Bevolking Heemskerk afgelopen drie jaar bijna verdubbeld Historie van Heemskerk is rijk en boeiend Gesprekken met Heemskerkers DONDERDAG 16 APRIL 1959 5 AL SPOEDIG TIENDUIZENDSTE INWONER Kruiwagen en schop Vele plannen Moeilijkheden Reddingsbrigade groeit en bloeit Vlaggetjjesdag op Urk Laat Waterleidingduinen met rust! Bloembollen en ziekten Het feestzaaltje in Heemskerk ziet blauw van de rook. De wit geschrobde houten vloer is bezaaid met vertrapte peukjes. Meer sigaren- dan sigarettenpeukjes. In een van de hoeken een hypermoderne jukebox, die wilde Rock- n-roll-muziek uitschettert. De nieuwste platen. In de hoek swingen een jongen en een meisje. Hij, een roodgebrande tuinder met eeltige klovige handen; zij, een ateliermeisje met paarde- staart, dochter van een arbeider van Hoogovens. De nieuwe mode is al lang in Heemskerk doorgedrongen. Vooral de jeugd trekt zich er steeds meer van aan. Ook de jonge tuinders. Nauwe pijpjesbroeken, modieuze colbertjes met smalle revers, drie knopen en splitjes van achteren. Maar daarbij ook vaak nog klompen en zwarte gebreide sokken. Daarom kon men bij de ingang van het feestzaaltje nog een heel rijtje klompen zien staan. Keurig naast elkaar. Als hernnnering aan de geïsoleerde agrarische gemeente die Heemskerk nog geen dertien jaar geleden was. Maar de nauwe pijpjesbroeken en de paar destaarten zijn een teken aan de wand. Heemskerk verandert. In een bijzonder hoog tempo. Steeds meer industrie-arbeiders, relatief steeds minder katholieken. En vooral steeds meer huizen. En scholen. En wellicht straks torenflats. En dat is wel bijna zeker een schouwburg. Begin 1946 telde Heemskerk nog maar 5303 inwoners. Voor 23 april van dit jaar wordt de tienduizendste verwacht In januari 1956 telde Heemskerk 6450 in woners. Begin 1957 waren dit er 6691 en in januari 1958 7699. In drie jaar tijds is de bevolking dus bijna verdubbeld. Heemskerk kent een migratie van 2000 mensen per jaar. De grote trek is afkom stig uit Friesland en Groningen, maar ook komen er wel Italianen naar het Heems- kerkse om daar te wonen en hun boterham te verdienen. Nog niet zo lang geleden kende men elkaar in Heemskerk bij naam en toe naam. Als men nu in Heemskerk de weg vraagt dan luidt het antwoord meestal: mijnheer ik woon hier pas. Ik kom uit Alkmaar. Ik ken de weg hier nog niet zo goed". De duizelingwekkende groei van de nieu we wijken Oosterzij en Poelenburg spreekt hier ook wel een woordje mee. Het is ons overkomen dat we een bewoner van Poe lenburg naar een straat vroegen die nog geen tweehonderd meter van zijn woning verwijderd was. De man had zelfs nog nooit van die straat gehoord. „Die zal wel ergens in Oosterzij zijn," zei hij. De snelle groei van de gemeente blijkt ook uit de ontzaglijke uitbreiding van de dienst van openbare werken en van de gemeentesecretarie. Ongeveer dertien jaar geleden bestond de dienst van openbare werken uit twee werklieden en een opzich ter. Nu zijn er 33 ambtenaren werkzaam, alsmede dertig werklieden en zeven werk sters. De gemeente-opzichter van dertien jaar geleden is nu directeur van de dienst geworden. Toentertijd moest, „openbare werken" het stellen met een handwagen, een kruiwagen, een schop en een bezem. Tegenwoordig staan de meest moderne vervoer- en hulpmiddelen ten dienste van O. W. Ook de gemeentesecretarie heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. In 1946 waren er vier ambtenaren en een op zichter, die het echt niet zo heel druk hadden. Nu is het gemeentehuis te klein om al de afdelingen te herbergen. Er moest zelfs een verdieping op het raadhuis ge bouwd worden In 1946 waren er helemaal geen afdelingen. Nu treft men er de af deling financiën en onderwijs, algemene zaken, interne zaken, bevolking en burger lijke stand, sociale zaken enzelfs een sociografische afdeling, die wordt gevormd door de ambtenaar in algemene dienst, mr. H. J. M. Tonino en de socioloog J. Niesen, aan. Er staan heel wat plannen op stapel in het snel groeiende Heemskerk. Zo wil men tot de bouw van een cultureel centrum komen. Daarvoor is een stichting in het leven geroepen, bestaande uit negen men sen van alle levensbeschouwelijke richtin gen. Een architectenbureau heeft al een opdracht hiervoor gekregen. Het schets ontwerp is al gereed. Het Culturele Cen trum zal het meeste op een schouwburg gaan lijken. Er komt een groot balkon, een proscenium, een moderne filmcabine en een grote foyer die voornamelijk gebruikt zal worden als tentoonstellingsruimte en voor het houden van muziekavonden. In dit culturele centrum zullen de Heemsker kers worden vergast op kleinere manifesta ties van beroepskunstenaars. Zo zal dit gebouw, dat zeer binnenkort wel zal kun nen worden gerealiseerd er toe bijdragen Heemskerk „leefbaarder" te maken. De beide mannen van de sociografische af deling zijn dag in dag uit hard aan het werk om dit streven te verwezenlijken. De mogelijkheid wordt, overwogen om in Heemskerk een behoorlijk restaurant te laten verrijzen en een goed gesorteerde boekwinkel (in het oude dorp, dat scherp contrasteert met de omringende nieuw bouw vindt men slechts één boekwinkel, waar men voornamelijk kantoorbenodigd heden kan verkrijgen). Ook wordt bezien of het mogelijk is bin nen niet al te lange tijd een behoorlijk geoutilleerde bioscoop in Heemskerk te openen. „Men moet niet denken, dat we van Heemskerk iets grootsteeds gaan ma- Zo ziet. Heemskerk er uit van de toren van het slot „Assumburg" af gezien. ken," zegt mr. Tonino, „maar het moet ook niet weer zo zijn dat de mensen zeggen: „er is niets te doen in Heemskerk". Een grote moeilijkheid waarmee de beide heren van de sociografische afdeling te kampen hebben ,is wel het feit dat een groot deel van de bevolking van Heems kerk werkzaam is bij de Hoogovens en dus in de ploegendienst loopt. Bovendien is door de wel zeer gedifferentieerde samen stelling van de bevolking (eenvoudiger gezegd een allegaartje) moeilijk om het iedereen naar de zin te maken. Heemskerk was bovendien oorspronkelijk geheel ka tholiek. Nu is nog 69 percent van de bevolking katholiek, maar de steeds voort durende stroom migranten zal dit percen tage wel doen dalen. Eén (van de vele) gevolgen hiervan is dat er meer openbare en christelijke scholen moeten worden gebouwd, openbare en christelijke sportverenigingen moeten wor den opgericht en verscheidene christelijke kerken moeten worden opgetrokken. Een ander groot probleem waarmee Heemskerk te worstelen heeft, is ook wel dat van de vervangende gronden. De tuin ders moeten wijken voor de woningbouw. Niet zuiver en alleen voor de woningbouw van de gemeente, maar voornamelijk voor de woningbouw van de industrie. Sommige Heemskerkse tuinders zijn een nieuw be drijf begonnen in de Noordoostpolder. Maar ze zeggen: „De grond is daar niet zo best." En ze hebben vaak heimwee naar het „oude" Heemskerk. Het „oude" Heemskerk wel te verstaan, want het „nieuwe" Heems kerk wordt langzaam maar zeker een stad, een woongebied voor industrie-arbeiders, ook voor hen die bij de B.P.M. en de K.P.M. in Amsterdam werken. De agrarische vak- en standsorganisaties en de jeugdbewegingen hebben de tuinders er al op gewezen: „overweeg terdege of ge uw zoon tuinder wil laten worden. Onder zoek ook eens andere mogelijkheden. De industrie heeft immers de toekomst". Ook de levensscholen verrichten wat dit betreft goed werk. En dat moet ook. Want het is onontkoombaar. De industrie rukt op. Snel en zeker. Heemskerk: de kleinste maar snelst groeiende IJmondgemeente met de grootste problemen. Tuinder P. de Ruiter wijst naar de goede tuindersgrond aan de andere zijde van de Rijksstraatweg. „Daar komen woningen van Hoogovens", zegt hij. (Foto links). Oud en nieuw in Heemskerk. Het eeuwenoude dorpskerkje steekt wel heel erg schril af tegen de gloed nieuwe spaarbank. Dirkshorn ontdekt, die al eerder een huis van de Hoogovens hadden gekregen. Het gezin Venema woont op het adres Bachstraat 122. In de muziekbuurt dus, waar de bakker behalve zijn brood ook „Rondo's" verkoopt en zo in stijl blijft. Dat doet trouwens niet iedereen, want uit de directiekeet aan de Schumannstraat klinkt over de radio geen „Dichterliebe" maar onvervalste jazzmuziek. De muziekbuurt is nog in opbouw, en overal is men nog aan het werk. Een meis je duwt een kinderwagen met een' baby er in door hopen zand. Overal liggen nog steen en buizen. Maar er is al een bushal te. Want de Oosterzij is een levend deel van Heemskerk. De Heemskerker Reddingsbrigade heeft in het gebouw dat deze zomer als reddings- post dienst gaat de n de jaarvergadering gehouden. De secretaris, de heer J. J. Bosman maakte in zijn jaarverslag gewag van een grote bloei der vereniging. Er is intensief geoefend en het ledental was vooruit ge gaan. Dank zij de medewerking van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen was het moge lijk om in het bezit te komen van een volledig uitgeruste reddingsvlet. Aanschaffing van meer materiaal werd mogelijk gemaakt doordat de gemeente subsidie heeft verleend. Eind april wil men de reddingspost al op het strand plaatsen. Nadat door de vergadering de statuten en het huishoudelijk reglement waren vastgesteld, ging men over tot de bestuurs verkiezing. De heren E. J. Kortenoever, J. J. Bos man, G. J. van Wijk en mejuffrouw Th Bisschop werden herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van mevrouw Lap werd voorzien door de benoeming van de heer D. A. de Vos. In de technische commissie namen zitting de heren C. van der Giessen, J. Nijman en E. van Wijngaar den. Te beginnen in de maand mei zal men deze zomer elke vrijdagavond gaan oefe- In de gids voor Heemskerk van 2 januari 1934 moedigt de toenmalige burgemeester W. M. J. A. Vreugde een ieder aan om in Heemskerk te gaan wonen. Want Heemskerk is gelegen „in een landelijke omgeving en is een aan natuurschoon rijk oord". De naam Heemskerk is waarschijn lijk ontleend aan de Kerkbeek, die, in de duinen ontspringend, stroomde naar de Dy. Deze heette vroeger Heems of Eems. Heemskerk heette in de Middeleeuwen Eemskerk. Nu zijn er nog landerijen, die Hem heten en wa tertjes, die Hemsloot worden genoemd. De eeuwenoude plaats Heemstede, op de grens van Castricum en Heemskerk, was een plaats of stede aan de Heem. ACHTER DE RIJKSSTRAATWEG ligt vlak naast een boerderij een nietig heuveltje. Het is een ideaal bleekveld en wordt dan ook als zodanig gebruikt. Er bovenop is een monument geplaatst. „Wandelaar, wil dit gedenkteken eerbiedigen", staat er op met al half weggesleten letters. Die woorden zijn uit de tijd. Want geen enkele wandelaar komt er meer langs dit heuveltje, dat alleen nog langs enkele erfjes is te bereiken. Dat was in 1863, toen het monument werd geplaatst, anders. Toen stond het nog in het bos, dit Huidtoneeldat nu onopvallend langs de weg ligt. Een ondernemende ijscoventer zag er in 1934 brood in. Hij kondigde in de Gids voor Heemskerk aan, dat hij met ijs bij het „Huidtoneel" stond. Met „IJs, 2-3-5 en 10 cent". Nu staat er zelfs geen ijscoventer bij het monument. Alleen een kat ligt er te rol len in de zon. Zonder te beseffen, dat hier eeuwen en eeuwen geleden belangrijke dingen zijn gebeurd. Want was het Huid toneel niet de plaats, waar Jan van Bra bant, de man van Jacoba van Beieren, tol Fleer van Kennemerland werd aangesteld? En werd hier niet vroeger Brinio, van vermetele stoutheid en aanzienlijke af komst. op het schild geheven? Deze heuvel in het midden van het land der Kaninefaten heeft veel meegemaakt.. Het was vroeger de schepenenberg, waar de scabini, de „schepenen van het oor deel", recht spraken in de open lucht- Reeds lang voor de grafelijke tijd, al vóór de tiende eeuw, was de plaats in aan zien. Het was dan ook geen natuurlijke- duinheuvel. Dat hebben de onderzoekin gen van de Leidse oudheidkundige dr. L. J F. Jansen, wel duidelijk gemaakt. Hij vond in 1863 brokstukken van zwaar geoxvdeerd ijzer, scherven van zeer oud aardewerk en verbrande beenderen. Het „Huidtoneel" is dan ook een offer- en lijk verbrandingsplaats geweest uit de eerste eeuwen van de christelijke jaartelling. Nu raast het moderne verkeer er vlak langs heen. „Ja, vroeger stonden hier twee hoge bomen, die samen een boog vormden. Wat was dat mooi! En er stonden toen ook nog veel meidoorns. Het is jammer, dat die bomen dood zijn gegaan". Dat vertellen de mensen, die naast het Huidtoneel wonen. In het oude „Noord- dorp" aan de heirbaan van Alkmaar naar Haarlem, waar de pleisterplaats voor de postkoetsen was gelegen. Nu zijn er geen postkoetsen meer. en er hoeven geen paar den meer te worden gewisseld- Maar het Huidtoneel staat er nog steeds. Haerlem verdween Met het oude slot Haerlem is het anders gegaan. Van kasteel Assum burg uit kan men nog de sporen zien van dit slot dat door de Kabeljauwen is verwoest. Wanneer de trekkers in kasteel Assum burg, de jeugdherberg, 's avonds gezellig bij elkaar zitten, komen de verhalen los. en daar zijn dan zeker de twee beroemde geschiedenissen van het Slot Haerlem bij. Want wie kent niet de historie van de dienstmaagd, die tijdens een beleg de al lerlaatste vis naar de vijand gooide om te tonen dat er nog eten genoeg was? De vijand trok ontmoedigd af. En steeds weer wordt men geroerd door dat verhaal van huwelijkstrouw, het ver haal van de gade van een wreed kasteel- Terwijl vliegtuigen over Urk ronkten met achter zich reclame's voor scheeps- onderdelen en goede wensen voor de vis serij, verlieten ongeveer 90 motorkotter- tjes gistermiddag de Urker haven. De schepen waren vrolijk versierd en overvol met passagiers, voor het merendeel in Urker kleding. De salonboot „Insula" van de dienst Urk-Enkhuizen, was gistermor gen niet uitgevaren en de passagiers, die naar Enkhuizen moesten, konden op kos ten van de Urker Stoomboot Maatschap pij over land naar Enkhuizen reizen. Met de visserskapel kregen honderden belangstellenden een plaats op de boot, die vóór de vloot uit de haven verliet. De autoriteiten hadden plaatsgenomen op een van de boten van de rijkspolitie te water. Overal in het dorp wapperden de vlag gen en vrijwel de gehele bevolking bevond zich bij de haven of op de schepen. De scholen hadden vrijaf. Om 12 uur 's nachts ging de vloot officieel ter palingvangst en hoewel de visserij op het IJselmeer in de toekomst zal worden ingekrompen, levert deze visserij in het seizoen tussen 15 april en 15 september alleen in Urk nog meer dan een miljoen gulden op. In 1958 is aan de afslag te Urk voor 1.700.000 omgezet in IJselmeerivis, te weten paling en snoek baars. Zolang deze visserij nog zo lonend is, zal de Urker IJselmeervloot nog wel intact blijven, ondanks de in voorberei ding zijnde regeringsmaatregelen om het aantal vergunningen te beperken. heer, die door zijn vijand werd belegerd- „Laat me gaan" smeekte ze, „en laat me één koffer met dat wat me het liefste is meenemen". Het werd toegestaan, en samen me een dienstmaagd droeg zij haar gemaal naar buiten, om hem in een bosje uit de koffer te laten. De naam „Vrijburg" op de Boerenhofstede bij de Gerrit van Assendelftstraat herinnert er nog steeds aan. Assumburg Assumburg is grotendeels met puin van Oud-Haerlem opgebouwd. Wie een beeld wil krijgen van de ligging van Heemskerk moet eens op de toren klimmen. Vroeger was het uitzicht gemakkelijk te omschrij ven. In noord en west zag men de duinen. En in oost en zuid? Gras en slooten Gras en slooten Nog eens slooten En weer. gras In dat gras wat koeienpoten In die sloten eendgeplas. Het is nu allemaal wat ingewikkelder geworden. Want nog ziet men Haarlem en Alkmaar, maar behalve het gras en de sloten zijn er de hoogovens in de verte, de bollenvelden vlakbij en de nieuwe wijken van Heemskerk, die met hun hoogbouw sterk domineren. De oude toren En natuurlijk de oude toren, die toch altijd het sieraad van Heemskerk is ge bleven. Laat hij na zijn restauratie - nodig geworden na een blikseminslag - iets min der mooi zijn geworden, omdat het rood van de spits minder goed nast bij de rest van de toren dan het roodgeel van vroe ger. het is en blijft een prachtige toren, dit Romaanse bouwwerk uit de Middeleeuwen Een toren vol symboliek. Want de drie aan elkaar verbonden langwerpige ven sters in de derde verdeling symboliseren de Drieëenheid. de twee vensters er boven het Oude en Nieuwe Testament. De spits is achtkantig, om de Besnijdenis des He ren op de achtste dag in herinnering te brengen, en vroeger rustte het kruis op een bal, die de Adamsappel moest voor stellen- Heemskerk telt nog veel meer histo rische plekjes en plekken. Het is niet moeilijk ze te ontdekken, want elke oude Heemskerker weet er alles van. Hij is trots op de rijke geschiedenis van zijn plaats. En is dat niet vanzelfsprekend? In Het Centrum te Beverwijk heeft de heer E. Kortenoever, ambtenaar bij het Waterleidingbedrijf voor een aantal leden van het Insituut voor Arbeiders Ontwik keling een causerie met lichtbeelden ge houden over het vogelleven in de Waterlei dingduinen. De heer Kortenoever vertelde ook het een en ander over het ontstaan van de duinrand. Hoe deze eerst werd omspoeld door de Noordzee en de Waddenzee, hoe in latere eeuwen een zoetwaterzak was ontstaan, waardoor daar meer leven van planten en dieren kwam en dit alles toch maar een „gevaarlijk zaakje" is, hetgeen maar al te goed is gebleken bij hoge wa terstanden. Spreker zou het een ramp vinden als de waterleidingduinen zouden worden tot een woongebied en tuingron den. Zou men er toch toe overgaan^ dan zou het voorbeeld van Amsterdam gevolgd moeten worden en elderj een bos moeten komen. De afdeling Castricum van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft woensdagavond in zaal Roozendaal een ledenbijeenkomst gehou den, tijdens welke drs. J. Slootweg een uiteenzetting heeft gegeven van de bestrij ding van zuur in bollen. Hij deelde mede hoe gebleken was dat goed drogen van de partijen bevorderlijk is voor de bestrijding hiervan. Dit jaar kwam er wel wat éénbladigheid en versplitsing voor. De oorzaak hiervan is de snelle temperatuurwisseling. Besloten werd deel te nemen aan de grote tentoonstelling Floriade, die in 1960 te Rotterdam wordt gehouden. De kinderen van hei gezin Venema hebben het best naar hun zin in de snel groeiende wijk Oosterzij. thuis. Of hij had nachtdienst, dat was ook heel moeilijk. Voor de kinderen was het erg. Ze zagen hun vader zo weinig". Alie (8), Jan (7), Geesje (6), Berend (3) en Jackie (2) hebben het in hun nieuwe woonplaats best naar hun zin. Ze eten rustig verder terwijl hun moeder blij vertelt, hoe ze het heeft getroffen. „Ja, we kregen gelukkig een huis hier, van de Hoogovens. Dat scheelt zo'n stuk. Nu gaat mijn man om kwart over vijf weg en is hij om kwart over twee al terug. Voor de kinderen is het ook fijn. Ze moes ten in Dirkshorn een half uur fietsen naar school, hier kunnen ze lopen." De heer Venema kan de vrije tijd, die hij nu weer heeft, best gebruiken. In Dirks horn was hij lid van de arbeiderstoneel vereniging, maar het pendelen deed deze club ter ziele gaan. Nu gaat hij hier weer toneelspelen. Mevrouw Venema vindt het gezellig in Heemskerk. Ze heeft, toen ze er op 3 april kwam wonen, meteen oude kennissen uit De heer J. Lugtig, uit de Jacob Cats- straat in Poclenburg woont nu al weer twee en een half jaar in Heemskerk. Hij is afkomstig uit Goedereede waar hij werk zaam was bij de rijkspolitie. Na de wa tersnoodramp is hij verhuisd. „Ik heb het in Heemskerk best naar m'n zin. Een vrij Hoogovenhuisje en in vergelijking met Goedereede betrekkelijk goede verbin dingen. Vooral voor m'n twee zoons (11 en 13 jaar) is de betere verbinding een hele vooruitgang. hervormden. Dat lokaal zal ik echter, bij het begin van het nieuwe schooljaar zelf ook wel nodig hebben." „En het is grap pig," zo vervolgt de heer Beers zijn re laas, „dat deze school nauwelijks twee we ken in gebruik was of er kwam van het ministerie een urgentieverklaring af dat er met de meeste spoed begonnen moest worden aan de bouw van een vijfde ka tholieke school in Heemskerk." Slokop woningbouw Leermoeilijkheden P. C. Beers (46) hoofd van de gloednieu we r.k. lagere Titus Brandsmaschool in het uitbreidingsplan „De Oosterzij" is af komstig uit Hoogmade bij Leiden. Hij kent Heemskerk, hoewel hij er nog niet zo lang woont, wel zo'n beetje. Hij is namelijk on derwijzer geweest aan de Heilig Hart- school in Beverwijk. „De grootste moei lijkheid is wel het mengelmoesje van kin deren dat ik hier heb. Het zijn bijna alle maal kinderen van gezinnen uit de Ooster zij, kinderen van migranten pn van repa trianten uit Indonesië. De meeste kinde ren komen midden in het schooljaar op mijn school en hebben daardoor te kam pen met leermoeilijkheden. De school is pas open, maar alle lokalen op een na zijn bezet. Dat ene lokaal is in gebruik bij de Als ze vroeger vanuit Goedereede naar Rotterdam moesten dan vergde dit wel drie uur. Drie uur voor een afstand van hemelsbreed nog geen dertig kilometer. Tien kilometer per uur dus. Prettig voor de heer Lugtig is dat hij bij Hoogovens een betrekking vond die niet zo heel veel- verschilt met die hij bij de Rijkspolitie bekleedde. Flij is namelijk werkzaam bij de terreinbewakingsdienst. De heer Lugtig is heel tevreden over het feit dat hij zo snel zijn woning heeft kun nen betrekken. „1 juli kwam ik in dienst, bij Hoogovens en 11 november zat ik al in m'n huisje (een grote ruime kamer gelijk vloers, een tuintje achter en geen last van buren)." De oudste zoon van de heer en mevrouw Lugtig gaat per fiets naar de openbare ulo aan de Plantage in Beverwijk. De jongste bezoekt de openbare lagere school aan de Oosterstreng in Fleemskerk. „Die school ligt echter veel te ver weg. Aan de Oos terstreng bij de Alkmaarder Straatweg. Nee, dat is niets gedaan". De heer Lugtig is niet katholiek. Daar om kan het gebeuren dat zijn zoon met twee vriendjes van de openbare school tel kens naar Velsen-Noord trekt om te voet ballen in „Kinheim". „Bij ADO '20 een katholieke Heemskerkse voetbalclub kent hij niemand". De jongste zoon is op gymnastiek bij ODIN in Heemskerk, een niet katholieke vereniging. „We wonen hier heel graag vooral ook omdat we heel gemakkelijk van hieruit in Amsterdam kunnen komen, waar familie woont. Ik zou nooit meer terug willen naar Goedereede", zegt mevrouw Lugtig. De vijftigjarige tuinder G. de Ruiter heeft nog geen week geleden 'n nieuw be drijf aan de Kleine Houtweg 3 in gebruik genomen. Zijn oude bedrijf aan de Kerk- weg hoeft ook nog niet ten offer te val len aan de woningbouw. Alleen moest hij nog niet zo lang geleden zijn woning aan de Anton Verherenstraat verlaten. Die wo ning moest wél verdwijnen voor de slokop die woningbouw heet. Het nieuwe bedrijf heeft hij voornamelijk voor zijn zoons ge kocht. „Het is beste bollengrond." zegt hij. „En de aardbeien doen het er ook goed op. Hier zie je de knoppen al." „Ik houd de jongens het liefst bij me. Maar je weet •niet hoe het lopen zal. Het. kan best zijn dat ze toch naar de Hoogovens zullen gaan. Ik laat ze helemaal vrij." Hij wijst naar de overkant van de Rijksstraatweg. „Daar komen binnenkort Hoogovenwonin gen. Aan deze kant komen ook huizen. Maar dat zal mijn hoofd geen zeer meer doen." Niet meer pendelen De 34-jarige Jacob Venema en zijn vrouw Jacoba Venema (30) hebben het lang erg moeilijk gehad. „Elke dag moest mijn man uit Dirkshorn daar woonden we met de bus naar de Hoogovens. Half vijf ging hij 's morgens de deur uit, en 's middags om halfvier kwam hij weer

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7