Aan te lang bestaande, onvruchtbare controverse moet nu een einde komen £uxaf£ex Havenberichten Ton als voor „Bloembollencultuur" zetel naar Hillegom gaat Nieuw Krelagehuis (Haarlem) biedt uitstekende huisvesting Wasmachines - Centrifuges 9 VOORZITTER „BLOEMBOLLENCULTUUR" OVER BEURS: „De consument in een veranderende wereld" Tafeltennis VGZ Pater Verhagen spreekt Schipper als piloot in cockpit Koninginnedagviering in Driehuis Koninginnedagviering in Santpoort-dorp LOENDERSLOOT Straatnaam Hillegom biedt tegen Haarlem op DINSDAG 21 APRIL 1959 „Vele jaren discussiëren wij nu reeds over een waardiger huisvesting van de beurs, van onze kantoren en vergaderruimten. Ons eeuwfeest is niéér dan een aanleiding, het is een reden om nu eindelijk eens tot daden te komen, opdat ons bloembollenvak en onze vereniging althans ergens te vinden zullen zyn, niet verspreid her en der, maar in een waardige woning". Dit zei de voorzitter van de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot rannerdcn aan het begin van de gisteren in het Haarlemse Concertgebouw ge houden algemene vergadering. In deze vergadering gaf de heer Van Nispen een uiteenzetting van de plannen voor verbetering van de beursaccommodatie; een plan tot vernieuwing en uitbreiding van het Haarlemse Krelagehuis en een plan tot over brenging van de beurs en zetel van „Bloembollencultuur" naar Hillegom in het dan uit ie breiden „Treslong". De voorzitter bracht het volgend jaar te vieren honderdjarig beslaan van de vereniging ter sprake, waarbij hij zei dat een jubileumcomité het initiatief heeft genomen tot het bijeenbrengen van een feestgave dat mogelijk voor de huisvesting van de vereniging zal worden besteed. Nadat de voorzitter de overleden leden had herdacht, ondermeer wijlen de heer T. M. H. van Waveren, zei hij het oog te wil len richten op de toekomst. „Zou ons vak, dat. zo intens leeft, niet moeten bouwen aan zijn toekomst?" In het comité dat een feest gave bijeen zal brengen voor het eeuwfeest, hebben zitting de heren dr. A. J. Verhage, voorzitter, A. Verduyn uit Lisse, F. J. van der Kolk uit Hillegom, D. Hogewoning en D. Jonker. Reeds is een eerste gift ont vangen. Namelijk duizend gulden van de bejaarde oud-vakgenoot Willem de Graaff in Wassenaar ten behoeve van de beurs in Haarlem. De heer Van Nispen zei voorts over de beurskwestie: „Van vele zijden wordt ge tracht onze financiële moeilijkheden, welke tot nu toe een waardiger huisvesting van de beurs belemmerden, te verzachten. Hier bij zijn ook andere belangen in het spel, maar dit neemt onze erkentelijkheid voor de hulp niet weg." De voorzitter zei dat de leden al vele jaren besluiteloos en verdeeld zijn. Thans dient men tot een besluit te komen, opdat de vereniging een nieuwe eeuw ingaat in een nieuw gebouw. Alle luxe zal worden vermeden, gezocht is slechts naar een sobefe maar doeltreffende oplossing, voor de huisvesting van onze vereniging, de beurs, het Scheidsgerecht voor de bloem- bollenhandel en de keuringsdienst, aldus de heer Van Nispen. „Aan onze besluite loosheid, die ons waarachtig niet siert, en aan een reeds te lang bestaande onvrucht bare en nadelige controverse moet thans een einde komen." Tenslotte zei de heer Van Nispen te hopen dat in alle objectiviteit op de ver gadering van 19 mei een besluit zal worden genomen en dat de minderheid dan de grootheid zal opbrengen het uit te voeren plan te steunen. Geheel nieuw Krelagehuis deze terreinen zou een proef- en monster- tuin kunnen worden gesticht. Bij de Hillegomse beurs bestaat een rui me mogelijkheid tot parkeren. Bij het Kre lagehuis zal de bestaande parkeergelegen heid worden vergroot. Voorts bestaat bij de gemeente Haarlem het plan de wijk bij het Krelagehuis te saneren, zodat het reeds geprojecteerde parkeerterrein nog kan worden uitgebreid. Een ander bezwaar van het Hillegomse plan is, dat het beursge bouw aldaar ook wordt gebruikt door de De langgerekte gevel van het te ver nieuwen Krelagehuis, zoals een ma quette deze laat zien. Rechts, op de ,ioek van de Leidsevaart-Brouwers- vaart komt een groot restaurant. gemeentelijke bedrijf voor Openbare Wer ken. Later bracht hij ook dank aan de gemeenteraad van Hillegom, die de ter reinen en opstallen van de firma Ludwig ter waarde van honderdduizend gulden be schikbaar heeft gesteld. Hogere contributies Welk plan ook zal worden uitgevoerd, voor de nieuwe huisvesting zal een ver hoging van de contributies en entreegelden per 1 januari 1960 nodig zijn. Het hoofd bestuur deed daarom het voorstel deze con tributies op te voeren. Als het voorstel wordt aangenomen, zal jaarlijks 25.000 méér aan contributies worden ontvangen. De entreegelden zouden moeten worden verhoogd van 0.50 tot 1,50. Rekening houdend met een terugslag in het beursbe- zoek zou dit een verhoging van de inkom sten met 39.000 per jaar betekenen. Na deze uiteenzetting werden vragen over beide plannen gesteld. Ondermeer spraken de heer D. van Egmond uit Hille gom en Th. Hoog uit Haarlem. Toen enige leden hun mening over de voor- en nadelen van de plannen wilden geven, liet de voor zitter uitdrukkelijk uitkomen dat hiertoe thans geen gelegenheid bestond, maar dat men hiervoor op 19 mei gelegenheid krijgt. DE GEMEENTE HILLEGOM wil de Koninklijke algemene vereniging voor Bloembollencultuur in Haarlem een ter rein ter waarde van 100.000 schenken, als men bereid is de zetel en de beurs der vereniging naar Hillegom over te plaatsen. Voor dit bedrag kan de ge meente de gehele kwekerij der firma Ludwig Co. nabij „Treslong" aan kopen. Het stuk land is in totaal 4300 vierkante meter groot. Bij de prijs zijn inbegrepen twee Kassen, een werkruimte en een kantoor. Bij het beursgebouw zou men dus kassen en een grote ruimte voor proeftuinen krijgen, terwijl van een par keerprobleem rond dit beursgebouw ook in de toekomst nimmer sprake zal zijn, daar men behalve het huidige parkeer terrein in de nabije toekomst ook nog de beschikking krijgt over een groot plein voor het te bouwen bejaardencentrum van de Hervormde gemeente in Hille gom. Bovendien kan men in de straten van het rondom liggende „Meer en Dorp" vele auto's parkeren. Deze mededelingen werden gedaan in de spoedeisende vergadering van de Hille gomse gemeenteraad, die onder voor zitterschap van locoburgemeester W. van Dam bijeen kwam. De voorzitter zei, dat het bestuur van de Hillegomse beurs het altijd als een bezwaar heeft gevoeld dat er geen proeftuin bij de beurs is. De heer Van Dam stipte ook aan, dat het voor Hillegom van belang is als men kan gaan beschikken over grote zalen, die ondermeer als overdekte sporthal dienst kunnen doen. Dit vooral, omdat Hillegom een functie als woongemeente kan gaan vervullen. Dan moet er ook gelegenheid voor recreatie zijn. Nu de gemeente de kans krijgt de ama rylliskwekerij van de firma Ludwig te kopen, moet men deze kans aangrijpen. B. en W. stelden de raad daarom voor een Prof. dr. J. Pen, hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen, heeft in de zes de jaarvergadering van de Nederlandse Consumentenbond, die in Den Haag werd gehouden, verklaard, dat het getij thans gunstig is voor de consument. Het is de taak van de consumentenorganisaties deze ontwikkeling in de toekomst zo goed mo gelijk te gebruiken. Vroeger, in een door producenten aangegeven maatschappelijk patroon, deed de theorie opgeld als zou „de klant koning zijn". Hij zou namelijk door wel of niet te kopen de richting van later wel gebleken, dat dit mechanisme de produktie kunnen beïnvloeden. Het is niet zo volmaakt werkt. Dit is een van de redenen geweest, waarom de consumenten zich in een pressiegroep hebben georgani seerd. Prof. Pen sprak over het onderwerp „De consument in een veranderende wereld" Een van de moeilijkste kwesties, waar voor overheid en belanghebbenden zich in de moderne maatschappelijke structuur geplaatst zien, is het verschijnsel van de sterk stijgende produktie in ons land met gelijkblijvende prijzen. Dit dus in tegen stelling tot de redelijke verwachting, dat verhoogde produktie op den duur kosten- verminderend zou werken en daardooi prijsdaling tot gevolg hebben. Bovendien is in de praktijk gebleken, aldus prof. Pen. dat de vroeger geregistreerde tegenstelline werkgever-werknemer ten aanzien van de loon- en prijsvorming eigenlijk niet be staat. Het veronderstelde evenwicht als gevolg hiervan is dan ook een fictie. Veel eer komt, bijvoorbeeld bij het „ruilen" van loonsverhogingen tegen belastingver laging in de ondernemingssfeer, de consu ment in de verdrukking. In het vergelijkende warenonderzoek, reeds een belangrijk bestanddeel van de werkzaamheden van de Consumentenbond, is een gelegenheid aanwezig om de kopers een beter kwaliteitsbewustzijn bij te bren gen, dat op zijn beurt de concurrentie zou kunnen stimuleren. In de totale ontwikkeling der dingen zag prof. Pen tenslotte een tendens, die voor de consument in een gunstige rich ting werkt. Waar deze ontwikkeling strub belingen ondervindt kan de consumenten bond gereed staan om ze uit de weg te ruimen. Heren tweede klasse A VGZ 1—Rapidity 2. Het eerste punt was voor VGZ door een overwinning van F. Dens op C. Schuit (21—17, 21—12); A. Ales verloor hierna op het nippertje van J. Peperkamp met 1321, 2111, 2022 en van B. Winder met 1621, 2224, waardoor de stand 12 was in het voor deel van Rapidity. A. Ales maakte gelijk door C. Schuit in 2 games te kloppen, maar door B. Winder kwam Rapidity weer voor, want hij won in 3 |ames van F. Dens. Weer kwam VGZ gelijk door een zege van J. Hoogeweg op J. Peperkamp, maar Rapi dity liep toen uit tot, 35. F. Dens ver kleinde de achterstand tot 45 door winst tegen J. Peperkamp te boeken, zodat het dubbelspel de beslissing moest brengen. Met vereende krachten werd dit. tenslotte dcor VGZ gewonnen, zodat de eindstand 55 werd. Een uitslag die de verhouding wel juist weergaf en waardoor VGZ haar tweede plaats op" de ranglijst heeft be houden. Heren 4de klasse D CSV 6VGZ 2. Een wedstrijd tussen do bovenste en de onderste van de rang lijst die in een 19 overwinning voor VGZ resulteerde. VGZ is er dus in geslaagd om dit seizoen kampioen te worden en ongeslagen te blijven. Een mooi resultaat Dames 4de klasse A Prowano 1VGZ 2. In deze wedstrijd is wel gebleken dat Prowano het meeste recht op het kampioenschap heeft want met 82 werd VGZ. dat toch op de tweede plaats staat, bedwongen. Alleen R. de Haas en M. Stam slaagden er in een puntje te veroveren. krediet van 100.000 voor de aankoop ter beschikking te stellen, alsmede een krediet van 25.000 daar er als het Hillegomse plan wordt geaccepteerd verbeteringen moeten worden aangebracht. Men wil het terrein dan overdragen aan het bestuur van de Hillegomse Bloembol- lenbeurs, die het op haar beurt moet schenken aan „Bloembollencultuur". Men moet deze gift van de gemeente dus min of meer zien als een aanvulling van de gemeente op het aanbod van de Hillegomse Bloembollenbeurs. die het gehele complex „Treslong" beschikbaar stelt op voorwaar de dat de zetel van „Bloembollencultuur" naar Hillegom wordt overgebracht. De heer Keizer (Arb.) zou graag zien dat men van „Bloembollencultuur" de garantie kreeg dat Hillegom die ton terug krijgt, wanneer men over enige jaren zou besluiten de zetel weer over te plaatsen. Haarlem heeft namelijk destijds een der gelijke garantie ook gevraagd en gekregen. De heer V a n D a m was hier echter geen voorstander van. Hij stelde, dat het niet in de lijn der verwachtingen ligt, dat men de zetel na verloop van jaren weer zal gaan over plaatsen, maar zelfs al mocht dat het geval zijn, dan kan Hillegom nog zeggen: wij hebben een verantwoorde stap gedaan. De heer I m t h o r n (Prot.Chr.) juichte het plan toe. De heer Turkenburg (K.V.P.) even eens en de heer Bakker (K.V.P.) sprak aan het slot de overtuiging uit. dat Gede puteerde Staten hun goedkeuring aan het raadsbesluit stellig niet zullen onthouden, als de raad mocht besluiten de algemene vereniging voor Bloembollencultuur via de Hillegomse Beurscommissie 100.000 te schenken onder voorwaarde dat men in het vervolg in Hillegom ook op maandag bol- lenbeurs houdt. Pater Verhagen, de bekende spreker van de televisie, zal op donderdag 23 april een inleiding houden voor de Heemskerk- se leden van het Katholiek Vrouwengilde. Deze bijeenkomst vindt plaats in zaal Nijman. (Van onze visserijredacteur) ROME, April Als een piloot ln zijn cockpit, zo zal de schipper op de brug staan van de trawler van morgen. H\j zal op deze brug alle apparaten vinden, die h\j nodig heeft voor de navigatie en de uit oefening van de vissery. Het is de ont wikkeling van de elektronica, die er toe zal leiden, dat de brug meer dan nu al het geval is de „hersens" zal herbergen van het schip. De automatisering zal daarmee ook in het eeuwenoude visserijbedrijf zyn in trede doen. Dit is de mening van de bij uitstek op het gebied van de bouw van vissersvaar tuigen deskundige Brit A. C. Hardy, één van de „vaders" van de gedachte om door het houden van internationale congressen van scheepsontwerpers en reders te komen tot een uitwisseling van ideeën over de bouw van vissersvaartuigen en het in de vaart brengen van doelmatige, zeewaar dige en makkelijk te manoeuvreren vis sersvaartuigen. De Brit A. C. Hardy, die voorzitter is van het congres over de bouw van vis sersvaartuigen, neemt de cockpit van het moderne lijnvliegtuig als voorbeeld voor zijn opvattingen omtrent de functie van de brug op de trawler van morgen. In de cockpit van het moderne vliegtuig vindt de piloot alles wat hij nodig heeft aan elektronische apparatuur voor de veilige bediening van zijn toestel zonder dat daaraan mankracht te pas komt. In de visserij wordt nog teveel mankracht ver spild meent „Commander" A. C. Hardy. Het is niet nodig om voortdurend het roer letterlijk zelf in de hand te houden. Ook een trawler kan automatisch be stuurd worden. Voor het zwenken naar bakboord of stuurboord is het draaien aan het stuurrad op de brug eveneens over bodig. Op de brug moet op het navigatie- paneel een knop voor het zwenken naar bakboord en een knop voor het zwenken naar stuurboord zitten. Totale automatisering Een totale automatisering, dat is het streven van commander Hardy. En hij is van mening, dat dit geen streven naar een utopie is. „Het is mogelijk. De elek tronische apparatuur is daarvoor nu al aanwezig." Zo zal dus straks de schipper, die zich dan wellicht, ook kapitein laat noemen, met zijn officieren in de heerlijk verwarmde brug staan, omringd met de ingewikkeldste elektronische instrumenten. Televisieschermen, die hem een beeld geven van hetgeen er op het schip en onder water gebeurt. Radarschermen, die hem een beeld geven van de wijde om trek van het schip. Een automatische pi loot, die het schip snel en zeker naar de visgronden brengt. Een brug vol meters, die in de avonduren zacht groen zullen oplichten en die hem alles zullen vertellen wat hij weten moet om een succesvolle visreis te kunnen maken. Alléén het. weer, dat is nog niet te automatiseren. Stormen zullen dus een handicap blijven vormen voor de uitoefening van de visserij. Poppenspelers, buiksprekers en gooche laars zullen op koninginnedag optreden voor de kinderen van de Oranjevereni ging Driehuis. Des morgens om half ne gen verzamelen alle kinderen zich op het kerkplein, van waar zij om negen uur met de r.k. harmonie „Soli Deo Gloria" voor op vertrekken naar de Koningin Juliana- boom op de hoek van de De Genestétlaan, waar de voorzitter van „Driehuis" de vlag zal hijsen. Voorts staat op het pro gramma een rondgang door het dorp, die op het feestterrein bij de Groenelaan zal eindigen. Daar staat de heer Haak Over loop gereed met zijn poppentheater. Ook treden een buikspreker en een goochelaar op. Als het regent zullen de artiesten in het Missiehuis optreden. Des middags om twee uur beginnen de kinderspelen op het feestterrein. De meis jes en jongens van zes tot zeven jaar gaan respectievelijk ezelstaart prikken en een aardappelrace houden. De meisjes en jon gens van acht en negen jaar gaan zich beijveren met het bouwen van een feest- mast en fleshengelen. Voorts staan op het van tien en elf jaar; driebeenloop voor meisjes van twaalf en dertien jaar en ser- veerstersloop voor meisjes van veertien en vijftien jaar. De jongens van tien en elf jaar gaan tonnetjes rollen, die van twaalf en dertien jaar gaan de hindernisbaan op en de jongens van veertien en vijftien iaar zullen zich meten in het schieten. Op de Groenelaan is het voor jongens van zestien tot en met achttien jaar feest. Daar kun nen ze namelijk ringsteken. Omstreeks vier uur in de middag gaan bovendien nog de vrolijke keuken en de schiettent open. 's Avonds is er feest voor Driehuis in het Rex-theater in IJmuiden-Oost, waar Rens van Dorth met een groot aantal me dewerkenden „Cocktail en Confetti" brengt. In de pauze speelt het accordeon gezelschap „Always Music" onder leiding van de heer N. J. Klaver. Na afloop wordt een groot oranjebal gegeven onder leiding van de heer John Stol, met medewerking van het dans- en showorkest „The Moon- liners" onder leiding van de heer Willy Kos. De Oranjevereniging Santpoort-Dorp heeft besloten op koninginnedag een uit gebreider feestprogramma af te werken dan voorgaande jaren gebruikelijk was. De kinderen van de vierde, vijfde en zes de klassen van de gewone en bijzondere lagere scholen wonen des morgens het grote gezamenlijke feest op „Schoonen- berg" bij. De kinderen van de lagere klassen trekken in optocht door het dorp met versierde fietsen en autopeds. Ook zullen enige verklede groepen aan de op tocht deelnemen. Er zijn vele fraaie prij zen beschikbaar gesteld, 's Middags is er feest voor de kinderen in zaal „Zomer- lust". Daar wordt de jeugd beziggehou den door het Nederlandse jeugdtheater „Truxini", dat een programma van clow nerie, jongleren, marionetten en acroba tiek zal brengen. Des avonds zal, even eens in „Zomerlust", de Anova-revue „Lachparade" worden opgevoerd. Hierin treden op Dave Parker met zijn jongleur- act, Han Bakker als conferencier, Dick Harris met zijn ballonnen, waarmee hij de toeschouwers goochelen leert en voorts treden „The Mounties" als de zingende dwazen op. Advertentie OFF. DEALER MARKTPLEIN Maandag kwamen in I.Imuiden aan: Dotterel van Liverpool: Eljo, Swansea; Pandora. Swansea, blik voor Zaandam; Odin, Pepel, erts lossen Hoog ovens; Wilka, Boston, laden Hoogovens; Audacia, Vastervik, hout lossen Zaandam; Grebbestroom, Liverpool; Ponza, Noordzee, zout laden IJmuiden; Arbon. Swansea: World Sincerity, Botterdam; Jura, Kingslynn, laden Zaandam: Heriot, Grange mouth; Oosterdiep, Par; Normandia, Gothenburg, cellulose lossen Velsen; Britamer. Liverpool; Ve ra. Corves, laden Hoogovens; Europa, Teignmouth, laden Hoogovens: Amstelborg, Sundsvall; Eos, Sevilla; Dorine, Hamina, props lossen Velsen; Hector, Rotterdam: Ahoy, Helsinki; Ardeas, Delf zijl; Bodenstein, Cristobal; Sonja D, Maassluis; Artemis. Antwerpen. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Falkenstein van Antwerpen; Otto Blumenfeld, erts lossen Hoogovens: Coraona, Barrow, blokvormen lossen; Amigo, Great Yarmouth, laden Hoogovens. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Dinkel naar Dsgenham. walsmateriaal Hoogovens; Badzo, Perth, kunstmest van Hoogovens: Folke Berna- dotte, Bremen; Wottekind, Hamburg: Chrisel, Kopenhagen; Bele. Antwerpen; Seashell, Lon den: Birmingham, Harlingen; Energie. Rotter dam; Martinislad. Bohus, zout van IJmuiden; Cornelis Houtman, Rotterdam: Kroonborg, Ko penhagen: Pyghubne, Rotterdam; Congokust, Hamburg; Bloemfontein. Hamburg: Tor, Stock holm: Neth. Coast, Rotterdam: Bullfinch, Harlin gen; La Paloma, Ipswich, kunstmest Hoogovens; Wilca, Boston, kunstmest Hoogovens; Ponza, Ostrand. zout van IJmuiden: Pavonis, Kalmar- sund. kunstmest Hoogoven: Otto. Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Gunstige resultaten DKV Voor de christelijke korfbalvereniging DKV is het afgelopen weekeinde zeer gunstig geweest, want niet alleen is het nu vrijwel zeker, dat het eerste twaalftal, mede door de 50-overwinning op Die- men, de titel zal behalen, ook het junioren A-team heeft, door het verrassende ge lijke spel van SDO tegen Rapid, de kans weer volledig in eigen hand gekregen. Het eerste twaalftal was in de ontmoe ting tegen Diemen in alle opzichten de meerdere van zijn tegenstander. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de IJmuidenaren door De Boer bij de rust een 20-voorsprong hadden, welke stand na de pauze door mej. Streefland, Voorma en M. v. Veelen tot 50 uitgroeide. Het tweede twaalftal besloot het seizoen met een overwinning op SDO 2. Hier zorgde mej. Pul voor de openingstreffer (01), waarna SDO gelijk maakte (11). Maar nog voor de pauze werd het 13 door J. Smit. Oldemark tenslotte zorgde voor 14. Het junioren B-team deed het minder goed en keerde met een 20 nederlaag uit Hillegom, waar het tegen SDO junio ren B speelde, huiswaarts. Advertentie Miele - AEG - Edy Bico - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum GalerU - IJmuiden BURGERLIJKE STAND VELSEN. BEVALLEN: H. J. Wilderom—Snooij, z„ Kennemerlaan 55, IJmuiden; Chr. F. van der VeldtDijkman, d., Hoofdstraat 182, Santpoort; C. BeierHarms, d„ Noorder laan 26, Velsen-Noord; A. de Ruiter— Schellevisch, d„ Platanenstraat 41, IJmui- den-Oost; J. A. UdoSchellevisch, z„ W. Barendszstraat 15, IJmuiden; A. J. Hoo- geboomDe Jong, z„ Stratingplantsoen 78, Velsen-Noord; M. J. MartensCollewijn, d., R. Claeszenstraat 14. IJmuiden-Oost; A. WardenaarTurkenburg, z„ Tussen- beeksweg 2. IJmuiden-Oost; A. M. J. P. de MunnikVan Dijck, d., Orionweg 152, IJmuiden: M. E. LuijpenBrandt, d., Jac. Catslaan 28, Driehuis; G. W. ter Horst Ter Voorde, d., Korteweg 7, Haarlem; C. A. AmericaVan Houwelingen. d„ Lange Nieuwstraat 446, IJmuiden; C. J. Glan- dorfVan Bunningen, d., Duinvlietstr. 70, Velsen-Noord; M. J. GeelhoedRijfkogel, zBouwen Ewoutszstr. 2 III, Amsterdam; B. StolkPeereboom. z„ Napierstraat 9, IJmuiden; H. HelemighVan der Wiele, d., Kanaalstraat 160, IJmuiden. OVERLEDEN: B. Wagemans. 19 jaar, z. v. M. Wagemans en A. Novotnij, De Ruij- terstraat 68, IJmuiden-Oost; J. van Oeve- len, 83 j„ echtgenoot van J. de Oude, Vel- serweg 11 E, Amsterdam; H. van der Wel, 81 j., weduwe van J. Buijs. Huijgensstr. 17, IJmuiden; M. Beentjes, 56 j„ echtgenote van J. J. Burger, De Lethstraat 2. Velsen- Noord: T. Steeman. 62 j.. weduwe van W Helmers. Lange Nieuwstraat 768, IJmui den-Oost. ONDERTROUWD; W. Visser, De Noo- straat 130, IJmuiden-Oost, en A. de Graaf, De Noostraat 130, IJmuiden-Oost; H. r. Ruijgvoorn, Hoofdstraat 94, Santpoort, en A. M. H. Schoorl, Hofgeesterweg 94, Sant poort, t.a. De Genestetlaan 38, Driehuis: C C. J. Koster. Adr. Loosjesstraat 33. Haarlem, en G. M. Lomans, Lange Nieuw straat 454, IJmuiden-Oost, t.a. Merwede- straat 16. Beverwijk; A. H. J. Keuter, Plein 1945, 69, IJmuiden-Oost, en T. N. de Groot, Trompstraat 168, IJmuiden-Oost; W Zwaan, Beukenstraat 6, IJmuiden-Oost en A. M. Lodewijks, Kanaahveg 95, Bever wijk; C. F. Kras, Marconistraat 70, IJmui den, en M. G. Tol. Zeeweg 168, IJmuiden- Oost: W. van de Klok, Ladderbeekstr. 76, Velsen-Noord, en M. H. P. Koster, Groe- neweg 68, IJmuiden-Oost; J. L. Maandëvs, Rijvordtlaan 77, Beverwijk, en J. J. A. S. Oosterwaal, Wijkerstraatweg 59, Velsen- Noord; H. Spruit, VerLoren van Themaat- laan 5, Velsen, en C. T. van Rijswijk de Jong, Zwaanstraat 4, Beverwijk. GEHUWD: G. Plugboer en M. Zwart, IJmuiden, Pegasusstraat 26; F. J. Heere mans en M. E. Oudendijk, Santpoort, Voor plaats 21; J. Glas en M. H. Westervoorde, IJmuiden, Eemstraat 43; L. Minderhoud en F. A. Gazan, IJmuiden, J. P. Coenstraat 123; B. Dijkhuizen en H. P. Zorgdrager, IJmuiden, Strandweg 13; A. van der Meij en J. G. E. Schouten, St. Pancras, Achter geest; C. Visser en B. N. van Bavink- hoven, Velsen-Noord, Geelvinckstraat 71; K. Floor en A. Krikke, Haarlem, Slaper dijk 108. Het plan tot verbouwing van het Krelage huis, ontworpen door de gemeentelijke dienst van openbare werken, laat van het huidige gebouw niets bestaan. Alleen de fundamenten blijven liggen. Het huidige gebouw, de garage ernaast en een fabrieks hal naast het parkeerterrein, alsmede en kele woningen op de hoek Leidsevaart- Brouwersvaart zouden worden afgebroken. „Het is volkomen onjuist te stellen dat hier een verouderd fabrieksgebouw wordt op geknapt. Want het gaat hier om een geheel nieuw, modern en waardig gebouw", aldus de heer Van Nispen in zyn toelichting op de plannen. Het nieuwe gebouw krijgt een lange gevel, die tot de Brouwersvaart zal worden doorgetrokken. Aan de voorzijde zijn twee ingangen geprojecteerd, een hoofdentree en een ingang voor het langs de Leidsevaart gelegen restaurant. Voor het restaurant komt een terras. Tussen dit restaurant en de koffiekamer zal men een overdekte tuin aanleggen. Het gebouw krijgt een ruime hoofdingang met een grote hal, waarachter de beurszaal komt te liggen. Deze zaal wordt belangrijk uitgebreid, en wel tot 1750 vierkante meter. Links van de hal komt de garderobe met sanitaire voorzieningen, waarachter men de nieuwe keuringszaal, op de plaats van de bestaande garage, heeft ontworpen. Deze zaal krijgt een podium. Aan deze zijde komt eveneens een ingang, die bij sport wedstrijden in de grote zaal kan worden gebruikt. Deze ingang krijgt een brede gang, waardoor auto's tot vlak bij de beurszaal kunnen komen. Op de bovenver dieping zijn de kantoren van „Bloembollen cultuur" geprojecteerd. Vergoot „Treslong" Het Hillegomse plan omvat een uitbrei ding van de beurszaal tot 1435 vierkante meter. Naast de uit te breiden keuringszaa! kan een kantoorgebouw worden neergezet. Een nadeel van het thans ontworpen Hil legomse plan is, dat het hoge kantoor gebouw aan de te vergroten keuringszaal te veel licht ontneemt. Voorts is deze zaal wel wat klein. Deze bezwaren zal men echter waarschijnlijk te niet kunnen doen. Als op 19 mei zou worden besloten beurs en zetel van „Bloembollencultuur" naar Hillegom over te plaatsen, zou het gebouw „Tres long" aldaar aan de vereniging worden overgedragen. Tevens zou de vereniging dan de beschikking krijgen over naast de beurs gelegen terreinen en opstallen van de firma Ludwig en Co., belangeloos aan geboden door de gemeente Hillegom. Op Het gebouw „Treslong" in Hillegom. Links het nieuwe gedeelte. Het trap- vormige dak is dat van de uit te brei den beurszaal. Daarachter is de nieuwe keuringszaal geprojecteerd. n.v. „Treslong". „Wij moeten daar dus samenwonen", aldus de voorzitter. Hier tegenover staat weer dat de vereniging het nieuwe Krelagehuis geheel ter beschikking heeft. Wel kan het gebouw buiten de beursdagen gedeeltelijk worden verhuurd, hetgeen een gezonde exploitatie bevordert. Financieel gelijkwaardig Jhr. Van Nispen zei in zijn uitvoerige toelichting, dat de twee plannen financieel ingeveer gelijkwaardig zijn. Financiële redenen zijn dus voor een keuze niet van doorslaggevende betekenis. Uitvoering van het Haarlemse plan vergt een bedrag van ongeveer 2,5 miljoen, die van het Hille gomse project 1.180.000 De jaarlijkse kos ten van het nieuwe Krelagehuis worden gesteld op 86.600. die van het uitgebreide „Treslong" op 87.515. Door het aanspre ken van reserves kunnen de jaarlijkse las ten van de nieuwe beurs worden terugge bracht tot ongeveer 64.000. Zou de vereniging echter de beurs naar Hillegom overbrengen, dan vervallen en kele bijdragen. Ondermeer zal „Bloembol lencultuur" dan aan de gemeente Haarlem een in 1927 beschikbaar gesteld bedrag van honderdduizend gulden moeten teruggeven. Verwacht wordt, dat een Hillegomse beurs minder bezoek uit Noordholland zou boe ken, wat de vereniging naar raming per jaar 5000 minder aan entreegelden op levert. Van grote betekenis is ook, dat het nieuwe Krelagehuis ongeveer twintig per cent meer ruimte biedt dan het uit te breiden „Treslong". De heer Van Nispen toonde zich dank baar tegenover de gemeenteraad van Haar lem, die besloten heeft gedurende veertig jaar 35.000 per jaar als bijdrage in de exploitatiekosten van de Haarlemse beurs beschikbaar te stellen. Voorts sprak hij met waardering over de service van het B. en W. van Velsen stellen voor een straat in Velsen-noord de naam Pieter Janszstraat te geven. Pieter Jansz was van 1574 tot 1575 schout van Velsen. Het betreft hier de ten noorden van de rooms- katholieke kerk te Velsen-noord gelegen straat, die een verbinding vormt tussen de Wijkerstraatweg en de Grote Hout- of Ko ningsweg.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 13