Vier grote trawlers BADHANDDOEK 1.98 Wi Koopje van de week 11 IJmond-agenda DINSDAG 21 APRIL 19 S 9 11 O u .-A Vergaan van Portugese trawler kostte 14 doden Circusshow in IJmuiden Recalcitrante matroos veroordeeld Nieuwe fabrieksschepen voor Duitsland Atoomkracht bij schepen Watervliet verliest van Koog Zaandijk „Havenkwartier" speelde „Engelen zonder vleugels" Ensemble Die Rooiroks Aantal verwachte baden in nieuw Beverwijks zwembad „Het Kleine Wereldtoneel" in Kennemertheater Om kampioenschap van schaakclub „Pat Mat" I.L.V.T. gaat 12 mei in „Scheybeeck" vergaderen Verpleegster ontwapent haar aanvaller KZOS gaf uitvoering voor toneelconcours Hervormde school houdt ouderavond Ds. J. P. Jacobszoon deed zijn intrede „Kunst en Vriendschap" speelt „Post onvoorzien" Maandag weinig spinazie doorgedraaid Heemskerk Raiffeisenbank Heemskerk toont gezonde groei Foto-Smalfilmclub- Castricum houdt wedstrijd Gedenkteken voor gevallen verzetsstrijders Witlof onverkoopbaar Wijk aan Z«e Tien volkstuintjes aan Geilweg onder Heemskerk Er zullen in Belgic weer vier zeer grote trawlers worden gebouwd. De rederijen Motorvisserij en Pêcheries a Vapeur zul len elk twee schepen kunnen bouwen. De bouwkosten bedragen ongeveer 144 mil joen. Op voorstel van minister P. W. Se- gers heeft de Belgische ministerraad be sloten flinke kredieten toe te staan voor de Belgische grote visserij. De staat zal voor de bouw van de nieuwe trawlers 85 percent voorschieten. Het bedrag moet in vijftien jaar worden terugbetaald, de rente bedraagt één percent. Ook is enkele maanden geleden al een zeer hoqg krediet verstrekt voor de bouw van een grote treiler door de maatschap pij ..Noordvisserij" op de werf Beliard Crighton en Cie. De bijzonder hoge kredieten zijn in de eerste plaats toegekend om de werkgele genheid bij Beliard, Crighton en Co, waai de vier trawlers zullen worden gebouwd, weer op peil te brengen. De beschermende maatregelen van IJs land dwingen bovendien de Belgische ver re vloot om andere visgronden op te zoe ken. Men moet nu naar Labrador, de Wit te Zee, welke visgronden veel verder weg zijn gelegen. Deze veranderde omstandigheden ma ken ook de bouw van andere schepen no dig. Zo zal er voor goede vriesruimtem ge zorgd moeten worden, daar anders de vis snel in kwaliteit achteruit zal lopen, tenzij men snel terugkeert, hetgeen ook niet gun stig is voor de besomming. De twee schepen, die voor de Motorvis serij zijn bestemd, worden 62.50 meter lang. De motor heeft een vermogen van 2000 pk. het visruim is 675 m3 groot. In de diepvriesinrichting kan de vis tot 29 gra den onder nul worden afgekoeld. Advertentie Dit is een koopje dat iedereen van pas komt. Een zware modern gekleurde maat 100x50 cm van 2.60 voor Zolang de voorraad strekt "~Hg— CAL ERU 1 Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 LISSABON (AFP) De door ons be richte ondergang van de Portugese traw ler Nova Leirosa, die zondag bij Figueira da Foz kapseisde, heeft aan veertien van de 24 opvarenden het leven gekost. Tien man kon worden gered. Van 27 tot en met 29 april zal er op het marktplein in IJmuiden een interna tionale circusshow worden vertoond. Zo wel maandag, dinsdag als woensdag zijn er avondvoorstellingen. Woensdagmiddag is er ook een matinee. VELSEN DINSDAG 21 APRIL Thalia: „Schurken gaan naar de hel" 20 uur. Rex: Rotterdams Toneel met „Suiker" voor Velser Kunstkring „Voor Allen" 20 uur. Pieter Vermeulenmuscum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Zomerlust, Santpoort: Toneelvereniging „Jan van Dommelen" met „Toen wij trouwden", 20.15 uur. Heidestraat 45: Expositie „Felison" van Haagse aquarellisten, 19 tot 21 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelenstr. WOENSDAG 22 APRIL Thalia: Als dinsdag. Rex: Als dinsdag. Pieter Vermeulenmuscum: Als dinsdag. Heidestraat 45: Als dinsdag. Hervormd Jeugdgebouw, IJmuiden-O.: Concert door het Nederlands Kamerkoor voor de Commissie Culturele Vorming Schooljeugd, 10.30, 13.30 en 15 uur. Hervormd Jeugdgebouw, Radarstraat: Jaarvergadering afdeling IJmuiden-W. van de N.C.V.B., 19.45 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van so ciale zaken, 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 21 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De liefdesroman van een koningin". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Zonder moeder". Kennemer Theater, 20 uur: „Show sporthuis Wilms Floet. WOENSDAG 22 APRIL Bioscopen: als dinsdag. De twee schepen voor de Pêcheries a Vapeur worden 55 meter lang. Het vis ruim meet 450 m3, de motor is 1600 pk. Men hoopt, aldus het Belgische Visserij blad, dat het nieuwe type schip grote be langstelling zal wekken in het buitenland. Aldus kan de werkgelegenheid weer voor enkele jaren worden verzekerd. Belgische stemmen constateren, dat het plan tot bouw van deze vier schepen eigenlijk inhoudt, dat men de IJslandse visserij definitief opgeeft. Men is daartoe dan ook vrijwel gedwongen, omdat men geen bescherming heeft, zoals dat bij de Engelse vissers het geval is. Voor dc Haagse politierechter had zich een 28-jarige matroos uit Rotterdam te verantwoorden, wegens insubordinatie, mishandeling en bedreiging, gepleegd op 17 januari aan boord van het m.s. „An- nenkerk", toen dit schip op de rede van Beira (Zuidoost-Afrika) lag. De matroos kreeg ruzie met de chefkok over het eten. Hij mishandelde de chefkok en bedreig de hem met een stuk hout. De matroos werd door de Portugese politie van boord gehaald en heeft 10 dagen in een cel van het politiebureau te Beira gezeten, waar na hij als werkend passagier aan boord van een ander Nederlands schip naar ons land werd teruggebracht. Sinds 16 maart bevindt hij zich in voorlopige hechtenis. De officier van justitie eiste tegen de matroos, die vroeger bij een andere maat schappij ook al eens wegens een vechtpar tij ontslagen werd, vier maanden gevan genisstraf. Het vonnis luidde: drie maan den waarvan een maand voorwaardelijk. De „Nordsee", Deutsche Hochseefische- rei A.G. heeft bij een werf in Bremerha ven drie nieuwe fabrieksschepen, type Heinrich Meins, besteld, af te leveren in december 1959, januari en februari 1960. De schepen zullen een tonnage hebben van 716 bruto en zijn uitgerust met fileerma chines, vriesinstallaties en vismeelappa- ratuur, aldus meldt Fiskets Gang. Het eerste Duitse vangfabriekschip, de „Heinrich Meins", zal, in verband met het feit dat de in het voorschip geplaatste schroeven bij het trawlen bij windsnelhe den van 6 en hoger moeilijkheden oplever den, worden voorzien van twee schroeven in het achterschip. Bovendien zal de mo tor worden vervangen door een motor van 1500 p.k. Ook zal een kabeljauwsnijmachi ne worden gemonteerd, die de kabeljauw zodanig zal bewerken, dat ze geschikt is om te worden gezouten. Deskundigen uit Engeland, West-Duits- land, Noorwegen en Nederland zullen mor gen spreken op een Kernenergie-dag, die wordt gehouden in het kader van de Tech nische Voorjaarsbeurs in Utrecht. In de Congreszaal naast de Bernhardhal zullen zij inleidingen houden over het gebruik van kernenergie voor de voortstuwing.van schepen, alsmede over de aanpassing van de nationale industrie aan de hoge eisen, die aan kwaliteit van materiaal en preci sie van instrumenten, die in atoomkracht- installaties worden gebruikt, dienen te worden gesteld. De sprekers op deze dag zijn: dr. H. W. Bowker, leader Marine Propulsion Group, uit Harwell, Engeland, prof. dr. ir. K. li lies, Lehrstuhl f ür Schiffsmachienbau, Technische Hochschule Hannover Duits land, dr. E. Jansen, project-manager en directeur van het instituut voor Atoom energie Lillestrom, Kjeller, Noorwegen, en prof. dr. M. Bogaardt, hoofd afdeling beoordeling en ontwerp, Reactor Centrum Nederland. In Koog Zaandijk speelde het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Wa tervliet" de voorlaatste wedstrijd van de competitie tegen Koog Zaandijk I, dat met zijn tweede plaats nog altijd een kansje heeft SVK te benaderen voor de slag om de titel. Het wedstrijdtempo lag niet hoog.. De thuisclub was vooral door het betere spel van de dames, sterker dan Water vliet, wat een vier-nul voorsprong van Koog Zaandijk uitdrukte. Eerst in de der de opstelling gelukte het Veerbeek met een afstandschot tegen te scoren (4-1) waar na de bezoekers meer in de aanval kwa men. Vlak voor de rust echter bracht Koog Zaandijk de stand op 5-1. Na de hervat ting hield de Velsense verdediging de ge vaarlijke Koogse aanval goed in bedwang. De Watervliet-aanval kon hierdoor steeds beter gaan spelen en de Koogse verdedi ging onder druk zetten. Vos schoot uit twee toegekende strafworpen rakelings over, doch benutte even later een kans (5-2). Met een snelle draaibeweging wist Vos de stand op 5-3 te brengen. Voor de Kogers was ten slotte een kleine kans vol doende voor de overigens verdiende 6-3 overwinning. De heer R. Velthuys is een goede ama teurtoneelspeler, die in het Beverwijkse „Tavido" vooral als blijspelacteur diver se prima rollen op zijn naam heeft ge bracht. Inmiddels heeft hij zich nu ook op de regie toegelegd. De dezer dagen in het Kennemer Theater door de toneelver eniging „Havenkwartier" gegeven opvoe ring van Albert Hussons blijspel „Enge len zonder vleugels" stond onder zijn lei ding. Deze voorstelling heeft ons er echter niet van kunnen overtuigen, dat de heer Velthuys ook over de voor een regisseur vereiste capaciteiten beschikt, daar de vele mogelijkheden voor deze originele en bijzonder amusante geschiedenis slechts ten dele door de spelers werden uitgebuit. En hiervoor is de regisseur verantwoor delijk. Nu heeft hij het zich voor zijn de buut wel bijzonder moeilijk gemaakt, want dit stuk, dat zich afspeelt in de Franse strafkolonie Cayenne, stelt aan de vertol kers bijzonder hoge eisen. Bij het voor schrijven van deze typeringen is de heer Velthuys niet bepaald gelukkig geweest. Zo trachtte H. M. van der Kolk de kwaad aardige nurks Juste Trochard gestalte te geven, door zijn gehele tekst zo ongeveer schreeuwend te lanceren, hetgeen buiten gewoon irritant werkte. Hier had de regie stellig moeten ingrijpen. Ook was er te weinig onderling contrast tussen de drie „engelen", wier bewogen verleden toch een aanwijzing in deze richting geeft. Wan neer bij voorbeeld de rol van Joseph, die immers eenmaal een (te) bekwaam finan cier is geweest, meer zwier en allure had gekregen zou stellig een sterkere tegen stelling met zijn beide lotgenoten zijn be reikt. Nu moet hier onmiddellijk aan wor den toegevoegd, dat dit laatste tweetal aan het slot van het tweede bedrijf,met de pa rodie op een rechtzitting en hun cynisch reageren op de ontijdige dood van Juste Trochard, een paar amusante taferelen heeft gespeeld. Van de overige spelers zagen wij in de eerste plaats een levendige Isabeile van mevrouw Ooms-Berghuis en een vermake- lijk-ratelende madame Parole van me vrouw De Waard. De overige rollen wa ren door mevrouw Van Huysstede en de heren Slotemaker en Van der Zon niet ideaal, maar toch ook niet geheel onbe vredigend bezet. Overigens beleefden de toeschouwers aan de amusante, en origine le handeling volop hun plezier, zodat „Ha venkwartier" ondanks de gesignaleerde onvolkomenheden toch op een succesrijk besluit van het seizoen kan terugzien. Jan van Dam Jeanne van Asselt, de leidster van het ensemble „Die rooiroks", is een dergenen, die zich in de gemeente Velsen tot taak heeft gesteld zich met het hervormde jeugdwerk intensief bezig te houden. Geestdriftig wijdt zij zich aan deze taak, die in een „roerige" omgeving als IJmui den geenszins een sinecure is. In de jeugd club „Die rooiroks" heeft zij een stel jon geren gevonden waarmee zij nog veel kan bereiken. Aan deze groep viel maandag avond de eer te beurt als eerste vereniging een uitvoering in het verenigingsgebouw „De rank" aan de Wilhelminakade, IJmui den, te mogen geven. Arie van der Veer wee in zijn openingswoord op dit voor recht. vooral nu het Gebouw voor Chris telijke Belangen niet bruikbaar meer is. Na zich met een oude Zuidafrik'aanse herkenningsmelodie geïntroduceerd te hebben, ontrolde het ensemble daarop het gevarieerde muziekprogramma, dat zang duetten, trio's en kwartetten bevatte, even als nummers voor gemengd orkest van accordeons en mondharmonica's. Bijna al le leden van dc vereniging hebben voor de microfoon gedemonstreerd hoe zij zingen of spelen kunnen. Van de meerderheid mag gezegd worden, dat het uitgevoerde aardig klonk al moesten we doorlopend naar teksten raden omdat de pianobege leiding zo enorm sterk was, dat de uit voering bijkans op een solopianoavond ge leek. Overigens werd er door „Die rooi roks" met veel animo gemusiceerd. Hoofdschotel van de avond was onge twijfeld de door G. H. van Helden in el kaar gezette en door Martin van Heelsber- gen van muziek voorziene „Circus fanta sie". Deze revueachtige historie bleek ge knipt te zijn voor „Die rooiroks". Een pluim voor het clownsnummer en niet minder voor de fraai uitgevoerde gitaar solo door Thea Vis. De jongelui hadden zelf allen veel plezier in hun artistieke prestaties, vooral in deze voor de jeugd aantrekkelijk samengestelde fantasie zo dat Jeanne van Asselt met voldoening op haar werk met dit vrolijke volkje kan te rugzien. A. J. van der Weijden Op de exploitatiebegroting van de bin nenkort te bouwen overdekte annex open zweminrichting in Beverwijk wordt het aantal baden op 350.000 geschat. MARKTBERICHT BEVERWIJK BEVERWIJK, 20 april. Spinazie 10— 20, witlof 722, waspeen 1233, prei 10 16, rabarber 614, radijs 815, sla 410. Woensdag 22 april zal het poppen theater „liet Kleine Wereldtoneel" onder leiding van Jan Nelissen in het Bever wijkse Kennemertheater optreden voor de afdeling Kennemerland van „Jeugd en Muziek". Het poppentheater „Het Kleine Wereld toneel" vindt zijn oorsprong in de Poesje nellenkelder in Maastricht. Begin decem ber 1946 opende Jan Nelissen de deuren van de kelder van het oude Maastrichtse Dinghuis. De avonturen die zijn poppen in die oude karakteristieke omgeving beleef den werden al spoedig vermaard. En niet alleen in Maastricht. Jan Nelissen wordt zelfs momenteel als een van de kundigste Nederlandse poppenspelers beschouwd. In 1953 vestigde Jan Nelissen zich in Amstelveen en sindsdien treedt hij op voor kunstkringen, verenigingen, middelbare scholen en dergelijke in het gehele land. Hij kreeg verscheidene vererende opdrach ten, ondermeer om voor film en televisie oo te treden. Men kon zijn kunst bewon deren op de E 55 in Rotterdam, op de ten toonstelling „Het Atoom" en bij het Hol land Festival in Amsterdam. Jan Nelissen beschikt niet alleen over een prachtige collectie poppen, maar ook over vele uit stekende en artiestiek verantwoorde decors, evenals een voortreffelijke geluids- en belichtingsinstallatie. Voor „Jeugd en Muziek" zal worden uitgevoerd: „Bastien en Bastienne", een jeugdopera van Mozart met als solisten: Ilse Hol 1 weg. sopraan; Waldemar Kwennt. tenor, en Walter Berry, bas. Begeleiding door het Weens symfonieorkest. Bovendien wordt „Geertelijn en Boudewijn" ten „tonele" gevoerd. Dit is „een dwaas drama in. twee ontroerende bedrijven" vande-in 1874 overleden tekstdichter Bart Eicfkaas. De muziek is van Richard Wagner. De kostuums worden verzorgd door Lenie Nelissen—Roozen en de geluidstechniek door Harry Drinkenburg. In de kampioenscompetitie van de Ken nemer schaakclub „Pat Mat" heeft de gegadigde voor de titel, de heer J. A. Zoontjes, zijn partij tegen Huygen in winst omgezet. De stand is nu: Zoontjes Zwart Suiker Huygen Tijssen De Haas De Franse staatssecretaris Louis Jacquinot, die de vergadering van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie in Nieuiv-Zeeland heeft bijgewoond, werd bij zijn aankomst in Wellington op de beproefde Maori-wijze begroet door de actrice Puti Nuru. De uitslagen waren: Kampioensafdeling: Zoontjes—Huygen 1—0; Zwart—Suiker 1o; TijssenDe Haas afgebr. Afdeling 1 en 2: Bannenberg—Hart afgebr.; Comis Soeteman remise; Slings—Steeman af gebr. Afdeling 2: JanssenDe Heer 10: Slings—De Heer 1—0. Afdeling 2 en 3: Wester—Lubert afgebr. Afdeling 3: Oort— Falter 1—0. Afdeling 3 en 4: v. d. Lely— Knake 0—1. Afdeling 4: Joosten—Wortel- boer 10; MolenaarKruyer 01. Alge mene competitie: DoekesComis 01; DuinSonneveld 01; Van VuurenStee man 10. Het Intercommunaal Lichaam Vervan ging Tuinbouwgi-onden komt dinsdag 12 mei om 20 uur in openbare vergadering in „Scheybeeck" in Beverwijk bijeen om een negen punten tellende agenda te be handelen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel van het dagelijks bestuur om de rekening over 1956 voorlopig vast te stellen, alsmede de begroting 1959. Voorts zijn er voorstellen tot verkoop van een boerderij en weiland in Heiloo, verkoop van gronden aan de Geilweg en verkoop van grond aan de Wentweg onder Heems kerk, alsmede tot nadere vaststelling van de kostprijs der gronden in het complex „De Bie". Ten slotte staat er nog een voorstel van het dagelijks bestuur in zake de uitgifte van volkstuintjes in het com plex Geilweg onder Heemskerk op de agenda. De stukken liggen op de gemeentesecre tarie ter inzage: in Velsen van 27 april tot en met 2 mei; in Beverwijk van 4 tot en met 11 mei en in Heemskerk van 21 tot en met 25 april. In de Creutzberglaan in Beverwijk en later in de Akerendamlaan heeft een tot heden nog onbekend persoon een paar vrouwen lastig gevallen en met een mes bedreigd. In de Akerendamlaan wist een verpleegster de aanvaller af te weren en hem het geopende mes afhandig te ma ken. Zij liep daarbij snijwonden op in haar hand. In de polikliniek zijn de wonden be handeld. Aan de hand van een zeer duide lijk signalement van de aanvaller stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. Zowel op Noord-Sumatra als op Cele bes hebben separatistische leger groepen na de openlijke opstanden tegen Djakarta van vorig jaar zich teruggetrokken in een schijnbaar eindeloze guerilla. Ambtenaren en militairen in de door hen beheerste gebieden, die de centrale regering in Djakarta loyaal bleven, zijn hun ge vangenen, zoals deze drie. De IJmuidense r.-k. toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" heeft twee op voeringen gegeven van Joseph Kesselring's befaamde „Arsenicum en oude kant", dat voor enkele jaren bij het beroepstoneel een doorslaand succes'is geworden. Geen won der trouwens, want Kesselring heeft in dit stuk een aantal verbluffend-originele vondsten uitgewerkt. Het toneel wordt de gehele avond bevolkt door enige zonder linge personages, die elkaar trachten te overtreffen in het koelbloedig vermoorden van hun onschuldige medemensen. Het is de grote verdienste van de auteur, dat hij dit sinister spel met de dood der mate onwaarschijnlijk heeft gemaakt, dat niemand zich door dit gesol met lijken ge kwetst zou kunnen voelen en de vrolijke, bevrijdende lach dus de gehele avond vrij wel niet van de lucht is. Kesselring's stuk heeft in vele landen dan ook jarenlang repertoire gehouden. Bij mijn weten is „K.Z.O.S." nu de eer ste amateurvereniging geweest, die „Arse nicum en oude kant" in de IJmond heeft gespeeld; namelijk twee maal in het Pa tronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. Het zijn voorstellingen geworden die ge heel aan de bedoelingen hebben beant woord, want het publiek was enthousiast. Ons oordeel moeten wij uitstellen, want zoals bekend is heeft „K.Z.O.S." met deze voorstellingen deelgenomen aan het door de Velser Gemeenschap georganiseerde toneelconcours. De critiek zwijgt dus tot de jury haar rapport openbaar heeft gemaakt. Jan van Dam De hervormde school te Heemskerk houdt vrijdag 24 april in de Morgenster- kerk een ouderavond. Op deze bijeen komst zal de heer Joh. Tichelaar, een van de voornamste medewerkers aan het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum, een lezing houden over het onderwerp „Wat verwachten wij van de christelijke school". Doopsgezinde gemeente Haarlem Zondagmorgen heeft in het kerkgebouw aan de Grote Houtstraat in Haarlem ds. J. P. Jacobszoon als vijfde predikant en beroepen met een speciale opdracht voor de jeugd, zijn intrede gedaan in de ver enigde doopsgezinde gemeente Haarlem. De kerk was geheel bezet en onder de aan wezigen waren afgevaardigden van de christelijke jeugdraad en de oecumenische raad van kerken, alsmede vertegenwoor digers van de beide vroegere gemeenten van ds. Jacobszoon, Oldeboorn en IJmui den. Namens de kerkeraad en de gemeente heette de heer E. Lefebvre de nieuwe pre dikant welkom. Spreker-wenste van harte, dat ds. Jacobszoon zijn werk onder de jeugd zou kunnen aanvangen, zoals hij zich dat heeft voorgesteld. Voorts deed de heei Lefebvre een beroep op de jeugd haar volle medewerking te verlenen. Ds. Jacobszoon las Psalm 66 en hield daarna zijn intreepreek, uitgaande van Titus 2: 6, 7: „Vermaan evenzo het jon gere geslacht bezadigd te zijn in alles, houd hun in uzelf een voorbeeld voor van goede werken, zuiverheid in de leer". Paulus was erg op de jeugdige Titus gesteld. Deze bevond zich op Kreta tussen mensen, die allerminst van het evangelie gediend waren. Uit de brief van Paulus, die hij op dit eiland ontving, kon hij be moediging en verh-oosting putten om met zijn werk door te gaan. Paulus laat in zijn brief goed uitkomen, dat hij zelf nog wor stelde met moeilijkheden, waarmee ook Titus nog niet klaar gekomen was. Ds. Jacobszoon zei dat hij zich bij het zich voorbereiden op zijn nieuwe taak had ge voeld als Titus. Ondanks moeilijkheden moet het evangelie worden gebracht aan oud en jong. Dat geldt ook voor onze tijd met zijn moderne begrippen en ideeën. Ds. Jacobszoon noemde namen van moderne dichters en hij zei, dat hij hun werk wel kan verstaan, maar het er toch niet mee eens kan zijn. Het gaat om de zuiverheid van de leer en deze is bij de doopsgezinden altijd direct met het leven verbonden ge weest. En deze zuiverheid van de leer ook in de zuiverheid van de daad. Dit wil de ds. Jacobszoon de jonge mensen, met wie hij straks te maken krijgt, voor houden. Aan het eind van de dienst gebruikten de aanwezigen de gelegenheid om met de nieuwe predikant kennis te maken. De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" te IJmuiden geeft zaterdag 25 april haar laatste toneelvoorstelling van dit sei zoen in het Patronaatsgebouw aan de Wil lemsbeekweg. Onder regie van de heer H. van Dokkum zal een opvoering worden gegeven van de thriller in drie bedrijven „Post onvoorzien". Met deze voorstelling neemt „Kunst en Vriendschap" op haar beurt deel aan de toneelwedstrijd, die door de sectie toneel van de Velser Gemeen schap werd uitgeschreven. Maandag draaiden op de groentenveiling slechts een kleine 100 kisten spinazie door terwijl de prijs opliep tot 20 cent per kilo. Dit geeft weer hoop aan de tuinders. Deze gunstige ontwikkeling was niet het gevolg van de vraag van de binnenlandse afne mers naar Wijker spinazie, maar van een natuurverschijnsel. De strenge nachtvorst maakte het de tuinder onmogelijk maan dagmorgen spinazie te maaien. Men kon pas na negen uur een begin maken. Dat is te laat voor de veiling die om half tien begint. Er waren slechts enige tuinders, die wat wat gesneden hadden maar van een grote aanvoer was geen sprake. Wel was er een behoorlijk aanbod van rabar ber, waarvoor niet veel vraag was. De markt wordt overvoerd, want vrijdag was er een totaal aanbod van ruim 40.000 bos rabarber. Er werd maandag van 6 tot 14 cent per bos betaald. Het aantal leden van de Coöperatieve Raiffeisenbank te Heemskerk is de afge lopen zeven jaren gestegen van honderd vierenveertig tot tweehonderdzes. Het aantal spaarders verdubbelde en bedraagt thans elfhonderdzesentwintig. De rekening over 1958 bedraagt een totaal aan inkomsten en uitgaven een be drag van 5.094.422,48. De balans ver toont een totaal bedrag van 2.101.589,54. Aan winst werd behaald 1.444,94. In zaal Nijman werd maandagavond onder grote belangstelling der leden de jaarvergadering gehouden. De voorzitter de heer Ch. v. d. Oute- naar constateerde in zijn openingswoord dat de Raiffeisenbank thans volwaardig is geworden. Het jaar 1958 is op econo misch gebied zeer moeilijk geweest en ook de vooruitzichten voor 1959 zijn nog niet rooskleurig voor de koude-grond- cultuur, zei de heer Van de Outenaar. De bloembollen staan er goed voor. Spreker roemde de samenwerking tus sen bestuur, raad van toezicht en kassier. Laatstgenoemde, de heer S. van Tuinen, vertelde dat de spaargelden met vijfen twintig percent zijn toegenomen als ge volg hiervan kon een flink bedrag wor den toegevoegd aan de reserve. Het bestuurslid H. v. d. Kolk wérd herbenoemd. De heer C. Doeter zag zich herkozen als lid van de Raad van Toe zicht. „IJzer en steen" luidde de opgave voor de fotografen en smalfilmers van de F.S.C. Castrcum (Foto-Smalfilmclub-Cas- tricum) voor maandagavond. De Zaanse fotoclub A. F. V. Zaanland trad ook dit keer als jury op. Het bleek, dat de pres taties der leden de laatste tijd geweldig vooruit zijn gegaan en in de puntentoeken ning was dit te merken. De uitslag luid de als volgt: juniores: 1. N. de Graaf 36 punten; 2. N. de Graaf 29 punten; 3. H. de Kruyff Bakkum 28 pnt. adspiranten: 1. P. van Cranenburgh 36 pnt.; 2. H. Keune 22 pnt; 3. W. Keune 18 pnt; 4. J. Verbaan 16 pnt. Nog deze week zal op het kruispunt Cas- tricum-Limmen-Uitgeest een begin wor den gemaakt met metselen van een voet stuk voor het nieuwe gedenkteken voor de gevallen verzetsstrijders van Castricum en Limmen. De uitvoering is in handen van dc gemeente Limmen. Dezer dagen zal het monument gereed komen en op de eerste mei op het voetstuk worden ge plaatst. Het symboliseert de komst van de vrede na de vijf bange bezettingsjaren door een hand met daarin de vredesduif, die op het punt staat losgelaten te worden. Het ontwerp van het gedenkteken is van de Haarlemse beeldhouwer J. Mulder. Op de veiling Ons Belang te Castricum werd maandagmorgen witlof doorge draaid. Het zeer geringe aantal kopers kon de gehele aanvoer niet afnemen. Daar om bleef een flinke en goede partij onver koopbaar. Keus was er ook maandag niet omdat buiten de witlof slechts een twintig kisten rabarber werden aangevoerd. De rabarber bracht een matige prijs name lijk 0,11 per bos. De witlof ging voor de prijs van 0,06 tot 0,10 van de kar. Twee perceeltjes grond aan de Geilweg onder Heemskerk ter grootte van nog geen drie tiende hectare komen volgens het In tercommunaal Lichaam Vervanging Tuin- bouwgronden niet in aanmerking voor uit gifte als vervangende grond. Een en ander houdt verband met de verbindingsweg naar Wijk aan Zee en een groenstrook die binnenkort aangelegd zullen worden. Tij delijke verpachting van deze grond van jaar tot jaar is dus noodzakelijk. In verband met het grote gebrek aan volkstuintjes in die omgeving acht het I.L.V.T. het wenselijk deze grond voor volkstuintjes te bestemmen. De tuintjes die ieder driehonderd vier kante meter zouden beslaan moeten een pachtprijs van zes cent per vierkante meter opbrengen. De tien volktuintjes zouden dan rendabel geëxploiteerd kunnen worden.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7