De „oude man" van het „State Department" verdwijnt Fa. B. ENGELENBERG Dulles geloofde in het gelijk van zijn cliënt: proces zou gewonnen worden Three Castles Nieuwe sluizen en kanaalarm in gebruik genomen raatótoel Waarborg- herenondergoed OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FaJ. EVERT$«rERS- Integratie Dr. Van Beinum herdacht in Amsterdamse raad Armstrong komt mogelijk niet naar Nederland Baptistenkerk verrijst straks in IJmuiden Commentaar uit Bonn: Sterkste westelijke figuur verlaat politiek toneel Het was niet hun merk Het Dublin Gate Theater komt naar Nederland DELFZIJL IN FEESTSTEMMING Speciale aanbieding Advertentie Doclstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 ALLE VERVEN EN LAKKEN voor huis auto en industrie. Advertentie Hofdijkstraat 52 - Haarlem - Tel. 12181 lordensstraat 55 - Haarlem - Tel. 12750 ERKENDE GAS - WATERFITTERS DONDERDAG 16 APRIL Tijdens een NAVO-banket te Las Vegas in de Verenigde Staten heeft Prins Bern- hard onder meer gepleit voor een positie vere versterking van de Atlantische een heid in die zin, dat deze in feite militaire organisatie haar aandacht eveneens zou wijden aan economische problemen binnen het gebied dat zij bestrijkt. De Prins wees op het onverbreekbaar verband tussen militair prestatievermogen en economisch-financiële draagkracht en betreurde de verdeeldheid van meningen over de noodzaak tot verder dan militaire integratie binnen de kring der NAVO. Ongetwijfeld zijn deze opmerkingen van de Prins zeer actueel ten aanzien van de ervaringen, die Nederland de laatste tijd heeft opgedaan. Ofschoon immers voort durend aan ons land maximum eisen wor den gesteld ten aanzien van de militaire bijdrage tot het NAVO-bondgenootschap, zijn de tekenen dat de grote bondgenoten een open oog hebben voor de bevordering der Nederlandse economische positie zeer gering. Engeland en Amerika hebben zeer onlangs zelfs gevoelige kwetsuren toege bracht aan onze internationale economi sche positie: de beknotting onzer luchtlij nen, de invoerbeperking van olie, de ge ringe medewerking aan de afzet onzer landbouwprodukten en de houding dezer beide landen ten aanzien van de bevorde ring van de vrijhandel kenmerken hun economisch beleid als strikt nationalistisch. Wanneer men het verband tussen mili taire potentie en economische gezondheid in het oog houdt, betekent zulk een beleid voor de economisch zwakkeren in het bondgenootschap een automatische ver mindering van de defensieve kracht, die op haar beurt weer het militaire doel van de NAVO benadeelt, tenzij men in die kleine landen de gehele economische basis aan een relatief te hoge militaire begroting opoffert. De opmerkingen van de Prins waren dus voor Amerikaanse en Engelse oren niet minder dan een ernstig vermaan, dat zeker nodig was in het belang van de totale werkzaamheid der NAVO. Het is te hopen dat het als zodanig is verstaan en ter harte zal worden genomen. Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering in Amsterdam, heeft de lo coburgemeester mr. A. de Roos die de ver hinderde burgemeester Van Hall verving gistermiddag enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van de dinsdag overle den Eduard van Beinum. De heer De Roos zei dat de dirigent temidden van zijn Con certgebouworkestleden, die hem op han den droegen, is heengegaan, waarbij een leegte achter latend zo groot, dat niemand begrijpt hoe die op te vullen is. Amster dam is deze eerste dirigent van Neder lands eerste orkest oneindig grote dank verschuldigd. Hij was volgens mr. De Roos met zijn orkest een der beste ambassa deurs van Amsterdam. In bijna alle landen van Europa en in Noord- en Zuid-Amerika kende men Van Beinum en waardeerde men hem. Gastdirigentschappen vervulde hij in alle belangrijke muziekcentra, doch hij bleef ondanks vele verlokkende aan biedingen het Amsterdamse orkest trouw. De stad eerde hem bij zijn zilveren jubi leum door hem te begiftigen met de gou den dirigeerstok als hoogste eerbewijs voor zijn muzikale prestaties en voor zijn aan de stad bewezen trouw. De universi teit van Amsterdam benoemde hem tot eredoctor wegens zijn grote verdiensten voor het culturele leven. Vlak voor de reis met zijn orkest naar Engeland en twee jaar voor een nieuwe tournee door de Ver enigde Staten, waarbij hem zonder twijfel opnieuw lauweren zouden zijn toegeval len, is Van Beinum plotseling weggeno men. „Onze stad zal zijn groot talent heel erg missen, het orkest zijn leider en muzi kale vriend, zijn goede bekenden een voor treffelijk mens, eenvoudig, zuiver en warm", aldus rm\ De Roos. Hij betuigde namens de raad innige deelneming jegens de echtgenote en de naaste familie van de overledene. Na deze woorden die de raadsleden staan de aanhoorden, werd één minuut stilte in acht genomen. Het Residentie Orkest Willem van Otterloo, die gisteravond een serieconcert van het Residentie Or kest dirigeerde, had, naar aanleiding van het overlijden van zijn collega, Eduard van Beinum het programma gewijzigd. Hij begon namelijk met de uitvoering van het adagio uit de zevende Symfonie van Anton Bruckner. Deze symfonie had een voox-- keur van Van Beinum. Na de uitvoering van dit adagio werd niet geapplaudisseerd. Orkestleden en toe hoorders verhieven zich van hun zetels om op deze wijze hulde te brengen aan de nagedachtenis van de grote dirigent. 1959 'Van onze correspondent in Washington) Het einde van Dulles' loopbaan was in overeenstemming met geheel zijn car rière: hij heeft taai volgehouden tot hem werkelijk geen andere keus meer over bleef. Plichtsbesef, taaiheid, volharding dat zijn de woorden die zich het eerst opdringen, wanneer men de aard van deze Amerikaanse staatsman wil beschrij ven. Hij erfde van zijn voorganger, de Democraat Dean Acheson, de politiek van „containment", van het in bedwang houden^der Sovjet-Unie. Al was Acheson in de binnenlandse politiek Dulles' tegenstander, diens methode van zich schrap zetten rond Rusland en China, strookte wel zeer met Dulles' aanleg. Vooral in het begin van zijn ambts termijn, in de jaren 1953 en 1954, heeft Dulles herhaaldelijk uiting gegeven aan de verwachting, dat de heerschappij van de communisten ineen zou storten. Gaan deweg werd hij bescheidener in zijn prognose's: ineenstorting voorzag hij niet meer, doch wel meende hij, dat zich in Moskou een geleidelijke wijziging in de richting van gematigdheid voltrok. Wan neer de bevolking meer ontwikkeling zou krijgen, dan zou de drang naar vrijheid en meer comfort niet kunnen uitblijven Deze ietwat dor uitziende, lange, oude man was in de grond van zijn hart een gelovig optimist. Advocaat-zijn zat hem in het bloed. Zijn cliënt was in de laatste zes jaren de christelijke civilisatie van het Westen. Hij geloofde in het gelijk van zijn cliënt: het proces zou gewonnen worden Eenmaal, in de laatste zes jaar, heeft Dulles een klein deel van zijn verwachtin gen in vervulling zien gaan: Oostenrijk herkreeg zijn onafhankelijkheid toen de Russen, na lang, taai wachten van het Westen, vrij onverwacht hun greep slaak ten. Het was een grote dag voor Dulles, toen de bevolking van Wenen hem, meer dan enige andere staatsman, hulde bracht voor Oostenrijks herrijzenis. Grote, open bare nederlagen heeft het Westen zolang Dulles te Washington aan het bewind was, niet geleden. De wateren van de „rode zee" zijn ingedijkt gebleven en Dulles, on vermoeid rondvliegend over de wereld, deed wat hij kon om de zwakke dijkjes van het Bagdad-pact en Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie te versterken. De Noordatlantische Verdragsorganisatie had wel zijn bijzondere belangstelling en de velen in Europa, die critiek hebben gehad op zijn beleid mogen eerlijkheidshalve toch niet vergeten hoe verbeten en overtuigd deze staatsman telkens weer in het Con gres heeft gepleit voor militaire steun aan Amerika's bondgenoten. „Geen dijkdoorbraken" kan dus de slot som zijn, wanneer men de ambtsperiode van Dulles overziet. Maar zelfs nu het ein de van deze periode is aangebroken, is het nog te vroeg om een definitieve balans op te maken. Tot dusverre zijn de communis ten in het Verre Oosten- het Midden Oos ten en West-Europa niet verder doorge drongen. Dulles ging tot de rand van oor log bij Quemoy, in Libanon maar zijn risico was, voor zover mogelijk goed be rekend. De landkaart is de laatste jaren weinig veranderd. Maar al heeft het pal-staan dan tot nu toe succes gehad, de expansieve druk, die van de communistische centra uitgaat, lijkt voortdurend sterker te worden: in Bagdad krijgen de communisten meer en meer in de olie te brokken, van Tibet's autonomie zal spoedig wellicht niets meer over zijn en wat het ernstigst is: de Russen dreigen de Amerikanen voorbij te streven in raketbewapening. Vooral dit laatste zou een ernstige verschuiving van het machtsevenwicht tot gevolg kunnen hebben en een verhoogde druk op dijkjes, die hier en daar hoofdzakelijk uit ver dragspapier bestaan. Voor deze situatie is niet alleen Dulles verantwoordelijk. Wel heeft Amerika zel den of nooit zulk een machtige minister van Buitenlandse Zaken gehad, een man, aan wien Eisenhower alle onderdelen en vele hoofdzaken van het buitenlandse be leid overliet, doch Dulles bleef toch deel uitmaken van een Republikeins „team", waarin vooral de thans afgetreden minister van Financiën Humphrey, veel invloed heeft gehad. Diens nadruk op een sluitende begroting, heeft stellig invloed gehad op het defensiebeleid van de afge lopen periode. Levenslange voorbereiding Het is niet overdreven te zeggen, dat Dulles zich zijn leven lang heeft voorbe reid op het ambt, dat hij de laatste zes jaren heeft bekleed. Na studie in de rech ten te Princeton en aan de Sorbonne heeft hij weliswaar veel tijd en energie besteed aan de advocatuur, maar telkens toch was hij betrokken bij wat hem boven alles in teresseerde: het buitenlands beleid van zijn land. Ook als advocaat had hij trou wens veel met buitenlandse cliënten te maken. In 1907 reeds was hij aanwezig op de Vredesconferentie in Den Haag. In 1919 was hij betx-okken bij de vx-edesonderhan- delingen na de eerste wereldoorlog. In 1923 hield hij zich bezig met de schulden van Duitsland en in de jaren na de tweede wereldooi-log maakte hij herhaaldelijk onder een Democratisch bewind deel uit van de Amerikaanse delegatie naar de UNO-Assemblee. Bovendien was hij aan wezig op de internationale conferenties te Londen (1945) en te Moskou (1947). Het vredesverdrag met Japan kwam vooral door zijn toedoen tot stand (1951). Dulles was de zoon van een px-otestants predikant en is zelf zeer actief geweest in de We reldraad der Kerken. Ook door deze wex*k- zaamheid bleef hij in contact met het bui tenland. In 1952 benoemde Eisenhower hem tot „Secretary of State", de Amerikaanse ti tel voor minister van Buitenlandse Zaken. Sedertdien heeft Dulles dag in dag uit ge detailleerd leiding gegeven aan Amerika's buitenlandse politiek. Zijn kermis bleek fenomenaal, zijn toewijding maximaal Medewerkers op het State Department wa ren vaak ontmoedigd omdat Dulles „toch alles zelf besliste" en weinig aandacht schonk aan adviezen. Al is er ook allerlei critiek geweest op Dulles' beleid en het zou onoprecht zijn die te verhelen zijn toewijding is nooit in twijfel getrokken. Het is hard voor de ze man, die zozeer opging in zijn werk, dat hij zijn taak moest neerleggen juist op een tijdstip waarop belangrijke bespre kingen tussen oost en west in zicht zijn gekomen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaax-s Bond heeft een brief gezonden aan de directie van het Ar beidsvoorziening, waarin informaties ge vraagd worden inzake het optreden van Louis Armstrong op 10 mei in de Veiling hal in Blokker. De N.T.B. heeft gevraagd of voor Louis Armstx-ong een werkvergun ning werd afgegeven. Deze vraag is een gevolg van het feit, dat het Rijksax-beids- bux-eau zegt, geen wex-kvergunningen af te geven aan buitenlandse musici, wanneer deze in niet-amusementsbedrijven willen optreden. De veilinghal in Blokker bij voorbeeld wordt door het Rijksarbeidsbu- x-eau niet als amusementsbedx-ijf be schouwd. Op grond daax-van zou aanvan kelijk ook het orkest van Victor Silvester geen werkvergunning voor Blokker krij gen. Mocht het Rijksarbeidsbui-eau ook in het geval Armstrong niet bereid zijn de informaties te geven, waarom de N.T.B. gevraagd heeft, dan zal het bestuur overwegen deze zaak voor te leggen aan het bestuur van de „American Federa tion of Musicians". Een wei'kverbod voor Armstrong zou bij hernieuwde weigering van het Rijksarbeidsbureau om informa ties te geven, bijzonder betx-eurenswaar- dig zijn voor het Nederlandse publiek, al dus net hoofdbestuur van de N.T.B. De Baptistengemeente te Haarlem wil op de hoek van de Piet Heinstraat en de Zoutmanstraat een kerkgebouw stichten. Dit gebouw zal dan moeten dienen als centrum voor de gemeentelijke en evan gelisatie-arbeid in de IJmond. De Bouwstichting van de Unie van Bap tistengemeenten in- Nederland heeft ver zocht een terrein ter oppex-vlakte van on geveer 290 m2 te mogen kopen op deze hoek. B. en W. menen dat dit verzoek kan wox*- den ingewilligd. De prijs voor de grond is bepaald op 11.50 per m2. (Van onze correspondent in Bonn) Over het aftreden van Dulles heeft een officiële regeringswoordvoerder gisteren te Bonn verklaard: „Dulles was de bouw meester van de westelijke alliantie en wij Duitsers hebben aan hem veel te danken". Zijn aftreden wordt voorts een verlies ge noemd voor de gehele westelijke wereld, ook voor het Duitse volk. Uit de eerste perscommentaren spreekt deze sympathieke beoordeling eveneens. In „Die Welt" zegt de historicus dr. Paul Sethe dat de sterkste figuur van de wes telijke buitenlandse politiek thans het to neel van de politieke strijd verlaat. Nie mand heeft zijns inziens de diplomatie van het Westen zo een stempel gegeven als Dulles, maar Sethe aarzelt om uit Dulles aftreden tot een verandering in de wereld politiek te concluderen. Tenslotte, zegt hij, dat de Dulles van 1959 niet meer de Dulles van 1955 was en dat de Amerikaan se staatsman op het ogenblik van zijn af treden minder tegenstanders had dan op het toppunt van zijn politieke macht Twee Haarlemse jongetjes, ieder twaalf jaar oud, stapten woensdag een sigaren winkel in Santpoort binnen en vroegen of zij een pakje sigaretten konden ruilen. De sigarenwinkelier vertrouwde het zaakje niet en belde de politie op. Toen bleek dat de knaapjes de sigaretten in Haarlem had den gestolen. Op het hoofdbureau van po litie in IJmuiden hebben de jongetjes een geduchte uitbrander gekregen. Hun ouders zijn van de ongewenste activiteiten van de knapen op de hoogte gesteld. De twaalfjarige Joke Riepen won woensdagmiddag de eerste prijs in een wedstrijd „Chinees schotelen", die onder leiding van oom Sanny op de Noordermarkt in Amsterdam werd gehouden. 0p de Zege Ofschoon het leven eens flatbewoners gewoonlijk genoeglijk heen vliedt, schept de zondag merkwaardig genoeg nogal eens problemen. Eén daarvan is een ge volg van de bepaling in het huurcontract, dat men op die dag geen was mag uit hangen op een voor anderen zichtbare wijze. Wat de zondagsheiliging met ver blindend witte luiers uitstaande heeft, is zeer onduidelijk doch niettemin. Op het in onze nabijheid geëxploiteerde voetbalveld wordt trouwens iedere zon dag ongestraft de vuile was van alle na tionaliteiten uitgehangen, doch dat ge beurt dan uit feestelijke overwegingen en is deswege toegestaan. Mijn vrouw waagde het verleden zon dag met één luierbroekje en prompt kwam het protesttelefoontje van de over buren. Ik werd onmiddellijk giftig. Gek hè, zoiets kan ik nou niét hebben. Ik hing de hele lijn vol luiers, droog en nat, en legde de telefoon van de haak. Het duurde een kwartier voordat de huisbeheerder kwam bellen. Hij droeg zijn verbroken zondagsrust onder de arm en zijn ziel ook. En hij zei droevig: „Me vrouw de luiers. Ach ja, ik weet het wel. Maar ik sta er nou eenmaal voor. Doe me een plezier. De mensen zijn zo las tig en het staat in het contract. Als ieder één het ging doen „Goed", zei ik.„ Maar u hebt er zeker geen bezwaar tegen als dat ene broekje blijft hangen, hè?" „Natuurlijk niet", zei hij blij. „Dat kan geen kwaad. Daar valt niemand over. Als ze daarover gaan klagen, zal ik ze". Hij vertrok opgelucht en het luier broekje danste vrolijk verder in de wind triomfantelijk als een écht mensje. R. Agteran Er is nu een wedstrijd tussen scheeps bouwers en kanaalgravers en bruggen- en sluisbouwers, wie de grootste maat kan maken. Met de nieuwe sluis zijn we nu weer een slag voor, aldus spreker, die met vreugde constateei'de dat de samenwer king tussen rijkswaterstaat en provincia- le watex-staat voortreffelijk i% geweest Minister Van Aartsen vex-klaarde dat bij de opzet van het werk heeft voorgeze ten de belangen van scheepvaart en afwa tering te dienen. Wanneer over enkele ja ren ook de ten dele reeds in uitvoering zijn de bruggen over het te verbreden kanaal zullen zijn voltooid, zullen door de grote re afmetingen der kunstwerken voor de werven nieuwe mogelijkheden ontstaan. Daardoor kan deze nieuwe sluis ook als een belangrijke stap op de weg tot ver betering van het industriële klimaat in dit gewest worden gezien, aldus de minister. Alleen reeds aan toegangswegen naar Delfzijl en de vex-betering van het Eems- kanaal werd in de afgelopen vier jaar ruim 30 miljoen gulden aan rijksgelden be steed. Hierna spraken nog ir. P. Stelling, direc teur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat van Groningen en de burge meester van Delfzijl, de heer J. A. F. Roe ien. Het Dublin Gate Theater zal, via een bezoek aan Parijs, in Nederland drie voor stellingen geven van „St. Joan" van G. B. Shaw met in de hoofdi-ol de Ierse actrice Siobhan Mockenna. De opvoeringen staan onder patronage van de ambassadeur van Ierland en worden gegeven in Utrecht op maandag 25 mei, stadsschouwbui'g, in Den Haag, dinsdag 26 mei, Gebouw Kunsten en Wetenschappen en in Amsterdam op woensdag 27 mei, Stadsschouwburg. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak 1.- Per pakje Advertentie De rixinister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft gistermiddag in het uitbundig vlaggende Delfzijl de offi ciële openstelling verricht van de nieuwe arm van het Eemskanaal en de nieuwe zeesluizen bij Farmsum. De nieuwe sluizen en de nieuwe kanaal- arm te Delfzijl behoren tot de verbetering van het 80 jaar oude Eemskanaal, het scheepvaart- en afwateringskanaal van Groningen naar de Eems te Delfzijl. Het Eemskanaal is tussen 1866 en 1876 aange legd door de provincie ter voox-ziening in de zeescheepvaart voor de stad Groningen en ter verbetei'ing van de afwatering. De aanleg van de nieuwe kanaalarm en de bouw van het sluizencomplex moest woi'den gecoördineerd met dat van de so- dafabriek en het chloor- en natronloog- w-inningsbedrijf, welke gebouwd werden op een terrein naast het sluizencomplex Thans zijn de sluizen met de daarover ge legen beweegbare bruggen en de voorha vens met hun aanlegplaatsen zover ge reed, dat de oude sluis voor de scheep vaart kan worden afgesloten. De grote sluis is 16 m. wijd, 6.08 m. diep beneden kanaalpeil en 230 m. lang. De schutlengte bedraagt 125 m. De schutlengte van de kleine sluis bedraagt 45 m. en de door- vaartwijdte is 7 m. Daar de totale lengte wegens de beweegbare bruggen aan bei de kanten van het sluizencomplex gelijk moet zijn aan de lengte van de grote sluis, konden nabij de zuidelijke brug nog een paar ebdeuren worden aangebracht, zodat met de ebdeuren zonodig met een kolk- lengte van ongeveer 130 m. kan worden ge schut. Aan de sluizen is 30.000 kubieke meter beton en 3.000.000 kg. betonstaal verwerkt. Over de grote sluis liggen twee ophaal bruggen en over de kleine sluis twee bas- culebruggen. Het landverkeer kan steeds doorgang vinden, hetzij over de bruggen over de binnenhoofden, hetzij over die over de buitenboorden. Op de bruggen over de binnenhoofden ligt- naast de auto weg een weg voor langzaam verkeer. Op de bruggen over de buitenhoofden is de rij weg bestemd voor gemengd verkeer en ligt naast de rijweg het industriespoor ter verbinding van de industx-ieterreinen met het haven- en het stationsemplacement. De kosten van de nieuwe kanaalarm met sluizen en bruggen bedragen 16.500.000. Eerste schip in nieuwe sluis Om twee uur stelde dé minister van Ver keer en Waterstaat de sluis officieel open. In het bedieningskantoor fungeerde de mi nister als brugwachter. Hij drukte op een knop waarna de brug omhoog ging. Een Groninger kustvaarder kon toen als eer ste de nieuwe sluis binnenvaren. Een mu ziekkorps speelde het Wilhelmus. Daarna bezichtigde het gezelschap de sluizen en werd een wandeling gemaakt langs de sluizen en over het buitenhoofd. In een bijeenkomst in de schouwburg te Delfzijl herinnerde de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, eraan, dat de stad Gro ningen eens Hanzestad was en de schepen, die daar thuis hoox-den. langs de gehele Oostzeekust tot in Rusland voeren. De schipperij van de Groningers kwam eigen lijk pas goed op gang door de ontginning van de veenkoloniën. Er ontstonden wer ven, die steeds grotere schepen bouwden. John Foster Dulles op weg naar het ziekenhuis in Washington (telegrafisch overgebrachte foto). Advertentie (geldig tot en met 25 april) Per stel 3.90 Per 2 stel 6.90 GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Prachtige katoenen singlets en slips („Startex") van prima kwaliteit en pasvorm. Degelijk afgewerkt Profiteer van deze extra voordelige aanbieding.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5