r MOSKOU STEMT ÏN MET MINISTERSOVERLEG CEMA -PATENT Belgische enquête-commissie laakt koloniaal beleid Weer vertraging raatótozi Tass oppert een niet-aanvalsverdrag Bonn pessimistisch Paasboodschap van de Paus 3 Van dag tot dag 6 maanden garantie ia HOLLANDIA Achtenvijftig Nederlanders ouder dan honderd jaar Nieuwe tabakszegel voor sigaren Nieuw Haags hotel Superioriteitscomplex van de blanken heeft in Kongo veel kwaad bloed gezet André Siegfried overleden Geslaagde Amerikaanse raketfoto van de zon Op de Algerijnse rebellenleider Amirouche gesneuveld Nederlands protest tegen Britse invoerbeperking Vliegtuig met premier Boganda neergestort DINSDAG 31 MAART 19 59 Het verzoek van prof. Bronner om een exti'a-uitkering voor het door hem ver vaardigde Hildebrandmonument heeft door onjuiste publikaties een bekendheid ge kregen, die deze beeldhouwer onwaardig is. Het monument is door het comité gekocht en de gemeente heeft het van het comité aanvaard. Er is dus geen sprake van enige dwang van prof. Bronner, uit sluitend van een verzoek waarop ja of nee gezegd kan worden zonder dat dit enige invloed uitoefent op de gang van zaken betreffende de plaatsing. Dat prof. Bron ner verbindingsstaven geweigerd zou hebben en dat de steensoort der beelden minder deugdelijk zou zijn, zijn eveneens onjuiste berichten. Nu het kwaad is geschied, is dan ook in de eerste plaats van belang dat voorkomen wordt dat er vertraging ontstaat. Men kan natuurlijk niet plotseling verontrust gaan spreken van Haarlemse haast, nu grijs aards zich nog slechts met moeite kunnen herinneren dat vijfenveertig jaar geleden de 33-jarige beeldhouwer Jan Bronner de prijsvraag voor een Hildebrandgedenk- teken won. Bovendien heeft het eventuele Haarlemse ongeduld zich steeds wonder lijk laten plooien. Maar al bij al was er de laatste tijd toch een ontwikkeling die te vermoeden gaf, dat er op 15 april een voor stel van B. en W. aan de gemeenteraad gedaan zou kunnen worden om het bedrag te voteren dat voor de plaatsing nodig is. Het is ons nu gebleken dat door de boven bedoelde publikaties hierover een nog grotere onzekerheid is ontstaan dan die waaraan men gewend was geraakt. En dat mag niet. Het is nu inderdaad zaak om alle mis verstanden, die tot verdere vertraging kunnen leiden, terstond uit de weg te ruimen opdat het tempo van de abnormale gang van zaken er tenminste toe kan lei den dat beslissingen over het voteren van gelden voor de plaatsing van het monu ment kunnen worden genomen op dat tijdstip, dat ook vóór de onjuiste publi katies mogelijk was. Welke die beslissin gen ook zullen zijn, zij mogen niet beïn vloed worden door een verzoek van prof. Bronner dat volkomen los van deze kwestie staat. Advertentie op de zolen GRATIS atlas van de Benelux bij ieder paar Cema-patentschoenen Jongens-en meisjesschoenen Het aantal personen van 100 jaar en ouder in Nederland neemt geleidelijk aan toe. Op 1 januari 1951 bedroeg het nog 36, op 1 januari 1959 was het reeds tot 58 ge stegen. Dit blijkt uit de maart-aflevering van de maandstatistiek van de bevolking van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Uit de cijfers over 1959 en die der vo rige jaren blijkt duidelijk dat het aandeel van de vrouwen in het aantal dezer hoog ste leeftijden dat van de mannen aanmer kelijk te boven gaat. Van de 58 honderdja rigen of ouderen per 1 januari 1959 wa ren er zeven nooit gehuwd geweest en eenenvijftig weduwnaar of weduwe. Bij Koninklijk Besluit van 18 maart is met ingang van 1 april voor verpakkin gen van sigaren en cigarillos een nieuw tabakszegel ingesteld, dat is uitgevoerd in de vorm van een sluitzegel. In februari 1958 werd 'n dergelijke sluit zegel rpeds ingevoerd voor verpakkingen van sigaretten en van rooktabak. Het nieuwe zegel is ontworpen op ver zoek van de industrie. In België en Luxem burg zijn overeenkomstige zegels inge voerd. Het nieuwe tabakszegel zal 't thans gel dende niet geheel vervangen. Voor be paalde verpakkingen zal het thans gebrui kelijke lintzegel gehandhaafd blijven. De Haagse autoriteiten hebben toestem ming verleend voor de bouw van een acht etages hoog hotel, en flatcomplex in de Scheveningse Bosjes, waarvoor de n.v. Scheveningse Bosjes al enige tijd de plan nen gereed had liggen. Het ontwerp is van de Amsterdamse architecten Le Grand en Polak en is ontworpen op de hoek van de Scheveningseweg en de Prof. Telderslaan. De hotelvleugel zal 120 tweepersoonskamers bevatten. De beide andere vleugels van het stervormige complex zullen met elkaar veertig service-flats tellen. De bouwers denken het project over anderhalf jaar gereed te hebben. De kosten bedragen on geveer 6 miljoen gulden. (Van onze correspondent in Brussel) De enquête-commissie van de Belgische Tweede Kamer, die in Leopoldstad de oor zaken heeft onderzocht van de opstand van 4 en 5 januari, heeft in een lijvig do cument een belangwekkend oordeel over deze opstand gegeven. De commissie stelt maatregelen voor om een herhaling van de gebeurtenissen te vermijden. Een hon derdtal Belgen en Kongolese inlanders werden gedurende 74 zittingen gehoord. Toen zij op 14 januari te Leopoldstad aankwam, werd de commissie koel beje gend door de gerechtelijke instanties. De magistraten weigerden aanvankelijk het dossier van het gerechtelijk onderzoek over te leggen. Tenslotte stemde de rech ter er in toe de voornaamste stukken van het dossier aan de commissie ter inzage te geven. Onbetwistbaar, aldus schrijft het liberale kamerlid Lahaye in zijn ver slag, is het feit, dat sommige blanken zich aan de nieuwe Afrikaanse toestanden niet kunnen aanpassen een van de voornaam ste oorzaken van de opgestapelde haat van de inlanders. Kleine plagerijen, zoals het feit dat de inlanders steeds met „jij" en „jou" worden aangesproken, en dat zij in de openbare gebouwen na de blanken worden bediend, worden als zware verne deringen aangevoeld. Op dat stuk zijn de inlanders buitengewoon gevoelig. Het su perioriteitscomplex van de Europeanen heeft veel kwaad gesticht. Teveel Euro peanen kennen de inlandse talen niet, en de inlanders beheersen het Frans gebrek kig. Werkgelegenheid In een van de conclusies zegt de com missie dat werklozensteun in Kongo kan worden ingesteld, mits de negers het hun aangeboden werk, of een herscholing in een ander beroep, zonder meer aanvaar den. Ieder jaar zouden in het overbevolk te Leopoldstad vijfduizend jonge negers moeten kunnen worden tewerkgesteld de overheid is in haar taak van tewerk stelling tekort geschoten. Er is overigens een te groot verschil tussen de lonen van de inheemse arbeiders en die van de in heemse kantooremployé's. De inlander snakt naar een baantje op een kantoor en veracht handenarbeid. De commissie is van oordeel, dat de vakbondleiders in Kongo geen verwijt treft. Het is zeker niet de taak van de genen, die iedere sociale verbetering van de inlandse arbeiders met lede ogen heb ben beschouwd en die iedere loonsverho ging als een katastrofe voor de Kongolese economie uitkreten, om thans de akte van beschuldiging op te stellen. Inlanders die tot de vakbondsorganisaties behoren, heb ben zich moedig gedragen, toen zij, door het gepeupel aangevallen, blanken verde digden. Zowel het departement van Kon go te Brussel, dat het verstrekken van po litieke richtlijnen verzuimde of uitstelde, als de overheid in Leopoldstad wordt ver antwoordelijk gesteld voor de gezagscri sis, die ontegenzeglijk de voornaamste oorzaak is geweest van de opstand. Geen gouvernement Ten opzichte van de nationalistische be wegingen? zoals de Abako, heeft het gou vernement-generaal te Leopoldstad een veel te lankmoedige houding aangenomen. In de jongste maanden waren er geen wer kelijke gouverneurs van provincies en ambtenaren meer, alleen nog waarne mers, aldus het verslag. Ook de gebeur tenissen in Accra, in Frans Kongo en de uitzendingen van radio-Caïro hebben in vloed gehad, maar de communistische in filtratie in Afrika moet niet worden over schat. De informatiedienst van het gouverne ment-generaal was beneden peil en heeft niet gereageerd tegen naamloze pamflet ten waarin de Belgen van allerlei misda den werden beschuldigd. Teveel ambtena ren zijn jaknikkers, die onder de obsessie van hun carrière leven, aldus de commis sie. De oud-minister voor Kongo, dr. A. de Quae, president van de commissie, die voorstellen formuleert om de toestanden te verbeteren, is van oordeel, dat er in de eerste plaats een nationale arbeids raad voor Kongo en paritaire commissies van werkgevers en arbeiders in iedere tak van bedrijf tot stand moeten komen. De commissie, aldus De Quae, vreest een gezond nationalisme en vooruitstrevend heid van de inlanders niet, maar ieder moet weten dat de orde zal worden ge handhaafd. De burgemeesters moeten meer 'bevoegdheden krijgen, maar ook meer verantwoordelijkheid dragen. Wan neer de inlandse burgemeesters fouten be gaan, moet het gouvernement-generaal hun dat kordaat zeggen. De commissie toont zich voorstander van het instellen van een Kongolese na tionaliteit. Investeringen uit de landen van Op het Griekse eiland Rhodos is ter gelegenheid van de 138ste verjaardag van de Griekse onafhankelijkheid een grote parade gehouden, waaraan voor het eerst verzetsstrijders van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie E.O.K.A. deelnamen, die op dit eiland verblijven, in afwachting van de pro clamatie van de onafhankelijkheid van Cyprus. De moderne watergeuzen werden door de menigte geestdriftig toegejuicht. de Euromarkt en de Verenigde Staten zou den een goede zaak zijn voor Kongo. Het economische leven zou bovendien worden gesteund, wanneer alle semi-officiële or ganen en de directies van particuliere ko loniale maatschappijen van Brussel naar Kongo worden overgeplaatst. De Belgi sche jeugdorganisaties moeten worden be trokken bij de organisatie van jeugdgroe- peringeh voor inlanders. Alleen in Leo poldstad zullen in de komende jaren twin tig scholen met ieder vijfhonderd leerlin gen moeten worden opgericht. In het verslag over de militaire opera ties wordt gezegd, dat de burgemeesters na de opstand een bericht bekend maak ten, dat alle inlanders die de geplunderde goederen op straat zouden leggen, niet zouden worden vervolgd. Tweehonderd vrachtwagens vervoerden die gestolen goederen. Het bedrag der schade blijkt achteraf mee te vallen: honderd miljoen frank, ongeveer acht miljoen gulden. Vol gens de oud-minister van Binnenlandse Zaken, het kamerlid Brasseur, en de ge wezen minister van Defensie, de heer Spi- noy, die beiden de militaire aspecten van de opstand beschreven, waren de Kongo lese gewapende macht en de Belgische pa ra-troepen voorbeeldig en zeer gediscipli neerd. Het aantal doden onder de inlan ders bij de opstand was 47. PARIJS (AFP) André Siegfried, de Franse politieke theoreticus, historicus en commentator, is zondag op 84-jarige leef tijd in Parijs overleden. Hij genoot inter nationale bekendheid. In 1958 werd hij tot lid van het permanente Hof van Arbitra ge te 's-Gravenhage benoemd. WASHINGTON (UPI) Amerikaanse geleerden hebben een nieuwe methode ont dekt voor het maken van foto's van de zon. Op 13 maart hebben zij een nieuw soort camera met een Aerobee-Hi-raket tot op een hoogte van 200 kilometer gebracht voor het maken van een foto in extreem ultraviolet licht. De foto toont de zon veel duidelijker dan op foto's gemaakt bij ge woon licht. Men kan er grote gebieden met warm waterstofgas op zien. Volgens de geleerden vormt deze nieuwe methode een grote stap in de richting van het voorspellen van het weer naar aan leiding van waarnemingen op de zon. Advertentie MOSKOU (Reuter-AFP) De Russi sche regering heeft in antwoordnota's aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk ingestemd met het westerse voorstel om 11 mei te Genève een bijeen komst te doen beginnen van de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier. De Sovjet-Unie betreurt het evenwel dat er geen enkel positief besluit is genomen met betrekking tot deelneming aan dit overleg door vertegenwoordigers van Tsjechoslowakije en Polen. Zij spreekt de hoop uit, dat dit vraagstuk te Genève zal worden opgelost. In de Russische nota wordt ingestemd met het westerse voor stel om de komende Geneefse besprekin gen door waarnemers van West- en Oost- Duitsland te doen bijwonen. Volgens een westelijke diplomaat te Moskou is het ant woord de kortste nota van het Kremlin, die hij ooit heeft gezien. (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad zijn na de laatste Russische mededelingen de voor spellingen over een succesvol verloop van de komende onderhandelingen met de Sov jet-Unie niet optimistisch. Noch ten aan zien van de Duitse vraagstukken, noch wat betreft een regeling van de Europese vei ligheidsproblemen heeft men te Bonn veel hoop op een spoedige regeling. In het bijzonder wijst men op de Russische verklaring van het afgelopen weekeinde over een niet-aanvalsverdrag tussen de Noordatlantische Verdragsorganisatie en de leden van het pact van Warschau. Dat is oude kost, die nu juist niet aangeeft welke vele wegen bewandeld kunnen wor den. Ook de Russische eis om de minis ters van Buitenlandse Zaken te Genève op 11 mei slechts een beperkte agenda te ge ven, alsmede het staan op het scheppen van een zone in Midden-Europa, die vrij van kernwapens is, geven niet veel moed voor de toekomst, zo zagt men te Bonn. Men geeft toe, dat de Russen terzake van een militair verdunde zone in Midden-Euro pa heel handig de denkbeelden van de Brit se eerste minister Macmillan uitbuiten. Vandaar dat men te Bonn hoopt dat op de westelijke ministersconferentie te Wash ington dezer dagen klaarheid geschapen wordt ter zake van dit onderwerp, waar over de meningen niet dezelfde zijn in al le westelijke kringen. Uit commentaren van Westduitse cor respondenten te Washington blijkt dat de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano een topconferentie met Kroesjtsjev zinloos acht indien de minis tersconferentie te Genève zou mislukken. Voorts is Von Brentano van mening dat vrije verkiezingen wel degelijk het begin van een Duitse hereniging moeten vor men. Daaruit maakt men op dat Bonn er op het ogenblik inzake het herenigings probleem een andere mening op nahoudt dan Washington, waar men een langzaam naar elkaar toegroeien van Oost- en West- Duitsland wenst, met vrije verkiezingen in een verre toekomst. Bonn zal met zijn verzet tegen de Amerikaanse plannen ten deze kunnen rekenen op de steun van de kleinere NAVO-staten als Nederland en België, die niets zouden voelen voor con cessies aan de Russen en die vrezen dat iedere concessie een verzwakking van het schild van de NAVO zou kunnen beteke nen. De Russische regering hééft' haar voor stel voor het sluiten van een niet-aanvals verdrag tussen de landen van de NAVO en het pact van Warschau hernieuwd. Tass berichtte zondag dat het voorstel ver vat is in een verklaring, uitgegeven met het oog op het NAVO-beraad te Washing ton. De sluiting van zulk een verdrag zou een keerpunt betekenen voor de verster king van vriendschappelijke betrekkingen tussen de landen en een sfeer van ver trouwen, aldus de verklaring. Ook wordt nogmaals aangedrongen op aanvaarding van het plan-Rapacki, stopzetting van de kernproeven, een vredesverdrag met Duitsland, normalisering van de toestand in Berlijn en een topconferentie. Beraad in Washington WASHINGTON 'UPI) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland komen vandaag in Wash ington bijeen om te spreken over de kwestie Berlijn en andere Europese pro blemen. In grote trekken is men het eens over een politiek op lange termijn waar bij ontwapening en Europese veiligheid worden gekoppeld aan hereniging van Duitsland in stadia. Er bestaan echter nog bepaalgeschillen over de te volgen tactiek en over de wenselijkheid afzonderlijke overeenkomsten met de Sovjet-Unie te sluiten wanneer een alles-omvattend ak koord onmogelijk blijkt. Ook voor morgen staat een vergadering op het programma, en de drie daaropvolgende dagen zullen de ministers hun standpunt uiteenzetten in de NAVO-ministerraad. ALGIERS (UPI) Een van de meest onvindbare en moedigste Algerijnse re bellenleiders, „kolonel Amirouche", is vo rige week gesneuveld bij een gevecht met Franse legereenheden. Een andere rebel lenleider, Si Haoues, stierf later aan zijn verwondingen die hij in hetzelfde gevecht had opgelopen. Amirouche en Si Haou lie pen in de val toen zij van een conferentie van rebellenleiders terugkeerden. Zij en hun lijfwachten werden door Franse troe pen ingesloten en bij het daaropvolgende gevecht neergeschoten. Er werden 71 re bellen die van de conferentie terugkeer den gedood, en zestien gevangen geno men, aldus het communiqué. Amirouche, een voormalige sergeant in het Franse leger, had de verering ver wekt van de Algerijnse bevolking door zijn militaire kunde en zijn guerrilla-operaties in de afgelopen twee jaar. Hij was 33 jaar oud. In oktober 1954 begaf hij zich met een bende aanhangers naar de bergen. Amirouche en zijn mannen werden be rucht om hun roekeloosheid en meedogen loosheid, niet slechts tegenover de Fran sen maar ook tegen elke Algerijn die de zijde van de Fransen koos. De Franse pro-consul in Algerije, Paul Delouvrier heeft in pamfletten een beroep op de rebellen gedaan het aanbod van ge neraal De Gaulle voor de „vrede der dap peren" te aanvaarden of het lot van Ami rouche te delen. Het beroep werd ook meermalen uitgezonden via de radio. (Reuter) De dood van Amirouche is de zwaarste slag die de Fransen de ver zetsbeweging F.L.N. hebben toegebracht sinds de gevangenneming van Ben Bella en vier van zijn medewerkers, in 1956. VATICAANSTAD (Reuter/AFP) Paus Joannes XXIII heeft zaterdagavond in zijn paasboodschap via radio en tele visie een beroep gedaan op de staatshoof den om „de eerbied voor de funda mentele rechten yarn de menselijke per soon té waarborgen''. Sprekend in zijn woning in het Vaticaanse paleis zei de Paus: „Wij bidden dat vrede, de dochter van beschaving en goede wil, een duurza me heerschappij moge vestigen onder de naties die steeds maar beangst worden door de wolken, welke herhaaldelijk de horizon verduisteren. Wij bidden voor de staatshoofden, die evenals wij moeten er kennen dat hun hoge roeping hen niet tot rechters maakt maar tot leidsmannen van de volkeren. Tegenover deze zijn zij plichtshalve gehouden de eerbied voor de fundamentele rechten van de menselijke persoon te waarborgen". De Paus voegde er aan toe, dat hij ook bad voor die katholieke bisschoppen, priesters, religieuzen en gelovigen „de ons meest dierbare van alle, die, van hun familie, hun vaderland, de vrijheid zelf beroofd, een levend getuigenis zijn van het kwaad dat het menselijk ras moet lij den door het gemis van ware vrede en de vruchten daarvan". De Paus had een bijzondere paasgroet voor die landen, waar hij als pauselijk diplomaat had gestaan Bulgarije, Tur kije, Griekenland en Frankrijk. „Christendom betekent niet de massa beperkingen zoals de niet-gelovige zich voorstelt", aldus paus Joannes. „Integen deel, het betekent vrede, vreugde, liefde en leven dat, zoals de onzichtbare harte- klop van de natuur vroeg in de lente, steeds hernieuwd wordt. De bron van de ze vreugde ligt in de verrezen Christus, die de mensen bevrijdt van de slavernij der zonde en hen uitnodigt met hem een nieuw schepsel te zijn in afwachting van eeuwige gelukzaligheid". De Paus besloot met een gebed, waarin hij de „Verlosser van alle volkeren smeekte de duisternis der dwaling uit de geesten te verdrijven en voor een ieder de weg van zijn eigen roeping te verlich ten en in de gehele wereld een geest van liefde en rechtvaardigheid te wekken. De Nederlandse regering heeft bjj de Engelse regering en bij de G.A.T.T. (Al gemene Overeenkomst Handel en Tarie ven) protesten ingediend tegen de jongste Engelse invoerbelemmeringen voor an jers en rozen door verhoging va- het ta rief met 50 percent. Dit meldt het Land bouwschap naar aanleiding van een be spreking met de minister van Landbouw a.i. Meegedeeld is, dat inzake het graanbe leid in de E.E.G. een zeer nauwe samen werking tussen de minister en het bedrijfs leven op zeer hoge prijs wordt gesteld. De minister wil daarbij vooral de veehoude- rijbelangen in het oog houden. De minis ter blijkt, volgens mededeling van het Landbouwschap, van mening te zijn dat het zogenaamde „prijstraject", waarbij geen wijziging van monopolieheffingen op voedergranen kan plaats hebben, niet on gewijzigd kan worden gehandhaafd. Het Landbouwschap heeft zich, in tegenstel ling tot de commissie-Blink uitgesproken tegen lagere vaste heffingen bij vrij aan zienlijke prijsverschillen op de wereld markt. Het Landbouwschap meldt, dat de minister van Landbouw de kwestie van de omzetbelasting op boter met zijn ambt genoot var. Financiën zal opnemen. Een studie zal worden gemaakt van de moge- De onbekende gemiddelde Hoe oud is de gemiddelde lezer? En wat is hij of zij? Een man of een dame? Ik ben er zeker van, dat adverteerders rekening houden met zulk een gemiddelde persoon. En ik op mijn beurt denk eigenlijk ook aan zulk een vaag gemiddeld wezen, van onderen man, van boven vrouwelijk, in het midden kinderlijk en van achteren vieer iets anders. En waar woont die ge middelde of ongemiddelde lezer of leze res? In een beneden- of bovenhuis of in een riant heren- of dameshuis? Als men een lange straat doorwandelt en uit ieder raam dezelfde kroener hoort kroenen, begint men zich enigszins te ver bazen over de gelijkvormigheid van de menselijke smaak. Blijkbaar is er zo'n be middeld gemiddeld middelwezen dat de aarde bevolkt, ongeacht grenzen, geslacht, leeftijd, kleur van ogen, kleur van haar, kleur van huid, kleur van geloof, lengte, gewicht en individualiteit- De heer en mevrouw Gemiddeld met hun kinderen, kleinkinderen en familie, Gerrit Middeltje, Marietje Middelina, Karl Gemiddeld en Gmiddl, de poes. Aestheten klagen altijd, dat er in het oude Athene zo'n eenvormige gemeen schappelijke dorpscultuur heerste. Maar ik kan me niets eenvormigers denken dan onze huidige Middelweg van Hollywood tot Peking via Zandvoort en Kaapstad. Als er nu geen algemeen geldige meesterwerken gecreëerd worden, wanneer dan wel? Nooit was de mensheid gemakkelijker bereikbaar voor grote ideeën en nimmer waren er minder gedachten van gewicht die hen bereikten. Of weigeren wij, Ge middelden, ze op te nemen? En daarmee wordt de Gemiddelde Lezer iemand als de Onbekende Soldaat- Die kon er ook niets aan doen dat er een oorlog uitbrak, dat iets hem en niet een ander raakte en dat hij het was die toen onder een eeuwige vlam kwam te liggen. Hij was gewoon een Onbekende Gemiddelde. Als ik nu een onderzoek ging instellen van deur tot deur en vroeg: „Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, meneer, jonge juffrouw, bent u misschien de gemiddelde lezer?", dan zoudt u de deur in mnn ge zicht dichtklappen en uitroepen: „Aan de deur wordt niet gekocht. Ongevraagd drukwerk wordt niet teruggegeven." Of: „Nee, de gemiddelde lezer woont hier boven, bovenste bel." En als u mij op uw beurt vroeg of ik de gemiddelde schrijver was, die er ook niets aan of toe deed, dan zou ik zeggen: „Wel nee, ik ben een hoogst ongemiddelde auteur." Met andere ivoorden: de gemiddelde mens is iedereen behalve u en ik. En wat doen u en ik er aan? II. B. Fortuin BANGUI (UPI) Zondag is nabij Ban gui, in Centraal Afrika een Frans ver keersvliegtuig neergestort met aan boord de premier van de republiek Centraal Afri ka, Barthelemy Boganda. Reddingsploe gen zijn begonnen zich een weg door het oerwoud te kappen naar de plaats, waar het vliegtuig moet zijn neergekomen. Ge vreesd wordt dat Boganda, alsmede de acht andere inzittenden van het vliegtuig, om het leven zijn gekomen. Boganda is de man, die van de Franse kolonie Oebangi Shari een vrije republiek binnen de Franse gemeenschap van na ties maakte. Hij is 48 jaar, en wordt door negers zowel als Europeanen hoog geacht. Hij was een katholiek geestelijke, toen hij naar Parijs ging om lid te worden van de assemblee en huwde daar met zijn blanke secretaresse. Boganda's woord was wet in de ionge republiek. (Reuter) Reddingsploegen, die aan vankelijk het wrak bereikt meenden te hebben, stelden vast. dat dit niet de over blijfselen waren van het zondag veronge lukte vliegtuig, maar van een toestel, dat tien jaar geleden is neergestort. De na sporingen naar het gezochte vliegtuig wer den voortgezet. De bemanning van een militair verken ningsvliegtuig heeft later in een moeras sig gebied bii het dorp Banga, 160 km. van Bangui, een wrak waargenomen, dat ge ïdentificeerd werd als dat, waarin de pre mier reisde. Advertentie U vergat het, maar nu vergeet U het niet meerl Als U weet dat cacao «kal meert een gezonde slaap bevordert niet dik maakt een verrukkelijke smaak en een rijk aroma heeft, maakt U er voortaan een goede drinkgewoonte van. Eis de beste van Houten cacao. lijkheden om voorschotten te verlenen op de aangekondigde roggetoeslag voor graantelers op lichte gronden in verband met liquiditeitsmoeilijkheden in die be drijven.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5