Kassem voert besprekingen met Iraakse oliemaatschappij Duitse schadevergoeding aan 28000 Joodse Nederlanders Bakker's Behang HET WEER Nationalisatieplan officieel ontkend, toch ongerustheid Mr Luns en Spaak pleiten voor krachtige politiek Vóór 1961 uitbetaling van 250 a 300 miljoen mark TT 1 JL ^KÉ'MORRlS'fa^/'c/rw^'V Hans van der Leeuw naar Salzburger Festspiele 'n Sprookje van IOOI kleuren en dessins... Maartse buien in april Harde wind Het woord is aan Britten minder opgetogen over de afloop van de NAVO-conferentie dan de Amerikanen Prof. De Quay ontvangt antwoorden van de fractievoorzitters Cairo rapporteert Russen vervoerden 800 gewapende Koerden naar Irak DINSDAG 7 APRIL 1959 44e JAARGANG NUMMER 129 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 1 T 1 "W* I "3 TT If* jT Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I «B g B 1 I |fj| i J If |vJ 111 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. A A A A A A ^s«L A A franco p. post 8.15. Losse nummers 12 c. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING AdvertenüetLven op aanvraag verkrijgbaar. (UPI) De betrekkingen tussen de re gering en de concessiehoudende oliemaat schappijen waren na de Iraakse revolte dezelfde gebleven, zo constateert de Times, maar nu is er verandering in de lucht. „De eenvoudigste verklaring, waarom Irak op dit moment zijn belangstelling op de olie zou richten, is dat het gevoelig is voor critiek van buitenaf. Toen Irak veer tien dagen geleden het Bagdadpact verliet, deed Cairo's propaganda dit af als een leeg gebaar tegen het imperialisme. Tenslotte bestonden de olieconcessies dan toch nog maar. Het moet een grote verleiding voor de Iraakse regering zijn om eens iets aan die oliemaatschappijen te doen, alleen maar om te tonen, dat zij niet van schip peren wil weten. Maar wat? De mogelijkheid van nationalisatie is na tuurlijk de uiterste bedreiging, maar er zijn vele stadia tussen de huidige situatie en dat. Als de Iraakse regering voorname lijk geïnteresseerd is in meer inkomsten, dan zal zij waarschijnlijk de winstver deling ter sorake brengen. De kwestie van de concessiegebieden is al eerder gerezen en de maatschappijen hebben erin toege stemd hun verschepingsrechten af te staan. Zij konden sommige van hun land- concessies prijsgeven en toch in harmonie met de Iraakse autoriteiten hun werk ver richten. Het zal er allemaal van afhangen of de bedoelingen van het huidige regime meer politiek f meer economisch ziin ge richt. Recente gebeurtenissen zoals de op heffing van de ontwikkelingsraad en een voortgaande zuivering in het zeer ver zwakte regeringsapparaat, schijnen aan te tonen, dat de bedoelingen bovenal politiek ziin en dat de communisten steviger in het zadel zitten. In dat geval is het vooruit zicht voor alle buitenlandse handel somber". „In schijn" Het in Cairo verschijnende blad El Ahram schrijft vandaag, dat de Engelsen zouden hebben aanvaard, dat generaal Kassem in schijn de olie-industrie zou na- Advertentie barteDorisstR: Haarlem tel 13439" FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Het vliegdekschip „Karei Doorman" dat deel uitmaakt van smaldeel V van de Koninklijke Marine, bracht een bezoek aan Curasao, waar het meerde in de nieuwe haven van Willemstad. De foto is genomen toen de „Karei Doorman" de Koningin Emmabrug passeerde, de beroemde schipbrug, die de beide delen van Willemstad ver bindt. Op de achtergrond de olie raffinaderij van de C.P.I.M. De bariton Hans van der Leeuw uit Heemstede heeft een uitnodiging ontvan gen deel te nemen aan de Salzburger Fest spiele van dit jaar. Advertentie ....dat ziet u met eigen ogen bij Bakker's Behang. In de behangbar met grote draaibare stalen, in de talloze stalenboeken (die u ook thuis kunt laten komen). Zó groot is de keus dat u het deskundig advies best zult kunnen ge bruiken. En hebt u eenmaal uw keus gedaan 'uit nooit vermoede mogelijkheden., dan staan de afrandservice en de plaktafelservice tot uw dienst. Bakker's Behang is bovendien goedkoper! Gen. Cronj'éstraat 135 Haarlem - Tel. 55432 (Van onze weerkundige medewerker) In maart zijn de Maartse buien uitge bleven. Vele weken hebben wij van hoge- drukgebieden geprofiteerd, waardoor het ook zaterdag nog zonnig en vrij warm was. Maar zondag kwam de terugslag. Regen viel er nog niet maar de noordwestenwind voerde koudere lucht aan. Nu ligt de weg voor de depressies geheel open. De barometer is ook maandag sterk gedaald en ktvam lager te staan dan de laatste maanden is voorgekomen. Ook in de hogere luchtlagen wordt een sterke luchtstroom aangetroffen, waarmee nieuwe depressies in hoog tempo langs de zuidpunt van Groenland en ten zuiden van IJsland door naar de Noordzee of Dene marken trekken. Vooral wanneer er in de hogere niveaus geleidelijk koudere lucht binnenstroomt met op 5000 meter hoogte temperaturen van 30 tot. 35 graden onder nul. kunnen ac tieve buien, soms vergezeld imn hagel en sneeutv, niet uitblijven. Verleden jaar viel er op 9 en 10 april ook hagel en sneeuw. Wanneer een volgende depressie is gepas seerd, die vandaag langs IJsland trekt, zullen er nog wat verlate maartse buien volgen. Maar de lente heeft een voorsprong van bijna veertien dagen en zal deze zeker niet door enkele koudere dagen afstaan. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, tij delijk harde wind tussen noord west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. co O O z Lichtenberg: De overvloed van lectuur heeft ons een geleerd barbarendom bezorgd. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman tionaliseren teneinde daardoor zijn popu lariteit te verhogen. In een artikel, dat geschreven werd door Mohammed Heikal, een naaste vriend van president Nasser, wordt verklaard, dat de Britten het plan hebben om Kassem te helpen, opdat deze de communisten zal kunnen aanpakken na eerst slagen te hebben toegebracht aan de Arabische nationalisten. Volgens Heikal zullen de communisten Kassem naar voren schuiven voor verkiezingen, die zij reeds hebben voorbereid. „Indien zij slagen wordt Kassem een marionet van de Sovjet-Unie. Als de imperialisten slagen, zal aan Kas sem het lot van zijn voorgangers zijn be schoren", zo besluit Heikal. NORFOLK (Reuter) De Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft maandag op een persconferentie op het NAVO-hoofdkwar- tier voor het gebied van de Atlantische Oceaan te Norfolk, in de Amerikaanse staat Virginia verklaard dat, indien de Sovjet-Unie bereid is concessies met be trekking tot Berlijn te doen, het Westen van zijn kant mogelijk met tegenconces- sies zal komen. Wij moeten niet vergeten, dat de Berlijnse crisis door de Sovjet-Unie werd uitgelokt en dat zij een kunstmatig karakter draagt. Dat het Westen niette min bereid is er met het Kremlin over te spreken, komt omdat het, zo mogelijk, de een of andere overeenstemming met de Russen wil bereiken. Doch het kan niet zo zijn, dat alle concessies van een kant komen, aldus mr. Luns. In antwoord op de vraag, wat met on derhandelingen zou kunnen worden gewon nen, verklaarde de minister dat dit ervan afhangt of de Russen werkelijk willen on derhandelen. In de eerste plaats is het mogelijk, dat onderhandelingen zouden leiden tot een ontdooiing van de koude oorlog. En zou een overeenkomst tot stand komen, die de voornaamste rechten van het Westen onaangetast laat, dan bestaat er een kans dat deze vijf of tien jaar stand zou houden. En dat is, menselijker wijs gesproken, de moeite waard, aldus Luns. De secretaris-generaal van de NAVO, de Belg Spaak, verklaarde op dezelfde pers conferentie dat het moeilijk zou zijn om met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen. Wij hebben bij onderhandelin gen niet erg veel armslag, daar het Wes ten aan bepaalde beginselen zeer krachtig moet vasthouden. En wanneer wij te dien aanzien vastbesloten zijn, bestaat er slechts een kleine mogelijkheid voor tot standkoming van een compromis-oplos sing, aldus Spaak. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd heeft bij zijn terugkeer uit Washington in Londen verklaard, dat de werkgroep die in Parijs de westelijke politiek voor de minister-conferentie in Genève moet voor bereiden, onder meer de volgende denk beelden zaï bestuderen: Het Britse voor zones met inspectie en beperking van be wapening, waarvoor volgens hem in Was hington in aanzienlijke mate instemming bestond en de mogelijkheid van een nieu we overeenkomst inzake Berlijn ter aan vulling van de bestaande regelingen. In dit verband noemde Lloyd het Canadese denkbeeld voor het betrekken van de UNO bij een regeling voor Berlijn bemoe digend. In Londen meent men dat deze opmer kingen van Lloyd erop wijzen dat hij in Washington aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt bij zijn pogingen om de Britse opvatting er door te krijgen dat het Westen zich moet voorbereiden op onder handelingen met de Sovjet-Unie en niet kan volstaan met zich vast te klampen aan de positie van 1945. Verschillen WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse pers leverde maandag in dikwijls gloedvolle bewoordingen commentaar op de goede afloop van de NAVO-conferentie in Washington. Deze geestdrift staat in schrille tegenstelling tot de commentaren van de Britse pers, waarin veel critiek op de Amerikaanse politiek en het Ameri kaanse leiderschap werd geleverd. In goed ingelichte Londense kringen ver- De kabinetsformatuer, prof. De Quay, had vanochtend reeds enige schriftelijke antwoorden binnen op zijn nota van be leidspunten, welke hij aan de voorzitters der grootste fracties uit de Tweede Ka mer heeft toegezonden. Prof. De Quay heeft in deze nota het persoonlijke oordeel van de fractievoorzitters gevraagd. De overige antwoorden hoopt de forma teur in de loop van de dag te zullen ont vangen. Hij denkt woensdag nog nodig te hebben voor het bestuderen van deze in gekomen stukken om dan te kunnen bepa len welke weg hij verder zal moeten vol gen. (Van onze parlementaire redacteur) Op zijn vragen aan de vijf fractieleiders omtrent een aantal belangrijke punten van het toekomstige regeringsbeleid heeft de kabinetsformateur, prof. De Quay, gister avond het antwoord gekregen van mr. Burger (P.v.d.A.) en vanmorgen achtereen volgens van prof. Oud (V.V.D.) en dr. Bruins Slot (A.R.). Het wachten is nog op het antwoord van prof. Romme (K.V.P.) en dr. Tilanus (C.H.U.). Omtrent de verdere ontwikkeling valt nog niets te zeggen, omdat de formateur de antwoorden eerst zal moeten bestu deren waarvoor hij de dag van morgen wil gebruiken. Het stuk dat de fractieleiders hebben gekregen, beslaat tien getikte vellen. Het is beslist geen regeringsprogram, want dat stelt de kabinetsformateur op met de aan te zoeken ministers „na" overleg met de fractieleiders en niet „in" overleg met hen. Voor het regeringsprogram zullen niet de partijen verantwoordelijk zijn, maar het kabinet zelf. wacht men dat de Britten in de komende weken een minder vooraanstaande rol bij de onderlinge besprekingen zullen hebben dan sedert Macmillan's reis naar Moskou het geval is gewees* MOSKOU (Reuter) Een commenta tor van radio-Moskou heeft de westelijke mogendheden ervan beschuldigd, dat zij plannen maken om de deur voor onder handelingen met de Sovjet-Unie dicht te smijten. In Washington is geen enkel con structief voorstel naar voren gebracht al dus de commentator. (Van onze correspondent in Londen) Het de laatste dagen in Londen ont vangen nieuws uit Bagdad vormt er een steeds sterkere aanwijzing voor, dat de re gering van Irak thans de eerste stappen doet tot nationalisering van de buiten landse oliemaatschappijen. Ook Nederland heeft daar belangen. Generaal-majoor Kassem, de premier van Irak, heeft maan dag een onderhoud van twee uur gehad met de heer R. G. Seawright, de hoofd vertegenwoordiger in Bagdad van de Irak Petroleum Maatschappij in Londen en de daarmee verbonden maatschappijen in Mo- soel en Basra. Zaterdag werd Seawright, zoals gemeld, ontboden door de Iraakse minister van Economsiche Zaken, de heer Koebba, die ook aan het gisteren gehouden gesprek deelnam. Lord Monckton, de voorzitter van Irak Petroleum, is maandag per vliegtuig uit Londen vertrokken om installaties en per soneel in Irak, Syrië en de Libanon te be zoeken. Hij zal ook Generaal Kassem ont moeten ,maar daar is bij verklaard, dat dit bezoek reeds weken geleden was voorbe reid en geen verband zou houden met de besnrekingen van de heer Seawright. (Reuter) De regering van Irak heeft de Britse regering niet medegedeeld, dat er enig plan bestaat tot het nationaliseren van de Iraakse Petroleum Maatschappij. Dit deelde een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken op zijn dagelijkse persconferentie mede naar aanleiding van een bericht in de „Daily Telegraph" als zou de Iraakse re gering de eerste stappen hebben onder nomen in een campagne om alle buiten landse oliemaatschappijen in het land te nationaliseren. Men ziet op de foto boven de roof dierenverzorger Rudi Sitters bij de drie leeuwen, die zaterdag zijn collega aan vielen en ernstig verwondden, toen deze hun verblijf binnenging. De heer Sitters bleef bij zijn geslaagde reddingsactie ongedeerd. Vijftig Schiedamse gemeentezwanen emigreren naar Amsterdam, waar van hen verwacht wordt dat zij het water van de Sloterplas zullen bevrijden van de algengroei. In Schiedam verzetten de zwanen zich tegen hun transport: enkele gemeentearbeiders, die de dieren moesten vangen, kregen gevoelige klappen van de sterke vleugels en een van hen werd zelfs in zijn neus gebeten. (Van onze correspondent in Londen) Verontrustend is het bericht, dat acht Russische schepen welke openlijke mili taire voertuigen als deklast voerden, in Basra zyn aangekomen. Door het Suez- kanaal passeerde een Russisch schip met 800 gewapende Koerden, zogenaamd op weg naar het Verre Oosten, maar Egypte gelooft, dat de werkelijke bestemming Basra is. De theorie is dat de Koerden na aankomst de Iraakse nationaliteit zullen krijgen en gebruikt zullen worden door Kassems regime. De Perzische regering is tot de slotsom gekomen, dat Kassem thans de grootste bedreiging van het Nabije Oosten vormt en niet meer Nasser. Het gevaar van een door Nasser beheerst pan-arabisme is af genomen en het nieuwe gevaar vormt een door de Russen bewapend Irak aan de grenzen van Perzisch Koerdistan, waarbij de voornaamste Perzische haven Korram- sjar onmiddellijk wordt bedreigd. De Ame rikanen zijn vooral onder de indruk van Nassers anticommunistisch optreden maar het is nog steeds de Britse politiek om ge neraal Kassem als de Tito van het Nabije Oosten te blijven beschouwen. Het besluit van Irak Petroleum om een nieuwe buis leiding naar de Middellandse Zee aan te leggen is waarschijnlijk mede ingegeven door de vrees, dat Nasser op een goede dag het Suezkanaal zal sluiten voor olie afkomstig uit Arabisch-communistische landen. De indruk in Perzië heerst, dat Kassem een ijzeren gordijn tussen de Ara bische volken heeft neergelaten. (Van onze correspondent in Bonn) Tussen het Westduitse ministerie van Financiën en de JOKOS, een belangen gemeenschap van Nederlandse Joden, is dezer dagen te Bonn na onderhandelin gen van een jaar een overeenkomst ge sloten, volgens welke Bonn aan 28.000 a 30.000 Nederlandse burgers op van paragraaf 5 van de W desriickerstattungsgesetz" v lingswet) schadevergoeding zal geven voor in de oorlog door de Duitse bezet ting in beslag genomen huishoudelijke goederen. Men heeft te Bonn verklaard, dat het hier alleen om Joodse Nederlan ders gaat, die tezamen in aanmerking zullen komen voor een bedrag van 250 a 300 miljoen mark. Zij zijn in de periode 1942—1944 van hun huishoudelijke goederen, maar ook van banktegoeden, effecten en dergelijke be roofd. Bonn onderhandelt op het ogenblik ook met overeenkomstige Franse en Bel gische organisaties van in de oorlog ver volgden. Totaal heeft het Westduitse mi nisterie van Financiën een som van 1,6 miljard mark ter beschikking voor deze vorm van schadevergoeding, die vóór 1961 uitbetaald zal worden. Met het Nederlands-Duitse overleg, in het bijzonder met de Nederlandse eis be treffende een algemene schadevergoeding van totaal 125 miljoen gulden voor circa 25.000 Nederlandse nazi-slachtoffers, heeft deze overeenkomst niets te maken. Dit overleg zou, naar verluidt, mede door de besprekingen tussen minister Luns en mi nister Von Brentano tijdens hun scheeps reis van Le Havre naar New York vlak voor de Washingtonse conferentie, thans kunnen worden heropend onder veel gun stiger omstandigheden dan enige weken geleden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1