Het 2e pak AH-koffie voor HALVE prijs! Albert Heijn DEMONSTRATIE VIENNA HOORTOESTELLEN Als u prettig Koopjes niet overslaan Nepalese sjerpa's ongerust over Chinese invallen Strijd om de opvolging van dr. Adenauer voortijdig ontbrand Plunderingen en moorden gemeld AH-GOUDMERK I8S 93 AH-GROENMERK J SS 78 AH-ROODMERK 155 78 AH-PAARSMERK 135 HEEFT DE 4 LEKKERSTE KOFFIES! WOENSDAG 22 APRIL 1959 6 KEIP-OPTIEK Olieconferentie Sjeik Tariki: nieuw pijpleidingen-project FLN stelde twee Belgische légionnairs in vrijheid Prins Bernhard keert morgen uit de V.S. terug Spanning in San Quentin Ontsnapte gevangenen gijzelden vrouw 20c 1.69 LOENDERSLOOT De beschikbare 100.000 viersmakenpak- ken koffie waren in enkele dagen uit verkocht. Niettemin kunt u ook nu het fijnste kopje koffie voordeliger drinken dan ooit. Profiteer ook deze week nog van onze aanbieding: bij een pak AH-koffie, goud-, groen-, rood- of paars- merk, het 2e pak van dezelfde smaak voor de HALVE prijs. m Minister Etzel tegenkandidaat van minister Erhard Cuba zal Amerikaanse suikercultures onteigenen van da allernieuwst# GROTE HOUTSTRAAT 197 - TEL. 11949 DONDERDAG 23 APRIL van 10—13 uur In onze showroom op de le etage No reen «noeren ew b&tterfl-koeten meer- it Gewicht 15 gram Kan aan iedere bril worden bevestigd. KATHMANDOE (UPI) Plunderende communistisch-Chinese soldaten zijn uit Tibet, de Himalaja-grensstaat Nepal bin nengedrongen voor overvallen op Nepa lese dorpen, waar zij gevangenen maak ten, die zij martelden. Zij hebben die dor pen bovendien leeggeplunderd. Dit nieuws werd bekend door een memorandum van Sjerpaleiders aan koning Mahendra van Nepal. Het nieuws omtrent dit memoran dum werd aan de journalisten verstrekt door Vidya, secretaris-generaal van de Himalajavereniging, een machtige orga nisatie van Nepalese sjerpa's. Het memorandum doet een beroep op koning Mahendra om een einde te maken aan de Chinese overvallen en zijn volk te behoeden voor verdere Chinese wreedhe den. Het memorandum is ondertekend door 511 sjerpa's. De sjerpa's, die het memorandum naar Kathmandoe brachten, hebben daar de pers medegedeeld, dat „grote aantallen Nepalezen" bij die overvallen waren dood geschoten door de Chinezen. Bona fide Ne palese handelaars waren door de Chine zen gevangengenomen en hun bezittingen door de Chinezen in beslag genomen. Die sjerpa's zeggen voorts in hun me morandum, dat een van de plaatsen, die door de Chinezen overvallen werd, het dorp Gyabra was, 35 kilometer binnen de grens van Nepal gelegen. Zij namen daar enkele dorpelingen gevangen en hielden hen vast, naar men gelooft, om inlichtin gen te krijgen over een groep van de khamba's, die naar zij meenden haar toe vlucht had gezocht in Nepal. Het memorandum van de sjerpa's deel de ook mee, dat Tibetaanse vluchtelingen de Nepalese plaats Namsje Bazar binnen stroomden en men verzocht de koning schikkingen te treffen voor hulp aan een zeventigtal gezinnen van Tibetaanse edel lieden, die hun weg naar Namsje Bazar hadden gevonden. Die vluchtelingen wa ren weggegaan om aan de wraak van de Chinezen, na de vlucht van de Dalai La ma, te ontkomen. „Overmoedig" WASHINGTON (UPI) —De Amerikaan se assistent-minister van buitenlandse za ken, Walter S. Robertson, heeft dinsdag in het Congres verklaard, dat communis tisch China op een gevaarlijke wijze over moedig wordt en een toenemende arro gantie ten toon spreidt. Robertson zei dit met betrekking tot de onderdrukking van de Tibetaanse opstand. Robertson ver klaarde, dat Amerikaanse bijstand aan Aziatische landen „onmisbaar" is om de ze landen te helpen vrij te blijven. Hij verzocht om begrip van het Congres voor de noodzakelijkheid van bijstand zowel aan de bondgenoten als aan de neutrale landen in Azië. Robertson verklaarde, dat de Amerikaanse politiek gebaseerd diént te zijn op de vooronderstelling, dat. het com munistische regime in China niet waar schijnlijk in de nabije toekómst zal wor den vervangen en dat het hoogstonwaar- schijnlijk is dat het van de U.S.S.R. zal vervreemden. MUSSOORIE (UPI) Premier Neh- roe en de Dalai Lama zullen elkaar mor gen ontmoeten, zo is in Mussoorie verno men. China's begroting PEKING (AFP/Reuter) De vice-pre mier en minister van financiën, Li Hsien Nien, heeft dinsdag op de nationale volks vergadering van communistisch China ge zegd, dat er voor 1959 een sluitende be groting is. Voor defensie zal in 1959 5,8 miljard joean worden uitgegeven, 16 percent meer dan vorig jaar. Voor de economische op bouw is een bedrag van 31,7 miljard uit getrokken, 25,9 percent meer dan in 1958. Sjeik Abdullah Tariki, directeur van oliezaken van de regering van Saoedi-Ara- bië, heeft in de Arabische olieconferentie de aanleg bepleit van een oliebuisleiding, die eigendom zou zijn van de Arabische landen en die naar zijn mening de olie voor de verbruikers in Europa goedkoper zou maken en de olie-inkomsten der Ara bische landen zou doen stijgen. Deze leiding, die een capaciteit zou moeten heb ben van 800.000 vaten olie per dag, zou de olievelden van Irak. Koeweit en Saoedi- Arabië moeten verbinden met Syrische en Libanese havens aan de Middellandse Zee. Voor zijn toespraak tot de conferentie had sjeik Tariki de pers meegedeeld, dat de door hem voorgestelde buisleiding veel winstgevender voor de landen, waardoor de leiding zou lopen, zou zijn dan de Ara bische ontwikkelingsbank, die daags tevo ren door de Libanese afgevaardigde, Bus- tani, is voorgesteld. Sjeik Tariki deelde de conferentie mede, dat volgens zijn ramingen de produktie van ruwe olie in het Nabije Oosten in 1967 een omvang zal bereiken van 11.5 miljoen va ten per dag. Van deze hoeveelheid zullen dan dagelijks ongeveer 1,25 miljoen vaten om Kaap de Goede Hoop in supertankers naar Europa moeten worden verscheept. Wordt er echter een Arabische buisleiding aangelegd, zoals door Tariki is voorge steld, dan zal het grootste gedeelte van deze hoeveelheid gemakkelijk en econo misch kunnen worden vervoerd, waardoor de concurrentiepositie van de Arabische olie beter zou worden. Volgens de sjeik Tariki hebben de Ara bische landen voor de aanleg van de buis leiding de hulp en de medewerking van de oliemaatschappijen nodig. Deze maat schappijen kunnen te hulp komen met ad viezen, leningen of garanties voor bankle ningen. De Arabische wereld, aldus sjeik Tariki, wil niets uit de handen van de olie maatschappijen nemen: de Arabieren wil len alleen hun omstandigheden verbete ren. Zij hebben het geld, dat de olie-indus trie oplevert, harder nodig dan de olie maatschappijen, zo verklaarde sjeik Ta riki. (Van onze correspondent in Brussel) De Algerijnse rebellen van de F.L.N.-or ganisatie hebben twee Belgische legioen soldaten vrij gelaten. Zij zijn via Marokko en Lissabon naar Brussel teruggekeerd. Het zijn René Neys uit Bierbeek bij Leu ven en Jean Ruar uit Aubange in Bel gisch Luxemburg. Neys had een vrachtwa gen gestolen van zijn baas en had hiermee een ongeval veroorzaakt. Toen hij dit in een café vertelde, en zich afvroeg hoe hij eruit zou knijpen, werd hij aangesproken door een onbekende, die hem het adres gaf van het Franse Vreemdelingenlegioen in Rijssel. Onder de naam René Brugge werd hij naar Oran gestuurd en kreeg later in Sidi Bel Abbes zijn opleiding. Ruar had zich te Metz bij het legioen gemeld in een kwade bui. Beide jongemannen verklaarden slecht te zijn behandeld. Het eten was afschu welijk en hun soldij bedroeg honderd gul den per maand. Zij vertelden, dat de Alge rijnse rebellen voortreffelijk zijn georga niseerd. Dagelijks werden strooibiljetten in de kwartieren van de legioensoldaten uitgestrooid, hen aanzettend tot desertie met de belofte dat zij zouden worden gere patrieerd. Franse Officieren van het le gioen deinzen, naar hun zeggen, er niet voor terug een gesneuvelde legioensol daat te onthoofden om te laten zien wat de Algerijnse rebellen met de legioen- deserteurs doen. In drie dagen vluchtten de beide Belgen en een Nederlandse vriend, wiens naam zij niet noemden, naar Ma rokko, waar zij door een comité van het Algerijnse rebellenleger werden ontvangen. Onderweg werden zij door vliegtuigen van het legioen beschoten. De Belgische consul in Marokko zorgde voor hun repatriëring. De beide Belgen worden door de politie vastgehouden daar het Belgisch gerecht moet beoordelen in hoeverre zij nog ter verantwoording die nen te worden geroepen. De Belgische pers eist eensgezind strenge bestraffing van de „mooi geklede heren", die in de Belgische steden jongemannen voor het Vreemde lingenlegioen ronselen. Prins Bernhard zal donderdagavond in een straaltransportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht uit de V.S. naar Ne derland vertrekken. Het vliegtuig zal van de luchtbasis Andrews nabij Washington opstijgen en in Soesterberg landen. De Prins zal worden vergezeld door generaal Curtis E. Lemay, de voormalige chef van het strategische luchtcommando. De Prins heeft bezoeken gebracht aan de westkust en Texas. SAN QUENTIN (UPI) Twee gevan genen, die ontvlucht waren uit de gevan genis van San Quentin bij San Francisco, hebben dinsdag een echtpaar overmees terd en gegijzeld. De man hebben zij naai de politie gestuurd met de boodschap, dat zij de vrouw de hals zouden afsnijden, zo dra de politie naderbij zou komen. Zij wa ren van plan een snelle boot te pakken te krijgen om te ontsnappen over de baai van San Francisco. De politie moest urenlang op een afstand werkeloos toezien. In de lucht hing een helikopter en op het water er vlakbij lag een patrouilleboot van de kustwacht. De beide gevangenen waren ingesloten op een t-vormige pier. De autoriteiten stonden de gevangenen toe met journalisten te praten indien zij zich daarna zouden overgeven. Na een kort interview waarbij de gevangenen de journalisten hun grieven meedeelden over de werking van de vrij lating op erewoord in Californië, kwam de overgave. Tijdens de belegering hadden de gevangenen herhaaldelijk gedreigd hun 53-jarige gijzelaarster de keel af te snij den en eisten zij een boot om te ontsnap pen. Na bijna zes uur in vrijheid te zijn ge weest wierpen zij hun messen in het wa ter en gaven zich over. De vrouw en haar man waren een uitputting nabij door de uren van doodsangst, die zij hadden door gemaakt. Uw kleding motvrij - stofvrij en vochtvrij opgeborgen in plastic kledingzak RAAKPRIJS: Prima tuinslang per meter RAAKPRIJS: Een stevige grote plastic emmer 10 liter inhoud RAAKPRIJS: Grote plastic afwasbak prima kwaliteit RAAKPRIJS: in de KENNEMERLAAN Tel. 421? le pak 2e pak d-e vol-aromatische koffie de mild-geurige koffie de mild-krachtige koffie de pittige koffie Iedere bezoekster da,n één keer van in onze zaak kan niet meer deze aanbieding profiteren. uw inkopen doet in ónze gezellige KENNEMERLAAN, dan zult u toch zeker deze (Va?i onze correspondent in Bonn) In West-Duitsland is de strijd om de op volging van bondskanselier Adenauer, wanneer deze op 1 juli tot bondspresident wordt gekozen, toch voortijdig ontbrand, hoewel men in de regeringspartij, de C.D.U. alles heeft geprobeerd om de kwes tie tot na 1 juli in de ijskast te houden. De minister van Financiën Etzel heeft gis teren namelijk op twee manieren laten blijken dat hij voor het bondskanselier- schap in aanmerking wenst te komen. Daarvoor was het bericht verspreid dat Etzel, in een gesprek met de minister van Economische Zaken, Erhard, had mede gedeeld dat hij afzag van zijn mogelijke aanspraken op het bondskanselierschap, maar gistermiddag werd van de zijde van het ministerie van Financiën vernomen, dat daarvan geen sprake was .Uitdrukke lijk werden de berichten tegengesproken dat er een afspraak tussen Etzel en Er- hard zou zijn. Minister Etzel verklaarde in een inter view met het Hamburgse blad „Die Welt" dat hij bereid is het ambt te aanvaarden wanneer men hem daartoe zou roepen. Overigens zei Etzel ook dat hij in geen geval „in de rij" zou gaan staan. Wie Ade nauer zal opvolgen, zei hij, legt zich een strop om de hals. Anderzijds legde Etzel er de nadruk op dat zijn gezondheidstoe stand voortreffelijk is.. Voorstanders van een kandidatuur-Erhard hadden medege deeld dat Etzels lichamelijke gesteldheid niet zo goed was. Etzel verklaarde dat hij van zijn ziekte volledig genezen is. Ook zei hij dat er over de opvolging van Ade nauer geen strijd zal ontstaan. Wanneer men besluit Erhard te kiezen, zou hij, Et zel, loyaal in de regering verder werken, het liefst als minister van Financiën. Erhard favoriet Men krijgt de indruk dat er in de C.D.U. een machtige, maar numeriek kleine groep, waaronder Adenauer zelf, is. die de voorkeur geeft aan Etzel. Deze wordt ge roemd om zijn administratieve kwalitei ten en zou minder impulsief en een be tere onderhandelaar dan Erhard zijn. Voorts zou Etzel beter dan Erhard in staat zijn de Westduits-Franse vriendschap Le handhaven en ook, dank zij zijn vroegere functie als vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Europese politiek van Bonn beter kunnen voortzetten. Maar de steun, waarop Erhard kan rekenen, is wel bijzonder groot. Uit een opinieonder zoek is gebleken dat de bevolking Erhard de eerste kandidaat acht voor de opvolging van Adenauer. Hij wordt beschouwd als het symbool van de huidige welvaart, zijn populariteit is groter dan van welke poli ticus ook in de bondsrepubliek, buiten Ade nauer zelf. Voor de verkiezingen in 1961 is hij voor zijn partij waarschijnlijk onontbeerlijk. Daarbij geniet hij ook in het buitenland vertrouwen en is hij in staat de economie te handhaven, zelfs indien hij geen minis ter van Economische Zaken meer zou zijn. Dit alles spreekt in Erhards voordeel, maar van bepaalde zijde legt men er te Bonn de nadruk op dat de strijd nog aan de gang is en dat Etzel zeker redelijke kansen heeft. WASHINGTON (Reuter) De Cubaan se premier, Fidel Castro, heeft te Wash ington in een lunchbijeenkomst van de nationale persvereniging meegedeeld, dat Cuba de Amerikaanse suikerondernemin gen zal onteigenen. Hij legde er de na druk op, dat deze ondernemingen niet zul len worden geconfiskeerd of genationali seerd, maar dat zij op wettige wijze zul len worden onteigend. Landbouwhervorming, zo zeide hij des gevraagd, is het voornaamste economi sche vraagstuk van Cuba.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 10