Europees vrijhandelsgesprek kan weer op gang komen C Panda en het bolknakmysterïe Wereldnieuws Het weer blijft onbestendig Goud en deviezen toegenomen met 4 miljoen gulden reumatiek 2 NA FRANS-BRITS HANDELSAKKOORD: Lagere nettowinst bij de Gerofabriek te Zeist De schrootfraude Sterk gestegen resultaten bij Slavenburg's Bank Obligatielening St. Joseph- Ziekenhuis te Heerlen Lagere omzetten in 1958 bij Daalderop Tiel Dividendvoorstellen „Wereldenergie" op 16 april naar de beurs -J& 1 Zonder zorgen met [flBW/ÈSês vacantie WEEKST A A T NEDERLANDSCHE BANK Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Hoger dividend bij de Hoogovens IJmuiden Britse werkloosheid WOENSDAG 8 APRIL 1959 (Van ome correspondent in Brussel) IN BRUSSELSE .Europese" kringen is men van oordeel, dat de besprekingen over de Europese Economische Associatie thans spoedig zullen kunnen worden hervat nu er een einde is gemaakt aan het Frans-Brits dispuut, over de liberalisatie van de handel, in het raam van de 20 percent verruiming der nog bestaande invoercontingen ten. Daar Frankrijk en Engeland niet zo'n groot percentage van hun invoerhandel hadden geliberaliseerd als West-Duitsland en de Benelux, had de gecontingenteerde invoer voor de beide landen nog betekenis. Frankrijk, dat in het kader van de Euromarkt al een bijkomende invoer van 30.000 automobielen diende te accepteren, stond vrij weigerachtig tegenover het verzoek van de Britten om ook van die 20 percent contingentenverruiming te profiteren. De Franse weigering is op het eerste gezicht echter niet zo vreemd, daar de zes van de Euromarkt samen een douane-unie gaan vormen. Wie geen lid is van die club. en dus ook de verplichtingen van het lidmaatschap niet heeft aanvaard, moet ook niet in het rijtje gaan staan wanneer de club (van de zes) tot het wederzijds uitdelen van voordelen besluit. Na maandenlange discussie is tussen Parys en Londen eindelijk toch een over eenkomst bereikt. De overige vijf landen van de club der zes juichen die overeen komst toe. daar zij het onprettig zouden hebben gevonden, als de Europese Ge meenschappelijke Markt al dadelijk een soort koude commerciële oorlog met Enge land en de andere niet aangesloten O.E.E.S. landen had moeten voeren. Die oorlog lijkt thans vermeden te kunnen worden. De besprekingen over de Vrijhandelszone wa ren namelijk niet afgesprongen op princi piële tegenstellingen, maar op de zeer con crete vraag of Engeland in Frankrijk de zelfde voordelen zou genieten als die, welke reeds door de overige vijf landen waren toegezegd, namelijk de algemene verlaging van de 10 percent douanerechten (zoals voor de zes onderling) en de 20 percent verruiming van de contingenten, mits een bilaterale discussie hierover tussen de zes en de overige elf van de O.E.E.S. wordt gevoerd. Nieuw verdrag De Franse staatssecretaris voor Economi sche Zaken, Max Fléchet. heeft verklaard dat de Frans-Britse bilaterale overeen komst zal worden gevolgd door an dere bilaterale overeenkomsten. Nu die kwestie is geregeld, moet het gesprek over de totstandkoming van een Vrijhandelszone wederom op gang wor den gebracht. Men wil namelijk vermijden, dat er op 1 juli 1960 wanneer de tweede algemene 10 percent verlaging van de douanecontingenten ingaat geen akkoord met Engeland en de andere O.E.E.S.-landen tot stand zou zijn gekomen. Die associatie moet in een nieuw internationaal verdrag worden vastgelegd, een internationaal ver drag dat. overigens in de G.A.T.T. (de Ge neral Agreement on Tariffs and Trade) te Genève zeker scherp onder de loep zal worden genomen. De landbouwproblemen en onder meer de Ondanks de recessie heeft de Gerofa briek het jaar 1958 met een niet onbevre digend resultaat afgesloten, aldus de di rectie van de n.v. Gerofabriek te Zeist in het jaarverslag. De exploitatierekening heeft 835.454 bedragen (v.j. 993.553). Vrijgekomen reservering bedroeg 200.000 (nihil). Na afschrijvingen en rente ad ƒ634.493 589.805) en een toevoeging aan het algemene reserve fonds door vrijko ming van in voorgaande jaren te veel ge reserveerde „nog te be+alen kosten" ad 200.000 (f 175.000). bedraagt de netto winst 200.961 228.748). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 8 percent (v.j. 9 percent) en het onverdeelde saldo ad 3.513 naar nieuwe rekening over te brengen. Het ge plaatste aandelen kapitaal bleef 2.019.600. De afleveringscijfers aan detaillisten zijn in Nederland lager dan die van 1957. De afzet in de overige sectoren in het binnen land, alsmede de export, bereikten vrij wel eenzelfde niveau. De gestadige groei van de verkoop van de fabrikaten in België maakte het noodzakelijk in Brus sel een groter verkoopkantoor te betrek ken. De efficiency kon worden opgevoeid en gerealiseerd. Alle sectoren in het be drijf verkregen verbeteringen. Dit ver eiste in de jaren 1956 tot en met 1958 een investering van 3.000.000. Mede daardoor steeg de arbeidsproduktiviteit per man hetgeen tot gevolg had, dat met een klei ner personeelsbestand kon worden vol staan. De winst van de n.v. Nationaal Be zit van Aandelen Gerofabriek bedroes 95.912. zijnde f 95.392 dividend en 520 uit ontvangen en te vorderen rente. In antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Van der Goes van Naters en Nederhorst, gesteld in verband met de af gifte van „derde-landen-verklaringen", betrekking hebbende op schroot, heeft de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, meegedeeld dat er voor hem geen aanleiding bestaat zijn bij de interpellatie (die op 19 februari in de Tweede Kamer is gehouden over de zoge naamde Schrootfraude) gegeven antwoor den, met name omtrent de genoegzaam heid der op het departement uitgeoefende controle, te herzien. Minister Zijlstra verklaart in zijn ant woord er nogmaals prijs op te stellen te verklaren, dat de in Nederland bestaande procedure sluitend mocht worden geacht. Redelijkerwijs kon niet worden veronder steld. dat deze procedure, waarbij het re gionale bureau in Nederland zelfstandig het gebruik van de „derde-landen-verkla- ring" voor perekwatiedoeleinden contro leerde, niet eveneens in het buitenland werd toegepast, aldus minister Zijlstra, die hieraan toevoegt, dat de zorg daarvoor uiteraard niet bij hem lag. In de vergadering van aandeelhouders van de n.v. Slavenburg's Bank te Rotter dam is door de directie meegedeeld dat de resultaten der bank over het eerste kwar taal 1959 aanmerkelijk hoger liggen dan die van verleden jaar, „maar één zwaluw maakt nog geen lente", aldus de directie. Het bankbedrijf in zijn geheel gaat een groter rol spelen bij de toekomstige finan ciering van ons bedrijfsleven, aldus de directie. afzet van de vaak enorme voorraden gra nen en zuivelprodukten van Canada. Nieuw Zeeland en Australië zijn de knelpunten. Engeland is bijna moreel en Australië zeker politiek verplicht om die produkten in Engeland een preferentieel regiem bij de invoer te garanderen. Maar produkt per produkt bekijkend, kunnen regelingen met de zes landen van de Euromarkt worden getroffen. Een ander knelpunt is de afleve ring van handelscertificaten van origine. In de zeventien landen van de Europese Economische Associatie zullen de dollar goederen natuurlijk niet vrij kunnen circu leren, daar de zeventien landen, of althans de zes en de overige elf, ieder hun eigen invoertarief handhaven. Zwitserland zou bijvoorbeeld door het niet heffen van in voerrechten op Amerikaanse kleurstoffen een sterke positie op de gemeenschappe lijke markt der zes kunnen veroveren, daal de zes ter bescherming van de Duitse en Franse kleurstoffenindustrieën, zeker een invoerrecht op dat produkt zullen instellen. Maar tenslotte is de politieke faktor doorslaggevend. De Beneluxlanden, West- Duitsland en Italië zijn grote voorstanders van de associatie der zeventien landen, want hierdoor komen de handelsliberalisa ties in het raam van de sedert 1948 be staande O.E.E.S. niet in het gedrang. De kern van de zaak is dus de vraag of de Fransen meedoen. De kans hierop schijnt thans door het akkoord met Engeland groter te zijn geworden. Op dinsdag 14 april stelt de Nederland- sche Middenstandsbank de inschrijving open op ƒ3.000.000 5 percent 30-jarige obli gaties, in stukken van 1.000 en 500 nominaal aan toonder, ten laste van de stichting St. Joseph-Ziekenhuis te Heer len. De koers van uitgifte is 100 percent. Storting vrijdag 1 mei a.s. Notering ter beurze zal worden aange vraagd. De lening is a pari aflosbaar van 1965 tot en met 1989 in 25 jaarlijkse ter mijnen elk groot 120.000. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing voor mei 1969 is niet toegestaan. De koers van af lossing zal 101 'A percent bedragen in ge val van vervroegde aflossing in de jaren 1969 tot en met 1973, 101 percent, van 1974 tot en met 1978, 100 L percent gedurende de verdere looptijd. De lening dient voor de financiering van de ondernomen uit breidingen van het ziekenhuis. Het saldo exploitatierekening van de n.v. Koninklijke Metaalwarenfabrieken v./h. J. N. Daalderop en Zonen te Tiel is gedaald van 2.245-505 tot 1.381.356. Na afschrijvingen, belastingen, voorziening speurwerkkosten en toevoeging aan de algemene reserve van 70.000. waardoor de vrije reserves ruim 3 miljoen groot zijn. bedraagt de winst 283.386 283.800). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 10 percent. Het geplaatste gewone aandelenkapitaal bleef 2.250.000. De liquiditeit is aanzienlijk verbeterd. Van da bankschuld werd 1 miljoen geconsoli deerd in een hypothecaire lening tegen 5 percent. Schulden op korte termijn liepen met ruim 1 miljoen achteruit. Het eigen vermogen bedraagt 58 percent van de ba lanstelling. De voorraden werden met f 670.000 ingekrompen. Aan het bedrijfssparen op jaarbasis namen 717 werknemers deel. De resultaten zijr dermate gunstig dat de directie heeft besloten bij wijze van proef binnen twee iaar voor 75.000 spaarcertificaten uit het spaartegoed aan het personeel beschikbaar te stellen om het sparen op langere ter mijn te bevorderen en daarmee een over gang te krijgen naar effectenbezit op een later tijdstip. Op grond van de orderpor tefeuille en voorzichtige ramingen wordt verwacht, dat de omzetten van 1958 zeker in 1959 zullen worden gehaald. De winst marges blijven echter krap. De omzet van de eerste drie perioden van 1959 is hoger dar. in de overeenkomstige periode van 1958. Advertentie Naar aanleiding van het door de Ko ninklijke in uitzicht gestelde slotdividend van 3,50 per aandeel van ƒ20.(17:- percent) over het boekjaar 1958. ligt het in de bedoeling van de raad van beheer der Dordtsche Petroleumindustrie Maatschap pij om, na ontvangst van dit slotdividend. over te gaan tot betaalbaarstelling van een eerste interimdividend over 1959 van 17 1 percent (onv.) op haar preferentie en ge wone aandelen en onderaandelen. In de vergadering van commissarissen met directie is besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders van Sik- kens Lakfabrieken n.v. te Sassenheim voor te stellen, over het boekjaar 1958 22 percent dividend in contanten uit te keren. Door commissarissen van I-Ioogenbosch' Schoenen n.v. zal aan de algemene verga dering van aandeelhouders worden voor gesteld, het dividend over het boekjaar 1958/59 te bepalen op 10 percent (onv.). Directie en commissarissen van de n.v. Industrie v.h. Van Lohuizen en Co. te Vaas- sen hebben besloten op de binnenkort te houden aandeelhoudersvergadering voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend van 6 percent uit te keren (v.j. 7 percent). In de vergadering van commissarissen der n.v. Industriële Maatschappij te Am sterdam is besloten aan de algemene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len het dividend over 1958 te bepalen op negen percent, waarvan naar keuze vier percent in aandelen of contanten (v.j. acht percent, waarvan vijf percent in aandelen of contanten). Op donderdag 16 april zullen voor het eerst ter beurze worden verhandeld bewij zen van een en tien participaties in het In ternationaal Beleggingsfonds van Energie- waarden „Wereldenergie", uit te geven door het administratiekantoor „Paclantic", zo delen de firma's van Eeghen en Co, Ing- wersen en Co en J. Stroeve Bz. mede. De afgifteprijs zal, naar een berekening op 2 april 1959, per één participatiebewijs 372.90 bedragen. Uiterlijk 15 april zal de afgifteprijs worden bekendgemaakt. Het vermogen, dat op het ogenblik een waarde vertegenwoordigt van 700.000, is verdeeld over 2.000 participatiebewijzen en samen gesteld uit vijfendertig verschillende fond sen uit Noord-Amerika, Canada, Zuid- Amerika, Duitsland, Frankrijk, België en Nederland. Het zijn fondsen van petro leum-, elektriciteits-, aardgas-, steenkool-, atoom- en aanverwante bedrijven. De Ne derlandse aandelen van het fonds zijn Kon. Olie, Philips, Nederlandsche Kabel en De Schelde, tot een waarde van 130.372,50 of wel 18,6 percent van de to tale belegging. In één fonds mag niet meer dan 10 percent belegd worden. De uitke ringen uit revenuen geschieden tweemaal per jaar en voor het eerst per ultimo no vember 1959. Het rendement van de parti cipatiebewijzen, uitgaande van de koersen per 2 april 1959, bedraagt op basis van de afgifteprijs ongeveer 2,8 percent. Advertentie Een zorgeloze vacantie vereist een zorgvuldige voorbereiding. Bespreekt daarom de financiële kant van uw reisplannen met de Nederlandsche Handel-Maatschappij. Wij adviseren u inzake het meenemen van buitenlands geld en reischeques het sluiten van bagage- en ongevallenverzekeringen het veilig opbergen van uw kostbaarheden Nederlandsche Handel-Maatschappij, N.V. Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 U hebt op reis te maken met vele formaliteiten. Laat uw vacantie niet bederven door onwetend heid. Onze nieuwe reisbrochure licht u zo vol ledig mogelijk in. Vraagt bij een van onze 117 kantoren dit nuttige boekje aan. Het wordt u kosteloos toegezonden. Goud en deviezen samen zijn in de afge lopen week weer eens met ruim 4 mil joen vooruitgegaan. Dit blijkt uit de ver korte balans van de Nederlandsche Bank per 6 april, die aantoont dat de goudvoor raad onveranderd is gebleven, de netto deviezenreserve met ongeveer 4 miljoen is opgelopen en de convertibele valuta met evenveel is verminderd. Er moet wel een behoorlijke aanwas van zachte valuta zijn geweest, tegenover een verlies aan sterke deviezen, om voornoemd gecombineerd resultaat te halen. De banken zijn er nog niet in geslaagd het als normaal geldende niveau van de voorschotten, namelijk f 18 miljoen te be reiken. Deze dure voorschotten staan nu op 25.5 miljoen en zijn dus met 22.5 miljoen gezakt. Het is begrijpelijk dat de banken de ruimere beschikbaarheid van middelen als gevolg van de terugkeer van biljetten, hebben aangegrepen om voor schotten af te lossen. Hun saldo bij de centrale bank versterkten zij met f 72.5 miljoen. Dit beloopt nu 630 miljoen. waarmee de banken beland zijn boven het vereiste gemiddelde, dat geschat wordt op ongeveer 600 miljoen. Er is voor (125 miljoen uit de circulatie teruggevloeid waarmee de biljetten in omloop beneden de 4200 miljoen zijn gekomen. D:- schatkist Ook de schatkist heeft enige versterking ondergaan en wist het saldo te verbeteren van 790 tot ƒ813 miljoen. Er verviel deze week 42 miljoen aan schatkistbiljetten en waar blijkens de opgave van het ministerie de stand is verminderd van 2173 tot 2161 miljoen gulden, heeft het rijk dus voor 3(1 miljoen aan papier geplaatst. Gezien de oe- talingen uit hoofde van vlottende schuld alsmede van rente en aflossing, moet het rijk ongeveer f 60 miljoen uit belastingen hebben binnengekregen. De geldmarkt raakt nu haar krapte kwijt, maar kan nog niet ruim genoemd worden. Wel wordt deze week een verdere verruiming ver- Obligatielening Wereldbank Tc Frankfort is door de Wereldbank en een consortium van tweeënzeventig banken een over eenkomst getekend inzake de uitgifte van een 15-jarige 5 percent lening van 200 miljoen D.M, dooi- de Wereldbank op de Duitse kapitaalmarkt. Het consortium staat onder leiding van de Deut sche Bank en de Dresdner Bank. Dit is de eerste lening van de Wereldbank die in West-Duitsland wordt uitgegeven. RuslandIndonesië Indonesië en de Sovjet-Unie zijn overeengeko men de export van Indonesische rubber naar de Sovjet-Unie te verhogen van het huidige volume van 12.000 ton jaarlijks tot 14.000 ton, aldus is maandag in Djakarta bekendgemaakt. Appelaanvoer Deze week werd in Kapelle-Biezelinge een gas- cel geopend met 95 ton appelen van liet ras Gol den Delicious. Er bestaat thans voor deze soort grote belangstelling. De Golden Delicious is de laatste jaren in de moderne Zeeuwse fruitbcdrij- ven steeds meer geplant. Deze appel leent zien goed voor opslag in de gascellen In de koelhuizen. Komende weken zal een voorraad van enkele honderden tonnen appels op de veilingen komen. De volgende week zal een cel met 85 ton appelen geopend worden. 62. Panda was uit de rechtszaal gevlucht, toen Pat O'Nozel daar met zijn lange ver klaringen was begonnen. Thuis gekomen, liet hij zich met een zucht in een stoel neervallen. Hij nam het avondblad op, maar, toen hij de eerste pagina zag, legde hij de krant weer haastig opzij. „U ziet er ietwat betrokken uit, meneer Panda", zei Jolliepop, die met thee binnenkwam. ,,Heeft u een schokkend avontuur beleefd, als ik zo vrij mag zijn, dit te vragen?" „Ja", antwoordde Panda, „als je me maar niet vraagt om het te vertellen. Dat heeft Pat O'Nozel al gedaan. Je kunt het in de krant lezen". Nieuwsgierig wierp Jolliepop een blik op de eerste pagina, waarop een grote foto van de meester speurder prijkte. „Pat O'Nozel lost het bolknakmysterie op", stond er met vette letters. Daaronder volg de het verslag, zoals de verslaggever dat- uit Pats mond had opgeschreven: „De bol- knak had iets te maken met de uitvinding, die iets f maken had met meneer X, die iets te maken had metJolliepop liet de krant na een poosje duizelend zakken. „Hoe verwarrend!", riep hij uit. „U hebt deze keer wel een bijzonder ingewikkeld avontuur meegemaakt, meneer Panda". „En of!", beaamde Panda. „Maar ik merkte pas hoe ingewikkeld het was, toen Pat O'Nozel alles ging uitleggen!" EINDE wacht dooi- de aanhoudende terugkeer van bankpapier. Overigens valt in deze maand niets bij zonders te verwachten, dat de geldmarkt kan beïnvloeden. Het reisseizoen is nog niet aangebroken en het enige dat min of meer zijn invloed laat gelden zijn de mil joenen die beschikbaar komen uit hoofde van kwartaaisuitkcringen voor de kinder bijslag. In dc gisteren gehouden vergadering van de raad van commissarissen der Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken n.v. te IJmuiden is op voorstel van de directie besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 12 mei, voor te stellen over het boek jaar 1958 een dividend uil te keren van 4 percent (onveranderd) op de prioriteits aandelen en van 18 percent (v.j. 16 per cent) op de gewone aandelen, beide in contanten. De uitkeringen aan het personeel over eenkomstig statuten en arbeidsreglement zal bij aanneming van dit voorstel bedra gen 8.4 percent van het jaarloon-salaris over 1958. Hoger dividend Breedband In de vergadering van de raad van com missarissen van Breedband n.v. te IJmui den is op voorstel van de directie besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders, te houden op 12 mei, voor te stel len over het boekjaar 1958 een dividend uit te keren van 12 percent (v.j. 8 percent). Het Britse ministerie van Arbeid heeft bekendgemaakt dat de werkloosheid in Groot-Brittannië in de periode van 9 fe bruari tot 9 maart met 58.000 personen is gedaald. Op 9 maart waren in totaal 551.000 personen werkloos, aldus het ministerie. (UPI). (Voor de beurs zie pag. 7) Advertentie spit in Uw rug Gisteren prikte iedere spier als een gloeiende pook. „Neem een paar Akkertjes", zei mijn vrouw (ze zijn altijd in huis) en in één nacht was ik van mijn pijn af. Namaak. Twee Oostenrijkse soldaten en een burger zijn gearresteerd op be schuldiging Oostenrijkse en Nederland se bankbiljetten te hebben nagemaakt. Zij werden verrast in het fotolaborato rium van de Oostenrijkse luchtmacht in Wenen, toen zij bezig waren bank biljetten van duizend Oostenrijkse schilling te kleuren. Ook zouden zij bankbiljetten van 20 en 100 schilling en van 10 gulden vervalst hebben. Verandering. Het Folketing, het Deense parlement, heeft vorige week het Deen se radiobestel besproken, waarbij ge bleken is, dat de regeringscoalitie het staatsmonopolie wil handhaven, maar dat de oppositiepartijen, de liberalen en conservatieven, voorstandster zijn van vrijheid in de ether. Tevoren waren de liberalen en conservatieven wél voor het monopolie. Vingerwijzing. Bij de jaarlijkse verkie zingen van de vakverenigingsvertegen woordigers in de grote Fiat-autofabriek in Turijn hebben de communisten dins dag zes van hun 36 zetels verloren. De ze verkiezingen worden veelal be schouwd als een vingerwijzing voor de wijze, waarop de arbeiders zullen stem men bij algemene verkiezingen. Afscheiding. De gemeenteraad van New York heeft dinsdag, na een verhit de bat tussen de democratische en de re publikeinse leden, besloten tot instelling van een commissie, die tot taak krijgt na te gaan of het wettelijk en praktisch uitvoerbaar is dat de stad zich losmaakt van de gelijknamige staat, waartoe zij thans behoort. Het besluit is een ge volg van ernstige meningsverschillen tussen het stadsbestuur van New York en de republikeinse gouverneur van de staat, Nelson Rockefeller, over staats subsidies voor New York. Kale boel. Twaalf inwoners van Rome heb ben al hun hoofdhaar afgeschoren om een filmcontract te krijgen. Zondag had een man, die in een grote Amerikaanse auto was komen aanrijden, gezegd film regisseur te zijn en twaalf figuranten nodig te hebben, die een maand lang 25 gulder per dag zouden verdienen. De mannen zouden echter hun hoofd kaal moeten scheren, 's Avonds zou hij te rugkomen. maar hij is er nu nog niet. Vakantie. Premier Kroesjtsjev verblijft in Jalta aan de Zwarte Zee, kennelijk met vakantie. Hij ontving daar dinsdag een Afghaanse delegatie, die in Moskou be sprekingen zal voeren over steun aan de economische ontwikkeling van Af ghanistan. Studie. Drie hoge functionarissen van de Nederlandse P.T.T. zijn dinsdag voor een bezoek van tien dagen aan Canada in Ottawa aangekomen. Zij zullen in Winnipeg, Vancouver en Montreal de postbehandeling bestuderen en keren op 17 april naar Nederland terug. Zij hebben ook een studiereis door de Verenigde Staten gemaakt. Zijns inziens. Een Westberlijnse rechtbank heeft de 28-jarige Gerhard Polkehn we gens het maken van antisemitische op merkingen tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Polkehn, een oud leider van de „Hitlerjugend" had in een café verteld, dat er zijns inziens nog veel te weinig Joden waren vergast. Later bood hij schriftelijk zijn excuses aan. Zwaard. In het staatsmuseum in Szczecin (het vroegere Stettin) hing tot voor kort een historisch zwaard uit 964. Het verdween echter en werd later gevonden dooi wegwerkers in het gebied rond om Gryfice in wat eertijds Pommeren heette. Men spoedde zich erheen, maar de arbeiders bleken het „oud ijzer" reeds aan een schroothandel te hebben doorverkocht. Het pronkstuk uit 964 is inmiddels in de smeltkroes aan zijn einde gekomen. Naar Nehroe. Ferhat Abbas, de premier van de Algerijnse regering in balling schap. is dinsdag uit Cairo naar New Delhi vertrokken voor besprekingen met premier Nehroe. Bom. Met grote zorg en voorzichtigheid hebben deskundigen van de Engelse ge nie dinsdag een zware bom van een bouwterrein bij Waterloo station bui ten Londen gebracht. De bom was 's ochtends door bouwvakarbeiders ont dekt Het verkeer in de omgeving werd omgelegd en de treinenloop kwam tot stilstand. Aangezien de ontsteking van de bom niet te verwijderen viel, heeft men de hele bom verwijderd. Golf. Twee Britse toeristen werden dins dagavond, terwijl zij bij de Italiaanse badplaats Portofino op een rots lagen te zonnebaden, door een enorme golf meegesleurd in de Thyrreense zee. Zij werden echter gered door een Italiaan se marine-officier, die hen vergezeld van 'een aantal kwajongens dadelijk in een motorboot te hulp snelde. Het K.N.M.I. deelt mede: Ook voor mor gen worden opklaringen en enkele buien verwacht. Dit onbestendige weer houdt verband met telkens nieuwe aanvoer van polaire onstabiele lucht aan de achterkant van depressies die van het zeegebied bij IJsland in de richting van de Noordzee koersen. De polaire lucht, die vanmorgen het land binnenstroomde achter een nieuwe depressie op de Noordzee, werd vooraf gegaan door een zone met regen en harde wind. Om deze depressie circuleren enkele randstoringen, waardoor de buiigheid aan houdt. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. WEERRAPPORTEN Donderdag 9 april Zon op 5.59 uur, onder 19.26 uur. Maan op 6.37 uur, onder 20.58 uur. Maanstanden 8 april 16 april 23 april 29 april 4.29 uur 8.32 uur 6.13 uur 21.38 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 8 april Hoog water 4.06 en 16.20 uur. Laag water 12.03 en uur. Donderdag 9 april Hoog water 4.38 en 16.54 uur. Laag water 0.20 en 12.40 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- W en binnenland heden - morgen I uur Neerslag qS to 5 c laatste TA uur e-fi g V Su 2 Den Helder zwaar bew. wzw 7 4 Ypenburg lichte regen wzw 9 3 Vlissingen zwaar bew. zw 7 1 Eelde lichte regen zw 7 3 Twente lichte regen zzw 6 8 De Bilt lichte regen zzw 8 2 Eindhoven lichte regen zw 7 3 Vlv. Z -Linib motregen zzw 8 2 Helsinki sneeuw o -2 0,1 Stockholm regen zzo 3 10 Oslo regen windst. 3 21 Kopenhagen half bew. zw 4 11 Aberdeen geheel bew. windst. 3 3 Londen regenbui w 7 8 Amsterdam regenbui zw 8 2 Brussel regen zw 8 1 Luxemburg regen zw 5 4 Parijs motregen zw 8 1 Bordeaux zwaar bew. w 12 1 Grenoble mist windst. 4 2 Nice onbewolkt n 10 0 Berlijn zwaar bew. zzw 4 0,3 Frankfort geheel bew. zw 6 2 München half bew. zw 5 6 Zürich licht bew. z 7 8 Genève licht bew. zzw 5 3 Locarno onbewolkt windst. 5 0 Rome zwaar bew. z 13 0 Ajaccio zwaar bew. ono 12 0 Algiers zwaar bew. zzo 10 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2