De best denkbare garantie voor veiligheid is de opleiding Is de vis veiling uit de tijd? sIM Frans Maalman erom Let op IJmond-agenda l l 1 Moederschip met helikopter voor Poolse drijfnetvisserij Havenberichten Kijk Uit II staat nu met één been in eerste klasse N.H. Schaakbond De visser mag bij het navigeren niet teveel op hulpmiddel vertrouwen voor foto- en filmvrienden KOELKASTEN elk merk 5 i R00MT0MP0UCEN 21 cent J. H. Bakhuys wordt straks Santpoorts damkampioen Dr. Sonnemann: Hervormingsnel!" em Afetfóncti/I cte ómktfkkkSM Wel 4 mei-herdenking geen 5 mei-viering P.v.d.A.-federatie bespreekt verslag raadsfractie Stevige groei van Land en Tuinbouwbank Bedrijfsvoetbalcompetitie Ongeval bij Hoogovens WobiNSDAG 15 APRIL 1959 (Van onze visserijredacteur) ROME, april De best denkbare premie voor de veiligheid op zee is de opleiding van de bemanning. Tot deze conclusie kwam het F.A.O.-congres over de bouw van vissersvaartuigen bij de behandeling van het onderwerp „veiligheid op zee". Wat voor garanties heeft de reder, die tonnen gelds investeert in een modern schip, dat de bemanning dit vaartuig ook goed zal gebruiken? De opleiding van vissers laat overal in de wereld zeer veel te wensen over. In Polen is de opleiding vrij goed. In Duitsland staat zy op een behoorlijk peil. In Japan, de grootste visserijnatie ter wereld, begint het iets te worden. En daarmee is vrijwel alles over de opleiding van de bemanning gezegd. In de naaste toekomst zal hieraan veel meer aandacht moeten worden be steed. Er moeten minimum-eisen voor de opleiding van de visser van morgen komen. Daaraan is niet te ontkomen bij de huidige snelle ontwikkeling van de techniek. De bemanning zal theoretisch geschoold moeten worden in het gebruik van de moderne technische hulpmiddelen, zoals radar en automatische piloot. De opleiding van de visser zal daarna aan boord van goed uitgeruste en van alle technische hulpmiddelen voorziene schoolschepen moeten worden voltooid. HET ZIJN VAAK harde noten, die op' dit internationale congres over de bouw van vissersvaartuigen en de opleiding van vissers worden gekraakt. Men durft het elkaar wel te vertellen. De deelnemers zijn het er over eens, dat er aan de inter nationale uitwisseling van gegevens nog heel wat schort. Voor Nederland wil dat wellicht zeggen, dat een deel van de onderzoekingen, die door zes scheepswerven in samenwerking met de overheid voor het verkrijgen van het rendabelste vissersvaartuig in Wage- ningen worden verricht, overbodig is. Om dat een deel van de onderzoekingen reeds in andere landen is verricht. Dit zal echter veel meer internationaal vertrouwen eisen. Men is nu nog teveel in gesteld op het onderzoeken van de onder zoekingen van anderen om te kunnen con stateren, dat de resultaten van het bui tenland ook inderdaad juist zijn... Niet alleen theoretisch De Nederlanders, zoals de heren G. Vos- sers uit Wageningen en J. G. de Wit uit IJ muiden, weren zich uitstekend op dit congres. Het referaat van de heer Vossers over de modeltesten in de sleeptank in Wageningen heeft grote indruk gemaakt op het congres. Men komt er echter niet met alléén theoretische proeven. De heer De Wit sprak over de traditionele vleet visserij en de heer H. Zwolsman, scheeps bouwer, wees op de prachtige resultaten, die men in Nederland heeft bereikt met de bouw van naoorlogse kotters. Schepen, waarmee men op de Noordzee een goede boterham kan verdienen. Hoewel, de ren dabiliteit van dit type vaartuig valt en staat met de mogelijkheden voor de ex port van tong en andere platvis. Dat ook de Scandinaviërs overgaan tot het bouwen van de Nederlandse kotters bewijst ech ter wel, dat men hier te doen heeft met een goed bruikbaar type vissersvaartuig. Er zijn echter congressisten, die betwij felen of men ten eeuwige dage de visse rij op de Noordzee kan blijven uitoefenen. Het wordt dringen op de visgronden daar. Men zal het verder moeten zoeken. De technische ontwikkeling van de scheeps bouw maakt dat mogelijk. Politieke fac toren zullen echter een belangrijke rol gaan spelen. De bescherming van de vis gronden door de landen, die daar dicht bij liggen. „Waarom blijven jullie toch op de Noordzee met jullie drijfnetloggers", vroeg één van de Poolse deelnemers nog al verbaasd aan de Nederlanders. „Doe toch als de Russen, die met de vleet grote hoeveelheden kleine haaien vangen in de Noord Atlantic. Daar zitten toch expan sie-mogelijkheden in". Het is een hint, maar zal Nederland ook voor kleine haaien een markt kunnen vinden? Dat zijn vragen, die onwillekeurig rijzen, wan neer men de fantastische mogelijkheden voor de technische ontwikkeling van de vissersvloot hoort. De Spanjaarden bij voorbeeld hebben het Advertentie ALLEEN DONDERDAG probleem van de huisvesting van de be manning op de hektrawler al onder de knie. Zij bouwen een zeer grote hektraw ler, waarin de bemanning in de mid scheeps prachtige hutten krijgt. Een schip, dat voortgedreven wordt door een diesel-elektrische installatie met vier mo toren van elk 650 pk. Motoren met een hoog toerental. Er is trouwens toch een streven merk baar om ook in de visserij motoren met een hoog toerental in te voeren. Zij eisen minder onderhoud, zeggen de voorstan ders daarvan. Maar zij maken méér la waai, hetgeen niet zo prettig voor de ma chinist is. De Spanjaarden hopen in elk geval, dat zij hun hektrawler over twee jaar in de vaart kunnen brengen. Harde opmerkingen over de toepassing van elektronische hulpmiddelen van de navigatie. „Men moet daarmee voorzich tig zijn. Oppassen, dat de bemanning er niet al te veel op gaat vertrouwen. Het komt nog teveel voor, dat er maar één man op de brug staat. Dat is gevaarlijk". Sommige deelnemers vrezen zelfs, dat bij de invoering van de automatische pi loot op de vissersvaartuigen de bemanning alle aandacht zal gaan besteden aan de visserij en de navigatie zal laten verrich ten door de automatische piloot. Dat levert grote gevaren op. Vandaar, dat men ha mert op een uitgebreide opleiding voor de moderne visserman, zodat hij weet wat hij wél en niét van zijn elektronische „ogen" kan verwachten... Advertentie Kennemerlaan 5 (bij de brug) De onderlinge wedstrijd van de damclub Santpoort verloopt zeer spannend. De oor zaak is de fusie die verleden jaar tussen de twee Santpoortse damclubs „Diagonaal" en „Stabiel" plaatsvond. De dammers in Santpoort hebben elkaar gevonden in de hechte Damclub Santpoort. Van september 1958 af woedt de strijd tussen de twintig dammers om de eretitel van clubkampioen. Nu het toernooi op en kele ronden na is geëindigd, heeft de oud- Stabieldammer J .H. Bakhuys de fraaiste kans. Bakhuys moet nog spelen met Kan, W. Zuiderduyn en R. Kramer. De oud- DCIJ'er Teun Hoek moet nog spelen tegen W. Zuiderduyn en kan als enige speler nog op 31 punten komen, welk aantal Bakhuys reeds heeft veroverd. Uit zijn laatste drie partijen behoeft de heer J. H. Bakhuys dus slechts één punt te veroveren om op het clubkampioenschap 1959 beslag te kunnen leggen. De heer Wouda bezet de zesde plaats, doch hij zal nog wel stijgen op de rang lijst. Eveneens is te verwachten, dat de oud-kampioen van „Diagonaal", de heer De Groot, nog wel zal klimmen op de ranglijst. De Duitse staatssecretaris dr. Sonnemann heeft zich in een voordracht te Bremer haven tegen het veilingsysteem by de vissery gekeerd. Hij noemde het verouderd, terwijl het gepaard gaat met veel misstanden. Hij is van mening dat men moet streven naar een zo groot mogelijke stabiliteit van markt en prijs. Dit kan slechts worden bereikt als de reder enigszins op voorbestelling vist. Het nadeel van de wisselvallig heid van het produkt, dat in gewicht sterk varieert, kan worden opgeheven door een voorraadvorming van diepgekoelde waren. De staatssecretaris wees er met grote ernst op, dat er geen tijd met de her vorming van de markt is te verliezen. De Europese Economische Gemeenschap en later ook de Vrijhandelszone dwingen tot snelle stappen. Men zal tot rationalisering moeten komen, wil de visserij haar positie blijven behouden. Er zal moeten worden gestreefd naar opvoering van de kwali teit. Belangrijk is vooral ook een betere verdeling van het produkt over het ge hele jaar. Met voorraadvorming is dit te bereiken. Rationalisering zal moeten wor den toegepast in vangbedrijf en in distri butie-apparaat. Aldus dr. Sonnemann, wiens redevoering voor het Bremerhavense visserijbedrijf ook in IJmuiden belangstelling heeft gewekt. We herinneren hierbij aan de toespraak die de heer D. Gouda dezer dagen heeft gehouden voor de Nederlandse pers. Hij wees daarbij op het nut van een doel- treffnede uitbreiding van het distributie apparaat, waarin in Nederland nog te weinig aandacht wordt besteed. Ook wat het produktie-apparaat betreft blijft er nog veel te wensen, zeker waar het de haringloggers en garnalenschepen betreft. Deze vormen namelijk de oudste bestanddelen van de Nederlandse vloot. Het bedrijfsleven meent, dat de regering, wellicht met uitzondering van de kotter- vloot, nog veel zal moeten doen om de Nederlandse visserij haar positie van he den te doen handhaven. Op het congres „Visserij en techniek" in Utrecht komen zaterdag verschillende on derwerpen ter sprake, die voor de toe komstige ontwikkeling van de Neder landse visserij belangrijk zijn. Zo zal ir. J. G. Koning, verbonden aan het Nederlands Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen, het wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van vis serijschepen belichten. Op dit gebied is er in Nederland nog lang niet genoeg samen werking. Ook de inleiding van ir. E. C. Keur, directeur van Tan's Scheepswerven te Krimpen aan de IJsel, zal van belang zijn voor de verbetering van het produktie- apparaat; hij zal spreken over scheepscon- structie volgens het hydroconic bouw systeem. De heer C. Koster Jzn, exporteur-groot handelaar van visserijprodukten te IJmui den, zal spreken over het marktsysteem op de visafslag. „Gedurende de nu eeuwen lange geschiedenis van ons visserijbedrijf Bakhuys 17 31 G. Zuiderduyn 15 13 Hoek 19 29 Vlasveld 16 13 Buren 16 21 Klut 11 9 Ipenburg 18 21 Koster 13 7 Kort 14 20 W. Zuiderduyn 5 7 Wouda 16 20 Boonstra 13 7 E. Zuiderduyn 17 20 Rijswijk 5 4 Kan 15 19 R. Kramer 6 4 Oosterling 16 17 Pab 15 4 Groot 14 14 P. Kramer 17 0 JAARFEEST GEREFORMEERDE JEUGD. VERENIGING De Gereformeerde Jeugdvereniging Be verwijk heeft zaterdagavond in Het Cen trum het jaarfeest gevierd. Er werd ge zongen, een toneelstukje opgevoerd, „Jap- ke", naar het boek „Arjan" van Cor Bruyn en Teun Romijn hield een lezing over het rassenprobleem. BEVERWIJK WOENSDAG 15 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Terreur rond Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Battle zone". Het Centrum, 20 uur: Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. De heer E. Kortenoever over Flora en Fauna in de Kennemerduinen. Gebouw Nieuw Leven, Baanstraat, 20 uur: Vrouwenbond van het N.V.V., me vrouw Schuttevaer-Velthuis over haar boeken. Wijk aan Duincrweg, 15 uur: Opening Maarten Lutherschool. DONDERDAG 16 APRIL Géén bioscopen. VELSEN WOENSDAG 15 APRIL Thalia: „Mon oncle", 20 uur. Rex: „China doll", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14—16.30 uur. DONDERDAG 16 APRIL Thalia: „Helena van Troje", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „China doll", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 1416.30 uur. Alcoholics Anonymous: van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abeelen- straat. Raadhuis: spreekuur wethouder van Openbare Werken, 9.3012 uur. zal de kwestie van de noodzaak van een veiling wel meer discutabel zijn gesteld" zegt hij in een inleiding in de „Visserij- wereld". „Bij nadere beschouwing zal de vraag, of de veiling een noodzakelijk on derdeel van het visserijbedrijf is, wel altijd bevestigend zijn beantwoord." De heer Koster stelt dan, dat de veiling nu onderwerp van gesprek uitmaakt. Daarmee hangst samen de prijsvorming op de veiling, .net daarnaast een eventuele beïnvloeding van die prijsvorming. „Het wisselend karakter van de veiling- prijs acht men thans weinig aanvaardbaar meer", aldus de heer Koster. „De benodig de investeringsbedragen voor het uitreden der schepen zijn thans reeds zeer hoog en technische verbeteringen doen deze bedra gen nog steeds groeien. Min of meer sa- henhangend daarmee bewegen de exploi tatiekosten zich in stijgende lijn, en deze kosten verkrijgen steeds meer een vast karakter per reis." Na deze opmerkingen, waaruit duidelijk blijkt, dat een verbetering van het pro duktie-apparaat ook consequenties heeft, wijst de heer Kostei erop, dat deze kwestie ook elders in het geding is. Dan komt in zijn betoog dr. Sonnemann op de proppen, wiens mening wij hierboven al hebben weergegeven. De heer Koster meent, dat het nuttig is, zich nog eens af te vragen of de veiling nu uit de tijd is of niet. Een tractatie van uav-iaiit? KENNEMERLAAN 88. IJMUIDEN, TELEFOON 5530' BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: P. Bakker-Van den Berg, z„ Wester Parallelstraat 2, Velsen-Noord. H. C. M. Stolk-Fok, z„ Lange Nieuwstraat 296, IJmuiden. M. P. Rietveld-Moleman, z., Meervlietstraat 45, Velsen. J. Ringers-Veld, d., Lierstraat 60, IJmuiden. E. C. van Gel der-Van Kampen, z.. Kanaalstraat 59, IJmuiden. J. W. J. van de Pol-De Geus, z„ Litslaan 10, Santpoort. M. E. Sanders-Van Aken, z., Saturnusstraat 76, IJmuiden. J. H. Wassenaar-Hoogeduin, d., Berkenstraat 23, IJmuiden-Oost. W. M. van Huis-Wichers, d., Vondelweg 378, Haarlem. M. Th. Kops- Molenkamp, d., Hagelingerweg 9. Sant poort. N. de Groot-Zwaan, z„ Lange Niéuw- straat 147, IJmuiden. M. R. Engelander- Groen, z., Eksterlaan 15, IJmuiden-Oost, A. M. C. de Jong-Spoor, d., Rijnstraat 138, IJmuiden. H. Venema-Storm. d., Pastorie- weg 3, Santpoort. E. Tielman-Van Os, d., Oranjestraat 55, IJmuiden. A. H. Kappers- Bakker. d., Rijksstraatweg 384, Haarlem. J. Kalkman-Doornheim, d., Platanenstraat 38, IJmuiden-Oost. M. E. G. Joosten-Kwak- man, d., Wilhelminastraat 46, Haarlem. K. van der Vlis-Broek, z., Bloemstraat 29, IJmuiden. W. A. Vermaat-Van Wijk., Dru- susstraat 32, Haarlem. J. van der Steen-De Valk, zPlanetenweg 126, IJmuiden. J. M. Hofmann-Blaauw, d„ Planetenweg 156, IJmuiden. C. H. Meijer-Heida, z., Edison- plein 13, IJmuiden. M. Gomes-Glas, z., Dolfijnstraat 230, IJmuiden. OVERLEDEN: E. M. van der Wateren, 88 j. wed. van A. Smit, Thorbeckelaan 34, Velsen. E. Tuinstra, 67 j., echtg. van W. C. Engelhart, Zeeweg 341, IJmuiden-Oost, J. M M. Duijndam, 31 j., echtg. van Th. van der Aar, Bergerslaan 44, Beverwijk. J. D. Maarleveld, 85 j., echtg. van C. S. Naere- bout Van Dalenlaan 142, Santpoort. D. Pol dermans, 72 j., echtg. van Ph. P. van der Vliet, Veelzigtstraat 6, Rotterdam. H. J. Donker. 70 j., echtg. van Th. Jak, R. Claeszenstraat 29, IJmuiden-Oost. M. de Niet 92 j. wed. van A. Rijke, Rijnstraat 4, IJmuiden.'P. F. M. Velthuis, 11 mnd., zoon van D. J. Velthuis en A. M. M. Legdeur, Schulpweg 166, Velsen-Noord. M. Docters van Leeuwen, 74 j., wed. van G. A. van Willigen, Bloemendaalsestraatweg 123 b, Bloemendaal. W. Groen, 32 j., echtg. van H. D. Bruijns, Curagaostraat 9, Santpoort. J. W. Chr. Rentzing, 69 j., echtg. van G. A. Janssen, Thorbeckelaan 14, Velsen. F. J. W. van der Kolk, 79 j., echtg. van H. C. van der Plas, Van Leeuwenstraat 32, IJmuiden. J. Groot, 84 j., wedn. van A. Zwitser, Tuin dersstraat 122, IJmuiden-Oost. J. Neet, 62 j., echtg. van P. Brakenhoff, Velserduinweg 231, IJmuiden-Oost. Poolse haringloggers, die ver van huis moeten vissen, worden tegenwoordig begeleid door een „stukje vaste wal". De Polen hebben het idee van een moeder schip voor de walvisvaart toegepast op de drijfnetvisserij. Het moederschip is uitgerust met een landingsdek voor een helikopter. Met ruw weer wordt de helikopter ingezet om de verbinding met de vissersschepen te onderhouden. Verder is alles wat de vissers nodig hebben voor werk en ontspanning aan boord. Schoenmakers, kappers en kleermakers, bibliotheek, bioscoop en leeszaal. En niet te vergeten een hospitaal met chirurgische afdeling. Er zal ook dit jaar op 4 mei, zoals wij reeds meldden, in de gemeente Velsen een Dodenherdenking zijn. Voor het eerst zal er dit jaar geen 5 mei-viering plaats hebben. Dit is overeenkomstig de lande lijke richtlijnen. Onmiddellijk na de 5de mei zal, zo ver nemen wij, door de „Velser Gemeenschap" een commissie worden samengesteld om de, viering van de vijftiende verjaardag der bevrijding, in 1960, voor te bereiden. Het ligt in de bedoeling om deze viering om de vijf jaar te herhalen. In aansluiting op hetgeen wij reeds eer der hebben gepubliceerd over de plech tige bloemlegging bij het monument Plein 1945 kunnen wij thans melden dat even eens deputaties van de scholen (te 14.45 uur) bloemen zullen leggen bij het Monu ment. Daarbij zal worden gezongen door „De Jonge Stem", onder leiding van de heer B. Nuyen. en worden gesproken door een schoolhoofd. Het Zeekadettenkorps zal de erewacht bij het Monument vormen. 's Avonds zal de traditionele Stille Tocht naar Westerveld worden ondernomen. Al daar zal een erewacht worden gevormd door de afdeling IJmuiden/Velsen van het Rode Kruis. Twaalf bij de „Velser Ge meenschap" aangesloten koren (500 stem men) zullen zich laten horen; dirigent is de heer J. J. Huizinga, directeur der Volksmuziekschool. Een volledig programma voor de 4de mei zal nader worden gepubliceerd. Tot de activiteiten van de federatie Vel sen van de Partij van de Arbeid behoort haar jaarlijkse bijeenkomst inzake het uit brengen van het verslag van de Velsense raadsfractie. Deze wordt gehouden op maandag, 20 april in het Cultureel Cen trum te IJmuiden. Voorts zal hier mededeling worden ge daan over het toegenomen aantal leden in de onderscheidene aangesloten afdelingen, waarvan IJmuiden groeide van 550 to 612 leden, Santpoort met 20 leden uitliep tot een totaal van 268 leden en de afdeling Velsen-Noord de kroon spande met 66 nieuwe leden tot 387 leden totaal. Laatstgenoemde afdeling houdt op vrij dag, 17 april in het gemeentelijk wijkcen trum een bijeenkomst ter bespreking van de nieuwe contributieregeling, het één-mei feest en een nabeschouwing over de ver kiezingen. Door vertegenwoordigers van P.v.d.A., N.V.V. en VARA-afdeling wordt op 21 april in het gemeentelijk wijkcentrum een wer kersvergadering voor het meifeest gehou den. IJMOND-LASSERS ZIEN FILM De afdeling IJmond van de Ned. Vereni ging van Lastechniek met de lasclubs Velsen en Haarlem heeft maandag in het gemeentelijk ontspanningslokaal te Velsen- Noord de sluitingsavond gehouden. Drs. A. Krijff, voorzitter, herinnerde aan de in het seizoen gehouden technische bijeen komsten en de lezingencyclus „tekening- lezen" door de heer Homan uit Laren. Zelfs werd deelgenomen aan landelijke laswedstrijd met achtendertig lasclubs. Weliswaar kwam geen van de IJmond-las- sers in aanmerking tot de beste vijf Neder landse lassers te behoren, maar het peil van de ingezonden werkstukken was heel goed. Van de achttien deelnemende IJmond-lassers oordeelden de heren Bijls- ma, Plooy en De Vos onafhankelijk de in gezonden werkstukken van de heren Ver- wer (Haarlem), Valkhof (Velsen) tot de beste voor afvaardiging naar de landelijke wedstrijd in Utrecht. Met de werkstukken van de heren De Haan, Volkers en De Winter, die mede tot de vijf beste in zenders behoren. Door een Nederlandse staalimporteur werd een kleurenfilm vertoond over de nieuwe, in Amerika ontwikkelde speciaal staalsoort United States Steel Tl. Deze staalsoort bezit een zeer grote trekvast heid. De film bracht de beproevingen, het lassen en de toepassing in beeld met soms zeer spectaculaire opnamen van de vele mogelijkheden van deze staalsoort. Na de pauze werd het verhaal van de ervaringen van een veiligheidsinspecteur in een be drijf vertoond. Het filmprogramma besloot met een prachtige beeldenreeks in kleuren van een reis door Afrika. VOLLE WINST VOOR DKV Voor de tweede achtereenvolgende week hebben de twaalftallen van de christelijke korfbalvereniging DKV de volle winst binnengehaald. Het tweede twaalftal, dat in Amsterdam MIK III ontmoette, gaf in de eerste helft de toon aan en had bij het ingaan van de rust door mej. Pul (2x) en Brink (2x) een 40 voorsprong opge bouwd. De tweede helft werd een getrouwe kopie van de eerste, maar het derde aan- valsvak van de IJmuidenaren kon niet tot doelpunten komen. Het junioren A-team trok voor zijn laat ste competitiewedstrijd naar Nieuw-Ven- nep en heeft de overwinning op KIOS junioren A, niet cadeau gekregen. Voor de pauze hadden de IJmuidenaren, gesteund door de vrij straffe wind, een klein veld- overwicht, wat, door doelpunten van mej. Bakernes en K. .Tasoers, tot een 20 voor sprong leidde. Na de pauze werd het een gelijk opgaande strijd zonder doelpunten, zodat ook hier de ruststand eindstand werd. Laadbomen met een groot hefvermo- gen tillen de vangsten uit de loggers in de ruimen van het moederschip. Daarin blijft de vis tot een als jager ingericht zusterschip de vangsten overneemt. Bij hoge zee ondervinden de loggers vaak grote moeilijkheden als zij langszij komen voor het laden van olie, water, zout, ijs of brandstof. Daarom heeft het moeder schip op de waterlijn een versterkte huid om lekstoten te voorkomen. Daartoe die nen ook de drijvende stootblokken en ver tikaal langs de scheepswand hangende wrijfhouten. Tijdens laadoperaties is het dikwijls nodig dat het moederschip zich in diep water bevindt. Het heeft een speciaal anker aan boord, geschikt voor een diepte van vierhonderd meter, buiten de gewone ankers aan boeg en achterschip. Op vier punten van het 156 meter lange moeder schip kunnen de loggers voorzien worden van hun benodigdheden. Een bemanning Het werk van de Coöperatieve Land en Tuinbouwbank te Heemskerk is m 1958 sterk uitgebreid. Er was een grote toeneming van het aantal spaarboekjes en van het bedrag der spaargelden. Het be drag aan uitstaande voorschotten steeg met ruim 208.000,De omzet van deze bank bedroeg verleden jaar ruim zesen dertig miljoen gulden. In zaal Nijman werd maandagavond, onder zeer grote belangstelling der leden, de jaarvergadering gehouden. Uit het jaar- verslag van de kassier, de heer R. Been tjes, bleek dat de sterke uitbreiding goed kon worden opgevangen in het nieuwe kantoorgebouw. Aan de vraag om voor schotten kon ruimschoots worden voldaan. Thans maakt ook de middenstand in steeds sterkere mate gebruik van de Coö peratieve Land- en Tuinbouwbank. Het aantal leden steeg tot bijna vijf honderd. Met voldoening maakte de heer Beentjes gewag van het feit dat van de jeugdspaarwet een druk gebruik is ge maakt. De winst bedroeg in 1958 3270,33. Hiervan werd 150,bestemd voor sub sidies en bijdragen en f 1500,voor het kantoorgebouw. Het restant werd toege voegd aan de reserve. De heer Beentjes deelde mede dat de koudegrondcultures een verre van roos kleurig beeld gaven. De aardbeienteelt loopt nog steeds terug. De veehouderij gaf matige resultaten te zien. De bloembollen teelt was stabiel door een regelmatige export. Van het bestuur traden af de leden G. Koper en W. C. Rölig, waarvan laatstge noemde zich wegens zijn gevorderde leef tijd niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd benoemd de heer H. J. van Duiven voorde tot nog toe lid van de Raad van Toezicht. In de vacature die hier ont stond werd voorzien door de benoeming van de heer Jac. Limmen. De Raad van Toezicht werd uitgebreid met één lid uit de middenstand. Be noemd werd de heer C. F. Groot. Advertentie ANDIJVIE alleen donderdag 15 ct. per y2 kg Vele soorten verse groenten 10 ct. per 1/2 kg. ALLEEN BIJ KONINGSTRAAT 4 - TEL. 8032 van 261 koppen zorgt dat alles gesmeerd loopt. De snelheid van het schip is 13 mijl. Betekent sociaal gezien het moederschip een geweldige stap vooruit, economisch gezien is het toepassen van een jager van grote afmetingen minstens even belang rijk. De loggers kunnen doorgaan met de vangst, terwijl de jager de vis aan de markt brengt. Evenals in voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een bedrijfsvoetbalcompe titie worden gespeeld. Donderdag 21 mei vangen de wedstrijden aan en dinsdag 30 juni worden de finales gespeeld. Er zal ook nu weer in twee poules worden ge streden. De indeling is: poule A: Plaatwellerij, IJmuiden, Harsveld, K.J.C., Post, n.v. Nelis. Poule B: Verhorst, Hogenbirk, P.H.A.S., Castricum, Kruk. De wedstrijden worden op de sportvel den op Tussenwijk gespeeld. 1 mei-viering De federatie Beverwijk van de Partij van de Arbeid zal zoals gewoonlijk de 1 mei-viering weer beginnen met een fa miliedag op de terreinen bij de „Banjaert" te Wijk aan Zee. 's Avonds is er een bij eenkomst in Het Centrum, waar de heer N. J. C. Cramer, burgemeester van Naar- den, de 1 mei-rede zal uitspreken. Verder komt er een cabaretgroep onder leiding van Eric Herfst. Advertentie Erkend installateur P.E.N. DnvsiSï KENNEMERLAAN JLttr kJkï TELEFOON 5271 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Flensau van Rotterdam; Henry Boege, Benisaf, erts lossen Hoogovens; Coenrad K, Sundsvall, palen lossen Zaandam; Caribias, Dunmore, vis voor IJmuiden; Wexford. Rochester, ledig voor Koog a. d. Zaan; Barken. Spyshalt; Da Capo, Kopenhagen: Brou wersgracht Helsinki; Tilly, Mantyluoto, gezaagd hout voor Zaandam; Kostroma, Novorossisk; Amigo, ledig van Boston, salpeter laden IJmui den; Petrel, Londen; Brandenburgh, Karlstad, hout lossen in Venlo; Jason, Hamburg. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Madjoe van Hudiksvall, palen voor Zaandam; Pluto, Ant werpen, coils laden IJmuiden, Hoogovens; Sene- galkust, Antwerpen: Annik, Nordeham. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Margaretha naar Dagenham, walsmateriaal IJmuiden; Bran- daris, Dublin; Anita, Thijssen, Narvik; Raila, Nordenham, ledig van Velsen; Kaap Falga, Kas- kar, zout van IJmuiden; Gronitas, Colchester; Brinio, Boston, kunstmest van IJmuiden; Gaas- terland, Bremen; Teunika, Newhaven, kunstmest van IJmuiden; Farmsum, Antwerp; Ursa, Minor, zout van IJmuiden; Sigyn, Antwerpen; Edith 1, Duisburg, ledig IJmuiden; Ella, Rotterdam, ledig Velsen; Kapitan Kosko, Stettin; Gerd, Londen: Lizard, Londen; Frieda Blokzijl, Ipswich, uit IJmuiden; Heriot, Leith; Clangula, Liverpool; Eemstroom, Shoreham: Herman Eisen, Rochester, veekoeken; Tarbek, Stockholm. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Hersilia naar Bremen; Spaarnestroom, Huil; Amstelstroom, Londen; Bloemgracht. Terneuzen; Wilca, Port- mouth, aardappelen van Urk. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van af naar Amsterdam is gegaan). In de wagonreparatiewerkplaats in de walserij-oost van de Hoogovens was de brander B. van Goor uit Heemskerk dins dagmorgen met snijwerkzaamheden bezig. Toen hij zich met de brandende snijbran der in de hand naar een ander object be gaf bleef de slang haken. De vlam veran derde van richting, waardoor de heer Van Goor aan de rechterhand brandwonden opliep. Hij is in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. BURGERLIJKE STAND CASTRICUM GEBOREN: Antonia A., d. van S. J. Scheerman en C. de Wit; Paul, z. van P. Westerhuis en R. van der Meulen. OVERLEDEN: C. C. H. Hollenberg, vijf dagen, te Castricum. Na de eerste promotiewedstrijd tegen de schaakclub Zandvoort kan men zeggen dat Kyk Uit 2 met één been in de eerste klasse van de Noordhollandsche Schaakbond staat. Een stevige 6'/:3'/!-zege was in feite nog maar een geringe weerspiegeling van de werkelyke krachtsverhouding. Over alle linies waren de IJmuidenaren sterker. Zij zullen dan ook met vertrouwen de returnwedstrijd op 23 april in Zandvoort tegemoet kunnen zien. Dit temeer daar dan tevens de beschikking zal zyn over de spelers P. Heidenreich en M. J. Warmer, die door werkzaamheden nu op het appèl ontbraken. Wat het verloop van de wedstrijd aan gaat, het werd al spoedig duidelijk dat Zandvoort een zware dobber zou hebben deze ontmoeting tot een goed einde te brengen. Binnen zeer korte tijd stond aan het tweede bord Huiser al gewonnen. In een twee paardenspel in de nahand over klaste hij zijn rivaal duidelijk. Hetgeen stukwinst ten gevolge had. Dat de partij niettemin remise werd, kwam omdat de Kijk Uit-speler de teugels weer liet vie ren, door een blunder zelf een stuk ver speelde en toen kennelijk alle animo voor verdere strijd miste. Spoedig volgden nog twee gelijke spelen. H. Aarts en K. Meijer namen geen onnodige risico's en brachten zodoende de stand op IV2IV2. Door toedoen van A. van der Plas nam Kijk Uit een voorsprong. Na moeilijk spel kwam deze speler met een listige paard- manoeuvre voor de dag hetgeen in stuk winst resulteerde. Uiteraard was daarmee ook de partij beslist. Van dit moment af streed Zandvoort voor een verloren zaak. Aan het eerste bord beantwoordde T. A. Langedijk de onregelmatige opening van zijn rivaal op krachtige wijze. Twee pion nen achterstand ontnamen de Zandvoortse voorvechter alle illusies op een redelijk resultaat, 3V2V/2. W. Doornenbal werd in een Caro-kann partij verrast door een fraaie loperzet van zijn tegestander. Be langrijk materiaalverlies bracht Kijk Uit de eerste nederlaag, 3Vfe—2%. A. Zeijlmans speelde een sublieme partij en rondde een schitterende aanval vakkundig af 4V22V2. A. J. van Niekerken kwam van meet af aan tot het betere spel. Toen dit eerst een pion en later nog de kwaliteit opleverde stond de uiteindeloze zege van Kijk Uit vast, 5V221/i. H. van Nieuwenhuizen zocht op deze warme avond een toepasselijke opening. Hij vond deze in de Italiaanse partij. De stellingen bleven lange tijd in evenwicht. De IJmuidenaar beschikte ech ter over de langste adem en scoorde via materiaalwinst een nieuw punt voor zijn club, 6122V2. Inmiddels was W. Deel- der na aanvankelijk kansrijke omzwervin gen het spoor kwijt geraakt. Twee pionnen achterstand in een toreneindspel bleken te veel van het goede. Hij capituleerde der halve hetgeen de 6V23/2 eindstand tot gevolg had. De volledige uitslag luidt: Kyk Uit 2— Zandvoort: T. A. Langedijk (zwart)F. Roetemeijer (wit) 1—0, W. HuiserF. Kap- pelhof remise, H. v. NieuwenhuizenJ. ter Bruggen 10, W. DoornenbalH. Linde man 01, H. AartsA. Vastenhouw remi se, A. v. d. PlasP. Termes 10, A. Zeijl mansTh. Slijkerman 10, W. Deelder G. Kop 01, K. MeijerJ. v. d. Brom re mise, A. J. van NiekerkenP. Hogenbosch 1—0. Totaal 6V2—3 V2.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9