m r Geheim rond Leoeoor rUMBO EN ZIJN AVONTUREN Kort en bondig NAAIMACHINES in één woord 4 Vlak en droog Orkest in actie De radio geeft woensdag T elevisie pro gramma Duitse opera Oratorium van Vivaldi Concert van vier mannenkoren Verrukkelijke koffie Koperen jubileum van Kleutertje luister Finse gastdirigent bij het N.Ph.O. Zomerzegels brachten ruim twee ton op Televisie Radio Grammofoons Recorders door Daniel Gray Nehroe betuigt medeleven met het Tibetaanse volk Agenda vaar Haarlem DINSDAG 31 MAART 1959 Het sobere programma van de V.P.R.O. op zaterdagavond begon met. het Passie verhaal. dat door Elisabeth Andersen, El len Vogel, Jan Retèl, Johan Schmitz en Albert Vogel werd voorgelezen. De regie was van Jack Dixon. In het strakke, strenge decor van Weynand Grijzen kwa men de stemmen goed tot hun recht. Het Gordon Heath geheel werd een simpele, soms ietwat vlakke vertolking, die vooral door de warme stem van Elisabeth Andersen soms wist te ontroeren. De negerzanger Gordon Heath, die dit Passieverhaal met enkele liederen omgaf, paste volkomen in dit. strenge geheel. In het programma ..Tussen Denekamp en Ootmarsum" van Guus van der Steen en Ben Klokman werd men door middel van filmflitsen ge confronteerd met de viering van paasfeest binnen en buiten de grenzen van ons land. Hoewel er veel interessants bij was, bij voorbeeld de fragmenten over het Joodse paasfeest en over de viering in het oosten van Twente, werd het op den duur wat langdradig, mede door het droge com mentaar. Zondagavond werd door de N.T.S. een telerecording van een concert te Brussel door het Groot-Symfonie Orkest, van het N.I.R. onder leiding van Daniël Sternefeld uitgezonden. Daarbij werden de ouverture lot de opera „De Macht van het Noodlot" van Verdi, „Nachten in de tuinen van Spanje" van De Falla met medewer king van de pianist Eduardo del Pueyo en de „Preludes" van Liszt gespeeld. Men kreeg de indruk dat er met animo gemu siceerd werd door een voortreffelijk orkest, onder een eminente dirigent en met een solist die niet meer aan zijn proefstuk >'s En diegenen onder de televisiekijkers, die het concertbedrijf hoofdzakelijk kennen via hun toestel, zullen door de meestal raak getroffen close-ups enig inzicht heb ben gekregen omtrent de werking en het effect van een zo omvangrijk instrumen tarium. Men zag een hoornsolo, een hobo, een klarinet, een fluit, zoals ze successie velijk een melodie voortsponnen, men ging letten op een bekkenslag, op een pauken- roffel, op een inzet van het koper, omdat het beeld de klank als het ware toelichtte. Een opvallend effect werd met de harp in ..Les Préludes" bereikt. Uiteraard bleek door de minder gecompliceerde aard der muziek dit spel van zien-en-horen in de werken van Verdi en Liszt het fortuin lij kst. Bovendien, wie de meesterlijke compositie van De Falla intensief wil be luisteren, zal liefst niet afgeleid worden dcor steeds wisselende beelden, teneinde zich geconcentreerd te kunnen overgeven aan de impressies, die de muziek meedeelt. Zo constateerden wij dat er grenzen zijn HILVERSUM I. 402 M. 7.00— 24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 800 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voorde vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omr.orkest en solist. 11.50 Gram. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Musettemuz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Hansel und Gretel, opera. 15.30 Oude muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Eeursber. 17.45 Spectrum van het Chr. organisa tie- en verenigingsleven. 18.00 Leger des Heils- kwartier. 18.15 Boekbespr. 18.30 R.V.U.: De gehei- med ienst van Mithra, door dr. M. J. Vermaseren eerste lezing). 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorconc. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man al. 20.00 Pianorecital. 20.15 Rep. 20.45 Muz. discussie. 21.15 Muz. causerie. 21.45 Dit kleine, grote land. klankb. 22.10 Amus.muz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voorde vrouw. 11.00 R V.U.: Reuzen en dwergen bij de bronnen van de Nijl, door mevr. mr. L. Eversdijk-Smulders i eerste lezing). 11.30 Dit is uw leven. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws en tentoonstellings agenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17 00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitzcnd.: R ksdelen overzee: Jeugduitz.,.De brievenbus gaat open". Corres pondentieclub o.l.v. Regina Zwart.. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Hoe is de stand Mïeke?. toespr. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, caus. 20.15 Meneer Topaze. hoorsp. 22.15 Gram. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.35 Bariton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.25 Lichte muz. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Idem. 14.20 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.20 Voordr. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Omr.- ork., -koor en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogi sche caus. 22.25 Kamermuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17.00—17.35 Voor de ieugd. NTS: 20.00 "nuvn. en weeroverzicht. 20.20 Vademecum. 20.50 - i sn Winslow, TV-spel. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 aan de waarde van deze overigens wel in teressante proefneming van de Vlaamse televisie om een orkest in volle actie in de huiskamers te vertonen. Wie het echter om het 'horen van de muziek te doen is, kan beter de radio aanzetten of een con cert bezoeken. Maandagavond was er voor de fijn proevers op operagebied iets extra's te beleven aan het t.v.apparaat. De VARA vulde haar programma met een telere cording van de Beierse Omroep aan Mo- zarts meesterlijke muziekkomedie „De bruiloft van Figaro" gewijd. Het was een van die geraffineerde aanpassingen van het operatoneel, waarvan onze oosterburen zich met smaak de handigheden hebben eigen gemaakt. Wanneer de auditieve re- produktie is vastgelegd, wordt het spel in scène gezet met een tweede stel artiesten, die het als een pantomime vertolken en dan zo, dat de argeloze kijker doorgaans niet eens in de gaten heeft, dat de stem men, die men hoort, niet die van de spe lers zijn. Men kon voor de gesynchroni seerde prestaties der dubbele bezetting het grootste respect hebben. De mogelijkheden die de televisie voor heeft op het gewone toneel, ook wat het decor betreft, bleken in deze aanpassing door regisseur Kurt Wilhelm logisch te zijn uitgebuit, zonder aan het meesterwerk van Da Ponte en Mozart iets te kort te doen. Vocaal was alles eersterangs. Aan de verrukkelijke partituur werd alle eer bewezen. Deze ge distingeerde televisietractatie werd door Hans Kerkhoff vóór iedere akte op voor treffelijke wijze ingeleid. Beeldscheriner De hernieuwde belangstelling voor de muziek van de Italiaanse priester-compu nist Antonio Vivaldi, welke aanvankelijk in het bijzonder de instrumentale werken van de geniale meester betror, heert zien thans ook gericht tot zijn vocale compo sities. Er ontwikkelt zich een algemene Vivaldi-renaissance. In België heeft zij de vorming van de „Cercle de Vivaldi bel- gique" tot gevolg gehad en deze groepe ring heeft zich beijverd om op de avond van de eerste Paasdag in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een concert te geven, waarop een tot nog toe vrijwel onbekend oratorium „Juditha trium- thans" (De zegevierende Judith") werd uitgevoerd. Het concert (dat onder de hoge bescherming stond van Koningin Elisabeth van België) kon dank zij de uit zending door de Belgische nationale om roep ook door de Nederlandse radioluiste raars gehoord worden, hetgeen velen on getwijfeld met bijzondere interesse gedaan hebben, omdat onze altzangeres Aafje Heynes met de partij van Judith aan de uitvoering meewerkte en omdat de ook in ons land zeer bekende Griekse zangeres Arma Kolassi een belangrijk aandeel daarin had- De hoofdfiguur Judith uit Vivaldi's ora torium is de legendarische Joodse heldin, die omstreeks het jaar 659 voor Christus haar stad Bethulië van verwoesting door de belegerende Assyriërs gereed moet hebben door hun aanvoerder Holofernes zijn dronkemansslaap te onthoofden De in verwarring geraakte Assyriërs gaven het beleg op en vluchtten. De bewogen geschiedenis van de schone Judith is al in vele opera's en oratoriums verwerkt. Vivaldi schreef zijn oratorium, dat in 1716 Op woensdag 8 april geeft het Haarlems Christelijk Mannenkoor in de gemeente lijke concertzaal in Haarlem een concert. Hieraan werken mee het Katwijks chris telijke mannenkoor „Jubilate", dirigent B. Verboom, het christelijk mannenkoor Sas- senheim, dirigent J. C. de Vries en het IJmuidens christelijk mannenkoor, diri gent Stephen Jansen, alsmede de sopraan Caroline van Dorp-van Heyningen, de bariton David Pauwels en de organisten Albert de Klerk en Adriaan Verschoor. Het programma bevat werken voor mannenkoor, zowel a capella als met orgel- en pianobegeleiding. Haarlems christelijk mannenkoor geeft op verzoek een her haling van „Mount of three lights" van B. Martinu met baritonsoli van David Pauwels en orgelbegeleiding van Albert de Klerk. Het Haarlemse koor en dat uit Katwijk voeren samen, onder directie van Bernard Verboom en met orgelbegeleiding van Albert de Klerk, het Credo uit de Missa Maria Magdalenae van Philip Loots uit. Advertentie LUNCHROOM Gr. Houtstr. 105. Tel. 18598 voltooid werd, in de Italiaanse operastijl van die tijd. maar behield door de schoon heid van melodieën en orkestrale kleur in recitatieven, aria's en koren een eigen expressief karakter, dat geliefde realis- men, omstreeks 1700 zo gaarne toegepast, op de achtergrond hield. De uitvoering, waarbij een solistenensemble en de Ko ninklijke Koorvereniging van Luik hun aandeel voortreffelijk zongen, betekende een interessante kennismaking met een dramatisch getint werk. Maar die dra matiek werd door de solisten met uiteen lopende intensiteit gediend. Aafje Heynis zong met lyrische expressie en fraaie, maar dikwijls te abstracte stemklank, weinig passend bij het bewuste positieve karak ter van de vrouw, die zij uitbeeldde- Irma Kolassi zong met grotere geladenheid. De Duitse bas. die Holofernes typeerde, toon de begrip voor de realiteit van zijn partij. In het brengen van spannende dramatiek bereikte een Italiaanse tenor een hoogte punt. Hij mocht een „open doekje" krij gen van een publiek, dat zich na de uit voering van het oratorium buitengewoon geestdriftig toonde en dat daarmede ook het werk van de dirigent Angelo Ephri- kian naar waarde heeft gewaardeerd. Golfbreker Op woensdag 1 april zal het twaalf-en- een-half jaar geleden zijn, dat de AVRO voor het eerst programma voor de jongste luisteraars, „Kleutertje luister", uitzond. Sindsdien hebben Lily Petersen en Her man Broekhuizen in uitzendingen, die gro tendeels zonder repetitie en vaak zelfs geïmproviseerd tot stand komen, vele keren verhaaltjes verteld, spelletjes ge daan en liedjes gezongen niét kinderen van omroepmedewerkers. In 1952 namen on geveer vijfhonderd kindertjes uit het hele land in de grote studiozaal deel aan de vijfhonderdste uitzending. Met verschei dene kinderen van de kleuterklas is dooi de jaren een hechte band blijven bestaan mede doordat sommigen van hen zijn over gegaan naar het kinderkoor Jacob Hamel en afdelingen van AVRO's jeugdomroep Minjon. In de bovenfoyer van het Haarlemse Concertgebouw heeft het Noordhollandse Philharmonisch Orkest vanmorgen kennis gemaakt met Nils-Eric Fougstedt, de Finse gastdirigent, die het orkest zal leiden tijdens het achtste V-concert op vrijdag 3 april. Fougstedt is een forse, energieke man met de typische vierkante „dirigen- terikin". Als hij ernstig kijkt, staat zijn gezicht bijna streng. Maar vaak breekt er een zonnige glimlach door. Zo ook vanochtend in de repetitiepauze. Het kleine dirigentenkamertje in het con certgebouw is kil iemand heeft blijk baar verzuimd, de elektrische straalkachel aan te doen maar de Finse gast heeft er blijkbaar geen last van. Integendeel, want met een brede zwaai gooit hij zijn jasje uit en zijn overhemd los. „Warm hier", zegt hij, „bij ons in het hoge noorden begint de lente helaas pas veel later.... Hoe is de kennismaking met het N.Ph.O. hem bevallen? „Goed", zegt hij kortaf, „wij klaren het samen wel". Zojuist heeft hij met het orkest een der twee Finse wer ken voor het concert van aanstaande vrij dag doorgenomen, de Karelische rhapsodie van Uuno Klami. „Een van onze beste componisten", zegt hij, „die vermoedelijk wc! gekozen zal worden tot opvolger van Kiipinen (de onlangs overleden liederen- componist) als enige toondichter in de Finse Akademie". De Karelische rhapsodie is een jeugd werk van Klami. dat omstreeks 1928 vol tooid werd en typisch-Franse invloeden met name van Ravel verraadt. Het is in Nederland veel minder bekend geworden dan enkele latere composities van Klami zoals de Kalevala-suite, die overal door critiek en publiek met geestdrift ontvan gen is en waarmee de Finse gastdirigent vcor enkele jaren ook in Rotterdam en Schiedam (met het Rotterdams Philhar monisch Orkest) yeel succes mocht oogsten. Nils-Eric Fougstedt ontving zijn oplei ding aan de befaamde Sibelius Akademie Ja, zo werd Tumbo als door een wonder gered. De haaien kregen hem niet te gakken! Want Jako stuurde de boot vteilig over de bruisende zee, terug naar het eiland. „Gelukkig, Tumbo, dat je precies in de boot terecht kwamdat was nog juist op tijd!", zei Jako. En Tumbo ivas zijn grote vriend dankbaar, die hem te hulp was gekomen. De oude torenwachter op de vuurtoren had door de kijker naar ae zee getuurd; nu zag hij de boot terugkomenmet de geredde Tumbo aan boord! 7071 in Helsinki, waar hij thans zelf leraar in er.kele theoretische vakken is, en te Salz burg van Herbert von Karajan en Bruno Walter. Sinds 1951 is hij dirigent van het jonge Finse Radio .Symphonic Orkest, dat in 1927 is opgericht door zeven musici, doch nu reeds- 73 leden omvat. Het reper toire "ó'mvaf het gehele klas'siëkë en mo derne oeuvre, Fougstedt's eigen voorliefde gaat uit naar Brahms en Bartok („Mijn muizkale B.B.", zegt hij lachend). De Finse dirigent heeft gegasteerd bij tal van be roemde Westeuropese orkesten en ook in Rusland. Deze maand gaat hij opnieuw vijf concerten in de Sovjet-Unie geven; de details zijn hem zelf nog onbekend. „De De verkoop van zomerzegels heeft in 1958 netto 218.000,opgebracht. Drievierde van deze opbrengst werd uitgekeerd aan landelijke instellingen voor culturele zorg, maatschappelijk werk en volksgezondheid. Het resterende vierde deel, 54.500,werd op advies van be Commissarissen der Ko ningin ir de provincies toegekend aan op hetzelfde terrein werkende instellingen met een regionaal of locaal karakter. Sedert 1950 is de opbrengst ruim ver dubbeld, namelijk van 107.178,tot 218.000,—. Belangrijke bijdragen konden worden uitgekeerd aan het Prinses Irenefonds, Ko ningin Julianafonds, Prins Bernhardfonds, instellingen voor tbc- en reumatiekbe- strijding, alsmede aan fondsen voor ge- brekkigenzorg, oudverpleegsters, letter kundigen, beeldende kunstenaars en aan de blindenbibliotheek. Russen hebben een aantal zeer goede or kesten in de grote steden", zegt hij. „maar daarbuiten is alles tweede- of derderangs. Het publiek is er echter over het algemeen zeer muzikaal; vandaar dat buitenlandse orkesten en dirigenten er steeds een groots onthaal krijgen". Nils-Eric Fougstedt heeft ook als toon dichter naam gemaakt. Een aantal van zijn composities, waarvan hij zelf de tel is kwijtgeraakt, wordt regelmatig in het bui tenland uitgevoerd en een van zijn nieuw ste werken, de „Triptico Sinfonico", zal zelfs als enige Scandinavische compositie prijken op het programma van het „In ternationale festival voor contemporaine muziek", dat in juli in Rome gehouden wordt. Zijn uitnodiging voor het concert met 't N.Ph.O. is het gevolg van een „ruilover eenkomst". De dirigent van het N.Ph.O. heeft enkele weken geleden in Helsinki het Finse Radio Symphonie Orkest geleid, 'waarbij vooral Landré's Vierde symphonie zeer in de smaak bleek te vallen. Foug stedt is nu naar Haarlem gekomen om'zijn deel van de „uitwisselingstransactie" ge stand te doen en wat hem betreft, zal he' experiment in de toekomst nog wel eens herhaald kunnen worden. „Het ;s leerzaam en prettig, zo'n muzikaal uit stapje", zegt hij. „Vooral als je er zo'n stralende Hollandse lente bij cadeau krijgt...." Advertentie A.N.W.B.-lioofddirecteur. In de loop van 1960 zal de hoofddirecteur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerleggen. De heer Van Balen trad in 1930 toe tot de directie van de A.N.W.B. Hij zal eerst zijn nog te benoemen opvolger inwerken, en in functie blijven tot het nieuwe hoofdkantoor van de A.N.W.B., dat thans in Den Haag ver rijst, in gebruik zal zijn genomen. Amoureuze geveltoerist. Een 33-jarige Hagenaar maakte 's morgens omstreeks kwart over vijf zo'n lelijke val dat hij met een beschadigde rugwervel moest worden op genomen in een ziekenhuis. De man vatte tegen het ochtendgloren het plan op zijn vriendin, die een kamer op de eerste etage van een huis aan het Zieken be woont, op te zoeken. Langs de regenpijp klom hij naar boven maar ter hoogte van de eerste etage begaf de pijp het, waardoor de man op straat viel. Premier Nehroe van India verklaarde maandag in de Indiase volksvertegen woordiging, dat hij de briefwisseling tus sen de Dalai Lama en de Chinese militaire gouverneur zoals die door de Chinezen is vrijgegeven, nogal verrassend vond en aan twijfel onderhevig. Hij zei dat ver zoeken om asiel van Tibetanen per geval beoordeeld zouden worden, maar indien de aantallen te groot zouden worden zou men er mee moeten stoppen. Onder ap plaus verklaarde Nehroe: „Onze sympathie is met de Tibetanen. Wij wensen vriend schappelijke betrekkingen met Tibet en China maar dat betekent, niet dat dit land zich aan de dictatuur van een ander land moet onderwerpen. Nehroe verklaarde ook nog dat de com- munistisch-Chinese premier Tsjoe en Lai hem tijdens zijn bezoek aan India had medegedeeld dat Tibet geen Chinese pro vincie was, maar een zelf besturend gebied binnen de Chinese grenzen en dat de Chi nese volksrepubliek het ook als zodanig zou behandelen. „Ik heb toen slechts kunnen zeggen, dat India de Chinese soevereiniteit over Tibet erkende, maar dat het ons verheugde te vernemen, dat de Chinezen zoveel nadruk legden op het aan Tibet toegekende zelf bestuur. Ik heb daar toen aan toegevoegd dat. als dit in Tibet meer bekend was, de toestand aldaar minder moeilijk zou zijn", aldus Nehroe. De premier van India besloot: „Ik kan niet zeggen welke partij in feite de strijd in Lhasa is begonnen. Het is ongelukkig, dat dit alles is geschied en er zoveel onheil is aangericht. Ons medeleven gaat uit naar de Tibetanen". In commentaar op een Chinese verkla ring, dat het. bespreken van de gebeurte nissen in Tibet in het Indiase parlement ..onbeleefd" zou zijn. verklaarde de pre mier: „Het moet duidelijk worden ge maakt, dat dit parlement zich door geen enkel binnenlands of buitenlands gezag laat beperken in zijn recht van spreken, hoewel men van dit recht met wijsheid gebruik moet maken" 18. „Ik houd niet van negers en ik vind 't afschuwelijk door hen bediend te worden, maar ik neem aan, dat ik er wel aan zal wennen." „Dat gaat héél snel", bevestigde majoor Sinclair en Mary Randall als uit één mond. John Somerset glimlachte. „Ik hoop 't. Want anders zal 't voor mij beter zijn om voor altijd van hier te ver trekken, nietwaar?" „Dat mag u niet zeggen", zei Mary met klem. „U beseft niet, wat voor ons, die zich hier in deze wildernis vervelen, een beschaafde, ontwikkelde nieuweling als u betekent". „U vleit mij, mevrouw Randall!" Hij dronk zijn thee met zichtbaar genot en liet zich de versnaperingen goed smaken. „Deze thee is supe rieur", zei hij even later. „Waar komt ze vandaan?" „Ik heb mijn thee altijd van Meikle, onze kruidenier". Het hele gezelschap lachte. „Ziet u," zei John Somerset, „mij doet goede thee iets. Ik ben een kenner. In de grond van de zaak is dit de enige reden van mijn verblijf in Rhodesië.... Mijn neef. Lord Dalrympie, heeft me een aanbeveling voor een familielid van hem, Sir Julian Fairbridge, gegeven. U kent Sir Julian, nietwaar?" „Natuurlijk", loog Mary Randell schaamteloos. „Werkelijk?" riepen de Sinclairs uit. „Kent u Sir Ju lian en Lady Barbara? Wij hebben hen nooit ontmoet". Mary mompelde enige onduidelijke verklaringen, en om haar uit haar verlegenheid te helpen, zei ik: „En wat is nu die reden van uw verblijf in Rhodesië, meneer Somerset?" „Ik heb al met Sir Julian gesproken en ik geloof, dat ik géén geheim verraad, als ik u vertel, dat hij mij be noemd heeft tot administrateur van zijn drie plantages. Die in Tanganda is de belangrijkste, te oordelen naar hetgeen hij mij vertelde. De beide andere heb ik nog niet bezocht". Een van bewondering geladen zwijgen volgde. Deze man bereidde ons steeds nieuwe verrassingen. Als dra ger van een alom bekende naam, moest 't hem echter niet zwaar vallen goede aanbevelingen te krijgen en een belangrijke positie. „Mijn gelukwensen!" Majoor Sinclair was de eerste, die de stilte verbrak en de anderen volgden met hun gelukwensen. „Maar hoe en waar hebt u de ervaring opgedaan om dit soort verantwoordelijkheid te kunnen dragen?" vroeg ik. „In CeylonMevrouw Randall, mag ik u om nog een kop van deze voortreffelijke melar.ge verzoeken? Op de smaak afgaande, zou ik in staat zijn de menging van inheemse met Indische thee vast te stellen." „Bent. u lang in Ceylon geweest?" vroeg Martin. „Zolang als nodig was om datgene te leren, wat men over thee moet weten, daarna ben ik naar China ge gaan. Ja, de geschiedenis van de thee is eigenlijk zeer romantisch, ze voert ons rond de wereld. Minder roman tisch was het slot van mijn leertijd bij de kooplieren in de Londense City". Hij lachte even geamuseerd. We waren één en al belangstelling. „Gelooft u, dat de thee uit Njassaland of onze thee ooit het aroma van de Ceylon-thee zal kunnen bereiken? Heeft het streven van Sir Julian eigenlijk wel. zin?" „Hebt u ooit gevraagd, of uw tabak van gelijke kwa liteit is als de Virginiatabak? Toch gelukt 't u de Ame rikaanse tabak op verscheidene markten te beconcur reren en de produktie van Rhodesië is niet voldoende om aan de vraag te voldoen." Hij nam een slokje van zijn thee. „Bovendien", ver volgde hij. „geloof ik aan de toekomst van Afrika, het enige nog niet-uitgebuite, nog niet-ovcrbevolkte wereld deel. Met Zuid-Amerika is dat misschien ook nog wel het geval, maar wat kan mensenarbeid uitrichten tegen aardbevingen, een gebergte als de Andes en de Brazi liaanse mieren? Uw witte mieren hier zijn doodonschul dig daarbij vergeleken." Er zou heel wat op te merken zijn weweest naar aan leiding van John Somerset's verklaringen, maar ik had geen zin in een discussie. Hij scheen opeens verlegen te zijn, zo laat in het middelpunt der belangstelling te staan, en merkte met een haast verontschuldigend lachje op: „Natuurlijk zal ik die dwaze afkeer van negers moe ten zien te overwinnen. Dat moet ik bereiken, wil ik Sir Julian tevredenstellen en de ondernemingen, welke hij mij toevertrouwt, tot bloei brengen. „Heus, meneer Somerset, in korte tijd zult u geheel en al van uw antipathie genezen zijn. Ik weet dat uit ervaring". Mevrouw Sinclair, die anders weinig zei, sprak thans met een zekere nadrukkelijkheid. „Toen ik hier kwam, niet veel eerder dan u, vond ik 't vreselijk, door negers bediend te worden, maar al gauw vond ik bediend-worden op zichzelf bijzonder aangenaam in Londen waren geen bedienden meer te krijgen en daar moest ik dus alles zelf doen en thans kan 't me dan ook niet meer schelen, of 't zwarte of blanke handen zijn, die het werk voor mij doen. Ik ben zelfs dankbaar". „Hoe wijs", zei John Somerset, „ik dank u voor deze aanmoediging". Het was intussen zes uur geworden. Buiten was hel al donker. Tina, de negerkindermeid, riep de kinderen voor het eten. Ik stond op om afscheid te nemen. Martin drong er echter op aan, dat ik nog wat zou blijven. „Dit is het uur voor een drankje, Jay! Je hebt toch geen haast? Laten we nog een glas van 't een of ander drinken". Tobias kwam de kamer weer binnen, thans met een rijdend meubel, vol fuessen, en Martin haastte zich elk van ons de gewenste drank in te schenken. „Whiskey?" „Ja," antwoordde de majoor. „Zonder water, als 't u hetzelfde is". „Ik graag sherry", zei mevrouw Sinclair. „Geeft u mij ook maar sherry", zei John Somerset. Zijn matigheid maakte indruk op mij. Een man, die niet rookte, die sherry verkoos boven iets straffers en die zonder twijfel ook niet speelde, moest wel een sterk karakter hebben en ontrefbaar zijn. Vergeefs zocht ik naar een zwakke zijde in deze man, waar ik hem zou kunnen aanvallen. Ik had mezelf ge zworen, dat ik Leonoor zou veroveren en 't van mijn rivaal zou winnen. Was niet het meest eenvoudige mid del, dat hij, van zijn kant, van l^eonoor afzag „Ik had al, voordat u hier kwam, van u gehoord, me neer Somerset", merkte ik op. „En wel via een reisge note van u". Hij keek mij aan en lachte onbevangen. „Leonoor Malherbe?" Mary wierp mij een vinnige blik toe, maar John So merset riep met oprechte blijdschap in zijn stem uit: „Dat is merkwaardig. Ik wilde juist met u over naar spreken, dokter Jordan. Ik wilde u vragen, of u haar kende. Ze heeft me verteld, dat ze verpleegster is, maar ze gaf me niet haar adres. Een zéér cnarmant meisje en opvallend intelligent! Niet ^'leen knap, maar mooi, uigesproken mooi!" (Wordt vervolgd) Stadsschouwburg: dinsdag besloten voor stelling. Concertgebouw: Tot woensdag geen uit voeringen. BIOSCOPEN Cinema Palace: t/m donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jerry, de schrik van het bataljon", 14 jaar. Frans Halstheater: t/m donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur, Hellza Poppin, 14 jaar. Lido Theater: tot en met donderdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur: „De zevende reis van Sinbad", 14 j. Luxor Theater: woensdag 14 uur, „De betovering van het woud", a.l.; donderdag 14 uur: „Anny get your gun", a.l., dinsdag en woensdag 20 uur: „Madeleine, tel. 136211", 18 j.; donderdag 20 uur: „Anny get your gun", alle leeftijden. Minerva Theater: dinsdag 20.15 uur: Het Bolshoi Ballet", a.l.; donderdag beslo ten voorstelling. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Vader, moe der en negen kinderen", a.l. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Safari", 14 jaar. Studio Theater: tot en met donderdag 14 en 20 uur; „Bridge on the river Kwai", 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): dinsdag en woensdag 20 uur: „Genadeloze jungle", 14 j.,; donderdag 20 uur: „De zevende sluier", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy (Kamperlaan): Tot 20 april werkd. 10—12.30 en 13.30—17 uur: zond. 14—17 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 april dagelijks 10—22 uur: Expositie Poppe Damave. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): Tot 12 april werkdagen 11—17 uur: Expositie Corneille. (Verder raadplege men de wekelijkse ru briek ..Uitgaan in Haarlem".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6