KERKDIENSTEN DE 1 £uxa(lex Bescherming der burgerbevolking tegen ambtelijke willekeur Arend Reym N. Kwekers bezorgd over fruitoogst HAARDEN en KACHELS Administratieve rechtspraak nog niet volledig ZATERDAG 18 APRIL 1959 7 Mardi gras Liefde wordt duur gekocht Zeven jaren pech Buitengewoon grote bloemenaanvoer Jaarverslag P.v.d.A.-fractie De knapste meisjes Slavinnen van Carthago LOENDERSLOOT Eerste asperge Raad Beverwijk komt 23 april bijeen Nederlandse schepen kwamen Engels jacht te hulp auto- en motorrijschoo Kinderdiensten Montgomery trekt van leer tegen de politici Zijn reis naar Moskou blijft particulier 9 (Thalia). De film „Mardi Gras", die tot maandag in dit theater wordt ver toond is een plezierig geval vol leuke liedjes. Dat kan men van Pat Boone dan ook wel verwachten. Hij wordt vocaal uit stekend bijgestaan door Christine Carere, Sheree North, Tommy Sands en Gary Crosby. Pat Boone is een cadet, die de hoofd prijs wint in een loterij, opgezet door de leerlingen van de Militaire Academie van Virginia. Hij mag een afspraak maken met de filmster Michelle Marton. Er ont staan tal van verwikkelingen, maar nadat er tal van liedjes zijn gezongen loopt alles goed af. Maandag tot en met woensdag kan men de Franse thriller „Schurken gaan naar de hel" aanschouwen: een ietwat pathe tische schildering van de onderwereld met veel spanning omtrent de afloop van het verhaal en enkele goede vondsten. Donderdag in een speciale voorstelling de knappe en diep menselijke film „Zo begint het leven". In de matinee „De dochter van Robin Hood". (R e x). „Liefde wordt duur gekocht" is een realistische Franse film waarin men het niet zo nauw neemt met de moraal en het burgerlijk fatsoen. Een film die handelt over de zelfkant van het leven. Een meisje ontsnapt uit een opvoedings gesticht en zoekt haar minnaar op, die bezeten is van gelddorst. Het meisje is bereid om alles te doen ten einde haar minnaar te behouden. Bijzonder weinig gewetenswroeging heeft zij als zij de moeizaam vergaarde spaarduitjes van een op haar verliefde vrachtautochauffeur steelt om haar minnaar te plezieren en gedurende korte tijd een onbekommerd leventje te leiden. Dat het uiteindelijk toch misloopt is toch nog een moraal(tje) in deze film. De vriend schiet het leven er bij in; het meisje belandt in de ge vangenis. Dat jonge mensen zo bezeten kunnen zijn van geld wordt in het geheel niet aanvaardbaar gemaakt. Hoewel de film geen melodrama is geworden is het al bij al toch een heel somber geval. Vrij dag tot en met maandag op het doek van dit theater. Zondagmiddag draait de span nende film „Mannen zonder wet". (Kennemer theater) Af en toe doen de producenten van Duitse amuse mentsfilms een greep in de archiefkast met oude scenario's, halen er eentje uit, dat vroeger een daverend succesnummer was en gaan er dan een nieuwe film van ma ken uiteraard in kleuren en aange past aan de moderne tijd. Zo'n succes nummer was tientallen jaren geleden „Sie- ben Jahre Pech" met Paul Kemp als opper- Beverwijk Op de bloemenveiling was de aanvoer deze week buitengewoon groot, zo groot dat in het midden van de week niet alles verkocht kon worden en een deel door draaide. Vrijdag ging het iets beter, al waren de prijzen niet hoog. Er is een overvloed van tulpen, die nog volop uit de warenhuizen komen, maar er zijn ook al tulpen van de koude grond. Vele par tijen gingen van 10 tot 25 cent per bos. De betere soorten kwamen hoger in prijs, maar boven de 60 cent per bos ging er praktisch niets van de hand. Er is ook nog een ruim aanbod van narcissen, al hebben de gele alweer afgedaan; het zijn nu de Rood Cuppen die in massa worden aangevoerd en tot 15 cent per bos noteren. Anemonen brachten van 12 tot 25 cent per bos op. De aanvoer van irissen wordt groter, de Wedgewood kwam tot 80 cent per bos, Ixia's kwamen boven de gulden per bos. Er is een heel groot aanbod van perk- planten, waarvoor rond de gulden per kist werd betaald, met uitzonderingen, zoals violen, op kleur, die dan tot ruim twee gulden per bak gingen. Haast u! Ook in de naaste omgeving van Bever wijk staan de bloembollenvelden in volle bloei. Wie in de omgeving van de Banke- laan, Gladiolenlaan en op het Hofland komt, ziet men naast de hyacinten, die volop in bloei staan, nu ook de tulpen in kleur komen. Reeds worden de bloemen gekopt, zodat men niet al te lang van het fraaie kleurenschouwspel kan genieten. Op de jaarvergadering van de Fede ratie Beverwijk van de Partij van de Ar beid heeft de voorzitter de overleden me vrouw T. Kemp-Haan herdacht. Het rapport van de raadsfractie kon de goedkeuring wegdragen, doch er was een aantal punten waarover de leden ophelde ring wensten, zoals over het plaatsen van geisers in de nieuwe woonwijken en men had bepaald bezwaar over de manier waarop de mensen in het woonwagen kamp zich moeten behelpen. Er zijn 300 woonwagenkampbewoners; voor deze mensen zijn drie w.c.'s, waarvan er twee stuk zijn. Slechts één waterkraan zou er zijn, wat men beslist onvoldoende achtte. Met veel genoegen had men vernomen dat binnenkort een besluit kon worden verwacht tot de bouw van een zwembad. „LASKER"-JEUGD WON VAN „WEENINK" De jeugdleden van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" hebben de jonge ren van de Uitgeester zustervereniging „Lasker" op bezoek gehad. „Lasker" won deze ontmoeting met 46. De persoonlijke resultaten waren: H. Boer (W.)R. Spijker (L.) 0—1; Th. Franck L. v. d. Kommer 01; J. ColthoffW. v. d. Kommer remise; R. v. d. Boven- kampTh. Buisman 10; C. JoorC. Bos 01; A. v. d. KommerH. v. d. Kom mer 10; K. JoorJ. Meyer 01; W. v. d. WindenG. Peys 10; J. v. d. BosD. Kingma 01; H. van HeumenW. de Vries remise. grappenmaker. Al die grapjes en het zijn er heel wat worden nu nog eens op gediend in een nieuw en smakelijk sausje. Ingrediënten daarvoor zijn pittige muziek, onstuimige liedjes van een negerzangeres en indrukwekkende revuescenes, waarin men onder vele anderen twee charmante danseresjes herkent als „das doppelte Lot- chen". Alles in deze film is erop berekend om de toeschouwers een uur lang te ver maken, vrijwel zonder één enkele lach- pauze. Tot en met zondag in dit theater. De bewonderaars van Romy Schneider komen tot en met woensdag aan hun trek ken bij het aanschouwen van de charmante rolprent „De liefdesroman van een konin gin". (W. B.-theater). John Mills speelt in „De knapste meisjes moeten sterven" de keiharde politie-inspecteur, die in een klein plaatsje in Engeland de moord op een knap meisje moet oplossen. Tijdens het onder zoek blijkt, dat de gehele stad tamelijk onverschillig tegenover de pogingen van de politie-inspecteur staat. Al gauw ont dekt deze speurder, dat drie mensen een min of meer steekhoudend motief en géén alibi hebben. Voordat de inspecteur de hand op de dader kan leggen gebeurt er nóg een moord en maakt hij kennis met de knappe nicht van een suspecte arts. De film typeert de sfeer in het van achter docht doortrokken dorp goed en heeft bovendien vaart. Jammer is het, dat intrige en verdenking enigszins vlak zijn uitge werkt en dat regisseur John Guilermin het nodig oordeelde het slot. zo dramatisch op de top van een kerktoren te situeren. Zondag en maandag in dit theater. Vandaag nog kunt ge zien hoe rauw het toegaat in „De strijd om het bloedgeld". In de matinee „De furie van de Missis sippi". (Luxor) Tot en met maandag wordt het historische spektakel „Slavinnen van Carthago" vertoond. Een spannende avon tuurlijke film waarin men een historisch vrij verantwoord, beeld krijgt van de han del in slavinnen in Rome en de Christen vervolgingen. Voor de muziekliefhebbers is er dinsdag tot en met donderdag veel te genieten. Dan treden de Wiener Sanger- knaben op in de rolprent „Zonder moeder". Het verhaal doet er niet zo veel toe, de muziek des te meer. Zondagmiddag ,,'t Is feest vandaag". Advertentie Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Aan de BET-veiling te Beverwijk werd vrijdag de eerste asperge aangevoerd. Voor deze primeur werd 2,40 per bos betaald. Grote aanvoeren en lage prijzen, zo is het beeld op de Beverwijkse groentemarkt. Vrijdag kwamen er weer grote vrachten met spinazie, waarvan een 2500 kisten on verkocht bleven en de overige verkocht werden voor een prijs tussen de 12 en 15 cent per kilo. Ook de rabarber kon niet langer een goede prijs opbrengen; werd er vrijdag nog met rond de 20 cent per bos begonnen, men eindigde met een prijs van rond de 10 cent per bos. De aanvoer van witlof is nog vrij groot, hier lagen prijzen van 7 tot 23 cent per kilo. Waspeen bracht bij een steeds kleiner wordende aanvoer van 12 tot 30 cent per kilo op. Prei is nog altijd aan de markt, er werd tot 15 cent per kilo voor betaald. Radijs bracht het tot 15 cent per bos. Voor de restanten der winterproduk- ten had men weinig interesse. De noteringen van vrijdag waren: spina zie 1215. waspeen 1228, rabarber 621, witlof 524, prei 1015, sla 410, radijs 1014, raapstelen 710, asperge 2.40 per bos. De raad Beverwijk komt donderdag 23 april in openbare vergadering in „Scheybeeck" bijeen om onder meer de volgende agendapunten te behandelen: Voorstel tot. instelling van een fonds voor cultuur en ontspanning. Voorstel tot uit gifte van grond in erfpacht en tot het ver strekken van een onderhandse geldlening, een en ander ten behoeve van de stich ting van een sportfondsenbad. Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor het aanleggen van een nieuw stationsplein en een hertenkamp met bijbehorende wer ken en het terzake aangaan van een over eenkomst met het rijk en de n.v. Neder- landsche Spoorwegen. Voorstel tot het verstrekken van een krediet voor het aan brengen van een elektrische verlichting op de Breestraat en een gedeelte van de Alk- maarseweg. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van een hondenbelasting. Pre-advies naar aanleiding van het verzoek om subsidie in de kosten van Gereformeerd Jeugdzorg- werk. Alsvoren tot stichting van een open bare school voor gewoon i.o. in het plan Meerestein. Voorstel tot het aangaan van een onderhandse geldlening, groot 500.000. Voorstel tot het verlenen van een borgstelling in verband met de bouw van 224 woningen in het plan Meerestein. Voor stel inzake toekenning van subsidie voor kerkbouw aan het Apostolisch Genoot schap. Voorstel tot het aanvragen van een verhoging van de uitkering uit het Ge meentefonds over 1959. Aanwijzing van vertegenwoordigers in het contact-oi'gaan voor sociaal-hygiënische vraagstukken in het IJmondgebied. Voorstel tot het opnieuw nemen van een besluit voor het ontwerp- uitbreidingsplan Hofland. Voorstel tot het verstrekken van een ki'ediet voor het aan leggen van gasleidingen en het aanschaf fen van gasmeters ten behoeve van wo ningbouw in het uitbreidingsplan Meere stein. Onderzoek naar de geloofsbrieven van het nieuw-benoemde lid van de raad, de heer L. H. Beentjes (vacature J. L. Eg- germont). In de storm, die gistermiddag voor de Engelse kust woedde is het tien ton me tende Britse jacht „Canores" in nood ge raakt. Het schip, dat dreigde te zinken, is in veiligheid gebracht door de 328 ton me tende kustvaarder „Raket" uit Groningen, die de „Canores" op sleeptouw nam, tot de reddingboot van Torbay het werk over nam. Het 500 ton metende Nederlandse schip „Vliestroom" was het eerst bij de „Canores". Het schip kon door de zware zee echter niet langszij komen en zond een oproep voor hulp aan de reddingsboot van Torbay. Toen deze arriveerde was de kust vaarder „Raket" reeds bij de „Canores", die vier Engelsen aan boord had. Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN De enorme toeneming der overheidsbe moeienissen heeft de persoonlijke vrijheid van de burgers steeds verder beknot. De ze ontwikkeling maakt de burgers hoe lan ger hoe meer afhankelijk van overheids organen. Die afhankelijkheid en machte loosheid doen de behoefte groeien aan een algemene administratieve rechtspraak, die de burgers beschermt tegen ambtelij ke willekeur. Tot op heden kennen wij in Nederland slechts administratieve rechtspraak voor bepaalde gebieden, o.a. voor de sociale verzekering, de belastingen en het amb tenarenrecht. Daarbij treden speciale ad ministratieve rechters op. Zo zal de amb tenaar die meent ten onrechte te zijn ont slagen zijn heil kunnen zoeken bij het amb tenarengerecht. Een regeling van de administratieve rechtspraak van algemene strekking is in ons land echter nog niet tot stand geko men, ofschoon men daarnaar reeds sedert het einde van de vorige eeuw gestreefd heeft. In 1958 diende de regering evenwel bij de Tweede Kamer een ontwerp in van een „Wet beroep administratieve beschikkin gen". Deze titel roept de gedachte op aan een algemene beroepsmogelijkheid tegen administratieve beschikkingen. Bij het le zen van het wetsontwerp blijkt echter al gauw, dal slechts beroep aangetekend zal kunnen worden tegen beschikkingen van een administratief orgaan van de centrale overheid. Men zal dus niet kunnen klagen over beschikkingen van het provinciaal be stuur of het gemeentebestuur. De voor gestelde regeling zal dus geen uitkomst kunnen bieden aan degene, wiens verzoek om een woonvergunning is afgewezen. Op zichzelf is dit te betreuren. De invoering van een beroepsmogelijkheid tegen elke weigering van een woonvergunning zou echter zo'n toevloed van bezwaarschriften ten gevolge hebben, dat het praktisch niet mogelijk zou zijn deze alle tijdig te be handelen. Voor wat de Woonruimtewet aangaat, is het betreffende wetsontwerp toch niet geheel zonder betekenis, o.a. omdat het beroep open stelt tegen de beslissing van de Kamer van Koophandel, waarbij ge weigerd wordt een verklaring af te geven, dat een lokaal als bedrijfsruimte kan wor den aangemerkt. Zo'n verklaring brengt mede, dat het lokaal en de daarmede bin nenshuis in verbinding staande woonruim te zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders in gebruik mogen worden genomen. Woonvergunning In de Memorie van Toelichting op het onderhavige wetsontwerp schrijft de re gering, dat de gewone burgerlijke recht spraak ten aanzien van de onrechtmatige overheidsdaad uitgegroeid is tot een be langrijk stuk administratieve recht spraak. Bij het lezen van deze woorden zou men wellicht geneigd zijn te denken, dat het gemis van een algemene regeling der administratieve rechtspraak weer goed gemaakt wordt door de gewone bur gerlijke rechtspraak. Doch dit is slechts voor een zeer klein deel het geval. Indien Burgemeester en Wethouders een woonvergunning weigeren, staat de be langhebbende vrijwel machteloos. Een enkele maal zal hij met succes bij de rechter kunnen aankloppen, doch dit komt slechts bij hoge uitzondering voor. In de meeste gevallen kan de belanghebbende immers alleen klagen over het woonruim- tebeleid, dat Burgemeester en Wethouders gevoerd hebben bij hun weigering der ver gunning. De rechter is echter niet bevoegd een oordeel uit te spreken over het woon- ruimtebeleid. Wij zullen dit duidelijk trachten te maken met het volgende von nis van de president van de rechtbank te Groningen. Een student kocht een deel van een flat gebouw te Groningen, doch Burgemeester en Wethouders weigerden hem een woon vergunning te geven. De student, verzocht de president van de rechtbank om Burge meester en Wethouders te veroordelen tot afgifte van de woonvergunning. Hij be schouwde de weigering als een daad van willekeur en noemde een aantal gevallen, waarin aan gegadigden wel toestemming was verleend om delen van het flatgebouw te betrekken. Op zijn beurt lichtte het hoofd van het huisvestingsbureau toe, waarom in de door de student genoemde gevallen wel een vergunning was gegeven. De één had een ruilobject in de door hem te verlaten gemeente aan te bieden, hetgeen met de student niet het geval was. Een ander moest voor het uitoefenen van zijn beroep beslist in de stad Groningen wonen. Weer een ander stond langer op de lijst van woningzoekenden dan de student. De president overwoog, dat de strijd hier ging om het woonruimtebeleid. Daar dit beleid niet te zijner beoordeling stond, moest hij de vordex-ing van de student af wijzen. Uit het vonnis kunnen wij leren, dat wij de rechter niet behoeven lastig te vallen over het woonruimtebeleid, hoe onbillijk ons dat ook moge toeschijnen. Het heeft slechts zin de hulp van de rechter in te roepen, indien aangetoond kan worden, dat de weigering der vergunning in strijd is met een wettelijk voorschrift. Over de vraag, hoe ver de rechter in zo'n geval mag gaan, is veel strijd gevoerd. Mag hij het gemeentebestuur slechts veroordelen tot betaling van schadevergoeding of mag hij het gemeentebestuur ook bevelen de woon vergunning af te geven? Een arbeider te Lopik had met zijn ge zin van zeven kinderen slechts de beschik king over een woongelegenheid, die we- gens onbewoonbaarheid voor afbraak was bestemd. Deze arbeider was evenwel eige naar van een verhuurde woning te Mill. De arbeider zegde de huur van deze wo ning op en vorderde voor de kantonrech ter te Boxmeer ontruiming wegens drin gende benodigdheid voor eigen gebruik. De kantonrechter wees de ontruimingsvoi-- dering toe, doch Burgemeester en Wet houders van de gemeente Mill en St. Hu- bert weigerden aan de arbeider een woon vergunning af te geven. Deze weigering nu was in strijd met de ministeriële richt lijnen, welke voorschrijven, dat Burge meester en Wethouders aan de eigenaar, wiens ontruimingsvordering op grond van dringende benodigdheid voor eigen gebruik door de rechter is toegewezen, een woonvergunning moeten afgeven. Hierop wendde de arbeider zich tot de president van de rechtbank te 's Herto genbosch met het verzoek het gemeente bestuur te bevelen de woonvergunning af te geven. De president voldeed aan het verzoek en veroordeelde het gemeentebe stuur tot afgifte der vergunning. In hoger beroep oordeelde ook het ge rechtshof te 's Hertogenbosch, dat de han delwijze van het gemeentebestuur on rechtmatig was. Maar toch had de presi dent geen positieve overheidsdaad op be stuursgebied mogen bevelen. Wanneer de overheid in strijd met de op haar i-usten- de verplichting nalaat een bestuurshande ling te verrichten, is de rechter wel be voegd voor recht te verklaren, dat deze handelwijze onrechtmatig is, en aan de benadeelde schadevergoeding toe te ken nen. De rechter is echter niet bevoegd een bevel te geven tot het vei-richten van die bestuurshandeling, aldus het gerechtshof. Met deze motivering werd het vonnis van de president vernietigd. Over de vraag in hoeverre de rechter een bevel mag geven aan de overheid heeft de Hoge Raad tenslotte een principiële uit- spi'aak gedaan. Het ging daarbij om de afgifte van een rijbewijs, welke door de Commissaris der Koningin de provincie Zuid-Holland geweigerd was. De president van de rechtbank te 's-Gravenhage achtte de weigering onrechtmatig en beval de Commissaris de afgifte van een nieuw rijbewijs niet langer te weigeren. Het gei'echtshof bekrachtigde het vonnis van de president. Voor de Hoge Raad voer de de Commissaris aan, dat de rechter on bevoegd was tot het geven van een bevel, omdat hij zich daarmede had ingelaten met de zuiver publiekrechtelijke taak van de Commissaris en zodoende had ingegre pen in diens bestuur. Doch de Hoge Raad aanvaardde deze stel ling niet. De door de i-echter te eerbiedi gen vrijheid van het bestuur wordt niet geschonden, indien het. ï-echterlijke bevel zich richt tegen een handelen in strijd met hetgeen de wet aan het bestuursorgaan als bepaalde gedragsregel heeft voorgeschre ven. Over deze beslissing, welke in wezen ad ministratieve rechtspraak is, kunnen wij ons slechts verheugen. De Hoge Raad heeft hier een belangrijke rechtsbescher ming gegeven. Mr. C. A. baron Bentinck Zondag 19 april IJMUIDEN: Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 uur: drs. G. H. Homans; 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Petrakerk, 9.30 uur: ds. J. A. Tiemens; 17 uur: ds. W. Diepersloot. Geref. Kerk, Rambonnetlaan, 9.30 en 17 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 15 uur: ds. A. H. Schip pers. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 uur: bijeenkomst. Volle Evangelie Gemeenschap, Cultureel Gebouw, dinsdagavond 20 uur: ds. J. Starrenburg. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 uur: hoogmis; 19 uur: vespers; woens dag 9 uur: heilige mis. Leger des Heils, 10 uur: heiligingsdienst; 19.15 uur: openluchtsamenkomst aan de Kennemerlaan; 20 uur: openbare samen komst. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: ds. J. van Dam; 11.15 uur: kin- derdienst. Jehova's Getuigen, Cultureel Centrum, Wachttorenstudie over „Weg met het oude, leve het nieuwe!", 18.30 uur. IJMUIDEN-OOST: Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 uur: ds. W. Diepei'sloot; 17 uur: drs. G. H. Homans. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: prof. dr. J. de Graaf. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: preek door Jb. Klein Haneveld. Ned. Herv. Evang. op Geref. grondslag, Elonkapel, Vareniusstraat, dinsdag 19.30 uur: voorganger M. de Vos. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: samenkomst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld. 17.15 uur: ds. J. van den Berg. VELSEN: VELSEN-NOORD: Gereformeerde Kerk. 9.30 uur: ds. C. Mak; 17 uur: ds. A. C. van Nood. Vrije Evang. „Emanël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: voor ganger Joh. van Oostveen. BEVERWIJK: Gereformeerde Kerk, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. C. Mak. Maranatha, 10 uur: voorganger H. Veld kamp. Vrije Evang. Gem., kerkgebouw Koning straat 119, 9 uur: ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. G. W. IJzerman; 19.15 uur: ds. Snijders. Irenekapel, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugdkapel „Groene Huis", 10 uur: heer H. Olivierse. Open-deur-dienst: zondagavond 19 april vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een Open-Deur-dienst plaats, waai'in zal voorgaan dr. J. Snijdei-s, Ned. Herv. pre dikant te Haarlem. Organist is de heer G. J. Moed. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10 uur: ds. J. F. Kruyt van Den Haag. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. G. Mak van Maassluis. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Advertentie KERKWEG 67 SANTPOORT Telefoon 02560 - 8930 Gediplomeerd door ANWB KNAC FNOP - KNMV J DIT ONGEWOON vroege en zachte voorjaar heeft onder meer ten gevolge gehad, dat reeds overal in ons land de vruchtbomen in bloei geraken. Bovendien kan hierbij het zeldzame feit worden opgemerkt dat hiervan praktisch gelijktijdig sprake is bij de kersen, pruimen, appelen en peren. Een dergelijk vroege bloei wordt nu in vak kringen met enige bezorgdheid gadegeslagen, omdat men de enigszins beruchte „IJs- heiligen" nog in het vooruitzicht heeft en de vrees dus niet ongerechtvaardigd lijkt, dat een plotseling invallende koudeperiode onder de bloesems grote verwoestingen zal aanrichten. Hetgeen uiteraard voor de fruitoogst fnuikend kan zijn. Deze bezorgdheid werd donderdag avond tijdens een vergadering van de tuinbouwstudieclub „Velsen" gehou den in de kantine van „Westerveld" te Driehuis onder woorden gebracht dooi de voorzitter, de heer J. J. Adrichem. Hij vestigde daarbij tevens de aandacht op een tweede omstandigheid van deze vroeg ont luikende natuur, namelijk de mogelijkheid van een vacuüm met bloeiende heesters en planten. Want nu de vooi-jaarsblocmen bij na eveneens gelijktijdig hun kleuren gaan vertonen met de heesters en planten, die andex-s gewoonlijk pas in mei hun bloei periode hebben, zou het ook wel eens mo gelijk kunnen zijn dat tussen lente- en zo merbloemen een vacuüm ontstaat, waai de kweker niet in kan voorzien. En ten slotte zal de te verwachten overvloed van voorjaarsbloemen en groenten ongewoon lage marktprijzen ten gevolge hebben, het geen uiteraard voor de consument aange namer is dan voor de kweker. Na dit enigszins pessimistische geluid van de voorzitter werd een aanvang ge maakt met de behandeling der agenda, die diverse besprekingen vermeldde. Zoals de door het bestuur voorgestelde excursie naar de „Keukenhof", waar zich echter te weinig deelnemers voor aanmeldden om deze dooi-gang te doen vinden. Wel werd met algemene stemmen besloten een bij drage te zenden voor het vei-jaardagsge- schenk van koningin Juliana. Ook kwam de tentoonstelling ter spra ke, die binnenkort zal worden gehouden in het Cultureel Centrum te IJmuiden. De ze wordt door de Velser Gemeenschap ge organiseerd en zal waarschijnlijk inzen dingen bevatten van verenigingen op het gebied van fotografie, tuinders, aquaria, volièrchouders en bijenteelt. Definitieve besluiten konden echter in dit stadium nog niet worden genomen, zodat over deze ex positie binnenkort nadere mededelingen zullen worden verstrekt. Na de pauze vertoonde het lid .mevrouw A. Clausen-Elshove uit Velsen een groot aantal fraaie kleurendia's-, dat voorname lijk op bloeiende planten en bloemen be trekking had. Hoewel zij zich verontschul digde met de vermelding, dat de opna men door haar en haar echtgenoot als amateurs waren vervaardigd, konden zij stellig de toets der kritiek doorstaan. Te vens bleek mevrouw Clausen een en thousiast tuinierster te zijn, want de mees te gefotografeerde bloemen en planten wa ren door haarzelf gezaaid, vex-plant en verder opgekweekt. Geheel in dit kader waren ook de opnamen van oleanders, agaves en andere sub-tropische gewassen, welke foto's tijdens vakantiereisjes waren gemaakt. Bij de explicatie van deze dia's kon mevrouw Clausen een gevoel van ja loezie niet verhelen over de hier onge kende mogelijkheden, die de bloemkwe kers in een warmer klimaat worden ge boden. Deze serie werd besloten met het vertonen van enige fraai opgemaakte kerststukjes en een aantal prachtige beel den uit deze omgeving van de natuur on der de rijp. Geen wonder dat deze serie in een der gelijk geïnteresseerd gezelschap met de grootste aandacht werd bekeken. Na af loop bood de voorzitter mevrouw Clausen dan ook een grote boeket tulpen aan, on der het uitspreken van de wens, dat zij van deze bloemen hetzelfde genoegen zou beleven, als de studieclub van haar dia's heeft gehad. En ten slotte mochten wij uit de bevredigende opkomst der aanwezigen concluderen, dat de studieclub „Velsen" over bijzonder enthousiaste leden be schikt, die zich zelfs door de wolkbreuk van donderdagavond niet lieten weerhou den deze vergadering te bezoeken. Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 16.30 uur: Kindersamenkomst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. A. Eekhof. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 en 19.15 uur: ds. M. Wendte. Geref. Kerk, Constantijn Huygensstraat, 10 uur: ds. A. C. v. Nood van Velsen; 17 uur: ds. C. Meyer van Beverwijk. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10.30 uur: ds. P. Salm; 10.30 uur: jeugddienst voorg. hr J. Bosch. Duinenbosch, 9.00 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. Y. van der Zee. SANTPOORT: Ned. Ilerv. Kerk, Dorpskei-k, 10 uur: ds. J. H. Klein Wassink; 19 uur: ds. G. H. van Willenswaard. Remonstrantse-Doopgez. Gem., gebouw Spaai-nberg, "Wüstelaan 75, 19.30 uur: ds. J. W. Wery. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: ds. J. C. Remijn. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. J. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 9 uur: ds. M. Drayer; 15 uur: ds. J. P. Geels. Geref. Kerk, Wüstelaan 99, 10.15 uur: ds. E. L. Oosterhof; 15 uur: ds. P. Lok. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Evening Service, 3 p.m. IJmuiden-West: Ned. Herv. zondsgsschool Bethlehemwijk, Bethlehemschool, aan vang 10 uur; Ned. Herv. Kinderdiensten IJmuiden-West, Comitéschool en Insin- gei-school, aanvang 10 uur; Geref. zon dagsschool „De Zaaier", Ichthusburcht, aanvang 12.15 uur; Chr. Geref. zondags school „Philippus", Consistorie, aanvang 11.45 uur; Leger des Heils, zondags school, Gebouw Edisonstraat 14, aanvang 12 uur; Oud-Katholieke zondagsschool, O.K. Veren.gebouw, aanvang 10 uur; Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, aanvang 11.45 uur; Comité van Samenw. zondsscholen, zondagsschool voor Schipperskinderen, Groen van Prinste- rerschool, Koningsplein aanvang 12 uur. IJmuiden-Oost: Ned. Herv. zondagsschool, Julianaschool, aanvang 10 uur; Kinder- kerk IJmuiden-Oost, Emmaschool en Theo Thijssenschool, aanvang 10 uur; Geref. zondagsschool „De blijde Bood schap", Gebouw „De Larik", aanvang 11.30 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Ossendorpschool, aanvang 10.30 uur. DriehuisVelsen-Dorp: Ned. Herv. zon dagsschool, Marie Boreelkleuterschool, aanvang 10 uur en Wijkgebouw Toren straat, aanvang 12 uur. Santpoort: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kapel aan de Pastorieweg, Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, School met de Bijbel, alle te 12 uur. Velsen-Noord: Ned. Herv. Kinderdiensten, Kleuterschool aan de Banjaertstraat, aanvang 12.15 uur; C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, aanvang 12 uur; Geref. Evang. zondagsschool, Da Costaschool, aanvang 11.30 uur. (Van onze correspondent in Londen) Veldmaarschalk Montgomery is deze week aan een lunch van de parlementaire journalisten nader ingegaan op het doel van zijn reis naar Moskou. Hij wil trach ten te ontdekken „of er enig licht is aan het einde van de donkere tunnel" en er zeker van te zijn, dat er licht zal zijn. Hij is het eens met Macmillan's soepele aan pak van het Oost-West vraagstuk: er valt alleen iets te bereiken door geven en ne men van beide kanten. Montgomery zal zowel met de Russische militaire leiders beraadslagen als met Kroesjtsjev over de militaire zijde van het probleem. Geen westelijke militaire chef heeft sinds de oorlog met de Russen gepraat. Hij voegde er aan toe dat Amerikaanse generaals niet welkom zijn in Moskou. Montgomery, die niet bepaald bescheiden is, beschouwt zich daarom als de aangewezen figuur voor een dergelijk gesprek. De critiek, dat hij niets van politiek be grijpt, gaf hem gerede aanleiding op zijn beurt de politici er van langs te geven. Hij zei dat mensen, die veel meer verstand hadden van politiek dan hij, de dingen in het honderd hebben laten lopen. Indien dit het resultaat is van politiek benul, dan ben ik liever geen politicus, aldus Mont gomery. Hij zei verder dat de gewone mensen in Groot-Brittannië meer dan ge noeg hebben van de spanningen en hij ge looft dat de bedragen, welke tegenwoor dig aan defensie worden besteed, en elk jaar groter worden, beter voor een ander doel kunnen worden gebruikt, waardoor de mensen in de beide kampen, Oost en West, er baat van zullen hebben. Montgo mery herinnerde er aan dat men elkaar van beide zijden met vernietiging be- dreigt en dat de generaals hierover agres sieve redevoeringen houden. Hij veroor deelde het dat beide partijen zeggen dat zij nooit een centimeter zullen prijs geven. Na de lunch ging Montgomery naar de publieke tribune van het Lagerhuis, waar hij de plaatsvervangende premier Butler een vraag hoorde beantwoorden over zijn komende reis naar Moskou. Butler zei dat hij geen verklaring kon afleggen over Montgomery's bezoek, dat een parti culier karakter heeft. Een Labourlid, vroeg daarop, onder gelach ook Mont gomery zat te schateren —waarom een particulier persoon, die een bezoek aan Moskou brengt in Downing Street drie kwartier besprekingen voerde met de eer ste minister en de minister van Buiten lands Zaken. Het is te naïef om te den ken dat Kroesjtsjev, De Gaulle en Ade nauer dit bezoek nog altijd als particulier en onofficieel beschouwen, zo zei de La bour woordvoerder. Butler antwoordde dat Montgomeiy zo hoffelijk was geweest een bespreking te vragen met Macmillan, die hem zeer waardevolle adviezen heeft gegeven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE cocooccccorvrrovvv^oocoaK

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9