Horen en zien r IUMB0 EN ZIJN AVONTUREN Geheim rond Leonoor Agenda voor Haarlem Minister Cals wenst geen verhoging van de luisterbijdrage 0er «Scheil er en aankondigingen en nabeschouwingen Naaimachines „BROSENS" ACCORDEONS 4 radio televisie Goede bekende Subsidies voor toneel en ballet De radio geeft donderdag T elevisie pro gramma Nederland wil een tweede zendernet Spoetnik kwam Explorer boven Nederlandtegen Linnaeushof krijgt gelijk Tien jaar voor Duitser die taxichauffeur doodschoot Woning uitgebrand in dorp ii Leeuwarden bij Jongens plunderden automaten Nederlandse orkesten waren niet beschikbaar Brandend Maagzuur na iedere maaltijd? Faillissementen Snelle bouwlift in Zeist door Daniel Gray Wijkverpleegster ontkent geld van bejaarde man gestolen te hebben WOENSDAG 8 APRIL 1959 „De kleine wereld van Don Camillo" stond op het filmprogramma van dinsdag avond. Dat betekende voor de meesten on zer het weerzien van een der grote naoor logse successen, waarin vooral Fernandel uitblinkt. Moeten wij nog terugkomen op de inhoud? Wie nog niet in de gelegenheid was deze allergenoeglijkste geschiedenis te aanschouwen, kan er nu ook over mee praten. Hij zal het wel met ons eens zijn: het loonde de moeite! Vooraf gingen journaal en weeroverzicht. Daarvoor was er nog een half uurtje agra risch nieuws. En om helemaal volledig te zijn: de filmcriticus A. van Domburg leid de „Don Camillo" met een regelrechte aan beveling in. Beeldschermer In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1959 van zijn departement deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mee. dat de in dit en het vorige jaar ten departemente gehouden besprekingen over de verhouding toneel en televisie tot het resultaat hebben geleid, dat door de verschillende bij het overleg betrokken partijen overeenstemming bereikt is over de gedachte, dat het komende seizoen bij wijze van proef voor een jaar de toneel groep Ensemble als vast toneel-televisie gezelschap zal optreden. De groep zal op die wijze een belangrijk deel van de televisieprodukties kunnen verzorgen. Het is de bedoeling dat zij daarna nog tweehonderd voorstellingen zal geven in de „spreidingssector", voor namelijk in het zuiden des lands. Voorts worden tussen enkele grote gezelschappen en de Nederlandse Televisie Stichting on derhandelingen gevoerd over de mogelijk heid, dat die gezelschappen een beperkt aantal voorstellingen voor de televisie zul len verzorgen. De minister deelt voorts mee, dat hij, overeenkomstig een gunstig advies van de Raad voor de Kunst, bereid is te over wegen of aan de stichting Werkgroep voor Experimenteel Toneel voor dit jaar nog een bescheiden rijkssubsidie kan worden verleend. Naar aanleiding van het rapport van de vereniging van Nederlandse ge meenten over de toneelsubsidiëring zegt de minister niet te verwachten, dat dit rapport op korte termijn een drastische wijziging in de subsidiëring van toneelge zelschappen door lagere overheidslicha men zal kunnen bewerkstelligen. Maai bij hoopt wel, dat vele gemeenten de in dit rapport gegeven wenken ter harte zul len nemen. De minister beantwoordt de vraag, of hij bereid is de plannen tot concentratie van de beide bestaande Amsterdamse bal letten te steunen, bevestigend. Wel is in de met de gemeente Amsterdam over de ze aangelegenheid gevoerde besprekingen door hem gesteld, dat de positie van Het Nederlands Ballet niet in gevaar zou mo gen worden gebracht, doordat naar ver houding hogere subsidies en meer facili teiten aan de nieuwe balletgroep zouden worden verleend. Het is de minister in dit stadium niet mogelijk een standpunt in te nemen ten aanzien van de vraag, of beide balletten op den duur op gelijke voet zouden moe ten worden gesubsidieërd. De minister zegt ook, dat de Raad voor de Kunst nog geen advies heeft uitgebracht over een wettelijke regeling van de kunstsubsidië ring. Men is thans bezig aan een voorbe reidende studie. Advertentie RUIME KEUS IN DIVERSE MERKEN Gen. Cronjéslraat 148 - Telefoon 53570 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de jeugd. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12,25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Gram. 15.00 Radio-philharm.orkest en solist. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Barok-ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Populaire muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Instr. septet. 18.50 Sociaal perspectief caus. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaal sportuitslagen. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 VARA. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Voor de vrcuw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 De grootste muziekklas ter wereld, c:-.us. 11.50 Gram. 12.00 Promenade-ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Promenade-ork. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Ork.conc. 13.55 Beurs ber. 14.00 Sopr. en piano 14.25 Alles op één kaart. 15.20 Gram. 15.45 Voordr. 16.05 Gram 1635 Idem. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianospel. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Amus.muziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20,00 Nieuws. 20.05 Concertge bouworkest en solist. (In de pauze: Plm. 20.30— 20 45 Verhaal van twee steden, caus.). 21.35 De volmaakte misdaad, hoorsp. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen van New York. 23.25—2400 Gram BRUSSEL. 324 M. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 12.55 Koersen 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 En gelse les. 14.15 Lichte muz. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Solistenconc. 16.35 Bulgaars volks lied. 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.15 Voor de kin- fleren. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijd. 20.40 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Internat. Ksdio-Universiteit. 22.30 Lichte muz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 At- 'entie. 21.05 Telediscoparade. 21.15 Kunstkroniek. 'r Ta? geperst. 22.10 Dagsluiting. Minister Cals stuurt niet aan op een verhoging van de luisterbijdrage, zo zegt hji in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn departement voor 1959. Teneinde het hoof te kunnen bieden aan de bestaande finan ciële moeilijkheden, gedurende de laatste jaren zullen de begrotingen van de bin nenlandse omroep en van de Wereldom roep in overleg met de regeringscommis saris voor het radiovvezen zo krap moge lijk worden opgesteld. Door deze maatregel en mede dank zij de gunstiger opbrengsten der luisterbij drage, is het mogelijk gebleken in de jaren 1956 en 1957 voor de binnenlandse omroep respectievelijk 'n bedrag van ƒ1.461.880,21 en 383.743,56 toe te voegen aan de reserve, terwijl in dezelfde jaren voor de Wereld omroep respectievelijk een bedrag van 429.855.59 en 112.837,09 aan de algemene reserve gedoteerd werd. De jaarcijfers over 1958 zijn nog niet bekend. Met betrekking tot de vraag over hot bouwen van het fm-zendernet deelt de minister mede. dat met het oog op het behoud van de aan Nederland op de con ferentie van Stockholm toegewezen fre- quenties, de algehele invoering van ce fm-omroep niet te lang kan worden uit gesteld. De laatste derde fase van het plan voor de bouw van een fm-net voor Nederland omvatte de bouw van zenders in Goes, Noordholland en Lopik alsmede van hulpzenders in Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage, waarmede het westen en midden van Nederland kunnen worden bestreken. Inmiddels zal de nieuwe mast van de televisieze?:der in Lopik aan zienlijk hoger worden dan oorspronkelijk Advertentie Rijksstraatweg 59 Haarlem-Noord Select 80 bas 5 reg. 270.- Nederland wil uitbreiding hebben van zijn tv-zendmogelijkheden. Op de inter nationale conferentie van PTT-organisa- ti.es die deze zomer in Genève wordt ge houden, zal de Nederlandse delegatie ver zoeken over een tweede zendernet te mo gen beschikken. Hierdoor wordt het mo gelijk in Nederland een tweede program ma te starten. Het thans ter beschikking staande net laat zulks met het huidige programma niet meer toe. Naar wij van PTT-zijde vernemen, staat nog niet vast aan welke organisaties of organisaties het tweede programma- zal worden toevertrouwd, indienover het 'tweede zendernet zou kunnen worden beschikt. De mogelijkheden zijn, dat ook de leiding van het tweede programma aan de NTS wordt toegewezen, of dat een commerciële organisatie gebruik zal mogen maken van het tweede zender net. De regering zal hierui moeten be slissen. De Nederlandse delegatie naar de con ferentie in Genève zal onder leiding staan van ir. J. D. H. van den Toorn, die 1 mei als directeur-generaal van de PTT wordt gepensioneerd, maar zijn functie in Genève zal blijven vervullen. Op de conferentie zal worden gesproken over de wijziging van de golflengten voor televisie. Volgens berekeningen van de Utrecht ;e Sterrenwacht, zijn de Russische Spoetnik III en de Amerikaanse Explorer IV elkaar vanmorgen om even over half vijf boven Midden-Nederland gepasseerd. Helaas be dekte het dikke wolkendek deze ontmoe ting tussen oost en west op hoog niveau voor het oog der waarnemers. was ontworpen, namelijk driehonderdvijf tig meter in plaats van tweehonderd. Ten gevolge hiervan wordt thans de mogelijk heid bestudeerd om de uitvoering van de laatste fase van het fm-plan aanmerkelijk te vereenvoudigen. Het vraagstuk van de financiering van de televisie is in studie, waarbij de wen selijkheid geleidelijk tot. verdere uitbrei- ding van de zendtijd over te gaan, als uit gangspunt wordt genomen. De regering is overigens van oordeel, dat de door het rijk voorgeschoten bedragen zo spoedig moge lijk. zij het geleidelijk, zullen dienen te worden terugbetaald. Zodra de regering haar standpunt ten aanzien van de reclame in de televisie zal hebben bepaald, wordt een nota bij de Tweede Kamer ingediend. Uit sprank kort geding De president van de Haarlemse recht bank, mr. F. P. E. Bloemarts, heeft van morgen uitspraak gedaan in een kort ge ding, dat de 44-jarige Haagse koopman A. Fraterman aanhangig had gemaakt tegen de directie van de Linnaeushof in Benne- broek. De heer Fraterman had geëist dat hij voor de verkoop van souvenirs tot het terrein van de hof zou worden toegelaten, zulks op straffe van een dwangsom van 250 per dag. Hij had dit gedaan omdat hij dit jaar niet bij de exploitatie van de souvenirwinkel in de Linnaeushof is be trokken. De president van de rechtbank heeft de heer Fraterman in het ongelijk gesteld en de eis ontzegd. Eiser werd tevens veroor deeld in de kosten van het geding, 156. In de overwegingen die tot deze uit spraak hebben geleid, komt de president ondermeer tot de conclusie dat de souvenir winkel per seizoen wordt verpacht. Eiser heeft ten onrechte aangenomen dat hij dit jaar voor de exploitatie van de souvenir winkel in aanmerking zou komen. Uit niets is gebleken, dat dit ook inderdaad het geval zou zijn. De rechtbank te Roermond heeft een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd aan de uit Bayreuth afkomstige Duitser H. N., die op 19 november van het vorige jaar onder Swalmen de 41-iarige Venlose taxi chauffeur H. Emons. met een schot uit zijn pistool om het leven heeft gebracht. De rechtbank veroordeelde N. wegens doodslag. In de afgelopen nacht is een arbeiders woning in Deinum nabij Leeuwarden uit gebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat het gezin, bestaande uit vader, moeder en vier kleine kinderen zic'p slechts met moeite kon redden. Het huiS werd bewoond door de familie F. van der Wal. De moeder was om half twee ri'og even beneden geweest en hoorde enige tijd later iets vallen in de kamer. Toen zij ging kijken, stond de kamer in lichter laaie en was er een verstikkende rook. kinderen te redden. Zij vonden onderdak bij de buren. Van het huis en inboedel bleef slechts een puinhoop over. De Rotterdamse politie heeft enige jon gens van 16 tot 19 jaar gearresteerd, die zich intensief bezighielden met het leeg roven van automaten. De jongelui opereerden in de meeste ge vallen per bromfiets, zodat zij zich snel konden verplaatsen. Het was geen zeld zaamheid wanneer op één avond op ver schillende punten van Rotterdam automa ten waren leeggeroofd. De knapen hebben reeds meer dan vijftig diefstallen, hoofd zakelijk van rookartikelen, snoepgoed en hartige hapjes bekend. Toen de politie de helft van de bende in de cel had opgeslo ten werden er nog steeds diefstallen uit automaten gepleegd. De andere helft was rustig doorgegaan met de roverijen. Zoals gemeld heeft de Nederlandse Toonkunstenaarsbond dezer dagen bij de minister van Sociale Zaken geprotesteerd tegen het te werk stellen van veertig bui tenlandse musici, die voorstellingen van de Italiaanse Opera hier te lande begelei den. Naar aanleiding van dit protest deelt de impresario van de Italiaanse Opera, de heer Meijer Hamel mede, dat hij de Ne derlandse musici zeker niet heeft, willen benadelen. De gang van zaken, aldus de heer Meijer Hamel, was als volgt: alvo rens een buitenlands orkest te engageren werd getracht 'daarvoor een bestaand Ne derlands ensemble te contracteren. Daar toe heeft, het bureau van de heer Meijer Hamel zich onder meer gericht tot het Utrechts Stedelijk Orkest, tot het Over ijssels Filharmonisch Orkest, tot het Fries en het Noordhollands Filharmonisch Or kest en tot het Westnederlands Symfonie Orkest. Geen van deze orkesten bleek ech ter beschikbaar. Plet gewestelijk arbeids bureau dat hiervan op de hoogte werd ge steld, heeft toen zelf gepi-obeerd een Ne derlands Orkest te vinden. Toen dit. ech ter ook niet lukte, gaf het rijksarbeids bureau in Den Haag toestemming om het ensemble, dat de Italiaanse Opera als vast orkest reeds begeleidde, mee naar Neder land te laten komen. Er zijn op het ogen blik, aldus de heer Meijer Hamel, geen goede werkloze musici in ons land te krij gen, in elk geval niet van dien aard. dat zij operavoorstellingen op een behoorlijke manier kunnen verzorgen. In Amsterdam was het bijvoorbeeld in het geheel niet mogelijk hoornisten te contracteren. De heer Meijer Hamel meende overigens dat toch ook rekening gehouden moet worden met het publiek, dat terecht om kwaliteit vraagt, en zeide dat het rijksarbeidsbu reau gezien deze omstandigheden, daar om bij uitzondering toestemming heeft verleend een buitenlands orkest te laten optreden. Van de zijde van het rijksarbeidsbureau deelde men ons desgevraagd mede, dat de door de heer Meijer Hamel gegeven toelichting volkomen beantwoordt aan de gang van zaken. Advertentie 0f angst bij voorbaat b]j iederë ïap eten? Rrt rrsTiwe; Rennies nemen - en.... altijd zorgen dai ge ze bij de hand hebt. Een of twee Rennies - gewoon laten smelten op de tong - neu traliseren al het overtollig maagzuur dat uw pijnen veroorzaakt. En zo wordt uw zuur- brand geblust in een paar tellen. Heerlijk middel die Rennies - en ze smaken nog lekker ook. Oeiwat schrok Tumbo. Hij had de stok in zijn val losgelaten; de netjes maren opengesprongen en de meloenen, die hij naar de markt wou brengen, rolden over de rand. van het bergpad naar beneden Daar ging zijn koopwaar, de diepte in. Tumbo keek treurig de vruchten na over de rand. Nu kon hij geen cent meer verdienen vandaag! Ja, dat ivas wel heel jammer ook. Moeder had de mooiste suiker meloenen er voor uitgezocht; en die was hij hu kwijt8485 De Haarlemse rechtbank heeft dinsaug in staat van faillissement verklaard: G. W. J. Oosterhof, autorij-instructeur. handelende onder de naam „Autorijschool- Veilig Verkeer", te Haarlem, Dullaert- straat 28, verblijfhoudende te Overveen Julianalaan 97. Rechter-Commissaris mr. J. D. Vink. Curator mr. W. Boers, advo caat en procureur, Prins Mauritslaan 113 te Overveen. N. Jacobs, chauffeur, Kerkstraat 53 te Wormerveer. Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. C. J. Doorenbos advocaat en procureur, Zaanweg 66 te Wormerveer. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd, het fail lissement van M. J. Rolvink, aannemer- timmerman, Velserduinweg 254 te IJmui- den Rechter-Commissaris: mr. J. P. Pe tersen. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur, Vondellaan 20 te Beverwijk. Bij arrest van het gerechtshof te Am sterdam is, na hoger beroep, vernietigd hei vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij F. Vrijhof sr., opkoper, Van Ga lenstraat 13 te IJmuiden, in staat van fail lissement is verklaard, met benoeming van: mr. W. Boers, advocaat en procureur te Overveen, Prins Mauritslaan 113, tot curator. Bij de in aanbouw zijnde verzorgings flat „Oldenborgh" te Zeist is als eerste in Nederland een torenlift voor personen en goederen geplaatst. De staalconstructie is dertig meter hoog. Het is een nieuw hulp middel in de bouwsector, dat totnogtoe slechts in Scandinavië werd toegepast. De nieuwe uit Zweden geïmporteerde lift vervangt bij hoge bouwwerken voor een groot deel het tijdrovende en kostba- bare omhoogbrengen van arbeiders en bouwmaterialen via de steigers. De lift kan maximaal 17 personen of 1400 kg. goe deren met een snelheid van 0.65 meter per seconde omhoog brengen. Er bestaat ook nog eert sneller type van 1.2 meter per se conde. Zouden de stalen kabels breken, dan korrit automatisch- een vangmechanïs- me in werking, dat de kooi stopt in zijn beginnende val. Vrijstaand kan de lift, die in secties van één meter wordt opgetrok ken, een maximale hoogte krijgen van 22 meter. Indien de lift aan een muur of aan de fundering van een bouwwerk wordt verankerd kan men hem maximaal hon derd meter hoog optrekken. Advertentie 25. „M'n arm klein meisje Haar ogen stonden vol tranen. Hoe graag had ik haar gezegd, dat ze iets beters verdiende dan deze aar zelende houding van John Somerset. Ik zweeg echter. Vele vrouwen zouden zich gelukkig hebben geprezen, wanneer John Somerset aandacht aan hen had geschon den. Deze zelfde mensen, die Leonoor miskenden, waren vol waardering voor de charmes van deze vreemde in ons midden. „Jay, hij martelt mij.zie je niet, hoe ik verander? Zo kan 't niet voortgaan". Ik drukte haar tegen mij aan en ze verweerde zich niet. Ze was als een kind, dat troost nodig had. „Zeg hem, dat ik van jou houd. Zeg hem, dat ik met je wil trouwen. Misschien komt hij dan tot een besluit.. Misschien wordt hij daardoor wakker geschud". „Ik ben een slechte leugenaar.... ik kan niet bedrie gen". We stonden samen vér van de buitenwereld ver wijderd in mijn werkkamer: twee in het wit geklede figuren in het verblindend witte licht van de januari zon. „Maar 't is geen leugen lieveling...." zei ik zacht. Ze maakte zich van mij los, er kwam een vuurrode blos op haar wangen. „Waaromfluisterde ze, „moest ik van hém gaan houden? Hoe meer hij mij pijn doet en prikkelt, hoe méér ik me tot hem aangetrokken schijn te voelen, 't Is niet de eerste keer, Jay, dat ik verliefd ben, maar 't is wel de eerste maal, dat ik 't openlijk erken en er over spreek". „Verlies de moed niet, Leonoor! Vaak heeft bet leven 't beter met. ons voor dan wij zelf. Als we de macht hadden zelfstandig ons lot te wijzigen, dan zouden we vaak heel domme dingen doen. Laat de tijd 't leren. Wees niet verdrietig, maar tracht zonder zorgen te zijn. Geniet van je samenzijn met John Somerset! Want je vindt 't heerlijk om met hem uit te gaan. nietwaar? Mis- serhien zal 't echter later een geluk voor je zijn, met heel iemand ander te trouwen. „Zeg dat niet, Jay, zeg dat niet!" Hoewel ik van haar hield, ging mij haar geluk boven alles, en dus begon ik over haar volgende ontmoeting met John Somerset te spreken. „Wanneer zie je hem weer?" „Morgenavond. Vanavond had hij iets anders". „Waar moest hij heen?" Er was in Umtali weinig gelegenheid om uit te gaan. „Ik weet 't niet. Ik heb 't hem niet gevraagd". Diep in mijn hart was ik verbaasd over de verande ring, welke in Leonoor had plaats gevonden. Ze leek weinig meer op de beheerste, jonge verpleeg ster, die mij om vakantie in de maand mei was komen vragen „M'n lieve kind, verlies vooral de moed niet!" zei ik zo overtuigend mogelijk. „Je gaat nu weer aan je werk en je zult zien, 't is morgenavond voor je 't weet!" „Morgen zal hij opnieuw over zijn gestorven vrouw spreken en als hij mij aan het eind van de avond hier terug brengt en mijn hand met grote innigheid kust, zal er niets veranderd zijn. Dan zal ik weer alleen zijn met die martelende onzekerheid en met dat afschuwe lijke gevoel, dat ik eigenlijk helemaal niets van hem be grijp". Ik bleef even zwijgen. Ik had grote moeite niet toe te geven aan mijn verlangen haar in mijn armen te nemen. Ik verwenste die vreemde man, die haar verdriet be zorgd, terwijl ik niets liever had gedaan dan haar met rnijn tederheid en liefde te omringen. Diep in mijn hart was ik ervan overtuigd,.dat mijn tijd ook zou komen „Leonoor, heus je moet niet zo piekeren! Je doet, alsof li ij niets om je geeft. Vergeet de schim van Caroline So merset, die jullie samenzijn minder prettig maakt. Zeg hem een volgende keer, dat hij niet altijd in het verleden moet graven, dat hij de doden met rust moet laten, en maak hem duidelijk dat jij springlevend bent en dat je niet wenst te wachtenTot ziens, lieve kind, ga nu weer aan het werk". Januari kroop voorbij. Februari was drukkend heet. Het was een ondraaglijk warme zomer. De geur van de jasmijn was zo bedwelmend, dat ik er 'snachts niet van slapen kon. Toen ik op de 3de februari een partijtje golf met Martin Randall wilde gaan spelen, liep ik John Somerset tegen het lijf. Ik schrok van zijn weinig florissant uiter lijk. Hij zat op het terras van het clubhuis en zag er opvallend slecht uit. Hij scheen niet van plan te zijn om te spelen. Hij was een zéér goed golfspeler, één van de beste, die er ooit in Umtali geweest waren. Door zijn prestaties in deze sport was hij nog meer gestegen in de achting van de mensen hier, bij wie de golfsport zeer geliefd is. Hoewel hij pas 34 was, zag hij er stellig uit als 40. Doch met zijn rijzige gestalte, brede schouders, het bij de slapen grijzende haar en zijn wonderlijk aantrekke lijke gezicht met de lichtgrijze ogen, deed hij het hart van menig jong meisje sneller kloppen. Eigenlijk kwam iedere vrouw in de ban van John So merset. Hij kon de „beste partijen" van Umtali krijgen, maar hij ging nergens op in. En iedereen raakte met de gedachte vertrouwd, dat hij de herinnering aan zijn overleden echtgenote trouw wilde blijven Binnen het halve jaar dat hij hier was had hij echter dat besefte ik maar al te goed Leonoor Malherbe volkomen onder zijn invloed gebracht, 't Was alsof ze zich weerloos ten opzichte van hem voelde. Op die be wuste 3de februari, toen ik dus met Martin Randall een partijtje golf zou gaan spelen, trof ik onze kampioen- golfspeler aan op het terras van het clubhuis. Er stond een glas whisky voor hem, en hij zag er miserabel uit. „Dag John." begroette ik hem. „Hallo, Jay!" Hij lachte en liet daarbij zijn prachtige witte tanden zien. „Wat scheelt er aan? Je ziet bleek." Dit was niet louter een beleefdheidsvraag. John glim lachte opnieuw, maar het leek geforceerd. Hij haalde zijn donkere bril te voorschijn en zette deze op. Merk waardig. hoe het uiterlijk van iemand door zo'n donkere bril verandert! Ik kon nu alleen nog zijn mond,- met de sterke bijna roofdierachtige tanden zien, zijn kin en zijn hoge, op intelligentie wijzende, voorhoofd. Zijn gezicht kwam mij opeens wreed voor. Hij wiste zich met een zakdoek langs de slapen. „Die afschuwelijke hitte!" zuchtte hij, „Ik kan er niet meer tegen". „We hebben je de laatste dagen nergens gezien." Door Leonoor was ik precies op de hoogte van zijn doen en laten. „Ik was in Toeganda. Het is niet ver weg. maar nadat ik overdag daar op een onderneming had gewerkt, kon ik niet de energie opbrengen om 's avonds met de auto langs die stoffige, slechte wegen naar Um tali terug te rijden." (Wordt vervolgd! Kartelbesluit. De Hoge Raad heeft de beroepen verworpen van acht zuurkool fabrikanten en het Centraal Verkoopkan toor voor de Zuurkoolhandel, die door het Haagse gerechtshof wegens overtreding van het Kartelbesluit ieder veroordeeld zijn tot 300 boete De overtreding bestond hierin, dat zij aan het ministerie van Eco nomische Zaken geen kennis gaven van de oprichting van het verkoopkantoor. Opruiming. De Amsterdamse politie zal beginnen met het opruimen van de tal rijke voertuig wrakken, die het stadsbeeld ernstig ontsieren. In de Riekspolder wor den de wrakstukken opgeslagen om later te worden geveild als er geen eigenaar komt opdagen. Een nieuwe bepaling in de politieverordening verbiedt het plaatsen van voertuigwrakken op de openbare weg. Dam vervangt brug. In Dordrecht is een dam in gebruik genomen, die de uit 1871 daterende spuibrug heeft vervangen. De vervanging van de oude brug door de dam is het eerste werk, dat in het kader van het ingrijpende saneringsplan gereed is gekomen. In de toekomst zal de spui- haven gedeeltelijk worden gedempt. Op de aldus verkregen ruimte zal een boulevard worden aangelegd. Ook voor het gerechtshof te Amster dam heeft een 37-jarige wijkverpleegster uit Ouderkerk volgehouden onschuldig te zijn aan de diefstal van 1035 ten nadele van een bejaard echtpaar in Ouderkerk. Zjj bevindt zi.qh sedert augustus in pre ventieve hechtenis. De procureur-gene raal vroeg bevestiging van de straf, haar door de rechtbank opgelegd: een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Het geld was verdwenen uit een blikje, dat de oude man in zijn bedstee bewaarde. Hij had bij een val een hersenschudding op gelopen en werd enige tijd door de ver dachte verpleegd. De raadsman, mr. P. M. Witteman, achtte de bewijzen zo zwak, dat er zijns inziens vrijspraak moest volgen. Hij be toogde, dat de oude man niet eens heeft kunnen vertellen hoeveel geld er in het blikje aanwezig was, hoewel hij het bijna dagelijks zat te tellen. Pleiter achtte het mogelijk dat de oude mensen het zich verbeeld hebben iets kwijt te zijn. Maar zelfs als er werkelijk gestolen is, dan blijft het toch zeer goed mogelijk, dat iemand anders dit heeft gedaan. Nu niet onomstotelijk vaststaat dat er geld is verdwenen, moet het hof zich niet laten leiden door de wetenschap dat de verdachte al eens eerder wegens diefstal is veroordeeld, aldus mr. Witteman. Op 21 april zal het hof arrest wijzen. Stadsschouwburg: woensdag en donder dag besloten voorstellingen. Concertgebouw: woensdag 20 uur: con cert Haarlems Christelijk Mannenkoor; donderdag besloten voorstelling. Grote Kerk: donderdag 1516 uur: orgelconcert door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Mardi Gras", a.l. Frans Halstheatcr: woensdag en donder dag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Zoetwaterma- rtozen", a.l. Lido Theater: tot en met donderdag 14 en 16.15 uur: „Ik ben er kapot van", a.l.; 19 en 21.15 uur: „Helden van de woestijn", 14 j. Luxor Theater: woensdag 20 uur: „Made leine, tel. 136211", 18 j.; donderdag 14 en 20 uur: „Margaretha Gauthier", 18 j. Minerva Theater: donderdag 20.15 uur: „De man met dè wassen beelden", 18 j. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De vrouw die tweemaal leefde", 18 j. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De gebrandmerkte vluchteling", 18 j. Studio Theater: tot en met donderdag 14 en 20 uur: „Bridge on the river Kwai", 14 j. Theater Monopole: (Zandvoort): woens dag 20 uur: ..De Mau-Mau slaat toe", 18 j.; donderdag 20 uur: „De slag om Arnhem", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.3022.30 uur: avondopenstelling met knars verlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot 20 april werkdagen 10—12.30 en 13.30—17 uur: zondag 14—17 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 1022 uur: Expositie Arie Kater. Galerie Espace (Klein Heiligland 36): tot 12 april werkdagen 11—17 uur: Expositie Comeille. (Verder raadplege men de rubriek .Uitgaan in Haarlem" van 3 april).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6