Herter vermoedelijk Dulles' opvolger beschuldigt Nasser Rusland HET WEER Nixon in juli naar Moskou Boerenjongenstaart Patisserie DEKKERS éae MORRIS tieforeifoi< om// Formateur stond op het punt zijn pogingen op te geven Bedankjes van K.V.P.-kandidaten hebben hem ontmoedigd Sensationeel debat om kind ROZIJNENBROOD Naar het feest Lagere temperaturen DE KABINETSFORMATIE Het woord is aan HAAGSE POLITIE HEEFT EEN NIEUW HUIS GEKREGEN Opening Amerikaanse tentoonstelling Plan van Hoge Autoriteit te Straatsburg goedgekeurd Staking op universiteit HAZENBERG's N.T.S. zendt herdenking Eduard van Beinum uit GERARD VAN PRAAG O zakdoeken Mijnindustrieraad Beraad over produktie- beperking in de mijnen VRIJDAG 17 APRIL 1959 IJmuider Courant 44e JAARGANG NUiMMER 138 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. B B Tg jj |^^B ^"j| Br M IïkI H UT üf» IS Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. B «B III II I II F™ I V J SJ II 111 lil Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, Telef. adm. 5437, chef bezorging na 5 u. 7519. A V X X li VA A V®, JL W VA ■&- VA AA V francQ p p0£ f g LJ& nummers 12 c< DAGBLAD VOO» VELSEN -IJ MUIDEN, SANXPOOKT, DEIEHUIS, BEVEKWIJK EN OMCEVINC Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prinses Irene heeft gisteren in Breda het jaarlijkse assaut van het kadetten- korps van de Koninklijke Militaire Academie bijgewoond,. Op weg naar het feest werd de Prinses begeleid door de gouverneur van de K.M.A.. kolonel Van Kloppenburg. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Verwachting tot morgenavond: Vanavond in het zuiden van het land nog kans op enkele buien. Morgen op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend ma tige wind uit noordelijke rich tingen. Vooral in het binnenland lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur) Burgemeester Kolfschoten van Den Haag heeft gisteren het nieuwe hoofd bureau van politie aan hoofdcommis saris J. H. A. K. Gualtherie van Weezei overgedragen. Het gebouw heeft, met de inrichting mee, bijna 10.5 miljoen gekost. Het zal nog met twee vleugels worden uitgebreid. Bij de officiële overdracht boden de Haagse politie-organisaties en -ver enigingen een uurwerk met carillon, dat ook met de hand bespeelbaar is, voor de hal van het gebouw aan. Met een feestelijke fanfare, gecomponeerd door de hoofdagent J. W. Heyink en gespeeld door de Kon. Haagse Politie- muziekvereniging „Onderling Kunst genot" werd de openingsplechtigheid besloten. Keith Preston De echte humorist lacht niet om zijn eigen grappen; een snuifdoos niest toch ook niet zelf? De kabinetsformatie, verkeerde gisteren in een kritiek stadium. Op het punt van slagen begon prof. De Quay er genoeg van te krijgen door bedankjes, voorbehouden en gebrek aan medewerking van bepaalde zyde in de K.V.P. De onderhands voor een ministerszetel gepolste prof. dr. W. G. L. van der Grinten (K.V.P.)bedankte en mr. Ph. C. M. van Campen, die ook onderhands was gepolst voor de portefeuille van Economische Zaken, liet weten dat hij alleen onder voorbehoud bereid was een portefeuille te aanvaarden. Men verwachtte gisteravond dat prof. De Quay met zijn formatiepoging zou ophouden, maar tegen middernacht bleek, dat hij toch nog even wilde volhouden. Bekend werd dat hy het, in verband met verschillende onzekere elementen in de antwoorden, die de formateur gisteren had ontvangen, noodzakelijk achtte de situatie nader te bestuderen. Hij hoopte vandaag zyn standpunt te kunnen bepalen en in verband daarmee verdere stappen te doen. AUGUSTA (Reuter) Vice-president Richard Nixon zal in juli een Amerikaan se tentoonstelling te Moskou openen, heeft president Eisenhower in een verklaring bekendgemaakt. Hij zei dat de expositie bedoeld is om tot een beter begrip tussen de twee volken te komen. Nixon zal drie of vier dagen in Moskou blijven. Hij zal de hoogste Amerikaanse functionaris zijn die de Sovjet-Unie be zoekt, sinds de reis van president Roose velt naar Jalta in 1945. De Amerikaanse expositie wordt gehou den in het Sokolniki-park overeenkomstig een in december getekend Russisch-Ame- rikaans akkoord inzake uitwisseling van tentoonstellingen op wetenschappelijk, technisch en cultureel gebied. Op 28 juni wordt in New York een Russische ten toonstelling geopend. De twee exposities zullen respectievelijk zes en vier weken open zijn. Volgens de bekendmaking wordt Nixon afgevaardigd na overleg tussen de presi dent, de vice-president, oud-minister Dul les, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Herter en de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou. Het Europese parlement heeft het ver hitte debat over de kolencrisis in de Ko len- en Staalgemeenschap donderdagavond besloten met het aannemen van een reso lutie waarin het crisisplan van het Hoge Gezagsorgaan in grote lynen werd goed gekeurd maar waarin geen duidelijke uit spraak werd gedaan ten aanzien van het treffen van supra-nationale maatregelen zoals het verdrag van de gemeenschap die toestaat by „duidelyke crisis". Het parlement spreekt in de resolutie als zijn mening uit dat de kolenindustrie zich bevindt „in een staat van crisis die niet langer met alleen indirecte maatrege len te verhelpen is". Het is van oordeel, dat maatregelen van de gemeenschap voor het beperken van de koleninvoer onver mijdelijk zijn. Het stemt in met bevriezing van de kolenvoorraden en het bieden van hulp aan gedeeltelijk werkloze mijn werkers. Voorts wordt aanbevolen, dat de gemeenschap en de daarin gevestigde re geringen tot een akkoord komen over een gemeenschappelijke handelspolitiek ten aanzien van de kwestie van de koleninvoer, ten aanzien van 'n hervormingsplan voor de kolenindustrie en ten aanzien van maat regelen voor uitbreiding van het verbruik. JOHANNESBURG (Reuter) De uni versiteit van Witwatersrand heeft don derdag alle colleges opgeschort uit protest tegen het regeringsvoorstel voor invoering van apartheid op de universiteiten. Advertentie Amsterdam, 17 april '59. WASHINGTON (Reuter/UPI) Een hoge Republikeinse functionaris heeft ge zegd dat Christian Herter, thans waarne mend minister van Buitenlandse Zaken, Dulles zal opvolgen. President Eisenho wer zal Herter's benoeming naar zijn zeg gen over enkele dagen bekendmaken. Ter wijl Washington gonsde van de geruchten heeft Dulles gisteren, op de eerste dag dat- hij minister-af was, de mannen van ad vies gediend die thans de beslissingen moeten nemen. Vice-president Nixon ging naar het Walter Reed-ziekenhuis en Eisen hower voerde twee telefoongesprekken met Dulles. De president telefoneerde ook met Herter. Tussen de behandelingen en besprekin gen door, leest Dulles de krant, luistert hij naar de grammofoon en praat hij met zijn, vrouw, die hem iedere dag bezoekt. Te Augusta weigerde de perschef van het Witte Huis Hagerty, commentaar te geven over de mogelijkheid dat Herter het komende weekeinde met Eisenhower zou doorbrengen. Hagerty was evenmin bereid comment s te geven op een bericht uit Washington, volgens hetwelk Herter zich op aanraden van de president aan een medisch onderzoek heeft onderworpen. Regeringsfunctionarissen zeggen dat de medische keuring een uitstekend resul taat had voor Herter. Eisenhower heeft inmiddels Dulles' ont slag aanvaard. Dulles zegt in zijn ontslag aanvraag onder meer: „Ik werd opgevoed in het geloof, dat dit ons land niet slechts een zich zelf dienende gemeenschap was, maar gesticht werd met de roeping zijn steun te geven aan het opbouwen van een wereld, waarin vrijheid en gerechtigheid overheersen. Op het ogenblik staat die op vatting tegenover een geweldige en mee dogenloze uitdaging van het internatio- voldoet een het meest vanaf ƒ5.50 Wij verwerken uitsluitend roomboter. CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 ZATERDAGS iets fijns halen voor de ZONDAG. Nieuwe soorten VRUCHTENGEBAK. als cake, per stuk 1.20 - 2.40. 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ - TEL. 6479 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG PAGINA'S naai communisme. Dit heeft het openlijk moeilijk gemaakt standvastig trouw te blijven aan ons nationaal idealisme en on ze nationale roeping en te zelfder tijd de vreselijke ramp van een oorlog te ver mijden". De perschef van het Witte Huis, Hagerty, zegt, dat duizenden sympathiebetuigingen in Washington en Augusta zijn aangeko men. Naar wij uit welingelichte bron vernemen is na langdurige debatten de beslissing ge vallen inzake het onderzoek naar de beste kinderschoen. De Hollandia CEMA PATENT schoen, die al direkt bij het passen in de winkel zo buigzaam is als de voet zélf, blijkt voor elke groeiende voet het gezöndst. Ge lukkig is deze schoen niet duur: vanaf 15.90, terwijl wij bovendien van de directie van de Hollandia schoenfabrieken vernamen dat op elk van de 12 modellen 6 maanden garantie op de zolen gegeven wordt! De herdenkingsbijeenkomst naar aan leiding van het overlijden van dr. Eduard van Beinum, die zaterdag 18 april van 15.3016.30 uur in het Amsterdamse Con certgebouw gehouden wordt, zal recht streeks worden uitgezonden door de N.T.S. onder regie van Gijs Stappershoef. Het laatste gedeelte van dit herdenkingspro gramma, het adagio uit Bruckner's acht ste symfonie, wordt mede-uitgezonden door de Belgische en Franse televisie. De B.B.C. is voornemens dit deel op tele- recording over te nemen voor uitzending op dezelfde avond. In het belang van alle kinderen herhalen wij nog even: HOLLANDIA CEMA PATENT. Advertentie KENNEMERLAAN 100-106 Advertentie OP VERJAARDAG OF FEEST Advertentie Om nooit te vergeten Advertentie Naar wij vernemen heeft in het be stuur van de met vertegenwoordigers van de socialistische en neutrale mijnwer- kersbond uitgebreide Mijnindustrie- raad beraad plaats om tot een zekere pro- duktiebeperking in de Limburgse mijnen te komen zonder dat deze de kostprijs der kolen ongunstig beïnvloedt en de mijnwer kersionen wezenlijk aantast. De besprekingen zijn geheim en er is nog weinig van naar buiten gekomen behalve het gerucht, dat gestreefd wordt naar een arbeidsweek van vijf dagen, waarbij het loon ongewijzigd blijft. Dit zou dan alleen mogelijk zijn door de dagelijkse arbeids tijd van acht uur met een half uur te ver lengen. Daartegen rijzen bij de vakbon den echter bezwaren, omdat men de mijn werkers, die met de achturige arbeidstijd in den lande gepionierd hebben, een lange re arbeidsduur moeilijk kan „verkopen". Een voordeel zou echter zijn, dat de za terdag steeds „vrij" wordt. Advertentie NEW YORK (UPI) President Gamal Abdel Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft in een interview, vandaag in de „New York World-telegram and Sun" de Sovjet-Unie ervan beschuldigd, samen te zweren om hem omver te werpen, een communistische regering in Egypte te wil len vormen en in héél Afrika door te wil len dringen. Deze verklaring is vervat in het antwoord van Nasser op geschreven vragen, hem door Henry Taylor voorge legd. Nasser schreef Irak al al, dat vol gens hem al „geïsoleerd is en achter het ijzeren gordijn is verdwenen." Zijn ant woorden hielpen zijn scherpste protest tot heden toe in tegen de Sovjet-plannen in het Nabije Oosten, zei Taylor. Maar tegelij kertijd verweet Nasser de Verenigde Sta ten en de Europese mogendheden hun „kortzichtige politiek" door „in gebreke te blijven het Arabische nationalisme halver wege tegemoet te treden" waardoor het communisme in het Nabije Oosten zijn kans heeft gekregen. Op de vraag van Taylor, welke volgens hem de doeleinden van het communisme in de Verenigde Ara bische Republiek en het Nabije Oosten wa ren zei Nasser: De vernietiging op zijn beurt van het Arabische nationalisme, omdat daarna de weg voor de communistische invloed open zal liggen. Het gebruik maken van 't Nabije Oos ten als springplank naar Westelijk Azië en het maagdelijk vasteland van Afrika. Toen de vraag werd gesteld of er enige hoop was op het uit de weg ruimen van de breuk tussen zijn regering en die van de premier van Irak, Abdel Karim Kas- Tijdens een hevige wolkbreuk kwam gisteravond de nieuwe NTS-studio in BiLssum onder water te staan. De kijkers kregen er meteen een directe reportage van. 'sem, deelde Nasser Taylor mee: „Helaas is zonder enige twijfel bewezen, dat het bewind van Kassem Irak heeft geïsoleerd en achter het ijzeren gordijn heeft gedre ven. Ik kan niet de mogelijkheid zien ooit met de tegenwoordige politiek van Kassem tot een vergelijk te komen." Nasser zou volgens dat schriftelijke in terview ook gezegd hebben, dat het herstel van de vriendschap tussen de V.A.R. en de Sovjet-Unie nog mogelijk was als de Russische premier Nikita Kroesjtsjev er mee op zou houden in de binnenlandse aangelegenheden van de Verenigde Ara bische Republiek tussenbeide te komen. Een dergelijke verrassende ommezwaai aan het eind van het interview, waarin al le kwade voorgevoelens ten opzichte van de Russische politiek wijken voor een be hoefte aan een goede verstandhouding, vertoonde ook een interview van Nasser met het Indische tijdschrift „Blitz". Daarin zei Nasser, dat de grote sympa thie, die de Sovjet-Unie zich in drie jaar tijds in Egypte en Syrië had verworven, na de mislukte opstand in Mosoel in min der dan drie weken verloren is gegaan en dat het Arabische nationalisme thans een verdedigende strijd tegen het communis me voerde, zoals eerder tegen het Weste lijke imperialisme. Maar in antwoord op de vraag of de V.A.R. sterk en rijk ge noeg was om de banden met Rusland te verbreken na het verbreken van de ban den met het Westen zei de president on der meer dat de economische samenwer king tussen de V.A.R. en de Sovjet-Unie tot dusver niet geleden heeft door de moei lijkheden met Moskou De nieuwe bedankjes uit de kring van de K.V.P., waren aanleiding tot de sombere stemming van prof. De Quay. Maar de oorzaak zit dieper. Hij heeft getracht voor zijn kabinet steun te krijgen door er iemand van de Katholieke Arbeiders Be weging in op te nemen. De reactie was een publicatie in de katholieke pers dat de K.A.B. zich dan toch geheel los van het kabinet zou beschouwen. Formeel is dat juist, maar de publicatie had op de formateur toch een onvriende lijke indruk gemaakt, omdat zij in verband stond met de door prof. De Quay nage streefde samenwerking met de V.V.D. Na de breuk van de K.V.P. met de P.v.d.A., kan van het N.V.V. niet worden verwacht dat het sympathiek staat tegenover een kabinet-De Quay, maar van de zijde van het N.V.V. is alleen verklaard, dat het de daden van de komende regering „in con structieve gezindheid" tegemoet zal treden. De publicatie van de K.A.B. was in verge lijking daarmee onvriendelijk. De houding van de K.A.B. heeft ook ont stemming gewekt bij het Christelijk-Natio- naal Vakverbond (C.N.V.), waarvan de secretaris, drs. C. P. Hazenbosch, minister van Sociale Zaken wordt. Voor een chris- telijk-sociaal beleid meent het C.N.V. mede werking te mogen verwachten van de K.A.B. Als dat niet zou gebeuren, zou het C.N.V. aandrang uitoefenen op de heer Hazenbosch, ook maar te bedanken. De K.A.B. heeft de indruk gewekt dat zij wel wil meedoen als iemand van de K.A.B. op Sociale Zaken komt, maar het C.N.V. wil drs. Hazenbosch niet laten vallen. De ingewijden, die weten dat deze twist gaande is, voelen er weinig voor dan in een kabinet te treden, dat de P.v.d.A. in oppositie tegenover zich vindt. Prof. De Quay voelt dat het klimaat in de K.V.P. niet meewerkt, maar de kopstuk ken in de K.V.P. zijn gisteren de gehele dag in de weer geweest het klimaat te ver beteren. Er is geconfereerd met prof. Beel en er is hernieuwd contact geweest met de K.A.B. in Utrecht. Het resultaat is dat prof. De Quay zijn formatiepoging nog niet heeft gestaakt. Maar in politieke kringen in Den Haag hield men gisteravond zijn hart vast. Want als prof. De Quay niet slaagt, weet men niet wie in de huidige omstandigheden dan nog wel succes zou kunnen hebben. Onze parlementaire redacteur telefoneer, de hedenmiddag: De kabinetsformateur heeft vanmorgen een onderhoud gehad met mr. Van Campen (K.V.P.) over de porte feuille van Economische Zaken. Na de sombere stemming van gisteren heerste vanmorgen weer optimisme in de kringen die bij de kabinetsformatie 7.ijn betrokken. De kopstukken van de K.V.P. stellen alles in het werk om prof. De Quay te helpen. Men heeft nu de indruk, dat hij door enige verschuiving van de bezetting op de minis terszetels, stellig zal slagen.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1