EEN HUIS VAN f 2500.- an da en het bolknakmysterie N.V. Schuytvlot gaat samenwerken met Amerikaans bureau Wereldnieuws Bewolkt maar weinig regen Bouw van nieuw kantoor aan de Schipholweg begint spoedig WOENSDAG 1 APRIL 1959 y UITBREIDING VAN INGENIEURSBUREAU Vragen aan Europese commissie over Britse invoerrechten Onveranderd dividend HSM AKU en Goodrich Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Terugbetaling Malang van VA tot 10 percent verhoogd Lockheedverslag 1958 Tabak in Bremen gelost Omwisselingsbod van Deli op cultuurmij De Oostkust Overneming van Britse bedrijven opgeschort Kediri-terugbetaling als kantoorgebouw is verkocht Actie tegen speculatie in laaggenoteerde aandelen Bijna 14 jaar na de 2e wereldoorlog HEEMRAADSSINGEL 303 - ROTTERDAM Geen bijstempeling op aandelen Avim Beschuldigingen tegen Fokkerbedrijf Brazilië Britten verwachten een belastingverlaging Onderwijzers zijn boos op de studenten Congres leraren l.o. Is w De n.v. ingenieursbureau voor chemische en physische techniek Ph. J. Schuytvlot en Zoon te Haarlem en The Fluor Corporation Ltd. in Los Angeles hebben tot een nauwe samenwerking besloten, welke heeft geleid tot deelneming van Fluor in de Nederland se vennootschap. De nieuwe naam van het bedryf zal luiden „Fluor-Schuytviot n.v.", waarvan de leiding in handen blijft van de heer V. Schuytvlot. Door deze samen werking en dank zij grote investeringen in de vennootschap zal het mogelijk zijn, het personeel in de toekomst belangrijk uit te breiden. Aangezien de bestaande kantoren en te kenkamers onvoldoende ruimte bieden, heeft de directie van Schuytvlot reeds ge ruime tijd geleden aan het Haarlemse ar chitectenbureau Brakel en Buma opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een nieuw gebouw aan de Schipholweg hoek Spaarne, nabij de Rustenburgerbrug. Wij hebben reeds eerder de tekening van dit nieuwe gebouw gepubliceerd. Het nieuwe kantoorgebouw krijgt een „toren" bestaan de uit tien verdiepingen met een totale hoogte van ongeveer veertig meter. De lagere vleugel zal tenminste drie grote tekenzalen bevatten. Inmiddels zyn de vereiste goedkeuringen voor de bouw ontvangen, zodat er binnen kort mee kan worden begonnen. De direc tie verwacht het gebouw in het najaar van 1960 in gebruik te kunnen nemen. Het aan vankelijke plan is iets gewijzigd, doordat zowel op het lagere, als op het hogere ge deelte een verdieping zal worden bijge bouwd. Aanvankelijk leek het mogelijk te zijn een gedeelte van het nieuwe gebouw, dat voor een belangrijk deel de entree van de stad van de zijde van de Schipholweg zal domineren, aan andere firma's te verhu ren. Door de samenwerking met het Ame rikaanse bedrijf en de daarmee gepaard gaande uitbreiding zal de Fluor-Schuytvlot n.v. het gehele gebouw voor de eigen staf nodig hebben. De n.v. Schuytvlot en Zoon werd in 1945 opgericht door de heer Ph. J. Schuytvlot sr. en diens oudste zoon, de heer V. Schuyt vlot De plannen ervoor waren reeds in de oorlogsjaren ontworpen. Na het over lijden van de oudste oprichter in juli 1952 heeft de heer V. Schuytvlot de leiding van het bedrijf op zich genomen, dat zich bezig De heer A. Vredeling, lid van het Euro pese Parlement, heeft zich schriftelijk ge wend tot de commissie der Europese Eco nomische Gemeenschap (commissie-Hall- stein) over het onlangs door de Engelse regering genomen besluit tot het instellen van een hoog invoerrecht op bepaalde soorten sierplanten. Daarin vraagt hij deze commissie, wat zij denkt van dit initia tief van Groot-Brittannië na de herhaalde verklaringen van dit land, dat volgens zyn zeggen de Europese eenheid wil ver sterken. Verder informeert de heer Vredeling, of de commissie op verzoek van een der landen van de Europese Gemeenschap of op eigen initiatief het voornemen heeft, te protesteren tegen het bovenbedoelde be sluit bij de Engelse regering, en deze te wijzen op de politieke en economische terugslag, die dit besluit kan hebben. De heer Vredeling vraagt om nauwkeurige opgave van de omvang van de export van sierplanten naar Groot-Brittannië, opdat kan worden vastgesteld, welke landen door de maatregel getroffen worden. Hi; informeert of het juist is, dat Engeland geweigerd heeft om voor de verhoging van de invoerrechten de in de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) voorziene procedure te volgen. De heer Vredeling vraagt voorts of naar de mening van de commissie de maatregel in overeenstemming is met de principes van een Europese economische associatie, op grond van welke principes verleden jaar reeds een voorlopige overeenkomst werd bereikt op landbouwgebied. Tot slot vraagt het parlementslid of er verband be staat tussen de door de Engelse regering genomen maatregel en het feit, dat de Europese economische associatie nog geen werkelijkheid is geworden. (ANP) Directie en commissarissen van de n.v. Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam hebben besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhouders over 1958 een dividend voor te stellen van negen percent (onveranderd). De door AKU en B. F- Goodrich Chemi cal Company (Amerika) verleden jaar opgerichte n.v. Chemische Industrie AKU- Goodrich (n.v. Ciago) te Arnhem, zal op l April beginnen met haar verkoopactivi teiten. Deze zullen voorlopig bestaan uit de alleenverkoop in de Benelux-landen van alle synthetische rubbers als latex en als droge rubber die reeds jaren door Goodrich op de markt worden gebracht onder de handelsnaam Hycar. Naast de verkoop van uit Amerika ge- importeerde Hycars, komt de Ciago bin nenkort met vier door haar zelf geprodu ceerde hycar-typen en een styreen-buta- deen latex voor schuimrubberfabricage op de markt- De hiervoor in aanbouw zijnde fabriek zal begin augustus van dit jaar worden opgeleverd. Dalende champagneverkoop De bond van Franse champagnebouwers heeft bekend gemaakt dat de verkoop van Franse cham pagne, die in 1957 een recordhoogte van 49 mil joen flessen bereikte, in 1958 is teruggelopen tot 40 miljoen flessen. De bond waarschuwde dat de champagne-industrie thans een van haar ernstig ste crises onder ogen moet zien en dat kolossale reclame-actie nodig is om de verkoop te stimu leren. Staatslening 1947 Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het bedrag der 3 percents staatslening 1947, lui dende in Amerikaanse dollars dat op 1 mei 1959 aflosbaar zal zijn, is vastgesteld op dlr 2.936.322. De uitloting zal in het openbaar geschieden op 8 april 1959 te 9 uur in het gebouw var/het mini sterie van Financiën te 's-Gravenhage. houdt met de exploitatie van een inge nieursbureau op chemisch-technisch en physisch-technisch gebied. Hiertoe beho ren het verstrekken van adviezen, het ma ken van begrotingen en ontwerpen, het compleet uitwerken, aanbesteden, mon teren en in bedrijf stellen van chemische en petro-chemische installaties, alsmede van installaties voor de verwerking en de raffinage van aardolie tot diverse eind- produkten. Na een bescheiden opzet heeft het bedrijf zich in de loop der jaren uitgebreid, waar door de huidige huisvesting in het voor malige hotel Den Hout al weer te klein geworden is voor de staf van 145 man. In de afgelopen jaren zijn ook grote opdrach ten voor buitenlandse rekening uitgevoerd. Begin 1958 bijvoorbeeld is de n.v. Schuyt vlot in samenwerking met een Engelse firma begonnen aan de uitvoering van twee grote opdrachten ten behoeve van één dei- grote Duitse chemische concerns. Het be treft hier installaties voor de produktie en verwerking van koolwaterstoffen, welke op 1 oktober in bedrijf zullen worden ge steld. Directie en commissarissen van de n.v. Malang Stoomtrammaatschappij hebben in de jaarvergadering een amendement van een der aandeelhouders overgenomen, waarbij de terugbetaling op het aandelen kapitaal wordt verhoogd tot 10 percent. Door het bestuur was een uitkering van 7'/z percent voorgesteld. Het meende hier mede tot de uiterste grens te zijn gegaan. Als motief gold hierbij de onzekere toe komst in Indonesië. Het bestuur wil namelijk voldoende mid delen in kas houden om bij een eventuele verbetering van het klimaat in dat land weer aan de slag te kunnen gaan. Het ver bond aan de overneming van het amende ment dan ook de restrictie, dat als zou blijken dat na enige jaren de contante middelen zijn uitgeput, de consequenties geheel voor aandeelhouders zijn. Voorts werd opgemerkt dat deze betaling voor lopig de enige uitkering zal zijn. Enige aandeelhouders bleken een andere mening te zijn toegedaan. Zij hadden berekend dat na een terugbetaling van 10 percent on geveer 45.000 in liquide middelen res teert. Dit bedrag werd door het bestuur juist genoemd. Volgens aandeelhouders zou de maatschappij met dit bedrag ge durende tien jaar de kantooronkosten in Nederland kunnen bestrijden, omdat eerder van bestuurszijde was medegedeeld dat deze voor 1959 teruggebracht zullen wor den tot 4.800. Directie en commissarissen handhaafden hun standpunt dat een be drag van 45..000 aan liquide middelen te laag was om de maatschappij gezond te houden. Niettemin waren zij bereid het ingediende amendement over te nemen, zij het met de vermelde restrictie. De nomi nale waarde van de aandelen wordt nu teruggebracht van 1.000 tot 900. Het geheel geplaatste maatschappelijke kapi taal beloopt na de terugbetaling f 2.430.000. In 1958 la? de omzet van de Lockheed- fabriek elf percent hoger dan in het jaar daarvoor. Men bereikte een totaal van 962.679.000 dollar tegen 868.315.000 dollar. Er werd een netto-winst gemaakt van 18.557.000 dollar oftewel 3,11 dollar per aandeel; dit was 14 percent hoger dan in het jaar daarvoor. In de afgelopen vijf jaar heeft de Lockheedafdeling voor raketten en ruimtevaart een steeds belangrijker aandeel in de totale activiteit gekregen en voor tweederde miljard aan orders kunnen boeken. Aan het eind van 1958 had men nog voor 1.156.268.000 dollar aan orders uit te voeren. Voor 1959 verwacht men de aflevering van meer dan honderd Electras plus een recordomzet van 375 miljoen dol lar op het gebied van raketten en aanver wante produkten. Uit de ruimen van het Engelse schip „Ulysses" zijn dinsdag in Bremen 2430 ba len Sumatratabak en 6000 balen Javatabak geladen, bestemd voor de eerste veiling van Indonesische tabakken die buiten Am sterdam gehouden wordt. Inmiddels wordt in kringen van de ta- bakshandel te Bremen vernomen dat de overplaatsing van de tabaksmarkt reeds merkbaar wordt. Verschillende buiten landse handelshuizen hebben voor de ta baksveilingen in Bremen een eigen vesti ging in deze stad geopend. Ook een Indo nesische firma heeft in Bremen een bijkan toor geopend en twee andere zullen dit voorbeeld binnenkort volgen. In April ver wacht men in Bremen nieuwe zendingen tabak. Zoals aangekondigd, doet de directie van de n.v. Deli-Maatschappy thans, bly- kens een verschenen bericht, een bod op de certificaten van de Cultuurmaatschap pij De Oostkust. By inlevering van een nominaal bedrag van 1000 aan certifi caten van De Oostkust kan worden ver kregen 900 in het kapitaal van de Deli- maatschappjj in de vorm van ter beurze officieel genoteerde certificaten in cou pures van nominaal 100. Aanmeldingsformulieren dienen uiter lijk op 15 april te worden ingeleverd bij de Amsterdamsche Bank, de N.H.M. en de Firma Pierson, Heldring en Pierson. Uiterlijk 18 april zal worden meegedeeld of een voldoend aantal certificaten van De Oostkust ter omwisseling is aange meld. Van 21 april af krijgen de houders van certificaten van De Oostkust gelegen heid tot omwisseling tegen certificaten van de Deli-Matschappij, of wel betaling in contanten. Het bestuur van De Oost kust acht het omwisselingsaanbod alles zins aanvaardbaar. Het bestuur licht toe dat de ontwikkelingen in Indonesië er toe hebben geleid dat het bedrijf aldaar tot stilstand is gekomen. De belegging van de in Nederland berustende geldmiddelen en overige activa stelt voor de aandeelhou ders in het lopende boekjaar een redelijk rendement in het vooruitzicht. Niettemin zijn de mogelijkheden voor de vennoot schap om tot hernieuwde zelfstandige be drijfsactiviteit te komen beperkt. Gezien de nauwe banden met de Deli-Maatschap- pij, die reeds meer dan 72 percent van het kapitaal bezit, ligt volledige samenwer king met dit concern in de toekomst voor de hand. Samenwerking als één econo mische eenheid opent voor beide vennoot schappen perspectieven. Alle belangen zullen gediend zijn door het omwisselings aanbod. Het kapitaal van de Deli-Maat- schappij zal uit hoofde van dit aanbod niet behoeven te worden uitgebreid. Indonesië Een woordvoerder van de Vereniging van Rubberplanters heeft in Londen ver klaard dat de Indonesische premier er bij het Indonesische ministerie van Land bouw op heeft aangedrongen om hangende een verder onderzoek geen overhaaste stappen te nemen voor het overnemen van twee Britse rubberondernemingen, de Se- rato- en Sungei Pendjara-ondernemingen (van Harrison and Crossfield). Ir. Djuanda heeft het ministerie verzocht aan zijn op dracht tot het staken van actie te voldoen tot een commissie het vraagstuk van de afgelopen concessies had onderzocht. Engeland had op 23 februari gepro testeerd tegen de overneming van twee ge noemde Britse ondernemingen en de drei ging tot overneming van drie andere. De Namu Unngas- en de Kuala Tiga-onder- nemingen werden ongeveer een maand ge leden overgenomen. Aandeelhouders in de n.v. Kediri Stoom- trammaatschappy kunnen van het bestuur een voorstel tot verdere gedeeltelijke te rugbetaling op het aandelenkapitaal tege moet zien, zodra het kantoorgebouw is verkocht. Aldus werd hun in de jaarver gadering toegezegd. Het gebouw komt op de balans voor met f 61.000, maar is volgens het bestuur meer waard. Popingen om het gebouw af te stoten zijn tot nu toe niet geslaagd, omdat het pand nog gedeeltelijk bewoond wordt. Een aandeelhouder had berekend dat de liquide middelen inclusief het kantoorge bouw f 175.000 belopen. Dit bedrag noem de hij voldoende voor een terugbetaling van 10 percent op de oorspronkelijke nomi nale waarde van de aandelen Ï.000). Het bestuur meende daarentegen echter op dit ogenblik nog niet te kunnen bepalen met welk voorstel het zal komen. De kosten zullen verder worden verlaagd. Wallstreet Verontrust door de recente koersstijgin gen van bepaalde laag-genoteerde aande len heeft de New York Stock Exchange er bij haar leden op aangedrongen hun methoden voor het verkopen van effecten te herzien. Deze stap, die door makelaars ongewoon werd genoemd, werd gedaan nadat in het afgelopen weekeinde reeds enkele financiële huizen in Wallstreet tot. maatregelen tegen de speculatie in laag genoteerde aandelen waren overgegaan. In een brief van de president van de beurs, Keith Funston, en van de voorzitter van het bestuur, Edward C. Werle, werd aan de makelaars verzocht hun diensten te weigeren voor roekeloze speculatie door oningelichten. Advertentie te bouwen onder Uw toezicht. In het huis: prima tijdaan wijzing door de wereldberoemde Junghans-klokken; een vier- enveertig-delige cassette Gero-Zilvium; in de wijnkelder twaalf flessen Martini - vermouth en op de tafel de overbekende California-soepen en moderne California-soepkoppen in pastel tinten: Uw was helder wit door Omo van de Lever's Zeep- Maatschappij; in de keuken een Bornum-gasfornuis met bevei liging voor de gaskraan; op alle slaapkamers AaBe-dekens; een Batavus-rijwiel (met de vijf plussen); een Pelgrim-olie kachel, model Sunny Fire en een rijke voorraad Zwitsaplast, waaronder wondverband en hechtpleisters. U heeft slechts nodig één lot van de derde „Appèl"-actie 4 f 1,- per stuk, welke actie juist vandaag een aanvang neemt en welke loterij werd goedgekeurd door de Min. van Just. dd. 27.11/58 L.O. 570/209/161 t. g. van het Bond van Ned. Mil. Oor- logssl. Fonds t. b. v. de exploitatie van het moederhuis met 7 dubb. bungalows te Doorn, de revalidatie van Nederl. Militaire Oorlogsslachtoffers en de zorg voor nagelaten betrekkingen. Loten in vijf kleuren, iedere serie driehonderdtwintigduizend loten, verkrijgbaar bij winkeliers, kenbaar aan ..Appèl"-raam biljetten. Men ontvangt in vrije beschikking geen vijfentwintig honderd, doch f 25.000,- belastingvrij. Vijf woonhuizen, ieder ter waarde van f 25.000,- (of goederen) en verder vijfduizend andere waardevolle prijzen. Adres voor inlichtingen: In de jaarvergadering van de Algemeene Vruchten Import Maatschappij n.v. is ge vraagd of het niet mogelijk is de aandelen bij te stempelen en te brengen van 750 op 1.000 nominaal. De directie voerde aan, dat indertijd is afgestempeld en bij- gestempeld. De laatste keer heeft dit de maatschappij ongeveer 10.000 gekost aan de fiscus etcetera. Zij voelt dan ook niet veel voor een nieuwe bij stempeling. De post debiteuren op de balans ad bijna 1.000.000, is geheel binnengekomen. De maatschappij heeft hoegenaamd geen du bieuze debiteuren. In de onkosten ad 621.000 276.000) is een bedrag ver werkt van 245.000 voor pensioenver plichtingen personeel. Deze kosten komen dit jaar niet terug. De post 45.000 eigen aandelen is nog aanwezig. De deelneming Grelinger en Co. te Keulen, die voor f 1 op de balans paraisseert, werpt nog hoe genaamd geen resultaten af. Aandeelhou ders vroegen of het, gezien de gunstige resultaten van dit jaar, niet wenselijk zou zijn een post dividendreserve te creëren. De directie antwoordde dat zij voor de suggestie in principe wel iets voelde en het in overweging zou nemen. De Braziliaanse Fokker S.A. die in Rio de Janeiro Fokker-vliegtuigen in elkaar zet, is door de bevoorradingsafdeling van de luchtmacht beschuldigd van contract breuk. Volgens luchtvaartkringen heeft dit Fokkerbedrijf slechts 102 oefenvliegtuigen voor de luchtmacht afgeleverd onder een contract dat de levering van 200 van die vliegtuigen voorschreef tussen 1954 en 1958. De directie van Fokker in Rio de Ja neiro weigerde iets te zeggen over deze beschuldiging, die op het ogenblik aan een onderzoek onderworpen wordt door de mi nister van de Luchtvaart, Francisco Cor- rea de Melo. Volgens de beschuldiging zou Fokker het volledige bedrag uitbetaald hebben gekregen voor de 200 vliegtuigen en wel een som van 600 miljoen cruzeiros (ongeveer 18 miljoen gulden). Het bedrijf wordt er ook van beschuldigd op fraudu leuze wijze dollars van de bank van Bra zilië gekregen te hebben door materiaal, dat uit Nederland naar Brazilië was ver- schreept .over t factureren. Ook zou het bedrijf in gebreke gebleven zijn een begin te maken met het bouwen van straalvlieg tuigen voor de luchtmacht, zoals bij con tract was vastgesteld. (UPI). LONDEN (Reuter) Het afgelopen Britse begrotingsjaar heeft een overschot der gewone inkomsten gelaten van 377.196.000 pond sterling. Politieke waar nemers zijn van mening, dat dit overschot zeer bevredigend is. Er is niets, zo zeg gen zij, dat de bij velen bestaande hoop zou kunnen verminderen, dat er bij de in diening van de nieuwe begroting, de vol gende week dinsdag, belastingverlagingen bekendgemaakt zullen worden. 56. Nadat de laatste get0ge gehoord was, nam de rechter weer het woord. „Het staat nu wel vast, dat de beklaagden zich aan een lange reeks misdaden schuldig hebben gemaakt", zei hij streng. „Ze hebben pro fessor Kalker ontvoerd om zijn bolknak en zijn uitvinding te stelen. Voorts hebben zij een sigarenwinkel geplunderd, de eige naar ervan bedreigd en het peukje van een arme zwerver geroofd. Ja, zelfs hebben zij zich aan mij, de rechter, vergrepen. Dit laatste wil ik, terwille van de onpartijdig heid, niet aan de straflijst toevoegen, maar ik houd er rekening mee!" „Wij hebben niets gedaan!", riep Panda, „kunnen wij het helpen, dat„Stilte!", riep de rechter. Maar we mogen ons toch wel verdedigen?!", hield Panda vol. „Daar zal jullie verdediger voor zorgen", zei de rech ter. „Ik geef het woord aan Mr. Pleite". Hoopvol keken Pat en Panda naar de ad vocaat, die nu naar voren kwam. Hun ver dediger zou nu wel wat vriendelijks over hun zeggen, en misschien zelfs hun on schuld bewijzen. „Misdadigers zijn nooit helemaal slecht", begon Mr. Pleite. „Een goed trekje in hun karakter, hoe klein ook, is voldoende voor mij om hen te verdedi gen. Maar vervolgde hij met ver heffing van stem, „bij dit tweetal kan ik helaas niets ontdekken, dat in hun voor deel pleit. Het is mij daarom onmogelijk, ze te verdedigen". Tijdens een te Utrecht gehouden ver gadering van de r.k. onderwijzersvereni ging „Sint Lebuinus" heeft de voorzitter de heer J. A. Roelants, zijn misnoegen ge uit over de houding van de studenten, die, zoals hij zei, de onderwijzers een plaats op de universiteit misgunnen. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat mi nister Cals de toelating voor de vakken psychologie en pedagogie zal verwezen lijken, hoewel ook hoogleraren daartegen hebben geprotesteerd. „Een krachtig protest tegen een poging, de onderwijzers te boycotten, is op zijn plats", aldus de voorzitter. Hij had ver trouwen in zijn jonge collega's en ver wachtte van hen, dat zij de beweringen van de protesterende hoogleraren en stu denten door de feiten zullen logenstraffen. De salarisregeling voor de onderwijzers noemde de heer Roelants onbevredigend. Formeel zijn volgens hem de verhoudin gen wel in orde, maar materieel klopt de zaak niet. De regeling is volgens de heer Roelants onaanvaardbaar, omdat beneden in de schaal niets gebeurt. Hij pleitte ten slotte voor een krachtige actie bij de mi nisteries van Onderwijs en van Binnen landse Zaken om voor de kleuterleidsters betere voorwaarden te verkrijgen. De sa larissen noemde hij onvoldoende. Er zijn nog steeds kleuterleidsters die op hun 65ste jaar alleen van de A.O.W.-uitkering moeten leven. De Vereniging van Leraren en Onder wijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland houdt in Groningen haar 97ste jaarlijkse congres. Het congres wordt in Groningen gehouden omdat de noordelijke afdeling van die vereniging 75 jaar bestaat. De vereniging, zo deelde het bestuur op een persconferentie mede, telt op het ogen blik 1500 leden, verdeeld over zeventien afdelingen. Per jaar is er een toeneming met ongeveer honderd leden. De algemeen voorzitter, de heer J. M. J. Korpershoek, pleitte met klem voor vol doende opgeleide krachten voor de licha melijke opvoeding. De maatregelen, die de minister thans neemt om de onderwijzers rijp te maken voor lichamelijke opvoeding, acht het be stuur onvoldoende. Een aparte opleiding voor lichamelijke opvoeding wordt nodig geoordeeld. Verder werd gesteld, dat ook de bouw en de accommodatie van lokali teiten ver is achtergebleven bij het sterk gestegen leerlingental. Verder wees liet bestuur op de nood zaak van de bouw van sporthallen. Er zijn grote hallen voor planten, bloemen en groenten, maar vour de vorming van de jeugd is er geen bal, aldus het bestuur van de Vereniging. Voorspelling. Ruim twintig jaar geleden had Joseph Aloysius Noblet uit Pres ton in het Engelse graafschap Lan cashire voorspeld, dat hij op een Goe de Vrijdag om drie uur zou overlijden. Dit jaar is deze voorspelling in ver vulling gegaan. Noblet bezweek om streeks het aangegeven tijdstip op de operatietafel. Hij was 74 jaar. Verplaatste glorie. De beelden van Lord Kitchener en generaal Charles Gordon, de Britse veroveraars van Soedan, wel ke eind vorig jaar op last van de Soe- danese regering uit Khartoem werden verwijderd, zijn in Engeland aangeko men. Het beeld van Gordon zal worden geplaatst bij de naar hem genoemde jongenskostschool te Woking bij Lon den. Het beeld van Kitchener krijgt een plaats bij de genieschool te Chatham. Indirecte plaag. Het verkeer op de inter nationale luchthaven van Los Angeles wordt in gevaar gebracht door konij nen. Als een konijn door een vliegtuig wordt overreden, komen talrijke bui zerds op de stoffelijke resten van het dier af. Deze vogels vormen vooral voor straalvliegtuigen een groot gevaar. Ongewassen. De directie van de Britse luchtvaartmaatschappij B.E.A. heeft stewardessen het gebruik van mascara en nagellak verboden, omdat de meis jes er zo „ongewassen" uitzien als ze teveel zwart en teveel nagelkleur ge bruiken. Onderzeebootgevaar. Volgens de „New York Times" zullen de Verenigde Sta ten en acht andere NAVO-landen, waar onder Nederland, in het voorjaar te La Spezia in Italië een centrum vestigen voor oceanografisch onderzoek met het oog op het onderzeebootgevaar. De Amerikaanse marine gaat een onder zoek instellen naar de mogelijkheden van een nieuw systeem voor de opspo ring van onderzeeboten dat het volgens de uitvinder mogelijk maakt onderzee boten op een afstand van bijna vier honderd kilometer te ontdekken. Spokenvrees. Vijf Tsjechen drie vrou wen en twee mannen zijn, volgens het in Praag verschijnende blad „Pra- ce" veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot vier jaar wegens het hou den van „spiritistische seances". De Tsjechen werden door de rechtbank in Hradec Kralove (Königgratz) veroor deeld, omdat zij „de geest van wijlen president Masaryk zouden hebben op geroepen", een „tegen de staat gerich te activiteit". Indiaanse UNO. Zes en twintig Indiaan se stamhoofden hebben zondag bij Miami in Florida een voorlopig ver drag gesloten om zich te verenigen tot de „Verenigde Indiaanse volken". De opperhoofden, die 180.000 Noordameri- kaanse Indianen zeggen te vertegen woordigen, streven ernaar alle Noord-, Midden- en Zuidamerikaanse Indianen te verenigen om „de aanmatiging en agressie tegenover de Indianen tot staan te brengen". Verongelukt. Een tweemotorig transport vliegtuig van de Amerikaanse marine is dinsdagmiddag met 21 inzittenden bij een poging om van het vliegveld van Napels op te stijgen verongelukt. Vier mensen kwamen om het leven en der tien werden gewond. Een der slachtof fers was een Italiaanse tuinman die in een plantsoen naast de startbaan werk te. Drie van zijn collega's werden ge wond. Kort na het opstijgen van de NAVO-basis bij Adana in Zuid-Turkije is een Amerikaans transportvliegtuig C-124 verongelukt. Vier van de negen bemanningsleden zijn omgekomen. Ongrondwettig. De Japanse regering heeft besloten beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van een Japans ge rechtshof, waarbij zeven studenten wer den vrijgesproken die terechtstonden wegens een betoging op een Ameri kaanse luchtbasis. De rechter zei van mening te zijn, dat de legering van bui tenlandse troepen in Japan in strijd is met de grondwet. Mop. De Newyorkse telefoonmaatschappij zal vandaag alle telefoontjes naar de in het stadsdeel Bronx gelegen dierentuin aftappen op hun serieusheid. Verleden jaar werd de tuin meer dan vierduizend maal opgebeld door grappemakers die vroegen naar „meneer leeuw, meneer vos. meneer wolf, meneer beer." Exodus. Gedurende de paasdagen zijn on geveer vierduizend Oostduitsers naar West-Berlijn uitgeweken, ongeveer de helft van het aantal vluchtelingen dat in de hele maand maart asiel zocht in West-Berlijn, namelijk 9030. In maart 1958 vluchtten 7630 Oostduitsers naar het westelijke stadsdeel. Tot 1 april hebben 19.900 Oostduitsers de Democra tische republiek dit jaar verlaten. Door stijgingen van de luchtdruk boven West-Europa is in de afgelopen 24 uur een verbinding tot stand gekomen tussen een hogedrukgebied boven Rusland en een hogedrukgebied bij de Golf van Biscaje. Aan de flank van dit hogedrukgebied stroomde een hoeveelheid vochtige lucht, die door een depressie bij IJsland werd meegevoerd, via de Britse eilanden naar ste begrenzing van de vochtige lucht vormt, trekt langzaam over de Britse eilanden en komt morgen dicht bij ons land. Het neemt echter door de aanwezig heid van het hogedrukgebied in betekenis af en zal daarom vrijwel nergens regen brengen. Wel zal er morgen over het algemeen veel bewolking zijn. De nachte lijke minimumtemperaturen worden daar door minder laag; overdag blijven de temperaturen op ongeveer hoi'.elfde peil. WERKRAPPORTEN Maanstanden 8 april 18 april 23 april 29 april 4.29 uur 8.32 uur 6.13 uur 21.38 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 1 april Hoog water 9.43 en 22.31 uur. Laag water 4.50 en 17.35 uur. Donderdag 2 april Hoog water 11.13 en uur. Laag water 6.09 en 19.11 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- VS en binnenland heden .5 3d morgen 7 uur N eerslag: 5 laatste V. l uur So i 2 Den Heider zwaar bew. zzw 8 0 Ypenburg zwaar bew. zw 7 0 Vlissingen half bew. zzw 6 0 Eelde zwaar bew. zzw 6 0 Twente zwaar bew. windst. 6 0 De Bilt geheel bew. z 5 0 Eindhoven zwaar bew. windst. 5 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. z 5 0 Helsinki zwaar bew. zzw -2 0 Stockholm geheel bew. z 1 0 Oslo regen zzo 5 10 Kopenhagen mist zzo 3 0 Aberdeen geheel bew. wnw 9 4 Londen geheel bew. zzw 11 0 Amsterdam zwaar bew. z 6 0 Brussel half bew. z 5 0,2 Luxemburg licht bew. no 6 0 Parijs licht bew. w 3 0 Bordeaux mist windst. 5 0 Grenoble half bew. no 6 0 Nice onbewolkt no 10 1 Berlijn onbewolkt ozo 3 0 Frankfort licht bew. O 1 0 Müncnen mist wzw 2 0 Garmisch P. half bew. windst. 3 0,1 Zürich mist windst. -1 0 Genève licht bew. ono 7 0 Locarno onbewolkt windst. 3 0 Wenen onbewolkt nnw 5 0 Innsbruck geheel bew. windst. 5 0,8 Rome zwaar bew. ono 12 0,2 Ajaccio zwaar bew. windst. 7 0 Madrid onbewolkt windst. 4 0 Algiers zwaar bew. n 14 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2