Israëliërs willen gaan vissen met de Nederlanders Scholieren ontpoppen zich als acrobaten, acteurs en musici Problemen Centrifuges - wasmachines Perée PONTIAC Havenberichten IJmond-agenda 11 1 NK n n 8 Hf B iü lil jjjj Sf s s 1 JU 8 B 8 8 H ff s s B IP HP g B üf HÉ 9 9 üf 9 9 9 B 9 9 9 11 9 B mi 9 ÜP ÜK if B 9 JË B S B 8 8 IP HH ÉSf im Ui B Uil WW, HAARDEN en KACHELS 5 VISSERIJMAATSCHAPPIJ WORDT VOORBEREID Benelux-ontwerp ter bescherming van warenmerken De schaakcompetitie bij Kijk-Uit LOENDERSLOOT Beschouwing over de kabinetscrisis OLD CLOTHES NEW Visserijschool krijgt kantine Gezellige O.K.O.F.-avond ft Geen spreekuur JUNGLEKLANKEN EN RINKELENDE WEKKERS Aanbesteding OP DE HONDERD VELDEN (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) fl fl §JJ g| occooc pp «cócó fl fl fl fl WOENSDAG 8 APRIL 1959 Er bestaan plannen om te komen tot een Nederlands-Israelische Maatschappij voor de Visvangst. Van Israëlische zijde wil men via de heer Aron de Vries, Prinses Wilhelminastraat 22 te Harlingen, belangstellende Nederlandse reders benaderen. De heer De Vries heeft een advertentie in de „Visserijwereld" geplaatst, waarop al vele belangstellenden hebben gereageerd. Men wil juist graag met Nederlanders samenwerken in Israel. Nederlanders en Fransen zijn nu eenmaal in Israel het meest populair. „Israël is gedwongen grote hoeveelheden te importeren. Het feit, dat de invoer de uitvoer nog steeds sterk overtreft, is een zeer ongunstige factor in de economie van het land, temeer daar het defensiestelsel veel geld vraagt", vertelde ons de heer De Vries. In Israel is op het gebied van landbouw en veeteelt enorm veel tot stand gebracht. Dit is ook noodzakelijk, als men ieder noodzakelijk wil voeden. Dit jaar worden meer dan honderdduizend emigranten ver wacht. In Israel wordt veel vis gegeten. De vraag overtreft het aanbod aanmerkelijk, en daarom is het voor Israel zeer belang rijk, dat het over een grote en goed geou tilleerde vissersvloot beschikt, die in staat zal zijn niet alleen de binnenlandse behoef te te dekken, maar ook de nog in opbouw zijnde export te bevoorraden. Men heeft thans reeds de beschikking over verschillende vissers-schepen en en kele rederijen, waarin ook de staat aan delen heeft. Grote belangstelling „De belangstelling voor een te stichten Nederlands-Israelische maatschappij is boven verwachting" vertelde de heer De Vries. „Er zijn dan ook grote mogelijkhe den voor de serieuze reders in Nederland". De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hebben aan de interparle mentaire Beneluxraad een ontwerpver drag inzake de warenmerken voorgelegd met het verzoek over dit ontwerp advies uit te brengen. Doel van het ontwerp-ver- drag is te komen tot uniforme wettelijke regelingen op het gebied van de waren- merken in de drie landen. De drie rege ringen hebben daarom een eensluidend ontwerp van wet inzake de warenmerken opgesteld, dat als bijlage bij dit verdrag is gevoegd. Door het sluiten van een verdrag inza ke de warenmerken zullen in de toekomst slechts merkrechten ontstaan, die in alle drie landen gelden. Het recht op het merk in het Beneluxgebied ontstaat dan ook door een enkel depot, dat wordt inge schreven in de registers van een gemeen schappelijke dienst, het Benelux Merken bureau. De rechten, die onder de huidige wetgevingen zijn verkregen, zullen echter zoveel mogelijk worden geëerbiedigd. De uniforme wet op de warenmerken be handelt de individuele warenmerken, de collectieve warenmerken en de reeds door toepassing van de nationale wetgeving verkregen rechten. In het slothoofdstuk zijn enkele bepalingen opgenomen be treffende de bevoegdheid van de recht banken. Afwijkend van het huidige Nederlandse recht is de in het nieuwe wetsontwerp op genomen bepaling omtrent het onstaan van het uitsluitend recht op een merk. Is tot nu toe in Nederland degene, die een merk het eerst gebruikt, de rechthebbende op dit merk, volgens het nieuwe wetsontwerp zal het uitsluitend recht op een merk ver kregen worden door degene, die dat als eerste te goeder trouw heeft gedeponeerd, het zgn. depot. Dit depot zal moeten ge schieden bij de nationale diensten of bij het Benelux Merkenbureau of door inschrij ving van een merk in de registers van het Nederlandse Merkenbureau. Deze in schrijving is echter niet dwingend voorge schreven en heeft ook niet de rechtsgevol gen die het wetsontwerp aan het depot verbindt. Voorts regelt de wet de omvang van het uitsluitend recht op een merk. Hierbij ont vangt de merkhouder meer bevoegdheden dan onder het huidige Nederlandse mer kenrecht. De omstandigheden, waaronder volgens het ontwerp het uitsluitend recht op een merk teniet gaat, vertonen enkele ver schillen met de huidige Nederlandse rege ling. Deze verschillen hangen samen met de omstandigheid, dat het wetsontwerp aan het depot van het merk, dat een be perkte geldigheidsduur heeft, een veel grotere waarde hecht dan de Nederland se Merkenwet verbindt aan de inschrijving van het merk. In tegenstelling tot de hui dige regeling komt het recht ook te ver vallen wanneer de geldigheidsduur van het depot is verstreken. Deze geldigheidsduur van een Benelux- depot zal 10 jaar zijn, welke duur telken male met 10 jaar verlengd kan worden. Volgens de Nederlandse regeling duurt een inschrijving 20 jaar. Zij kan telkens voor een gelijke termijn worden ver nieuwd. Behalve door het verlopen van de termijn gaat het recht ook teniet wanneer een merk door het toedoen van de houder van dat merk in de loop van de tijd een soortnaam wordt. In de. overgangsbepalingen wordt in de eerste plaats als beginsel gesteld, dat de merkrechten, die inéén der Beneluxlan- den vóór het in werking treden van de voorgestelde regeling zijn verkregen, die nen te worden gehandhaafd. Voorts wor den uitsluitende rechten op een merk even eens toegekend aan diegenen, die een te ken gebruiken dat als merk zou hebben gegolden indien de nieuwe wet reeds van toepassing zou zijn geweest. De merken, waarop reeds rechten verkregen zijn, die nen evenwel binnen een jaar na het in werking treden van de nieuwe wet op nieuw gedeponeerd te worden, waarna zij worden ingeschreven in het Benelux merk- register. Onder bepaalde omstandigheden, o.a. wanneer daardoor de rechten van der den niet worden geschaad, zullen de vol gens de bestaande wetgeving reeds ver kregen rechten over het gehele Benelux gebied worden uitgebreid met ingang van de datum van het in werking treden van de nieuwe wet. In de loop van de volgende week zullen de eerste besprekingen worden gehouden. Als deze besprekingen tot een basis leiden waarop eventuele resultaten kunnen wor den gebouwd, zal een Israëlische afgevaar digde naar Nederland komen voor verdere besprekingen. De mogelijkheden van Israel zijn groeiend. De heer De Vries verstrekte ons het volgend overzicht: Israel, het land in het Midden-Oosten, dat. pas tien jaar bestaat, heeft ondanks de grote moeilijkheden in die tijd op allerlei gebied zulke enorme prestaties geleverd, dat men met diepe bewondering naar dit alles kijkt als men het land bezoekt. Door de dreigingen van buiten af moest men een sterk modern leger op de been houden, dat respect heeft afgedwongen. De bevolking nam enorm toe door massa immigratie, die in menig beter gesitueerd en groter land een chaos zou hebben ver oorzaakt. Israel heeft echter doorgewerkt en technische en agrarische revoluties te weeg gebracht, die niemand voor mogelijk zou hebben gehouden. Ondanks zware belastingen, waarbij de Nederlandse belastingdruk nog maar een peuleschilletje is, gaan de Israëliërs elke dag opgewekt aan de arbeid. Ze werken nog harder dan in de voorgaande jaren, omdat ze er van overtuigd zijn, dat Israel het land is, waarvoor ze alles moeten geven, tot het leven toe. Alarmtoestand vermindert Toch is de laatste jaren de alarmtoestand aan het afnemen. In de eerste plaats be wees de vijfdaagse veldtocht in oktober 1956 in de Sinaï-woestijn, dat het Israëli sche leger tot de beste der wereld behoort. Het Egyptische leger liep zulke klappen op, dat de Arabische landen zich wel tweemaal zullen bedenken voor zij een oorlog tegen Israel ontketenen. Al zijn er dan ook nog geregeld beschietingen in het grensgebied tussen Israel en respectievelijk Syrië en Jordanië en neemt Egypte nog herhaalde lijk ladingen in beslag, die voor Israel zijn bestemd. Deze laatste gevallen tonen wel aan, dat men de staat Israel nog steeds niet accepteert. Er is nog een belangrijkere faetor in het spel, aldus de heer De Vries. Meer en meer treden de nieuw gevormde Afrikaanse sta ten, zoals Ghana en Liberia in contact met Israel. Zy laten hun studenten in Israel college lopen en Israëlische deskundigen op technisch- en landbouwgebied werken in deze Afrikaanse staten als adviseurs. Dit belangrijke feit is opvallend, want uiteindelijk is Egypte, dat niet in de op bouw van deze Afrikaanse landen wordt betrokken, een Afrikaanse staat. Uit het contact, dat reeds enkele jaren bestaat tussen Israel en de genoemde lan den, zijn belangrijke handelsbetrekkingen ontstaan. De mogelijkheden, die hierin zijn opgesloten, zijn enorm groot. Het is dan ook onvermijdelijk, dat de Arabieren Israel op den duur zullen moe ten erkennen, niet alleen als staat, maar ook als partner. Veel hiervan is echter nog toekomst muziek en het zal van de ontwikkeling van de internationale toestand afhangen, hoe snel dit proces zich zal voltooien. Ook Ben Goerion is overtuigd van een ontwikkeling in deze richting. Dat er in een land met een groeiende economie zoals Israel grote mogelijkheden liggen voor Nederlanders is zeer waar schijnlijk. Het kan dan ook niet verbazen, dat er grote belangstelling bestaat vogr een Nederlands-Israelische Visserijmaat schappij. Advertentie KENNEMERLAAN 6 TEL. 5271 Het ziet er naar uit °dat R. Visser in de competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit een goede dienst aan F. J. Walda gaat bewijzen. In zijn partij met titel houder J. Blok kwam men in eerste in stantie nog niet tot een beslissing. De af gebroken stand doet echter wel een ge lijkspel veronderstellen. A. Kistemaker en P. Lanser kwamen ook al niet verder dan een afgebroken partij. Voor A. Kistemaker, die geforceerd de kwaliteit moet verliezen, lijkt de neder laag haast onvermijdelijk. G. Maas en Tj. de Jong speelden in snel tempo reeds na 17 zetten een fantasieloze remise. In de tweede groep ontmoetten de beide koplopers elkaar. T. A. Langedijk en M. J. Warnez hebben verbeten om de winst ge streden, maar besloten aan het eind niet temin tot een puntenverdeling, J. A. Ver- laak moest hier zijn meerdere erkennen in H. Aarts. A. v. d. Plas en A. Zeijlmans zullen nog een tweede avond nodig heb ben om hun ontmoeting te beslissen. De resultaten in de derde groep luiden: J. v. d. HoekJ. v. d. Doel en R. Blok De Bruin 10. In de vierde groep lijkt het niet waar schijnlijk dat C. Donker zich nog van de troon zal laten stoten. Hoewel J. Bontebal hem een halve punt voorbij streefde zal hem dit niet hebben verontrust. Met vier partijen minder gespeeld is dit verschil spoedig overbrugd. J. Cleeren moest hier de derde plaats overdoen aan A. Ver- kooyen. De uitslagen luidden: G. KoomenJ. Bontebal 01, P. Kramer jr.W. Kalis remise, A. Schelvis—J. Kroese afgebr., H. WolthuizenH. F. Schachtschabel 10, A. VerkooyenJ. Cleeren 10, A. Schel visD. E. Frankes 10, D. E. Frankes J. Bontebal 01, J. KroeseD. E. Frankes 10 (De laatste drie uitslagen als gevolg van vertrek naar elders van de heer Frankes). Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Voor de Partij van de Arbeid-vrouwen- groep in Velsen-Noord heeft de heer J. Harmsen uit Velsen, lid van Provinciale Staten, dinsdagavond in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelder straat een informatieve beschouwing ge houden over de achtergronden van de ver kiezingsuitslagen der laatste jaren, alsmede van het ontstaan van de kabinetscrisis en de op handen zijnde kabinetsformatie. De heer Harmsen voerde zijn gehoor, terug naar de geschiedenis van de kabinetscrisis van 11 december, die aldus spreker het gevolg was van de terugslag in de ver kiezingsresultaten voor de P. v. d. A. bij de verkiezingen van Staten en gemeente raden in 1958. In hoofdzaak was het de K.V.P., die er volgens spreker op uit was, de toenmalige teruggaande tendenz voor de P. v. d. A. ook in de Kamer tot uitdruk king te laten komen en zich op de elfde deecember niet aan een regeringsafspraak inzake de herverkavelingswet en de wet belastingverhogingen hield, waarop de P. v. d. A. de tijd gekomen achtte niet langer de regeringsverantwoordelijkheid mee te kunnen dragen. De heer Harmsen stelde vast, dat de overige partijen de crisis hebben geforceerd. Aangezien echter de K.V.P. van mening was bij vervroegde, nieuwe verkiezingen als sterkste partij de mogelijkheid te hebben een rechts coalitie kabinet te kunnen vormen, zoals de heer Harmsen meende, behoefde de heer Romme dan niet meer afhankelijk te zijn van de socialisten. De verkiezingsuitslag van 12 maart met een flink P.v.d.A.-herstel, bracht de heer Romme echter het gevaar onder het oog niet alleen rekening te moeten houden met de socialisten, maar ook met de V.V.D. om een rechtse meerderheid te kunnen vormen. „Het is bevreemdend dat de regel „wie breekt, heelt" niet is toegepast, doch dat in plaats van de heer Romme als formateur aan de heer Beel een informatieve opdracht is verstrekt, waarna prof. De Quay als „buitenstaander" van het parlement de op dracht van kabinetsformatie is gegeven, gewapend met het verkenningsrapport van zijn voorganger". Prof. De Quay heeft een persoonlijk oordeel van de fractieleiders gevraagd over moeilijke, dringend om op lossing vragende problemen en hoewel de P.v.d.A. dus nog in het formeren betrokken blijkt te zijn, meende de heer Harmsen, dat de formateur toch wel koerst in de geest en de richting van de V.V.D. om tot een kabinet te komen, met als voorkeur een kabinet van rechtse instelling. De heer Burger heeft echter gesteld zich met de P. v. d. A. niet aan regeringsverantwoorde lijkheid te willen onttrekken als de moge lijkheid er is om op waardige wijze daarin mee te werken. Mocht de P.v.d.A. in de oppositie worden gedwongen, aldus de heer Harmsen, dan zal deze partij een moeilijke periode tegemoet gaan. Hij achtte het niet uitgesloten, dat het ÖER-rapport inzake melksubsidiëring en huurverhoging de for matie nog wel eens zou kunnen rekken tot 24 april. Ten slotte meende de spreker, dat, wanneer prof. De Qauy deze week niet in zijn pogingen om een kabinet te formeren slaagt, de crisis nog wel eens veel langer zou kunnen duren. Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS ƒ4.— JAPON ƒ3.50 KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Reeds anderhalve maand staat een ge deelte van het gebouw van de IJmuidense Gemeentelijke Visserijschool in de steigers. Er worden twee nieuwe leslokalen bij ge bouwd. Als dit karwei klaar is, waarschijn lijk tegen het einde van mei, wordt begon nen met de bouw van een kantine. Twee reeds bestaande lokalen zullen bij elkaar worden getrokken en tot kantine verbouwd worden. Als deze gereed is, wanneer is nog niet bekend, zullen de leerlingen in het veervolg niet meer naar het jeugdhuis „de Brulboei" hoeven te gaan voor hun twaalf uurtje. Gedurende de laatste jaren bepalen de activiteiten van de IJmuidense afdeling van de vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds" zich niet slechts tot de gebruikelijke ledenvergaderingen of lezing avonden, maar wordt elke mogelijke vorm van propaganda onder de eigen geloofs genoten aangewend. Dit tevens met het doel om deze grootste O.K.O.F.-afdeling uit tee breiden tot een ledental van ruim drie honderd. Maandagavond werd er een bindings avond in het Oud-Katholiek verenigings gebouw gehouden. De heer J. J. Stam, voorzitter, bepleitte nog eens summier de belangrijkheid van OKOF voor de Oud- Katholieke kerk van Nederland, om ver volgens als leider van de avond de aan wezigen met spel en muziek van het ac cordeon-duo Plokker en Van Hoof te laten bezighouden. Advertentie fêe&j/e e*. e&gattcé' ^9-75, Fa. R. DE BOER Kenncmerlaan 60-62 IJmuiden L uilsluilend verloop ZWITSERSE horloges! De wethouder van openbare werken in de gemeente Velsen, de heer R. Verbeek, heeft donderdag geen spreekuur. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Henny T van Rotterdam; Louise Schupp, Rotterdam; Zwaantiena, Skoghall; Lijnbaansgracht, Manty- luoto; Kennemerland, Bremen; Boreas, Delfzijl; Brinio, Kristineham; Brandaris, Oslo; Draka, Manchester, zout laden IJmuiden; Lizard, Lon den; Yewforest, Dover, met cokesbreeze voor P.E.N.; Vijgendam, Glasgow; Mudo. Middlesbro. laden Hoogovens: Raila, Mantyluoto, props lossen Velsen; Texel, Yarmouth: Gaasterland, Las Pal- mas; Warma, Kotka, cellulose lossen Velsen; Gerd, Londen; Ilias, Rotterdam; Lorima, Rotterdam, Ernst Blumenield, Leixoes. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Nordica van Antwerpen; Jan Jonas, Londen, Jaden Hoog ovens. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Agios Spyri- dion naar Vlissingen: Munkförs, Skoghal, zout van IJmuiden; Lissabon, Hamburg; Ingeborg, Lübeck. ledig Zaandam: Tiberius, Bremen; Ma thilda. Guanta; Waalborg, Domsjö, zout van IJ muiden: Rijnborg. Bohus. zout van IJmuiden; Al- dert L, Gent; Dotterel, Rotterdam; Nogat, Caen, bijlegger IJmuiden; Dina, Plymouth, kunstmest van Hoogovens: Venus, Portsmouth, idem; He- riot, Leiden; Paris, Rouaan, ledig Velsen; Kaap St. Vincent, Kristineham; Zonnekerk, Rotterdam; Navis, Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Eemstroom, Shoreham; Spaarnestroom, Hull; Am- stelpark, Canada; Povolje, Klaipeda; Louise Schupp, Odda. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Mutterse- gen, Rendsburg; Schippersgracht, Rotterdam; Molenkerk, Bremen; Amstelstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Leerlingen van Beverwijkse openbare scholen hebben dinsdagavond in het Kenne- mer Theater hun kunnen getoond op het gebied van muziek, toneel, gymnastiek en declamatie voor ouders en belangstellenden. De eerste klas van de Julianaschool zette de avond in met een muziekles, onder leiding van mevrouw Frijlink. De kinderen wisten uit hun speelgoedinstrumenten te halen wat er in zat. Alleen de kleine trommelaar was weieens vergeten wanneer zijn steun verwacht werd. Het programma werd besloten met het optreden van een schoolorkest van de Wolff en Dekenschool Wekkers, flessen en rammelaars verleenden dit orkest een ge heel aparte klankkleur. Mejuffrouw Al- phenaar was de dirigente. Voor het spierwerk zorgde de ULO. De jongens maakten vlot en soepel hun kop rollen, radslagen en handstandoverslagen. Zelfs voor een salto draaiden zij hun hand soms niet eens om. Met de meisjesgroep deed de heer Ten Apel, de gymnastiek leraar van de ULO, fraaie brugoefeningen, dis het publiek menig applausje ont lokte. Mary Bakker en Theo Jonkers van de ULO zorgden met vrolijk accordeonspel voor de muzikale afwisseling. Mary speel de musettewalsen, Theo een sonatine van Bernau en het Slavenkoor uit Nabucco van Verdi. Jungleklanken Een geheel ander soort muziek bracht het jazz-orkest van de Zeewijkschool. Wilde oerwoudritmen, hoelahoepelende schonen, lange zwarte pruiken en fel be schilderde eigengemaakte instrumenten waren een lust voor oog en oor. De tech nicus verdient een extra pluim voor zijn medewerking aan dit jungle-klankbeeld. De zangklas van de VGLO-school, onder leiding van de heer Verbaan, beschikte over een repertoire van liedjes waarin Mo zart afgewisseld werd door jeugdherberg gezangen en Franse en Engelse liederen. De meisjes ondervonden, dat het niet mak kelijk is te fluiten zonder het uit te proesten. Drie kinderen van de Zeewijkschool voerden een klein toneelstukje op: „De drie Wensen". Zij hadden het met de heer Prins ingestudeerd. De Noorderschool kwam ook met een toneelstuk, „Mejuf frouw Schaap", een aaneenschakeling van grappen ten koste van het onderwijzer schap. Regie: de heer Wortman. Declamatie De Vondelschool nam de declamatie voor haar rekening. Gezina Zuid droeg het gedicht „Winterstilte" voor, Henk Op het kantoor van Openbare Werken in de gemeente Velsen is dinsdag aanbe steed het aanleggen van wegen en rio lering binnen het uitbreidingsplan Jan Gijzenvaart te Santpoort-Zuid. De lengte van de te leggen riolering is ongeveer 590 meter, de oppervlakte der klinkerverharding 2000 m2. De vijf laagste inschrijvers waren: fa. BruisschaartWitten, Driehuis, f 42.200; H J. Vessies, IJmuiden, 46.000; fa. Schram, Beverwijk, 46.600; Visser's We genbouw, Sassenheim, 47.970, en P. A. Heeremans, Santpootr, 52.800. De hoogste was G. Huizebosch, Bloemendaal, 60.000. Er waren acht inschrijvers, de gunning is aangehouden. „IJmuidens Bloei" vergadert „IJmuidens Bloei" zal vrijdag 24 april om 20.15 uur in hotel „Royal" aan de Ken- nemerlaan in IJmuiden een ledenverga dering houden. De agenda vermeldt onder meer de benoeming van een nieuwe lees commissie, de begroting 1958/59 en een bestuursverkiezing. Kooiman declameerde „Het K^evietsei" en door Anneke Koefoes werd „Het vrouwtje van Stavoren" voorgedragen. De verschillende nummers werden door de heer Diederik aan elkaar gepraat. Onder het enthousiaste publiek bevon den zich onder andere de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma met zijn echtgenote en de wethouder van onderwijs, de heer Hermes. Tussen de be drijven door was er een loterij en sprak de heer Koersel over de vereniging „Volks onderwijs", die deze avond heeft georgani seerd. „IJmuidens Roem" geeft uitvoering Zaterdag 11 april om 20 uur zal in het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg ;n IJmuiden-Óost een uitvoering plaats heb ben van de accordeonvereniging „IJmui dens Roem" onder leiding van de heer D. Wijker. Het A-, C- en jeugdorkest zullen optreden. Verder werken mee: Joh. Boe ree, conferencier en het showorkest „De Witte Kraaien" onder leiding van Han Krab. Na afloop is er bal in café „Du Com merce" aan het IJmuidense Marktplein. Jeugddienst in NH-kerk Zondagavond 12 april heeft in de N.H. kerk te Heemskerk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. W. Glashouwer, Nederlands Hervormd predikant te Am sterdam. Organiste is mejuffrouw B. Swalve. VELSEN WOENSDAG 8 APRIL Thalia: „Bloedig conflict", 20 uur. Rex: „Ik ben een verklikker", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 9 APRIL Thalia: „Het dal der begeerte", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: Als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum: Als woens dag. Ichtuskerk: Filmavond Christelijke Film- actie, 20 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Concert Chris telijke Filmactie, 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. BEVERWIJK WOENSDAG 8 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ma nina, het meisje zonder sluier". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De ge broeders Karamazov". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond voor leden Coöp. „Kennemerland" met „Potasch en Perlemoer". Wijk aan Duinerweg, 15 uur: Opening van de „Maarten Lutherschool". DONDERDAG 9 APRIL Luxor Theater: 19 en 21.15 uur: „Zo be gint het leven". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Stichting Arbeiders Toneelfonds: „Zin gend door de wildernis". Dezer dagen zijn in boekvorm versche nen de eenennegentig gespeelde partijen om het kampioenschap van Nederland 1959. De uitgave is verzorgd door de Amster damse Dambond en de toelichtingen zijn van de wel zeer deskundige speler R. C. Keiler. Het zou voor elke damspeler uiterst leerzaam zijn om deze partijen eens rustig te bestuderen en grondig te analyseren. De schoonheidsprijs van deze 91 partijen werd gewonnen door de Jozeph Blanke- naardammer W. v. d. Sluis in zijn winst partij tegen de heer Eddink. De combinatie die Van der Sluis uitvoer de was als volgt: W. VAN DER SLUIS OOOXXXVV-^vvYYXXXy'-^^OOOOOOOOOrvxxOOCCOCOCCOCCOCOC'C.CCOOC W, WW?, CCOOajDDDCOCCCOOXXOCO EDDINK Zwart: 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 21, 24. Wit: 26 27, 28, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 39, 42, 43, 44, 45, 48. Wit aan zet kan als sterkste zet beter 34-29 spelen. Eddink plaatste een offer met 27-22 18x 27 en 42-37 om te dreigen met dam door 36-31 en 28-22. Van der Sluis vervolgde 10-14. Op 28-23 19x28 33x31 krijgt zwart beter positiespel door 24-29 en 21-27. Om deze reden vervolgde de man uit Veenendaal met 34-30? en stelde Van der Sluis in de gelegenheid de verrassende doorbraak te forceren met: 24-29 33x24, 14-20 24x15, 27-31 36x27, 17-22 27x9, 3x14 26x17, 11x31, waarna de Amsterdammer met goed spel won. Gemiste kansen De Haagse speler en oud-kampioen Freek Gordijn (38) is de enige ongeslagen speler gebleven. Hij won slechts twee keer en speelde elf partijen remise. Van enige remisepartijen liet hij de winst lopen. Ook liet hij in enkele zeer goede standen de kans op belangrijk voordeel schieten. Men moet nu eenmaal eerst de kansrijke stel ling opbouwen om de tegenstander een fout te laten begaan. Deze kans miste hij reeds in de eerste ronde tegen Silfhout (wit). GORDIJN 1-6. Moet 31-27 en zwart krijgt uit muntend spel na 17-22. Uit de spelopening In de partij J. H. Ansems—B. Dukel kreeg de Amsterdammer de kans dam te nemen, die werd opgesloten. Omdat beide spelers geen voordeel of nadeel in de dam- combinatie zagen, is er gewoon verder ge speeld. Het ging als volgt: J. H. Ansems (wit) en B. Dukel (zwart). 1) 32-28 19-23. 2) 28x19 14x23. 3) 37-32 10- 14. 4) 31-27 14-19. 5) 35-30 17-22. 6) 41-37 22x31. 7) 36x27 5-10. Nu is er dam moge lijk door: 8) 27-22 18x27. 9) 32x21 16x27. 10) 38-32 27x29. 11) 30-24 19x30. 12) 34x5. Stand: W,ill mm mm. WW, i ccccoo;^^^coooc^^^ccoeo:^^^^cco^occopK» m WW, Wm m 'mm W ÉI WW, mm WW, CO^^XOOOO^^MCOOOOC ÖOOOC mp éwé. 3COCCC cooccx SILFHOUT Zwart: 1, 3, 4, 9, 11, 13, 14, 17, 19, 23, 24. Wit: 22, 25, 28, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 43, 48. Gordijn met zwart vervolgde 1-6, waar na met 43-39 deze speler niets meer be reikte. Na de voorwaartse ruil 13-18? Met 13-18 22x13 9x18? mogelijk winnend spel. Eerste: 43-39? wint 18-22. Tweede: 48- 42? 24-30 35x22, 14-20 wint. Derde speel wijze: 37-31. Stand: Zwart: 1, 3, 4, 11, 14, 17, 18, 19, 23, 24. Wit: 25, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 38, 43, 48. ^^CCOOO^^pXMCCCCCCO: WW, WW. mk wé, WW, WW, 'Wz/W. WW WW, mm mW, WW, Thans kan zwart met 11-17 de dam met gelijk spel afnemen. Maar ook is het vol gende mogelijk: 13-19, 5-10 gedwongen, 9-14, 10-5, 29-33 en een studie of de dam voor stukwinst kan worden afgenomen is het onderzoek volkomen waard! Opdracht Van de Nederlandse problemistenkam- pioen, de politie-agent J. J. H. Scheyen, te Kerkrade, kregen wij met het winnen van de Nederlandse damtitel een felici tatiebrief en de volgende opdracht: Zwart: 8. 9, 16, 17, 18. 34 en 41. Wit: 24, 25, 26, 32, 34, 37. 43 en 46. Met deze opdracht wordt bedoeld dat dit vraagstuk zonder de stukken te verplaat sen wordt gevonden. Nu was de oplossing slechts drie zetten diep maar alle zetten tonen een verras send element. De oplossing is: 34-29 39x48, 29-23 meer- slag 18x20 25x21 en opnieuw meerslag met 16x38 37-32 38x27, 46x37 48x37, 26x37 en wit wint. Tevens kregen wij van de heer Scheyen de volgende probleempjes: No. 1: zwart 8, 9, 16, 17, 22, 39; wit 24, 29, 32, 34, 43, 48. No. 2: zwart 1, 10. 12, 17, 18, 20, 33; wit 6, 19, 23, 27, 29, 38, 43, 50. No. 3: zwart 6, 8, 19, 25, 26, 29, 30, 33, 36; wit 16, 17, 27, 31, 37, 38, 43, 46, 47. Wit speelt en wint voor alle drie vraag stukken. Vooral no. 2 en no. 3 hebben als slotstand iets nieuws. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet binnen een week na plaatsing. Oplossingen problemen Varno Morseld In de rubriek van woensdag 18 maart plaatsten wij de volgende drie miniatuur probleempjes van de 16-jarige Haarlemse scholier Varno Morseld. No. 1. zwart 4, 10, 12, 13, 19, 33, 37; wit 15, 25, 32, 34, 40, 41. 43. Wit: 43-39 33x35. 32-38 37x46, 34-30 35x 24, 25-20 35x24, 20x9 4x13, 15x4. No. 2: zwart 12, 13, 24, 26, 28, 34; wit 22, 33, 36, 37, 44, 47, 48. Wit: 22-17 28x50, 17x39 50x46 of 36-31 en 47-41 wint. No. 3: zwart 1, 5, 6, 8, 9, 13, 22, 26, 27; wit 15, 17, 20, 24, 28. 29, 34, 37, 42. Wit wint door: 17-12 8x17 gedw., 15-10 5x25, 37-31 26x48, 29-23 48x19, 23x3 en met 3x2. Deze drie miniatuur probleempjes van Varno waren vrij gemakkelijk. Er kwamen dan ook in totaal 34 oplosingen binnen. Na loting won de heer G. Provoost, Waal straat 13 te IJmuiden, het fraaie nieuwe damboek „De invloed van de openings theorie op het damspel", welk boek de winnaar is toegezonden. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9