In correctiegebieden verdwenen de scherpste tegenstellingen AMSTLEVEN 5aat~ta%ia Westduitse bondsraad wijst wet op kolenverdeling af Puzzel no. 22 raatótoel '"Hoe is het ontstaan?"h de fraaiste kleurspoeling doet u zelf NA TIEN JAREN Keuze Nederlands-Duits is voor bevolking moeilijk Natuurbescherming Grote belangstelling voor puzzeltocht JSamês7tr,e,huid7 BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING Verzending zeepost Nederland bij aan te wijzen importeurs De „Henry Denny" thans in veilige haven de K.N.A.C. helpt zondag bollenkijkers Dit woord: PAF ZATERDAG 18 APRIL 1959 1 (Speciale berichtgeving) TOEN BIJNA VIER JAAR na de ineenstorting van het Derde Rijk op verschillende plaatsen langs de Nederlands-Duitse grens de grenspalen verplaatst werden, is dit door de bewoners van deze correctiegebieden met lede ogen aangezien. Echter het was de consequentie van een verloren oorlog, die men had te aanvaarden. Thans, tien jaar na het aanbrengen van deze voorlopige correcties, welke op 23 april 1949 een feit werden en het Nederlandse grondgebied met ongeveer 10.000 ha verrijkten, ligt de situatie wel enigszins anders. De scherpe kantjes zijn wat afgesleten, de Duitse bewoners hebben zich in hun lot geschikt en zijn er zelfs door een verhoogde mate van welvaart rijkelijk in getroost. Ook wat de verhouding tussen de Duitsers en Nederlanders betreft is er sinds de oorlogsjaren veel veranderd, waardoor de scherpe tegenstellingen zijn weggenomen. Men aanvaardt dan ook met een zekere blijmoedig heid de toestand, zoals die nu is. Het zou te ver gaan te beweren dat de Duitsers in deze gebieden nu ineens volbloed Nederlanders zijn geworden, het zou een misken ning zijn van de Duitse volksaard en wellicht een gevaarlijke misrekening. Maar er is een aantal factoren, die het gemakkelijk maken de bestaande toestand zonder moeite nog een tijdje te continueren en die de keuze tussen terugkeren of blijven zelfs wat kunnen bemoeilijken, gesteld dat men voor die keus geplaatst zou worden. In de onder leiding van ir. A. Stoffels gehouden vergadering van de Natuurbe schermingscommissie Zuid-Kennemerland zijn de plannen tot het houden van een puzzeltocht en van een tentoonstelling in de Vleeshal goedgekeurd. De heer M. Deutekom heeft als voorzitter van de commissie die de puzzeltocht voorbereidt medegedeeld, dat flinke belangstelling verwacht wordt. Van vele hoofden van scholen uit Haarlem, Zandvoort, Heem stede en Bloemendaal heeft hij berichten ontvangen, dat op medewerking kan wor den gerekend. Er zullen vier tochten wor den uitgeschreven en wel in elke gemeen te één. Omstreeks 10 juni zullen de prijzen in Haarlem worden uitgereikt. Volgens de heer J. A. Dorresteijn, voor zitter vande commissie die de tentoon stelling in de Vleeshal voorbereidt, is de medewerking van vele zijden groot. Ir. Roderkerk zal een uitgebreid duindio rama samenstellen, jeugdorganisaties zul len zorgen voor een stand betrekking heb bend op het strand en het leven van in secten, de heer Stoffels heeft de super visie van de stand betreffende het bos en de heer Dorresteijn van het plantsoen. Het gemeentebestuur van Emmen heeft een néftuurbeschermingsstand beschikbaar gesteld en de boekhandel zal een stand verzorgen. De tentoonstelling wordt ge houden van 6 tot en met 14 juni. De vergadering keurde de jaarverslagen van de secretaris, de heer J. W. van Hezel en van de penningmeester, de heer J. A. Dorresteijn, goed en de periodiek aftre dende bestuursleden, de heren Dorresteijn, Meijer en H. Walet, werden opnieuw ge kozen. Advertentie - öabyderm-zeep Overigens, evenmin als het zeker is dat het drostambt Elten bij Nederland blijft, staat de terugkeer naar de „Heimat" vast. Immers, deze gehele kwestie is een onderdeel van de onderhandelingen met Duitsland over een „generalbereinigung" waarbij behalve de teruggave van de cor rectiegebieden, de Rijnvaart, de Dollart- kwestie, het vraagstuk van de tractaat- landerijen, de oorlogsschadevergoeding en de doortrekking van rijksweg 12 aan de orde zijn. Al deze vraagstukken zullen bij de' onderhandelingen, tot een oplossing dienen te worden gebracht, waarbij het gat om „alles of niets". Opbloei Intussen heeft Elten in de afgelopen tien jaar een kennelijke opbloei onder gaan, waarvan alle lagen der bevolking hebben geprofiteerd. Toen het gebied on der Nederlands bestuur kwam, waren er voor onze begrippen tal van werklozen. Thans is werkloosheid er onbekend. Miljoenen zijn er in de afgelopen periode geïnvesteerd: een miljoen en zeven ton in de woningbouw, ruim vier ton in de restau ratie van de beide kerken (de Abdijkerk in Hoog-Elten en de kerk in Laag-Elten) en bovendien ruim zeven ton in de aanleg van wegen en straten. Bij de overname werd het Nederlandse bestuur in Elten ge confronteerd met een schreeuwende wo ningnood, welke ook een der oorzaken is geweest, dat het bevolkingstal zo laag is ge bleven: tien jaar geleden bedroeg dit 3235, thans bedraagt het aantal inwoners 3375, een zeer geringe groei dus, die behalve aan het betrekkelijk lage geboortecijfer moet worden toegeschreven aan het gebrek aan woonruimte, waardoor vestigingen, welke men had kunnen aantrekken, uitbleven. Het woningenaantal, dat in 1949 onge veer 600 bedroeg, is thans gestegen tot ruim 750. Er werd dus 25 percent bijge bouwd: 113 woningwetwoningen door het drostambt en circa vijftig woningen in de particuliere sector. De woningwetbouw wordt thans minder, terwijl de particulie re bouw toeneemt. Het is in de eerste plaats de nieuwbouw, die maakt dat Elten thans een tamelijk welvarende aanblik biedt ver geleken bij de toestand van verregaande verwaarlozing en oorlogsvernielingen, wel ke men tien jaar geleden aantrof. De Nederlandse bouwtrant blijkt er wel in trek te zijn. Men woont prettig in de Nederlandse huizen en zelfs particulieren I WIL Waar een wil is, is niet a 11 ij d een weg, zoals moge blijken uit de me dedeling (uit Japan) in het Alge meen Handelsblad: „Ook werden veel bruidstoiletten verkocht aan verloofde meisjes die tegelijkertijd met de kroonprins in het huwelijk willen treden". Die verlovingen zijn dan zeker wel allemaal afgesprongen. WENK Het Parool deelde (en dat nog wel op de voorpagina) mede, dat elders in dat blad „een aantal behartenswaardige op merkingen uit de mond van Eli Asser" te lezen waren. Een behartigens waardige wenk aan de Parool-redac tie: Nederlands leren! SCHEMER In D e S t e m (Breda) adverteert de |j Meubelzaak Van Tichelt: „U kunt steeds zonder enige ver- lichting onze enorme collectie ko- j| men bewonderen". Als ik meubels koop, wil ik graag |j zien wat ■ik koop, Van Tichelt. STAREN Met wat staarde Sluyvesant? De ToeristenKampioen geeft het antwoord: 11 „Wel staat Peter Stuyvesant met §j zijn houten been (op de Battery) naar Staten Island te staren". LASTIG In Deventer Dagblad wordt i§ te koop aangeboden een modern he- renhuis te Apeldoorn „boven 3 slaapkamers en badka- mer, daarboven zolder, garage, schuur en mooi aangelegde tuin". Zo'n daktuin trekt mij wel aan, maar die garage lijkt me lastig. Talarius Advertentie s"MSTl£VtH „Wir wollen Deutsch bleiben" en „Elten bleibt Deu(tsch) zijn nu nog maar herinneringen aan de felle tegenstand van sommige N Duitsers voor de correctie een feit werd. Inder daad zijn de Eltenaren nog Duits ge bleven, maar zal dat in de toekomst niet veranderen? Met de volgende schepen kan post wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Alberto Dodero", 22 april; Australië: t.s. „Düsseldorf", 21 april; s.s. „Strathaird" 23 april. Brazilië: m.s. „Westland" 20 april. Canada: s.s. „Groote Beer" 25 april. Chili: via New York. Indo nesië: m.s. „Oranje" 20 april en m.s. „Su matra" 23 april. Ned. Antillen: m.s. „Arte- mis" 20 april. Suriname: m.s. „Oranjestad" 22 april. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: s.s. „Zuiderkruis" 22 april. Brits- Oost-Afrika: s.s. „Africa" 23 april. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten worden gegeven in de postkantoren. (Van onze correspondent in Bonn) De vertegenwoordiging van de West duitse deelstaten, de Bondsraad te Bonn, verwierp gisteren het wetsontwerp over de verdeling van het contingent kolen, dat vrij van invoerrechten uit landen buiten de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in de Bondsrepubliek mag worden ingevoerd. In de bondsraad zijn de zoge naamde kustlanden Hamburg, Bremen, Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein sterk vertegenwoordigd. Het is bekend dat zij menen dat de verdeling ten ongunste van de Noordduitse havens zou kunnen ge schieden. Het gaat hier om vijf miljoen ton steen kolen voor de rest van dit jaar. Uit de Verenigde Staten zullen daarbij 4,4 mil joen ton mogen worden ingevoerd, uit Po len 300.000 ton, uit Rusland 27.000 ton en uit Tsjecho-Slowakije 8.000 ton. Deze vijf miljoen ton vormen 34 percent van de in Advertentie Doe 't zélf - óók de 'crêmé behandeling - met de POLYCOLOR. Haarkuur. Vraag het. uw drogist of parfu merie., (1.95) POLYCOLOR Kleurshampoo helpt u met een. simpele tintgevende haarwassing (zónder ver ven) aan een nieuwe, modieuze haartint - of een coquette lok! Crème in een tube, eenvou diger kan het al niet. (En een enkel grijs haartje is tegelijk spoorloos verdwenen!) Tube 1.95 (keus uit 20 tinten) tintgevende haarwassing 't hoort bij uw make-up l LAHNEMANN LarenN.H.Postbus 18. Imp. van POLYCOLOR-K2r-Placentubex- Mouson-Margrec Astor- Blendax. 1956, 1957 en 1958 ingevoerde hoeveelheid per jaar. De ministers van Financiën der deelstaten hadden meegedeeld, dat zij te gen het wetsontwerp ter verdeling van het contingent van vijf miljoen ton geen be zwaar hadden, indien het verhoogd zou worden tot 5,5 a 6 miljoen ton. Maar de ministers van Economische Zaken der deelstaten menen, dat het contingent zal leiden tot moeilijke economische ver houdingen. Door deze gang van zaken, alsmede ten gevolge van het besluit van de economi sche commissie van de Bondsdag om het wetsontwerp voorlopig niet te behandelen, (het stond op de agenda van deze commis sie voor de vergadering van 22 april, maar is daarvan afgevoerd) zal er van een con- tingentenwet pas na Pinksteren sprake kunnen zijn. Voor Nederland is dit wets ontwerp van groot belang. Het regelt na melijk de verdeling van de vijf miljoen ton kolen onder de importeurs, die in de jaren 1956-1958 kolen uit landen buiten de E.G.K.S. in Duitsland invoerden en die voor dit jaar geldige contracten hebben. Rotterdam had bij de invoer van Ameri kaanse kolen steeds een bijzonder grote rol, maar een groot aantal contracten voor de import van Amerikaanse kolen, die in 1958 en vorige jaren via de Maashaven naar vooral zuid-Duitsland werden ge transporteerd, zijn inmiddels afgekocht door de Roermijnen, die daarmee Ham burg en Bremen bevoordelen ten nadele van Rotterdam. Deze afkoop-actie ten na dele van de Beneluxhavens, want ook Ant werpen lijdt er onder, beoogt ten eerste een begunstiging van de eigen Noordzee havens, vooral van Hamburg, en ten tweede een vergrote verkoop van Roerko len in plaats van Amerikaanse kolen aan zuid-Duitsland. De 499 ton metende Nederlandse kust vaarder „Henry Denny" dat drie dagen geleden in een zware storm ten zuiden van IJsland ernstige averij opliep, is vrijdag avond met zestien hongerige opvarenden aan boord in een haven van de Vestmann- eilanden aan de zuidkust van IJsland aan gekomen. Er waren ook twee vrouwen en vier kinderen aan boord. Een van de vrou wen is de echtgenote van kapitein G. Pep ping, die drie kinderen bij zich had. Twee dagen lang hadden de opvarenden niet ge geten. De brug van het schip was door de storm zwaar beschadigd. De navigatie-instru- menten waren onbruikbaar geworden. Het weerschip „India" had de „Henry Dènny"' het eerst" bereikt. Het schip voer begeleid door de „India", op eigen kracht naar een haven op een der Vestmann- eilanden. volgen de bouwstijl in rode baksteen en keren daarmee de rug toe aan de grau we „geputzte" woningen. De Eltense beroepsbevolking werkt voor 44 percent aan de andere zijde van de grens (Emmerik) en heeft voor 56 per cent zijn emplooi in Elten en overig Ne derland (Turmac-Zevenaar, AKU-Arn- hem, Philips-Doetinchem), waarbij zij de keus heeft tussen de betere sociale voor zieningen in Nederland en de hogere lo nen in Duitsland. Vooral zij, die aan de overzijde van de grens emplooi hebben ge vonden, zijn er na de grenscorrectie goed op vooruitgegaan dankzij de hoge Duitse lonen en de relatief lage Nederlandse le- vensmiddelenprijzen. Het mes snijdt hier dus aan twee kan ten, waardoor de welvaart toeneemt. Ook de middenstand profiteert hiervan. Zij weet zich echter vooral gebaat bij de vreemdelingenindustrie, die van grote in vloed is geweest op de opbloei van Elten. Enkele cijfers ter illustratie: In 1958 werd de grenspost Elten-Hüthum gepasseerd door vijf miljoen personen, één miljoen drie honderdduizend personenauto's en ruim vijftigduizend vrachtauto's. Tekent men hierbij aan dat de meeste toeristen enige tijd in Elten zoekbrengen, alleen al wegens de naam die het als correctiegebied heeft gekregen, dan wordt het duidelijk dat de ze vreemdelingenstroom de middenstand geen windeieren legt. Behalve midden stand en beroepsbevolking is er nog een derde bevolkingscategorie, die in tegen stelling tot de beide eerder genoemde aan vankelijk meer nadeel dan voordeel van de grenscorrectie heeft ondervonden: de boe ren en tuinders, die met hun produkten op de Nederlandse markt achterbleven. Sinds zij echter enkele jaren geleden hun pro dukten rechtstreeks naar Duitsland moch ten uitvoeren en hun daarmee de omweg via de veiling werd bespaard, zijn zij be tere prijzen gaan maken en nu zijn ook zij tevreden. Goede samenwerking Het bestuur over het drostambt Elten wordt uitgeoefend door de landdrost, dr. A. Blaauboer, die de bevoegdheden van gemeenteraad, college van B. en W. en van burgemeester in zich verenigt. Hij wordt hierin bijgestaan door een adviescollege dat door de bevolking is gekozen en uit elf personen bestaat (9 Duitsers en 2 Ne derlanders). Tijdens de vergaderingen van dit college, dat dus slechts een adviseren de stem heeft, spreken de leden Duits en de landdrost Nederlands. Ondanks deze „taalbarrière" begrijpt men elkaar uit stekend en laat de samenwerking weinig te wensen. De vraag waar de Eltense bevolking de voorkeur aan zou geven: blijven bij Ne derland of terugkeer naar Duitsland, acht dr. Blaauboer moeilijk te beantwoorden. Voor velen zal de keuze tussen een grote re welvaart in Nederlands staatsverband enerzijds en beantwoording aan gevoelens van vaderlandsliefde anderzijds moeilijk zijn. Zijns inziens zal daarom slechts een volksstemming een duidelijk antwoord op de gestelde vraag kunnen geven. Naar het persoonlijk inzicht van de landdrost weet de Eltense bevolking zich echter het meest gebaat bij continuering van de bestaande toestand. Maar of dit op den duur zo zal De opgegeven om schrijvingen laten de keuze tussen drie mogelijkheden. Eén ervan is goed. Welke, dat laten wij aan de scherpzinnigheid on zer puzzelaars over. Horizontaal: 1. Hoofd van een r.-k. klooster - tram conducteur - voor naam. 4. Verlegen - rondborstig - verslag. 11. Jongensnaam - Pooldier - handtas. 13. Vodden - pape gaai - filmartiest. 15. Soort tor - overheids persoon uit het klas sieke Rome - rivier tje. 18. Landbouw werktuigen - reuk verspreiden - staats hoofd. 20. Voedsel - hefboom - gelofte. 21. Prul - Pul - poel. 23. Lichaamsdeel - werk woord - vogel. 24. Niet-ingewijde meertje - wit. 25. Staatsman - werktuig - uitroep. 27. Tijd perk - mep - rivier in Nederland. 28. Ijzerhoudende aarde - dom - al. 29. Ach tervoegsel - voorzetsel - tussenwerpsel. 30. Uit - basta - het zij zo. 33. Afk. landaan- duiding - namelijk - huisraad. 34. Bijwoord - plaatsaanduiding - deel van paard. 35. Afrikaans dier - rund - plaatsnaam. 36. Politieke partij - slede - vaartuig. 37. Ge bied - oppervlaktemaat - opera-solo. 39. Waterstand - persbureau - mensachtig dier. 40. Werkwoord - korenhalm - vlakte maat. 41. Plaats in Gelderland - dorp in China - paradijs. 42. Tweewielig voertuig - verwaand - pit. 44. Rijbewijs - eerbewij zen roemen. 45. Bevel (Eng.) - verzoek (Fr.) - aanmaning (Lat.). 47. Bergplaats - kledingstuk - handig. 49. Tak - bottel - loot. 50. Enkele roeiriem - vogel - Inlan der. 53. Winkelstraat - zonnescherm - wapenschouw. 55. Wespensteek - bijen houder - bretel. 57. Weg (Lat.) - meisjes naam - langspeelplaat. 58. Griekse ere dienst - ongeduldig verwachten - speel goed. 59. Hardsteen - cokes - zangstem. Verticaal: 2 Ruimer - langer - duurder. 3. Voor zetsel - vod - klaroengeschal. 5. Klaar - vlieger - reeds. 6. Varkensvlees in blik - deur - stoot. 7. Geringe steek - hoofddek sel - limonade. 8. Lichaamsdeel - vreemde munt - luisteren. 9. Verlengen - boeken planken - wijnsoort. 10. Gat - speeldoos - rotshol. 12. Speelgoed - rond voorwerp - kistje. 14. Waterstand - persbureau - mensachtig dier. 16. Echt - werkelijk - zodoende. 17. Garderegiment - japon - uniform. 19. plant - dier - boom. 22. Reeks - zadeldak - schrijf middel. 26. Muzieknoot - bergplaats - monnik in Tibet. 27. onder wijzer - cijfer - onderricht. 29. Vluchtige vloeistof (afk.) - drie (Lat.) - angel. 31. soort hond - klapper - grap. 32. Zuidvrucht (mv.) - stromij t - titel. 34. Respect - roem - lof. 36. Vóórnaam - roofvogel - minder. 37 Muziekterm - snelheidsbeperking - Italiaanse jongensnaam. 38. Kort - geheim taal - beëindigd. 39. Exotische dakbedek king - groente - medicijn. 40. Bebouwde oppervlakte - rechtlijnig - vreemde munt. 41 Meisjesnaam - God der Liefde - tijd rekening. 43. Onpersoonlijk voornaam woord - mineraal - grondtoon in de mu ziek. 45. Mythologische figuur - familie lid - kruiwagen. 46. Deel van het hoofd - koek. - grondsoort. 48. Persvocht - drop - getuigschrift. 51. Uitvoerig - eenheid van stroomsterkte - lam. 52. Frêle - benauwd - deel van de voet. 54. Weids - dierenge luid - meisjesnaam. 56. Hertachtig dier - muzieknoot - zaak. Inzenden voor donderdag, uitsluitend per briefkaart. Prijzen /'7.50, ƒ5— en 2.50. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL no. 21. Horizontaal: 1. kruik. 5. fagot. 10. aera. 12. bede. 13. leg. 14. eva. 16. rel. 17. ende mie. 18. bon. 20. ere. 21. eli. 23. elten. 25. noden. 27. rij. 28. eg. 29. kaft. 30. bleu. 31. ee. 32. we. 34. prang 37. begin. 39. Ida. 40. Epe. 42. ent. 43. Nemesis. 44. oil. 46. set. 47. por. 49. Odex-. 51. rede. 52. gages. 53. manen. Verticaal: 1. kaliber. 2. ree. 3. urgent. 4. ia. 6. ab. 7. gereed. 8. ode. 9. telling. 11. ever. 14. eden. 15. amen. 19. olijkerd. 22. leeuwin. 24. effen. 26. oblie. 31. epiloog. 33. entex-en. 35. aanleg. 36. gems. 37. best. 38. gespen. 41. peer. 45. Ida. 48. ode. 50. re. 51. ra. Prüswinnaars: ƒ7.50: Mevrouw D. Bak kerDal, Rijksweg 464, Santpoort; 5, Mevrouw J. v. d. HeydeBregonje, Indischestraat 75, Haarlem; 2.50: C. E. ElffersBoom, Zandv. Allee 6, Heemstede. Mijn nieuwe werld Als je zo enige tijd niet op volle toeren draait, zo vandoe het kalium an, jó! en dus jezelf nogal wat vrije uurtjes gunt zonder dat je omgeving er aanstoot aan neemt, dan kan je je in het begin best indenken dat er heel wat stoere werkers op de wereld zijn die verlangen naar een veertigurige werkweek. Of het aan mij ligt weet ik niet, ik ben namelijk niet zó pril meer, maar om zo-maar de beschik king te hebben over wat meer vrije tijd, nou, daar is een hele boel voor te zeggen. Om maar es wat te noemen: de grote auteurs die als-maar in je boekenkast op een beurt lagen te wachten. Tsjonge, wat heb ik opeens genoten van die jongens. Maar, mensen, ik waarschuw jullie, wanneer in de komende vrije uren de dui ven en de konijnen tot in de puntjes een schoonmaakbeurt hebben gehad, de dag en weekbladen, van voren naar achteren en weer terug gespeld, zijn opgeborgen bij de stapel in de werkkast op het achter balkonnetjes en je krijgt regen op je vrije dagen, dan begin je met ijsberen. Je wordt kriegel, je loopt de stofzuiger in de weg, je stoot een aardappelmandje van het aanrecht en je maakt veel te lange klets praatjes met de melkboer, wat je voor heen je ega altijd kwalijk hebt ge nomen Maar dan komt moeder op een bepaald moment thuis met een volle bood schappenmand en daaruit delft ze dan een. puzzel-album voor je op. Eerlijk, ik heb. daar nooit aan gedaan, aan puzzelen,, maar nu zet ik mij aan mijn wachtende, schrijftafel en begin in het magische boek te bladeren. En ja. Met de eerste kruis-, woordpuzzel gaat er een nieuwe wereld voor je open. Je komt tot de meest ongeweten dingen. Er zijn twintig woorden die je zo maar, via je erudiete brein, uit de pen vloeien, tot je plotseling aarzelt bij de volgende opgaaf: „Grote ruwe kerel". Door combi natie met reeds gevonden woorden komt de oplossing: „Ribbemoos"! Wel es van Van me leven niet. Dan een ander woord voor „zakgeld"„Pronsgeld"? Al had ik er een televisie mee kunnen verdienen of een wasketel met muziek, ik had het niet geweten. Een hele middag ben ik door blijven grasduinen in die schatkamer van het populaire intellect. Ik heb ze opgelost, de kolos-raadselsde „doorlopers". Een uur heb ik zitten staren op een cryptogram. Laat ik eerlijk zijn, daar begreep ik geen snars van. Ik geef het je te doen. Ik moest een woord vinden voor: „Hij gaat achter- stevoren als zijn net op ronduit staat". Begin daar nou maar es an! Ik bladerde door, tot ik, met het zweet op mijn voor hoofd en in mijn handen, stuitte op de vetgedrukte uitdaging: HERS EN- BREKE R". Ik ontwaakte als het ware uit „een ang stige droom met het gevoel van een druk kende last" Nachtmerrie. Ik scheurde mijn schatkamer van het intellect in snippers met bestemming prullemand. Toen deed ik achter me, zo maar, een greep in de boekenkast en depo neerde met een smak voor me op de schrijftafel: „De filosofie der vrijheid" van Steiner. Ik begon te lezen. Het was bevrijdend. Het was om zo te zeggen „Ot en Sien voor me. Ik zeg je: „Menéérü Kinderwerk!!!". Jan van Ees Advertentie N.V. MIJ „HOLSTER"- OVERYEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook De Wegeninformatiedienst van de KNAC is vanwege bollen- en bloemendrukte uit zijn zomerslaap gehaald. De dienst zal de komende weken weer informaties geven, in het bijzonder over verkeersbelemmerin- ger. en omleidingen bij grote drukte in de bollenstreek. Dank zij een samenwer king met de rijkspolitie zal de KNAC in de bollen-weekends precies weten, welke verkeersproblemen zich vooi-doen en hoe ze worden opgelost. Tevens kunnen de automobilisten bij de KNAC adviezen krij gen over te volgen routes door bollen- en bloesemgebieden. De Wegeninformatiedienst is bereikbaar op nummer 01700 (respectievelijk 070) 63.50.70. Op weekdagen worden de infor maties gegeven tussen 's moi-gens negen en 's middags vijf uur ('s zaterdags tot één uur), de komende zondag en eerstvolgende zondagen gebeurt dat van 's moi-gens acht tot 's middags zes uur. Vooral zondag kan men daar nut van hebben. Er wordt niet alleen veel bollen- verkeer verwacht, ook de interland-voet balwedstrijd in Amsterdam zal gi-ote drukte geven. In de driehoek tussen Am sterdam, Utrecht en Rotterdam kunnen zich daardoor gemakkelijk opstoppingen vooi-doen. De KNAC zal zich met de ont wikkelingen nauwkeui-ig op de hoogte houden. Het woord paf is natuurlijk een klank nabootsing, zoals blijkt uit pief, paf, poef. In vele gevallen en vooral wan neer het betrekking heeft op iets zwaars dat plotseling omvalt, gebruikt men thans niet meer paf, maar pats. Wolff en Deken echter schrijven nog over Goliath die door David geveld wordt: Paf, daar lag hij. De zegswijze paf staan is ontleend aan de Duitse studententaal, waarin paff sein betekende: sprakeloos zijn, als het ware verdoofd door een luide knal. Ook komt paf voor in de zin van: opgebla zen, opgezet. Meestal zegt men: paffe rig. Eigenlijk is dit: „Het geluid ma kend dat een volledig verzadigd mens voortbrengt".

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5