Van Weert Londen lijkt tevreden met Amerikaanse verklaring over hoge vluchten Burgemeester Brandt van West-Berlijn in Londen STOFJASSEN HENSEN Voorstel van Eisenhower aan Kroesjtsjev Morgen uitspraak in het proces tegen Hallstein en Blankenhorn Jjlj! FLN zou bereid zijn in te gaan op het aanbod van De Gaulle Hit öf feprlpiipn tijii Van dag tot dag Deskundige Deens koninklijk paar bezoekt Londen Hul Ieders raatótoel DINSDAG 21 APRIL 1959 3 De officier van justitie handhaaft zijn eis Bolivia verloor veel vee bij overstromingen Dam in Uruguay bedreigd Vovr. •naast ANEGANG 46 HAARLEM Nog steeds hevige storm op Atlantische Oceaan mmwwm op A denauer kan rekenen op tenminste 517 stemmen bij verkiezing als bondspresident Gp de PAARLAARSTEEG 1 Margot Fonteyn in Panama gearresteerd „De oude leeuw" Churchill heeft zich weer verheven uit een schijnbare rusthou- ding en via een toespraak tot de bevolking van zijn kiesdistrict Woodford de wereld vermaand tot „meer sympathie voor el kanders problemen". Een vermaning, die van niemand met méér aandacht zou kun nen worden ontvangen dan van deze for midabele staatsman, wiens vierentachtig jaren hem niet zijn uitzonderlijk scherpe inzicht in de internationale problematiek hebben kunnen ontnemen. Integendeel, zou men kunnen zeggen: de jaren hebben zijn geest geslepen tot een verderreikend begrip voor algemene we reldvraagstukken in hun betrekkelijkheid tot de lotgevallen van alle betrokken vol ken. Churchill vertegenwoordigt een epi sode in de wereldgeschiedenis, die afge sloten werd met de nederlaag van het po litieke en ideologische vandalisme der Hit- lerianen. Hij kan de voltrekking van een cultureel vonnis overzien en daaruit zijn denkbeelden putten voor het moeizame herstel, waaraan jongere mensen dan hij thans trachten te werken. Vandaar, dat hij oog kan hebben voor een der basisoverwe gingen in de Russische politiek: de angst voor een herhaling van het Duitse „super man"-avontuur in de Europese ontwik keling. Hij zegt niet dat deze angst gegrond is. Hij geeft echter toe, dat een ongegronde angst redelijk kan zijn en dan een rede lijke reactie vereist. Wellicht is de Westelijke angst voor een uitbreiding van de invloedssfeer der Sovjet-Unie naar West-Europa even onge grond, doch - zo gaf Churchill te kennen - ook in dat opzicht zal de redelijkheid moe ten worden erkend en de Sovjet-Unie moet dus op haar beurt blijk geven van een redelijke reactie. In deze simpele gedachten ligt het Duit se vraagstuk scherper omschreven dan in welke formulering ook. Tevens blijkt er de ontzaglijke moeilijkheid ener redelijke oplossing uit, omdat de eventuele Duitse hereniging slechts kan plaatshebben door een volkomen eliminatie -an beiderlei ang sten, dus onder een volledig samengaan van Oost en West ten aanzien van de toe komstige status van het verenigde Duits land. Een eenzijdige hereniging, onder Wes telijke dan wel Oostelijke voogdij, is uit gesloten. Dit, en niets meer of minder dan dit, concludeert een staatsman van for maat, die de groei van het gezwel in het hart van Europa heeft meegemaakt en nauwkeurig weet, welke unieke kans op een gezond herstel is overgebleven. Churchill's beroep op redelijkheid komt aan de vooravond van een nieuwe, bijna vertwijfeld lijkende poging van Oost en West om de werkelijkheid onder ogen te zien en daarnaar te handelen. Het is geenszins overbodig. Want die realiteit is sinds het moment van de wapenstilstand in 1945 zozeer vervaagd, dat sommige ge zaghebbers van vandaag haar niet eens meer schijnen te kennen. LONDEN (UPI) Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken die een kort, pax-ticulier bezoek aan Engeland brengen, hebben maandagavond in het Adelphitheater van Londens West-End een voorstelling bijgewoond van de Ameri kaanse komedie „Auntie mame". Het Deense vorstenpaar zat op de twee de rij stalles met vijf vrienden, waar onder de Engelse dirigent Sir Malcolm Sargent. Koning Frederik, zelf een zeer verdienstelijk amateurorkestleider, is met Sir Malcolm bevriend. De koning en zijn gemalin hebben zondag in Londen de in wijding bijgewoond van een Deense zee- manskerk. (Van onze correspondent in Bonn) In het proces-Strack tegen professor Hallstein, president van de Europese Eco nomische Commissie, en Blankenhorn, de Westduitse ambassadeur te Parijs, zal morgen uitspraak worden gedaan. Giste ren herhaalde de officier van justitie zijn eis van vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf voor beide verdachten. Voor Hallstein bovendien een boete van vijfdui zend voor Blankenhorn van drieduizend mark. De officier verklaarde, nadat getuigen uit Cairo, Parijs, Madrid en Genève wer den gehoord, dat Hallstein en Blanken horn zijns inziens schuldig zijn aan ge meenschappelijke valse beschuldiging van dr. Strack, ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, die er van beticht is te zijn omgekocht door Egyptische han delaars. De Egyptische koopman Gamal el Abd verklaarde zich niets te herinne ren van een gesprek met dr. Galal, de voormalige perschef van het Egyptische consulaat-generaal te Frankfort. Galal heeft getuigd dat Abd hem in 1953 had meegedeeld, dat Strack voor de afwikke ling van een Duits-Egyptische handels zaak tweeduizend Egyptische ponden, als mede geschenken ter waarde van duizend Egyptische ponden had geëist. Galal pro beerde zijn landgenoot in het Arabisch zelf tot een bevestiging van zijn verkla ring te brengen, maar Abd bleef zwijgen. De voorzitter van de rechtbank vroeg daarop: „Liegt Galal dan?" waarop Abd antwoordde: „Zeker". Dure getuigen De rechtbank heeft kosten noch moeiten willen sparen om de bewijsvoering zo nauwgezet mogelijk te krijgen. De Egyp tenaar was op kosten van de Westduitse staat per vliegtuig uit Cairo overgeko men om verklaringen af te leggen, die overigens niets nieuws brachten. Het kwam alleen tot enkele verrassende mo menten, toen Abd eerst voor de rechter verklaarde Galal helemaal niet goed te kennen. Toen deze evenwel de rechtszaal werd binnengeleid, liepen beiden op elkaar toe en begroetten elkaar voor het forum der rechtbank zo uitbundig als oude beken den. Het Egyptische optreden in deze zaak was verrassend, maar zonder veel beteke nis voor de zaak zelf. Eveneens op staats kosten had men een andere Egyptische zakenman uit Parijs per vliegtuig gehaald die slechts zei, dat zijn firma Strack niet had omgekocht. Tenslotte had men uit Madrid (per vliegtuig) nog een Duitse zakenman laten overkomen, die evenmin een verlossende verklaring gaf. Iedereen bevestigde slechts de integriteit van dr. Strack. De officier van justitie trok tenslot te fel van leer tegen professor Dahs, de verdediger van Blankenhorn, die hem on langs had verweten zich in een politiek kielzog tegen de verdachten te hebben la ten meeslepen. Wanneer ik, aldus de offi cier, op dit verwijt zou ingaan, zou ik hier vele politieke feiten ter sprake moeten brengen. De „staatsx-aison" vex'biedt mij daarover te spreken, maar ik ben van po litieke invloeden vrij. Dahs vroeg daarop voor Blankenhoxm vrijspraak en Hall- steins advocaat Rösen concludeerde, dat Stx-ack zelf schuld had aan het feit, dat hij niet op tijd was gerehabiliteerd. Beide verdachten zeiden tenslotte dat zij hun plicht hadden gedaan en dat zij niet an ders hadden kunnen handelen, dan zij ge daan hadden. PORTOVELHO (UPI) Minstens 23.000 stuks vee zijn bij de overstromingen in Bolivia omgekomen. De overstromingen waren vei'oorzaakt door de Madeira en waren de ergste sinds 1920. Het aantal per sonen, dat in de door overstromingen ge teisterde landen in Zuid-Amerika is om gekomen, is 81, afgezien van vele vermis te personen. De schade aan vernielde huizen, te vel de staande gewassen en vee wordt geschat op tientallen miljoenen. Het ergste ge vaar schijnt voorgoed voorbij. Het water in de geteistei'de gebieden van Argenti nië, Bolivia, Brazilië, Paraguay en Uru guay is aan het zakken. In Ux-uguay aan de andere oever van de rivier De la Plata werden 15.000 inwoners van Paso de los Toros, nabij de Rincon del Bonete dam, geëvacueerd. De dam, een van de grootste in Zuid-Amerika, verkeert in ernstig gevaar van instorten vanwege de geweldige druk van het water van de Rio Negi-o. In Montevideo, de hoofdstad van Uru- guay, is vrijwel geen elektriciteit, daar de krachtinstallaties van de Rincon del Bo nete dam, sinds gisteren zijn verlamd. (Reuter) De autoriteiten overwegen de evacuatie van Mercedes, een stad van 50.000 inwoners die 250 km. van de dam ligt. Vier werklieden en een kraan zijn in staat binnen 24 uur twee woonhuizen van vier verdiepingen, bevattende 48 kamers, te bouwen dank zij de toe passing van een Deens systeem. Tot huizen voor bewoning gereed. nu toe betrok men in Hamburg de voor-gefabriceerde segmenten uit Denemarken, maar binnenkort zullen ze in West-Duitsland in licentie wor den gebouwd. Na negen weken zijn de (Van onze correspondent in Londen) Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal in het Lagerhuis worden gepolst over de kwestie van de Amerikaanse hoge vluchten in de Berlijn- se luchtcorridors. Verwacht wordt, dat hij het parlement zal geruststellen door een verklaring, dat de Britse regering er zeker van is dat de Verenigde Staten de Russen niet nodeloos zullen uitdagen. Het is on zeker of Selwyn Lloyd in bijzonderheden op dit netelige probleem zal ingaan en ont hullen waarom de Britse regering gelooft, dat de Amerikanen het met deze vlxichten niet zullen overdrijven. Londen acht het waarschijnlijk onverstandig over de offi ciële gedachtenwisseling met Washington in deze zaak veel los te laten, omdat de neiging bestaat het meningsverschil te overdrijven. De verklaringen die vorige week zijn afgelegd door de woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, maken het er echter voor Selwyn Lloyd niet gemakkelijker op. Washington heeft openlijk ontkend dat de Britse x-egering de verzekering zou zijn gegeven dat van vei-dere hoogtevluchten zal worden afgezien of zelfs dat zij om zulk een verzekering zou hebben gevraagd. In Londen had men aangenomen dat dti laatste wel degelijk het geval is geweest Toen Lloyd na de NAVO-bijeenkomst in Washington naar Londen tex-ugkeerde, leek hij er zeker van te zijn dat hij de steun van de Amerikaanse plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken, Herter, voor het Britse standpunt dat voortzetting van de vluchten tot onenig heid in het westelijke kamp zou leiden en dat de sfeer van de komende besprekingen met de Russen erdoor zou worden ver troebeld. Het tweede incident in de corri dor werd als minder exmstig beschouwd omdat de Amerikaanse vlieger blijkbaar zijn hoogte tot 10.000 voet (3300 meter) ver laagde toen de Russische straaljagers ver schenen. Daarentegen was de dei'de vlucht een duidelijke demonstratie dat de Ame rikanen weigeren een hoogtegrens te aan vaarden en de Russische x-eactie willen nagaan. Dit was de reden waai'om Lord Hood, de plaatsvervangende Bx-itse am bassadeur in Washington, de situatie op nieuw met Herter heeft besproken. In Londen put men enig optimisme uit de verklaring van het State Department, dat de hoogtevluchten „zolang als zulks nodig wordt geacht" zullen worden voort gezet. Men hoopt dat de Amerikanen nu ze Moskou er tot tweemaal toe van hebben willen doordringen dat ze geen plafond aanvaarden er mee zullen uit scheiden. Advertentie WASHINGTON (Reuter/UPI) De woordvoex-der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Lincoln White, heeft aan journalisten ge zegd dat er in Washington een zeker onge noegen is gewekt door de vreesachtige houding welke de Britse pei's ten toon spreidt ten aanzien van de vluchten op grote hoogte van Amerikaanse vliegtuigen in de luchtcorridor tussen West-Duitsland en West-Berlijn. Met klem wees White de Britse (en Russische) beweringen van de hand dat die Amerikaanse vluchten pro vocerend zijn en de onderhandelingen tussen oost en west over de kwesties Ber lijn en Duitsland in gevaar brengen. Andere functionarissen zeiden te hopen dat de Britse persberichten niet officieel geïnspireerd zijn. NEW YORK (UPI) De „Parthia" van de Cunard Line is maandag, 40 uren te laat, in New York aangekomen, na hevige stormen tijdens de ovex-tocht van Livex-- pool te hebben doorgemaakt. Advertentie Chief Whip (Van onze correspondent in Bonn) Na de verkiezingen in Neder-Saksen en Rijnland-Palts staat vast, dat de C.D.U.- C.S.U. in de bondsvergadering, die op 1 juli te West-Berlijn, zeer waarschijnlijk, bondskanselier Adenauer als opvolger van professor Heuss tot bondspresident zal kiezen, over 517 stemmen zal kunnen be schikken. Deze bondsvergadering be staat uit de 519 leden van de Bondsdag te Bonn, alsmede uit 519 leden van de par lementen der elf Westduitse deelstaten, te zamen 1038 man. De samenstelling van de bondsvergade ring na de verkiezingen van zondag luidt als volgt (tussen haakjes respectievelijk de zetels in de Bondsdag en het totaal der zetels van de leden uit de deelstaat-parle menten) C.D.U. 517 (279 238); S.P.D. 385 (181 204); F.D.P. 85 (44 41); D.P. 24 (15 9); B.H.E. 20 20); Beierse Partij 6 6). Adenauer kan in de bondsvergadering waai'schijnlijk niet alleen rekenen op de 517 C.D.U.-C.S.U.-stemmen, maar ook op het grootste deel van de stemmen van de D.P., de B.H.E. en de F.D.P. Inmiddels is te Bonn officieel getracht een streep te zetten onder het „misver stand Adenauer-Heuss", naar aanleiding van een radiorede van de bondskanselier en een brief van de president over deze rede. Adenauer's antwoordbrief aan de president zou, zo werd op een persconfe rentie meegedeeld, alle misverstanden uit de wereld hebben gehlopen. Opmerkelijk was daarbij, dat vanwege de regering werd verklaard, dat de commentai-en op deze briefwisseling onbegrijpelijk en daarbij overbodig waren, hetgeen een der Westduitse bladen kenschetst als „een in toon en formulering ongewone censuur". Het voox-aanstaande blad Frankfurter All- gemeine Zeitung schrijft dat Heuss wel degelijk de noodzaak van zijn brief aan Adenauer over diens uitlatingen dat het presidentschap niet die positie zou be zitten, die het dient te bezitten moet heb ben ingezien, anders had hij de brief niet geschreven. (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs gaan weer geruchten, dat de leiding van de Algerijnse opstandige be weging, het F.L.N., in meerderheid bereid zou zijn in te gaan op het aanbod dat pre sident De Gaulle einde vorig jaar uit naam van Frankrijk heeft geformuleerd als de „vx-ede der dappei-en". Tot diepe teleux-- stelling en vex-slagenheid van vele Fx-an- sen, voor zover zij niet tot het kamp der ultra's behox-en, verwierp de voorlopige regering der Algerijnse republiek, die on der leiding van de voormalige apotheker Ferhat Abbas in Cairo zetelt,na enkele da gen aarzelen het genei-euze aanbod van De Gaulle in Parijs, als erkende tegenpar tij, en dus niet. als rebellen over het.einde der ki'ijgsvei'richtingen te komen spreken. De goedgeïnformeerde Parijse direc teur van het Britse persbureau Reuter, Harold King, zegt uit zeer betrouwbare bron te hebben vernomen dat de meerder heid der Algerijnse rebellenleidei's en mi nisters nu van ooi-deel verandei-d is en wel met de Fransen wil komen praten. Deze verzekering uit Britse bron, die in tussen door een communiqué van het F.L.N. is tegengespx-oken zou volgens som mige waarnemers te Parijs in verband kunnen worden gebracht met twee andere gebeurtenissen, waardoor de geloofwaar digheid van het bericht nog zou kunnen stijgen. De Algerijnse „premier" Ferhat Abbas heeft als officiële gast van px-emier Neh- roe in India vertoefd en de pacifistische reputatie van deze Indische staatsman maakt het waarschijnlijk dat ook hij op de tegemoetkomendheid en vredesonderhan delingen zou hebben aangedrongen. Ander- (Van onze corr zspondent in Londen) Burgemeester Willy Brandt van West- Bei-lijn, is gistermiddag voor een offi cieel bezoek in Londen aangekomen. Hij reisde met Hugh Gaitskell, de leider dei- oppositie. Beiden hadden een socialistisch congx-es in Zweden bijgewoond. Brandt wordt hier gezien als een ver- amei-ikaniseerde Duitser. Men heeft be wondering voor zijn moedig optreden in Scandinavië tijdens de oorlog en voor de manier waarop hij thans voor Berlijn op de bres staat. Zijn openhartige persoon lijkheid en zijn kennis van de Engelse taal maken indruk, evenals de elegance van zijn echtgenote, die, zoals altijd op haar reizen, de laatste creaties van de Berlijn- se modehuizen vex-toont. Brandt had meteen een bespx-eking met de Britse minister van Buitenlandse Za ken Selwyn Lloyd over de Berlijnse cri sis. Brandt verklaarde, dat hij na het Britse standpunt te hebben vernomen, op timistischer gestemd was. Bx-andt acht een nieuwe blokkade on waarschijnlijk, omdat het voor de Russen moeilijk zal zijn deze in het buitenland aannemelijk te maken. Hij zinspeelde hierbij op de indrukken, die hij heeft op gedaan gedurende zijn reis door Azië en landen, welke in het conflict Oost-West een afwachtende houding aannemen. Over het probleem van de Amerikaanse hoogtevluchten zei Brandt, dat hij volle dig begrip heeft voor degenen die van de ze vluchten gevaarlijke gevolgen duchten, maar hij weigert ze als uitdagend te be schouwen, aangezien de Amerikanen ge bruik maken van hun rechten. Brandt wees de Russische beschuldiging af dat West-Berlijn een spionage-centx-um is. Oost-Berlijn daarentegen is volgens hem een communistisch spionage-cen- trum, niet alleen gex-icht tegen West-Ber lijn, maar ook tegen andere Westeurope- se landen, vooral Scandinavië. Gaitskell verklaarde nog dat het algeme ne gevoelen van de socialistische confe rentie in Stockholm was, bereidheid tot onderhandelen met de Sovjet-Unie, binnen de grenzen gesteld door de onaantastbare vrijheid van Berlijn. zijds is het in Parijs opgevallen, dat De Gaulle tijdens zijn jongste vierdaagse tournee door de Franse provincie in al zijn redevoeringen geheel tegen zijn gewoonten in de naam „Algerije" niet of nauwelijks heeft uitgesproken. Hij heeft alleen een mystei'ieuze toespeling, die zich al tot ve lerlei uitleg leende, gemaakt over „een vrede, waax-van iedereen de betekenis wel begrijpt" en die Frankrijk dit jaar zou staan te wachten. Het is niet uitgesloten, dat de president zich met opzet in geheim zinnigheden wilde hullen om zo een diplo matiek rookgordijn op te trekken en nieu we contacten met het F.L.N. te verge makkelijken. Het is zeker niet de eerste maal, dat de hoop op een spoedige vrede in Algerije wex-d geopend. Vroegere ervaringen stem men tot voox-zichtigheid al hoeft men de ontkenning van het F.L.N., dat ze van zins zou zijn enig water bij zijn wijn te doen, dan ook niet als het allei'laatste woord op te vatten. Hoe dit ook zij, in ieder geval blaast in Parijs de laatste dagen de wind weer uit de hoek van een gematigd ver trouwen op een mogelijke beëindiging op afzienbax-e termijn van de ooi'log in Alge rije, die nu al vier jaar onafgebroken woedt. De zielige witkijkers Hebt u ook zo'n zielsmedelijden met de witkijksters? Kunt ook u uw tranen niet binnenhouden als u weer zo'n tragisch vrouwengelaat bekijkt? Maar wacht even misschien weet u nog niet wat een witkijkster is? Toch ont moet u ze schier dagelijks. Het zijn die tragische vrouwenaanschijnen die u iedere dag aanblikken met puilende ogen van af grijzen, haar trekken verwrongen van smart, een gitzwarte toekomst in het ver schiet. „Ik dacht", zo prevelen deze Medea's „ik dacht dat mijn bloesje, mijn sloop, mijn servet, mijn vaatdoek wit waren. Ach wee, weeze zijn niet wit, ze zijn GOOR! Dat bloesje van Loesje, dat sloop van Joop, dat servet van Jet en die doek van Loek zijn duizendmaal witter dan al mijn arme spulletjes. Daar gaat mijn eer van huisvrouw. Loes en Joop en Jet en Loek, die hangen me allemaal uit te grijnzen over de heg". U weet niet half, waarde lezer, welke tragediën er zich afspelen in de keukens van deze betreurenswaardige vrouwen, welke trauma's zich daar ontwikkelen en welke allergriezeligste complexen daar tot het kookpunt komen. Moe dreigde de wit heidskolder te krijgen maar gelukkig was er haar opgewekte natuur tenminste in sommige nog te redden gevallen en deze vrouwen grepen naar de laatste strohalm en werden gered. Ze zochten en vonden de witheidsvergelijking. Ze kidnapten de witte poes van de buren en hielden die bij de was en, o halleluja, die poes was niet zo wit als de WAS! Ze lagen op de loer naar de witte kippen der achterburen en drukten die tegen de slopen. Weer een overwinning! Ze kaapten alles wat wit was, de jas van de melkboer, de witte tulpjes van de bloemenman, de witte eie ren van de overburen, het laatste dwang bevel van pa. En ze drukten al die witte diygen tegen de was en werden stante pede gelukkig. Een van haar wenst nog een laatste krachtig bewijs. Ze is in onderhandeling over de ijsbeer van Artis, maar naar de laatste persconferentie vermeldt verlopen de besprekingen niet zo glad als men zou wensen, daar de betrokken gemeenten enige bezwaren koesteren. En dat is misschien maar heel goed. Want die ijsbeer is, ondanks alles wat er over gezegd wordt, toch niet zo'n erg wit beest. Sporry Advertentie In sterke keper en leans kwaliteiten „SANFOR"dus voorgekrompen vanaf 13.65 Voor al uw bedrijfskleding... Natuurlijk AUGUSTA (Rcutex-AFP-UPI) Pre sident Eisenhower heeft aan premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie in een bi'ief voorgesteld overeen te komen het ne men van kernproeven in de lucht lager dan vijftig kilometer te verbieden, zo heeft het Witte Huis maandag bekendge maakt Eisenhower had de publikatie van zijn brief, gedateerd 13 april, willen uit stellen tot Ki-oesjtsjev er op zou hebben geantwoord. Het bestaan van de brief werd maandag evenwel in Genève bekend via Russische zegslieden. Eisenhower zegt dat een dergelijk ver bod de eerste, en belangrijkste stap zou kunnen zijn op weg naar een algeheel ver bod van keimproeven. Hij verklaart met nadruk dat men niet zou mogen toestaan dat de onderhandelingen in Genève mis lukken Eisenhower merkt op dat de Sov jet-Unie het recht van veto wil ten aan zien van het onderzoek dat ?en onderdeel vormt van een controlestelsel voor moge lijke kernontploffingen onder de grond. Eisenhower meent dat als Rusland vast besloten is zijn standpunt te handhaven, zijn voorstel „de mogelijkheid zou ope nen de eerste overeenkomsten die binnen ons bereik liggen, uit te voeren", zon der automatische inspectie ter plaatse. GENèVE (Reuter) De vertegenwoor digers van de Verenigde Staten, Groot- Britcannië en de Sovjet-Unie, die het te PANAMASTAD (Reuter) De politie van Panamastad heeft de Britse ballerina Margot Fonteyn aangehouden, omdat zij betrokken zou zijn geweest bij het bergen van wapens uit een gezonken boot van een groep opstandelingen. De Panamese autoriteiten hadden maandag al een bevel tot aanhouding van haar echtgenoot, de voormalige Panamese ambassadeur te Londen dr. Ai'ias, uitgevaardigd. Hij zou betrokken zijn bij een komplot om de regex-ing gewelddadig omver te werpen. Van doorgaans welingelichte zijde te Pa namastad is echter vex-nomen, dat di\ Arias met het jacht Nola in een ander land is aangekomen. Maandag was Margot Fonteyn aan boord van de vissersboot Elaine, waarop zich aanvankelijk ook haar echtgenoot bevond, te Balboa aangekomen, dat ligt in de door de Verenigde Staten bestuurde zone langs het Panamakanaal. Genève eens trachten te worden over een verbod op het nemen van proeven met kex-nwapens, hebben vorige weei< hun goedkeuring gehecht aan een door Groot- Brittannië voorgestelde inleiding tot een vex-drag, waarin wordt aangedx-ongen op de uiteindelijke vernietiging van de be staande kernwapenvoox-raden, een ver bod om nieuwe kernwapens te vervaardi gen, een voorgoed staken van de proeven met kernapparaten onder doeltreffende controle en eenuitsluitend voor vreedza me doeleinden gebruikmaken van kern energie. (UPI) Het Russische regeringsor- gaan „Izvestia" heeft verklaard dat de tot dusver door het Westen ingediende voorstellen een nauwelijks verhulde po ging zijn om in de Sovjet-Unie een spiona- gesysteem op te bouwen, dat gedekt wordt door een ovex-eenkomst. De Amerikaanse delegatie lijkt zich meer te beijveren met het zoeken van mazen in de formulering der ai-tikelen, dan met het zoeken van een oplossing voor het probleem van de kern proeven, aldus de „Isvestia". geciteerd door radio Moskou. Uit de Opregte Dinsdagsche Haarlemsche Com int van 22 April 1859 MAANDAGAVOND heeft te Parijs in den schouwburg l'Opéra-Comi- que de eerste vooi-stelling plaatsgehad van een nieuw zangspel, getiteld Le Par don de Ploërnel, van den bex-oemden toonzetter Mayerbeer. Deze voorstel ling welke van 8 tot 1 uure heeft geduurd, is van het begin tot het einde bijgewoond door HH. MM. den Kei zer en de Keizerin, die hei'haaldelijk het sein tot toejuichingen hebben gegeven. Het talxijke en aanzienlijke publiek, waar onder vele deskundigen, zijn eenstemmig in den lof van het nieuwe zangspel, zoo wel wat het toonkunstige gedeelte als wel wat het decoratieve aangaat. De Heer Mayerbeer is bij herhaling door het op- getogene publiek uitgeroepen geworden, en is door graaf Bacciochi in de Keizer lijke Loge binnengeleid en aan HH. MM. voorgesteld. De heer Hector Berlioz, de gewone toonkunstige berichtgever van het Journal des Débats, aarzelt niet, thans reeds in dat dagblad te verkondigen, dat door de opvoering van het zangspel Le Pardon de Ploërnel eenigermate een nieuw tijdperk in de kunst is geopend.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5