President Nederlandsche Bank: recessie werd begin van opwaartse ontwikkeling i De zachtste van alle Panda en de Gouden Bijl Financieel-ecotiomische wapenschouw Voortgaande aandelenverkoop naar het buitenland niet alleen nadelig Wereldnieuws Geleidelijk zachter weer Bij stabiel prijsniveau kan expansie in de lonen worden doorberekend i'e4 Borst President Nederlandsche Bank NAAIMACHINES 2 Probleem van „sluipende inflatie" weer aan de orde J? Terlenka rokjes t JL Grofsmederij was goed van werk voorzien in 1958 Dividendvoorstellen Hoek's Machinefabriek DINSDAG 21 APRIL 1959 (Van onze financiële medewerker) DE FINANCIEEL-ECONOMISCHE „WAPENSCHOUW" van de president van de Nederlandsche Bank is ditmaal in heel wat minder sombere bewoordingen gesteld dan een en twee jaar geleden. Het vorige jaar werd nog gewezen op de ernstige fouten van de overheid als oorzaak van overbesteding en inflatoire ontwikkeling; thans constateert de president dat de verschil lende aanpassingsmaatregelen van overheid en bedrijfsleven er toe hebben bijgedragen dat de recessie van 1957-'58, evenmin als die van 1951-'52 tot een diepgaande depressie heeft geleid, maar uitgangspunt is geworden van een nieuwe opwaartse ontwikke ling. Een daling van het reële nationale inkomen is niet inge treden, wel is het tot stilstand gekomen; maar door de be- stedingsdeflatie, waarbij de nationale middelen bleven, was in monetaire zin de verbetering van de liquiditeitspositie het meest kenmerkende verschijnsel. Het trad niet alleen aan de dag bij de sector der gezinnen en bedrijven, waar het bezit aan liquide middelen met bijna 1700 miljoen toenam en bovendien de schuld van het bankwezen verminderde, maar ook bij de sector der fondsen en spaarbanken, die van de belangrijk versterkte toevloeiing van spaarmiddelen 400 miljoen aanwendde tot het verbeteren van de liquiditeit. Het particuliere verbruik blijkt in 1958 tot de beperking der bestedingen mede te hebben bijge dragen. Het steeg in dezelfde verhouding als het nationaal inkomen. Ook de bestedingen van de overheid ondergingen slechts een geringe wijziging. De toeneming van het nationale inkomen met ongeveer 900 miljoen en de netto vermindering van de totale bestedingen met ongeveer 1200 miljoen be tekenden een verbetering van de lopende rekening der be talingsbalans met 2100 miljoen en in plaats van het in 1957 opgetreden tekort van 500 miljoen, gaf 1958, berekend op transactiebasis, een overschot te zien van 1600 miljoen. Uit het verschil tussen inkomen en consumptieve uitgaven resulteerde een bedrag aan nationale besparingen, dat 19,5 percent van het inkomen uitmaakte, een hoger percentage dan ooit werd bereikt. De verminderde bedrijvigheid leidde tot een stijgende werkloosheid, welke in het eerste kwartaal van 1958 haar ongunstigste stand bereikte: maar in de zomer steeg de industriële produktie reeds weer boven die van het voorgaande jaar, waarop in het begin van 1959 ook een daling van de werkloosheid kon volgen. De prijsindex van het levensonderhoud kwam in augustus 1958 op zijn gunstigste stand, 3 punten lager dan ultimo 1957, maar aan hel einde van 1958 was dit gunstig verschil weer tot 1 punt gereduceerd. Het reële loonpeil onderging dientengevolge geen verbetering, ondanks het feit dat het jaargemiddelde der in de nijverheid verdiende lonen ongeveer 3 percent boven het gemiddelde lag van het voorafgaande jaar. De overheid maakte in 1958 geen gebruik van inflatoire middelen. De lagere overheid deed weliswaar een groter beroep op de kapitaalmarkt dan overeenkwam met haar financieringstekort, maar zij gebruikte het overschot voor terugbetaling aan het rijk van de in het vorige jaar genoten liquiditeitsvoorschotten. Het rijk zijnerzijds deed een belangrijk minder beroep op de kapitaalmarkt dan zijn financieringstekort eiste, maar dekte het verschil uit terugbetaalde voorschotten. Per saldo resteerde slechts een geringe inflatoire invloed. De president releveert vervolgens de geleidelijke dalende rentestand en de dis contoverlagingen. zomede de aanwas van de goud- en deviezenvoorraad van de Ne derlandsche Bank. die in 1958 1.551 mil joen bedroeg en de voorraad tot 5.501 miljoen deed aanzwellen. In dezelfde pe riode namen de zich in de vorm van geld en secundaire liquiditeiten in handen van publiek en bedrijfsleven bevindende liqui de middelen met 2.110 miljoen tot 15.510 miljoen toe. De president wijst er op dat de goud- en deviezenvoorraad te allen tijde de inwisseling van liquiditeiten tegen buitenlandse valuta moet waarbor gen en er dus tot de massa der liquiditei ten een redelijke verhouding moet be staan. Deze is thans weer 35 percent, evenals ultimo 1955, maar ze is nog geens zins excessief groot. Intussen is thans op nieuw de toestand ingetreden dat de goud- voor danige dametjes. Met dubbele plooi en oh zo extra wijd in wit en koren en grijs. Met alle plezier van plooi houden, niet kreuken en niet strijken: af 16. 75 Advertentie Of zou het liever een overgooier moeten zijn vin 't pletvrije Schutters veld tinneroy in koren, mosgroen of reebruin. Die zijn er af 9,40. Ja, méér mode voor 'n betaalbare prijs bij Baby- en Kinderkleding Anegang 19 Haarlem Blijkens het jaarverslag over 1958 heeft de brutowinst van de n.v. Koninklijke Ne derlandsche Grofsmederij Leiden ƒ1.576.199 bedragen 1.737.453). De af schrijvingen bedroegen 604.199 642.282) extra afschrijving 150.000 175.000). res. voor belastingen 300.000 325.000). Aan de pensioenreserve werd een bedrag van 40.000 (nihil) toegevoegd, terwijl een bedrag van 162.379 155.783) voor gra tificaties personeel werd gereserveerd. Deelnemingen in andere ondernemingen nihil 110.550). Hierna resteert ter ver deling 320.215 328.839). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een di vidend van 8 percent (onveranderd). Het merendeel van de werkplaatsen was goed van werk voorzien. De constructiewerk plaats was echter tijdelijk onvoldoende be zet. Het vrijwel uitblijven van nieuwe op drachten voor de scheepsbouw vraagt de bijzondere aandacht, aldus de directie. De aan het eind van 1958 aanwezige order portefeuille overtrof die van het vorige jaar met circa 10 percent en gedurende de eerste maanden van 1959 nam het bedrag aan onuitgevoerde opdrachten nog enigs zins toe. Gemeend wordt dat men in de meeste afdelingen op een redelijke bezet ting voor 1959 mag rekenen. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders van de Lettergieterij Amster dam voorheen N. Tetterode n.v. zal worden voorgesteld over het boekjaar 1958 een di vidend uit te keren van 14 percent (v.j. 13 percent). Aan de op 1 juni te houden jaarlijkse al gemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Verenigde Touwfabrieken te Rotterdam zal worden voorgesteld een divi dend van 12 percent (onv.) goed te keuren. en deviezenvoorraad de bankbiljettencir- culatie per ultimo 1958 4.418 miljoen overtreft, een toestand, die de centrale bank voor nieuwe problemen stelt, omdat zij de mogelijkheid tot het uitoefenen van controle op de geldmarkt daardoor dreigt te verliezen. Het gunstige verloop van de recessie heeft opnieuw het probleem van de voort- sluipende grijsinflatie onder de aandacht gebracht, in Europa zowel als in de Ver enigde Staten. De door monopolistische organisaties van werkgevers en werkne mers eventueel in het leven geroepen „kosteninflatie" is thans in levendige discussie. Voor ons land speelt dit pro bleem een kleinere rol, met het oog op de hoge import- en exportquota, maar een voortgezette prijsinflatie in het buiten land noodzaakt ons lonen en prijzen aan de buitenlandse ontwikkeling aan te passen. De inflatiespiraal Ter wille van de waardevastheid van het geld behoort het streven te zijn ge richt op stabiliteit van de prijsindex van het levensonderhoud. Handhaving van een stabiel prijsniveau maakt evenwel, bij ge leidelijk stijgende welvaart, een geleide lijk stijgend loon- en salarisniveau nood zakelijk. Indien, hetgeen vermoedelijk het geval zal zijn, de geleidelijk voortschrij dende verbetering van techniek en organi satie van het produktieproces, bij gelijk blijvende arbeidstijd, een voortgaande stijging van de gemiddelde arbeidspro- duktiviteit per hoofd van de beroepsbe volking mogelijk zou maken en indien de ruilvoet voor ons land geen verandering ten ongunste zou ondergaan een minder waarschijnlijke veronderstelling ver eist een zodanige ontwikkeling een over eenkomstige stijging van het algemeen in komensniveau, welke wat de arbeidsvoor waarden van loon- en salaristrekkenden betreft regelmatig en geleidelijk zal moe ten geschieden. Tegenover noodzakelijke prijsverhogin gen dienen prijsverlagingen te staan voor goederen, bij welker voortbrenging de pro- duktiviteitsstijging het gemiddelde over treft, hetgeen vooral bij vele industriële produkten het geval zal zijn. Dit schept voor de betrokken ondernemers een gro te verantwoordelijkheid. Blijft prijsdaling in die bedrijfstakken uit, dan is de stabi liteit in het prijsniveau niet te verwezen lijken en zijn nieuwe looneisen welhaast onvermijdelijk, waardoor de spiraal van de inflatoire prijsbeweging onverbiddelijk in gang is gezet. Loonproblemen Ons land, zo vervolgt de president, staat thans aan de vooravond van nieuwe loon problemen. De stijging van de deviezen voorraad en de onmiskenbare opleving van de conjunctuur wekken de illusie van een belangrijk grotere welvaart, die in wezen uit niet veel meer dan uit vermin derde investeringen en verbeterde .liqui diteit bestaat. Het is te verwachten dat onze nationale huishouding thans een pe riode van nieuwe, voorzichtige expansie tegemoet gaat. Gaat deze. gelijk mag wor den aangenomen, met een stijgende ar- beidsproduktiviteit gepaard en blijven in- en uitvoerprijzen, zomede de ruilvoet on veranderd, dan is het met handhaving van een stabiel prijsniveau verenigbaar een zodanige stijging ook in de arbeidsvoor waarden tot uitdrukking te brengen. Een inwilliging van loonverlangens, die de stijging van de gemiddelde arbeidspro- duktiviteit te boven zouden gaan, zou echter onmiddellijk tot een nieuwe prijs stijging en voortzetting van de sluipende inflatie leiden, die aan het verhoogde loon zijn inhoud ontneemt en die de bevolkings groepen met een vast inkomen van een deel daarvan berooft. De geleidelijke verlaging van het wis seldisconto van 5 tot 3 percent heeft uiter aard de rentebaten van de Nederlandsche Bank in sterke mate beïnvloed. De bruto- ontvangsten hebben in 1958 39 miljoen bedragen tegen 49,5 miljoen in het voor afgaande jaar. Bij nagenoeg gelijkgeble- ven kosten en reserveringen, bedraagt het winstsaldo ditmaal 10,4 miljoen tegen 18.6 miljoen in 1957, dat ten gunste van de staat is gebracht. Advertentie In het verslag van de president wordt medegedeeld dat met inbegrip van de buiten landse inschrijvingen op de emissie van de Koninklijke ad 1200 miljoen gulden, in de afgelopen zeven jaar uit de verkopen van Nederlandse aandelen aan het buitenland een opbrengst van 2,9 miljard gulden werd verkregen, waarvan naar schatting voor ongeveer 800 miljoen gulden rechtstreeks op emissies werd ingeschreven. De president acht het nuttig de verkoop van deze effecten in de juiste proporties te stellen tot, de beweging in andere kapitaalgrootheden. In dezelfde periode, waarin het buitenland 2,9 miljard in Nederlandse effecten investeerde, bedroegen de nationale besparingen 33.9 miljard en de nationale investeringen 29,3 miljard, aldus een overschot latende van 4,6 miljard. Uit de betalingsbalansgegevens blijkt dat ook het saldo van vor deringen en verplichtingen op lange termijn in deze zeven jaren geen achteruitgang vertoonde. Men kan dus niet zeggen dat de verkoop van Nederlandse effecten over een langere periode bezien en koersveranderingen buiten beschouwing latende, gepaard zou zijn gegaan met een ongunstiger worden van de Nederlandse kapitaal balans ten opzichte van het buitenland. De president stelt in dit verband verder vast dat de verkopen van Nederlandse fondsen naar het buitenland op grond van een van het buitenland uitgaande aankoop- drang zijn tot stand gekomen en dat vooral van Amerikaanse zijde de ondernemings pensioenfondsen hierbij een grote rol heb ben gespeeld. In 19561958 hebben deze ongeveer 40 percent van hun belegbare middelen in aandelen belegd, waardoor het bedrag dezer beleggingen gemiddeld ruim 40 percent uitmaakte van dat der in die jaren uitgegeven aandelen. De betekenis van de hier bedoelde ver kopen is afhankelijk van de omstandig heden geldende voor de periode, waarin ze plaats vinden. In 1954 en 1955 heeft ze tot een verruiming van de emissiemarkt bij gedragen. in 1957 is de toestroming van buitenlands kapitaal een faktor geweest, die er toe heeft meegewerkt het deviezen- verlies te beperken en de spanningen te verminderen. Wat 1958 betreft, kan de buitenlandse deelneming in de emissie van de Koninklijke niet anders dan positief worden gewaardeerd; zij heeft in nog moei lijke omstandigheden een zeer belangrijke actieve investering in het buitenland hel pen financieren. De overige toevloeiing van middelen heeft geholpen de in het binnen land overwegende deflatoire tendenties te compenseren, het herstel van de kapitaal markt en de daling van de rentestand te bevorderen en de overheid een eventueel noodzakelijke keuze tussen vermindering harer investeringen of inflatoire financie ring er van te besparen. Niettemin geeft het reden tot bezorgd heid het evenwicht in de nationale huis houding aldus mede gebaseerd te zien op een toestroming van kapitaal met een zo ongewisse grondslag. Het wegvallen van die bron kan straks moeilijke aanpassings problemen opwerpen. Bij de globale beoor deling van bovengenoemd verschijnsel zal, aldus besluit de president deze beschou wing. men overigens niet kunnen nalaten mede diepere oorzaken in beschouwing te nemen. Voor zover deze een inflatoir ka rakter dragen is er reden tot verontrusting. 11. Onze expeditie-leider is reeds naar het Zimazonegebied vertrokken", vervolg de de directeur. „Maar hij zal het land van de Kukluukstam niet binnentrekken, al vorens u het opperhoofd Ammezole tot vreedzamer gedachten hebt gebracht. Haast u das. Hier is het geld voor uw reis en ik wens u veel geluk!" „Over geluk heb ik niet te klagen", zei Joris, toen hij even later met Panda het museum verliet. „Zo maar een aardig sommetje in contanten en een gouden bijl toe! Puur massief goud! Daar zal ik vast een fortuintje voor krij gen!" Deze woorden deden Panda ernstig aan de goede bedoelingen imn Joris twij felen. „Joris!", riep hij. „Je bent toch niet van plan, om weer oneerlijk te doen?! Vergeet niet, dat ik je heb geholpen, om dit baantje te krijgen!" Joris bleef ge troffen staan. „Maar makkertje"sprak hij verwijtend, „dacht ge werkelijk, dat ik zo oneerlijk was, om dat te vergelen? Ge krijgt de helft van het reisgeld en als ik de bijl heb verkocht, delen we de opbrengst eerlijk samen!" Voor zover dit niet het geval is, lijkt het verstandig niet te trachten de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen, maar liever deze kapitaaltoestroming te aan vaarden als een der natuurlijke gevolgen van de toenemende integratie van de wes telijke wereld. De n.v. W. A. Hoek's MachinQ- en Zuur- stoffabriek te Schiedam heeft, blijkens het verslag, een exploitatiesaldo behaald van 2.240.887 (v.j. ƒ2.418.282). Aan dividend dochterondernemingen werd ontvangen ƒ58.950 (nihil). Als winst zonder afschrij vingen resteert f 2.184.785 2.275.949). Door de inbeslagneming van de Indonesische be zittingen was over 1957 geen belasting verschuldigd. Bovendien werden restitu ties ontvangpn bij de dcfenitieve regeling tot en met 1956. Deze bedragen werden ten gunste van de reserve belastingen ge bracht. die hiermede zodanig is gegroeid dat de in 1959 verschuldigde belasting hieruit kan worden bestreden. Gezien deze bijzondere omstandigheid stelt de directie, ondanks de lagere bruto-winst, zoals bekend een dividend voor van 15 (14 percent) De omzet van de machinefabriek daalde met ongeveer 15 percent door de algemene recessie en de daarmede gepaard gaande scherpere in hoofdzaak buitenlandse concurrentie. Voor 1959 zal de omzet niet noemenswaard afwijken bij die van 1958. Hoewel de afzet van de gasfabrieken in ku bieke meters een kleine stijging vertoonde, was deze in guldens lager. Dit werd ver oorzaakt door meer leveranties aan grote afnemers tegen uiteraard lagere prijzen. Met de vestigingen in Indonesië werd na genoeg alle contact verloren Eregast. Prins Bernhard zal maandag avond de eregast zijn op een diner aangeboden door de Amerikaanse mi nister van Oorlog, Neil McElroy. Ge durende de dag zou de Prins een aantal vrienden ontvangen op de Nederlandse ambassade in Washington. Gas. Een wolk van mosterdgas heeft maandag in het Poolse stadje Gorlice een paniek onder de bevolking teweeg gebracht. Een arbeider had in een werkplaats een stenen kruik gevonden, die hij uit nieuwsgierigheid met een houweel stuksloeg. In plaats van wod- kageur verspreidde zich een wolk mos terdgas, waardoor de arbeider onmid dellijk flauw viel. Andere mensen moesten in een ziekenhuis worden be handeld. Motto. De Amerikaanse overheid geeft voor de verdediging tegen een even tuele aanval van buitenaf 185 keer zo veel uit als voor de bestrijding van binnenlandse vijanden, waarvan men zeker weet, dat zij dit jaar anderhalf miljoen Amerikanen zullen doden. Onder dit motto is de Amerikaanse nationale commissie voor opvoeding tot gezond heid zondag een campagne begonnen voor meer steun van de regering aan de bestrijding van ziektes, in de eerste plaats hartziektes en kanker. Middel. Volgens een Hongaars persbericht zou een groep wetenschappelijke onder zoekers te Boedapest een chemisch middel hebben samengesteld voor het stofvrij maken van fabrieksruimten en mijnen. Besprenkeling met dit middel eens per maand zou voldoende zijn. Ouders. Volgens het Belgische blad Het Volk willen ouders van Belgische jon gelieden, die in het Franse vreemde lingenlegioen zijn gegaan een „anti legioen-liga" oprichten om van publiek en overheid steun te krijgen in een actie tegen het „huurlingensysteem" van het legioen. Monument. Te Atami, ten westen van Tokio, is zondag in tegenwoordigheid van een honderdtal politieke en mili- tarie leiders een monument onthuld ter nagedachtenis van zeven Japanse lei ders, die ongeveer tien jaar geleden als oorlogsmisdadigers terecht werden ge steld. Huizen. Moskou heeft een prijsvraag uit geschreven voor de bouw van wonin gen in het zuidwesten van de stad. Buitenlandse architecten kunnen ook deelnemen. Het gaat om de bouw van 4.500 flatwoningen. Huisje. De vakvereniging van arbeiders in de Amerikaanse automobielindustrie heeft het houten huisje, waarin ex- president Truman in 1884 is geboren, aan de staat Missouri ten geschenke gegeven. Het zal als monument in stand worden gehouden. Chinese heg. In de Chinese Kansoe en in het zelfbesturende gebied Ningsia in noordwest-China is men bezig over een afstand van 2.000 km een haag bomen te planten. Men wil deze gebieden zo doende beschermen tegen de winden uit de Gobi-woestijn. die zand mee voeren. Dit jaar zal men met de eerste 1.600 kilometer van de „grote groene muuf" gereed komen. Overgeplaatst. In Tel Aviv zijn twee be noemingen op het hoofdkwartier van het leger bekendgemaakt naar aanlei ding van het besluit van de regering om twee hoge officieren, die nodeloos ongerustheid hadden verwekt door een mobilisatiebevel per radio te laten om roepen, van hun functie te ontheffen. Leiders. Twee leiders van de falangistische partij, die zondag in Bolivia hebben deelgenomen aan een poging tot om verwerping van de regering, hebben zelfmoord gepleegd, zo is maandag in La Paz bekendgemaakt. Bij de gevech ten die zondag, in La Paz zijn geleverd, zijn 54 mensen om het leven gekomen en ongeveer 120 gewond, zo is van officiële zijde in La Paz vernomen. Uitgebroed. Een waarzegger had mevrouw Hsieh Chen-Ai verteld, dat zij het ver mogen bezat om geld uit te broeden. Daarom leende zij 54.000 Chinese dol- laars (ongeveer 400 gulden) die zij in een bamboekoker stopte en dagenlang bebroedde. De waarzegger hield toe zicht. Maandag was de waarzegger in eens verdwenen. De bamboekoker en de Chinese dollars eveneens. Advertentie Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr Houtslr 181, Tel. 14444 Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit over de Britse eilanden, de Golf van Biscaye en het Westeuropese vaste land. Het zwaartepunt ervan, dat tot nu toe ten zuidwesten van Ierland lag, verplaatst zich naar West-Duitsland. Dit hangt samen met de ontwikkeling op de oceaan, waar eeen langzaam in diepte toenemende de pressie naar het zeegebied ten zuiden van IJsland trekt. Het hogedrukgebied wordt doorsneden door een oud oceaanfront. Ten oosten hier van bevindt zich droge polaire lucht, waarin de afgelopen nacht tijdens de lang durige heldere perioden weer zware nacht vorst is voorgekomen. De meest stations in het binnenland meldden nabij de grond minimum temperaturen van 4 tot 6 graden onder nl. Aan de westkant van het front, dat vanochtend, vergezeld van veel bewol king, ons land naderde, bevindt zich voch tige oceaanlucht. Deze zal ook Nederland binnenstromen. In verband daarmede wor den de nachtvorstkansen nu snel kleiner. Ook overdag zal het geleidelijk zachter worden. WEETUR A PPORTEN Woensdag 22 april Zon op 5.31 uur, onder 19.48 uur. Maan op 19.03 uur, onder 5,11 uur. Maanstanden 23 april 6.13 uur volle maan. 29 april 21.38 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 21 april Hoog water 2.07 en 14.30 uur. Laag water 10.00 en 22.31 uur. Woensdag 22 april Hoog water 2.52 en 15.14 uur. Laag water 10.40 en 23.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen ouiten- M en binnenland heden no c 2 d morgen 7 uur. Neerslag: P. 2 2 laatste 24 uur 4) %a 3 sS Den Helder nrsl. op afst. nw 7 0 Ypenburg laagh. mist verand. 2 0 Vlissingen laagh. mist wnw 5 0 Eelde nrsl. op afst. windst. 3 0,1 Twente half bew. windst. -1 0,1 De Bilt laagh. mist wnw 0 0 Eindhoven half bew. windst. 1 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 1 0 Helsinki onbewolkt no -0 0 Stockholm onbewolkt nw 2 0 Oslo zwaar bew. windst. 2 0 Kopenhagen onbewolkt w 2 0 Aberdeen half bew. w 8 7 Londen zwaar bew. windst. 6 0 Amsterdam zwaar bew. z 3 0 Brussel onbewolkt w -0 0 Luxemburg onbewolkt no 1 0 Parijs onbewolkt n 1 0 Bordeaux licht bew. nno 6 0 Grenoble half bew. nnw 4 0 Nice zwaar bew. nw 9 5 Berlijn half bew. wnw 3 0 Frankfort onbewolkt ozo -2 0 München onbewolkt windst. -2 0,1 Zürich onbewolkt nno -0 0 Genève onbewolkt no 2 0 Wenen onbewolkt wnw 2 0 Innsbruck licht bew. windst. 0 0.4 Rome regen windst. 11 14 Ajaccio zwaar bew. no 11 0,4 Madrid onbewolkt windst 6 0 Algiers onbewolkt wzw 5 Q

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2