Dertig jaar geleden brandde het Paleis voor Volksvlijt af Prinses Margriet met klasgenoten op technische voorjaarsbeurs 38 ct voordeel Vast tapijt voor iederéén Nieuwe Hervormde kerk in Santpoort-Zuid 0-u RECLAME WEEK Bouw zal in september beginnen 9 3PakVITELLA 1 van TWxt voor 76 cent jlfeïl Hoge Autoriteit dient op 4 mei haar voorstellen in Pas gebouwd huis in Soest afgebrand Uitspraak Haarlemse rechtbank Nieuwe ambassadeur Wissel te vroeg verzet, trein ontspoord JAPON MET JASJE ƒ24.75 Bekende glazenier Karei Trautwein overleden ANEGANG 46 HAARLEM Kustvaarder „Henry Den ny" zond noodsignalen uit DONDERDAG 16 APRIL 1959 Advertentie -XjS| w H fr J|— Ter kennismaking de betere instant pudding wen - caramel - chocolade Prima Haarbouclé Prima zeer sterk Verzet Bouclé 4 g» Huiskamertapijt 1 f Of] van de beste haar- I 3,«JU 100 cm breed1 garen, 100 cm br. Extra zwaar naturel Moquette tapijt 1 Q 7K Zware Wollen 100 cm breedWj I U Spik Moquette i Qfl 100 cm breedUjwU Wol Bouclé met dessin Q Qï% 100 cm breedi'n alf^euren O? QH „Raventa" 120 cm breedfcMjwW in alle kleuren 4 Q 7A Lustapijt 100 br..I O9 1 U Sisaltapijt a f\ fr het sterke r Ar Pooltapijt 100 br.. 13,75 huiskamertapijt Jj H*J motecht, 100 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM-TEL. 11491 Advertentie Morgen is het precies dertig jaar ge leden, dat een enorme vuurzee de Amsterdammers beroofde imn hun meest geliefde theater, het Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein. Het afschuwelijk gevaarte van stalen krullen, ijzeren golfplaten en glas een kopie van het Crystal Palace in Londen was een schepping van Cornelis Outshoorn, oorspronkelijk ingenieur bij de Hollandse IJzeren Spoorweg Maatschappij, die ook de oude stations van Amsterdam en Den Haag gebouwd heeft. Het „Paleis" werd voltooid in 1867 en heeft in de ruim zestig jaren van zijn bestaan tal van befaamde opera-, operette- en toneelgezelschappen gehuisvest. Louis Saalborns „Nieuw Nederlands Toneel" en de Italiaanse Opera behoorden tot de vaste bespelers. Ook de Bouw meester-revue met Buziau vierde er zijn triomfen in de schouwburgzaal, die ,,'s winters ijskoud en 's zomers steeds snikheet" placht te zijn. De brand, die in de nacht van 17 april 1929 in het restaurant van het Paleis uitbrak, was zo fel, dat de brandweer machteloos stond. In enkele uren tijds werd het gebouw volkomen in de s gelegd, zoals de luchtfoto, gemaakt op de ochtend na de ramp, laat zien. De andere foto toont het Paleis voor Volksvlijt nog in zijn volle, foeilelijke glorie. In de afgelopen nacht is een niet ge heel gereedgekomen woning in Soest, die echter reeds was bewoond, afgebrand. Het huis was nog niet verzekerd. De brandweer stond machteloos tegen de vlammen, die alles wat brandbaar was, vernielden. Slechts de zwartgeblakerde muren bleven overeind staan. De bewo ner, een timmerman, had gisteravond nog tot twaalf uur aan het huis gewerkt, dat zijn eigendom is. Hij is met zijn gezin tij delijk bij buren ondergebracht. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 39-jarige advocaat uit Delft, die op 21 mei van vorig jaar in Haarlem- merliede-Spaarnwoude op de rijksweg Amsterdam-Haarlem met zijn auto tach tig kilometer in plaats van de toegestane vijftig had gereden, in hoger beroep ver oordeeld tot 10 boete, subsidair één dag. De officier van Justitie eiste veertien da gen geleden bevestiging van het vonnis van de kantonrechter 50 boete). De Hoge Autoriteit zal op 4 mei haar voorstellen tot sanering van de kolen- markt aan de raad van ministers voor leggen en beide partijen zullen dan voor hun verantwoordelijkheden gesteld wor den. Mocht de Raad van Ministers deze voorstellen verwerpen, dan zal de Hoge Autoriteit niet haar ontslag aanbieden, want in feite zijn wjj reeds demissionair, maar zal zij hieruit de noodzakelijke le ring trekken, aldus verklaarde de voor zitter van de Hoge Autoriteit, Paul Finet, woensdag na afloop van een bewogen avondvergadering van het Europese Par lement Aan het einde van de discussie over de kolencrisis hebben de liberale en christen democratische groepen gezamenlijk een ontwerpresolutie ingediend, waarin het Europese Parlement de Hoge Autoriteit en de regering voorstelt niet onmiddellijk op grond van artikel 58 de crisistoestand af te kondigen, maar op basis van artikel 95 het allereerst eens te worden over een aantal directe maatregelen, zoals bij voor beeld een gemeenschappelijk programma ter beperking van de produktie, het ge meenschappelijk handelsbeleid ten aan zien van de koleninvoer uit derde landen, een structureel saneringsprogramma van de kolenmijnen en een gemeenschappelijk energiebeleid. Pas wanneer dit gezamen lijke actieprogramma bij ontbreken van overeenstemming tussen de regeringen niet tot stand komt, zouden de Hoge Autoriteit en de regeringen de crisistoe stand moeten afkondigen en de bij artikel 74 voorziene produktie en invoerbeperkin gen moeten toepassen. De socialistische fractie had zich aangesloten bij de opvat tingen van de Hoge Autoriteit dat de ko- lenmarkt zich in een uitgesproken crisis periode bevindt De Japanse regering heeft Akira Miya- zaki benoemd tot ambassadeur in Neder land, als opvolger van Akira Ohye, die naar Thailand is overgeplaatst. Miyazaki is thans directeur van het bu reau van de Verenigde Naties op het Ja panse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij bekleedde voordien diplomatieke func ties in Londen, de Ver. Staten, China en Mandsjoerije. Waarschijnlijk door het te vroeg verzet ten van een wissel is gisteren een trein Roermond-Enschede bij Vierlingsbeek ontspoord. Van de uit twee treinstellen be staande trein is het eerste gedeelte in de rails gebleven, maar het achterste gedeel te is ontspoord en heeft in zijn vaart on geveer 200 dwarsliggers en 22 spoorsta ven vernield. Het heeft tot vanmorgen ge duurd eer de beide lijnen, die door de ont sporing waren versperd, weer gebruikt konden worden. IN SEPTEMBER hoopt men met de bouw te kunnen beginnen van een nieuwe Nederlands hervormde kerk, die zal verrijzen aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort-Zuid en die is ontworpen door de Voorburgse architect ir. J. Kruger. Men hoopt de kerk omstreeks Pasen of Pinksteren 1960 in gebruik te kunnen nemen. De voorlopige begroting voor de bouw van de kerk en de aankoop van meubilair en orgel bedraagt 225.000. Van dit bedrag is vijftig mille reeds nu beschikbaar, de te verwachten subsidies van rijk en gemeente zullen vijfentwintig mille omvatten en er zal een lening worden gesloten van vijftig mille. Er resteert dan nog een bedrag van een ton, dat door de lidmaten van de kerk zal moeten worden opgebracht Advertentie maten 42 t.m. 48 Gen. Cronjéstraat 120 - Haarlem - Tel. 34578 Haagse schilder Alfred Löb overleden Deze cijfers werden woensdagavond meegedeeld door de voorzitter van het college van kerkvoogden, de heer W. van Eyk, tijdens een bijeenkomst van een aan tal lidmaten in „De Toorts" in Santpoort. Van het ontbrekende bedrag van een ton is ongeveer een derde reeds aan giften bin nengekomen. Met behulp van lichtbeelden gaf ir. Kru ger een toelichting op zijn schepping, waarvan de vormgeving mede is bepaald door het natuurlijke duinterrein waarin de kerk komt te staan. Het bouwterrein ligt op de hoek van de Duinweg en de Wil lem de Zwijgerlaan en vormt de afsluiting van de wijk bij het station Santpoort. De ze omstandigheid vroeg architectonisch gezien om bepaalde elementen: de verti cale maat en een bepaalde hoogte-domi nant ten opzichte van de omgeving. Men gaat een flauwe helling op om het gemeen telijk centrum te bereiken. Het beginsel, waarvan ir. Kruger uitging, is, dat de ge meente in het midden van het. kerkgebouw zit, omgeven door een aandachtswand. De lagere wand vindt zijn beëindiging in de klokketoren. Aan de bovenzijde komt een houten dak. Met een trap naar beneden bereikt men het ontmoetingscentrum, dat uitwendig gesteund zal worden door vier steunberen als sterke verticale elementen. Deze onderverdieping zal een gemeen schapszaal of jeugdhonk, een kamer voor de predikant en een kerkeraadskamer om vatten, alsmede een podium, een gardero be en toiletten, een keukentje en een knut- selgedeelte voor de jeugd. De materialen- keuze zal zeer sober zijn. Stilte en sober heid liggen aan het nieuwe kerkgebouw ten grondslag. Er is toestemming verkre gen de voorkant van de kerk iets uit de rooilijn te plaatsen. Het plafond stijgt naar de aandachtswand omhoog, waar het dag licht even doorspeelt. De verticale ramen in de zijwanden werken als lichtkolom men. Voorts komen ook in de benedenver dieping vensters. Men overweggt om in de aandachtswand een kruis, mozaïek of grafito aan te brengen. Het schetsplan van ir. Kruger is inmiddels goedgekeurd door de welstandscommissie en door de bouw commissie van de Hervormde kerk. Bo vendien is de architect verzocht de ma- De voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Visserij, mr. J. H. Kiewit de Jonge, bood het gezelschap, dat onder lei ding stond van de conrectrix van het Baarns Lyceum, mej. dr. S. Namondt, een groot plastic blok van 120x90x13 cm. aan bestemd voor de school, waarin vele soorten vissen, zoals makreel, haring, bot, schol, schar, kreeft en dergelijke waren ingesloten. Prinses Margriet bewonderde ook haar wapen in brons, dat is aangebracht in de door haar in 1954 geopende Margriethal en dat zij tot nu toe nog niet had gezien. Bij de expositie van de vereniging „Ne derlands Fabrikaat" werd het 14 meter lange model van het s.s. „Rotterdam" bezichtigd. Namens de directie van de Holland-Amerika Lijn bood de voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, de Prinses, het petekind van de Ne derlandse koopvaardij, 'n klein model van het s.s. „Rotterdam" aan. De klassege noten van prinses Margriet ontvingen een foto van het nieuwe schip. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de stand van het Instituut voor Indus triële Vormgeving. De Nederlandse Spoor wegen gaven daarna demonstraties met een dubbeldekwagen, waarop twaalf auto's werden gereden. Hierbij bevond zich ook de nieuwe D.A.F., waarvoor de jeugdige bezoekers veel belangstelling toonden. Daarna werd het grote panora ma van de Velser hoogovens bewonderd. Dit 95 meter lange en 5 meter hoge pano rama werd vervaardigd door de kunst schilder Jan van Fucht. Op de stand van The British Petroleum Company werd een kijkje genomen bij de „Snowcat", het voertuig waarmee Sir Ed- mond Hillary verleden jaar zijn beroemde tocht over Antarctica maakte en dat door Sir Vivian Fuchs, de leider van de Engelse zuidpoolexpeditie, aan deze oliemaat schappij werd geschonken. Een attractie voor Prinses Margriet en haar klasgenoten bleek het bezoek aan het plastic zwembad te zijn, waarin een de monstratie figuurzwemmen werd gegeven door een aantal meisjes van een zwem school in Amsterdam. Dit plastic bad dat verwarmd kan worden, is een primeur op de Nederlandse markt. Het kan voor scho len maar ook voor privédoeleinden ge bruikt worden. Nadat het gezelschap in de Berhhard- hal de thee had gebruikt, vertrok het naar Baarn. Advertentie exclusief - voordelig een schetsplan voor een nieuwe kerk te maken, waarbij tevens voldoende ruimte zou zijn voor het gemeentewerk. De theo logische gedachte, die aan het bouwplan ten grondslag ligt, wordt gevormd door bezinning op de betekenis, die de kerk in deze wereld heeft. De kerk is tevens het gebouw, waar God en de mens elkaar ont moeten. Deze omstandigheid bepaalde de vormgeving van het kerkgebouw. Het zwaartepunt zal in de nieuwe kerk komen te liggen op deze ontmoeting, waardoor de gemeenteruimte op het tweede plan komt. Geen accentuering dus van het li turgisch centrum, doch wel een evenwicht tussen gemeente, Woord en sacrament. Ds. Van Willenswaard deed een beroep op de gemeenteleden het nog ontbrekende bedrag bijeen te brengen. Dit kan geschie den door overmaking van een bedrag op girorekening. 590711 ten name van Bouw fonds Hervormde Gemeente Santpoort, Wüstelaan 42, Santpoort. Deze maquette toont aan, hoe de nieuwe Nederlands hervormde kerk, die aan de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort-Zuid zal verrijzen, zich aan past aan de omgeving van het duinlandschap- Vandaag is de dezer dagen op vijfen zeventigjarige leeftijd overleden Haagse schilder Alfred Löb ter aarde besteld. Al fred Löb werd op 2 mei 1883 in Elberfeld geboren. In 1922 kwam hij met zijn vrouw naar Nederland en kort daarop verwierf het echtpaar Löb de Nederlandse nationa liteit. Löb kreeg zijn schildersopleiding op de Haagse Academie onder H. Meijer. In de nacht van dinsdag op woensdag is in het Diaconessenhuis in Haarlem de vijf enzestigjarige glazenier Karei Trautwein overleden. Karei Trautwein werd op 12 ok tober 1893 in Amsterdam geboren Zijn va der was kunstschilder. Zijn opleiding is zeer gedegen geweest. Hij bezocht de Amsterdamse Academie onder prof. Derkinderen en volgde na de eerste wereldoorlog, waarin hij zijn dienst plicht moest vervuilen, de compositieklas se van prof. Roland Holst. Daaraan was voorafgegaan de schilder klasse bij prof. Van der Waay, maar Traut wein heeft misschien het meest geleerd heeft van zijn oudere medeleerling, de Limburgse schilder Henri Jonas. De tech nische kant van het glas-in-lood-vak werd in die jaren op de Academie nog niet be handeld en toen Trautwein deze instelling verliet, stond hij dus voor de moeilijkheid hoe zich hierin te bekwamen. Hij meende toch dat de kunst van het glas-in-lood niet uitgeoefend kon worden door een ontwer per, die de eigenaardigheden van het ma teriaal niet in alle finesse doorgrondt. Dus ging hii als volontair op het bekende Haar lemse atelier van Bogtman werken. Daarna begon hij op een eigen werk plaats in te richten met oven, loodmolen enzovoorts, kortom een volledige instal latie. Dat was op de Parklaan. In 1936 kwamen de eerste omvangrijke opdrach ten, onder meer voor het Juvenaat Eiken burg bij Eindhoven voor beglazing van de kapel en een muurschildering. Hij maakte reizen naar Frankrijk en Italië en vestig de zich in 1939 in de Vrouwenstraat bij de Bakenessergracht, Vele werken van de glazenier Trautwein zijn in katholieke kerken en gebouwen in ons land aangebracht. Bekend zijn onder meer zijn werken in de Willibrordusstich- ting in Heiloo en het Sint Jansziekenhuis in Zaandam. De heer Trautwein woonde sinds 1925 in Haarlem. Nadat zaterdag 18 april in de St. Josephkerk aan de Jans- straat in Haarlem de mis van requiem is opgedragen, zal zijn stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. quette van zijn schepping op uitnodiging van de Berlagestichting gedurende de maand mei te exposeren in het Gemeen temuseum in Den Haag. Ds. G. H. van Willenswaard hield als voorzitter van de centrale kerkeraad een inleiding over de theologische gedachte, die aan de nieuwe kerkbouw ten grondslag ligt, waarbij hij tevens in het kort de ge schiedenis van de hervormde gemeente van Santpoort schetste. Deze gemeente werd in 1844 gesticht en in 1957 gesplitst in twee afzonderlijke wijkgemeenten, die van Santpoort-Noord en Santpoort-Zuid. In laatstgenoemde wijkgemeente is ook de gemeente van het Provinciaal Ziekenhuis opgenomen. Voor kerkdiensten kon men tijdelijk de beschikking krijgen over de kerk van dit ziekenhuis. Er was echter veel meer ruimte nodig en daarom is in 1958 aan architect Kruger opdracht gegeven Prinses Margriet heeft gistermiddag in gezelschap van dertien klassegenoten van het Baarns lyceum een bezoek gebracht aan de technische voorjaarsbeurs te Utrecht. De Prinses arriveerde met een sleep boot aan de Muntkade, na een vaartocht die zij met haar klassegenoten geduren de 'n half uur door het Merwede- en Am sterdam-Rijnkanaal had gemaakt. Het gezelschap reed per terreintreintje naar de hoofdingang van de jaarbeurs. De ex-Expotoren, die op het voorterrein van de jaarbeurs thans een definitieve plaats heeft gekregen strooide vrolijke ca rillonklanken over de jaarbeursterreinen toen het treintje via de oprit van de Julia- nahal naar de bovenverdieping reed, van waaraf het jeugdige gezelschap een blik kon werpen op deze nieuwe carillonaan winst van de jaarbeurs. Burgemeester jhr. C. J. A. de Ranitz verraste de bezoe kers met een carillonbespeling. In de Margriethal mocht een van de leer lingen de scheepssirene, die binnenkort op het nieuwe vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn de „Rotterdam", zal wor den geplaatst, in werking stellen. van de Het 499 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Henry Denny", dat zich 140 mijl ten zuiden van IJsland bevindt, heeft gis teren per radio assistentie gevraagd. Er woedde een zware storm. Volgens de noodseinen maakte het schip water. Later is geen signaal meer van de „Henry Denny" opgevangen, zo werd in de algelopen nacht uit Reikjavik gemeld. Het IJslandse kustwachtschip „Thor" heeft woensdagavond onmiddellijk koers gezet naar de door het Nederlandse schip opgegeven positie. De kustvaarder is enkele dagen geleden uit Liverpool naar de Westman-eilanden aan de zuidkust van IJsland vertrokken. De bemanning van het schip telt zeven koppen. Kapitein is de heer G. Pepping, wiens echtgenote en drie kinderen ook aan boord zijn. Eigenaar van de „Henry Denny" is de heer H. Pinkster, uit Stadskanaal, maar die thans te Dublin in Ierland woont. Eén deel uit van de be- Henry Denny". Het schip was niet lang geleden verbouwd tot koel- schip. Het is uitgerust met de modernste navigatiemiddelen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9