Horen en zien De „Hektrawler" gaat een grote toekomst tegemoet meent FAO Geheim rond Leonoor HENSEN rUMBO EN ZIJN AVONTUREN PROFESSOR TAKAGI WIL IN 1975 ATOOMTRAWLER LATEN VAREN en bondig^ Agenda voor Haarlem Ook Zweden gaat zijn houten vloot ver vangen door Nederlandse kotters NAAIMACHINES ONDERGOED DONDERDAG 16 APRIL 1959 11 Jf radip? AANKONDIGINGEN EN Op het toneel De radio geeft vrijdag Televisieprogramma heeft alles mee Nieuwe film over de diergaarde en de bewoners INTERLOCK PAARLAARSTEEG 1 door Daniel Gray „Met televisie haalt u het toneel in de huiskamer". Dat is een van de vele, vlot te slagzinnen, waarmee de winkeliers en fabrikanten afnemers voor hun toestellen trachten te vinden. En na gisteravond kun nen we de waarheid van deze propaganda- leuze niet ontkennen, waarbij we dan beslist in het midden willen laten of dat nu bepaald de taak van het medium tel- visie is. De toneelgroep „Ensemble" verzorgde in het N.C.R.V.-programma de opvoering van het muzikale blijspel „Meneer Per- richon gaat op reis" van Eugène Labiche en Ed Martin, gemoderniseerd door lied jes van Ernst van Altena op muziek van Cor Lemaire, waarvan de première in augustus van het vorig jaar werd gege ven. Toen bespraken wij reeds de vele min- en enkele pluspunten, die wij 't stuk wil den toekennen, zodat wij ons nu kunnen bepalen tot de televisie-uitvoering. En daar valt in feite weinig over te zeg gen. Men had namelijk in de Singer-con- certzaal in Lax-en een aantal camera's op de meest strategische punten geplaatst, de omroepster kondigde het stuk aan en toen konden we beginnen. Aan het toneelstuk wel te verstaan. Inleidende muziek, men sen in de zaal en een mooi doek. Net als in de schouwburg. Na enkele tafrelen bleek, dat televisieregisseur Max Douwes met zijn plaats in de zaal eigenlijk niet zo tevreden was. Hij kwam met zijn ca mera's het toneel op en ging de vrij snel le dialoop op de voet volgen. De actrices en acteurs bleven echter hardnekkig langs de camera's heen de zaal in spelen, waar door men in de huiskamer steeds weer de indruk kreeg, dat men er eigenlijk niet bij hoorde. Werkelijk medelijden hadden we echter met de geluidsjongens, die naar het leek met hun microfoons maar wat raak hen gelden naar flarden gesprek. Dikwijls had den zij beet, vaak ook niet. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouwen. 14.00 Kamerork., -koor en sol. 14.25 Gram. 14.45 Chansons. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 muz.caus. met illustr. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Sopr. en piano. 18.05 Gram. 18.30 Voor dé jeugd. 18.45 Gram. 13.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.20 V.V.D., pol. caus. 19.30 Verzoekprogr. voor de militairen. 20.05 V.V.D., pol. caus. 21.00 Amus.muz. 21.30 Brabants halfuur. 22.00 Promenade-orkest en sol. 22.50 Verkeerde moederliefde, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. HILVERSUM. II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Zangrecital. 11.25 Voor de kleuters. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Jazzmuz. 12.20 Kegeringsuitz: Landb.rubriek. De boer van Nooit- gedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Orgel en zang. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Saxofoonkwartet. Plm. 14.25 Boekbespr. Plm. 14.45 Koorzang. 15.10 Cabaretprogr. VARA: 13.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Orgelspel. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Dansmuziek. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platteland nu. 19.45 VPRO-nieuws. 19.55 De witte villa, hoor spel. 20.55 Nieuws. VARA: 21.00 Villa Cidonia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Pol. cabaret. 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Brabants orkest. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Omr.orkest. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landbouwers. 12.45 Gram. (12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelrecital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Operamuz. 16.30 Opera- aria's. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Klankbeeld. 20.15 Ork.concert. 20.45 Kunst- kaleidoscoop. 21.00 Orkestconcert, (verv.). 22.00 Nieuws. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjournaal. 20.30 Chaplin 70 jaar. 2J.0022.00 Gevarieerd programma (telerecording van de Vlaamse TV). Advertentie De directie van diergaarde Blijdorp heeft aan Marten Toonderfilms de op dracht gegeven een film in kleuren te ver vaardigen over de diergaarde en zijn be woners. Zeven jaar geleden kwamen twee diergaardefilms in roulatie, die tot nu toe zevenhonderd vijftig keer voor verenigin gen zijn vertoond. Bovendien zijn er tal rijke schoolvoorstellingen mee gegeven. Zo langzamerhand heeft de veroudering zich sterk met hen ingelaten, zodat plan nen rijpten om de diergaarde opnieuw op celluloid te laten vastleggen. De chef van de afdeling pers en propaganda de heer K. van Zwieten, heeft de grote lijnen voor de film uitgestippeld. Verder wordt het aan het inzicht van de vervaardigers over gelaten hoe zij het willen aanpakken. Zeer waarschijnlijk reeds volgende week zullen de opnamen in de tuin beginnen, waartoe met drie camera's zal worden gewerkt. Als het weer meezit hoopt men binnen veer tien dagen gereed te zijn. Anders wordt het ongeveer drie weken. Daarna wordt gedurende ongeveer drie maanden perma nent een cameraman in Blijdorp gestatio neerd. Er is geen termijn gesteld voor wat het gereedkomen betreft, maar men hoopt toch op 1 oktober het nieuwe produkt in roulatie te kunnen brengen. (Van onze visserijredacteur) ROME, april Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de „hektrawler" een grote toekomst tegemoet gaat. Het trawlen over stuurboord of bakboord zal het gaan verliezen van het trawlen over het achterschip, omdat het laatste praktischer is en de scheepsbouwei's de kans geeft om schepen te bouwen, waarop de vissers niet op het open dek behoeven te werken en dus niet meer blootgesteld zijn aan weer en wind. De „hektrawler" het schip, waarop het trawlnet over een glijbaan in het achter schip overbooi-d wordt gezet en scheep wordt gehaald kan gemakkelijk van een „tentdek" worden voorzien, dat als een dak boven het eigenlijke werkdek wordt gebouwd. De gedachte, dat de toekomst aan de „hektrawler" is, werd door de prach tige film, die de Russen vertoonden over het fabrieksschip „Puschkin", alléén maar versterkt. Op dit FAO-congres zien de scheepsbouwers de keuze tussen trawlen over stuur- en bakboord en over het achterschip los van de keuze tussen traditionele trawler en fabriekstrawler. Zij zijn van mening, dat het heel goed mogelijk is om een traditionele trawler in de vaart te brengen, die als „hektrawler" vist. DE KANS is groot dat de Nederlandse visserij binnen afzienbax-e tijd ook kennis zal maken met de „hektrawlex-". De scheepsbouwer Boot uit "Leiderdorp heeft een ontwerp voor een hektrawler, die ge schikt is voor de visserij van de Neder landers op de zestigste en de éénenzestig ste breedtegraad. Een fors schip, hypermo dern ingericht en voorzien van een tent dek. Canadezen en IJslanders toonden be langstelling voor het ontwerp. „Wij heb ben niet zo zeer behoefte aan grote fa- briekstrawlers, omdat onze visgronden dicht bij huis liggen. Wij hebben meer be hoefte aan schepen, die de bemanningen tegen klimatologische invloeden bescher men", zeiden de IJslanders. Logies in voorschip Elke medaille heeft zijn keerzijde. Aan de hektrawler is ook een nadeel verbon den. Wat betreft het logies van de be manning betekent de bouw van dit soort schepen beslist een stap terug. De beman ning zal namelijk weer in het voorschip moeten worden gehuisvest. Bij de bouw van nieuwe trawlers en grote loggers tij dens de afgelopen jaren streefde men er naar, de bemanning in zijn geheel op het achterschip te huisvesten. De heer Boot uit Leiderdorp is echter van mening, dat dit nadeel opweegt tegen het grote voor deel van het beschut kunnen werken aan dek. Het idee van de hektrawler is niet nieuw. Voor Nederland echter wel. Ons land zou kunnen profiteren van de ervaringen, die de Duitser-s ermee hebben opgedaan. Zij hebben daar boeiend over verteld. Vooi'- al het verkrijgen van de gewenste stabili teit was een enorm probleem. Tijdens zwa re stormen waren de eerste hektrawlei-s volkomen onhandelbaar. De Duitsers heb ben het probleem van de stabiliteit van de hektrawler nu wel onder de knie. VOOR NEDERLAND ZIJN de conclu sies van dit congres in Rome vóóral be langrijk, omdat het visserijbedrijf van ons land straks komt te staan voor het nemen van belangrijke beslissingen. „We mogen niet achterblijven bij andere landen. Wel ke weg zullen wij inslaan. Er staan er veel op de wegwijzers", zouden redei'S, vissers en scheepsbouwers in Nederland kunnen opmei-ken. Het staat echter wel vast, dat het rap port van het L.E.I. over de rentabiliteit van vissersvaartuigen tot de conclusies zal komen, dat schepen beneden 400 pk. niet meer rendabel zijn; dat schepen van 750 pk. kunnen worden beschouwd als het rendabelste type schip van Nederland;dat de visserij met de vleet niet meer renda bel is te maken en gedoemd is om te ver dwijnen Conclusies, die de vrucht zijn van een uitgebreide studie en dus niet kunnen Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181,. Tel. 14444 worden beschouwd als in 't wilde weg ge slaakte noodkreten. Er zijn inmiddels drie Russen op het congres gearriveerd. Zij hebben een prachtige film gedraaid van de verre vis serij, die door de fabriekstrawler „Pusch kin" (2500 brt.) wordt uitgeoefend. Ieder een wacht in spanning of zij ook medede lingen zullen doen over hun gigantische verre visserij. Het is aan hen gevraagd. Zij weigerden echter om op deze vraag in te gaan. Zij wachten op toestemming van hun superieuren voor het doen van mede delingen over hun verre visserij. Deze mededelingen zullen ook voor ons land interessant kunnen zijn. Dit F.A.O.- congres leert Nederland, dat het zo lang zamerhand tijd wordt zich weer serieus bezig te gaan houden met het opstellen van een plan voor de hervatting van de verre visserij. Makkelijk zal dat niet zijn. Een geheel nieuwe genex-atie van vissers zal daarvoor nodig zijn. Het project van het eerste Nederlandse fabrieksschip „Rotterdam" van de rede rij Krijger in IJmuiden wordt in de „wan delgangen" van het congres weinig opti mistisch beooi'deeld. De oude generatie Nederlandse vissex-s, zo denkt men, zal het nimmer leren om in twee ploegen te wer ken. „Als er vijftien matrozen mee naar zee zouden gaan, zouden ze alle vijftien tegelijk in de last gaan staan, omdat zij het gezelliger vinden inplaats van het werken met twee ploegen." Men is bang, dat bij een mislukken van het „Rotterdam-project" het opnieuw ve le jax-en zal gaan duren, voordat er iets van de hervatting van de verre visserij komt. Het zal aankomen op goede en ster ke schepen, modern geschoolde bemannin gen en een georganiseerde afzet van de vergaarde vispi'odukten. DE FORSE ZWEED Alander, prachtige poëtenkop met zilver krullend haar, liet een voor ons land zeer prettig geluid ho ren. Hoewel het congres zich langdurig heeft bezig gehouden met een poging tot de standarisering van de afmetingen van vex-banddelen voor houten schepen, staat Advertentie SINGLET maat 5 2.60 SLIP maat 5 2-45 BROEKIE maat 5 2.60 Een sterk stel ondergoed dat u ook om de goede pasvorm graag draagt. het vast, dat hout voor Scandinavië heeft afgedaan. De Denen hebben al meer dan tweeën dertig stalen kotters in ons land besteld. De Zweden zullen volgen, aldus Alander, scheepsbouwer in Gothenborg. „We heb ben al drie Nederlandse stalen kotters. Deze schepen voldoen uitstekend. Er zul len er in augustus nog vijf volgen. Daar na is de omwenteling in de Zweedse vis serij, de overgang van hout op staal, niet meer tegen te houden." De Zweden zijn, evenals de Denen en de Noren, bouwers van prachtige houten schepen. Zij zijn niet in staat om zelf de stalen schepen te bouwen. Althans niet on middellijk. Dat zou de werven voor gewel dige investeringen plaatsen en zij hebben ook geen vakmensen voor het bouwen van stalen schepen. Zij moeten voorlopig nog de kunst afkijken van de Nederlanders. Tumbo was helemaal beduusd van die geschiedenis. Toen hij een uur later de markt verliet, droeg hij een grote zak op de rug; die was helemaal vol met de dingen, die de kooplieden hem hadden gegeven. Zo had hij toch nog een goede dag, al waren zijn suikermeloenen verloren gegaan. Tumbo stapte flink voort, tot hij weer thuis was. Wat was zijn m.oeder verrast, toen hij de zak met allerlei lekkere dingen toonde. En ze hoorde er nog meer van op, toen hij vertelde, hoe hij daaraan gekomen was 98—99 (Van onze visserij redacteur) ROME, april De Italianen zijn laaiend enthousiast over de „atoomcocktail", die overal in deze stad geschonken wordt, professor Atsushi Takagi van de universiteit van Tokio is het niet minder over de bouw van een „stoomtrawler". Met grote wel sprekendheid heeft hij op de laatste dag van het FAO-congres over de bouw van vissersvaartuigen de scheepsbouwers en ontwerpers trachten duidelijk te maken, dat deze atoomtrawler, die vrijwel onbeperkt op zee kan blijven, in 1975 in de vaart kan zijn. Japan is bereid om met het project te starten. Het zal dan echter moeten worden geholpen. De Japanners zijn zelf niet in staat om het project van de „atoom trawler" volledig te financieren. Professor Atsushi Takagi hoopt eens zijn droom te verwezenlijken met het in de vaart brengen van door atoomkracht voortbewogen trawlers, die niet langer dan zeventig meter behoeven te zijn. HET WAS EEN in vele opzichten fantas tisch betoog, dat de Japanse professor over zijn atoomtrawlers hield. En vele scheeps bouwers hebben er dan ook de schouders voor opgehaald. „Toekomstmuziek. Te duur." Niemand wilde echter ontkennen, dat het bouwen van een atoomtrawler thans mogelijk is. Men kan profiteren van de ervaringen, die de Amerikanen met hun onderzeeboten hebben opgedaan. Of de visserij echter ooit gebruik zal gaan maken van atoomkracht voor de voortstuwing van vissei'svaartuigen? Er zijn er velen, die het betwijfelen. Maar er waren vele deelnemers op het FAO-congres over de bouw van vissersvaartuigen in 1953 in Parijs en Miami, die ook twijfelden aan het in de vaart brengen van grote fabrieks- schepen. Zes jaar later varen er al grote vloten van fabrieksschepen naar verre vis gronden Professor Atsushi Takagi toonde twee ontwerpen voor atoomtrawlers. Een schip van 87 meter lengte, 14,2 meter breed en 8 meter holte met een waterverplaatsing van 3460 ton. De atoom reactor, die hij mid scheeps wil plaatsen, ontwikkelt een span ning van 35 MW (vijfendertigmiljoen Watt) voor het laten draaien van een machine van 8000 pk, die het schip een snelheid van negentien mijl kan geven. Voorlopig wil professor Takagi, zo ooit dit schip zal worden gebouwd, het niet voor de visserij gaan gebruiken, maar voor oceanografisch onderzoek. Het schip zou een bemanning van 100 koppen moeten krijgen. Het tweede ontwerp betreft een training, schip voor het opleiden van vissers voor het werken met door atoomkracht voort bewogen vaartuigen. Dit vaartuig zou 120 meter lang, 19 meter breed en 9 meter hol moeten worden. Een schip met een water verplaatsing van 5000 ton en een hoofd machine van 10.000 pk, die het vaartuig een snelheid van twintig mijl moet geven. Voor de spanning zorgt een reactor van 40 MW (veertig miljoen Watt). Dit schip heeft een accommodatie voor 262 man. Ook hier is de reactor, die een plaats van elf meter breedte en zeseneenhalve meter hoogte inneemt, midscheeps. Over zes jaar zullen de deelnemers aan dit congres hox-en, hoever het staat met de verwezenlijking van de plannen van de Japanse professor. Het congres nam name lijk het besluit om voortaan éénmaal per zes jaar bijeen te komen voor het uitwisse len van ervaringen en technische gegevens. Over het algemeen is men met de resul taten van dit congres in Rome zeer tevre den. Het zal een stimulans blijken te zijn voor de verdere ontwikkeling en modernisering van de vissersvloot. Het deed het hoofd van de FAO-visserij-sectie, dr. A. Finn vooral veel genoegen, dat de congressisten zoveel aandacht hebben besteed aan de menselijke kant van het visserijbedrijf. De zorg voor de accommodatie van de beman ning. De problemen, die de fabrieksschepen met zich meebrengen voor het aanwerven van bemanningen. OOK DE NEDERLANDERS waren te vreden over de resultaten van dit congres die men uiteraard niet in zonneklare con clusies kan uitdrukken. „Het heeft mij een maandenlange, maar zeer interessante stu die opgeleverd," zei bijvoorbeeld de scheepsbouwer P. Boot uit Leiden. Het heeft de Nederlanders heel veel nuttige contacten met collega's in het buitenland opgeleverd. De kans, dat daaruit werk voor de Ne derlandse werven zal voortvloeien, is niet gering. Op het congres is wel duidelijk gebleken, dat Nederland in staat is om heel wat schepen veel goedkoper te bou wen dan bijvoorbeeld de Amerikanen. En de bewondering voor het Nederlandse kottertype was ondanks de persoonlijke opvatting van Jan Olaf Traung, dat er ook aan de Nederlandse schepen nog heel wat te verbeteren valt, zeer groot. De Nederlandei's hebben ook met veel interesse deelgenomen aan de discussies over de bouw van allerlei schepen, waarbij het fabrieksschip hun grote aandacht had Want de kansen, dat ook Nederland een fabrieksschip in de vaart gaat brengen zijn groter geworden. Er is meer enthou siasme gekomen. Men ziet wel een markt voor vis van uitstekende kwaliteit. Vis, die diepgevroren kan worden aangevoerd. Men is echter bang voor de toekomst van de gerookte en gezoute produkten. Een Franse reder merkte ondermeer op: „Ik vraag de ontwerpers en bouwers om sche pen te maken, die vis van uitstekende kwa liteit kunnen aanvoeren. In de toekomst zal er geen markt meer zijn voor gerookte en gezouten produkten. Dat houdt verband met de stijging van de levensstandaard Zodra die op een bepaald niveau is ge komen, vragen de mensen om verse vis of om diepgevroren vis, die met de kwaliteit van verse vis kan wedijveren". 32. „Nee, natuurlijk niet. Maar tenslotte Ik stond op om de deur naar het terras te sluiten en de gordijnen dicht te trekken. Het schone uitzicht op het berglandschap ging door de duisternis vei-loi-en. „U zult moeten toegeven, mama, dat we eigenlijk niets weten van John Somerset. Hij gedraagt zich als een gentleman, dat is alles! Hij maakt een goede indruk, is een neef van Lord Dalrymple en heeft andere goede x'elaties. Maar van de man zélfwat weten wij van hèm?" Je overdrijft, Jay. De brief, die John Somerset aan Sir Julian heeft overhandigd, was toch echt, nietwaar? Ik heb er zelf met Sir Julian over gesproken. Je kunt toch niet ontkennen, dat John Somerset aan de verwach tingen van zijn werkgever volkomen voldoet?" Ik hoorde in haar woorden de ondertoon: „Jay, je laat je door je jaloezie meeslepen...." Vooi'dat ze dit echter kon uitspreken, zei ik: „Het is verre van mij, om te loochenen, dat John Somerset hier in elk opzicht een succes is. Maar dat verandert niets aan het feit, dat we eigenlijk niets van hem weten". „Hij vertelde mij, dat hij golf speelde. Dit bleek in overeenstemming met de waarheid te zijn, want zonder enige moeite behaalde hij hier het kampioenschaD. Jou vertelde hij, dat hij een thee- deskundige was. Sir Ju lian blijkt vol lof te zijn over zijn bekwaamheid op dit gebied. Je hebt hem nog nooit op leugens kunnen be trappen, is 't wel? In de ooi'log heeft hij zich door dap perheid ondei'scheiden. Nee, werkelijk, zijn gedrag en houding zijn in elk opzicht die van een man van eer". „Maar zijn houding tegenover Leonoor dan?" „Je hoort 't alleen van Leonoor, nietwaar? Verzint ze 't niet allemaal? Er zijn véle meisjes, die denken dat een man met haar wil trouwen, wanneer hij een beetje werk van haar maakt". „O, dus u ziet het zo?" viel ik heftig uit. „De fout ligt natuurlijk bij Leonoor, hè? Ik kèn echter haar eerlijk heid en haar bescheidenheid op elk gebied. Ze is niet tot leugens in staat". Ik stond driftig op en schonk mijn glas weer vol. „Niet té veel whisky, m'n jongen! Je neemt slechte ge woonten aan", zei mijn moeder. „Ik begrijp je wel, je wilt Leonoor van haar liefde voor die man bevrijden en haar zelf veroveren". „Leonoor houdt van hem", zei ik, „en er is méér voor nodig dan een bewijs van zijn leugenachtigheid, om haar van hem te bevrijden. Zij is volkomen in zijn ban en zelfs wanneer allerlei gebi'eken uit het verleden van deze volmaakte genteleman aan het licht zouden treden, zou ze nog niet afgeschx'ikt worden". „Wat wil je dan doen, Jay?" „Ik zal het niet toelaten, dat Leonoor trouwt met een man, die haar niet waardig is", antwoordde ik heftig. „Haar niet waardig? Wat verlang je nog meer? Hij heeft een goede positie en ziet er knap uit. Iedere moe der zou blij zijn, als ze haar dochter aan zo'n man kon geven". „Een weduwnaar, die zich zó waanzinnig aan een her innering vlijft vastklampen Ik zei dit op ironische toon en dacht aan de woorden, die ik bij het ziekbed had opgevangen: „Caroline, ik haat je, wat ben ik blij, dat ik van je af ben.je zult nxe nooit weer vinden, noch op deze wereld, noch in een andere wereld. Ik heb je een mooie poets gebakken In Arika ben ik vi'ij. Afrika is groot en vrijWat ik ook tot Leonoor gezegd had over de wartaal van een koortsachtige zieke, deze woorden verontrustten mij méér dan ik mezelf wilde toegeven. Mijn moeder sprak verder, maar ik luistei'de nauwe lijks meer. Ik dacht aan Leonoor bij het bed van de zieke, waar zij met kundige gebai'en zijn lijden zou trachten te verzachten. Mijn jaloezie kwam weer boven. „Wat wil je doen, Jay?" herhaalde mijn moeder. „Rus tig afwachten?" „Nee," antwoordde ik, vastbesloten opeens, „ik ga op reis." Leonoor kwam mijn kamer binnen. Ze bleef, zoals ge woonlijk, bij de deur staan, bang mij te storen. „Ik kom je even goedendag zeggen. Wanneer zul je terug zijn?" „Zo spoedig mogelijk", antwoordde ik. Ze keek me verwondex'd aan en leek bijna ontstemd. „Wat ga je eigenlijk in Londen doen en waarom dat plotselinge vertrek?" „Ik moet op andere gedachten komen. En niets is daar voor beter dan een reis. Iedereen kijkt me hier vol mede lijden aan en ik kan 't niet uitstaan, wanneer de mensen medelijden met me hebben". Ik rommelde in mijn papie- ren en deed alsof ik iets zocht. „Wanneer denk je terug te zijn, Jay?" Er was een hulpeloze klank in haar stem. Ofschoon ze in de ban van die andere man was, had ik toch nog niet alle macht over haar verloren. Ik keek haar vol teder heid aan. „Jay...." „Wat is er, lieve kind?" „Laat me niet alleen, Jay!" Ik zei haar niet, dat ik om harentwille vertrok: ik ging uit Umtali weg om naar de waarheid te speuren, waax-door zij gered zou kunnen worden. „Er is geen sprake van je alleen te laten, lieveling", zei ik. „Wacht rustig af, ik kom zo gauw mogelijk terug". Ik nam haar handen in de mijne en drukte er een kus op. Dan, opeens, sloeg ze haar armen om mijn hals en drukte zich tegen mij aan. „Leonoor Ze maakte zich van mij los, vooi'dat ik haar kon kus sen. Wat een merkwaardig meisje was zij toch! Zou ik haar ooit helemaal begrijpen? „Jij gaat weg, Jay, en ik zal alleen zijn als nooit te voren. Je hebt me zo verwend met je aanwezigheid en je goedheid". „Ik kom toch terug!" Een andere troost kon ik haar niet geven. „Ja", zei ze zacht, „ik weet 't". Ze stond weer bij de deur, met haar hand op de deur knop. „Geef me alsjeblieft je adres", zei ze opeens. Ik liep naar mijn schrijftafel, krabbelde iets op een receptvelletje en overhandigde het haar. „Mijn dankik wens je een prettige reis. Vergeet mij niet helemaal!" Ze had de deur al achter zich gesloten, voordat ik nog iets kon uitbrengen. Voor mijn vertrek uit het ziekenhuis ging ik nog even naar John Somerset kijken. Hij was thans buiten ge vaar, maar lag nog steeds in bed. Ik vond hem erg ver anderd. Hij klaagde over hoofdpijn en hij voelde zich nog erg zwak. Malaria-aanvallen brengen altijd een zware depressie met zich mee. Leonoor zat aan het bed van de herstellende patiënt en trachtte hem op te vrolijken. (Wordt vervolgd) Wel parlementslid. Krachtens de nieuwe Pachtwet worden de voorzitters van de Grondkamers bezoldigd uit 's rijks kas. Daardoor konden zij geen lid zijn van één der Kamers der Staten-Generaal. Thans is een Koninklijk Besluit versche nen waarbij deze functionarissen tot de uitzonderingen worden gerekend, zodat zij thans verkiesbaar zijn voor het parlement. Drie trams op elkaar. Op de hoek van de Zoutmanstraat, de Witte de Withstraat en de Piet Heinstraat te 's-Gravenhage, zijn drie ti-ams met elkaar in botsing ge komen. Juist op het moment dat twee tramstellen elkaar op het kruispunt pas seerden, x-eed een tramstel komende uit Piet Heinstraat, op de andere in. De motor wagens van alle drie de trams kwamen naast de rails te staan. Bij het ongeluk liep één passagier een hoofdwond op. Door het ongeval ontstond een enorme verkeersop stopping. Advertentie official dealer: N.V. AMSTERD. RIJTUIG MIJ. Houtplein 21 - TeL 10338 Haarlem Stadsschouwburg: donderdag en vrijdag 20 uur Toneelgroep Theater met ,,'n Moord- verhaal". Concertgebouw: donderdag besloten voorstelling; vrijdag 20 uur: Concert ko ninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap" en koninklijk mannenkoor „Cae- cilia". Grote Kerk: vrijdag 11.30—12.30 uur: Beiaardconcert door Arie Peters. BIOSCOPEN Cinema Palace: donderdag 19 en 21.15 uur- „Dracula", 18 j.; vrijdag tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Het meisje van de veenhoeve", 14 j. Frans Halstheater: donderdag 19 en 21.15 uur: „Dx-acula", 18 j.; vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag, woensdag en don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14.30 en 20 uur: „Oog in oog met de dood", 18 j. Lido Theater: donderdag 20 uur „De herberg van het zesde geluk", 14 j.; vrijdag tor en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jacht op ontvoerde vrouwen", 14 j.; zondag 11 uur: „Onder de Rode Zee", a.l. Luxor Theater: donderdag 20 uur: „De vader van de-bruid", a.l.; vrijdag en za terdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Grafin Mariza", a.l.; donderdag 14 en 20 uur: „Viva Villa", 18 jaar. Minerva Theater: donderdag 20.15 uur: „Zo begint het leven", 18 j.; vrijdag 20.15 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Maigret zet een val", 18 j.; zondag 14 en 16.15 uur: „By the light of the silvery moon", a.l. Rembrandt Theater: donderdag 19 en 21.15 uur: „De vrouw, die tweemaal leef de", 18 j.; vrijdag tot en met dondex'dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Kat op een heet zinken dak", 18 j.; zondag 11 uur: „In de schaduw van de Himalaja", a.l. Roxy Theater: donderdag 19 en 21.15 uur: „Noodkreet", 18 j.; vrijdag en zater dag 14.30, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Frankenstein 1970", 18 j.; maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De jacht op het geheim van de Spoetnik", 14 j. Studio Theater: donderdag 19 en 21.15 uur: „Verboden liefde", 14 j.; vrijdag, zaterdag, maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Thérèse Etienne", 18 jaar; zondag 11 u.: „Zar und Zimmex'mann", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): vrijdag tof en met zondag 20 uur: „Duinkerken", 18 j.; maandag tot en met woensdag, 20 uur: „Ik beschuldig", a.l.; donderdag 20 uur: „Opoffering", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frrans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan), tot 20 april werkdagen 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondags 14 tot 17 uur: Expositie „Start". In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10 tot 22 uur; Expositie Arie Kater. DIVERSEN Theater Monopole (Zandvoort): 'donder dag 19.45 uur: Zandvoortse Operettever eniging met „Maske in blau". (Verder raadplege men de rubriek „Uitgaan in Haax'lem" van 10 april).

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13