CHEVROLET Vissen in plastic Veiling tot nu toe het beste prijsvormingsinstituut IJmond-agenda Nek-aan-nek race tussen schakers Walda en Blok duurt nog voort 13." Sieto Hovings cabaret in Beverwijk all foto voor foto- en filmvrienden KOELKASTEN Fa. DE VILDER WatWiv 11 CONGRES VISSERIJ EN TECHNIEK Inleiding van de heer C. Koster Jzn. uit IJmuiden LOENDERSLOOT Schoolkinderen trekken op naar „Schoonenberg" OLD CLOTHES NEW Eerste africhtingsvlucht voor postduiven Programma IJmuiden-West koninginnedagviering Lichtkransen om PEN- schoorsteen Helikopter kan dank zij het loodswezen dansen Bakkum-tennissers in bondscompetitie Niet veel keus op Castrieum's veiling Kamperen in Bakkum Bouw van Herv. pastorie te Heemskerk Jazz-avond in Beverwijk Grammofoonplaten Muziekinstrumenten Bladmuziek Concurrentie nog groot voor Stormvogels-ploeg Zondag zware uitmatch tegen KFC-ers ZATERDAG 18 APRIL 1959 „De veiling als onderdeel van het Ne derlandse visserijbedrijf is noodzakelijk en onmisbdar. Ze is wel een oude instel ling, maar geenszins verouderd, omdat nog geen betere prijsvormingsinstituut is ge vonden." Dit verklaarde de heer C. Kos ter Jzn. uit IJmuiden tijdens het vandaag op de Utrechtse voorjaarsbeurs gehouden congres over visserij en techniek. Hij wees erop, dat in de huidige situa tie van ons visserijbedrijf de verschillen de op elkander inwerkende factoren dooi de individuele aanvoerder niet en door een collectieve aanvoerdersgroep maar wei nig zijn te beïnvloeden. Een redelijke ze kerheid, dat de aanvoerder de hoogst mo gelijke prijs gekregen heeft, kan, volgens hem, slechts aanwezig zijn indien er een algemeen prijsvormingsinstituut bestaat, waarin de grootst mogelijke concentratie van de vraag tot uitdrukking komt. De heer Koster verklaarde, dat het de typi sche functie van de openbare veiling of afslag is, deze concentratie van de vraag te bewerkstelligen tegenover een overzich telijk aanbod. Hij zei, dat men bij de bestaande nei ging, de prijsvorming op de veiling meer en meer te gaan beïnvloeden, grote voor zichtigheid moet betrachten, omdat een verstarring in de prijsvormingselementen tot het verlies van afzetgebied kan voe ren, vooral wanneer de Euromarkt meer realiteit gaat worden. De heer Koster gaf een korte uiteenzet ting over de historische groei van het vei lingwezen. In de jaren van en na de twee de wereldoorlog is bij publiekrechtelijke verordening van het Bedrijfschan voor Visserijprodukten een veilplicht voor alle aangevoerde vis voorgeschreven. De ma teriële doelstelling van een dergelijke marktordenende maatregel is zijns inziens bij de zich snel wijzigende marktsituaties vrij gemakkelijk krachteloos te maken, terwijl de zuiver formele handhaving er van als regel een ongewenste verstarring in de normale bedrijfsdynamiek veroor zaakt. Dergelijke vanwege de centrale of publiekrechtelijke overheid getroffen maatregelen komen, anders dan in nood gevallen, de normale en gezonde economi sche werking van het veilingwezen meest al niet ten goede, aldus de heer Koster. Onderzoek van scheepsontwerpen Ir. J. C. Koning van het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage- ningen hield een inleiding over het weten schappelijk onderzoek op het gebied van visserij schepen. Hij verklaarde, dat het in feite de reder is, die, wanneer hij een nieuw schip wil laten bouwen, behoort te bepalen van welk type dit moet zijn. In principe beschikt hij namelijk over alle gegevens die aan een rentabiliteitsberekening ten grondslag ge legd moeten worden. Ir. Koning wees er Advertentie Bosch - AEG - Bico - Delta etc Eigen crediet-service. Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden VELSEN ZATERDAG 18 APRIL Thalia: „Mardi gras", 19 en 21.15 uur. Rex: „Liefde wordt duur gekocht", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Patronaatsgebouw: „Kunst Zij Ons Stre ven" met „Arsenicum en oude kant", 20 uur. ZONDAG 19 APRIL Thalia: „De dochter van Robin Hood", 15 uur. „Mardi gras", 19 en 21.15 uur. Rex: „Mannen zonder wet", 15 uur. „Liefde wordt duur gekocht", 20 uur. Patronaatsgebouw: Als zaterdag. MAANDAG 20 APRIL Thalia: „Schurken gaan naar de hel", 20 uur. Rex: als zaterdag. Pieter Vermeulenmuseum: als zaterdag. Raadhuis: Spreekuur burgemeester, 10— 12 uur; spreekuur wethouder van onder wijs, 1517 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 18 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Ze ven jaren pech". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slavin nen van Carthago". W.B. Theater, 20 uur: „De strijd om het bloedgeld". Clubgebouw „Grapy", 15.3017 uur: Re ceptie Speeltuinvereniging „Kinderge- not". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond „Havenkwartier". St. Jozefzaal, Arendsweg, Wijnfeest r.-k. j ongeren-sociëteit. Statenhuis Velserweg, 20 uur: Dansavond Volksdansvereniging. ZONDAG 19 APRIL Kennemer Theater, 14.30 uur: „De lief desroman van een Koningin"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Zeven jaren pech". Luxor Theater, 14.30 uur: ,,'t Is feest vandaag"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Sla vinnen van Carthago". W.B. Theater, 14.30 uur: „De furie van de Mississippi", 16.30 en 20 uur: „De knapste meisjes moeten-sterven". MAANDAG 20 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De liefdesroman van een Koningin". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Slavin nen van Carthago". W.B. Theater, 20 uur: „De knapste meis jes moeten sterven". HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: Jerry, de schrik van het bataljon". echter op, dat in Nederland vele kleine visserij rederij en zijn, die meestal niet vol doende tijd, deskundig personeel en sche pen hebben om deze zaken haarfijn te kun nen uitpluizen. Het gevolg daarvan is, vol gens hem, dat de reder zich bij de keuze van een nieuw schip meer door zijn per soonlijke visie of aanbevelingen van der den moeten laten leiden dan door duidelijk gerangschikte ervaringen uit zijn eigen be drijf. Ir. Koning vroeg zich af, of de reders dit werk niet gezamenlijk zouden kunnen doen, wanneer zij zich ieder afzonderlijk niet de hiervoor benodigde capabele staf kunnen permitteren. Hij vestigde in dit verband de aandacht op het Nederlandsch Scheepsbouwkundig Proefstation, gesticht door de staat en de belangrijkste reders, dat werkt voor reders, scheepswerven en ontwerpbureaus. Hij zei, dat elke opdracht tot het bepalen van de gunstigste scheeps- vorm en de gunstigste voortstuwing voor een bepaald scheepsontwerp geheim wordt behandeld: alle resultaten worden in een grote statistiek opgenomen, waarin noch de opdrachtgevers, noch derden recht van inzage hebben. Ir. Koning verklaarde, dat de visserij rederijen op soortgelijke wijze een stich ting in het leven zouden kunnen roepen, die de rentabiliteit van alle schepen on derzoekt en op grond hiervan advies uit brengt inzake de gunstigste scheepsty- pen voor de Nederlandse visserij. Wanneer een bepaald type eenmaal is vastgesteld, komt het erop aan, dit type de gunstigste vorm, de gunstigste voort stuwing en de gunstigste zee-eigenschap- pen te geven. Ir. Koning zei, dat het Ne derlandsch Scheepsbouwkundig Proefsta tion in samenwerking met de ontwerper van het schip de reder in dit opzicht van dienst kan zijn. Op het gebied van visse rijvaartuigen heeft het proefstation echter in de loop van de jaren bijna meer buiten landse dan Nederlandse opdrachten ont vangen. Ir. Koning voegde hieraan toe, dat hij de indruk heeft, dat in het buiten land zelf meer onderzoekingen worden ver richt naar de gunstigste vorm en voort stuwing van visserijschepen dan in ons land. Nieuw bouwsysteem De derde spreker op het congres was ir. E. C. Keur, die een causerie hield over het hydroconicbouwsysteem. Hij verklaar de, dat de bouwkosten der hydroconic- schepen altijd lager liggen dan die van rondspantschepen, omdat in het gehele schip geen platen met dubbele ronding aanwezig zijn, waardoor bij de werkzaam heden een besparing van 15 tot 20 percent op de loonpost mogelijk wordt. Op deze constructiemethode, die in Engeland is uitgevonden, is ook in Nederland patent aangevraagd. Door de verschuldigde li centiekosten worden de verminderde bouwkosten echter helaas gedeeltelijk te niet gedaan. De exploitatiekosten van de hydroconic- schepen zijn lager dan die van de rond spantschepen door de lagere bouwkosten, de kortere bouwtijd, het lagere brandstof verbruik en de geringere onderhoudskos ten. De optochten van de IJmuidense school kinderen, die op Koninginnedag het geza menlijke feest op „Schoonenberg" mee zul len maken, verlopen als volgt: de drum band van de christelijke gymnastiekvereni ging „IJmuiden" haalt de schoolkinderen uit IJmuiden-West voor de Julianabrug om 8.45 uur op bij het Stationsplein. De route voert naar de Kennemerlaan. De christelijke harmoniekapel „Wilhelmina" staat bij het Moerbergplantsoen gereed om de kinderen in IJmuiden-West achter de Julianabrug op te halen. Ongeveer negen uur is het gezamenlijk vertrek van beide groepen. Gelopen zal worden van de Ken nemerlaan via' het Marktplein, ventweg Lange Nieuwstraat, Zeeweg, Groeneweg, over de overweg naar „Schoonenberg". „Wilhelmina" uit Santpoort-Noord haalt om 8.30 uur de kinderen uit Santpoort- Dorp op. Van de Wulverderlaan gaat het via de Terrasweg, de Burg. Enschedélaan, de Hoofdstraat en de Hagelingerweg naai de r.-k. kerk aan de Schaepmanlaan in Driehuis, waar de kinderen uit Driehuis zich bij de stoet zullen aansluiten. Over de Driehuizerkerkweg gaat het naar het sportpark. De kinderen uit IJmuiden-Oost worden door de IJmuider Harmonie opge haald. Om 8.45 uur is het vertrek van Plein 1945. Route: Willemsbeekweg, Velserduin- plein, Heerenduinweg, Zeeweg, Ceder straat, sportveld. De kinderen uit Velsen- Noord en Santpoort-Zuid komen per bus. Advertentie REINIGEN VAN COSTUÜMS ƒ4.— JAPON ƒ3.50 KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 De postduivenhouders uit IJmuiden en omstreken, die aangesloten zijn bij de af deling Haarlem, zullen zondag het nieuwe vluchtseizoen openen met een africhtings- vlucht vanaf Hillegom. Maandag 20 april 's avonds te 20.00 uur zal in Hotel Kenne- merhof, Kennemerlaan te IJmuiden, een film worden vertoond (Snelle Wieken), welke rolprent door de directie van „De Witte Molen" te Meeuwen (N.B.) wordt aangeboden. In de pauze zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen over de problemen in de duivensport. Advertentie A. J. VAN LENT's Automobielbedrijf VONDELLAAN 5 - BEVERWIJK Tel. 3223 - 5052 (02510) Dit is het plastic panorama van zee vis, dat op de technische voorjaars beurs namens de stichting van de Nederlandse visserij aan de school van Prinses Margriet, het „Incrementum" te Baarn is aangeboden. Het zeevis panorama, een groot plastic blok van 120 centimeter bij 90 centimeter bij 13 centimeter (gewicht 170 kilo) is vervaardigd door de firma Plastilux te Voorschoten, die hiermede een op merkelijke prestatie heeft verricht op het gebied van de verwerking van kunststoffen. Advertentie Wasmachines - Combinaties Centrifuges ALLE WERELDMERKEN Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Tel. 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN De Oranjevereniging IJmuiden-West heeft traditiegetrouw voor Koninginnedag een gevarieerd programma samengesteld. In „De Rank" aan de Julianakade in IJmui den worden vier filmvoorstellingen voor de leerlingen van de eerste, tweede en derde klassen van de openbare en bijzondere la gere scholen gegeven. De films zijn afge stemd op de leeftijd van de kinderen. Als hoofdfilm wordt een aardige Amerikaanse film, geheel gespeeld door Amerikaanse kinderen, vertoond. De voorstellingen wor den om 8.15, 9.15, 10.15 en 11.15 uur gege ven. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen gaan naar het gezamenlijke feest op „Schoonenberg". Het middagpro gramma begint om twee uur. Behalve de gebruikelijke rolschaats en autopedracés vermeldt het programma dit jaar voor het eerst ringsteken op de fiets. Er zijn vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Na af loop van het middagprogramma zal de drumband van de christelijke gymnastiek vereniging „IJmuiden" een propagandis tische rondtocht maken. Voor de leden zal „d'Oprechte Amateur" met als gast Maaike Hobbel om 19.30 en 21.15 uur in een geva rieerd programma optreden in het Thalia- theater. Van 21 tot 23.30 uur is er dansen op het Stationsplein. Advertentie Kennemerlaan 5 (bij de brug) De hondervijftig meter hoge schoorsteen van de sinterinstallatie op het Hoogoven terrein te IJmuiden is verslagen! Met niet .minder dan zes meter, door de „lange pijp" van de PEN-centrale. De PEN laat het weten ook: vrijdag avond ging voor het eerst de feestver lichting (in feite de waarschuwingsver lichting voor vliegtuigen) om de kampioen aan. Nu heet in de volksmond de PEN- schoorsteen de kerstboom, die van Hoog ovens: „het kerstboompje". P.v.d.A.-VERGADERING UITGESTELD De vergadering van de Partij van de Arbeid afdeling Velsen-Noord, die vrij dagavond zou worden gehouden is uit gesteld. Bij het afdelingsbestuur was een groot aantal berichten van verhindering inge komen; de belangstelling was zeer gering. Bij het gezamenlijke féést van de Oranjeverenigingen op koninginnedag dat op „Schoonenberg" zal worden gehouden, zal, zoals wij reeds berichtten, een heli kopter enige stunts uithalen. Bovendien zal er vuurwerk worden afgestoken. Op dat de kinderen het een en ander goed zullen kunnen volgen zal de overdekte tribune niet worden gebruikt. Dank zij twee portofoons die door het Loodswezen ter beschikking werden gesteld is het mo gelijk de helikopter op de maat van een Engelse wals te laten dansen. Het bijkan toor IJmuiden van de Internationale Navigatie Apparaten n.v. neemt het tech nische gedeelte voor zijn rekening. De Oranjeverenigingen zijn zowel het Loods wezen als bovengenoemde n.v. zeer er kentelijk voor hun medewerking. De Tennisclub Bakkum zal dit jaar met zes teams deelnemen aan de bondscompe titie en aan de districtswedstrijden. Dit jaar zullen ook voor het eerst twee jeugd- teams uitkomen in de districtsjeugdcom- petitie. Reeds zaterdag zullen de teams in het veld komen want het eerste team ont vangt dan BLTC 1 en het tweede team moet de strijd opnemen tegen Wimbledon. Voor de herencompetitie is de wedstrijd Bakkum tegen TOSS vastgesteld. Voor de bondscompetitie moeten zondag zowel het eerste als het tweede en het derde op de baan komen. Bakkum 1 gaat naar Zaan dam om LTV 1 aldaar te bestrijden en het tweede en derde team spelen thuis respectievelijk tegen Animo 2 en TC Be verwijk 1. Nog is de aanvoer gering op de groente veiling van Ons Belang te Castricum. Ook vrijdag was er weer niet veel keus; er kwam slechts een viertal produkten onder de klok en de prijzen waren matig. Prei, waarvan de tijd nu wel ruimschoots voor bij is, bracht nog maar 0,10 per kilo op en de spinazie gaf ook al geen hoge no teringen meer te zien, namelijk van 0,12 0,13 per kilo. Rabarber ging voor 10 20 cent per bos van de kar en witlof moest al bijzonder mooi zijn, wilde ze 20 cent opbrengen; de meeste ging dan ook in andere handen over voor lagere noteringen, namelijk vanaf 6 cent per kilo. Het is beslist te merken dat men thans met ongeduld wacht op andere zomer groenten als sla, worteltjes enz. Aardbeien, bonen en in het najaar weer de peenyeilingen, zullen 1959 voor de Castricumse veiling weer goed moeten maken. De bij de kampeervereniging Bakkum gerezen moeilijkheden in de bestuurs- gelederen zijn in de ijskast gestopt. Men is druk doende met voorbereidingen voor het komende vakantieseizoen, onder meer het samenstellen van een programma van genoeglijke avonden in het openlucht theater. Met de bouw van de Ned. Hervormde pastorie te Heemskerk is thans een aan vang gemaakt. Het gebouw komt te staan op de hoek ZaalberglaanKarshofstraat. Voor weinig belangstellenden heeft de Nieuwe Velser Jazz Society vrijdag een geslaagde jazz-avond gehouden. Het was de tweede van een serie van drie avonden, die de vereniging van plan was te geven. Het zal ook waarschijnlijk de laatste zijn omdat de opkomst te gering is. Jammer, het initiatief verdiende beter lot, want het gebodene staat meestal op zeer behoor lijk peil. In het kleine zaaltje van de dépendan ce van de Velsense Rijks-HBS aan de Bal juwslaan in Beverwijk scheurden eerst de klanken van de oude jazz door rook en geroezemoes heen. Het huisorkest, The Dawn Club Seven, moest kennelijk eerst even „warmdraaien", maar was spoedig op temperatuur. Oud-leden van de Velser Jazz Society speelden hierna; technisch beter maar minder spontaan dan hun voor gangers. En van spontaniteit moet de oude jazz het hebben. Na de pauze kwam de moderne jazz aan bod. De Combo Boudewijn Leeuwenberg en het Midgeds Trio strooiden hun subtie le en afgewogen klanken over de toehoor ders uit. Een indrukwekkende jam-session van de Haarlem All Stars deed het aan de zoldering bevestigde en met kleurige slin gers versierde net bewegen t lsof er vis in zat. Wie belangstelling heeft voor of lid wil worden van de Nieuwe Velser Jazz Socie ty kan terecht bij Peter de Vries, Rijks weg 333 in Santpoort. De nek-aan-nek race tussen F. J. Walda en J. Blok duurt onverminderd voort in de competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit. Beide spelers wonnen ook deze week. Wat de party van de huidige titelhouder J. Blok tegen G. L. de Haas aangaat, kan men gerust spreken van een narrow escape. In een glad gewonnen stelling met twee pionnen en de kwaliteit voor waren enkele krachtige zetten voldoende geweest om Blok praktisch zijn titel te ontnemen. Als door een blindheid getroffen koos De Haas plotseling zeer slechte voortzettingen. Het was zyn tegenstander wel toever trouwd er handig van te profiteren en alsnog de winst te boeken. Advertentie MUZIEKHANDEL TOONAANGEVEND WIJK AAN ZEEëRWEG 45 IJMUIDEN (O.) - TELEF. 7127 De zege van Walda op P. Heidereich had in elk geval een normaal verloop, al moest de lijstaanvoerder grote tegenstand over winnen. De strijd om de laatste plaats is nu een aangelegenheid geworden tussen P. Heidenreich en M. Lanser. De laatste ging namelijk na een boeiend treffen tegen J. L. Wijdoogen ten onder. In de tweede groep kwamen slechts twee spelers, J. Plugboer en J. A. Verlaak, in het strijdperk. Het onderling treffen tussen de hekkensluiters werd in een ge lijkwaardige stelling afgebroken. Overi gens vond een drastische verandering in de tweede groep plaats door het terug trekken van E. van Egten. Zijn partijen werden vervallen verklaard. Uiteraard viel deze afboeking niet in ieders voordeel uit De standen in de beide hoogste groe pen luiden nu: Groep 1 F. J. Walda 17—13 Tj. de Jong 19—10 A. Kistemaker 19—10 J. Blok (1) 14— 9'/2 G. L. de Haas 18— 8 R. Visser (1) 18— 8 P. Lanser 17— 7 J. L. Wijdoogen 17— 7 P. Heidenreich 17— 5'/2 M. Lanser 18— 5'/j ir. W. Mees 10— 8'/-2 G. H. H. C. Maas 6— 3 Groep 2 T. A. Langedijk 16—12'/2 M. J. Warnez 15—10 W. Doornenbal 14— 8 H. v. Nieuwenhuizen 14— 7 '/2 A. v. d. Plas (1) 13— 6'/2 A. Zeijlmans (1) 13— 6 H. Aarts 14— 6 W. Deelder 14— 6 J. Plugboer (1) 16— 5 J. A. Verlaak 15— 4'/2 (1) afgebroken partij. speelt halve competitie. In de derde groep verbeterde W. van den Berg zijn positie via een zege op R. Blok. De vierde groep bracht een zege van leider Advertentie per vierkante meter Wat is de functie" van tapijt als vloerbedekking? ~- Tapijt schept sfeer Tapijt doet uw meubelen beter tot hun recht komen. Tapijt eist geen aandacht voor zichzelf maar vormt het „decor" voor uw interieur Felta lusbouclé schept een sfeer van voorname gezelligheid Alleen verkoop „GYSBERT JAPICX" IN IJMUIDEN Op uitnodiging van de krite „Fryske Trou" Velsen-IJmuiden geeft het selskip „Gysbert Japicx" uit Haarlem dinsdag 21 april een toneeluitvoering in het. Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Met deze toneelavond wordt dan tevens het winter seizoen van „Fryske Trou" afgesloten. Op gevoerd wordt het blijspel „De reade fyts" door Y. Poortinga en Barend van der Veen. De regie is van mevrouw M. BosFaber. C. Donker op P. Kramer sr. W. Kalis bracht zijn puntentotaal door een zege op H. F. Schachtschabel weer omhoog. H. Wolthuizen veroverde een punt op J. Kroese. Vrijdag werd een protest van Kijk Uit I uit de beslissingswedstrijd met Pat Mat officieel toegewezen. Als gevolg hiervan werd de uitslag van de ontmoeting weer 5'/24'/2 ten gunste van de IJmuidense club. Eerder in de week werd een door Pat Mat ingediend protest eveneens toe gewezen. De uitslag werd toen 55 het geen voldoende voor de Beverwij kers was de titel op hun naam te brengen. Nu dus Kijk Uit weer kampioen is zal de IJmui dense club met ASC 2 (A'dam) en BSG 2 (Bussum) strijden voor twee plaatsen in de tweede klasse KNSB. De eerste ont moeting is op 25 april in IJmuiden tussen Kijk Uit en ASC 2. De IJmuider voetballers leven in span ning: Zal de derde aanval van Stormvo gels op de eredivisie met succes bekroond worden, ja of neen? Een feit is het, dat de blauw-witten de laatste tijd enorm op dreef zijn en de ene klinkende zege op de andere behalen met als gevolg, dat mo menteel de tweede plaats bezet wordt. Welk een prestatie dit is, zal men begrij pen, als we even releveren, dat nog niet zo heel lang geleden HVC, GVAV, Hermes- DVS en Heracles zich hadden genesteld tussen Stormvogels en topclub Sittardia en dat het puntenverschil tussen de Limbur gers en de IJmuidenaren zo groot was dat er maar weinigen geweest zullen zijn, die nog aan een „ophalen" door de blauwwit- ten durfden te denken. En toch is dit geschied, dank zij voor al de prestaties, welke de afgelopen zon dagen door de voorhoede zijn geleverd en die er het hunne toe hebben bijgedragen, dat Stormvogels momenteel het predi- caat van de produktiefste voorhoede van het betaalde voetbal (ere- en eerste divi sie) te bezitten voor zich kan opeisen: 68 doelpunten in 23 wedstrijden. In tegenstelling met vele andere clubs beschikken de Stormvogels in Groot jr. en sr. Janssen jr., De Boer, Luppens, Brom en zo nodig Van der Meer over spelers, die allen goed voor een doelpunt zijn, zodat de tegenpartijen er niet mee klaar zijn door één om zijn produktiviteit bekend staande speler een speciale bewaking te geven. En hier kan nog aan worden toe gevoegd, dat, als het eens in een bepaal de wedstrijd zoals tegen Heracles voorbeeld niet vlotten wil, dat dan ach ter de aanvalslinie linkshalf Tol gereed staat om één of meer doelpunten voor zijn rekening te nemen. Dat Stormvogels zich ondanks haar pro- duktieve voorhoede toch zo geruime tijd met een bescheiden plaatsje op de com petitie-ladder tevreden heeft moeten stel len, moet gezocht worden in het feit, dat de verdediging in een goed deel van deze competitie nog al eens een steek heeft la ten vallen. En al moet getuigd worden, dat dit deel van de blauwwitte ploeg ook nu nog van mindere kwaliteit is dan de voorhoede, evenzeer is het een feit, dat de defensie de laatste zondagen haar leven in verschillende opzichten is gaan beteren. De situatie is thans zo, dat Stormvogels met één wedstrijd minder gespeeld één verliespunt meer heeft dan Sittardia, waarbij echter dient te worden aangete kend, dat de prestaties der Limburgers zich de laatste tijd in dalende lijn bewe gen en., dat de kans, dat Stormvogels uit het protest tegen RCH nog een puntje sleept, zeker niet alleen maar denkbeel dig is. Daartegenover staat echter ook weer, dat HVC en GVAV eveneens nog kanshebbers zijn. De Vogels zijn er dus zeker nog niet, mede ook doordat vooral de uitwedstrij den tegen KFC en GVAV lang nog niet gewonnen zijn. Eerstgenoemde wedstrijd staat voor de komende zondag op het pro gramma. De bJauwwitten zullen het op het niet al te grote KFC-terrein ongetwijfeld zwaar te verantwoorden krijgen; in de eerste plaats omdat de Koogse voetballers die niets te winnen of te verliezen heb ben, rustiger kunnen spelen dan hun tegen standers en voorts, omdat door de jaren heen gebleken is, dat de KFC-ers er tegen Stormvogels altijd een extra schepje op leggen. Maar als de Vogels ook deze ont moeting zouden weten te winnen, dan ko men zij er toch wel heel goed voor te staan. Dankzij het initiatief van de katholieke kunstkring „De Keerkring" heeft het Be verwij kse publiek vrijdagavond in het Kennemer Theater kunnen ervaren, in hoeverre de toenemende vermaardheid van Sieto Hovings Amsterdamse cabaret „Tin geltangel" gerechtvaardigd is. En men zal daarbij tot de conclusie zijn gekomen, dat een dergelijke faam eenvoudig niet kón uitblijven. Want wat door dit kleine en semble wordt geboden, is levend cabaret van de eerste orde, dat terwille van de actuali teit voor het grootste gedeelte het politieke vlak betrad. Evenals Wim Kan spaart ook Sieto Hoving onze excellenties niet Hij legt hierbij evenmin een bepaalde voor keur aan de dag. En dit alles geschiedt met een vlijmende spot en zoveel spirituele humor, dat men na een dergelijk program ma te hebben gezien enig besef krijgt van de invloed van het Westduitse cabaret, dat volgens dezelfde methoden te werk gaat. Sieto Hoving weet de vertegenwoordigers van alle Nederlandse politieke partijen met een verbluffende trefzekerheid in hun zwakke plekken aan te tasten, waarna hij de satire met een allerzotste parodie com bineert Zijn diverse programmanummers hebben dan telkens een andere minister tot onderwerp, zoals de afscheidnemende „vader" Drees en minister Oud met zijn „V.V.D.-day". Niet minder geestig was de dwaze parodie op de televisie-uitzending „U en uw regeerders". Met een veronder steld interview met minister Marga Klom- pé werd waarlijk het summum aan origi nele kolder bereikt. Dit was tevens een bewonderenswaardige typering door Diny de Neef, die haar geestige tekst met veel humoristisch elan lanceerde. Ook in de andere taferelen bereikte het ensemble verbluffende effecten, die de toeschouwers ernstig tot nadenken hebben gebracht. Zo worden ons in „Weet u dat zeker?" talrijke zekerheden ontnomen, waaraan wij gewend zijn geraakt. Niet minder origineel was de manier, waarop in „Een Nederlands sprookje" het domme ge bruik van gemeenplaatsen belachelijk werd gemaakt, welke scène met een hoogst ver makelijke landerigheid door Marijke en Sieto Hoving en Diny de Neef werd ge speeld. Eigenlijk zou ieder nummer van dit spirituele programma voor een afzon derlijke bespreking in aanmerking komen, maar omdat hiervoor de mij ter beschik king staande plaatsruimte niet toereikend is, moet met een korte samenvatting wor den volstaan. En deze kan niet anders lui den dan onverdeeld gunstig voor Sieto Hoving en de zijnen, plus voor „De Keer kring", welke vereniging de moed heeft gehad een dergelijk uitzonderlijk program ma in Beverwijk te laten opvoeren. Jan van Dam

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11