De trawlervloot van Amsterdam Lente reclame DE BOER MILITAIREN OP DE PLANKEN Luidsprekers en schijnwerpers als acteurs op het Binnenhof „De Hyacint" voor uitbreiding van teeltareaal LANGS SLUIZEN EN HAVENS HAARDEN en KACHELS f 2.50 extra korting Klank en lichf'-spelen nu ook tot Nederland doorgedrongen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs WOENSDAG 15 APRIL 1959 7 LOENDERSLOOT „Atlantic" na reparatie aan schroef weer in de vaart De „Bloemfontein" wordt gesloopt Haagse aquarellisten exposeren in Velsen Niet vliegeren bij tunnel Stapelmeester valt van stapel dozen bij „Neco" Wijsmuller draait even bij Niet te lang Ged. Staten kapittelen van Hilversum OLD CLOTHES NE Grote modelbouwexpositie in Beverwijks Statenhuis Helikopterverbinding met booreiland Technische voorjaarsbeurs geopend Utrechts burgemeester bespeelde het nieuwe carillon KFCStormvogels Gemeentesecretaris van knevelarij verdacht NU ER HOE langer hoe meer over fabriekstrawlers gesproken wordt, gaan we deze week in „Langs sluizen en havens" weer eens vijftig jaar in de geschie denis terug. Op bijgaande foto verlaat de „Holland II" AM. 52 de Vissershaven te IJmuiden voor een nieuwe reis. Deze trawler werd gebouwd in 1898 bij J. Duthie Sons te Aberdeen. De inhoud bedroeg 170 reg.ton bruto, de lengte 32,91 m, de breedte 6,30 m en de holte 3,38 m. Even voor de eerste wereldoorlog ging de „Holland II" over aan de Mij. Holland, directie de heren C. Maas, Prins en G. Carst en het schip is toen gaan varen onder het nummer IJM. 176. De naam bleef onveranderd. Ruim 30 jaar later, in 1936, werd de „Holland II" door de sloper weggehaald. Advertentie Stoomtrawlers onder het letterteken van Amsterdam kwamen er tegelijk met het in de vaart brengen van de eerste trawler in IJmuiden. Opgericht werd de Visserij Maatschappij „IJmuiden" en onder directie van C. P. J. Vuerhard begon men met zes trawlers. In de schoorsteen prijkte het wapen van de hoofdstad des lands en onder het letterteken „AM" waren de schepen thuis in IJmuiden. De eerste vier trawlers der maatschappij: „Holland I" AM 49, „Holland II" AM 52, „Holland III" AM 53 en „Holland IV" AM 54 waren alle in Engeland gebouwd. De volgende twee, „Drumblade" en „Drum- blair" geheten, werden onder die namen aldaar aangekocht en na aankomst in ons land omgedoopt in „Holland V" AM 50 en „Holland VI" AM 54. Met deze zes stoom trawlers ging het de jonge rederij voor de wind. Reeds enkele jaren na de oprichting bestelde men twee nieuwe schepen en met de bouw werd de scheepswerf van de fa. Wed. C. Boele Zoon te Slikkerveer be last. Als „Holland VII" AM 60 en „Holland VIII' AM 61 kwamen zij in de vaart. Voor het begin van deze eeuw waren het betrek kelijk grote schepen. Zij hadden een in houd van 272 ton. Opvallend was het lange voordek en om de schepen ook voor de haringdrijfnetvisserij geschikt te maken voorzag men ze van een koproer, inge bouwd in de voorsteven. Inderdaad zijn ze hiervoor gebezigd, maar ook hebben ze aan de IJslandvisserij deelgenomen. De „Holland VIII" is enkele jaren daar na niet van de visserij teruggekeerd. Het einde van de „Holland VII" kwam in 1936. Sedert 1913 heette dit schip „Plutos" IJM 134 en behoorde aan de Mij. Praxis. De „Holland V" en „Holland VI" waren al eerder van de Amsterdamse vloot afge voerd. De Mij. Pesca in IJmuiden nam de schepen in 1904 over. De namen werden veranderd in „Primavera" IJM 47 en „Ve- rano" IJM 48. Omstreeks 1913 was het gedaan met de Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Het Amerikaanse passagiersschip „At lantic" van de Banner Lines, dat bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij is gerepareerd, zal na een proefvaart naar Amerika terugkeren. Het 14.000 brt. metende schip was op 3 april in een dichte mist tussen de pieren van IJmuiden in moeilijkheden geraakt, waarbij, zoals later bleek, de schroef werd beschadigd. Het schip voer naar Amster dam en de volgende ochtend vertrok het weer naar zee, doch nadat trillingsver schijnselen waren geconstateerd, keerde de „Atlantic" terug naar Amsterdam, waar de schade aan de schroef is her steld. Het m.s. „Bloemfontein" van de n.v. Ver- eenigde Ncderlandsche Scheepvaartmaat schappij wordt deze week van zijn laatste reis naar Zuid-Afrika in Amsterdam ver wacht. Begin mei vertrekt het schip via India naar Hongkong, waar het zal worden gesloopt. De „Bloemfontein" die 10.473 brt. meet, kwam op 31 oktober 1934 in de vaart. In de jaren 1942 tot 1945 vervoerde het schip tijdens veertien reizen in de Pacific tienduizenden geallieerde militairen, waar bij het 341.255 mijlen aflegde zonder oor logsschade op te lopen. Van 1947 af heeft het weer in de regelmatige dienst op Zuid- Afrika gevaren. De „Bloemfontein" is vervangen door het m.s. „Randfontein" dat in december in dienst werd gesteld. De heer Cees Bolding, adjunct-directeur van de Koninklijke Academie van Beel dende Kunsten in Den Haag, zal zaterdag middag om vier uur een expositie openen van werk van Haagse aquarellisten. De exposanten zijn: Cees Bolding, Agnes van den Brandelcr, Willem Jans Dijk, Huber- tus Gerretsen, Arnold Neujean en Ronald Lindgreen. De tentoonstelling wordt ge houden voor „Félison" in „Félison" aan de Heidestraat 45 in IJmuiden. De expositie is dagelijks van 19 tot 21 uur geopend. Zaterdags en zondags van 14 tot 17 uur. De Holland II" Amsterdam 52 verlaat de Vissershaven van IJmuiden. trawlervloot van Amsterdam. De Holland- boten gingen over naar de Mij. Holland Praxis te IJmuiden. Amsterdam heeft indertijd ook loggers gehad. Drie worden zelfs genoemd in de historie van het Noordzeekanaal. Op 13 juni 1876, dus voor de officiële opening werd namelijk een drietal loggers, de „Stad Amsterdam I, II en III" verlof verleend om via het kanaal naar zee te vertrekken. Zij vertrokken om acht uur 's morgens van de Oosterdoksluis en waren, gesleept door een sleepboot der Gebr. Goedkoop, reeds om één uur in volle zee. Thans voeren alleen de walvisjagers van de Maatschappij voor de Walvisvaart nog het letterteken van Amsterdam. De vier kotters, die op de Noordzee te vinden zijn en ook daaronder hebben gevaren, werden het vorige jaar te IJmuiden ingeschreven. Arie van der Veer Voor ziekenfondsleden gedurende april Dus bij ons: 20 "In korting op uw brilmontuur bovendien nogmaals 2.50 korting enkelvoudige glazen volgens recept geheel gratis. Lange Nieuwstraat 789 Kennemerlaan 60-62 Leveranciers voor alle ziekenfondsen enuw bril klaar, terwijl u wacht. De laatste tijd ondervinden de automobi listen die gebruik willen maken van de Velser tunnels veel overlast van vliege rende kinderen. De vliegers komen her haaldelijk op en bij de ingang van de tun nels neer. Bovendien is het vliegeren in de omgeving van de tunnels gevaarlijk in verband met de vele hoogspanningskabels. Daarbij komt nog dat vliegeren daar ver boden is. In de politieverordening is na melijk opgenomen dat vliegeren binnen vijfhonderd meter van een hoogspannings kabel strafbaar is. De 25-jarige stapelmeester J. D. B. uit Haarlem is dinsdagmorgen omstreeks tien uur in de visconservenfabriek „Neco" in IJmuiden van een stapel dozen gevallen. Hij was bezig met het nummeren van de dozen. Met een hersenschudding moest hij in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden- Oost worden opgenomen. In het programma „Even bijdraaien" van Roel Balten. dat zondagmiddag van tien voor half twee tot twee uur voor de AVRO te beluisteren is, komen dit keer de slepers van Wijsmuller te IJmuiden aan het woord. 99 (Van onze Haagse redacteur) Deze zomer zal het schouwspel „Klank en kleur" het Haagse Binnenhof bereiken. Dan zal de voormalige Residentie zich kunnen scharen in de rij der grote Euro pese toeristische attracties welke door dc toverspreuk „Son en Lumière" tot top trekpleisters werden bevorderd: de kaste len langs de Loire, de Abdij van Gent, het Escurial van Madrid, het Castello Sforza in Milaan, Frascati bij Rome, de Döme des Invalides in Parijs en zelfs de Acropo lis van Athene. Op al die plaatsen verschenen de Fran se klank-en-licht-artiest Pierre Arnaud, die de schijnwerpers en luidsprekers re gisseerde, en de Nederlandse technicus Christiaan van Lummel als vertegenwoor diger van de n.v. Philips gloeilampenfa brieken, welke ervoor zorgde dat er vol doende kilowatts en decibels geproduceerd konden worden. Waar betrouwbare, doch saaie gidsen onverschillig sjokkende dag jesmensen nog slechts met moeite tot eni ge aandacht voor de stenen getuigen dei- geschiedenis wisten te bewegen, wekte de ze Frans-Nederlandse combinatie (de Fransen voor het schone verhaal, de Ne derlanders voor de draden en de knoppen) als bij toverslag ongekend enthousiasme op voor reeds lang vergeten en verwaar loosde kastelen. De gevolgen bleven niet uit. Het gehucht Chenonceaux met zijn tweehonderd inwoners telde vijf jaar ge leden nauwelijks een schamele herberg. Nu staan er vijf moderne hotels in alle reisgidsen vermeld. Dat gerucht heeft de Hagenaars blijk baar doen beseffen dat ook voor hun dorp alle hoop nog niet verloren is. Het Alge meen Haags Comité, de „V.V.V." van de voormalige residentie, zette een journalis ten-echtpaar aan het werk om een passen de tekst te schrijven bij de bewogen ge schiedenis van het Binnenhof van graaf Willem II tot koningin Wilhelmina. Juist toen de opstellers bij het bezoek van Mo zart aan Den Haag waren genaderd stel de klank-en-licht-tovenaar Pierre Arnaud zich van hun vorderingen op de hoogte. „Zo is het mooi genoeg," luidde z'n oor deel, „zo'n spektakel mag niet veel lan ger dan een half uur duren, het incasse ringsvermogen der aanschouwers heeft zijn grenzen." „Klank en kleur" op het Binnenhof eindigt dus met Mozart, maar graaf Willem II, Floris V (vanwege de dra matische mogelijkheden), Jacoba van Beieren (die er een keer getrouwd is), Maurits en Oldenbarneveldt, stadhouder Willem III en de gebroeders De Witt (zie Floris V) zullen niet ontbreken. Om misverstand te voorkomen: men krijgt die personen niet te zien, maar hun aanwezigheid wordt gesuggereerd door de wisselende belichting van de verscheide ne gebouwen waarin zij hun aandeel tot de vaderlandse geschiedenis hebben gele verd. door de beurtelings pathetische en omfloerste stem van de vertellers-per luidspreker en niet in de laatste plaats door toepassing van het laatste snufje der elektronische wetenschap: de stereofonie. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het de bezoekers niet aan hoefgetrappel, mar cherende voeten, juichende menigten en holle woorden zal ontbreken. Natuurlijk worden ook in Den Haag voor een dergelijke vertoning kosten noch moei ten gespaard. Men moet tenslotte het stout moedige Wijk bij Duurstede, dat de vroe gere residentie de primeur van „Klank en kleur" al heeft afgesnoept, toch overtref fen. Toneelspelers en musici van klasse zullen worden geëngageerd en niemand minder dan de bekende componist Georges van Parijs (spreek uit: Wan Parie—s); die reeds zovele chansonsuccessen op zijn naam heeft staan, zal de bijpassende na tionale muziek leveren. Om ons vast in de stemming te brengen liet het organise rend comité ons een bandje horen van „Les impromptus de Compiègne". Het bleek de romance tussen Napoléon III en Eugénie de Montijo te behelzen, opgedist in de stijl der geïllustreerde weekbladen. Wij vrezen ernstig, dat onze historie te weinig door amoureuze verwikkelingen is bepaald om de anderhalve ton te recht vaardigen welke Den Haag deze zomer in zijn belicht Binnenhof gaat steken. Maar daar gebeuren wel meer gekke dingen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het gemeentebestuur van Hilver sum medegedeeld dat zij in geen geval hun medewerking zullen verlenen aan de tot standkoming van een satellietstad in de „Egelshoek" in Hilversum. Hilversum heeft dit plan gelanceerd omdat de huidige uit breidingsplannen geen mogelijkheden meer bieden de bevolkingsaanwas op te vangen. Gedeputeerde Staten hebben er tevens hun bevreemding over uitgesproken, dat B. en W. van Hilversum het ontwerp-uit- breidingsplan ter visie hebben gelegd, zon der de nodige beslissingen in het kader van het gemeenschappelijk overleg in de studie commissie voor het Gooi af te wachten. Het overleg in deze commissie heeft onder meer ten doel om te voorkomen dat de vraag, tot welk tijdstip de huidige uitbrei dingsplannen in het Gooi nog ruimte voor woningbouw bieden, door eike gemeente afzonderlijk beantwoord zouden worden in plaats van door het Gooi als geheel. Het is voorts naar de mening van Ged. Staten wel voldoende duidelijk dat het antwoord op deze vraag mede afhankelijk is van de nog te nemen maatregelen op het gebied van het woningbouw-, woonruimte- en indu striebeleid, waarover het overleg nog gaande is. Ook de keuze van de plaats voor even tueel nieuw te scheppen uitbreidingsmoge lijkheden in het Gooi maakt een onder werp van dit overleg uit. Er mocht naar de mening van Gedepu teerde Staten dus van het gemeentebestuur van Hilversum worden verwacht, dat het met het nemen van een beslissing over het al dan niet indienen van een ontwerp-uit- breidingsplan voor de „Egelshoek" althans zou hebben gewacht totdat in het kader van dit overleg beslissingen zijn genomen. In dit stadium acht het provinciaal bestuur het plan-Egelshoek tn ieder geval voor barig. Het is nog nooit in de historie van de betreffende compagnie voorgekomen, dat officieren en manschappen gezamenlijk de planken betraden om voor de bezetting van het militaire kamp „Rooswijk" in Vel- sen-Noord een ontspanningsavond te ver zorgen. Dit werd dinsdag in de grote kan tine medegedeeld door de vertegenwoor diger van de basisgroepscommandant in Den Haag, kapitein H. van Leest, in zijn welkomstwoord tot de vele burgers en mi litairen, die van een dergelijk unicum ge tuige zijn geweest. Hier werd later nog door vaandrig H. J. G. A. Kuilder aan toe gevoegd, dat men uit sympathie voor de „jongens" op deze wijze de scheiding tus sen officieren en minderen enigszins tracht te elimineren. Het speciale cachet van de ze avond bestond aldus voornamelijk uit het feit, dat zij tezamen een toneelstuk hebben willen opvoeren. De opzet hier een goede voorstelling van te geven, is dan ook pas op de tweede plaats gekomen. Voor dit experiment, dat gezien het gro te succes stellig voor herhaling in aan merking komt, had men tot opvoering be sloten van het blijspel „Jij weet.jij weet... wat ik niet weet" door A. van Zuylen, dat in de I.Jmond al meermalen door amateurverenigingen werd ge speeld. Daarom zal men zich misschien herinneren, dat deze vrolijke historie be trekking heeft op het vacuum in het ge heugen van advocaat Michel Lebon, welk grapje hem tijdens een slordige avond door een hypnotiseur werd geleverd. Ten gevol ge hiervan herinnert hij zich zijn verloving niet meer met Armande Leclerc, be schouwt hij verder uit misverstand de ty piste als zijn bruid en geraakt hij ten overvloede met de charmante Yvctte Du bois in tedere betrekkingen. Geen wonder dat de arme Michel zich tenslotte hoe lan ger hoe meer in de perikelen werkt, die gelukkig voor hem door de auteur op een vernuftige manier worden opgelost. In to taal een alleraardigst blijspel, waar ik nog geen enkele voorstelling van heb gezien, die voor spelers en publiek op een teleur stelling is uitgelopen. Dit was ook dinsdag niet het geval, omdat regisseur H. Kuilder de bezetting kennelijk had overtuigd van de waarde van het tempo. De rolkennis was over het algemeen uitstekend en bij een dergelijk gedemonstreerde toewijding is de critische bezoeker al spoedig geneigd met de gebreken van zo'n voorstelling genoegen te nemen. Vooral wanneer hij weet, dat het hier voornamelijk krachten betreft, die nog weinig gelegenheid kregen de no dige toneelroutine te vergaren. Regisseur Kuilder leek ons echter met het vak niet geheel onbekend, want, hij nam behalve de leiding als Albert Fontaine ook nog een der bestgespeelde rollen voor zijn rekening Vooral zijn articulatie was voorbeeldig. Advertentie REINIGEN VAN COSTUUMS ƒ4— JAPON ƒ3.50 KONINGSPLEIN 10 - TEL 4886 AMSTERDAM De'marktstemming werd beheerst dooi de geringe affaire. Van Wallstreet, dat iels beter was afgekomen, ging wel enige sti mulans op het Damrak uit. Verder waren er geen faktoren die de markt konden be ïnvloeden. De arbitrage had kennelijk bij na niets te doen en de orders van het pu bliek waren dun gezaaid. De stemming was voor vrijwel alle internationale waarden bij de opening, goed prijshoudend tot iets hoger ten opzichte van de vorige slot- koersen. In het verdere beursverloop brok kelden de koersen af en kwamen de inter nationale waarden onder de vorige slot- koersen te liggen. De verliezen waren ech ter zeer gering. Aandelen en dollarobliga ties KLM werden, ingevolge Wallstreet, lager geadviseerd. De 4 percent converteer bare obligaties AKU, waarvan vrijdag de trekking plaatsheeft, kregen een vrijwel onveranderde advieskoers. De scheepvaar ten behielden de belangstelling van dc laatste dagen en lagen vrij goed in de markt. Van de cultures noteerde Amster dam Rubber een paar puntjes hoger op pu blieke vraag. Certificaten Deli warén even eens beter. De handel In deze sector was echter gering. De staatsfondsen waren ver deeld maar merendeels iets hoger. Voor de inschrijving op de 3 miljoen 5 percent 30-jarige obligaties ten laste van de stich ting St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen be stond ter beurze een behoorlijke belang stelling. Aandelen Carp's Garen werden een 25-tal punten hoger geadviseerd op de belastingvrije bonusuitkering in aandelen. Obligaties Fridor kregen een lagere ad viesprijs op de betaling van 57 percent van de vorderingen. Pieterscn Automobielbe drijf iets lager op de dividendverlaging. Ketjen kreeg een hogere adviesprijs op de gunstige ontwikkeling van het bedrijf. Aandelen Thomassen en Drijver iets hoger op de recordverkopen en de hogere winst. Claims Albatros en Claims Amsterdam Su perfosfaat werden iets lager geadviseerd. Verder kregen aandelen Nederlandse Con structie Werkplaatsen een hogere advies prijs op het dividendvoorstel van 20 per cent (22 percent) rver het vergrote kapi taal, waarvan 6 percent interim-dividend reeds betaalbaar werd gesteld. Daartegen kregen aandelen Nederlandsche Electro- lasch een lagere adviesprijs op het divi dendvoorstel van 15 percent (22 percent) over het verhoogde kapitaal waarvan eveneens 6 percent interim-dividend be taalbaar werd gesteld. Prolongatie 3 per cent. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was gunstiger dan in de laatste acht beursdagen het geval is ge weest, hoewel tegen bcurseinde zich wat selectieve aankopen ontwikkelden. Lukens Steel, dat lagere kwartaalinkomsten had bekendgemaakt tegen beurseinde, had on middellijk een verkoopgolf te doorstaan, daarbij het fonds 4 dollar daalde. Ook de auto's waren tegen beurseinde aange boden en sloten wat lager. Vick Chemical herstelde zich op een fractie na van een verlies van 6 dollar. Winsten van meer dan 2 dollar waren talrijk. Kennecott steeg meer dan 3 dollar, A. O. Smith 3 dollar, Skelly ongeveer 1 dollar en Pitney Bowes meer dan 4 dollar. Het industriegemiddel de kwam van 607.76 op 609,53; dat voor spoorwegen van 164.21 op 165,70 en dat voor openbare nutsbedrijven van 92,18 op 92,49. Van de 1243 verhandelde fondsen sloten er 601 hoger en 412 lager. De aan- delenomzet kwam van 3.140.000 op 3.320.000. (UPI). Van de dames was mejuffrouw W. Grin- vis het best, omdat zij van de vrijpostige huishoudster zo'n glunder figuurtje maak te. Tot goed begrip dient hier nog aan te worden toegevoegd, dat men de medespe- lende dames uit de burgerij had „gemo biliseerd". Er werd door de militaire be zoekers en hun gasten veel en hartelijk gelachen, zodat het niemand behoeft te verwonderen, wanneer dit ensemble op nieuw een opvoering gaat voorbereiden. Jan van Dam Van zaterdag 25 april tot en met zondag 3 mei zal in het Statenhuis aan de Velser- weg in Beverwijk een grote landelijke modelbouwtentoonstelling met. als titel „De verkleinde wereld" worden gehouden. In de huidige industriële ontwikkeling gaat ook de modelbouw meer en meer een rol spelen. Ze is een op hoog niveau staan de en wetenschappelijk verantwoorde vrije tijdsbesteding, die aan haar beoefenaars hoge eisen stelt. Zij hebben rekening te houden met research, studie en handvaar digheid. De organiserende vereniging B.M. C. is als onderafdeling aangesloten bij de landelijke organisatie van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers (N.V.M.) die ongeveer tweeduizend leden telt. Gedurende vier achtereenvolgende jaren wordt door een der twintig onderafdelingen een reünie op touw gezet, waarbij model bouwers uit alle delen van het land bijeen komen en van gedachten wisselen. De ten toonstelling in het Statenhuis wordt ter gelegenheid van de vijfde reünie gehouden. Meer dan honderd inzendingen uit alle delen van het land zullen op de expositie te zien zijn. Bouwers, die objecten voor Madurodam hebben gemaakt, zullen ook in het Statenhuis hun prachtige modellen op spoorweg- en scheepvaartgebied tonen. De leden van de Amsterdamse modelbouw club bouwden speciaal voor de Beverwijkse tentoonstelling twee grote maquettes. De reünie zal zaterdag 25 april in het verenigingsgebouw aan de Schans 12 in Beverwijk worden gehouden. Directies van grote industrieën uit de IJmond zijn ook uitgenodigd om de reünie bij te wonen. Het gezelschap zal een bezoek aan de tentoon stelling brengen en enige industriële films bezichtigen. De lunch voor de ongeveer tweehonderd deelnemers wordt door de B.M.C. verzorgd. Des middags om 16 uur zal een deputatie van de afdelingsbesturen alsmede het hoofdbestuur op „Scheybeeck" door B. en W. officieel worden ontvangen, waarna Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma de tentoonstelling offi cieel zal openen. De te 's-Gravenhage gevestigde lucht vaartmaatschappij Aero Contractors heeft van de Nederlandse Aardoliemaatschappij opdracht ontvangen een helikopterverbin ding te gaan onderhouden tussen de heli haven te Rotterdam en het booreiland van de N.A.M., voor de kust ter hoogte van Monster. De N.A.M. zal. zoals is bericht, door middel van dit booreiland, dat thans in aanbouw is op de werf Gusto, proefborin gen verrichten op enige kilometers af stand uit de kust. Het is de bedoeling dat dit booreiland begin juni op zijn plaats zal liggen en dat van dat ogenblik af de ver binding met de vaste wal zal worden onderhouden met twee Alouetle-helikop- ters van Aero Contractors. In Utrecht is vanmorgen de technische voorjaarsbeurs geopend. Voor het eerst werden de jaarbeursbezoekers verwel komd met vrolijke carillonklanken uit het carillon, dat het vorige jaar een plaats op dc Expo had en door de Jaarbeurs is aangekocht. Utrechts burgemeester, jhr. De Ranitz, bespeelde deze nieuwe aan winst. Overigens geschiedde de opening zonder enig officieel vertoon. Bijna 1400 firma's uit 21 landen nemen aan deze expositie deel. De inzendingen beslaan een opper vlakte van 20.000 vierkante meter. Nederland heeft het grootste aantal in zendingen op deze beurs: 462, direct ge volgd door West-Duitsland met 392 en Engeland met 185. Verder zijn er inzen dingen uit de Verenigde Staten, Italië, Bel gië, Zwitserland, Frankrijk, Zweden, Tsjechoslowakije Oost-Duitsland, Dene marken, Noorwegen, Japan, Oostenrijk, Canada, Liechtenstein, Luxemburg, Joego slavië, Monaco en Polen. De scheepsbouw neemt op de beurs een grote plaats in met 300 inzendingen op een expositieoppervlakte van ruim vierduizend vierkante meter. Om tien uur vanmorgen werd de bur gemeester van Berlijn, Willy Brandt, op de Utrechtse jaarbeurs ontvangen. Hij was in gezelschap van de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Nederland dr. J. Löns. De Nederlandse minister van Economische Zaken. prof. -T. Zijlstra. sloot zich later bij de Duitse gasten aan. De belangstelling van de Berlijnse bur gemeester ging met name uit naar de ex positie van een twaalftal Wesfberliinse in dustrieën op de jaarbeurs. Ook toonde hij grote belangstelling voor de Nederlandse stand voor industriële vormgeving en de demonstraties die de Nederlandse Spooi-- wegen op het open terrein gaven met nieuwe types laadwagons. De wedstrijd KFCStormvogels, welke oorspronkelijk voor zaterdag 18 april was vastgesteld, zal nu definitief zondag 19 april om 17.30 uur te Koog-Zaandijk worden gespeeld. Onder beschuldiging van knevelarij heeft de rijksrecherche de gemeentesecre taris van Heesch, de heer P. G. gearres teerd. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij voor door hem aan gemeentenaren be toonde diensten vergoedingen zou hebben gevraagd, die aanzienlijk hoger zouden zijn dan de daarvoor vastgestelde leges- gelden. Dit zou met name bij de behande ling van een pachtzaak zijn gebeurd. De secretaris is zelf echter van mening dat hij deze gemeentenaren heeft gehol pen buiten zijn ambtelijke functie om en dat de daarvoor betaalde vergoeding een zaak is tussen de personen in kwestie en hemzelf. De secretaris is al eens eerder door de politie aan de tand gevoeld, onder meer over een ontduiking van successie rechten. Toen is echter geen arrestatie ge volgd. Thans kan worden aangenomen dat deze zaken uit het verleden opnieuw in het onderzoek betrokken zullen worden. De voorzitter van de vereniging „De Hyacint", de heer C. Driehuizen, is aan de hand van cijfers tot de conclusie ge komen, dat een overschot van 2.6 miljoen hyacinten bij een voortdurend stijgende export veel te klein is. Daarom heeft het bestuur nu al voorgesteld het areaal met 3 percent uit te breiden, waardoor men over ongeveer drie miljoen hyacinten meer zou kunnen beschikken in het vol gende exportseizoen. Aldus bleek tijdens de dinsdagmiddag in „Treslong", Hille- gom. gehouden vergadering van „De Hya- cint". 3-3'/2n/n Nederl. "47 3% Nedl. 1962/64 Woningbouw 6 Pr. A'dam '56 I. Pr. A'dam '56 II. Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II. Pr. R'dam '57 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. ^ew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever (cert.).. Unilever (nieuwe) Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn. K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U.S. Steel General Motors. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 92" ie 97 111% 81 94% 94% 89 88l/s 97 318J-4 497 224 425 270 370 590% 240 545 535'/2 224 156% 721 >/i f 170,10 219% 86 f 142,20 158'/2 118% 139% 133% 247 137% 149,90 287% 142% 220 251 229 66 50 88% 46% 83% 299/i« Voorbeurs koersen 317'/2 589 545 535 170 De export van de hyacinten is opgelo pen van 82 miljoen stuks in 1954 tot 96 mil joen in 1958. De produktie is gestegen van 1721 stuks per hectare tot 1917. Dit is de normale stijging. In 1957 was de oogst zo best, dat er niet minder dan 1967 bollen van een are werden geraapt. Het over schot was toen ook benauwend groot: 10,6 miljoen stuks. Op dat moment wilde men de teeltoppervlakte gaan verkleinen. „We hadden toen echter moeten uitbreiden" zei de voorzitter, „omdat er bollen genoeg wa ren." De leden hebben met deze cijfers voor ogen niet lang nodig gehad om tot een be slissing te komen. De heer J. J. Bos wil de oudergewoonte eerst weer afwachten hoe de handel dit jaar zou zijn, maar de voorzitter voelde daar niets voor. Enige andere leden wensten een uitbreiding van vijf percent, omdat alles zo star is en om dat er weinig speling tussen teelt en ex port is. Oppositie was er helemaal niet, dus men ging snel over tot stemming. Van de 413 uitgebrachte stemmen waren 261 voor een uitbreiding van het areaal met drie percent, 135 voor een uitbreiding met vijf percent. De vergadering verliep ove rigens zeer vlot. Niemand jammerde bij het bericht, dat nu alle hyacinten die door virus zijn aangetast op minstens 22,5 meter (men spreekt nog van zes roe) van de gezonde moeten worden geplant. In fei te mag men ze helemaal niet telen, maar men kan ze niet missen. Kroonprinses Margaretha, Nobel, Panama, Rosalie, Vanguard, Queen of the Violets, Queen of the Pinks, Moreno, King of the Blue zijn „grijs" .Er is niet één gezonde partij van. Men zal ze moeten vervangen op den duur. De grootste moeilijkheid is de samenwer king bij het opmaken van het plantplan. De kweker van „grijze" (viruszieke) par tijen moet aan zijn buren vragen waar de ze hyacinten zetten en dan zal hij er 22.5 meter vandaan moeten blijven. Als ze bei de zulke zieke partijen hebben, kunnen ze deze naast elkaar zetten. Op de Floralies Internationales in Pa rijs zullen de Nederlandse hyacinten ver moedelijk wel mooi zijn, zei de voorzitter. Ze staan nu in koelcellen bij 1 graad C. om te worden geremd, want de kans is groot dat ze uitgebloeid zouden zijn voor de 24e april. De leden werden opgewekt om vooral goede bloemen voor het bloe mencorso ter beschikking te stellen. Op de Floriade 1960 in Rotterdam zal de bloembinder Dick Schuyt nieuwe moge lijkheden demonstreren met de hyacint als snijbloem. Enkele voorbeelden daar van stonden opgesteld. Men kan inderdaad door het gebruik van hulpmiddelen luch tige manden opmaken en de aparte nagel tjes kunnen tot een aardige corsage wor den verwerkt.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11