Geheim rond Leonoor Cees Nooteboom debuteert als toneelschrijver DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Agenda voor Haarlem Kunstmaandorkest met werk van Bartök „DE ZWANEN VAN PE THEEMS" De radio geeft woensdag 7 elevisie pro gramma Kort nieuws Bezetting „KatjaKabanova" Vakopleiding Nederlands Filminstituut In Amersfoort gaat de historie herleven Smokkelaars werden per t.v. gewaarschuwd Ruimtelijke ordening in V.V.D.-jaarvergadering besproken A.N.O.F. vraagt nieuwe akte voor gymnastiek Onderscheiding voor Tunesiërs door Daniel Gray Prinses Irene krijgt een Spaanse ezel DINSDAG 21 APRIL 1959 De Nederlandse Cornedie heeft zater dagavond in de Amsterdamse Stads schouwburg wederom een dienst aan de nationale dramaturgie willen bewijzen: met „De zwanen van de Theems" onder de toegewijde regie van Han Bentz van den Berg debuteerde Cees Nooteboom als toneelschrijver. Het stuk is ontstaan als gevolg van eon gemeentelijke opdracht en het draagt daar gelet op de afwezigheid van voelbare noodzaak alle kenmerken van. Op wiens initiatief men heeft bedacht dat deze dichter, romancier en journalist ook wel met de middelen van het theater iets zou kunnen bereiken, is mij onbekend. Deze gangmaker heeft in zoverre gelijk gekregen, dat Nooteboom er inderdaad in is geslaagd een opmerkelijke dialoog af te leveren. Bovendien weet hij bijzonder knap stemming te maken. Om echter ook wat uiterlijke handeling in het geding te brengen heeft hij zijn toevlucht genomen tot een paar melodramatische kunstgre pen, die vooral na de pauze nog eens ex- Ellen Vogel en Joan Remmelts in het eerste bedrijf van „De zwanen van de Theems". tra deden uitkomen wat men daarvoor reeds met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kon, vermoeden: dat hij in het geheel niets te zeggen had, behalve dan in een paar dichterlijke terzijdes en alleenspraken, die even fraai als overbo dig zijn, onthullend namelijk het reeds zichtbaar gewordene. „De doden zoeken een huis" is de titel van een van Nootebooms geavanceerde gedichtenbundels. Zo'n dodenhuis krijgt men nu te zien. Het wordt verondersteld ergens in Hilversum of Baarn te staan en bewoond te worden door de stoffelijke overschotten van vergeefse levens, zich zeurderig voortslepend op weg naar het graf. Zij, die zich verbeelden trotse zwa nen geweest te zijn, bevinden zich vleugel lam in de gevangenschap van een „adem loze cirkel". Zij behoren niet eens echt tot de zogeheten betere kringen, want Arthur de Vries Huydecooper was geenszins de held van Atjeh, als hoedanig hij voor fa milie en kennissen poseert, maar gewoon sergeant bij de administratie van het le ger in de tropen. Terence Rattigan en So merset Maugham hebben zo'n geval al Advertentie Van Nelle bestellen •T.VERSUM I. 402 M. 7.00 -24.00 NCRV. RV 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.40 m. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, j Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. i Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 De apokriefe aydn, hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- neded. 12.33 Amus.muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Lichte muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.45 Idem. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Jazzmuz. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muziekkorps. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Pianorecital. 20.15 Radio- philharm.ork. en groot koor. 21.25 Calvijn en de Oecumene, caus. 21.45 Vrouwenkoor en sol. 22.15 Pionieren onder de tropenzon, kiankb. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport uitslagen. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het niatteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws en tentoon stellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Medi sche kroniek. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Voor de mannen. 17.50 Rege- ringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen in de veran derende samenleving, caus. 19.25 VARA-Varia. 19.30 VPRO: Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tusen de regels door, causerie. 20.15 Weense muz. 21.00 Theater, hoorsp. 22.05 Lichte muz. 22.30 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.45 Saxofoon kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. NRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 "•euws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer- •n. 16.02 Pianokwintet. 16.40 Gram. 17.00 Nieuws. MO Viool en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. t.10 Lekcnmoraal en filosofie. 18.30 Voor de sol- aten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 'foorsp. 21.15 Gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 2.15 Pedagogische caus. 22.25 Perzische en Ara bische muz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voorde zeelieden. VOOR WOENSDAG "RO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Jotirn. weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van van- ag. 20.30 Landaanwinning: ja of neen?, gesprek. 00 Een engeltje in de lommerd, TV-spel. eens behandeld. Nu goed, men moet de oorspronkelijkheid dieper opgraven. Maar er is niets anders dan vergane reputatie en landerig gedoe van mensen, die elkaar aansteken met de ziekte van hun lusteloos heid. Iemand probeert die ban te doorbre ken. Nooteboom heeft echter de opzette lijke vergissing begaan daar een kerel van niets voor te kiezen, die zijn zin probeert door te zetten uit verveling alweer bij iedere vrouw, die hij tegenkomt. Daar van wordt de dertigjarige Anne de dupe. De veroveraar wordt bij open doek ver moord. Het een noch het ander is interes sant genoeg om medelijden op te roepen. Bij zoveel motivering van reeds gebleken hoedanigheden der personages valt het dubbel op, dat deze goedkope verleiding op geen enkele manier plausibel is gemaakt. En zo zat men erbij en keek ernaar. Het stuk was nog geen vijf minuten oud of er werd al thee gedronken. Weer vijf minu ten later werd een volgende oudvader- landse traditie aangeboord en kwam de jeneverfles op tafel. Op dat moment gaven de gesprekken nog hoop op wat shaviaan- se critiek op de samenleving. Maar nadat er nogmaals vijf minuten voorbij waren gegaan, bleek voor de oude dames in het stuk een zojuist begonnen kerkdienst al te zijn afgelopen. Van toen af werd het: hoe meer zielen hoe meer verdriet. Het enige verrassende was een spelletje scrabble. Er verscheen in het eerste bedrijf (wat heet bedrijf?) ook een jeugdige bezoeker, die na korte tijd afscheid nam met de woorden, die alle Nederlandse toneel schrijvers al hebben gebruikt: „Kom, 'k geloof dat ik maar eens ga." Dat mocht de toeschouwer niet zeggen. Die kon zich alleen maar troosten met de vakkundige inspanning, die de medespe lenden zich getroostten om dit werk te ver dedigen. Opvallend was daarbij, dat eigen lijk alleen de bejaarde mevrouw Jacque line Royaards-Sandberg (trouwens aan doenlijk lief in de leuke scène, waarin een polka wordt gedanst) goed verstaanbaar was. De anderen probeerden op één toon zulke subtiliteiten te vertolken, dat daar door de laatste lust verging, die tot het vermoeiende luisteren naar alles wat men van Ibsen. Tsjechov, O'Neill en Lawrence al zo vaak zoveel beter had gehoord. De onduidelijkheid was het enige bezwaar, dat men kon aanvoeren tegen Marie Ha mel, Joan Remmelts, Lous Hensen, André van den Heuvel, Jurg Molenaar en Ellen Vogel, welke laatste als gefrustreerde jon gedame haar knappe karakterstudies uit het recente verleden nog overtrof. Metten Koornstra ontwierp het gevraagde simul taantoneel, dat veel in het duister liet. In het programma wordt, meegedeeld, dat Cees Nooteboom binnenkort naar een klein Spaans eiland in de Middellandse Zee vertrekt om een nieuw stuk voor de Nederlandse Cornedie te vervaardigen. Misschien wordt daar de geest over hem vaardig, zonder welke toepassing van de keurig aangeleerde techniek zinloos blijft. Laten wij daarop hopen. Want per saldo heeft hij getoond het materiaal te kunnen verzamelen, waaruit toneelspelers mensen weten op te bouwen. Het onbevredigende van deze eersteling wordt vooral veroor zaakt, doordat de karakters zichzelf na pratende, gegeven of,bedachte grootheden zijn. De persoonlijkheden vertegenwoordi gen de levenshouding. Zij staan niet in de zon, om met Bertus Aafjes te spreken. Vandaar dat zij alleen lyrisch kunnen be vestigen. hoe negatief ook, wat men al wist. Nooteboom mist nog het vermogen, dat bij voorbeeld Tsjechov bezat, om heftige inci denten te laten dienen tot verscherping van het, inzicht in een verergerd voortdurende toestand, daarbij mist men diens perspec tivische werking. Bij Nooteboom is er geen moment van tragiek, alleen een continue nietigheid, bij gebrek aan alternatieve mo gelijkheden. Het thema van de doodsheid van het leven wordt daardoor dodelijk voor het nauwelijks gewekte medeleven. David Koning Dievegge. De Amsterdamse politie heeft, een 16-jarig Haags meisje aange houden, dat ten nadele van haar Amster damse werkgeefster 2.000 uit een geldkist je had weggenomen en daarna verdwenen was. Van het geld was nog 500 over. Van de rest had het meisje kleding en een bromfiets gekocht. Voor de goedbezette grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam concerteerde zaterdagavond het Amsterdams Kunst maandorkest onder leiding van zijn vaste dirigent Anton Kersjes. Vóór het begin betrad eerst de heer Jan Huckriede, directeur van het Kunst maandorkest, het podium om enkele wel gekozen woorden aan de onlangs over leden Eduard van Beinum te wijden. Hij zei onder meer dat de grootste wens van de leden van zijn orkest, namelijk om onder Van Beinums leiding te mogen musiceren, helaas niet meer in vervul ling zou kunnen gaan. Hij deelde mede dat het aanvankelijk als eerste nummer van dit programma aangekondigde werk, de ouverture „Scala di Seta" van Rossini, vervangen zou worden door de Sinfonia in b voor hobo en strijkorkest van Bach en verzocht de aanwezigen na afloop hier van een minuut stilte in acht te nemen ter nagedachtenis van de gestorven dirigent. Vervolgens werd het concert met een uitvoering van het Divertimento voor strijkers van Béla Bartók hervat. Kersjes heeft veel aandacht aan de voorbereiding van dit stuk gegeven, zoals bleek uit de zuiverheid van intonatie en de souplesse waarmee de vele tempoverschuivingen verliepen. Deze laatste zijn door de com ponist steeds minutieus aangegeven. De saamhorigheid, die het orkest hierbij be trachtte, was een positieve factor in de uitvoering. Toch kreeg ik niet de indruk dat de dirigent een intensief contact met het werk heeft. In alle drie delen misten de exclamatorische hoogtepunten de no dige felheid. Vooral het tweede deel, waar de mysterieuze elegie door gesyncopeerde kreten onderbroken wordt, kreeg daar door onvoldoende gestalte. Ook uit het gebaar van de dirigent spreekt een iets te beminnelijke instelling ten opzichte van de muziek om alle aspecten van een ge spannen werk als dit „Divertimento" recht te doen wedervaren. De subtiele kanten van Bartök's polyfonie heeft men echter zeer mooi te horen gekregen. De violist Herman Krebbers was solist in het vioolconcert van Mendelssohn. On nodig uit te weiden over de brille, waar mede hij het werk vertolkte. Bijzonder opmerkelijk was de soberheid van ex pressie, waarmee hij het tweede deel ten gehore bracht, een intermezzo van grote innigheid. Na de pauze heeft men kunnen luisteren naar een verzorgde uitvoering van Beethovens tweede symfonie. Sas Bunge Aan de Holland Festival opvoeringen van Janaceks opera „Katja Kabanova" zul len de volgende solisten van de Neder landse Opera en Tsjechische gasten hun medewerking verlenen Mimi Aarden, Be- no Blachut, Libuse Domaninska, Nel Du- val, Paolo Gorin, Gerard Groot, Rudolf Kat, Ivana Mixova en Cornelis Schell. De regie wordt gevoerd door Hannes Tchein, de decors zijn van Josef Svobo- da en de kostuums van Marcel Pokorny. Het geheel zal onder leiding staan van Ja- roslav Krombholc, De derde Amsterdamse opvoering van dit werk, oorspronkelijk aangekondigd voor donderdag 9 juli, is verplaatst naar woens dag 8 juli. Het Nederlands Filminstituut heeft de zer dagen het eerste cursusjaar van zijn filmvakschool afgesloten. In de afdeling „Scenario en draaiboek" slaagden twintig van zevenendei-tig cursisten, die zich aan vankelijk voor deze leergang hadden in geschreven. In de afdeling „filmhandel" slaagden zes van de negen cursi. ten. Alvorens men aan het tweede cursus jaar begint krijgen een aantal cursisten de gelegenheid tot oktober van dit jaar eni ge praktijkervaring op te doen door het lopen van een stage in een filmbedrijf. Het Nederlands Filminstituut hoopt met deze Nederlandse filmacademie een vak opleiding te verschaffen aan jongelieden met talent voor een der vele beroepen in het filmwezen, hetzij in de secto van de produktie, hetzij in de techniseh-com- merciële sector. De Nederlandse Bio scoop Bond heeft voor deze school gro te belangstelling. Het is de bedoeling dat er mettertijd naast de nu al bestaande af delingen ook een leergang voor camera en montage, produktie en regie en voor labo ratorium en geluidstechniek komt. Wie deze zomer het 700 jaar oude Amersfoort bezoekt tijdens de laatste drie weken van de bijna twee maanden duren de eeuwfeestfestiviteiten, zal daar ettelij ke duizenden inwoners aantreffen, gekleed als poorters en poorteressen, voorname burgers en handwerkslieden in de kleuri ge en stemmige kledij uit de periode van 1500 tot 1650. Er zal vier dagen feestmarkt zijn in het stadscentrum; de eeuwenoude hof tussen de Onze Lieve Vrouwetoren en St. Joris- kerk zal een vermaakcentrum in Beierse stijl worden. Het Beierse centrum zal op vrijdag 31 juli met een intocht, van duizenden in ze- ventiende-eeuwse klederdracht gestoken Amersfoorters worden geopend. Langs de stadspoorten en wallen zullen op zomer avonden „historische wandelingen" wor den gehouden en er zijn vergaande plan nen om duizend inwoners van Edam in hun historische kostuums (1200 tot 1400) voor een massaal verbroederingsfeest naar Amersfoort te halen. Voor de bezoekers begint de pret al aan het station, vanwaar een oud paarde- trammetje naar de binnenstad zal rijden. Op zaterdag 8 augustus is er een reünie van oud-Amersfoorters, waarvoor onge veer 5.000 bezoekers verwacht worden. Op 15 augustus is er een groot bloemen corso. De gehele binnenstad en vooral de oude monumenten, de Lange Jan, de Kop pel- en Kamppoort zullen verlicht worden. Intussen laten duizend Amersfoortse man nen hun baard staan. Tijdens de eeuwfees ten zullen vijf grote vuurwerken worden afgestoken. Grenskommiezen bij de grens Oostburg hebben bot gevangen omdat smokkelaars via de televisie op de hoogte gehouden werden van de bewegingen van de kom miezen. De douaneambtnaren ontdekten in het nachtelijk duister bij de grens in Zuid-Vlaanderen, in de omgeving van een boerderij, een ploeg smokkelaars die be zig was boter te verladen. Per mobilofoon hielder de kommiezen elkander op de hoogte van hun waarnemingen: „Ik zie een deur open gaan. Ze komen naar de achterkant". „In stal brandt licht." Plot seling werden echter alle lichten gedoofd en naspeuringen op de boerderij lever den niets op. Na enkele dagen kwam men door toe val achter de bijzondere handicap die de kommiezen parten gespeeld had. Het bleek, dat de conversatie over de mobilo foon opgevangen kon worden op het tele visietoestel van de boer. Bij een verder on derzoek bleek dat het ook mogelijk was de gesprekken der kommiezen op radio's met fm-ontvangst te beluisteren.. Tijdens de tweede dag van de in Vlissin- gen gehouden jaarlijkse algemene verga dering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie hebben mr. E. M. Toxopeus, lid van de Tweede Kamer en mr. H. van Riel, voorzitter van de Eerste Kamer, het probleem van de ruimtelijke ordening be handeld. Mr. Toxopeus vroeg zich af op welke wij ze de overheid zich hiermee zal bemoeien. Aan te bevelen is een soepel optreden met een niet-aantasten van het eigendom, zo dat de rechtzekerheid niet in het gedrang komt. Mr. Toxopeus waarschuwde tegen een overhaast te werk gaan. Mr. Van Riel betoogde dat rijkswaterstaat in feite de grootste planoloog is. Hij achtte het in het wetsontwerp voor de ruimtelijke ordening bijzonder gevaarlijk, dat Gedeputeerde Staten streekplannen zullen gaan vaststel len en in feite dus ook de uitbreidingsplan nen van de gemeenten. Het beslissings recht wordt aan Provinciale Staten afge nomen en aan Gedeputeerde Staten gege ven. Het wordt zodoende onttrokken aan de publieke bespreking. Bij de bestuursverkiezingen werden tot lid van het hoofdbestuur herkozen de he ren R. Th. J. Cavelier te Amsterdam, B. Doed' Breuning ten Cate te Almelo, ir. A. J. Engel te Velp en ir. A. Voet te Gro ningen. In de plaats van prof. mr. E. H. 's Jacob te Groningen, die geen herbenoe ming wenste, werd gekozen mr. dr. J. M. H. Dassen te Heer-Maastricht. Die arme koning Didoro. Hij woonde in een mooi paleis en hij had alles, wat zijn hart maar kon begeren. Maar wat zou hij er niet voor over gehad hebben, als hij 's nachts lekker had kunnen slapen, zoals andere mensen! Er stonden 's nachts altijd schildwachten bij het paleis. Dat ivas eigenlijk niet nodig, want niemand zou er aan denken, de koning kwaad te doen; maar het hoorde nu eenmaal zo. Die schildwachten schudden meewarig hun hoofd en zuchtten, als ze zagen, hoe de ramen van 's konings slaapkamer almaar verlicht bleven. „De koning kan weer niet slapen!", zeiden ze dan. 45 Advertentie Van Nelle bestellen 1 De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.) heeft in een brief aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht te willen be vorderen, dat op korte termijn een nieuwe lagere akte voor het vak lichamelijke oefe ning zal worden ingesteld. Ter motivering wordt gezegd dat het onderwijs in de li chamelijke opvoeding op de lagere scho len in alle gevallen, waar dit onderwijs niet door een gespecialiseerde vakleer kracht wordt gegeven, in vrijwel elk op zicht niet voldoet aan de eisen die naar moderne opvattingen aan dit onderwijs ge steld moeten worden. Een commissie van deskundigen van de federatie is van oordeel dat de onbevre digende toestand van dit onderwijs gro tendeels zijn oorzaak vindt in het gebrek aan bevoegde en degelijk opgeleide leer krachten. Zij is ook van mening dat het aantal m.o.-leerkrachten, dat jaarlijks afstudeert, veel te klein is om het tekort voor de lagere school ook maar iets te ver minderen. „Bovendien", zo wordt gesteld, „worden door een onjuiste salarispolitiek deze leerkrachten afgezogen naar het mid delbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs en het voorbereidend hoger onderwijs". Bij het zoeken naar een noodoplossing stelt de commissie zich voor ogen, dat in tegratie van het gymnastiekonderwijs in het gehele onderwijs speciaal voor de la gere school een dringende eis is. Als op lossing stelt de commissie de instelling voor van een nieuwe lagere akte voor li chamelijke oefening, die ook behaald moet kunnen worden door jonge mensen, die niet in het bezit van een onderwijsakte zijn. Daardoor wordt de mogelijkheid ge schapen meer vakleerkrachten te krijgen, die het gymnastiekonderwijs op de lagere school beter tot zijn recht zouden kunnen laten komen. Ter gelegenheid van de opening van haar lijn Amsterdam-Tunis heeft de direc tie van de K.L.M. zaterdagavond in hótel „Kasteel Oud-Wassenaar" aan Tunesische autoriteiten, die de openingsvlucht van Tu nis naar Amsterdam hebben meegemaakt een diner aangeboden. Tijdens dit diner heeft de secretaris-generaal van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, mr. A. H. C. Gieben. medegedeeld dat de Ko ningin de heren Ridha Klibi en Mohamed Kraiem had benoemd tot commandeur n> de Orde van Oranje Nassau. De heer Klibi is directeur van de directie Europa van het staatssecretariaat van Buitenlandse Za ken van Tunseië. De heer Kraiem is hoofd van de Tunesische burgerluchtvaart- en meteorologische dienst. De Tunesische gasten hebben zaterdag een bezoek gebracht aan Rotterdam, zon dag bezichtigden zij „Keukenhof" en Am sterdam. Advertentie Van Nelle bestellen 36. Ik stak een sigaret op. Mijn reis was nutteloos ge weester was niets veranderdmijn liefde voor Leonoor was dezelfde gebleven en ik was geen stap verder gekomen. „Je eet helemaal niets", merkte Mary verwijtend op. „Geef hem nog wat te drinken, Martin". Een negerbediende vulde mijn glas. Ik wast vastbe sloten een ander onderwerp van gesprek aan te snijden. Mijn moeder scheen mij te willen helpen en vroeg: „Hoe was je reis, m'n jongen, je hebt ons nog niets verteld". Ik werd uitvoerig uitgehoord over alles in Europa. Ik begon me weer meer op mijn gemak te voelen. Toen we tenslotte van tafel opstonden, stelde ik op nonchalante toon de vraag, die mij van het begin af had beziggehou den: „Enwanneer zal de bruiloft van Leonoor en John plaatsvinden?" „Ik geloof in juli", antwoordde Mary. Terwijl we naar de zitkamer teruggingen, waar de koele avondlucht, die door de geopende vensters naar binnen stroomde, aangenaam aandeed, peinsde ik: „In juliprecies in de droge tijd De tijd verliep snel. Het was de koele periode en ik hal veel werk. Ik werd weer volkomen in beslag geno men door het ziekenhuis. Eén of twee keer per week trof ik Martin op de golfbaan voor een ronde van 9 of 18 holes. Ik vermeed Leonoor niet speciaal, maar zij scheen mij niet meer nodig te hebben. We zagen elkaar zelden meer alleen. Hoe meer de bruiloft naderde, hoe vijandiger de stad ten opzichte van haar werd. Merkte Leonoor 't? Begreep ze 't? Ik wist 't niet. De boosaardige kletspraatjes wer den steeds agressiever. Leonoor hulde zich in een hautain zwijgen. Ik had niet meer het recht haar te beschermen. Sinds haar verlo ving scheen ze zich van mij afgewend te hebben. Het kwam tenslotte zover, dat ik wenste, dat John maar zo spoedig mogelijk met haar zou trouwen en haar mee zou némen naar zijn theeplantage, of waar dan ook, ver van hier De enkele keren, dat ik de kans kreeg even onder vier ogen met haar te spreken meestal gebeurde dat in verband met een ernstig ziektegeval stelde ik haar de vraag: „Leonoor, kan ik soms nog iets voor je doen?" Ze schudde dan haar hoofd en er was een matte glimlach om haar lippen. Een echt antwoord gaf ze mij nooit. John Somerset blééf de aanbeden ster in de notabele kringen van Umtali. Hij ging rustig door met zijn bezoeken aan de gegoede families, welke zijn verloofde voor het hoofd stootten.Ik wond me hierover steeds meer op, maar wat kon ik doen? Ik bemoeide me hoe langer hoe min der met de mensen en kwam tenslotte nergens meer. De maand juni ging voorbij. Mijn argwaan ten opzichte van John Somerset die nu eenmaal gewekt was werd er niet minder op. Instinctief voelde ik, dat er iets niet klopte met deze man, die met Leonoor ging trouwen. Hoe kwam hij er eigenlijk toe, te willen trouwen met een meisje, dat door niemand geaccepteerd werd en waar tegen iedereen bezwaren opperde? En waarom bracht hij niet de moed op, uitnodigingen, waarbij Leonoor over het hoofd werd gezien, niet te accepteren? Zijn houding was niet die van een ware gentleman John Somerset had de 7de juli als datum voor de brui loft vastgesteld. Op een avond, na een partijtje golf, waarbij hij mij een zware nederlaag had toegebracht, vroeg ik hem, wie die datum eigenlijk had uitgekozen: hij of Leonoor? Hij lachte. „Ikik ben bijgelovigde 7 brengt geluk Het liefst zou ik hem datgene gevraagd hebben, wat alle vrouwen van Umtali hem stellig al lang gevraagd hadden: „Houd je echt van Leonoor Malherbe? Waarom houd je van haar? Wat hebben jullie voor gemeenschap pelijke interessen? Waarom is je keus op haar gevallen? Zulke vragen kon ik hem echter zeker niet stellen. Hij wist, dat ik zelf veel belangstelling had voor Leonoor „Ja," zei ik, „naar 't heet, brengt het getal zeven ge luk". We beëindigden onze partij golf. Ik stak de stok, waarmee ik de laatste slag had gedaan in de tas, welke 'n caddie droeg. „Het Is merkwaardig", zei John, terwijl we naar het clubhuis wandelden, maar Caroline, mijn eerste vrouw, stond er destijds op, dat we onze bruiloft op de 7de mei zouden vieren. Die datum kwam mij toen slecht uit en daarom trouwden we op de 11de van die maand. Ons huwelijk was weliswaar gelukkig, maar van korte duur. Ditmaal wil ik geen risico nemen „Denk je nog vaak aan je eerste vrouw?" vroeg ik. John bleef stil staan. Hij haalde zijn donkere bril uit zijn zak te voorschijn en zette deze op. Aangezien de zon bijna onder was en het licht helemaal niet fel meer was, zag ik het nut van deze geste niet in. „rk denk nog vaak aan haar en steeds met innige ge negenheid", antwoordde hij. „Een vrouw, door wie je zo aangebeden werd, vergeet je niet licht. Is dat niet natuurlijk?" „Ja," gaf ik toe, „dat is heel natuurlijk". Ik dacht echter aan de woorden, welke hij in ijlende koorts tijdens zijn malariaaanval had uitgestoten: „Ca roline, hoe haat ik je. Wat ben ik blij dat ik van je af ben.... Je zult mij nooit weer vinden, nooit, noch in deze, noch in een andere wereldHadden deze woor den, in koorts geuit, enige zin en zo ja. wat hadden ze dan te beduiden? En als ik ooit achter de betekenis van die woorden zou komen, zou 't dan niet te laat zijn? „Zo zie je", vervolgde hij, „over vier dagen ben ik hertrouwd. Ik, die gezworen had, Jay, de nagedachtenis van Caroline trouw te blijvenLeonoor herinnert me echter in vele opzichten aan haar". „Werd zij ook, zoals Leonoor, belasterd en door de mensen met de nek aangekeken?" Hij keerde zich naar mij toe. Door de donkere brille- glazen kon ik zijn ogen niet zien. Ik zag slechts de vier kante, zware kin en zijn mond. die wanneer hij niet lachte en zijn mooie witte tanden niet zichtbaar waren, bijna wreed aandeed. „Nee", antwoordde hij, „mijn vrouw was mooi en ver wend. „Ze kwam uit een zeer vooraanstaande familie. Ik kan je zeggen, dat de houding van de mensen hier ten opzichte van Leonoor mij zeer heeft verwonderd. Maar eigenlijk had ik erop voorbereid moeten zijn. In zulke kleine gaten zijn er altijd dergelijke dingen. Eigenlijk ben je in Umtali de enige, met wie ik om zou moeten gaan. Als die vijandige houding tegenover Leo noor niet ophoudt, zullen we, denk ik, Zuid-Rhodesië verlaten en naar de Kaap vertrekken." Hij zweeg even, maar vervolgde dan: „Mijn houding vind je kennelijk vreemd. Ik meende door gewoon bij iedereen te blijven komen, in staat te zullen zijn de mensen te beïnvloeden en hen voor Leonoor te winnen. Maar ik heb intussen wel ingezien, dat het vergeefse moeite was." (Wordt vervolgd) Overdracht. Op 30 april om halfelf zal op de Waalsdorpervlakte de overdracht plaats hebben van de Bourdonklok die be stemd is voor de herdenkingsplaats op dit terrein. De klok zal door de voorzitter van de „Stichting oorlogsmonument 1940 1945", prof. mr. P. S. Gerbrandy, aan het gemeentebestuur van 's-Gravenhage wor den overgedragen. Na deze overdracht zal de klok voor het eerst worden geluid door leden van de voormalige Binnenlandse Strijdkrachten. Heidebrand. Op het landgoed „De Schaffelaar" te Barneveld, is bij een brand ongeveer 2 hectare heide en struikgewas verloren gegaan. Talrijke wandelaars en omwonenden namen het blussmgswerk ter hand, door met takken het vuur uit te slaan. Een groot gebied, beplant met vlieg dennen, kon gespaard blijven. De brand is ontstaan door een weggeworpen peukje sigaret. Aan brandwonden overleden. In het nisbak in de Watteaustraat te Amsterdam heeft de politie, op aanwijzingen van een burger, een mortier- en een vliegtuiggra naat en vijf geweerpatronen gevonden. De projectielen, die voor de vuilverbrandings- ovens van de stadsreiniging groot gevaar zouden hebben opgeleverd, zijn in beslag genomen De politie speurt naar de her- kc mst. Advertentie Van Nelle bestellen I Vijf Spaanse studenten hebben beslo ten deze zomer naar Nederland te gaan om Prinses Irene een Spaanse ezel aan te bieden, nadat zij gehoord hadden dat het lezen van „Platero en ik" van de Nobel prijswinnaar Juan Ramon Jimenez haar veel plezier had gedaan. „Zij kan haar keuze maken uit drie ver tegenwoordigers van de drie voornaamste rassen van Spaanse burro's," zei de woord voerder van de vijf studenten. „Voor onze reis van 50 dagen zullen we meenemen „Platero", een kleine Anda- lusische ezel, „Reverte" van Catalonisch ras, en „Perez" een Castiliaanse verte- gewoordiger. Nadat de Prinses haar keuze heeft ge daan zullen wij de twee andere ezels ver kopen om de kosten te dekken." Advertentie Van Nelle bestellen Stadschouwburg: dinsdag en woensdag besloten voorstellingen. Concertgebouw: dinsdag geen en woens dag besloten voorstelling. BIOSCOPEN Cinema Palace: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „L»u Rififi chez les hommes", 18 jaar. Frans Halstheater: dinsdag 14.30 en 20 uur, woensdag en donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Oog in oog met de dood", 18 j. Lido Theater: tot en met donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Jacht op ontvoerde vrouwen", 14 j. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Grafin Maritza", a.l.; donder dag 14 en 20 uur: „Viva Villa" 18 jaar. Minerva Theater: dinsdag besloten voor stelling. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Kat op een heet zinken dak", 18 jaar. Roxy Theater: tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „De jacht op het geheim van de Spoetnik", 14 jaar. Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Thérèse Etienne", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): tot en met woensdag 20 uur: „Ik beschuldig", a.l.; donderdag 20 uur: „Opoffering", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bloemcnheuvel (Bloemendaal): tot 2 mei werkdagen 1017 uur, zondag 1417 uur: Expositie Elswout. Frans Halsmuseum: tot 23 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Galerie Espace: tot 9 mei werkdagen 1117 uur: Expositie Lea Nikel. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 mei dagelijks 10 tot 22 uur: Expositie Arie Kater. DIVERSEN Aula Lourens Costerlyceum: dinsdag 19.45 uur: Avond Haarlemse Discoclub. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van 17 april). Advertentie Van Nelle bestellen 1

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 11