OFEL CITROEN Kabinetsformatie thans in laatste stadium HEUSS ROEPT ADENAUER TER VERANTWOORDING HET WEER T ienduizendste met veel vreu inwoner werd £de ontvangen Gebr. VAN BUGNUM Zoon S.W M 0 RRl S 1before ifou êm/! OPEN DAKEN VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF BLOEMENDAAL Dalai Lama: ik ben uit vrije wil gekomen A.J.Roiteveel's Plannen van nieuwe filmmaatschappij De Bantoe gebied en Spreektijdbeperking in Zuid-Afrika's volksraad Protest tegen vasthouden van de heer Scheele SOLEX DE LUXE Mexicaans vliegtuig verongelukt, 26 doden Snel herstel na zware onweersbuien Noordelijke wind Dodelijk ongeluk in kazerne Nixon is welkom in Moskou Het woord is aan Er wordt reeds gewerkt aan een regeringsprogram De „Sibajak" wordt voor de sloop verkocht Tegenvoeter Heemskerk nu middelgrote gemeente Automobielbedrijf ZATERDAG 18 APRIL 1959 44e JAARGANG NUMMER 139 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. g np "SP OJI ~UTTL -j» Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. H 0 lllill J if^jl Ésa®!» |f m A jÉ 1 a |g|| Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL «L L»^L JL JL JL (ft franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. 15295: DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJM D ID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondspresident profes sor Heuss heeft zich enige dagen geleden gemengd in de discussie over het presi dentschap, zo werd gisteravond te Bonn bekend. In een brief heeft hij zijn waar schijnlijke opvolger, bondskanselier Ade nauer, opheldering verzocht over een zin snede uit diens radiorede van vorige week, zo is officieel bekend gemaakt. Het gaat om de volgende zin uit Ade nauer's radiorede van woensdag 8 april: „Ik zou u graag met alle nadruk hgt vol gende willen zeggen: de positie, de taak en het werk \%n de bondspresident worden in het Duitse openbare leven en daarmee ook internationaal veel te gering gewaar deerd. Die positie is veel belangrijker dan men pleegt te denken". Heuss verzoekt Adenauer, die met vakantie in Noord- Italië vertoeft, nadere uitleg, omdat hij het met deze uitlating kennelijk niet eens is. De huidige bondspresident ziet in Ade nauer's opvatting van het bondspresident schap, zo kan men aannemen, een beris ping, zo niet een belediging. Men kan er uit opmaken, dat Heuss uit /ijn ambt, dat hij tien jaar lang heeft bekleed, niet heeft gemaakt, wat er volgens Adenauer van te maken was. Algemeen is wel bekend, dat de bondskanselier wil trachten uit het presidentschap veel meer te halen wat de actieve politiek aangaat dan Heuss heeft gedaan. Adenauer heeft de brief van Heuss nog niet beantwoord. Ongewenste discussie Te Bonn wordt dit „incident" Heuss- Adenauer in het algemeen betreurd. An derzijds zegt men dat de bondskanselier het er ook wel naar heeft gemaakt. Hij heeft de discussie over zijn presidentiële bevoegdheden in de toekomst zelf uitge lokt. Ten eerste doordat hij op 7 april, vlak voor zijn aanvaarding van de kandi datuur voor het C.D.U./C.S.U.-kiescollege een uitvoerige uiteenzetting over de rech ten van de bondspresident gaf. Ten twee de door genoemde zin in een korte radio rede, waarin ieder woord zwaar woog. Er ontstond dan ook een felle discussie in de bondsrepubliek, zowel over de pre sidentiële rechten met betrekking tot de actieve politiek, als wat bij voorbeeld de aanwijzing van de volgende bondskanse lier door Adenauer of Heuss aangaat. Heuss was daarbij rechtstreeks betrokken omdat het er op begon te lijken, dat Ade nauer met een slag de positie, die het bondspresidentschap door het optreden van Heuss, had gekregen, teniet wilde doen en er een volkomen eigen accent aan zou willen geven, dat zou kunnen afwijken van wat Heuss gecreëerd heeft en zou kunnen gaan lijken op het presidentschap van De Gaulle in Frankrijk. Met zijn brief aan Adenauer heeft Heuss duidelijk gemaakt, dat hij de discussie over zijn ambt onge wenst, zo niet ongepast acht. Maar ook dat hij van zijn bevoegdheden op het juiste ogenblik wel degelijk gebruik weet te ma ken. Hij was niet gediend, zo zegt men, van het visitekaartje, dat presidentskan didaat Adenauer vorige week, uit angst de greep op de actieve politiek te verlie zen, op tafel legde. Hij was er evenmin van gediend onderschat te worden door de man, die hijzelf nooit heeft gevreesd. Heuss kan bogen op een zeer succesvol presidentschap, dat hij, zonder veel uitin gen naar buiten, voortreffelijk heeft be kleed. Hij is er overigens nooit voor terug geschrokken zich met de dagelijkse poli tiek in te laten, bijvoorbeeld toen Ade nauer de F.D.P.-er Dehler in 1953 als mi nister van Justitie voorstelde, Heuss ver zette zich en Dehler werd toen geen mi nister. Ook in andere gevallen heeft hij ingegrepen, zonder dat er ooit publiciteit aan is gegeven. Zijn voornaamste taak achtte Heuss het waardig representeren als staatshoofd, van de bondsrepubliek. Hij wilde de gemiddelde Duitser vertrouwen geven en geen angst inboezemen. En juist omdat hij dat de taak acht van de presi dent en omdat hij er toch nooit voor te ruggedeinsd is in te grijpen, waar hij dat nodig achtte, heeft hij Adenauer waar schijnlijk ter verantwoording geroepen.. Advertentie A. J. VAN LENT's Automobielbedrijf VONDELLAAN 5 - BEVERWIJK Tel. 3223 - 5052 (02510) Er begint tekening te komen in de plan nen van de Nederlandse Filmproduktie- Maatschappij, de N.F.M., die dezer dagen op initiatief van de vroegere directeur van Polygoon, mr. J. M. Landré, met geld van de Rotterdamse reder Anthony Veder in de Maasstad is opgericht. Dit jaar hoopt men nog met de produktie van de eerste film te kunnen beginnen. Met Annie M. G. Schmidt, Jan Blokker en Cees Bauer zijn reeds contacten gglegd voor het vervaar digen van een scenario. Bert Haanstra, Fons Rademakers en Kees Brusse zijn met de N.M.F. in gesprek over de te voeren regie. De in ons land wonende Amerikaan se acteur Donald Jones heeft zich bereid verklaard in films van de N.M.F. op te treden. Het plan bestaat om een film met Wim Kan in produktie te nemen, waar voor de cabaretier het scenario zelf gro tendeels schrijft. De regie zal in handen zijn van Kees Brusse, maar opnamen star ten waarschijnlijk pas eind 1961. Voor de eerste film die mogelijk nog dit jaar opgenomen kan worden, heeft men de beschikking over twee scenario's, vol gens mr. Landré, een comedie en een niet al te zware „thriller". Voorbereidende werkzaamheden kunnen echter zoveel tijd in beslag nemen dat de opnamen uitge steld moeten worden tot volgend jaar. KAAPSTAD (Reuter) De voorzitter van de Zuidafrikaanse volksraad, de mi nister van justitie Swart, heeft vrijdag voorgesteld, voor het debat over het wets voorstel tot instelling van bepaalde gebie den, waar de Bantoes een zekere mate van zelfbestuur zullen krijgen, in totaal 37 uur uit te trekken. Hij zei de debatten niet on redelijk te willen bekorten, maar een on beperkte gedachtenwisseling zou volgens hem tot meer nachtelijke vergaderingen leiden. De leider der oppositie, Sir de Villiers Graaff, diende hierop een amendement in, waarin de volksraad werd gevraagd geen voorstel te aanvaarden, dat het recht van de afgevaardigden beknot om te debatte ren over „maatregelen, welke een onder deel vormen van een plan om de bestaan de orde omver te werpen, de vrijheid te ondermijnen en de Unie van Zuid-Afrika te gronde te richten". Premier Verwoerd zei, dat de regering slechts wilde proberen te komen tot een „volledige en doeltreffende bespreking" van het voorgestelde wetsontwerp. PRETORIA (Reuter) De Zuidafri kaanse minister voor naturellenzaken, De Wet Nel, heeft vrijdag in de volksraad te Pretoria verklaard dat de regering nooit besloten heeft alle negerziekenhuizen in niet-blanke gebieden over te nemen. Een verklaring in deze zin van de Transvaalse politicus Ferreira tegenover de pers zou waarschijnlijk op een misverstand berus ten. DJAKARTA (AFP) De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Dja karta, de heer A. H. Hasselman, heeft het intrekken van het uitreisvisum van de heer N. J. Scheele een schending van de diplomatieke gebruiken genoemd. De heer Scheele moest donderdag enkele uren voor zyn vertrek naar Nederland het Neder landse schip Borneo verlaten. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat het uitreisvisum was inge trokken omdat de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger weigerde het vertrek van de heer Scheele te laten uit stellen. De woordvoerder noemde de heer Scheele een niet-diplomatieke functio naris. De heer Hasselman ontkende op een persconferentie ten stelligste dat de heer Scheele een niet-diplomatieke functionaris is. Hij zei, dat de heer Scheele tijdens de tienjarige periode, dat hij in Djakarta is geweest, alle voorrechten genoot, die voor diplomaten gebruikelijk zijn. Volgens de heer Hasselman was de juiste handelwijze voor Indonesië geweest de heer Scheele persona non grata te ver klaren en zijn terugroeping te eisen. Minister van Buitenlandse Zaken Suban- drio had hem beloofd de zaak te onder zoeken. De heer Scheele verricht intussen zijn gewone bezigheden. Advertentie DE VEILIGSTE BROMFIETS nu ƒ575.— SOLEX-SERVICE-STATION Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling Meervlietstraat 69 - Velsen - Tel. 5701 Ook op gemakkelijke betalingscondities Advertentie BARTEUORISSTR: 'HAARLEM ,-JcL. i343Q SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN MEXICO (Reuter) Bij Kino Bay in het noordwesten van Mexico is vrijdag een tweemotorig passagiersvliegtuig van de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij „Vliegende tijger" verongelukt De 26 inzittenden, 21 passagiers en vijf beman ningsleden, zijn om het leven gekomen. Al le slachtoffers waren Mexicanen. Het toestel was op weg van Mexicali naar de hoofdstad Mexico. Volgens ooggetuigen probeerde de piloot een noodlanding op het strand van Kino Bay, op 60 km. van de havenstad Guayama, te maken. Doch even voor het toestel aan de grond kwam, sprong het uit elkaar. Wrakstukken en lij ken lagen vanochtend over het gehele strand .verspreid. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE Lange Herenstr. 36-38, Haarlem, Tel. 14371 (Van onze weerkundige medewerker) Spontaan ontwikkelden zich donderdag avond boven Brabant, de Betuwe en Utrecht omveersbuien, die met een zuid oostelijke bovenstroming naar de Noord zee dreven. Ook onze omgeving kreeg in enkele uren een flinke hoeveelheid regen: Haar lem 29 mm, Schiphol 30, IJmuiden 21 en De Bilt 20 mm. Het lagedrukgebied, waarin deze weerstoringen voorkwamen, trok naar midden-Duitsland weg. Vrijdag scheen de zon al weer en steeg de temperatuur op vele plaatsen boven 20 C. Vandaag is het tien jaar geleden dat wij een zeer warme Pasen beleefden met temperaturen op 17 en 18 april van boven 25 C. Wanneer de vooruitzichten niet bedrie gen mogen wij ook voor het weekeinde zon verwachten. De wind kan iets meer noordelijk xvorden waardoor er wat min der warme lucht wordt aangevoerd, maar ook al wordt het weekeinde niet warmer dan 14 tot 17 C. als de zon maar schijnt dan vinden wij heus wel een plekje waar wij ons aan de Riviera wanen. Daar is het weer overigens de laatste dagen minder fraai. In Nice werd vrijdagmorgen zelfs 70 mm regen gemeten. Verwachting tot morgenavond: Vrij koud, maar droog weer met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige noordelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S WAARIN OPGENOMEN ERBIJ! Heemskerk heeft sinds hedenmorgen tien over half zeven tienduizend inwoners. De tienduizendste is Hendricus Maria Ge- rardus Bleeker, zoon van de heer en me vrouw C. G. Bleeker, beiden 27 jaar en wonende aan de Voorweg 8 in Heemskerk. Het heeft er om gespannen de laatste dagen op de afdeling Bevolking. Ook de heer Bleeker zat erg in spanning. „Ik wist niet of ik nu hardlopend naar het raadhuis moest of treuzelend", zei hij ietwat zenuw achtig. „Ik voelde dat mijn zoon best wel eens de tienduizendste zou kunnen zijn". De tienduizendste werd geboren in de ziekeninrichting „SI. Jozef" aan de Kerk- laan in. Heemskerk. De boreling weegt zes pond en twee ons. De baby stamt uit een geslacht van tuinders. „Ik hoop dat hij ook tuinder mag worden", vertrouwde de gelukkige vader ons toe. De blijde gebeurtenis werd luister bij gezet door het luiden van de klokken van de oude kerk en de rooms-katholieke kerk. Bovendien werd de vlag op de toren van de eeuwenoude dorpskerk en op het raad huis uitgestoken. Dit gebeurde ongeveer op het ogenblik dat de heer Bleeker de geboorteakte van zijn eersteling onderte kende. Toen de vader zijn voor Heemskerk zo gedenkwaardige handtekening had ge- Advertentie 2 CV. vanaf 5.987.- (de goedkoopste kilometers ter wereld) ID-19 Standaard 9.575.- ID-19 Luxeƒ10.250.- DS-19 15.250.- Hoofdagent voor Haarlem en omg Korte Kleverlaan 3040 - Tel. K-2500 - 51301 Gespecialiseerde service- en reparatie-afdeling AMERIKAANSE wasinrichting. AGENTEN in diverse omliggende plaatsen. plaatst, was het woord aan Heemskerks burgemeester, de heer H. Nielen, die on danks zijn ziekte toch naar het raadhuis was getogen om de heer Bleeker geluk te wensen. „Ik hoop dat uw zoon een flinke Heemskerker mag worden en dat hij in de gemeenschap veel te betekenen zal hebben. Dat zal echter wel, want de Bleekers heb ben zich nooit afzijdig gehouden", aldus de burgervader van Heemskerk. De heer Nielen noemde het een gedenkwaardig ogenblik. Heemskerk is nu immers van een kleine een middelgrote gemeente gewor den. „Met groot enthousiasme en voldoe ning kunnen wij terugzien op wat wij in de afgelopen jaren hebben bereikt. Ik vind dit een heel gewichtig ogenblik en hoop dat uw kindje een hele flinke jongen mag worden" zo besloot de burgemeester. Ver volgens overhandigde hij de heer Bleeker een spaarbankboekje met honderd gulden (voor zijn zoon) en een enorme kist siga ren (voor hemzelf). „Uw vrouw zal in het ziekenhuis wel met het een en ander wor den bedacht", voegde de burgemeester hier aan toe. De afdeling Burgerlijke Stand heeft de burgemeester de laatste tijd steeds nauw lettend op de hoogte gehouden met de stand van zaken. „Steeds gingen er sein tjes naar de burgemeesterskamer". Wet houder C. J. A. de Ruyter en gemeente secretaris Schram waren onder meer ge tuigen van de aangifte. Gisteravond is de negentienjarige hu zaar J. H. ter Beek, op het terrein van de Bernhardkazerne te Amersfoort bekneld geraakt tussen twee Centuriontanks. Hij was op slag gedood. De soldaat woonde in Delden. De Koninklijke Marechausse stelt een onderzoek in. MOSKOU (Reuter/AFP/UPI) In lei dende kringen te Moskou is het voorne men van de Amerikaanse vice-president Nixon om een bezoek aan Moskou te bren gen, gunstig ontvangen, zo meldt het Rus sische persbureau Tass. In Londen verluidt, dat de Britse rege ring van te voren in kennis is gesteld van Nixon's voornemen. Men is in Londen van mening, dat het bezoek zeer waardevol kan zijn. Ook in Westduitse regeringskrin gen is het bericht van Nixon's reis met in stemming ontvangen. F r o u d e Men kan niet meer redeneren met iemand, die vervuld is van een groot idee. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De „Sibajak" zal in de loop van dit jaar uit de vaart worden genomen. Het schip, dat nu op weg is van Rotterdam via het Panamakanaal naar Nieuw Zeeland en Australië, zal na terugkeer in Rotterdam, begin juni, nog slechts één reis naar deze landen maken, waartoe het schip op 23 juni uit Rotterdam zal vertrekken. Na deze reis zal de „Sibajak" worden verkocht voor de sloop. Het schip is dertig jaar oud. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. De Quay, legt de laatste hand aan ziin kabinet. Hij heeft gistermorgen eerst mr. Ph. C. M. van Campen (K.V.P.) gepolst voor Economische Zaken en bij hem een welwillend oor gevonden. Gistermiddag heeft hij een bespre king gevoerd met minister Staf (C.H.U.), bij wie zich later drs. Korthals (V.V.D.) voegde, over een verschuiving van de personen op de drie zetels van Binnenlandse Zaken, Volkshuisvesting en Verkeer en Waterstaat, waarbij figuren uit de C.H.U. en V.V.D. zijn betrokken. De kabinetsformateur wacht nog op een definitieve beslissing van prof. mr. C. W. L. van der Grinten (K.V.P.) voor de portefeuille van Justitie. Aan het eind van de middag heeft de formateur nog een gesprek gehad met drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris voor P.B.O. en Bezitsvorming. Het zou de bedoeling zijn dat prof. De Quay zelf Bezitsvorming onder zijn hoede neemt. Gisteravond sprak de formateur nog met minister mej. dr. Klompé. TEZPOER (Reuter) De Dalai Lama heeft zaterdag een verklaring uitgegeven, waarin hij met nadruk zegt uit vrije wil naar India gekomen te zijn en niet onder dwang (Volgens de officiële communisti sche versie is hij door de Tibetaanse re bellen ontvoerd). De Dalai Lama beschuldigde de Chine zen van inmenging in de Tibetaanse aan gelegenheden, ondanks de overeenkomst van 1951 die bepaalde, dat Tibet volledig autonomie zou genieten. Hij betuigde zijn dank aan premier Nehroe en de regering van India voor het verlenen van asiel. Voorts deelde de Dalai Lama mede, dat hij nog over zijn toekomstplannen moet nadenken. Hij zal nadere bijzonderheden bekendmaken zodra hij gelegenheid heeft gehad om uit te rusten en over de recen te gebeurtenissen na te denken. De verklaring is door een woordvoerder van de Dalai Lama naar Tezpoer ge bracht en daar aan de pers uitgereikt. De woordvoerder was naar Tezpoer doorge reisd, nadat de Dalai Lama en zijn gezel schap aan de grens van Assam waren aan gekomen. Zij werden daar in het leger kamp Foothills, niet meer dan een ver zameling bamboehutten, verwelkomd door een der ministers van Assam, Tripathi, die aan de Dalai Lama naar Tibetaans ge bruik een witte doek overhandigde. De Dalai Lama, gekleed in een kastanje bruin gewaad, glimlachte tegen de vele fotografen en cineasten, die naar het plaats je waren gekomen om van zijn komst ge tuige te zijn. Vriendelijk poseerde hij voor de fotografen. Op hun „Dank u" antwoord de hij glimlachend in het Engels „Plea sure". In het gevolg van de Dalai Lama bevinden zich zijn moeder, twee van zijn broers en twee zusters. Na het ontbijt en een korte rust in het kamp Foothills ver trok het gezelschap naar Tezpoer dat 75 km. verder het binnenland in ligt. TEZPUR (UPI) De Dalai Lama is van morgen onder het enthousiaste gejuich van duizenden Boeddhisten in Tezpur aange komen. Terwijl de hoogste geestelijke en we reldlijke leider der Tibetanen, de Dalai Lama, India binnentrekt, wordt zijn tegenvoeter, de Pantsjen Lama, verwelkomd op het grote Chinese volkscongres in Peking. Rechts van hem ziet men de Chinese premier Tsjoe En Lai. Wanneer iemand van de Koningin op dracht krijgt een kabinet te formeren en hij daartoe een poging onderneemt, luidt altijd de formulering dat hij de opdracht „in beraad" heeft genomen. Pas wanneer hij is geslaagd, gaat hij naar de Koningin om mee te delen dat hij de opdracht aan vaardt. Wanneer prof. De Quay is geslaagd, zal het echter langer duren dan bij vorige kabinetsformaties voordat hij naar de Koningin gaat. Want vorige keren was er een kant en klaar regeringsprogram, waar mee een aantal partijen zich had verenigd, Maar ditmaal moet het kabinet het uitge werkte regeringsprogram nog opstellen, omdat prof. De Quay alleen algemene be leidslijnen op papier had gezet zonder uit werking in details. Op de verschillende departementen moe ten nu met de nieuwe ministers de diverse punten voor het regeringsprogram worden uitgewerkt. Pas wanneer het nieuwe kabi net voor het eerst bijeenkomt (de consti tutionele vergadering) wordt het regerings program in zijn geheel vastgesteld, waar voor het kabinet de verantwoordelijkheid op zich neemt. In theorie kunnen de ministers zich dan alsnog losmaken van het kabinet en be danken. Prof. De Quay kan dus met zeker heid pas naar de Koningin gaan wanneer alle ministers het gehele regeringsprogram hebben aanvaard. Hoewel er deze week reeds hard aan de opstelling van het gedetailleerde regerings program is gewerkt, zijn er al met al nog wel enkele dagen mee gemoeid. Het kan wel donderdag worden, vóór de nieuwe ministers worden benoemd en beëdigd. Voor de Eerste Kamer zou dat goed uit- Algemeen wordt in Washington aan genomen dat Christian A. Herter mi nister van Buitenlandse Zaken zal worden. James Hagerty, Eisenhowers officiële woordvoerder, ontweek gis teren het antwoord op vele vragen over Dulles' opvolging, maar het ging hemeen enkele maal niet gemakkelijk af. Ook werd het medisch onderzoek ter sprake gebracht dat Herter woens dag heeft ondergaan, vermoedelijk om vast te stellen of hij lichamelijk be stand is tegen de spanning van het ministerschap. Hagerty omzeilde ook in dit geval het antwoord. De leider van de Republikeinen in de Senaat, Everett Dirksen, heeft verklaard dat hij de verzekering heeft ontvangen dat Herter benoemd zal worden. Se nator Dirksen zei het zeer waarschijn lijk te achten dat de officiële bekend making vandaag zal worden vrij gegeven. komen. Zij behandelt dinsdag en woensdag de begrotingen van Sociale Zaken en van Defensie en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, stelt er prijs op dat dit nog gebeurt met de demissionaire ministers. Advertentie Reeds leverbaar vanaf fé475,- Dr. D Bakkerlaan 1216. Bloemendaal Telefoon 57.500 - 57.501

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1