VELPON Colovioifl Panda en de Gouden si '6 FAI faI rj m 2°rzi2' m22 lil23 24 In sociale gezindheid zal nieuw bewind niet tekortschieten Wereldnieuws J Een koud weekeinde II toffees moeten van van Nlelle zijn! ZATERDAG 18 APRIL 1959 2 15 JdJf (LmiT APRIL ÈmmjH AP""' mk itél ÊnÉJ Af>""' E^m AF"L TECHNISCHE GOEDEREN Architecten discussiëren over beurs van Berlage Vier doden in het verkeer Lijm en plak alles met beroemd om zijn vasthoudendheid Dividendvoorstellen FEESTDAG Restaurant „TER BURG" De Beneluxhandel in februari Nationale Handelsbank onder beheer Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Schilderscommissie Prins Bernhard sprak over materialisme Duyvis Fabrieken krijgt predikaat Koninklijke Westduitse marine laat 15 onderzeebootjes bouwen Kustvaarder „Marjan" lek Machinekamer onder water PROF. OUD IN VLISSINGEN Vliegtuigen zoeken naar capsule in poolgebied WOENSDAG Advertentie woensdag 15 t/m vrijdag 24 aprii - Terrein Croeselaan INDUSTRIE: Algemene machinebouw, w.o. machine?, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, vr.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrichters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties.. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en drooginrichtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstotfen en half fabrikaten. Machines, gereedschappen en apparaten voor de metaal- en de houtindustrie. Handelsinformaties en voorlichtingsdiensten. SCHEEPSBOUW: Cascobouw: Ijzer, staal, non-ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigatieappiiratuur: Stuurmachlnes, nautische Instrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbeveiligingsmateriaal, reddingsmateriaal, enz. Daad AP RIL n 7 gerei: Dekwerktulgen. Heren, kaapstanders, e.d., laadbomen. Technische voorzieningenHulpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinrichtingen. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen. Groot keukeninstallaties en -machines. Onderhoud: Verven, lakken, vernissen, e.a, conserverings- en corrosiewerende middelen. Handelsinformaties en voorucn- tingsdienstenDiversen. „Als men de beurs van Berlage zou af breken, zou men in cultureel opzicht pre cies hetzelfde doen als wanneer men de Nachtwacht van Rembrandt naar Amerika zou verkopen". Deze uitspraak is gisteravond in Nij megen gedaan tijdens een discussie-bijeen komst van de kring Nijmegen-Tiel van de Bond van Nederlandse Architecten. Hij kwam uit de mond van de Utrechtse archi tect ir. H. G. J. Schelling, die een pleidooi hield voor het behoud van Berlagë's beurs, die onderwerp van de bijeenkomst was. Naar de mening van ir. Schelling zou af braak schending van de Nederlandse kunst betekenen. Het gebouw moet zijns inziens behouden blijven niet als monument doch als specimen van Nederlandse merkwaar dige architectonische kunst. Op een ander standpunt stelde zich de Amsterdamse architect C Nielsen. Deze had weliswaar bewondering voor het ge bouw, doch meende dat het niet tot elke prijs behouden dient te worden, echter, het opofferen van de beurs zou alleen mogen gebeuren als er een architectonisch equiva lent voor in de plaats komt en als afbraak een wezenlijke bijdrage betekent tot de stedebouwkundige sanering. Aan de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen is de 9-jarige R. Hagestein uit Schiedam met zijn rijwiel onder een tankauto geraakt en op slag gedood. Zijn 8-jarige vriendje, dat achterop zat, kon zich nog tijdig in veiligheid brengen door van de fiets te springen. De Delft is het vierde dodelijke ver keersongeval in één week gebeurd. De 53- jarige heer W. Aarssen uit de Oranje Plantage kwam met zijn fiets uit zijn wo ning. Toen hij van het trottoir stapte en wilde wegrijden, werd hij aangereden door een motorrijder. De heer Aarssen werd naar het gasthuis gebracht, waar hij spoe dig na aankomst overleed. Op de hoek van de Deventerweg en de Industrieweg te Zutphen is een wielrijd- ster, de 69-jarige mevrouw Nakken uit Zutphen, bij het linksafslaan door een auto aangereden. Zij liep ernstige verwondingen op en overleed na aankomst in het zieken huis. De 22-jarige motorrijder H. Z'eevalk uit Enschede is op de Enschedestraat te Hen gelo tegen een voor hem stoppende bestel auto gereden. De motorijder viel. Hij werd ernstig gewond en overleed tijdens het transport naar het Koningin Julianazieken- huis te Hengelo. Advertentie In de vergadering van de raad van com missarissen van Phs. van Ommeren n.v. te Rotterdam is besloten aan de op vrijdag 29 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor t.e stellen over het boekjaar 1958 een dividend van vijftien percent in contanten uit te keren (v.j. 16 percent). De commissarissenvergadering van de n.v. Nederlandse Instrumentenfabriek No nius te Delft heeft besloten aan de op 6 mei te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1958 een dividend van 10 percent op de gewone aandelen uit te keren. Ook vorig jaar bedroeg het dividend 10 per cent. Advertentie Laat ttw er ook een zijn voor uw vrouw Reserveer uw tafel in 't gezellige BEVERWIJK Tel. 02510 - 3001 - Stationsplein Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer uit der de landen in februari 1959 1.695 miljoen (februari 1958: 1.691 miljoen), terwijl Benelux voor een waarde van 1.413 mil joen (februari 1958: 1.532 miljoen) naar derde landen uitvoerde. Ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1958 be tekent dit derhalve een toeneming van de invoer met 0,2 percent en een afneming van de uitvoer met 7 percent. De intra- Beneluxhandel gaf in februari 1959 het volgend beeld te zien: invoer in de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie (BLEU) uit Nederland f 158 miljoen (fe bruari 1958: 143 miljoen), invoer in Ne derland uit de BLEU f 214 miljoen (februa ri 1958: 188 miljoen). De toeneming van de intra-Beneluxhandel in februari 1959 dezelfde periode in 1958 bedroeg dus van noord naar zuid 10 percent. Van zuid naar noord bedroeg de toeneming 14 percent. De directie der Nationale Handelsbank n.v. te Amsterdam bericht dat, krachtens een besluit van 3 april 1959 van de Indo nesische minister van Financiën, het cen traal toezichthoudend lichaam voor de Ne derlandse banken in Indonesië bevolen heeft het beheer van het gehele bedrijf der bank in Indonesië op 20 april 1959 aan dat lichaam over te geven. De directie dezer bank voegt hieraan toe dat, als gevolg van dit bevel, met ingang van 20 april 1959 het beheer over de kan toren in Indonesië niet meer door of na mens haar gevoerd wordt en dat de ven nootschap voor dat beheer alle aanspra kelijkheid en verantwoordelijkheid af wijst. Ten aanzien van de financiële positie van het bedrijf in Indonesië per 20 april 1959 merkt de directie op dat tegenover alle krediteuren-saldi der bank in Indone sië op die datum liquiditeiten van de eer ste orde ruimschoots aanwezig zijn. Koersen gouden munten H. Drijfhout eri Zoon's Edelmetaalbedrijven n.v. verstrekt de volgende informatiekoersen van gouden munten: tientjes 28,2529,25 (onv.l, ponden 32.00—37,00 33,0037.50), Napoleons 28,00I 29.50 l 28,2529.75). Vreneli t 27,75- 29.75 f 28,00— 29,50) en 20 Belg. frs. 27,75— '29.75 28,00— 29,50). De goud- en zilvernote ringen zijn onveranderd gebleven. In Haarlem is een plaatselijke commis sie voor het schildersbedrijf geïnstalleerd. Deze commissie stelt zich tot taak het be vorderen van een goede verstandhouding tussen werkgevers en werknemers, het bevorderen van de juiste naleving en doorvoering van de C.A.O., alsmede toe passing en uitvoering voor de sociale en economische gezondheid van het schilders bedrijf. Als voorzitter fungeert de heer C. Rees. Het secretariaat is in handen van de heer A. H. Wesseling, Elzenplein 55, Haarlem. DALLAS, TEXAS (UPI) Prins Bern hard heeft vrijdag verklaard, dat de mens heid bedreigd wordt door een zonder weer ga zijnde aanval van de immense bewe ging, „geworteld in historisch materialis me", welke gestalte gaf aan het commu nisme. De pi-ins sprak aan een diner van de „Wereldconferentie over godsdienst en vrijheid," welke civiele en geestelijke lei ders uit de gehele wereld heeft aangetrok ken. De speech van de Prins was getiteld „de aanval van het materialisme op de mens." „Het heeft ons veel tijd gekost te beslissen, dat we op deze basis dienden samen te komen en ons uit alle delen van de wereld dienden te verzamelen voor dat verheven doel. „Wij geloven, dat wij, door hier samen te komen, reageren in de geest van Hem, Wie wij ons bestaan danken en dat wij Zijn wil gehoorzamen. Wij zijn ook samen gekomen, omdat wij overal in de wereld bedreigd worden door de gevaren van een aanval, die zonder weerga is. Nooit eerder was er zulk een schaamtelo ze, zich tot de gehele wereld uitstrekken de, methodische en totalitaire woeste aan val op het wezen en het bestaan van de mens, op zijn mogelijkheden van ontwik keling, op zijn waardigheid en vrijheid, als dij welke we in de jongste decennia beleefd hebben," aldus de Prins. De Prins zeide dat in scherp contrast met de toenemende tendens de handen in een te slaan om samen te gaan, „wij ons voor het harde feit gesteld zien, dat ijze ren gordijnen zijn neergelaten in Europa en in Azië, met als consequentie dat de wereld thans verdeeld is in twee afzonder lijke compartimenten, zo waterdicht, dat enigerlei doeltreffende communicatie tus sen beide vrijwel onmogelijk is. „Boven de ontelbare mogelijkheden en beloften voor de toekomst, hangt de drei ging van de immense beweging, geworteld in historisch materialisme, welke gestal te gaf aan het communisme, Aan de n.v. Oliefabrieken T. Duyvis Jz. te Koog aan de Zaan is het predicaat Koninklijke verleend. In verband hiermede bestaat het voornemen de naam der ven nootschap te wijzigen in Koninklijke Duy vis Fabrieken n.v. Advertentie BONN (Reuter) De Westduitse ma rine heeft opdracht gegeven voor de bouw van twaalf onderzeeboten van 350 ton op een werf in Kiel. (Westduitse onderzee boten mogen volgens gesloten verdragen niet meer dan 350 ton meten). Bovendien zijn fondsen toegewezen voor de bouw van drie kleine onderzeeboten van onge veer 100 ton voor experimentele doel einden. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Defensie heeft pers berichten tegengesproken waarin melding werd gemaakt van plannen voor de bouw van twintig tot dertig onderzeeboten. De te bouwen onderzeeboten zullen niet worden uitgerust met raketten of geleide projectielen. Het 298 ton metende Nederlandse kust vaartuig „Marjan" is in de afgelopen nacht hij St. Ives (Cornwall) in moeilijk heden geraakt. Het schip kreeg een lek, waardoor de machinekamer vol water liep. Het Britse fregat „Leopard" slaagde erin kort voor het licht werd een lijn over te brengen en de „Marjan"' op sleeptouw te nemen. Het slepen werd later overge nomen door de Britse sleepboot „English man". De zeven bemanningsleden van de „Marjan" zijn aan boord gebleven. Het schip maakt zware slagzij en het achter schip ligt diep in het water. De sleep vor dert met een snelheid van drie knopen in de richting van Falmouth. „Wie met ons in zee gaat, gaat niet scheep met een gezelschap reactionairen, dat van iedere sociale gezindheid gespeend is. Maar tegelijkertijd is het zo, dat so ciale politiek allerminst hetzelfde is als socialistische politiek. Het kenmerk van de socialistische politiek is de overschat ting van de overheidsinvloed". Dit zei prof. Oud gisteravond in zijn rede ter ope ning van de algemene vergadering van de V.V.D. te Vlissingen. „Het socialisme," zo vervolgde prof. Oud, „kan zich niet openstellen voor de gedachte, of de din gen wellicht ook iets beter zouden kunnen gaan als de overheid zich hier en daar eens wat ging terugtrekken en wat meer zou overlaten aan de werking der maat schappelijke krachten. Uit deze tegenstel ling tussen de socialistische en de nict-so- cialistische zienswijze zijn de moeilijkhe den voortgevloeid, die in ons land de par tij-verhoudingen geleidelijk meer en meer zijn gaan beheersen". Het was volgens prof. Oud op zich zelf zeker verklaarbaar, dat onder de na-oor- logse verhoudingen naar samenwerking met de P.v.d.A. werd gestreefd. De be zwaren daartegen traden in het begin niet zo duidelijk aan de dag toen temidden van de chaos, die na de bezetting was over gebleven, een sterk overheidsingrijpen on vermijdelijk was. Maar naarmate tot meer normale toestanden kon worden te ruggekeerd, werden de bezwaren groter. Het werd hoe langer hoe moeilijker de brede basis te handhaven. Kabinetten, op deze grondslag gevormd, raakten lang zaam maar zeker uitgeregeerd. Dit is in zijn wezen de diepste ondergrond van de breuk van 11 december. Daaruit was naar de mening van prof. Oud maar één conclusie te trekken: dat onze politiek behoefte had aan een geheel nieuwe aanpak. Hij achtte het de plicht dit in de verkiezingsstrijd onomwonden uit te spreken. Van samenwerking van de V.V.D. met de P.v.d.A. zou geen sprake kunnen zijn. De kiezers moesten over dit brandende punt bij de verkiezingen een uitspraak kunnen doen. De kabinetsformatie Over de gang van zaken bij de kabinets formatie wilde prof. Oud voorzichtigheid in acht nemen Hij verklaarde nogmaals, bindende afspraken tussen kabinet en Ka merfracties in strijd te achten met de po- „sjtiq van,;zelfstandigheid, die regering en 'volksvertegenwoordiging tegenover el kander hebben in te nemen Dit betekent niet, dat ieder overleg tussen de forma teur en d.e fractievoorzitters volstrekt moet zijn uitgesloten» Dergelijk overleg is zelfs onmisbaar. Hoe zou de formateur anders inzicht kunnen krijgen of er voor hem re delijk uitzicht bestaat, dat het door hem te vormen kabinet in de Kamer op vol doende steun zou kunnen rekenen? Maar het moet zijn formatie na en niet in over leg. Het opstellen van het regeringspro gram moet de zaak blijven van het kabinet. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse luchtmacht heeft vrijdag beves tigd, dat er in het gebied van Spitsbergen nasporingen worden gedaan om de re tourcabine van de „Discoverer II", terug te vinden. De Noorse regering had toe stemming gegeven, hiervoor van een Noor se luchtbasis in het noordpoolgebied ge bruik te maken. Arl rprtPnf DUURZAME PLASTIC TEGELS VOOR DECORATIEVE VLOEREN EEN KLEURRIJK PRODUKT VAN LINOLEUM KROMMENIE 9. De directeur bracht Panda en Joris naar een deel van zijn Museum, dat aan wilde volkeren was gewijd. „Aan de ge bruiksvoorwerpen van een stam leert men de aard van dat volk kennen", sprak hij lerend. „Welke indruk krijgt ge nu, als ge in deze afdeling kijkt?" Panda en Joris keken rond met een lichte huivering. Overal hingen wapens, die er bijzonder wreed en gevaarlijk uitzagen. „Een oor logszuchtig volk", merkte Panda op. „Zeer juist", zei de directeur. „Deze wapens zijn afkomstig uit het Zimazonegebied en daar wonen de meest woeste stammen van de wereld". „Dat neem ik dadelijk aan", zei Joris, beklemd naar de wapens kijkend. „Juist", vervolgde de directeur. „En van al die woeste stammen, is de Kukluukstam de meest woeste. En in die stam is het opperhoofd Ammezole woester, dan al zijn woeste stamgenoten bij elkaar". „Dat wordt haast onvoorstelbaar woest", mom pelde Joris. „Juist", zei de directeur. „Hij heeft een bijzondere haat tegen vreemde lingen, maar het meest haat hij vreemde lingen, die door dit museum zijn gezonden, want het was een expeditie van dit mu seum, die hem de gouden strijdbijl af handig maakte, die ge hier aan de muur ziet hangen". „Dan zal ik, als lid van dit museum, maar ver uit zijn buurt blijven", mompelde Joris bij zichzelf. Maar hij ver bleekte, toen de directeur hernam: „Wel nu, mijn eerste opdracht aan u is deze: Ga naar dat opperhoofd en schudt hem de handl" Tot mijn voldoening, aldus prof. Oud, is dit ook de zienswijze van prof. De Quay gebleken. Hij heeft, nadat hij een inlei dend gesprek met elk der vijf fractielei ders had gevoerd, beleidslijnen opgesteld en aan deze leiders gevraagd of deze be leidslijnen in algemene zin op hun instem ming konden aanspraak maken. Alleen mr. Burger heeft tegen deze methode be zwaar gemaakt. Hij verlangde terugkeer tot het systeem der bindende afspraken. De formateur heeft aan dit verlangen niet willen voldoen en daarmee was de P.v.d.A. van de formatie uitgeschakeld. Het blijft met de P.v.d.A. een merk waardige geschiedenis, zei prof. Oud. Wil lens en wetens heeft men op 11 december de samenwerking met de confessionele partijen verbroken. Thans beklaagt men zich erover, dat die partijen onvoldoende bereidheid tonen om door onderhandelin gen de breuk te herstellen. De V.V.D. schuwt de verantwoordelijkheid niet. Ze wenst alleen, dat in redelijke mate reke ning zal worden gehouden me' de wen sen, die zij ten aanzien van het regerings beleid in haar verkiezingsmanifest heeft neergelegd. Zij wenst ook, dat in het te vormen kabinet de liberale invloed in re delijke overeenstemming zal zijn met de positie, die zij thans in de Kamer inneemt. Maar zij moet; daarbij zeker niet met milli meters gaan werken. Binding, maar niet gebonden Verantwoordelijk voor het optreden van het kabinet en voor zijn program zullen zijn de gezamenlijke ministers. Maken li beralen er deel van uit, dan zullen zij dus verantwoordelijk zijn voor de aanneming van hun portefeuille. De gedachte, dat een lid van de V.V.D. toestemming nodig zou hebben van enigerlei partij-instantie om een ministerschap te aanvaarden is ons te enen male vreemd, aldus prof. Oud. Wil iemand onzer alvorens te beslissen het oordeel inwinnen van zijn geestver wanten in het parlement, dan zal dit op prijs worden gesteld, doch de beslissing daaromtrent is aan hem. Daarentegen is het de verantwoordelijkheid van onze Ka merfracties te beslissen of zij aan het ka binet al dan niet hun vertrouwen menen te kunnen geven. Het is echter de meest natuurlijke zaak van de wereld, dat dit vertrouwen te gemakkelijker zal worden geschonken, naar mate er een hechtere persoonlijke band is tussen de ministers en de leden dor fracties, die hun geestver want zijn. Uit de overweging, dat het be staan van zo'n band voor de samenwer king tussen Kamer en regering van het grootste belang is, is het parlementaire stelsel gegroeid. Het is deze vertrouwens band, die honderdmaal hechter is dan de band der bindende afspraak. Het was de vurige wens van prof. Oud, dat zo'n band van vertrouwen tussen het te vormen ka binet en de fracties, waarop het zal hopen te kunnen steunen, zal worden gelegd. „Als de poging van prof. De Quay slaagt, zullen in onze politiek nieuwe we gen kunnen worden bewandeld. Ik acht dit van zo uitnemend belang," zo besloot prof. Oud, „dat wij onze uiterste best zullen moeten doen om de nieuwe samenwer king, als hij komt, tot een succes te ma ken. Vooral ook, omdat ik overtuigd ben, dat dan in de praktijk zal blijken, dat er voor vrees, dat het nieuwe bewind in so ciale gezindheid te kort zal schieten, geen grond bestaat". Advertentie Toeneming. Het aantal kankergevallen en het sterftecijfer tengevolge daarvan in Oostenrijk is, ondanks een zekere terug gang in enkele leeftijdsgroepen in, de loop van de laatste 25 jaar met ze ventig percent toegenomen. Kroonjuweel, 's Werelds op een na groot ste diamant, de „Aschberg diamant" is voor 139.100 Zweedse kronen (ongeveer 105.000 gulden) voor een onbekende Zweedse koper gekocht tijdens de vei ling van kunstvoorwerpen in Stock holm. De champagnekleurige diamant is slechts 6,38 karaat lichter den de „Koh-i-Noor" en de prijs was vastge steld op 200.000 Zweedse kronen. De steen behoorde tot de Tsjaristische kroonjuwelen. Mogelijkheden. Het Russische persbureau Tass, meldt dat de hond waaraan Rus sische geleerden drie weken geleden een kop van een jong hondje hebben ge hecht, nog steeds in leven is. De aan gehechte kop zit aan de hals. Het tweekoppige dier kan de oren van het kleine kopje spitsen. Ook likt het water op met de tong van het aangehechte kopje. Dit, en andere experimenten van deze aard, tonen aan welke grote moge lijkheden er bestaan voor operaties bij kanker, aldus Tass. Transistorbrein. Een groep Zweedse des kundigen heeft een elektronisch brein van een geheel nieuw type geconstrueerd waarbij geen elektronische buizen doch alleen transistors worden gebruikt. Hierdoor is de afmeting van het appa raat aanzienlijk ingekrompen en de prijs lager geworden. Spionnen. Volgens de Zuidkoreaanse in lichtingendienst zijn sinds 1953 toen de wapenstilstand werd gesloten in totaal 1443 Noordkoreaanse spionnen ge arresteerd. Tientallen anderen werden doodgeschoten wanneer zij trachtten de bestandslijn te overschrijden of via de zeeroute het land binnen te komen. De Zuidkoreaanse autoriteiten schatten dat de gearresteerde spionnen slechts zes tig percent uitmaken van het totaal aan tal door Noord-Korea naar Zuid-Korea gezonden spionnen. Eindelijk. Te Kirchberg heeft de West duitse politie Franz Johann Hofmann, een voormalig kapitein van de S.S. en commandant van het concentratiekamp Dautmergen bij Balingen in Zuid-Würt- temberg, gearresteerd. Hofmann is veertien jaar voortvluchtig geweest Er was-tegen hem een arrestatiebevel uit gevaardigd, op verdenking van moord op gevangenen van het kamp Dautmer gen en van Auschwitz. Examen onder hypnose. Een lid van de Labourfractie in het Lagerhuis zal de Britse minister van Verkeer vragen stellen over mensen die onder hypnose rij-examen doen. Hij zal dit doen naar aanleiding van het geval van een 25-jari- ge vrouw die haar rijbewijs haalde na dat zij een hypnotiseur had bezocht. De hypnotiseur verklaarde dat hij de vrouw Priddoe alleen zelfvertrouwen had ge geven, omdat zij aan examenvrees leed. Hij voegde hieraan toe, dat hij al ver scheidene mensen had geholpen en nu instructies op een grammofoonplaat had laten vastleggen voor hen, die hem niet persoonlijk konden bezoeken. Proefalarm. In de Verenigde Staten is vrij dag oen grootscheepse oefening in het beschermen van de bevolking tegen aanvallen met kernwapens gehouden. Wall Street, het financiële centrum, staakte zijn activiteit twintig minuten lang. Vierduizend radio- en televisie zenders zijn een half uur uit de lucht geweest. Twaalfhonderd noodzenders begonnen waarschuwingsuitzendingen op twee golflengten. In honderden plaatsen loeiden de sirenes. Enige con sternatie ontstond te Madison in Wiscon sin, waar enkele uren voordat daar een schijn-atoombom zou neerkomen, de elektriciteit uitviel tengevolge van een storing. Sov-quiz. Radio-Moskou gaat tussen 3 en 10 mei een quiz-programma voor Brit ten uitzenden, waarbij men een tien daags verblijf in de Sovjet-Unie kan winnen. De vragen gaan over het Rus sische zeven-jarenplan. Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied, afkomstig uit Ca nada, heeft zich de afgelopen dagen ver plaatst naar het zeegebied ten oosten van Groenland. Hierdoor kwam over Scandi navië en het aangrenzende zeegebied een noordelijke stroming tot stand, waarmee koude lucht werd aangevoerd. Deze lucht zal ook ons land bereiken, zodat de tem peratuurdaling zich verder zal voor! zet ten De komende nacht zal er ten gevolge van de wind nog nergens nachtvorst op treden, maar daarna nemen de nacht vorstkansen toe. Regen is niet waarschijn lijk. WEERRAPPORTEN Zondag 19 april Zon op 5.37 uur, onder 19.43 uur. Maan op 15.04 uur, onder 3.45 uur. Maandag 20 april Zon op 5.35 uur, onder 19.44 uur. Maan op 16.21 uur, onder 4.13 uur. Maanstanden 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 18 april Hoog water 11.27 en uur. Laag water 6.24 en 19.^7 uur. Zondag 19 april Hoog water 0.13 en 12.46 uur. Laag water 7.51 en 20.47 uur. Maandag 20 april Hoog water 1.18 en 13.42 uur. Laag water 9.03 en 21.45 uur. Het hooe en laag water te Zandvoort ls 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen nul ten- en binnenland beden- 2 3d morgen 7 UUT. Neerslag) r K laatste SM uur t 'I 1 Den Helder geheel bew. n 8 0 Ypcnburg geheel bew. n 8 0 Vlissingen mist nnw 8 0 Eelde zwaar bew. n 9 0 Twente onbewolkt n 8 0 De Bilt half bew. nnw 9 0 Eindhoven onbewolkt nnw 9 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. nw 9 0,1 Helsinki geheel bew. w 7 0 Stockholm geheel bew. no 5 0 Oslo geheel bew. nno 6 0 Kopenhagen licht bew. n 7 0 Aberdeen zwaar bew. nnw 4 2 Londen geheel bew. no 8 0 Amsterdam mist nnw 8 0 Brussel licht bew. nnw 9 3 Luxemburg geheel bew. nw 8 0,6 Parijs motregen nw 10 1 Bordeaux motregen w 10 14 Grenoble zwaar bew. nw 10 3 Nice zwaar bevy. n 10 2 Berlijn zwaar bew. ono 13 0 Frankfort mist zw 10 0 München motregen wzw 8 0,3 Zürich geheel bew. wzw 9 44 Genève geheel bew. windst. 8 0 Locarno zwaar bew. windst. 9 0 Wenen regen nnw 12 0,1 Innsbruck régen windst. 8 3 Rome regen zzw 11 0,7 Ajaccio onbewolkt ono 8 22 Algiers zwaar bew. w 12 9

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2