Systeembouw voor scholen Indonesië verwerpt Nederlands protest Commissie van de A.N.O.F. beveelt een andere regeling aan C hefarme 4 De vergoeding voor de van Joodse Nederlanders geroofde inboedels Verlening bijdragen aan behoeftige geesteszieken eindigt 1 januari Eervolle afsluiting van Adenauer's actieve staatsmanschap Minister Cals wil zo nodig voorrang verlenen en groter volume toewijzen 9 RAPPORT OVER SCHOOLVAKANTIES Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Duitse regeringsinstanties werken reeds aan een regeling voor de uitbetaling Zeven doden in het verkeer Veertig jaar bij P.E.N. Russische diplomaten door Argentinië uitgewezen Tom Mboya waarschuwt Centraal-Afrikaanse Federatie Provinciale Staten van Noordholland Ludmilla Tcherina gaat terug naar Parijs Eerste prijs KNVB-toto voor vier winnaars Nieuwe tulp wordt naar s.s. „Rotterdam" genoemd Op 30 april weer defile in de paleistuin Kort nieuws Wijziging in de Westduitse politiek kan niet uitblijven WOENSDAG 8 APRIL 195 9 Een commissie van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over va kantiespreiding en uitbreiding en verschui ving van vakanties. Bepleit wordt de in voering van een voorjaarsvakantie, ver lenging van de herfstvakantie en eventu eel verkorting van de zomervakantie. In het rapport wordt geconstateerd dat in Nederland over het algemeen veel minder vakantie wordt gegeven dan in andere Europese landen. Daaruit wenst de com missie echter niet te concluderen, dat er meer vakantie moet zijn, omdat de rege lingen in het buitenland evenmin weten schappelijk gefundeerd zijn. De commissie zegt, dat de lange zomer vakanties zijn ontstaan om het kind meer te doen genieten van de periode van lange dagen en zonneschijn. Of deze regeling zinvol is laat de commissie buiten be schouwing De andere vakanties zijn steeds gegroepeerd om christelijke feestdagen. Een enquête heeft uitgewezen, dat over het vakantievraagstuk geen duidelijke opvatting bestaat in kringen van ouders, onderwijzers en artsen. Tachtig percent van de geënqueteerden vindt de huidige regeling wel goed Van alle leerkrachten bij het onderwijs heeft nog niet één per cent antwoord gegeven op de vragen. Van de ingezonden antwoorden luidde meer dan de helft, dat verandering van de huidige regeling niet nodig was. Van de 255 school artsen zonden 122 een antwoord in en 84 percent van hen ging akkoord met de hui dige regeling. Voor het kleuter- en gewoon lager on derwijs adviseert de commissie de vol gende vakantieregeling: een zomervakan tie. die begint op de laatste zaterdag in juni en die 26 dagen duurt, in het begin van oktober acht dagen, een kerstvakantie van 21 december lot en met 3 januari, in het begin van maart acht dagen en in de eerste week in mei acht dagen, totaal dus 60 schooldagen vakantie. Voor scholen voor voortgezet onderwijs zou minder frequent vakantie kunnen worden gegeven, omdat oudere leerlingen waarschijnlijk veel lan gere werkperioden kunnen verdragen en dat ook wel moeten als voorbereiding op de maatschappij. Bij een zomervakantie van ongeveer 1 juli tot half augustus kan een herfstva- Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te ntetenm Daarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe1» voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. kantie niet, achterwege blijven. De kerst vakantie voor deze scholen wil de com missie op 14 dagen stellen, gevolgd door een lange werkperiode tot 24 april, slechts onderbroken door vier dagen paasvakantie, totaal 73 dagen vakantie. De commissie ziet geen reden voor di verse soorten van onderwijs verschillen de vakanties in te stellen, omdat veronder steld mag worden dat voor alle leerlingen de inspanning gelijk blijft. Langer dan drie maanden aan een stuk schoolgaan acht de commissie echter niet wenselijk. Ten aanzien van de landbouwverloven merkt de commissie nog op dat op onge veer twee-derde van het aantal scholen in de agrarische gebieden vrijwilig geen ge bruik wordt gemaakt van de mogelijkheid voor de leerlingen, landbouwverlof te ne men. De commissie acht de tijd rijp om de mogelijkheid tot dit verlof uit de Leer plichtwet te verwijderen. Mevrouw Roosévelt en Lady Churchill in gesprek tijdens een litteraire lunch in het Dorchester Hotel aan de Park Lane in LondenDe lunch werdge geven ter gelegenheid, van het ver schijnen van de autobiografie van mevrouw Roosevelt: „On my own". BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Dinsdag is in het Grote Gasthuis in Haarlem overleden de 66-jarige mejuf frouw P. C. Hoek uit Utrecht die maan dagmiddag betrokken was by een aanrij ding op het Kennemerplein. Zy werd toen aangereden door een autobus, die moest uitwykcn voor een slingerende wielrijder. Mejuffrouw Hoek viel en moest met een zeer ernstige hersenschudding en een neus- wond naar het Grote Gasthuis gebracht worden. Op de Hoofdweg te Ernst is een auto, bestuurd door de 37-jarige mevrouw A. van 't Wel-Nierboer uit Vaassen, gedipt en tegen een boom gereden. De bestuurster was vrijwel op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd. In Drachten is het 5-jarig jongetje Kedzer de Vries onder een met een paard bespannen vrachtwagen terecht gekomen en zo ernstig gewond, dat het. kort na aan komst in het ziekenhuis is overleden. De 76-jarige H. Berendsen, die dinsdag 31 maart bij het oversteken door een auto werd aangereden, is in het R.K. Zieken huis te Groningen aan zijn verwondingen overleden. In Maassluis is de 42-jarige wegwerker J. F. van Luyk door de uit de richting Dordrecht komende trein aangereden en gedood. Hij was op het emplacement bezig met het vernieuwen van wisselbouten. In het Diakonessenhuis te Utrecht is in de afgelopen nacht aan haar verwondingen overleden de 47-jarige mevrouw J. Zwe- rus-Slijkhuis uit Doorn, die als bestuur ster van een personenauto op 1 april in volle vaart tegen een boom op de stations straat te Barneveld was gebotst. De 66-jarige C. Zwart is gisteren op de Zeeburgerdijk door een met zakken be laden vrachtauto overreden en op slag ge dood. De chauffeur had niets van het onge luk gemerkt, maar werd er door omstan ders op attent gemaakt. Zij hadden ech ter niet gezien hoe de aanrijding was ge beurd. Bij het slachtoffer lag een fiets, het is niet bekend of hij hierop reed of ermee aan de hand liep. Op 10 maart was het veertig jaar ge- Aden, dat de heer J. van den Berg, Hard- '■raverslaan 34, Santpoort, in dienst trad bij het P.E.N. in Bloemendaal. Als gevolg van ziekte van de jubilaris moest de vie ring van zijn jubileum tijdelijk worden uitgesteld. Deze zal thans morgen plaats hebben. De heer Van den Berg, die chef is van de afdeling laagspanningsadmini- stratie, van het P.E.N. zal op die dag van drie tot vijf uur recipiëren in restaurant Velserend in Santpoort. Duitse regeringsinstanties zijn bezig een administratieve regeling uit te wer ken, waarmee men zo spoedig mogelijk kan overgaan tot uitkering van schade vergoedingen voor tijdens de oorlog ge roofde Joodse bezittingen of eigendommen van mensen, die Joodse onderduikers in huis hadden, zo deelt het Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie mede. Totaal heeft Duitsland voor deze vergoedingen ander half miljard mark uitgetrokken, waarmee niet alleen gedupeerden uit bezette Wcst- europese gebieden, maar ook de Duitse Joden gedeeltelijk schadeloos gesteld zul len worden. Voor de Nederlandse slachtoffers heb ben de stichting JOKOS (een stichting van Joodse kerkgenootschappen en sociale or ganisaties voor schadevergoedingsaange legenheden) en de L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sarphatistraat), beide te Amsterdam, ieder een collectief verzoek tot schadevergoeding ingediend. De .TO- KOS heeft voor 30.000 gedupeerden uit Ne derland schadevergoeding verzocht voor meubelen die tijdens de ooi-log naar Duitsland zijn weggevoerd. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie heeft in Berlijn de bewijzen over legd, dat ten minste 80 percent van deze meubelen inderdaad naar Duitsland is ge transporteerd. De totale vooroorlogse waarde van deze 30.000 inboedels is ge schat op 81 miljoen gulden (gemiddeld 2700). In overleg met de JOKOS is in middels in Berlijn besloten in verband met de waardevermindering van het geld thans 3,4 maal zoveel uit te keren, dit èchtër' met de beperking, dat van het op dezewijze berekendef totaal slechts 80 per cent zal worden uitgekeerd, waarop dan ook nog in mindering zullen worden ge bracht alle vergoedingen, die in de na oorlogse periode door de Nederlandse Schade-enquêtecommissies zijn uitge keerd. Verwacht wordt dat voor de geroofde 30.000 inboedels nu door Duitsland circa 150 miljoen gulden zal worden vergoed. De Nederlandse regering heeft er van af gezien de door de schade-enquête-commis- sies uitgekeerde bedragen van Duitsland terug te vorderen. Indien men dit wel zou hebben gedaan zou een van de gevolgen zijn geweest, dat dit ten laste zou zijn ge gaan van de uitkeringen aan de particu lieren. Sieraden De L.V.V.S heeft namens 13.000 gedu peerden verzoeken ingediend tot schade vergoeding voor door de Duitse bezetters in beslag genomen zilveren en gouden voorwerpen en sieraden. Voorlopig is nog DJAKARTA (UPI) Het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag het Nederlandse protest over de nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië afgewezen. „De regering ver werpt het Nederlandse protest omdat het inmenging in de Indonesische jurisdictie vormt," aldus een verklaring van het mi nisterie, waarin betreurd wordt, dat de Nederlandse regering „altijd protesteert tegen stappen, die door Indonesië als een onafhankelijke en soevereine staat, zijn gedaan." Het Nederlandse argument, dat de In donesische actie in strijd was met het vol kenrecht werd eveneens van de hand ge wezen. „Mogen wij de Nederlandse rege ring eraan herinneren, dat de nationalisa- tiewet was gebaseerd op de soevereiniteit van het land, een principe, dat door het volkenrecht erkend is?" aldus het Indone sische antwoord op het Nederlandse pro test van februari jongstleden tegen de na tionalisatie van enkele honderden Neder landse bedrijven in Indonesië. „Het is duidelijk dat de stappen betref fende nationalisatie, door Indonesië geno men, vallen onder 's lands jurisdictie, en dat elke inmenging van buiten inmenging vormt in de jurisdictie van een soeverei ne natie, hetgeen onnatuurlijk en onaan vaardbaar is," aldus de verklaring. De Indonesische regering verklaarde voorts, dat verplichting tot het betalen van compensatie in het geval van natio nalisatie niet unaniem is overeengekomen zoals het volkenrecht vereist. Zij gaf ech ter te kennen, dat Indonesië haar verplich ting schadevergoeding te betalen reeds heeft erkend. „We zijn verwonderd over een dergelijke verklaring, afgelegd door een land, dat in de UNO de Zuidafrikaan- se politiek van rassendiscriminatie heeft gesteund," aldus de verklaring, zeggende dat deze kwestie uitsluitend een aangele genheid is van Zuid-Afrika. „De regering betreurt het, dat de Ne derlandse regering steeds protesteert te gen de wettige stappen, gedaan door In donesië, maar zij is niet bereid de motie ven te onderzoeken, die natuurlijk in ver band staan met. de houding van de Ne derlanders tegenover Indonesië". niet te zeggen hoe hoog voor deze geval len de schadevergoeding zal zijn, omdat in tegenstelling tot de inboedels de waar de ervan nog zal moeten worden vastge steld. Voorts zijn in Berlijn enkele parti culiere claims ingediend voor allerlei kost baarheden, die tijdens de oorlog uit Jood se bibliotheken en synagogen zijn verdwe nen en naar Duitsland zijn weggevoerd. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie meent, dat de uitkering voor de in boedels het. eerst op gang zal komen, al zal deze vermoedelijk niet voor het einde van dit jaar beginnen. Het kan echter nog jaren duren voor alle 30.000 gedupeerden een schadevergoeding hebben ontvangen, mede in verband met het onderzoek naai de erfrechten van nabestaanden. BUENOS AIRES (Reuter) De Argen tijnse regering heeft vijf communistische diplomaten uitgewezen, vier Russen en een Roemeen. De Russen zijn ambassa deraad Belov, eerste secretaris, Dikonov, culturele secretaris Monokov en handels- employé Ivasjov. De Roemeen is Alexis Marin, cultureel secretaris. De uitwijzing houdt verband met de re cente arbeidsonrust. Belov zou politieke activiteit hebben bedreven en zich hebben ingelaten met Argcntinië's binnenlandse aangelegenheden. De anderen worden be schuldigd van onruststokerij. Vrijdag hebben vakverenigipgsledcn in Buenos Aires zes uur lang met de politie 'gevochten, waarbij een dode viél; Het is bekend dat ten minste twee communisti sche gemeenteraadsleden een actieve rol bij de ongeregeldheden hebben gespeeld. Er zijn aanwijzingen dat nog meer com munistische diplomaten zullen worden uitgewezen. In diplomatieke kringen gaat het gerucht dat Argentinië, Chili en Uru guay mogelijk de betrekkingen met de Sovjet-Unie zullen verbreken. (AFP) Volgens het Mexicaanse blad Novedades zullen deze week nog twee Russische diplomaten Mexico moeten ver laten: de militaire attaché en een ambas sadesecretaris. Er zouden nog meer diplo maten van andere communistische landen volgen. LONDEN (UPI) Een vooraanstaande negerleider uit Kenya, Tom Mboya, die voorzitter was van het. Groot-Afrikaanse volkscongres in Accra, heeft op een pers conferentie in Londen gewaarschuwd, dat alle Afrikanen de inheemsen van de Cen- traal-Afrikaanse Federatie 'Nyassaland en Zuid- en Noord-Rhodesia) alle mogelij ke steun zullen geven, als deze federatie onafhankelijk wordt onder overheersing van de blanke kolonisten. De Afrikanen worden dan in een positie gedrongen, die dwingt, tot vechten, zei hij en hij voegde eraan toe, dat het aan de Afrikanen niet onopgemerkt voorbij is gegaan, hoe Cy prus zijn vrijheid won door middel van geweld. Mboya verzocht de Britse regering de premier van de Centraal-Afrikaanse fede ratie, Sir Roy Wclensky, terecht te wij zen wegens zijn dreigement .an maandag dat de federatie haar eigen weg zal gaan. De enige manier om de Afrikanen gerust te stellen is, dat de Britse regering be kendmaakt, dat de federatie binnen een jaar beslist géén onafhankelijkheid of do- minionsstatus krijgt. Mboya was dinsdag in Londen op door reis naar de Verenigde Staten, waar hij kredieten wil zien te krijgen voor het Afri kaanse vr.jheidsfonds. Met 47 tegen 13 stemmen hebben de Pro vinciale Staten van Noordholland besloten met ingang van 1 januari 1960 aan de ge meentebesturen geen bijdragen meer te verlenen in de verpleegkosten van behoef tige geesteszieken. Bij de besprekingen werden bezwaren geopperd en de heer K o o y (Partij van de Arbeid) had een motie ingediend, waarin Gedeputeerde Staten uitgenodigd werden het voorstel in te trekken en de kwestie opnieuw aan de orde te stellen als bekend is wat de wet inzake de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten inhoudt. De commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinse n, ontraadde aanvaarding van de motie ën deelde mee, dat een eventueel besluit niet inhoudt dat de belangen van geesteszieken op een minder goede wijze behandeld zullen worden. Integendeel, Ge deputeerde Staten zullen bijzondere aan dacht blijven besteden aan de zorg van geesteszieken. Niet aanvaarden van het voorstel om het verlenen van bijdragen te eindigen houdt, consequenties in. Naar het geen spreker bekend is zal het rijk in de toekomst aan de gemeenten bijdragen ver lenen hoewel daarover nog geen definitie ve beslissing bekend is. De bijdragen aan de gemeenten wordt gerekend naar de uit gaven in het verleden. Indien dan blijkt dat de provincie een bijdrage verleent dan betaalt het rijk minder uit en de bijdrage van Noordholland komt ten goede aan het rijk. Mogelijk wordt een fonds ge- formd en dat kan betekenen dat Noord holland bijdragen verleent aan gemeenten in andere provincies. Deze mededelingen verraste de meeste leden der Provinciale Staten en een nieu we gedachtenwisseling ontstond, waarbij de heer Harmsen (Arbeid) in overwe ging gaf het voorstel te wijzigen. Gedepu teerde Staten hadden immers voorgesteld de bijdragen in 1960 met tweeënhalf mil joen gulden te verminderen en in 1961 met het restant, namelijk een en een kwart miljoen gulden. De vergadering werd geschorst en na de heropening deelde dr. M. J. Prinsen mee, dat Gedeputeerde Staten hun voor stel wijzigen en in overweging geven het verlenen ven bijdragen op 1 januari geheel te eindigen. Nadat de heer K o o y zijn mo- Eind vorige week kwam het. in Buenos Aires tot ernstige ongeregeldheden toen duizenden stakers, communisten en aanhangers van oud-president Pe- rön, voor het gebouw van het minis terie van Arbeid wilden betogen. Toen de politie in actie kwam, wierpen de demonstranten barricades op in de straten. Zij keerden auto's onderste boven en staken deze in brand. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, deelt in zijn me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer mee, dat door de Stichting Ratiobouw in overleg met het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid en het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een plan voor goedkeuring van systeembouw voor scholen is ontworpen. De minister verwacht, dat dit ertoe zal leiden dat op korte termijn enkele syste men de bouwkcur zullen verwerven, waardoor de beletselen, die plaatselijke bouwverordeningen voor de toepassing van systeembouw opleveren, zullen zijn weggenomen. Het ligt voorts in de bedoe ling een gedeelte van het beschikbare bouwvolume toe te wijzen voor de bouw van scholen volgens een systeem, dat de bouwkeur heeft verworven. De toepassing van bouwsystemen voor scholenbouw heeft echter slechts zin, in dien binnen een beperkt gebied ruime mo gelijkheden voor een systeem kunnen worden geboden. Daarom zou de minister het toejuichen, indien door samenwerking tussen gemeente- en schoolbesturen de bouw van een aantal scholen volgens een bepaald systeem zou kunnen worden ver wezenlijkt. Hij is bereid te bevorderen, dat dan binnen zekere grenzen aan die bouw voorrang wordt verleend en eventueel, met name in de grote gemeenten, waar op om vangrijke schaal moet worden gebouwd, een groter volume wordt toegewezen dan bij traditionele bouw mogelijk zou zijn. Wat het tekort aan schoolruimte betreft constateert de minister, dat in 1958 voor 217 miljoen aan bouwvergunningen is uitgegeven (in 1957 147 miljoen) en dat de produktie 161 miljoen heeft belopen (1957 141 miljoen). Verwacht wordt, dat dit jaar een produktie van 200 tot 210 miljoen zal worden bereikt. Gok al zullen in de naaste toekomst per jaar meer gym nastieklokalen kunnen worden gebouwd dan in 1958, toch zal de achterstand slechts geleidelijk kunnen worden ingelopen. Reeds vóór de oorlog bestond er een ach terstand in het aantal gymnastieklokalen. In de jaren 1948 tot 1959 zijn inmiddels ongeveer 780 gymnastieklokalen gebouwd. De regering heeft overwegend bezwaar tegen beperking van de kapitaaltoewij zing tot het gedeelte, dat beslist in een bepaald jaar nodig is voor de bouw van een in dat jaar gereedkomend deel van een school. De regering acht het wegens de zeer hoge vlottende schuld der ge meenten niet verantwoord, dat de bouw van scholen wordt geëntameerd terwijl de nodige dekkingsmiddelen ontbreken. Salarissen Over de salariskwesties bij het onder wijs merkt minister Cals op. dat de be handeling in de Algemene commissie van alle salariskwesties, zowel die van de rijksambtenaren als van het onderwijzend personeel, er zijns inziens toe zal kunnen medewerken, dat spanningen althans gro tendeels tot het verleden zullen behoren. Hij wijst erop dat het verschil van in zicht tussen de regering en de organisa ties veel meer een principiële dan een financiële kwestie was. Financieel ging het slechts om betrekkelijk geringe be dragen. De Franse ballerina LudmiV.a Tcherina, die sinds 1 april met haar groep voorstel lingen geeft in Londen, zal dit weekeinde nog naar Parijs terugkeren. Het Tcherina Ballet, dat door de reclame aangekondigd was als een „volledige revo lutie in het ballet", met gesproken teksten, stereofonische geluiden en andere buite nissige effecten, ondervond veel critiek van de pers, na de première op 19 maart. De recensenten juichten de idee van ver nieuwing van het ballet toe maar veroor deelden het tekort aan choreografische vondsten. Ludmilla Tcherina werd echter geprezen voor haar dansprestaties. En toch bleef het Britse publiek weg, zoals de recensenten het hadden geadviseerd. En daarom gaan Ludmilla en haar groep vlug naar Parijs terug omdat ze hoopt daar wel weer volle zalen te trekken. De eerste prijs in de KNVB-toto wordt gedeeld door vier winnaars. Zij behaalden 14 punten en ontvangen elk f 23.600,De tweede prijs van 40.500,wordt gedeeid dcor 70 deelnemers met 13 punten. tie had ingetrokken werd het voorstel aan vaard. Enkele leden van de Partij van de Arbeid, de beide P.S.P.-ers en de commu nisten stemden tegen. Tenslotte zegde de voorzitter toe, dat als in het najaar de nieuwe wet over de financiële verhouding nog niet ingevoerd wordt, Gedeputeerde Staten bij de behandeling van de begroting van 1960 op het besluit over het verlenen van bijdragen terugkomen. De Provinciale Staten besloten een bij drage van 50.000 te verlenen voor de vie ring van het gouden jubileum van het pro vinciaal ziekenhuis Duinenbos te Bakkum en stelden een subsidieregeling met be trekking tot dorpshuizen en wijkcentra vast. Op de technische voorjaarsbeurs van 15 tot en met 24 april in Utrecht, waaraan de Vereniging Nederlands Fabrikaat deel neemt met een stand waarin een 14 meter lang model van het nieuwe vlaggeschip der Holland-Amerika Lijn, s.s. „Rotterdam", wordt geëxposeerd zal een speciaal ge kweekte oranjekleurige tulp, aangeboden door het bestuur van „Keukenhof" in Lisse, ten doop worden gehouden en naar dit vlaggeschip „Rotterdam" worden genoemd. Het ligt in de bedoeling ter gelegenheid van de eerste reis van het s.s. „Rotterdam" in september, bij aankomst in de Verenigde Staten van Amerika boeketten van deze door de heer D. W. Lefeber gekweekte tulp aan vooraanstaande personen aldaar te overhandigen als bloemengroet van Neder land. De bloem wordt gedoopt op dinsdag 21 april in de stand van de Vereniging Neder lands Fabrikaat, gelegen in de Margriethal. Op de verjaardag van de Koningin zal het traditionele défilé in de paleistuin weer een nationaal karakter di'agen. De jeugd van Nederland zal door deputaties van jeugdorganisaties en sportverenigingen vertegenwoordigd zijn. De jeugd uit de provincie Utrecht zal haar hulde aan de Koningin brengen onder leiding van het driemanschap, dat vorig jaar op de Expo de Nederlandse dag organiseerde: de heren Johan Bodegraven, Arie Kleiboer en de hoofdkwartiercommissaris van de Neder landse Padvinders Vereniging, de heer J. Rosendaal. Des avonds van 9 tot 10 uur zullen orkesten van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten in de paleistuin een taptoe uitvoeren. De paleistuin zal ge- illumineerd worden. In de nabijheid van het paleis' zal om 10 uur een groot vuur werk worden afgestoken door de Oranje verenigingen uit Baarn en Soest. Geringde wortel. Toen de tuinder J. Peeters te Blerick-Boekend een partij op- geküilde wortelen uitgroef, ontdekte hij, dat een der wortelen door een gouden trouwring was gegroeid. Aan de binnen zijde van de ring waren de letters L. P.— H. W. gegraveerd. De eigenaar is nog niet gevonden. (Van onze correspondent in Bonn) Tien jaar lang heeft dr. Adenauer de actieve politiek van de Bondsrepubliek be paald binnenslands, zowel als naar buiten toe. Zijn macht, steunende op een autori tair leiderschap, leek af en toe onaantast baar. Hij moet in de eerste plaats ook ver antwoordelijk worden geacht voor de won derbaarlijke wederopbouw van West- Duitsland, zowel naar de materiële zijde als naar de politieke kant naar buiten. De 83-jarige Adenauer kan geen eervoller af sluiting van zijn schitterende carrière als staatsman krijgen dan wanneer hij na succesvol en moeilijk bondskanselier schap over drie maanden gekozen zal worden tot bondspresident. Zijn afscheid van de politiek zal ook niet definitief zijn, want als president zal hij het recht heb ben de kabinetszittingen bij te wonen en daar zijn oordeel te laten horen, hoewel hij geen stemrecht in het kabinet zal heb ben. Meer dan professor Heuss, zo ver wacht men, zal Adenauer daar zijn stem, zeker in den beginne laten horen Het staat wel vast, dat \denauer zelf mede de inspirator is geweest van zijn opzienbarende benoeming tot kandidaat. Men zegt dat hij en Kt one onder één hoed je speelden met enkele weinige ingewij den. Zoals Gerstenmaier gisteren zei: „Adenauer gelooft, dat hij als 83-jarige zich wat meer moet ontzien". Van afstand doen om zuiver politieke redenen is, aldus Gerstenmaier, geen sprake. Met andere woorden: de bondskanselier zelf meent, dat er een eind moet komen aan de roof bouw op zijn gestel. Het is deze zelfkennis en dit vermogen er zelf een streep onder te zetten, die men te Bonn bijzonder weet te waarderen. Dat Adenauer niet defini tief uit de politieke boot stapt, maar als president de koers toch enigszins wil mec- bepalen en dat de nog altijd eerzuchtige C.D.U.-leider zich te elfder ire liet benoe men tot presidentskandidaat men zou het de laatste politieke „streek" van de slimme bondskanselier kunnen noemen, ware het niet dat ook deze „streek" alles zins aanvaardbaar is. Want Adenauer als president van de Bondsrepubliek zal een voortzetting van de lijn kunnen betekenen die Heuss is begonnen. En dat acht men gewenst. Daarbij komt, dat Adenauer's parlementaire verleden zal verhinderen, dat hij een soort Hindenburg-figuur wordt, vrees hiervoor is dan ook volstrekt onge wettigd. Wie opvolger? Nauwelijks was men te Bonn van de eerste sensatie bekomen, of het regende gisteravond speculaties over de opvolging van Adenauer als bondskanselier. De nieu we bondskanselier, die door de rooms- katholiek Adenauer zelf aan de Bondsdag moet worden voorgesteld, zal evangelisch moeten zijn. Derhalve geeft men de beste kansen aan de volgende drie evangelische politici uit de C.D.U.: de minister van Economische Zaken, vice-kanselier pro fessor Erhard, de minister van Financiën dr. Etzel en de voorzitter van de Bonds dag dr. Gerstenmaier. Daarmee is voor lopig alles gezegd, want het spel om deze opvolging moet in feite nog beginnen.... Even belangrijk als dit spel is de specu latie over de voortzetting van de Westduit se politiek. Adenauer stapt er uit op een tijdstip, dat er nogal wat tegenstellingen zijn. Bij voorbeeld tussen hem en Ger stenmaier, tussen hem en regeringspers chef Von Eckardt, tussen hem en de Brit ten over een soepeler onderhandelingstac tiek ten opzichte van de Russen, zelfs tus sen Adenauer en De Gaulle over de Oder- Neisse-lijn en tussen Adenauer en Wash ington over het Amerikaanse plan voor een federatie tussen Oost- en West-Duitsland op basis van de deelstaten. Het is te boud om te beweren, dat zijn verdwijnen van het politieke toneel met al deze controver ses te maken heeft, ook al kunnen zij de lichamelijke kracht van de 83-jarige heb ben aangetast. Van een „wegpromove ren" is dan ook geen sprake, ook al heb ben volgens ondermeer Gerstenmaier over wegingen betreffende de buitenlandse po litiek wel een rol gespeeld. Geen paleisrevolutie Om van een C.D.U.-paleisrevolutie te gen Adenauer te spreken, zoals men in Londen doet, is toch te vérgaand. Het is daarentegen niet te boud om te zeggen, dat Adenauer er nog tijdens zijn leven ze ker van wil zijn, dat de Adenauer-polit.iek zal worden voortgezet, ook als hij er niet meer zal zijn. Evenmir is het te boud om te zeggen, dat Adenauers verdwijnen uit de actieve dagelijkse politiek, zowel in het binnenland als naar buiten toe, zal leiden tot een verandering der Westduit se politiek, juist omdat de bondskanselier op ieder facet ervan, tien lange jaren een zo grote invloed heeft uigeoefend. Zijn afscheid zal in ieder geval heel wat in drukwekkender zijn can van enig ander succesvol Duits staatsman in de afgelo pen honderd jaar, omdat dit afscheid geen pensionering of afdanking, geen als loods verlaten van het schip a la Bismarck, maar een hogere trap in de hiërarchie van de staat inhoudt, die niet zonder in vloed is. Adenauer blijft op het schip van staat dat zal men ook wel merken, ook al krijgt hij hier niet de positie, die De Gaulle in Parijs bekleedt. E

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7