlo uit de bocht. De wagen ver nielde een paal, draaide een halve slag om, botste tegen een boom, draaide opnieuw een halve slag om en kwam vlak vóór de bermsloot tot stilstand. Van de vijf inzit tenden werden er twee vrij ernstig ge wond. De drie anderen liepen slechts ont vellingen op. De auto, die nog gloednieuw was en slechts 260 km had gelopen, werd zo goed als geheel vernield. De wagen was door de padvinders gehuurd. Zondag reed bij Borgharen een auto met zeven Hongaren uit Eygelshoven met grote snelheid ongeveer twintig meter door de ligusterheg en dwars over het talud van de dijkweg. De auto botste vervolgens tegen een paal en vloog tweemaal over de kop. Slechts enkele inzittenden kregen lichte verwondingen. De wagen werd zwaar be schadigd. De Hongaren waren op weg naar het kasteel Borgharen voor een bezoek aan landgenoten, die daar verblijven. Bij Hattemerbroek reed zondag de 22- jarige motorrijder H. Mulder uit Hattem in volle vaart tegen een ijzeren paal. Met een schedelbasisfractuur en een bekken- fractuur werd hij in zeer ernstige toestand naar een ziekenhuis te Zwolle overge bracht. Kettingbotsing Acht personenauto's waren maandag avond betrokken bij een kettingbotsing op de rijksweg Utrecht's Hertogenbosch, aan de voet van de Waalbrug. Doordat een personenauto plotseling sterk afremde, schoven acht wagens met flinke snelheid op elkaar. Hoewel alle auto's zodanig be schadigd werden dat ze moesten worden weggesleept, werden slechts enkele perso nen licht gewond. Zij werden in het zieken huis te Zaltbommel behandeld. In Zweden Bij Graenna in Zuid-Zweden zijn zondag een Zweedse en een Nederlandse auto met elkaar in botsing gekomen, waarbij zeven personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen de Neder landse wagen, bestuurd door een Turkse arts, bij het passeren van een andere auto op de verkeerde weghelft kwam en op een tegenligger botste. Twee Turkse en een Nederlandse vrouw werden zo zwaar ge wond dat zij in het ziekenhuis van Jöng- köping moesten worden opgenomen. Alle inzittenden van de Nederlandse auto waren leden van de Turkse ambassade in Den Haag. De Paasdagen zijn voor de Belgische kuststreek een groot succes geworden. Men had de indruk, dat de grote steden zoals Antwerpen en Brussel totaal dooi de eigen inwoners waren verlaten. Noch tans bestegen te Brussel 5000 bezoekers het atomium en de reeds half esloopte wereldtentoonstelling kreeg dus nog maals massaal bezoeK. Te Oostende, Knok- ke en andere badplaatsen aan le Belgi sche kust werd het aantal bezoekers op verscheidene honderdduizenden geschat. Tachtig extra vliegtuigen brachten de Britten met hun eigen wagen naar Raver- sijde, een vliegveld bij Oostende. Er wa ren ook talrijke Nederlandse, Franse en Duitse toeristen. De Kurzaal van Oosten de was totaal uitverkocht voor de beide concerten van Louis Armstrong met zijn All Stars. Naar de kust reden per uur 1500 wagens over de autosnelweg, naar de Ardennen reden 700 wagens per uur. In Denemarken hebben de spoorwegen een drukke Pasen achter de rug: ruim eni ge honderdduizenden Denen zijn voor de Pasen naar het buitenland getrokken, juist terwijl de spoorwegen een record-aantal grieppatiënten hadden en het veel moeite kostte een normale dienstregeling vol te houden. België had „Nederlands" weer en zag uit Duitsland en Frankrijk vele tiendui zenden toeristen toestromen. Meer dan tienduizend nieuwsgierigen hadden zich maandagavond om de ruim tien meter hoge brandstapel geschaard, die door de Oranjevereniging Lunteren was opgericht bij wijze van paasvuur. Had het reeds van tevoren heel wat moeite ge kost om dit oeroude heidense tribuut aan de lente in ere te herstellen van ker kelijke zijde was er zwaar tegen geageerd ook de ontsteking van het vuur zelf dreigde, in de meest letterlijke zin, in het water te vallen. Pas nadat er vele tien tallen liters petroleum op het kletsnat ge regende hout gestort waren, gelukte het, de brandstapel te doen ontvlammen. Na dat het vuur een uur onder hevige rook ontwikkeling gesmeuld had, laaiden ein delijk de vlammen hoog op. Het feest dat ruim twee uur duurde, verliep zonder ver dere incidenten. De versterkte politie hoef de alleen in actie te komen om het ver keer te regelen, dat door de enorme druk te soms dreigde vast te lopen bij en passant een minister van Justitie een belangrijke brief had laten verdwijnen. Tot zover mr. Kokosky en diens spreek buis, het bedoelde ochtendblad. De arrestatie Het kernpunt van de bezwaren, die het ochtendblad in zijn artikelenreeks ontwik kelt, geldt de omstandigheid dat iemand, die op aannemelijke gronden voor psy chisch gestoord kan worden gehouden, terstond kan worden geïsoleerd. Men acht hier de persoonlijke vrijheid in gevaar. De vraag komt o.i. hierbij in het geding hoe de wet ten aanzien van waarschijn- lijk-geestelijk gestoorden dan wèl gehan teerd moet worden. Zou men een para- noia-patiënt, die (zulks weet men nooit tevoren) gevaar voor zijn omgeving zou kunnen (gaan) opleveren, eerst voor een commissie moeten brengen? Heeft ook de politie niet het recht en zelfs de plicht om. alleen reeds uit een oogpunt van pre ventie, maatschappelijk gevaarlijke men sen te arresteren? Met de beantwoording van deze vraag staat of valt de gegrondheid van de in de artikelen geopperde bezwaren. Het gaat er dus nu nog om of de Meulenbelts aanleiding hebben gegeven tot de maat regelen, die jegens hen op 23 februari 1955 werden genomen en in hoeverre daarbij van onrechtmatige vrijheidsbero ving sprake is geweest. De ware toedracht Ons onderzoek leidde tot de volgende lezing van het geval: Op 23 februari 1955 werd nP verzoek van functionarissen van de Nederlandse Spoorwegen de hulp inge- roenen van een voor het hoofdstation te Arnhem geposteerde politieagent. In de trein bevond zich. aldus werd ons mede gedeeld. een jong echtpaar, dat zich uitermate vreemd gedroeg. Dit waren de Meulenbelts. Zij vertelden links en rechts dat zij vervolgd werden en in gevaar wa ren- Dit verklaarden zij ook. hun bewerin gen met drukke gebaren onderstrepend, aan de Arnhemse politieagent. Deze agent kon deze kwestie niet op de openbare weg uitzoeken en hij vroeg de Meulenbelts mee te gaan naar het politiebureau, waar men rustig over de zaak zou kunnen spreken. De Meulenbelts gingen vrijwillig mee. Op het hoofdbureau waren de Meulenbelts tot op dat moment volkomen onbekend. Zij werden op de ge bruikelijke manier in de gelegenheid ge steld hun mededelingen te doen- Het was een verward verhaal, waarin het element „wij worden vervolgd" overheerste. Het echtpaar maakte een geesteszieke indruk, zodat de politie het raadzaam achtte, een deskundige te raadplegen. Men ontbood derhalve dr. S. Boonzaayer. direc teur van de G.G.D. te Arnhem. Deze ken de de Meulenbelts niet. Hij stelde vast, dat directe opname van het echtpaar in een psychiatrische inrichting noodzakelijk was, omdat zij psychisch ziek waren. Het bedoelde ochtendblad heeft de aanwezig heid van deze medicus op het Arnhemse politiebureau verzwegen. Er wordt wel gesproken over „een man in een witte jas", die een injectie zou hebben toegediend. Dit is een broeder geweest van de G.G.D- Deze gaf inderdaad een kalmerende (geen verdovende) injectie. Dr. Van Erp Taalman Kip komt pas ten tonele, nadat de diagnose van psychi sche stoornis reeds was gesteld. De zenuwarts bevestigde de diagnose. De wet eist, dat toestemming tot directe opname in een psychiatrische inrichting wordt ge geven door de burgemeester. In andere gevallen wordt een verzoek tot opname ingediend door de familie van een patiënt. In dit geval en ook in spoedgevallen moet de naam van de inrichting worden opge geven. Dr. Van Erp Taalman Kip heeft de opname ter plaatse moeten regelen. Hij heeft een aantal inrichtingen opge beld. om te vragen of er plaats was. Na enkele vergeefse pogingen kwam hij ten slotte terecht bij „Groot Graffel" in Warnsveld. Het echtpaar Meulenbelt kreeg de kal merende injectie, opdat het zich tijdens het vervoer per taxi rustig zou gedragen. Van de spoedopname moet binnen 48 uur schriftelijk mededeling worden gedaan aan de officier van Justitie van het arrondissement waarin de inrichting ge legen is. Na uiterlijk drie weken moet de officier ook inzake de verlenging toestem ming geven. Deze heeft zijn toestemming, naar ons werd medegedeeld, gegeven na advies van de behandelende geneesneren. Mr. Kokosky vertelde aan het ochtend blad, dat de Meulenbelts in „Groot Graf- fel'' in isolereercellen waren gestopt. Dit was onjuist- Zij werden verpleegd in de „open afdeling" en het stond hun zelfs vrij te vertrekken. Men heeft hen juist geheel in tegenstelling met wat het ochendblad suggereert willen sparen voor schadelijke gevolgen van het incident voor hun carrière als arts. Het tragische van de affaire is, dat de Meulenbelts, juist door de strijd van hun raadsman en het drijven van het ochtenblad om hun z.g. „rehabilitatie", in dit opzicht ernstig ge dupeerd zijn. Alle bij deze trieste affaire betrokkenen wensten niets liever, dan dat de gevolgen van de noodzakelijke opne ming tot het onvermijdelijke beperkt zou den blijven. In dit licht moet ook het aanbod van dr- Arendsen Hein. directeur van „Groot Bate laar" en de voormalige chef van de Meu lenbelts aan hen gedaan, na hun ontslag uit „Groot Graffel" worden gezien. Het ochtendblad beweert, dat dr. Arendsen Hein de artsen tot zwijgen heeft willen bewegen door hen (door het aanbod van een nieuwe positie) aan zich te verplichten. Er pleit méér voor de stelling, dat dr. Arendsen Hein juist alles voor de reha bilitatie van de Meulenbelts heeft willen doen. Over het „conflict" Arendsen Hein- Meulenbelt kan nog worden opgemerkt, dat in Arnhem geen kliniek van de heer Arendsen Hein bestaat. Zo vallen punt voor punt de aantijgin gen van het ochtendblad. Wat er tenslotte resteert, is een bijzonder trieste geschie denis. waarin de „helden" tevens het slachtoffer zijn. Verschillende reputaties hebben een knak gekregen omwille van een publicatie, welke werd georganiseerd met voorbijgaan van de journalistieke stelregel, om vooral in gevallen waarbij het om personen gaat. zorgvuldig ..hoor en wederhoor" toe te n-'"°n.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11