„Uitbreidingsplan Zeebad" ontmoet bezwaar bij Rijkswaterstaat h. de Koning Vanmorgen in de vishal en op zee STOFZUIGERS Havenberichten Maarten Luther School geopend IJmond-agenda IJmuiden heeft alles waardoor Hoogovens kan concurreren Havenbestemming belangrijker 24 Niet zonder grond(verf) Dertig jaar terug Zeekasteel 7 LOENDERSLOOT Raadsvergadering Castricum 89,50 99,50 105,- Turnlust Een jubileum op de Marnixschool Niet begrepen Per bakfiets de tunnel in l> uNDER DAG 16 APRIL 1959 Tegen het uitbreidingsplan-in-onderdelen „Zeebad" heeft de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat te Haarlem een bezwaarschrift ingediend. Het uitbrei dingsplan is ontwikkeld overeenkomstig de bestemmingen van de gronden, zoals deze zijn vastgesteld in het streekplan voor Zuid-Kennemerland (duingebied met over wegend rustige en passieve recreatie) en het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor het zuidelijk gedeelte van de gemeente Velsen (passieve recreatie strand- en duingebied). Bij het vooroverleg heeft Rijkswaterstaat tegen deze bestemmingen geen bezwaren geopperd. Thans wordt echter tegen het plan wel bezwaar gemaakt. Gesteld wordt, dat in de nabije toekomst mogelijk een nieuw aan te leggen zuidpier, als on derdeel van een nieuwe havenmond aan de kust, zal worden aangesloten tegenover de west-oost gerichte recre- atieweg. Voorts wordt gesteld dat door de be doelde verbetering in de havenmond mo gelijkheden zullen ontstaan om de terrei nen in de zuidoostelijke hoek van de ha venmond te gebruiken voor de aanleg van havens en andere waterstaatswerken. Daardoor zou het plan tot verbetering van de havenmond meer rendabel werken. Economisch belang Om redenen van nationaal-economisch belang moet naar het oordeel van Rijks waterstaat aan een bestemming voor ha vens en waterstaatswerken de voorkeur worden gegeven boven die voor hotel, mo tel, jeugdherberg, zwembad en dergelijke, zoals in het strandplan is geschied. Verzocht wordt dan ook het plan in dier voege te wijzigen, dat de bedoelde ter reinen in het algemeen worden bestemd voor waterstaatswerken en voor de bouw van werken en installaties ten behoeve van de scheepvaart. Rijkswaterstaat tekent hierbij nog aan. dat de voorgestelde wijziging, implicerend de onttrekking aan de recreatie van het strand ten noorden van de recreatieweg. mede moet worden beschouwd als te zijn in het belang van de recreatie zelf. Dit wordt gebaseerd op de reeds aan wezige hygiënische bezwaren in het ge bied tussen de pieren. B. en W: prematuur B. en W. staan in hun antwoord op een ander standpunt: „Aanleiding tot de be zwaren wordt gevonden in de ontwikkeling van plannen tot verbetering van de haven mond en de daarmee gepaard gaande aan leg van een nieuwe zuidpier", zeggen zij. „Voor zover bekend hebben deze plannen nog geen vaste vorm aangenomen. Uit dien hoofde kan daarmee in, het uitbreidings plan geen rekening worden gehouden. De onzekerheid te dien aanzien spreekt uit het bezwaarschrift wel duidelijk, waar wordt gehandeld over de zuidpier, die „mogelijk" aan de kust zal worden aange sloten tegenover de west-oost gelichte recreatieweg. De pier kart dus ook nog wel op een an dere plaats aangesloten moeten worden. Zelfs is het denkbaar dat de nieuwe zuid- Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (Inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433—435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN Vrijdag 24 april zal de gemeenteraad van Castricum in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt negen punten. B. en W. stellen de raad voor te bepalen dat in voorbereiding zijn de herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het ge hele gebied van de gemeente en plannen in onderdelen voor die delen der gemeente waarvoor nog geen plannen in onderdelen zijn vastgesteld; dit om te voorkomen dat Advertentie Pracht kwaliteit diverse modellen 9 Kennemerlaan pier niet aan de kust zal worden aange sloten, althans niet op een andere plaats dan waarop de zuidpier nu is aange sloten". B. en W. spreken dan als hun mening uit „dat het, zolang nog zo grote onzeker heden aanwezig zijn, het prematuur moet worden geacht het uitbreidingsplan in de gevraagde zin te wyzigen". Men meent dat thans bezwaarlijk kan worden omschreven op welke wijze in de toekomst door wijziging van het strand plan aan het gemaakte bezwaar kan wor den tegemoet gekomen. Wel is duidelijk, aldus het college, dat uit de strijdigheid van belangen volgt, dat te zijner tijd na drukkelijk een ernstige afweging daarvan zal dienen plaats te hebben. Daarbij zal nauwlettend in acht dienen te worden ge nomen dat met het gevolg geven aan de aandrang, die Rijkswaterstaat thans uit oefent, het gevaar dreigt van het vestigen van een basis-industrie, hetgeen bij de vaststelling van het streekplan Zuid-Ken nemerland wordt tegengegaan. B. en W. stellen daarom voor het uit breidingsplan vast te stellen, en aan het bezwaarschrift niet tegemoet te komen. In de woensdag te Beverwijk gehouden jaarvergadering van de Beverwijkse gym nastiekvereniging Turnlust heeft de voor zitter, de heer K. van Leeuwen het zomer- programma aan de leden bekendgemaakt. Op 2 mei gaat Turnlust naar Haarlem om daar een grote turndemonstratie bij te wonen van binnen- en buitenlandse tur ners. Eind mei staat de Bondswandeldag op het programma die in Haarlem wordt gehouden. Turnlust verzorgt twee open luchtuitvoeringen, op 8 juli in Beverwijk en op 15 juli in Wijk aan Zee. In het na- naar staan vaardigheidsproeven op het programma. De ledenuitvoering wordt op 14 november gehouden en de adspiranten- uitvoeringen op 6 en 13 maart 1960. Het jaarverslag gaf een kleine leden winst te zien; men heeft nu 503 leden. In het bestuur werden herkozen de heren K. van Leeuwen, H. Los en K. Leguit. In de plaats van mejuffrouw Van Rijn werd gekozen mevrouw J. ReyndersVenus. In een algemene beschouwing werd naar voren gebracht dat het enthousiasme tegenwoordig zoek is, zulks in tegenstelling met vroeger, maar zou een euvel zijn waar alle sportverenigingen mee te kampen hebben. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Vanmorgen aan de markt Drie trawlers, drie loggers en 25 kotters zorgden vanmorgen voor 4028 kisten verse vis, waarvan 425 schelvis, 365 wijting, 85 gul en kabeljauw, 110 koolvis, 505 haring, 1310 makreel, 750 schol, 500 varia, 650 stijve kabeljauwen en 15.000 kg tongen. De Deining KW. 8 (7 april) kwam aan de markt met 10 schelvis, 55 haring, 820 ma kreel, 35 wijting, 15 gul en kabeljauw, 55 koolvis, 10 diversen, de Toronto (4 maart) zorgde voor 280 schelvis, 240 haring, 265 makreel, 185 wijting, 70 gul en kabeljauw, 30koolvis, 5 diversen, 90 stijve kabeljau wen, de SCH. 27 kwam de pieren binnen met 135 schelvis, 240 haring, 260 makreel, 150 wijting, 55 diversen. De HD. 87 was present met 50 diversen, 550 stijve kabel jauwen. De klein vaart zorgde voor de tong en de schol. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote, middel, zetschol en schol 1 4046, grote tongen 2,402,70, grootmiddel tongen 2,40 —2,60, kleinmiddel tongen 2,502,70, ton gen 1 2,302,70, slips 1,852, grote rijen kabeljauw 90108, kleine regels kabel jauw 5562, kisten grote kabeljauw 104 114 en kisten kleine kabeljauw 102120. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: zwarte koolvis 4658, koolvis 1 2227, koolvis 2 1921, lengen 5562, witte koolvis 7177, grote gullen 4251, middel gullen 3545, torren 2731, grote schelvis 2637, groot middel schelvis 2936, kleinmiddel schel vis 2741, pennen 2738, braad 1623, wijting 1613, schol 3 1124, schol 2 32— 41, makreel 1417, grote makreel 27 en haring 1822. Morgen aan de markt Voor morgen wordt de Postboy ver wacht met 750 kisten vis, waarvan 150 kleine kistjes haring. Bovendien bestaat er kans dat de SCH. 117 van Vrolijk met makreel van de westkust aan de markt komt. Het schip zou 1400 kisten aan boord hebben. De HD. 108 kan ook voor de vrij dagmarkt verschijnen. Voor de vrijdag- of zaterdagmarkt komt de KW. 4 Golf stroom. Besommingen De besommingen van heden zijn: één trawler 21.700. KW. 8 16.400, SCH. 27 f 17.100, SCH. 310 f 5000, HD. 87 7050. KW. 108 3000, KW. 107 2410, IJM. 7 1810, IJM. 40 1400. KW. 71 750, WR. 108 310 en WR. 48 650. Op de visgronden Het was woensdag goed weer om de Noord. De vangsten waren ook goed en wel 200 tot 300 manden haring, makreel en koolvis per dag. De Job Gouda gaf een trek van een pakje. De Emma had een trek van 60 manden. De Cornelis Vrolijk wist in een trek liefst 150 manden, meest makreel boven water te halen. De kotters en loggers aan de kust vingen gelukkig weer wat meer tong. Zij boekten dag vangsten van 150 tot 200 kilo en 10 tot 15 manden schol, alsmede 10 tot 15 stuks stijve kabeljauwen. Snurrevaadnettcn De Amerikanen gebruiken momenteel ongeveer 240Ó snurrevaadnetten bij hun visserij op volle zee. Deze netten worden Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Ricn Teek man van Geflc. gezaagd hout lossen Zaandam: Altis, Hamburg: Feddoe, Ipswich, vvalsmateriaal laden Binnenhaven Hoogovens; Argonaut. Sunds- val; Fennia. Kotka. cellulose lossen Papierfabriek Velsen: Zaanstroom, Londen; Zaanborg, Manty- luoto, bijlegger IJmuiden: Crecence, Faversham. vvalsmateriaal laden Hoogovens; Pavo, Mantyluo- to, hout lossen Zaandam; Oranjestad. Plymouth; Ken ja, Colchester, kunstmest laden MEKOG; Swallow, Londen; Otto, Kotka: Bjoergholm, Ma- racaibo: Lea. Londen; Bele, Stockholm, cellulose lossen Papierfabriek; Johannes Maassluis; Draco (Noor), Rotterdam; Telamon, Rotterdam; Ama zone 2, Gdynia, cement lossen Haarlem. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Tim S van Stugsund; Nore, Antwerpen; Franz, Antwer pen: Congokust, Antwerpen: Skaraas, Tuapse. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Sydhav naar Mena Al Ahmadi; Harry, Londen; Caribia, Antwerpen, vis gelost IJmuiden; Stanislav, Odes- sa; Oranjefontein, Bremen; Mellum, Bremen; Petrel. Rotterdam; Montania, Bremen; Geertje Buisman, Rotterdam; Martha Ahrens, Hamburg, Barken, Antwerpen; Zaanland, Montevideo: Ni- gerpalm, Rotterdam; Vechtstroom, Plymouth; Schie, Rotterdam: Suederholm, Rotterdam: Man- to, Rotterdam; Flensau, Hamburg; Gunda. Veas- tervik; Luna, Rotterdam; Ank Winsemius, Rot terdam; Bawean, Bremen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Pluto, Swansea, coils geladen Binnenhaven Hoogovens; Amigo. Great Yarmouth, kunstmest geladen MEKOG; Gerd, Gothenburg; Kostroma. Tuapse. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). uitgezet, waarna het schip er om heen vaart. Daarmee vangen de Amerikanen jaarlijks ongeveer 1,2 miljoen ton verse zeevis, hoofdzakelijk haring, zalm, tong, makreel en pacificsardines. Deze visserij levert bijna de helft van de gehele jaarvangst van de Verenigde Staten op. De Amerikaanse trawlvisserij bereikte de laatste tijd per jaar een vangst van ongeveer 500.000 ton kabeljauw, schel vis, schol, zeebaars, sprot en krabben. Aanvoer van woensdag 378 kisten t.ong en tarbot 12 k. heilbot, 5 k. griet, 15 k. tongschar en schartong, 1070 k. schol, 115 k. schar, 65 k. bot, 905 k. haring, 2405 k. makreel, 820 k. schelvis. 780 k. wijting, 200 k. kabeljauw en gul. 50 k. leng, 5 k. ham, 10 k. hake, 15 k. wolf, 15 k. poon. 230 k. koolvis en 30 k. diversen. To taal 7125 kisten vis. Prijzen van woensdag Heilbot 3.10-2.10, gr. tong 2.90-2.60, grm. tong 2.70-2.30, kl.m tong 2.90—2.50, kl. tong I 3.00—2.50, kl. tong II 2.80—2.00. tarbot I 2.30—1.90, zalm 7.00 —6.00 per kg. Tarbot IV 96—72, gr. griet 78, kl. griet 74—49, schartong 31, kim. schol 56—41, kl. schol I 58—36, kl. schol II 42—12, schar 19—8, bot 12—8, v. haring 2313.40, makreel 4411, gr. schelvis 3026, grm. schelvis 30—26, kim. schelvis 28—26, kl. schelvis I 26—20, kl. schelvis II 22—14 .wijting 16—8, gr. gul 46—32, mid. gul 46—32, kl. gul 35— 30, klT leng 2623, ham 84—63, kl. wolf 41, poontjes 4220, kl. koolvis zw. 32—21 per 50 kg. Gr. kabeljauw 264—120. gr. koolvis zw. 67—50, gr. leng 58—55, gr. hake 214, gr. wolf 102 p. 125 kg. Besommingen van woensdag Een trawler met 22.670, IJM 36 22.890, IJM 129 5060, SCH 210 f 19.330. KW 99 15.720, KW 126 3250. KW 89 2690, KW 28 3630, KW 51 3060, KW 169 2650, KW 10 2930, KW 17 I 3050. KW 91 3150, KW 69 3070, KW 63 2700, KW 53 I 880, KW 31 3050. HD 79 6380, WR 34 3260, IJM 65 4630, IJM 42 I 1410, IJM 43 910. HOOFDSCHUDDEND liet hij zich zakken in de stoel die hem werd aangeboden en na een diepe zucht stak hij van wal: „Meneer, m'n huis baasSneller dan de automaat het kan, kreeg hij een pakje Chief toegescho ven. Maar hij negeerde dit verzoek om via een trekje eventueel verzachtende om standigheden te laten gelden en hij vervolgde: .ik heb zó met die man te doen, heus meneer, het is een nette vent." En zonder zich te laten afleiden door de ietwat om slachtige wijze waarop zijn gastheer toen zelf een roker tje opstak, ging hij verder: „Moet u zelf 's komen kijken en dan hoor ik van u, als kranteman zijnde, of ik d'r soms om gelogen heb." Op het vloerkleed starend en sprekend op een toon als kwam hij berouwvol tot een zware zelfbeschuldiging, klonk zijn droge opsomming: „1. Het buitenhoutwerk, 2'/j paar geleden in de grondverf gezet. Nooit afgeschilderd. Grondverf valt er af, hout werk watert in, staat op nieuw aan verrotting bloot. 2. Permanente daklekkage, plafond onder die plaats on herstelbaar beschadigd. 3. Balken en vloerdelen in gang, keuken en w.c. vergaan, slechts uiterste voorzichtig heid voorkomt instorting. 4. Granieten aanrecht ge scheurd, water loopt via scheuren in afvoerbak in kastjes daaronder. 5. Achter de vaste wastafel is de muur vergaan. 6. Onder een door mij geplaatste closetpot moet in de verzamelput een lek zitten, waardoor faecaliën onder de vloer vloeien en dit veroorzaakt een permanente ondraaglijke stank „Wat doet het geval aan huur?" onderbraken wij. „Dit gerief kost me 58,85 per maand." Uit een binnen zak van zijn kale jasje haalde hij een slip, die dit bevestig de. „Toch is het een keurige man. „Heeft ehde eigenaar van het huis dat door u wordt bewoond eheens uw leven gered, is u hem voor het een of ander veel dank verschuldigd, eh.... is hij misschien familie van uw vrouw?" Het hoofd van de bezoeker begon weer frenetiek te schudden- „Nee,nee, nee, maar toch is het een nette man. Maar ik zeg u, hij is er in gestonken met dat huis te kopen. Gewaarschuwd heb ik 'm. 21/s jaar geleden, maar hij zei dat de koop al gesloten was en dat-ie het allemaal wel zou laten maken en dat het huis weer bewoonbaar zou worden. Nou het heeft hem, eerlijk, al behoorlijk wat centen gekost. Maar het resultaat stelt nog niks voorhet wordt steeds erger." „En?" Het antwoord kwam eerst na drie zware halen aan een nu gretig aanvaarde sigaret. „Ik heb er met vrienden, die min of meer in dezelfde om standigheden verkeren, over gesproken en we zijn het wel eens: elke keer als volgens de krant er enige kans op een huurverhoging is, dan leeft de handel in het soort huizen dat wij bewonen op, krijg je weer een nieuwe huisbaas, die er een beetje aan laat kietelen, tot z'n makelaar hem adviseert te verkopen; en zo gaat dan dat spelletje (met ons als lijdend voor werp) maar door. Nogmaals, die van mij, da's nog een nette vent; hij is al niet zo'n beetje kwijt aan al dat lap werk, maar ten slotte, de man heeft dit huis niet voor de liefdadigheid gekocht. Hij is er in geluisd, dat zeg ik u!" Wij zijn gaan kijken naar dat grondverfje van dertig maandjes oud. Een opsom ming van wat we verder zagen staat grotendeels al hierboven. „Jammer voor m'n huis baas, het is heus een keurige man hoor, maar tja, NU gaat er toch heus een brief naar Woningtoezicht. En meneer, laten fatsoenlijke mensen, zo_ als die huisbaas van mij toch is, toch zelf eerst eens een kijkje gaan nemen en met de bewoners praten vóór ze een huis kopen," zei hij, hoofd schuddend, bij het afscheid. Op de Marnix van St. Aide. gondeschool te IJmuiden zal zaterdag 18 april mejuffrouw A. Heymans in het middel punt van de belangstelling staan. Want op die dag zal het een kwarteeuw geleden zijn dat zij in dienst trad. Opgeleid aan de Gerefor meerde kweekschool in Am sterdam in een tijd dat er te veel onderwijzers waren, kwam zij in de Nobelstraat aan het werk. Met animo heeft zij deze jaren de I.Jmui- dense jeugd onderwezen. Za- Een lezer schrijft ons: In deze tijd komen scheeps rampen nog wel voor, maar gelukkig is de techniek zo ver gevorderd dat het nog maar zeer zelden voorkomt dat een schip met man en muis vergaat. Tegenwoordig zijn de kranten al in rep en roer als een schip bij het binnenkomen van IJmuiden nog net niet langs de zee bodem schuurt: „Sleepboten van duizenden paarden krachten snellen onverwijld te hulp" en dergelijke tam tam meer. Een goede dertig jaar ge leden ging dat anders. Ik denk aan de ramp van het Italiaanse stoomschip „Sa- lento". Dat gebeurde in no vember '28 nabij Zandvoort, maar het was een IJmuider reddingboot met mannen uit IJmuiden waarmee een held haftige, helaas vergeefse po ging werd ondernomen om de ongelukkige Italianen van hun onfortuinlijke schip te halen. Op 17 april 1929 pas kwam het einde van dit reddingsdrama: toen over leed Reyer King, vletterman uit IJmuiden, die tot de dap pere bemanning van de reddingboot had behoord, aan de bij die reddingpoging bekomen verwondingen. Reyer King was niet aan wezig toen medio maart vice-admiraal Fock in het gebouw van de Reedersver- eeniging de onderscheidin gen uitreikte, uit naam van H.M. de Koningin. King was de gevolgen van het omslaan der reddingboot nog niet te boven, hij kwam ze nooit te boven.... Ook niet aanwe zig was de heer P. Visser Hz. Roeier Visser was bij de ramp om het leven gekomen. De aanwezige mannen van de ondergegane IJmuider reddingboot waren: schipper F. Peeters, de roeiers Th. Dropman, P. A. J. Kramer Sr., Y. de Graaf, C. van der Wiele, J. Westerwal, Y. A. Kramer, G. Stam en P. J. A. Kramer Jr. De heer A. J. Jansen was verhinderd. Al len kregen de bronzen Ere penning met getuigschrift voor menschlievend hulpbe- terdag zal de- vlag -vlaaien- toop en eenzilveren medaille van de Marnixschool en in de mer getuigschrift van de kring van schoolbestuur, per soneel en leerlingen zal juf frouw Heymans, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor het gereformeerde on derwijs in IJmuiden en voor het jeugdwerk in Santpoort, een onvergetelijke dag heb ben, zo is de verwachting. reddingmaatschappij plus dertig gulden gratificatie toe (de schipper kreeg twee tientjes meer). De kranten brachten stran ding, dramatische reddings poging en huldiging zonder of slechts met een enkele vetgedrukte alinea. Zeekasteel vaart zeer behoedzaam In de sluis en maakt dan vast. Om een korte tijd te wachten Met z'n enorme tonnenlast. Op de hoogspringende golven Op een barre ruwe zee, Kan het schip zichzelf wel redden Daar heeft het de ruimte mee. Maar in 't water van de sluis en van 't kanaal is het niet vrij. Heeft het assistentie nodig Moeten er de slepers bij. Ligt het in de sluis te wachten Tot de deur open zal gaan, Is 't de moeite dubbel waard om Bij het schip te blijven staan. Ja, dan vraagt men: „Hoe is 't mogelijk Dat zo'n reus met al zijn kracht Door wat kleine mensenhanden Over zeeën wordt gebracht". IJMUIDEN, april 1959 G. ZWENNE Aan de Kruimel die ge wijd is aan de schipbreuk van de „Salento" kunnen we toevoegen, dat ook dertig jaar geleden men reeds over een „zeer modern hulpmid del bij reddingen" beschikte. Vliegtuigen van Soesterberg waren opgestegen en hadden daarna gepoogd een lijn over de in doodsgevaar verkeren de Italiaanse stomer te laten vallen. Het lukte niet. Het vliegtuig was bemand door de vliegers Van Weerden Poelman en Van Dorst. De lijn bleek te kort en hoewel zij wel over het schip viel, bleef de drijfzak met het andere eind van de lijn ver van het strand in zee. Enige militaire jagers cirkelden doelloos (zo dacht men op het strand) boven het schip in nood en boven de belang stellenden op het strand. Doelloos? Neen! De militaire vliegers werden door de duizenden op het strand niet begrepen, velen vonden dat plaats en tijd voor deze „cir cusstunts" nu niet bepaald gelukkig waren gekozen. Maar de militaire vliegers deden wanhopige pogingen om de kijkers duidelijk te maken dat zij die zak naar het strand moesten zien te krijgen. Als dat gelukt was, dan was de verbinding met het ongelukkige schip tot stand gebracht.... Voor de opening van de „Maarten Lutherschool" aan de Wijk aan Duinerweg te Beverwijk, woensdagmiddag, bestond heel veel belangstelling. De grote zaal was geheel gevuld met afgevaardigden van andere scholen, het gemeentebestuur van Beverwijk, raadsleden, schoolbestuur en personeel De voorzitster, mevrouw M. J. Fuite- Groen, sprak een kort welkomstwoord, waarna ds. J. A. Eekhoff er op wees dat het vele werk, verricht om de school tot stand te brengen voor velen een offer is geweest. Hij sprak de verwachting uit dat dit „offer" zou worden aanvaard en dat het niet zo zou gaan als in het Bijbelse verhaal met het offer van Kaïn. Dat offer werd niet aanvaard, omdat dit ging ten koste van een ander. Mevrouw Fuite ver klaarde de school voor geopend. Zij was er van overtuigd dat de kinderen deze school zullen verlaten met christelijke en maatschappelijke deugden. Burgemeester J. G. S. Bruinsma sprak namens het gemeentebestuur en zei er van overtuigd te zijn, dat het voor het schoolbestuur een dag van vreugde was, nu deze school, die een belangrijke plaats inneemt in de gemeente, in gebruik kan woi-den genomen. De burgemeester eindigde zijn toespraak met de wens dat men in de gemeente zal kunnen merken dat er op deze school an der onderwijs wordt gegeven en dat de kin deren later met grote blijdschap aan de school zullen terugdenken. De waarnemend inspecteur van het La ger onderwijs, de heer S. P. Veldhuijzen, had alle lof voor het werk van zijn voor ganger, de heer G. Vernooy, die alles heeft gedaan voor deze school wat hij kon. De heer Veldhuijzen zou graag zien dat de jeugd volop zou genieten van de rust die van .deze mooie ruime school moet uit gaan. In deze school kan de jeugd zonne schijn en geluk vinden, zo besloot de in specteur. Mr. Evenhuis, secretaris van het hoofd bestuur van de Bond van Christelijke On derwijzers, zei overtuigd te zijn, dat in dit ultra moderne schoolgebouw het onder wijs zich heel goed zou ontwikkelen. Ds. C. Meijer sprak namens het Gerefor meerde Kerkbestuur. Hij wees op de voor keur van de ouders voor het christelijk onderwijs. Vroeger heeft het zwaard van de rede wel eens wonden toegebracht, zo zei de dominee, maar de zwaarden zijn omgesmeed tot ploegscharen die de grond klaar maakten voor een goede samenwer king. De heer Koomen sprak een felicitatie uit namens de Da Costaschool te Velsen- noord, de heer Th. G. Kohier namens het Nat. chr. onderwijs, P. van Wijngaarden, de oudste vertegenwoordiger van het christelijk onderwijs voerde namens de Duinwijkschool het woord, ds. A. Oorthuis als bestuurder van de Christelijke Kleu terschool, de heer T. Wentink uit Heems kerk bracht de felicitatie over namens de school voor Hervormd onderwijs en de heer M. Akse te Beverwijk namens de Vrije Evangelische Gemeente. Het hoofd van de Maarten Lutherschool, de heer E. W. Rosie, zei, dat het gehele personeel dol gelukkig is met deze prach tige school en het is zijn vaste overtui ging dat de resultaten straks te zien zul len zijn. Vooral bracht hij dank aan de vroegere inspecteur van het lager onder wijs, de heer Vernooy en men was zeer dankbaar gestemd dat mevrouw Vernooy gevolg had gegeven aan de uitnodiging van het schoolbestuur om de grote waar dering voor het werk dat haar echtgenoot had gedaan in ontvangst te nemen. De school, die als het ware was herscha pen in een grote bloementuin, werd hier na opengesteld voor een rondgang door de talrijke belangstellenden. VELSEN DONDERDAG 16 APRIL Thalia: „Helena van Troja", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „China doll", 20 uur. Pieter Vermculenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. VRIJDAG 17 APRIL Thalia: „Mardi gras", 20 uur. Rex: „Liefde wordt duur gekocht", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Als donder dag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van financiën, 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 16 APRIL Luxor Theater, 20 uur: Filmavond Hoog ovens. Kennemer Theater, 20 uur: Concert Beverwijks Gemengd Koor. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Toneelavond Leger des Heils. VRIJDAG 17 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Zeven jaren pech". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Sla vinnen van Cartage". W.B. Theater, 20 uur: „De strijd om het bloedgeld". Deken Waarestraat 5fta, 20 uur: „Alco holics Anonymous". IR. P. VAN DELDEN, die sedert januari 1959 optreedt als oudste directeur, als coördinator van het directiebeleid en als woordvoerder voor zaken van algemene aard van Hoogovens te IJmuiden, heeft verklaard, dat het hem de laatste tijd wel weer eens heel duidelyk is geworden dat de ligging van Hoogovens aan een der drukst- bevaren zeeën en aan de rand van West-Europa, de allerbeste mogelijkheid biedt tot de produktie van massa-staal van een hoge kwaliteit tegen een lage kostprijs. In IJmuiden zijn alle elementen, die maken dat het bedrijf de concurrentie aankan. In geheel West-Europa blijkt het ver bruik van ijzer en staal per hoofd van de bevolking toe te nemen, waarbij nog komt dat ook het aantal „hoofden" steeds groter wordt. Op grond van dit alles meent ir. Van Delden, dat Hoogovens ook gezien de reputatie die Hoogovens in binnen- en bui tenland heeft weten te verwerven reke ning dient te houden met een snelle ver dere ontplooiing van het bedrijf. De staal- capaciteit, die in 1956 nog c.a. 700.000 ton was, zal dit jaar stijgen tot c.a. 1,35 miljoen ton staal per jaar en dit zal het einde niet zijn. Ook in deze ontwikkeling speelt de mo derne technologie een rol. In de laatste decennia ziet men een steeds voortschrij dende vergroting van de zogenaamde opti male bedrijfsomvang bij de ijzer- en staal bedrijven. Dat is die omvang anders gezegd dat produktievermogen waarbij de laagste kostprijs wordt verkregen wan neer het bedrijf vollast loopt en waarbij het dus met volle kracht kan concurreren. Het behoeft geen betoog van welke be lang deze mogelijkheid om tegen de laagste kosten te kunnen produceren is voor de nationale economie, voor de streek waarin Hoogovens gevestigd is en vooral ook voor de continuïteit van het bedrijf. Het is der halve van belang om in een voor het geheel aanvaardbaar tempo te streven naar deze optimale bedrijfstoestand. Hoogovens prijst zich dan ook gelukkig dat de voorwaarden hiertoe in IJmuiden aanwezig zijn. In de eerste plaats uiteraard doordat hier reeds een zekere produktieomvang is bereikt en dus een basis voor een gezonde groei met relatief lage investeringen is gelegd. Voorts doordat Hoogovens over voldoende reserve terreinen beschikt en haar financiële toe stand bevredigend is. Ten slotte en dit is wellicht de grootste kracht van Hoog ovens zullen ook de in het bedrijf ver zamelde kennis en het enthousiasme deze expansie dragen. Continuïteit en overleg Directeur Van Delden zei, in zijn gesprek met de redactie van het maandblad voor directie en personeel van Hoogovens, „Samen": „De toekomstmogelijkheden zijn een be langrijk element van de strijd om de be stendigheid van de onderneming. Anders dan vroeger is thans de continuïteit een steeds gewichtiger element in het wezen van de onderneming geworden. Continuïteit houdt vooral ook in dat het bedrijf een blijvende werkgelegenheid kan bieden aan allen, die er hun brood ver dienen. En in dit verband is ook het over leg, het contact met de vertegenwoordigers van het personeel, een onmisbare zaak. Wij zullen elkaar in het belang van de conti nuïteit van onze onderneming in de onder nemingsraad goed moeten leren verstaan. Stellig zullen er over allerlei kwesties af wijkende meningen en opvattingen blijven bestaan; daarvoor zijn wij mensen met een uiteenlopende aard. Maar juist daarom is het zo goed met elkaar van gedachten te wisselen. Samen met elkaar te spreken over de zaken, die ons beider belang be treffen." Twee kooplieden uit Leiden, die ver moedelijk te diep in het glaasje hadden ge keken, zijn woensdagavond per bakfiets en per fiets de Velser tunnel ingereden en bij de afrit van hun respectieve vervoermid delen gevallen. Een passerende auto kon de beide mannen ternauwernood ontwij ken. De kooplieden werden niet gewond en hebben de nacht op het hoofdbureau van politie in IJmuiden doorgebracht.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3