Amerika hielp trawlervisserij in West-Europa weer op gang r 1 t» Hoofd vleeskeuringsdienst nu man uit ambtelijke sfeer erom Zeewateronderzoek voorlopig alleen langs het strand LANGS SLUIZEN EN HAVENS (jjp all foto Advocaatgebakje B 22 ct. Raadsvergadering duurde maar kort DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Grootse taptoe van IJmuider Harmonie Aiefov\dM cte (wMtsokkM Kampioen G.S. speelt tegen Bussum en Noord-Brabant L. van den Heuvel opnieuw jeugdkampioen dammen Spoorwegovergang gesloten Nieuwe VTC-kampioen Voor duizend bejaarden Indien gevaar, dan ook in kan Weihouder De Boer Dr. Van Leusen Raad voor de Scheepvaart Kapitein van kustvaarder half jaar geschorst Meer propaganda voor KAB in Heemskerk De Gaulle heeft griep Ambtenaren vergaderen in 't Centrum te Beverwijk t 167.— WOENSDAG 8 APRIL 1959 EVEN NA DE OORLOG staken acht Amerikaanse motortrawlers de oceaan over en werden in Duitse havens afgeleverd. Met deze vissersvaartuigen ver leende de Verenigde Staten medewerking om de Duitse visserij weer op gang te" helpen. De schepen waren bijna alle gebouwd in de jaren dertig. In die periode gleden bij Bath Shipbuilding Corporation verscheidene motortrawlers van de helling: de „Flow" (260 ton), de „Notre Dame" (269 ton), daarna de ..Delaware" (303 ton) en nog twee van 309 ton, dc „Surf" en de „Swell". Later volgden nog de „Squall" van 311 ton en de „Storm", die wat grootte betreft de kroon spande met 395 ton. Dit schip kwam in 1938 gereed. Twee andere Amerikaanse molortraw- lers kwamen in december van het jaar 1946 in IJmuiden aan; zij waren door de n.v. Visserij Maatschappij Medan-Batavia aangekocht. Deze schepen waren in 1928 gereed gekomen bij de Betlehem Ship building Corporation te Quincy en vingen hun taak als visserijvaartuig aan onder de namen „Trimount" en „Shawmut". Elk schip was oorspronkelijk uitgerust met een 380 pk Betlehem dieselmotor; tijdens do oorlog traden zij in marinedienst en zij werden verdoopt in respectievelijk „Chaf finch" en „Goldcrest" en kregen ook een zwaardere motor, namelijk een 600 pk Atlas diesel. Als IJmuidense trawlers wer den zij in dienst gesteld in 1947 onder de namen „Medan" (IJM. 57) en „Batavia" (IJM. 99). Beide schepen zijn ruim vijf jaar achtereen onafgebroken in de vaart geweest en de „Medan" werd in 1952 met 3.40 meter verlengd. Even daarna werd do „Batavia" verkocht naar de Verenigde Staten. Ook de „Medan" is tenslotte weer naar het land van oorsprong terugge keerd. De rederij heeft door deze verkoop haar bedrijf niet gestaakt. Nieuwe, in ons land gebouwde motortrawlers zijn er voor in de plaats gekomen. Toen de acht trawlers uit Amerika in Duitsland aankwamen, bleven de namen onveranderd; zij moesten slechts voorzien worden van het letterteken en nummer van Bremerhaven. De „Surf" BX. 371 werd toegewezen aan de rederij Carl Kampf, de „Squall" BX. 557 kwam bij F. Busse, de „Storm" BX. 561 en de „Ocean" BX. 560 kwamen bij de Cuxhavener Hoch- seefischerei. De „Tide" BX. 556 werd ondergebracht bij H. Bischoff Co. De in 1948 opgerichte GHG Gemeinwirtschaft- liche Hochseefischerei kreeg de „Lark" BX. 568 en de „Swell" BX. 569 in exploi tatie, schafte zich bovendien 15 stoom trawlers aan en werd een grote, nieuwe, naoorlogse rederij. Tenslotte kwam ook de „Tem" naar Europa, die als BX. 554 ging varen voor de Atlantische Hochseefischerei. De tijd kwam dat de Duitse visserij- maatschappijen weer in staat waren om nieuwe schepen te bestellen en toen wer den in korte tijd verscheidene orders ge plaatst. Nieuwe, naoorlogse typen van eigen bodem maakten de Amerikaanse motortrawlers spoedig overbodig. De Amerikanen werden bedankt voor de hulp. de schepen nam men uit de vaart en ze moesten wachten op een nieuwe bestem ming. Van deze reserveschepen is er één toegevoegd aan de Nederlandse visserij. Na in november 1954 onder de naam „Swell" in Amsterdam te zijn aangeko- mén, werd het schip aangekocht door Meerburgs Noordzeevisserij en Haring export te Katwijk aan Zee. Het schip kreeg dc naam „Deining" en het nummer KW. 8, onder welke naam en merk het op 26 mei 1955 voor het eerst ter visserrij ging. Van die tijd af telt de Nederlandse visserijvloot dus weer één schip dat af komstig is uit de Verenigde Staten van Amerika. Arie van der Veer Een der Amerikanen verlaaTJ-^-idon. Advertentie ar tistieK alles op foto- en filmgebied Kennemerlaan 5 (bij de brug) De IJmuider Harmonie heeft het voor nemen dit .jaar wederom een groots opge zette taptoe te organiseren. nadat gebleken is dat de vorige zo bijzonder goed in de smaak gevallen is bij het publiek. Dit laat ste heeft verleden jaar in honderdtallen van dit muzikale festijn genoten. Een definitieve datum voor dit muziek feest heeft men nog niet vastgesteld. Dit wordt half juni of half september, naar voorzitter H. van Schadewijk ons mede deelde. Op 27 juni aanstaande neemt het voltal lige korps deel aan het door de Velser Ge meenschap, sectie muziek, georganiseerde muziekfestival, dat ditmaal aan de Van Diepenstraat te Velsen-Noord gehouden zal worden. Advertentie ALLEEN DONDERDAG ter kennismaking Iets fijns van KENNEMERLAAN 88. IJMUIDEN, TELEFOON 5520 Twaalf provinciale clubkampioenen zul- 'en half april de eindstrijd beginnen om •et clubkampioenschap van Nederland. 'V Noordhollandse clubkampioen GezelNg ""-menzijn uit Amsterdam is met damclub "ussum en Excelsior uit Den Bosch in éCn 1 nep ingedeeld. Deze clubs spelen om een olaats in de finale. De rangschikking is als volgt: Groep A: DZG, Groningén; Constant en Vriendenkring te Gelderland. Groep B: Treebeek, Brunsum; DID, VIis- singen en de titelhouder RDG uit Dm Haag. Groep C: Bussum; Gezellig Samenzijn en Excelsior. Groep D: ADC, Assen; Almelose dam club en DCL, Leeuwarden. De eerste wedstrijd voor Gezellig Sa menzijn is op 14 april te Amsterdam vast gesteld. Het is vrijwel zeker dat de eind strijd zal gaan tussen Constant te Rotter dam, Gezellig Samenzijn te Amsterdam, Residentie Damgenootschap te Den Haag en de Damclub Leeuwarden. Na Pasen kwamen de elf provinciale 'eugd-damkampioenen en de kampioen van het vorig jaar, Lammy van den Heu vel uit Papendrecht, te Apeldoorn bijeen °m in een rondtoernooi te spelen om de Nederlandse titel. Er moesten twee par tijen per dag worden gespeeld met een tempo van 45 zetten per anderhalf uur Re negentienjarige titelhouder 1958 uit napendrecht, Lammy van den Heuvel, bo ette opnieuw de eerste plaats met zeven den punten uit elf partijen. Een fraaie mestatie eveneens die van de Noordhol- mdsè jeugdkampioen E. Holstvoogd uit aandam, die voor het eerst meespeelde wel volgens het Sonneborn-Berger- steem met vijftien punten tweede werd 'nelstra uit Hoensbroek, de Limburgse 'tmpioen, werd derde met vijftien punten, 'errasSend goed was het spel van de vaalfiarige Kees Bakker uit Alblasser- ''m. Hij werd vierde met twaalf punten. Van Hoven uit Vlissingen behaalde even e n:- met twaalf punten de vijfde plaats. De vergadering van dc Velser gemeen teraad heeft dinsdag maar heel kort ge duurd. De meeste tijd werd nog besteed aan het debat over de verontreiniging van het zeewater, waarover men elders meer kan lezen. De vergadering begon met de installatie van mr. F. W. D. C. A. van Hattum, die als opvolger van de heer Lagro (V.V.D.) tot de raad is toegelaten. Na hem werd beëdigd als vervanger van de gemeente-ontvanger de heer R. Graafs- ma, hoofdcommies A ten kantore van de gemeente-ontvanger. Aan de heer L. J. Kas werd met ingang van 1 mei 1959 eervol ontslag verleend als hoofd van de vleeskeuringsdienst. De di recteur van het openbaar slachthuis te Haarlem wordt nu voorlopig met de lei ding van de vleeskeuringsdienst belast. Aan de heer F. J. A. Bruins zal een ver goeding worden gegeven van 4300.per jaar. De heer Van Wel ie (K.V.P.) vroeg zich af, waarom B. en W. de vervanger van de heer Kas geen gelegenheid hadden gegeven te solliciteren. De voorzitter antwoordde, dat men wel een verbintenis had met de heer Kas, maar niet met diens vervanger. Deze heeft na het vertrek van de heer Kas naar Hil versum wel diens praktijk overgenomen, maar dat betekent nog niet, dat hij daar om ook vervanger voor het slachthuis was. „Dus, als hij wel eens op het slachthuis verving, ging het buiten B. en W. om?" vroeg de heer Van Wely. „Dat zou ik nu ook niet willen zeggen", antwoordde de voorzitter. „Het is echter zo, dat zowel Ge deputeerde Staten als de veterinair inspec teur voor de volksgezondheid het beter vonden een oplossing te zoeken in de amb telijke sfeer. Daarom heeft men deze op lossing aanbevolen, vooral omdat het toch maar tijdelijk is, daar straks het IJmond- slachthuis tot stand komt". „Dit argument heb ik in dc commissie vergadering niet gehoord", merkte de heer Van Wely op. „Wel heb ik toen gehoord dat de vervanger van de heer Kas blij was er van af te zijn. Later heb ik van hem ge hoord, dat hij integendeel graag tot de totstandkoming der nieuwe regeling de functie zou ambiëren". „Zowel G.S. als de inspecteur wilden niet meer iemand met een drukke particuliere praktijk. Daarom hebben we hem niet eens benaderd", zei de voorzitter. „Dit is het laatste wat ik hierover te zeggen heb". Het voorstel werd daarna aanvaard. De raad verpachtte daarna 7995 m2 grond in Driehuis aan een ingezetene der gemeente voor 279.83 per jaar. Men besloot tot medewerking aan het besluit van het adviescollege voor het I.Tmondgebied tot instelling van een con tactorgaan voor sociaal-hygiënische vraag stukken. De spoorwegovergang in de Wüstelaan te Santpoort is in verband met werkzaam heden van 13 tot en met 15 april gesloten voor alle verkeer. „Beverwijk" viert feest Ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan houdt de sportvereniging „Bever wijk" een feestavond in het Kennemer theater op zaterdag 12 april. Medewerking hieraan zuilen onder andere verlenen de Wama's, de Chico's en het accordeonduo „De Wico's". Ook werd een besluit genomen tot ver bouwing van het gymnastieklokaal van de F. L. Ossendorpschool te IJmuiden. Als lid van de commissie van bijstand voor sociale aangelegenheden koos men in de vacature-Lagro de heer Schotman (V.V.D.) met 30 stemmen. Eén stem werd blanco uitgebracht, één stem viel op de heer Van der Kolk (V.V.D.) Als lid van de commissie van bijstand voor de volkshuisvesting koos men in de vacature-Lagro de heer Van Hattum met 31 stemmen (1 blanco). De vorige weck zijn er wedstrijden ge houden om uit te maken wie zich voor dit jaar clubkampioen van VTC mag noe men. Oort, die zijn titel moest verdedigen, kwam goed door zijn poules heen. Van Weelderen won ook al zijn partijen, zodat hij in de finale uitkwam tegen Oort. Na dat Van Weelderen de eerste set op zijn naam gebracht had. maakte Oort in de tweede set gelijk. De derde en de vierde set waren voor Van Weelderen zodat deze zich thans clubkampioen van VTC mag noemen. Tweede werd Oort, derde Noor man, vierde De Waal, vijfde Dekker en zesde Bos. Competitie VTC-2 heeft in de thuiswedstrijd tegen Geel-Wit-1 een nederlaag moeten incasse ren. Noorman bracht twee overwinningen op zijn naam terwijl Dekker en Koster bei den een keer wonnen. Daar het dubbel spel voor VTC verloren ging, werd de eindstand 6-4 in het voordeel van de gas ten. VTC-3 was op bezoek bij Togido-9. Snel- ders en De Waal waren ongenaakbaar en wonnen hun drie partijen. Bos scoorde twee maal. Ook het dubbelspel was voor VTC. De eindstand werd 9-1 voor VTC. VTC-6 leed tegen het sterke Heemskcrk- 3 een 10-0 nederlaag. Dames Het eerste damesteam was op bezoek bij GTTC-1 en won met 9-1. Dc dames Goossens en Koster brachten hun drie par tijen met groot verschil op hun naam. Mevrouw Dijkhuizen boekte twee maal winst en verloor haar partij tegen mejuf frouw Van der Aar. Het setverloop van de ze partij was: 19-21, 23-21 en 21-19. Biet derde damesteam leed een 9-1 nederlaag tegen VGZ. Alleen het dubbelspel werd door de VTC-dames gewonnen. De Commissie voor Ontspanning Ouden van Dagen, die jaarlijks een uitgaansdag organiseert ten behoeve van de Velscnse bejaarden, heeft ook dit jaar weer een plan gereed om een duizendtal bejaarden een onvergetelijke dag te bezorgen. Dit plan is echter slechts uitvoerbaar als de nodige gelden aanwezig zijn. Dc Com missie zal daarom ook dit jaar weer een collecte organiseren en doet een beroep op de ingezetenen van Velsen met milde hand te geven. In tegenstelling met de vorige jaren heeft de commissie thans moeten beslui ten alleen die bejaarden een gratis tocht aan te bieden, die financieel niet in staat zijn zelf een dagje-uit te bekostigen. Zij heeft daarom aan verschillende instanties in deze gemeente verzocht opgave te doen van hen, die eventueel voor de tocht in aanmerking komen. De bejaarden behoe ven zich dus niet zelf te melden. Degenen die in aanmerking komen krijgen een uit nodiging thuis gestuurd. De commissie heeft deze maatregel moe ten nemen, omdat het steeds groter wor dende aantal bejaarden het onmogelijk maakt allen mee te nemen. De collecte zal worden gehouden in de week van 13 tot en met 18 april 1959. Collectanten die aan de collecte willen deelnemen kunnen zich op geven bij de heer J. Hühl, Oosterduinplcin 14. telefoon 7391: bij de gemeentelijke werkplaats. Pr. Krijgérstraat 59. telefoon 7174, of bij de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, Heidestraat 40, IJmuiden-O.. telefoon 4344. Teleurstelling voor „IJmondtrekkers" De „IJmondtrekkers" zijn een beetje te leurgesteld. Hun mooie filmmiddag, waar maar liefst vier films werden vertoond heeft slechts het schamele bedrag van 18,48 opgeleverd. Er waren maar heel weinig bezoekers. Het is nog niet zeker of de verontreini ging van het zeewater langs het strand ge vaarlijk is voor de gezondheid. Moeht dit uit het in te stellen onderzoek blijken, dan zal men trachten op te sporen, waar de bewuste verontreinigingen vandaan ko men. Dat was de kern van het antwoord, dat wethouder H. de Boer dinsdagavond gaf in de gemeenteraadsvergadering van Vel sen, toen enkele leden daar vragen stelden over de vervuiling van het badwater. B. en W. hadden in een voorstel mede gedeeld, dat het water tussen zuidpier en strekdam te IJmuiden zowel chemisch als bacteriologisch sterk verontreinigd is. Daarom wilde men een vergelijkend on derzoek naar de toestand van het zeewa ter bij andere kustplaatsen, dat zou kun nen worden uitgevoerd door het Rijks In stituut Zuivering Afvalwater. B. en W. vroegen voor dit onderzoek 6.715,50. De heer J. Visser (A.R.) wilde weten of de gemeente alleen voor de kosten moest opkomen, of dat meer gemeenten een deel van de lasten van het onderzoek zouden dragen, omdat tenslotte meer badgemeen ten geïnteresseerd zijn. En is ook het Rijk niet aansprakelijk? wilde de heer Visser weten. Wethouder De Boer antwoordde, dat men het onderzoek moest zien als een ge meentelijke taak, omdat de gemeente dit in het belang van zichzelf acht. Een deel van de kosten zal worden gedragen door het bureau R.I.Z.A. Er zal een vergelij kend onderzoek worden ingesteld naar de zonderlinge resultaten. Het R.I.Z.A. be schikt al over uitkomsten van de in 1958 in Hoek van Holland en Scheveningen verrichte onderzoekingen. Ook dr. Van Leusden (Arb.) ging op deze materie in. Hij wilde toch wel graag zien, dat men ook naar de oorzaak van de vervuiling zou zoeken. „Combineer het onderzoek van het wa ter tussen de pieren met een onderzoek in het Noordzeekanaal" zei hij. „Men moet dan constateren, waar de vervuiling pre cies begint, en dan kan men maatregelen nemen." De heer Van Leusen wees er op, dat er veelvuldig in het kanaal wordt gezwom men tot voorbij het zij kanaal B. „Nu wil ik niet zo erg zwaar tillen", zei hij. „In het hartje van Amsterdam zwemt de jeugd ook in de toch min of meer vervuilde Am- stel, en de G.G.D. staat dat oogluikend toe. Maar een onderzoek lijkt me toch beslist wenselijk". Wethouder De Boer zei in zijn antwoord, dat het in eerste instantie de bedoeling was louter het water tussen de pieren en bezuiden de zuidpier te onderzoeken. Men zal dan verschillen constateren tussen spuiwater en stilstaand water, en dan automatisch op de functie van het Noord- zeekanaalwater terechtkomen. „Ik zal uw suggestie in elk geval door geven" zei hij, „de resultaten komen na tuurlijk in de commissie voor de volks gezondheid. En als het zou blijken dat de verontreiniging gevaar oplevert, dan komt natuurlijk de gemeenteraad van Velsen er ook nog aan te pas. Dan zal moeten wor den onderzocht waar het gevaar vandaan komt, en hoe we het kunnen opheffen". Hetgeen de heer Van Leusen deed consta teren, dat de wethouder het dus volkomen met hem eens was. De raad verleende daarna met algemene stemmen het gevraagde krediet. „Never Down" na acht ronden Nadat acht runden zijn gespeeld in de onderlinge competitie van de Beverwijkse bridgeclub „Never Down" is de stand als volgt geworden: Groep A: 1. Gebr. Groen 437,72; 2. me vrouw GroenJ. Schaaper 423.88; 3. Van BalenTervoort 420,87; 4. H. Schmidt Tesselaar 418,27. Groep B: 1. SchramKuys 434.40; 2. Van KampenSchuyt jr. 423.35; 3. P. Schmidt J. Mohr 419,30; VendelFrankenmolle 399.46. Groep C: 1. dr. Vosdr. Verselewel 410,53; 2. mej. BoerlageGriensven 409,74; 3. Van UdenDuinmijer 407,34. TWEEDE VOORSTELLING VAN „DE SCHOUWSPELERS" De verleden jaar opgerichte IJmuider toneelvereniging „De Schouwspelers" geeft vrijdag 24 april haar tweede voorstelling in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan. Opgevoerd wordt „Melodie uit het verleden", toneelspel in drie bedrijven door Niek Stam. De raad voor de Scheepvaart heeft de 35-jarige kapitein van de „Pollux", W. W. uit Groningen, gestraft door hem de be voegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van zes maanden. De „Pollux" van de rederij gebr. B. en K. Pronk te Groningen was op 25 fe bruari 1955 uit een Noorse haven vertrok ken met een lading houtpulp. Niet alleen de ruimen maar ook het dek waren afge laden met 50 cm. hoge balen. De dubbele bodemtanks, waarmee de stabiliteit van het schip kan worden geregeld, waren niet met water gevuld. Op de luiken was niet minder dan 56 ton gestuwd. Het schip was de eerste nacht na het uitvaren gaan hel len en gekapseisd. De acht bemannings leden konden zich in de sloep redden en werden later door een Noors schip opge pikt. De raad is van oordeel dat het kente ren en zinken van de „Pollux" moet wor den geweten aan de verkeerde belading van het schip en dat de kapitein daar voor aansprakelijk is. Voorts heeft de Raad voor de Scheep vaart de gezagvoerder van het Nederland se vrachtschip „Ghanakust" van de Hol landse Stoombootmaatschappij n.v. te Amsterdam vrijgesproken van schuld aan de aanvaring en het. verlies van dit schip na aanvaring met het Spaanse vrachtschip „Monte Urbasa". Op 1 oktober 1958 voer het Spaanse schip dat voorzien is van een elektrische stuur inrichting, op de Gironde in de richting van Bordeaux. Het. liep toen uit het roer én ramde de „Ghanakust". Aan stuurboordzijde, juist op de piaats waar vaten gasolie stonden en waar 10 ton lucifers in het ruim lagen opgeslagen. Er ontstond een steekvlam die het schip in brand zette. Dc 35 passagiers konden aan boord van het Spaanse schip worden gebracht. De 17 bemanningsleden zagen geen kans de brand te blussen, zodat het schip builen de vaarroute op een zand bank moest worden gezet, waar de vlam men door het opkomende water werden ge doofd. Het schip kon niet meer worden vlot getrokken en moest als verloren wor den beschouwd. De raad is van oordeel dat de aanvaring te wijten is aan het uit het roer lopen van de „Monte Urbasa", doordat haar elektri sche stuurinrichting haperde. Stranding van de „Lauwcrs" De Raad voor de Scheepvaart is van oordeel dat de kapitein en de stuurman van het motorschip „Lauwers" (496 brt) uit Groningen beiden aansprakelijk zijn voor het aan de grond lopen van het vaartuig op de oostkust van Oeland (Denemarken) op 19 december van het vorige jaar. Bei den hebben naar het oordeel van de raad nagelaten te trachten zo tijdig mogelijk een goed bestek te krijgen. De raad heeft de 31-jarige kapitein J. V. en de 28-jarige stuurman K. M., beiden uit Groningen, ge straft met het ontnemen van hun bevoegd heid in de respectieve functies te varen voor de tijd van één maand. De raad vond het vreemd, dat de kapi tein. die voer met een onbetrouwbaar echolood, waardoor dus moeilijk was vast te stellen op het schip in de juiste,koers.- üjn lag, niet getracht heeft door het ne men van radiopeilingen vast te stellen waar zijn schip zich bevond. Na net vastlopen is de „Lauwers" met behulp van drie vissersvaartuigen en door roer- en schroefmanoeuvres vlot gekomen Het schip bleek geen water te hebben ge maakt. Het heeft de reis kunnen voort zetten. Op de jaarvergadering van de Heems- kerkse afdeling van de K.A.V. heeft de districtsbestuurder van de K.A.B. de heer J. de Lange een inleiding gehouden over de taak van deze organisatie. Hij constateerde dat de industriële ont wikkeling van de IJmond een groot aantal problemen met zich brengt. Vooral van de Katholieke Arbeiders wordt veel gevraagd. Zij moeten hun zaak weten te verdedigen en mede vorm geven aan de ontwikkeling in deze omgeving. De heer De Lange betoogde dat de K.A.B. in de IJmond sterk vertegenwoor digd is maar het aantal zegt niets indien de daadkracht ontbreekt. Vooral in de grote steden is er een geweldige geloofs afval zei de heer De Lange, die er bij de aanwezigen op aandrong om een zelfde gang van zaken in deze streek te voorko men. In dit opzicht noemde spreker de uit slag der jongste verkiezingen een teken aan de wand. Ook voor de vrouw ligt een taak. Zij moeten hun mannen een ruggesteun geven. Met klem betoogde de heer De Lange dat geen enkele katholiek in de IJmond recht op rust heeft, omdat het van hem afhangt hoe de IJmond er over enkele tientallen jaren uit zal zien. De K.A.B. drijft op een te klein aantal mensen en daarom wekte hij de dames op zich als propagandiste aan te melden. De voorzitster mevrouw SmitBloetjes deelde in haar openingswoord mede dat het aantal'leden is toegenomen met vijftien. Financieel was er over het afgelopen jaar een klein nadelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw SmitBloetjes herbenoemd. PARIJS (Reuter) President De Gaulle heeft griep. Maandag is officieel bekend gemaakt, dat hij zijn afspraken voor deze week heeft moeten afzeggen. Zijn voorge nomen bezoek aan midden-Frankrijk, van 9 tot 12 april, gaat niet door. In het veilinggebouw Het Centrum te Beverwijk waren leden van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.V.A.) bijeen en vernamen daar van de bondsvoorzitter, de heer J. W. Dutman. dat er veel kans op is dat Beverwijk in de eerste klasse ge plaatst zal worden. Een advies van de S.E.R. in deze richting gaat over 96 ge meenten, waaronder ook Beverwijk, zo vertelde de heer Dutman. Dit zou indien het advies van de S.E.R. wordt aanvaard betekenen, dat voor de bedrijven deze klassificatie dadelijk ingaat Voor werk nemers bij de gemeente zou dit nog niet het geval zijn, doch stappen om dit te doen geschieden zouden natuurlijk niet uitblij ven, was zijn mening. Verder wensten en kele leden ingelicht te worden over de af trek van de pensioenen bij de uitkering van de A.O.W. en ook wat de ziektekos tenregeling betreft AMSTERDAM Er was slechts een hoek ter beurze vaar flink werd gehandeld. Het was de hoek waar de aandelen AKU verhandeld wor den. Vele stukken verwisselden van eige naar tegen zeer vaste en oplopende koer sen De stemming was bepaald willig. Dit was het gevolg van de publikatie over de verlaging van de conversiekoers van de obligaties AKU, die per 1 juni worden afgelost. Hierop was de beurs, het publiek en het buitenland zeer vastgestemd en de stukken werden dan ook grif uit de markt genomen. De opening bepaalde zich ruim boven de drie maal parikoers op 30S'/2. Door aanhoudende vraag, waartegenover hoegenaamd geen aanbod meer aanwezig was, steeg de koers van de aandelen tot 316 De slotkoers van de vorige dag was 300VL De aandelen sloten op vrijwel de hoogste prijs van de dag. In de morgen uren was als hoogste prijs 305 betaald. De converteerbare obligaties AKU waren in de morgenuren tegen oplopende prijzen van 114 tot 119 verhandeld. De hoek bleef gedurende de officiële beurs gesloten en volstaan werd met slechts een koers. De adviesprijs was ongeveer 124 percent tegan de vorige dag 111 percent. De omzet in de aandelen was de vorige dag zeer groot en bedroeg nominaal 642.000. Van de overige internationale waarden valt niet veel te vertellen. In deze hoeken was de handel zeer stil. Aandelen Kon. Olie verloren ongeveer een rijksdaalder, bij minimale omzetten. De aandelen noteerden ongeveer 2 gulden beneden pariteit New York. De lagere tendentie voor dit fonds dient hoofdzakelijk te worden toegeschreven door gebrek aan kooporders. De oliepolitiek in Irak hield de kopers uit de markt en de arbitrage gaf er de voorkeur aan, de kat uit de boom te kijken. Aandelen Phi lips een puntje hoger en de converteer bare obligaties prijshoudend. Unilever kon op 519, ruim 2 punten hoger, de vaste ten dentie van de vorige dag behouden. Aan delen KLM werden, ingevolge New York, 2 gulden lager geadviseerd. Ook de obli gaties kregen een lagere adviesprijs. Scheepvaarten kalm en verdeeld, maar merendeels een tikje hoger. Staatsfondsen doorelkaar vast bij geringe affaire en de cultures lichtelijk verdeeld. Aandelen Hoo- genbosch een puntje hoger op het onver anderde dividend van 10 percent. Am- sterdamsche Droogdok 10 punten hoger bieden op 385 als adviesprijs. Prolongatie 3 percent. (ANP) PARIJS Dinsdag zijn op de Parijse effectenbeurs de koersen van olie-aandelen sterk gedaald in verband met het bezoek van de hoofd vertegenwoordiger in Irak van de Iraq Petroleum Company, Searight, aan de Iraakse premier, generaal Kassem. Dit gaf aanleiding tot gissingen over mogelijke na tionalisatie van de olie-industrie in Irak. Omstreeks het midden van de beurstijd was de koers voor het aandeel der Com pagnie Frangaise des Pétroles met 2000 frank gedaald tot 55.100 frank. De koersen voor aandelen van andere Franse en bui tenlandse oliemaatschappijen volgden over het algemeen deze ontwikkeling. NEW YORK Het koersniveau steeg tegen beurseinde boven de laagste dagwaarden maar de lijst was sterk verdeeld. De activiteit was ge ringer dan de vorige dag. Winstnemingen in enkele onlangs gefavoriseerde fondsen veroorzaakten verliezen van 1 en 2 dollar in een aantal leidende fondsen. Gunstig economisch en bedrijfsnieuws had geen invloed op de beurs zoals dalende werk loosheid en ruimere werkgelegenheid. En kele groepen, vooral de autogroep ontmoet ten steun. Er was een aantal goede win sten tengevolge van selectieve investeer- dersvraag. Het industriegemiddelde kwam van 611.16 of 610.34; dat voor spoorwegen van 162.82 op 162.62 en dat voor openbare nutsbedrijven van 93.93 op 93.69. Van de 1245 verhandelde fondsen sloten er 456 hoger en 438 lager. De aandelenomzet daalde van 3.510.000 tot 3.020.000. (UPI). 3-3 Nederl. '47 3 n/o Nedl. 1962,64 Woningbouw 6 °/t Pr. A'dam '56 I. Pr. A'dam '56 II Pr. A"dam '56 III Pr. R'dam '52 I Pr. R'dam '52 II.. Pr. R'dam '57. A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.) Unilever (nieuwe) Wilton Fvenoord Werf Gusto.... Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber. K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank. Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92% 96,5/ts UVA 81A 95 95 89*é 316 A 489 21!) 386 232 354 577 232 518?* 510 213 159?* 715 166.90 248?* 85 V* 144.50 150?* 141?* 134% 126 243 135 f 148.10 291 147% 227% 245'/2 221% 69% 51 89% 47% 83-% 25 Wk. Voorbeurs koersen 326 586 533 522

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11