C P; amda en het bolknakmysterle Onzekerheid bij Scheldemij. over de betaling van serie van tien schepen Lening ZHB van f 800.000 20-jarige 5 percents converteerbare obligaties 1 Wereldnieuws Bewolking neemt weer toe Italië accepteert bases voor Amerikaanse raketten Gereedgekomen schepen in Vlissingen aan ketting DINSDAG 31 MAART 1959 2 Costain-BIankevoort krijgt miljoenenorder in Nigeria Dividendvoorstel Parkhotel in 1958 Scheepsmagnaat Carras in financiële moeilijkheden -dÜÜJP En is niet karig n TIP VAN BOOTZ Eerste Indonesische tabak in Bremen Iron Steel Institute Handelsverdrag tussen Benelux en Hongarije De oliepolitiek van de Venezolaanse regering Wordt u gekweld A. Lemoine overleden De „Bierum" gelicht ANEGANG 46 HAARLEM „Naess Tern" voorspoedig te water gelaten Holambra breidt uit Gebruik hangt af van NA VO-goedkeuring Tramritten in Den Haag worden duurder AfeluiWam bij Veere zal f 23% milioen kosten Funke's Roggebrood F U N K E of eg s-S 52 s sS 1 De aannemerscombinatie Costain- BIankevoort (Costain Ltd.-London and D. Blankevoort en Zoon n. v. - Bloemendaal) heeft van de Shell British Petroleum Eng land opdracht gekregen tot het verdiepen en verbeteren van de vaargeul voor de kust van Nigeria aan de monding van de Bonny-river. Voor deze monding bevin den zich in zee verschillende zandban ken. De Bonny-river geeft toegang tot de ha ven van Port Harcourt. Deze haven, die dienst, doet als oliehaven voor de olievelden van oost-Nigeria, kon tot nu toe slechts door kleine tankschepen met geringe diep gang bereikt worden. Dit miljoenenproject dat onder vrij moeilijke omstandigheden langs deze kust, moet worden uitgevoerd, moet in ongeveer anderhalf jaar voltooid zijn. De combinatie Costain-BIankevoort is reeds 'n aantal jaren in Neger ia werk zaam en heeft daar belangrijke water bouwkundige werken uitgevoerd, zoals de verbetering en uitbreiding van de haven van Wagos. Advertentie Rook mei verstand rook mei smaak rook sigaren! De n.v. Delftsche Electr. Installatie Maatschappij te Delft stelt voor over het afgelopen boekjaar een onveranderd divi dend uit te keren van 9 percent. Het saldo exploitatierekening van de n.v. Parkhotel en Restaurant in Amster dam is hoger dan dat van het vorige jaar, namelijk f 288.771 (v.j. f 237.323). Na af schrijvingen en voorzieningen resteert een batig saldo van f 56 156 (vj. f 53.796). Voorgesteld wordt 8 percent, dividend (on veranderd) en 23 gulden (v.j. 21 gulden) per oprichtersbewijs. Tengevolge van de minder rooskleurig geworden positie van de scheepvaartmarkt, is de bekende scheepsmagnaat John Car ras te Londen, hoofd van 'n grote Griekse rederij in financiële moeilijkheden ge raakt. Bij deze betalingsmoeilijkheden zijn enkele Nederlandse scheepsbouwmaat schappijen te Amsterdam, Den Haag cn Vlissingen betrokken, welke nu al gedu rende ruim een half jaar in onderhande ling met de Griekse reder zyn om uit de impasse te geraken. Hangende deze be sprekingen worden de inmiddels gereed gekomen schepen te Vlissingen niet aan Carras overgedragen, maar aan de ketting gelegd. Tijdens een onderhoud, dat wij zater dagmiddag na de te waterlating van het zesde Carras-schip, de „Argo Altic", had den met de president-directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", ir. J. W. Hupkes, werden ons bovengenoemde berichten be vestigd. Het betreft hier een tweetal op drachten, die Carras' rederij heeft gegund aan de Ned. Dok - en Scheepvaart Maat schappij te Amsterdam en de Ned. Scheepsbouw Exportcentrale te Den Haag, respectievelijk voor acht en tien vracht schepen. Laatstgenoemde serie werd ge- Advertentie Een jong'ling uit 't Brabantse Heeze, Sprak: Vrinden, hebt gij het gelezen? Boer Berends is jarig kjup Hij schenkt TIP. dus daar moeten we wezen. Inz. Hr. A. H., Maastricht, ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe. limericks inz. aan H. Bootz - A'dam (Van onze correspondent in Bonn) In de haven van Bremen is het eerste schip met tabak uit Indonesië, de Ulysses, gearriveerd met 830 balen Sumatra- en 2000 balen Java-tabak. Van enigerlei Ne derlandse actie tegen de lossing van de ze tabak zal zeer waarschijnlijk geen sprake zijn. Onder de balen Sumatra-ta- bak bevindt zich een partij, afkomstig van van 'n Zwitserse tabaksverbouwingsmaat- schappij, die op last van de Indonesische regering te Bremen moet worden verhan deld. Inmiddels is een nieuwe grote partij tabak onderweg van Indonesië naar Bre men. De handel in tabak cal begin mei in deze Noord-Duitse stad beginnen. Volgens berichten uit Bremen zijn drie Indonesische handelmaatschappijen van plan in deze stad eigen importfirma's op te richten, terwijl voorts een Belgische maatschappij van plan is een filiaal in Bremen te vestigen. Van de zijde van de stad Bremen is men van plan een haven deel in te richten voor de tabaksimport. Volgens mededelingen in enkele Duitse dagbladen heeft een Nederlandse planta ge onderneming, die vroeger op Sumatra tabak verbouwde, een kort geding aan hangig gemaakt tegen de pas opgerich te Deutsch-Indonesische Tabakshandei G.M.B.H. te Bremen. Daarbij zou deze maatschappij verboden moeten worden Sumatra tabak op de markt te brengen, afkomstig van de oogst 1958. De Neder landse maatschappij zou daarop, ondanks de Indonesische nationalisatiewetten, eigendomsrechten uitoefenen. Maar te Bremen is hiervan nog niets officieel be kend. Wel is uit de Bremer maatregelen zo langzamerhand duidelijk geworden, dat men zich daar met inspanning van alle krachten voorbereidt op het overnemen van de functie van Amsterdam als Euro pese tabaksmarkt. De heer A. H. Ingen Housz, die van 1957 tot 1958 president van het Iron Steel Institute was, is thans gekozen als erelid van dit instituut. In Boedapest is zaterdag een nieuwe handels- en betalingsovereenkomst tussen Hongarije en de Benelux getekend. In het kader van deze overeenkomst zal Honga rije landbouwprodukten, textielgoederen, machines en optische instrumenten uit voeren, en vee, olie, medicamenten en grondstoffen voor de zware industrie im porteren. plaatst bij de Kon. Mij. De Schelde, waar zaterdag het zesde schip te water werd ge laten. Dit. jaar zullen er nog twee en in 1960 de laatste twee gereed moeten zijn. Het zijn schepen van 14.800 ton. Van de serie van acht komt dit jaar het eerste schip gereed. In juli van het vorig jaar ontstonden de betalingsmoeilijkheden inzake de bouw van de „Argo Sounion". Direct werden besprekingen geopend tussen de Hollandse bouwers en reder Carras, maar tot dusver heeft deze onderhandeling nog geen oplos sing tot gevolg gehad. Intussen werd de ..Argo Sounion", die op 18 maart gereed kwam. niet aan de rederij Carras over gedragen. maar aan de ketting gelegd aan een Vlissingse kade, naast andere opge legde schepen. Zaterdagochtend was de „Argo Altic" zover gereed, dat het schip te water kon worden gelaten. In verband met de finan ciële kwestie kwam geen vertegenwoor diger van de Griekse rederij naar het dok, zodat besloten werd het schip dan maar zonder enig officieel vertoon aan het Scheldewater toe te vertrouwen. Baas Smit van 't Schelde-dok haalde 'n handle over en daarmee was de tewaterlating geschied, 's morgens vroeg om zeven uur. Mocht er op de datum van overdracht van dit schip nog geen oplossing zijn gevon den. dan zal ook de „Argo Altic" in Vlis singen worden opgelegd. De financiële strubbelingen behoeven voor het personeel niet verontrustend <e zijn. Ir. Hupkes vertrouwt er stellig op. dat spoedig een oplossing wordt gevonden en dat de serie zeker normaal kan worden afgebouwd. „Ik acht het zeer onwaar schijnlijk. dat de rest van de order zal worden geannuleerd", aldus de president directeur van de Schelde: „Wij gaan dan ,ook normaal met de bouw voort". Volgens een bericht uit Caracas in de New York Times beoogt het programma der huidige regering van Venezuela de oprichting van een nationale oliemaat schappij. De minister voor het Mijnwe zen heeft medegedeeld, dat niet onmid dellijk tot de oprichting van een dergelij ke maatschappij zal worden overgegaan. Evenmin wilde hij mededelen, of deze maatschappij zich met de produktie zou bezighouden. Bijzonderheden zijn nog niet uitgewerkt. De minister sprak de hoop uit, dat de bui- tènlandse oliemaatschappijen haar in vesteringen in Venezuela niet zouden ver minderen. Sommige maatschappijen over wegen naar verluidt beperking van haar investeringsprogramma's in verband met de jongste belastingverhoging. De minis ter heeft volgens het Amerikaanse blad verklaard, dat de Venezolaanse regering maatregelen zou uitwerken teneinde de maatschappijen te stimuleren tot herin vestering van de door haar in Venezuela gemaakte winsten. De huidige belasting regeling zou niet worden gewijzigd, maai de nieuwe maatregelen zouden er op ge richt zijn de herinvestering aan te moedi gen. Advertentie door rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat. waar andere falen. Laat u dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95. 2.40 en f 8.88. Op vrfjdag 10 april stelt de Rotterdam- sche Bank de inschrijving open op ƒ800.000 5 percent 20-jarige in gewone aandelen converteerbare obligaties, in stukken van 1000 en 100 aan toonder, ten laste van de n.v. Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te 's Gravenhage. Koers van uitgifte is 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor houders van dividendbewijzen der gewone aandelen. Inlevering van vijftien claim- bewijzen van aandelen a 200, of van drie claimbewijzen a 1000. geeft recht tot in schrijving op één obligatie a 1000 nomi naal. Inlevering van drie claimbewijzen van aandelen a 200 geeft recht tot in schrijving op twee obligaties a 100 elk. Storting is op woensdag 6 mei. Te allen tijde kan nominaal 1000 obli gaties der lening worden geconverteerd in 1000 gewone aandelen onder bijbetaling van 1250 in contanten. Ook kunnen twee obligaties van elk 100 nominaal worden geconverteerd in een gewoon aandeel van nominaal 200, onder bijbetaling van 250 in contanten. De conversiekoers bedraagt derhalve 225 percent, maar kan op de usan- tiële wijze worden verlaagd, indien de n.v. mocht overgaan tot een claimemissie van aandelen, of tot uitkering van aandelen als bonus of dividend. Officiële notering ter beurze zal worden aangevraagd. Behoudens vervroegde gehele, gedeelte lijke of versterkte aflossing en conversie zal de lening a pari worden afgelost in vijftien jaarlijkse termijnen, waarvan de eerste vervaldag op 1 april 1965 en wel zodanig dat de eerste vijf termijnen in de jaren 1965 tot en met 1969 elk minimaal 50.000 en maximaal 50.900 groot zullen zijn en de daarop volgende tien termijnen in de jaren 1970 tot en met 1979 elk mini maal 55.000 en maximaal 55.900. De vennootschap behoudt zich het recht voor na 31 maart 1964 te allen tijde over te gaan tot algehele of vervroegde gedeeltelijke of versterkte aflossing met inachtneming van een opzeggingstermijn van tenminste drie maanden, met dien verstande dat zodanige aflossing slechts zal kunnen geschieden van 1 april 1964 tot 31 maart 1969 tot een koers van lOl'/i, van 1 april 1969 tot 31 maart 1974 a 101 percent en daarna a pari. De Z.H.B. is in 1881 opgericht. Van de totale omzet wordt thans 1/3 geëxporteerd naar ongeveer 70 landen. Er zijn ongeveer 675 personen werkzaam. De bedrijfswinst, inclusief bijzondere baten, bedroeg over 1957-'58 788.283 (1956-'57 1.006.470). Een dividend werd uitgekeerd van 10 percent (onv.). De voortgaande modernisering van het bedrijf zal in de komende jaren nog be langrijke investeringen vereisen. Vooral zal ook voor de gevraagde' kredietfacilitei ten een versterkt beroep op de geldmidde len moeten worden gedaan. De gang van zaken in het lopende boekjaar is over het geheel genomen gunstiger dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. De bieromzet is stijgende, terwijl de resul taten van de hotel- en restaurantbedrijven verbeteringen te zien geven. Omtrent de vooruitzichten zegt het prospectus dat de markt nog ruimschoots gelegenheid tot uit breiding van de afzet biedt. De claimhandel In Parijs is op de leeftijd van 74 jaar ovei-leden de heer Arthur Lemoine, presi dent van de Franse Zwembond en vice- president van de FINA en de Europese Zwemliga. 45 jaar lang is de overledene een vooraanstaande figuur in de Franse en internationale zwemwereld geweest. De donderdagavond in de haven van Harlingen gekapseisde kustvaarder „Bie rum" is met aan de overkant van de ha ven opgestelde lieren in de normale stand teruggebracht. In het gangboord werd het stoffelijk overschot van de vermiste ma troos, de 25-jarige P. Hamsma uit Groote- gast, gevonden onder de takelage van de laadinricliting bij de mast. Deze was bij het kapseizen van het schip van het dek in het gangboord geschoven. Advertentie Nog slechts 5 dagen bij uw kleding een kleine bab/-uitzet gratis Het 19.900 ton d.w. metende motortank schip „Naess Tern", in aanbouw voor de Naess Shipping Company te New York, *s bij de Verolme Scheepswerf te Heusden voorspoedig te water gelaten. De doop- olechtigheid werd verricht door mej. Ju lienne M. Michel. Om dit 170 meter lange schip veilig in de 160 meter brede Maas te krijgen heeft men eerst de tegenover de werf gelegen rivierdijk moeten verleggen en een inham in de rivier moeten graven. Na de tewaterlating werd op de vrij gekomen helling een sectie gelegd voor een te bouwen dok, geschikt voor schepen van 4000 ton, voor de Verolme Dok- en Scheepbouwmaatschappij te Rozenburg. Voor haar uitbreidingsplannen, het stichten van een nieuwe kolonie, die in tien jaar tijd met tachtig families per jaar moet groeien tot achthonderd families, heeft de Nederlandse landbouwkolonie „Holambra" bij Ribeirao in Brazilië om medefinanciering van Amerikaanse zijde verzocht. De nieuwe kolonie zou op een afstand van 150 tot 200 km van de bestaande in de staat Sao Paulo gesticht worden. WASHINGTON (Reuter) Volgens on bevestigde berichten heeft Italië een over eenkomst met de V.S. gesloten voor het stationeren van raketten voor middelgro te afstand in Italië, zo is zondagavond in diplomatieke kringen in Washington ver nomen. Het zou om Jupiters gaan die in Noord-Italië zouden worden opgesteld. Italië zal dan, na Engeland, het tweede Europese land zijn dat Amerikaanse ra ketten toelaat. Men zei in Washington dat Italiaans per soneel, krachtens de overeenkomst, de Jupiterbases zal bemannen. De kernla dingen zullen echter in de omgeving van de raketbases in Amerikaanse handen blij ven. Men merkte voorts op, dat voor het ge bruik van de raketten en de atoomkoppen goedkeuring nodig is van de Italiaanse re gering en het hoofdkwartier van de NAVO. Dit zou een belangrijk verschil uitma ken met de inhoud van de Amerikaans- Britse overeenkomst inzake het statione ren van raketten op Britse bodem. De Britten hebben alleen de goedkeuring van de Amerikanen nodig als zij de raketten en atoomkoppen w:llen gebruiken. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van landsverdediging, Neil McElroy, de voorzitter van de com missie van stafchefs, generaal Nathan Twining, de chef van de generale staf van het leger, generaal Maxwell Taylor en de chef marine-operaties, admiraal Arleigh Bürke," hebben tussen 23 en 27 januari vér- klaringen afgelegd in besloten zittingen van dë ondercomm'issie voor de toewijzin gen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden. Hun verklaringen zijn thans, voor zover niet door de censuur tegengehouden in sommige gedeelten ervan is v^el ge schrapt voor publikatie vrijgegeven. Minister McElroy en generaal Twining verklaarden beiden, dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie thans met de ver vaardiging van intercontinentale raketten vrijwel gelijk op gaan. Generaal Twining voegde hieraan toe. dat de Amerikaanse Thor-raketten voor middelbare afstand, die zich op bases in Groot-Brittannië be vinden, door de kortere afstand, die zij van hun eventuele doelen verwijderd zijn, „tenminste even doelmatig, zo niet doel matiger zijn dan de Russische interconti nentale raketten". „Groot voordeel" Hij wees in dit verband op het grote voordeel, dat de Verenigde Staten in het algemeen op de Sovjet-Unie hebben, door dat zij rondom het gehele Sovjetrussische gebied over bases beschikken. Minister McElroy zei dat de Verenigde Staten thans met een ander !and over de levering van raketten voor middelbare af stand onderhandelden. De naam van dit land werd door de censor geschrapt, doch de minister heeft kortgeleden op een pers conferentie verklaard, dat Turkije in aan merking kwam voor het verkrijgen van dit soort geleide projectielen. Na gezegd te hebben dat de Verenigde Staten over het zelfde onderwerp met Italië onderhande len, verklaarde de minister: „Het zou ons verheugen, indien Frankrijk zou besluiten de besprekingen over dit onderwerp te heropenen". Enkele leden der ondercommissie had den statistische cijfers aangehaald, vol gens welke de vrije staten der wereld in totaal zes miljoen man onder de wape nen hadden, tegen het communistische blok 7.800.000. 55. „De professor had me dus uitgenodigd, om zijn uitvinding te bekijken", vervolgde de kleine dikzak. „Jk ben fabrikant van rubber artikelen: ballen, banden, pieppop- pen, kruikenalles van de beste kwali teit. Let op de degelijke afwerking, maar let vooral op het merk! Dat„Geen reclame in de rechtszaal!", riep de rechter hamerend, „verklaart u liever eens, wat uw artikelen met die rare uitvinding te maken hebben". „Dat weet ik niet", er kende de dikkerd, „in zijn brief schreef de verdwenen geleerde daar niets over. Hij vermeldde slechts, dat hij een bolknak en een kneedmachine had, die hij mij graag wilde tonen. Ik was heel nieuwsgierig, want professor Kalker heeft meermalen opmerkelijke uitvindingen gedaan. Maar toen ik bij zijn laboratorium kwam, zag ik van buiten reeds, dat er iets vreselijks gebeurd moest zijn. De ruiten waren ge broken, de professor was verdwenen en deze twee beklaagden hielden zich op ver dachte wijze in de omgeving op. Het was duidelijk, dat zij de professor hadden laten verdwijnen, om zijn uitvinding te stelen. Maar toen ik trachtte, de uitvinding van mijn geleerde vriend te redden, achter volgden en bedreigden zij mij op de meest brutale wijze". „O Pat", fluisterde Panda, „de bewijzen stapelen zich tegen ons op. Hoe kunnen we ooit nog bewijzen, dat we onschuldig zijn??" De legerstafchef en de chef marine-ope raties verklaarden beiden, dat de V.S. huns inziens teveel de nadruk legden op ver groting van de slagkracht der luchtmacht, door deze in de eerste plaats de beschik king te geven over kernwapens en de vliegtuigen voor het vervoer hiervan, ter wijl er naar hun mening niet genoeg werd gedaan aan het bewapenen van troepen met de gebruikelijke wapens, oor ge bruik in eventuele beperkte conflicten. Generaal Taylor verklaarde in dit ver band nog, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten over „duizenden voertuigen bommenwerpers en raketten be schikken om kernwapens naar hun doelen te vervoeren, terwijl er slechts honderden van nodig zijn". Volgens de minister voor de luchtmacht James Douglas menen Amerikaanse des kundigen, dat aan de lancering van de Russische maanraket op twee januari twee of drie mislukte pogingen vooraf zijn ge gaan. De raad van beheer van de Haagse Tramwegmaatschappij heeft besloten de reeds aangekondigde tariefsverhoging per 1 mei te doen ingaan. Een enkele rit met mogelijkheid tot overstappen zal dan vijf cent duurder worden en 30 cent kosten. Voor een knipkaart van een gulden kan men dan slechts vier in plaats van vijf ritten maken. Het maandabonnement stijgt van 20.tot f 24.het jaarabonnement gaat 240 in plaats van 200 kosten. Ge middeld bedraagt die tariefsverhoging on geveer 23 percent. iir*#')\f) «f Aan de combinatie „Veeregat", waarin zich hebben verenigd de firma Den Bree- jen van den Bout. Van Hattum en Blanke voort en de Hollandse Aannemingsmaat- schappij Adr. Volker n. v., is opgedragen de voltooiing van de afsluitdam nabij Vee- re. De aannemingssom voor dit werk be draagt f 23.250.000.-. Dit werk omvat de aanleg van het dijk- gedeelte tussen de Walcherse oever en de kop van het in 1958 gemaakte dijkgedeel- te op het voorland aan de Noordbeve- landse zijde. Het te maken dijkgedeelte kruist de diepe geul in het Veersche Gat. Hierin zal eerst een drempel worden ge construeerd, waarop met behulp van ze ven doorlaatcaissons een hulpsluis zal worden geformeerd. Elk dezer caissons is 45 meter lang. 19 meter breed en 20 meter hoog. De bouw van deze caissons zal af zonderlijk worden aanbesteed De dam door het Veersche Gat zal in 1961 voltooid moeten zijn. Advertentie Boordevol kracht cn vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet lloflevei ancier Verdubbelen. De vroegere gouverneur van de staat New York, de demo craat Averell Harriman, heeft maandag gezegd, dat het door president Eisen hower gevraagde bedrag van 700 mil joen dollar voor het verstrekken van leningen ten behoeve van de economi sche ontwikkeling van het buitenland tenminste verdubbeld zou moeten wor den. Missie. Zondag is in Peking een Algerijn se militaire missie van negen man aan gekomen onder leiding van Omar Oessedik, minister van de „Vrije Al gerijnse Regering", die haar zetel in Cairo heeft. Volgens een Algerijnse woordvoerder in Cairo zal de missie be sprekingen voeren over levering van Chinese wapens aan Algerije. Uitbuiting. Het presidium van de grote nationale vergadering van Roemenië heeft nieuwe besluiten afgekondigd, waarbij „alle soorten van uitbuiting" in de agrarische sector voortaan zijn uit gesloten. Hieronder valt ook het in dienst nemen van landarbeiders. Vergelijking. Op een bijeenkomst van Mo rele Herbewapening te Caux in Zwit serland. waaraan personen uit 43 lan den deelnamen, heeft Sudjoko Hudyo- noto, eerste secretaris van de Indonesi sche diplomatieke missie in Den Haag, gezegd dat de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië juist zo zijn, als die tussen Engeland en Cyprus enige maan den geleden waren. Afgesloten. De grot, waarin het lijk van de Engelse student Neil Moss ligt is zon dag van de buitenwereld afgesloten. Men zal geen pogingen meer onderne men het stoffelijk overschot te bergen. Zoals bericht is, stierf Moss, een jon ge grotonderzoeker, dinsdag na onge veer 40 uur in een smalle koker te heb ben beklemd gezeten. De laatste 24 uur was hij door gebrek aan zuurstof be wusteloos. Verongelukt. Een Dakota van de Indische luchtvaartmaatschappij is zondag in de Indische staat Assam, kort na het op stijgen verongelukt. Alle 24 inzittenden 20 passagiers en een bemanning van vier zijn om het leven gekomen. Hinder. Israel zal er bij de UNO op aan dringen maatregelen te nemen opdat de Israëlische scheepvaart door het Suez- kanaal niet langer wordt gehinderd, al dus is in Jeruzalem vernomen. Twee schepen met goederen voor Israel wor den door de Egyptische autoriteiten vastgehouden. Een Grieks schip dat eveneens op weg was naar Israel is ech ter vrijgelaten. Men ziet hierin een aan duiding, dat Nasser weliswaar de Is raëlische handel met het Verre Oosten zoveel mogelijk wil belemmeren, maar de kwestie niet op de spits wil drijven. Naamlozen. In Nagasaki is zondag een gedenkteken onthuld voor 5.500 niet-ge- identificeerde slachtoffers van de atoombom. Gelijkvloers zijn de urnen met as geplaatst, de tweede verdieping wordt ingenomen door een standbeeld van Kannon, de godin van het erbarmen Blinde darm. Prinses Gracia van Monaco zal dinsdag te Lausanne een blinde darmoperatie ondergaan, zo heeft haar zuster mevrouw Levi e t~ Philadelphia meegedeeld. Zij., zei, dat de prinses de laatste tijd enige aanvallen had gehad, maar dat de operatie geen dringend ka rakter had. Staatsgezondheid. In Hongarije is een re geringsdekreet gepubliceerd, waarbij slechts in hoge uitzondering artsen toe gestaan wordt een eigen praktijk met particuliere patiënten, te onderhouden. De meesten zullen werkend voor de staatsgezondheidsdienst, tegen een van staatswege uit te keren salaris hun patiënten gratis dienen te behandelen. Uitwisseling. De Sovjet-Unie en Engeland hebben zaterdag te Moskou een ak koord voor culturele en technische sa menwerking ondertekend. Voor dit jaar en het eerste kwartaal van 1960 staat de uitwisseling van honderd des kundigen op wetenschappelijk en tech nisch gebied op het program. Ook zul len er tentoonstellingen van boeken en kunstvoorwerpen en films worden uit gewisseld. Herstel. Minister Dulles gaat maandag met president Eisenhowers particulie re vliegtuig naar Florida voor herstel na de wegens kanker ondergane be handeling. Zijn echtgenote, een dokter en twee ambtenaren van het State De partment zullen hem vergezellen. Vals. Vijftig vooraanstaande Pakistaanse vrouwen hebben een oproep tot hun medeburgeressen doen uitgaan om niet langer buitenlandse schoonheidsmidde len te gebruiken, geen buitenlandse kleren meer te dragen en „geen valse trots te koesteren, namaak-idealen te koesteren of valse waarden hoog te houden". Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de paasdagen was het weer onvast. Er kwa men in de luchtdrukverdeling belangrijke veranderingen voor. De depressie, die de tweede paasdag regen en buien veroor zaakte, bewoog zich van het zeegebied ten westen van Schotland over Engeland naar Noord-Frankrijk en vulde geheel op. Te gelijkertijd trok een- andere, snel in acti viteit toenemende depressie naar IJsland waar de luchtdruk in het centrum intus sen tot beneden 960 mb. daalde. De de pressie koerst verder in noordelijke rich ting. Het warmtefront van de depressie bereikte dinsdagmorgen de Ierse Zee en verplaatst zich in een langzaam tempo naar de Noordzee. Als gevolg hiervan zal de komende 30 uur de bewolking toenemen en draait de wind naar richtingen tussen zuid en zuidwest. Enige regen van betekenis is echter niet waarschijnlijk. De temperaturen handha ven zich overdag op ongeveer hetzelfde ni veau. Vannacht echter zal het minder koud zijn dan de afgelopen nacht. WEFRRAPPORTEN Woensdag l april Zon op 6.18 uur, onder 19.12 uur. Maan op 2.55 uur, onder 12.14 uur. Maanstanden 31 maart 12.06 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 31 maart Hoog water 8.33 en 21.11 uur. Laag water 3.57 en 16,28 uur. Woensdag 1 april Hoog water 9.43 en 22.31 uur. Laag water 4.50 en 17.35 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen nulten- M en binnenland heden morgen 7 uur Neerslag: d laatste 24 UUX 8 - Den Helder onbewolkt O 6 6 Ypenburg dichte mist windst 2 0,5 Vlissingen dichte mist nw 5 0,1 Eelde mist windst. 1 0,1 Twente onbewolkt windst. 2 De Bilt mist ono 1 6 Eindhoven dichte mist windst. 1 9 Vlv. Z.-Limb laagh. mist z 3 6 Helsinki onbewolkt no -7 0,1 •Stockholm mist O -1 0 Oslo regen no 2 0,1 Kopenhagen half bew. O 3 0 Aberdeen hagelbui zzo 6 0 Londen zwaar bew windst. 4 0 Amsterdam mist windst. 3 2 Brussel mist n 5 1 Luxemburg onbewolkt n 2 1 Parijs geheel bew nw 5 0 Bordeaux licht bew. nw 7 1 Grenoble regen nw 7 0 Nice zwaar bew. nnw 8 2 Berlijn zwaar bew. ono 3 0 Frankfort onbewolkt ono 0 0 München geheel bew no 3 0 Zürich motregen nw 5 0,4 Genève zwaar bew. nno 7 0 Locarno geheel bew. ozo 6 2 Wenen half bew. wnw 5 0 Innsbruck geheel bew. windst. 4 2 Rome regen zo 10 4 Ajaccio zwaar bew. O 8 5 Madrid zwaar bew. 11 0 Mallorca licht bew. nw 11 Algiers licht bew.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2