Afstand van drie getrouwen VERLICHTING I Wilder &m I een modern klokje Juwelier De Boer Palingen uit het IJselmeer worden steeds kleiner KINDEREN REPETEREN DAPPER in sportpark voor Koninginnedag F. Walda is nu bijna' kampioen na nederlaag van J. Blok Havenberichten WOENSDAG 22 APRIL 1959 5 WISKER-Marktplein H^flflWÊkm Gouden echtpaar gehuldigd Geen transportarbeiders bond LANGS SLUIZEN EN HAVENS Serenade voor tienduizendste Filmavond NGVB MOORKOPPEN B ,rac,atie van Voor Uw interieur Kampioenen huldiging Plannen om in Velsen J.O.V.D. op te richten Smaldeel V op thuisreis „Suiker" waardig besluit van seizoen „Voor Allen" Demonstratieavond DOK „Nee, nee, als je over de top der blanke duinen zingt, moet je dat op een springende manier doen. Hoor maar, zo: ta ta-ta, ta- ta, ta-ta-ta-ta", roept de heer Huizinga, de directeur van de Velser Volksmu ziekschool over het hoofd- veld van sportpark Schoo- nenberg. Vóór hem staan achthonderd kinderen, die op Koninginnedag vader landse liederen zullen zin gen en nu nog eens flink oefenen bij de generale repetitie. Het is geen benijdens waardige taak, het leiden van een dergelijk onge schoold en ongediscipli neerd kinderkoor. Bij het Wilhelmus gaan er velen op de grond zitten, anderen gaan een partijtje stoeien. De onderwijzeressen en onderwijzers hebben het er maar druk mee, maar dat is niets vergeleken met de taak van de heer Huizinga. „Jullie moeten beter op mij letten", roept hij dooi de microfoon. „Hoe kan dat nu, we kunnen hem niet eens zien", pruttelt een meisje tegen. „Sst", zegt de onderwij zeres. „Och, kind", zegt een ander meisje laconiek, „we gaan gewoon vals zingen, dan merkt-ie wel dat het niet gaat". Het gaat inderdaad niet. Veel kinderen kruipen steeds verder achteruit om de dirigent te zien. Het Wilhelmus klinkt als een driestemmige canon. De heer Huizinga gaat hogerop. Hij posteert zich op de eerste trede van de tribune. Het gaat nu iets beter. Allen, jongens en meisjes, zingen nu enthou siast, dat ze allemaal „man van Neerlands stam" zijn. Het piston-duo van de christelijke muziekvereni ging „Wilhelmina" doet zijn uiterste best. Dapper blazen A. Kalkman en de twaalf jarige Kees van Kan hun heldere tonen over het veld. Maar het gaat nog niet geheel naar de zin van meneer Huizinga. „Iedereen moet meezin gen", roept hij. Ja, dat is gemakkelijk gezegd, vinden vele kinderen, maar ze zien hem nog niet. Dan valt de beslissing. De heer Huizinga loopt naar de top van de open tribune. Meneer Bakker komt hem na met de mi crofoon en het muziekduo wordt afgelost. Nu gaan mejuffrouw M. Brugonje en W. Bouman hun best doen als waardige leden van de IJmuider Harmo nie. Kees van Kan gaat er bij zitten om eens critiscn te luisteren. De jeugd staat nu tegen het hekje voor de tribune. De duinen met hun blanke top komen springend uit de kelen precies zoals meneer Huizinga het wil. Het komt wel goed, straks op Ko ninginnedag. Tenminste, wat de zang betreft. Maar een beetje op de achtergrond staan enkele mensen uit het comité. Ze kijken beducht naar de tribunes. „Tja, er mogen er maar twee vo:, ae over dekte en de open tribune. De zijtribunes moeten leeg blijven van de Rijkslucht vaartdienst", zegt de heer Vos. De heer Smakman berekent peinzend de mo gelijkheden, want het pro bleem is niet eenvoudig. Eigenlijk moet alle pu bliek op één tribune, want de helikopter zal straks zijn kunstjes gaan uithalen boven de overdekte, zodat dit alleen van de open tribune af is te zien. Men heeft twaalfhonderd kinderen en twee muziek korpsen. Het zal een hele puzzel worden de toeschou wers te verwerken. En toch hoopt men dat er veel zullen komen, want wat is nu een Koninginnedagvie ring, als de belangstelling miniem blijft? De toeschouwers zullen trouwens ongetwijfeld bij drommen komen. Men wil niet alleen de helikopter zien, maar men zal ook nieuwsgierig zijn welke kinderen met het toestel zullen mogen meevliegen. Want hierdoor zullen drie leerlingen van lagere scho len in Velsen worden uit verkoren, één kind van een katholieke, één kind van een protestants-christelijke en één van een openbare school. En dan is er nog het Japanse vuurwerk. Dertig stuks zullen om kwart over elf worden ont stoken. Leider C. H. Vos krijgt het druk die middag. Hij heeft vandaag alles nog eens goed bekeken, want alles moet straks kloppen als een bus. „Navigator" A. J. Tik was er vanmorgen ook bij. Hij zal met de helikopter van Zestienhoven naar Schoonenberg vliegen. Het zal heus wel kloppen op Koninginnedag. Advertentie de grootste sortering ook in zeer moderne uitvoering HeemskG.lt Het echtpaar S. v. d. Kolk-Smit, dat dinsdag de dag herdacht dat het vijftig jaar geleden in de echt werd verbonden, heeft dit feest onder grote belangstelling gevierd. Burgemeester H. Nielen en gemeente secretaris H. C. Schram bevonden zich onder de vele bezoekers en brachten na mens het Heemskerkse gemeentebestuur hun gelukwensen over. 's Avond bracht het fanfarekorps „St. Caecilia" het gouden paar een serenade. De heer Van der Kolk is een geziene inwoner, die vele jaren in het openbare leven heeft gestaan. Het echtpaar kreeg zeventien kin deren, waarvan er nog veertien in leven zijn. De heer Van der Kolk werd op 23 novem ber 1933 lid van de gemeenteraad en bleef dit tot 21 juli 1941 toen de raad werd ont bonden. Ook als tuinder heeft de bruide gom zijn sporen verdiend. Hij heeft een bedrijf opgebouwd dat inmiddels aan zijn zoons is overgegaan. Ook heeft de heer Van der Kolk veel gedaan voor het werk van het Wit-Gele Kruis en tot op heden is hij voorzitter van de plaatselijke afdeling. De K.A.B. te Heemskerk voert sedert enige tijd een propaganda-actie, waaruit men de conclusie trok dat de tijd was gekomen om over te gaan tot de oprichting van een zelfstandige afdeling van de katho lieke bond van werknemers in 't transport bedrijf „St. Bonifacius". In zaal Dam werd dinsdagavond een bijeenkomst gehouden, waarvoor de be langstelling echter zo klein was dat men niet in de opzet is geslaagd. De districtsbestuurder van deze bond, de heer Th. Windt, zette het belang van de organisatie uiteen. Besloten werd om een speciale actie te gaan voeren en op een latere datum nog eens bijeen te komen. Als voorlopige datum werd vastgesteld 20 mei. (kwktfbokk&M KENNEMERIAAN 88. IIMUIPEN. TELEFOON 5520 Voor de tienduizendste inwoner van Heemskerk, die verleden week werd gebo ren, heeft het fanfarekorps „St. Caecilia" dinsdagavond een serenade gebracht. On der grote publieke belangstelling trok men hiervoor naar de St. Joseph-ziekeninrich- ting, waar de moeder, mevrouw J. G. Blee- ker-Metselaar, nog wordt verpleegd. Zij kwam met haar zoon Henricus voor het raam. DE KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ heeft afstand gedaan van drie bekende vrachtschepen: „Trajanus", „Tiberius" en „Titus", na bijna 30 jaar trouwe dienst. Van het eerstgenoemde stoomschip treft u hierbij een foto aan. Evenals de beide andere werd de „Trajanus" gebouwd in 1930 te Rostock, bij de Neptun Werft. Bruto inhoud 1752 reg.ton. Draag vermogen 2930 ton. Lengte 79,88 m, breedte 13,02 m en holte 5,15 m. De triple expansiemachine ontwikkelde 930 pk en gaf het schip een snelheid van 10 mijl. Het drietal kwam in bedrijf tegelijk met het motormailschip „Colombia" en het stoomschip „Costa Rica" (ex „Prinses Juliana") terwijl de vrachtschepen „Strabo" en „Neptunus" in datzelfde jaar werden verkocht. In die tijd was het met de koopvaardij niet al te rooskleurig gesteld. Advertentie rijk gevuld Q met slagroom tl. „Never Down" na tien ronden Nadat tien ronden in de kampioenscompetitie van de Beverwijkse bridgeclub Never Down zijn gespeeld is de stand als volgt geworden: Groep A: 1. Van Balen—Tervoort 547,37: 2. Duin P. Poncin 539.03. 3. gebr. Groen 533.50; 4. H. SchmitTesselaar 514,10; 5. mevrouw Groen—J. Scliaaper 499,82. Groep B: 1. SchramKuijs 539.19; 2. Van Kam penSchuit jr. 526.52; 3. P. Schmitt—Mohr 520,09; 4. mevr. Schaap—Schaaper 493,27: 5. echtpaar Admiraal 486,08. Er gaat bijna geen dag voorbij of er duikt een auto in een van de Amster damse grachten. Om daar paal en perk aan te stellen komen er nu lage hekjes langs de walkanten. Een spe ciale machine met boren, voorzien van diamanten boorkronen, maakt nu gaten in de hardstenen walranden, waarin de hekjes verankerd zullen worden. De afdeling Heemskerk van de Neder landse Christelijke Vrouwenbond organi seert een filmavond op donderdag 23 april. Deze wordt gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Constantijn Huygensstraat. Door de verrassende nederlaag van clubkampioen J. Blok tegen Tj. de Jong staat F. J. Walda op de drempel van het clubkampioenschap bij de IJmuider schaakclub Kijk Uit. J. Blok liet zich in een venijnige variant van de Siciliaanse partij tegen Tj. de Jong volkomen ver rassen. Een onvoorziene paardmanoeuvre kostte Blok reeds op de tiende zet de dame waarop hij terstond moest capitu leren. F. J. Walda kwam niet in het strijdperk maar moet nu toch wel in staat worden geacht de titel te grijpen. Behalve het onderling treffen van beide kanshebbers zal Walda de strijd nog moeten aanbinden met A. Kistemaker en G. H. H. C. Maas. J. Blok zal nog moeten duelleren met M. Advertentie KENNEMERLAAN 60-62 Grote keuze en billijke prijzen. Zie onze etalages. Er was voor de r.k. volleybalvereniging DEM alle reden de leden bijeen te roe pen voor een feestelijke bijeenkomst in de zaal van de KAJ in de Peperstraat in Beverwijk. Op deze avond werd een twee tal kampioensteams gehuldigd. Het eerste en het tweede zestal hebben het kam pioenschap van respectievelijk de eerste en tweede klas der IJmondvolleybalkring behaald. De voorzitter, de heer J. Bruins, kon met voldoening constateren dat DEM nu snel de kinderschoenen ontgroeit, begon men drie jaren geleden met een groepje van acht mensen, nu heeft men ruim zestig leden. Bovendien staan er plannen op sta- pe] een jeugdafdeling op te richten. De beide kampioensteams werden ver volgens toegesproken. De heer Bruins wees er op, dat dit succes niet alleen te danken is aan de goede prestaties die men in de wedstrijdzaal leverde, maar dat dit ook een gevolg is van de prima clubgeest, die er bij de volleybalafdeling bestaat. Het eerste team bestond uit de dames C. Bleyendaal, W. Bisschop, mevr. Kuiper- Bleyendaal, S. Hoogewerf, M. van Die pen, H. Scheerman en Ans van der Kolk. De leden van het tweede team waren de dames Ans Vessies, D. Bleyendaal, R. de Jong, H. Mosterdman, A. van der Pol, L. Hilbers, R. Schuit en T. Rumping. Er volgde nog een volleybal-quiz onder leiding van trainer Frans Burger. Met een dansje, een voordracht en een spelle tje bleef men nog lang gezellig bijeen. Lanser, ir. W. Mees en P. Heidenreich. Bovendien rest hem nog een moeilijke afgebroken partij tegen R. Visser. In de zelfde groep stelde J. L. Wijdoogen zich praktisch in veiligheid nu hij met G. Maas tot een verdeling van het punt kwam. De stand aan de kop van de ranglijst luidt nu: F. J. Walda 17 10 6 1 13 Tj. de Jong 20 6 10 4. 11 S. Kistemaker 19 7 6 6 10 J. Blok (1) 15 8 3 4 9»/2 afgebroken partij. In verband met de donderdag te spelen promotiewedstrijd ZandvoortKijk Uit 2 werden in de tweede groep ditmaal geen partijen gespeeld. In de derde groep ging K. Meyer verder in zijn opmars naar groep 2. J. v. d. Hoek moest het met een nederlaag ondervinden. W. v. d. Berg liet C. Bruin nog op de eerste winst wachten. C. Abspoel heeft nog steeds zijn goede vorm niet terug en verloor nu van J. v. d. Doel. R. Blok -en A. J. van Niekerken zullen nog een avond nodig hebben om tot een beslissing te komen. De oogst in de vierde groep was deze keer maar klein. W. Kalis rukte hier verder op middels een zege op P. Kramer sr. De ranglijsten in de groepen 3 en 4 luiden nu: Groep 3: K. Meijer 12 11% A. J. v. Niekerken (1) 13 8V2 W. v. d. Berg 14 8]/2 J. v. d. Doel 14 8 J. Vis 14 7 R. Blok (1) 15 6 J. v. d. Hoek 13 5 C. Abspoel 14 3V2 C. Gravemaker 8 2 C. Bruin* 3 0 Groep 4: C. Donker (1) 18 UV2 J. Bontebal 22 14 A. A. Verkooyen (1) 19 12 W. Kalis 20 12 H. Wolthuizen 21 12 P. Kramer jr17 ll'/2 J. B. Cleeren (1) 19 11 A. Schelvis (1) 20 9!/2 J. Kroese (2) 16 7 G. Koomen 19 5'/2 H. F. Schachschabel 18 4J/2 P. Kramer sr19 4 D. E. Frankes* 12 21/2 afgebroken partij. speelt halve competitie. De competitie wordt donderdag 23 april in het Cultureel Centrum voortgezet. Jaarvergadering kleuterschool De jaarvergadering van de kleuterschool, vereniging „Marquette" te Heemskerk is vastgesteld op donderdag 23 april, in het schoolgebouw aan de Constantijn Huygens straat. Van het bestuur treden af mevrouw A. Schoehuys-v. d. Kolk en de heer K. de Vries, die zich beiden herkiesbaar stellen. Het bestuur ziet zich geplaatst voor een groot gebrek aan ruimte, waarover op deze avond nadere mededelingen worden ge daan. De toestand van de vrachtenmarkt had zich in verband met de wereldcrisis en de aanwezige overvloed van scheepsruim- te tot een voor vele rederijen critiek sta dium ontwikeld. Het aanbod van lading naar Zuid-Amerika en West-Indië nam op ongekende wijze af, met het gevolg dat de schepen zeer onvoldoende gevuld werden. Het aantal stilliggende schepen van de K.N.S.M. steeg tot 15 in juli en zonk later, in verband met het oogstvervoer, tot 7 aan het einde des jaars. De vrachten daalden in vele gevallen tot het peil van voor de oorlog. Zo was het in 1930. De K.N.S.M. had toen al een reputatie van bijna 75 jaar, want de maatschappij was opgericht op 1 oktober 1856. De eerste boten waarme de begonnen werd in het daarop volgende jaar heetten: „Odine", „Rembrandt", „Berenice", „Willem III" en „Anna Pau- lowna". De eerste jaren waren bepaald niet voor-» spoedig. Door de hoge eisen der assura deurs was verzekering bijna uitgesloten. In 1857 werd de „Willem III" door aan varing met een Frans schip, de „Norman- dië" tot zinken gebracht; de schuld lag geheel bij het laatste schip, zodat zijn re ders veroordeeld werden en hun schip abandoneerden, waarna het door de K.N.S.M. als een nieuwe „Willem III" in de vaart werd gebracht. In 1861 strandde de „Anna Paulowna" bij Kaap Spartel in Marokko; het schip kon echter ten slotte met zware schade vlot gesleept worden. In 1862 verging de pas aangeschafte „Cy cloop" in de Finse Golf, in 1864 de „Be renice" bij Kaap Tarifa; de juist voorbij varende „Anna Paulowna" kon de passa giers redden, maar van de „Berenice" was na enkele uren niets meer te zien. Zij, die in die tijd met de leiding van de maatschappij waren belast, gingen even wel moedig voorwaarts en het vertrouwen in de onderneming was geenszins ge schokt. Er kon zelfs een obligatielening van een half miljoen worden geplaatst, waardoor nieuwe schepen konden worden aangeschaft. Er kwam een nieuwe „Cy cloop", vei'der werd de „Irene" besteld en in Engeland kocht men een nieuwe „Be renice". Dit alles was het begin van een maatschappij die thans ruim honderd ja ren achtereen schepen in de vaart heeft. De „Trajanus", de „Tiberius" en de „Titus" waren een onafscheidelijk drie tal. Vergeleken met de schepen van te genwoordig waren ze verouderd maar had den een behoorlijke staat van dienst. De '„Titus" werd op 12 november 1942 onder weg van Halifax naar Engeland getorpe deerd, doch bleef behouden, zodat het schip met de „Trajanus" en de „Tiberius" nog vele jaren aan de vrachtvaart heeft kunnen deelnemen. Arie van der Veer In Velsen bestaan plannen om een Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (J.O.V.D.) op te richten. Het doel van deze jongerenorganisatie, waarvan een ieder van zestien tot dertig jaar lid kan worden, is de jongeren nader in kennis te brengen met en te doordringen van de verantwoor delijkheden, die het staatsburgerschap hun oplegt. Hierbij gaat zij uit van de liberale beginselen. Uitgaande van deze beginselen wil zij zich verder verdiepen in het libe ralisme en daarnaast de politieke vorming niet verwaarlozen. Vrijdagavond 24 april om 20 uur zal in het Cultureel Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden een bijeenkomst worden gehouden, waar de plannen tot oprichting van bovengenoemde vereniging ter sprake zullen komen. Na een afwezigheid van ongeveer vier maanden, gedurende welke periode de Verenigde Staten en de Nederlandse An tillen werden bezocht, is het smaldeel V, bestaande uit Hr. Ms. „Karei Doorman", Hr. Ms. „Amsterdam", Hr. Ms. „Gelder land" en Hr. Ms. „Zeeland", thans op de thuisreis. Op 16 april heeft dit smaldeel de Amerikaanse marinebasis Buantanamo verlaten. Het stoomt thans op in de rich ting van Bermuda, waar olie zal worden geladen. Deze voorjaarsreis, welke op 13 janua ri van dit jaar begon, zal worden besloten met een gezamelijke oefening met smal deel I op 1 en 2 mei in het Engelse ka naal. De schepen van smaldeel V zullen tus sen 4 en 6 mei in de respectieve thuisha vens aankomen. Dinsdag aaingekomen in IJmuiden: Lucas Bols 2 van Karlsvik; Yngen, Karlstad; Morbihan, Le Havre; Alegre S, Abu Zeniina, erts lossen Bui tenhaven IJmuiden; Ali S, Stocka; Atlas. Lissa bon; Havsborg, Baylon; Baltic, Karlstad; Calvijn, Shoreham, zout laden IJmuiden; Kristina, Abó Robert L, Hamburg, ruw ijzer laden Buitenha ven; Tannstein. Antwerpen; Twente. Stettin, ce ment lossen Haarlem; Teal, Londen; Phoenix, Rotterdam. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Steady van Geile, gezaagd hout lossen Zaandam; Nessand, Rotterdam; Kirsten Torm, Antwerpen; Eemshorn, Teignmouth. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden; Anna Rehder naar Rotterdam; Freddy, Texas City; Odin, Ein den, ledig van Hoogovens; Willem Fortuyn, Hans- weert; Merwestad, Rotterdam; Alpha, Noordzee, onderzoekingsvaartuig; Martha. Londen, walsma- teriaal geladen Binnenhaven IJmuiden; Svarten, Casablanca; Necton.Gefle; Berend N, Portsmouth; Leo. Rotterdam; Atlantic, New York; Dotterel, Rotterdam; Heriot, Grangemouth; Gerd, Londen; Lizard, Londen; Marco Polo, Hamina; Ciudad de Bacuramanga, Antwerpen; Europa, Dagenham, walsmateriaal geladen Binnenhaven Hoogovens; Sonja D, Skutskar, zout geladen IJmuiden; Spaar- nestroom. Huil; Amstelstroom, Londen; Eem- stroom, Shoreham; Arbon, Rotterdam. Woensdag uit IJmuiden vertrokken; Louise Schupp, Odda; Gronitas, Colchester; Wagrien, Antwerpen; Eljo. Rotterdam; Forel, Middelhar- nis; Vera, Malmö, kunstmest geladen MEKOG IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). In Den Haag nadert het nieuwe ge bouw van de Amerikaanse ambassade, een schepping van de Amerikaanse architect Marcel Breuer, zijn voltooiing. Dinsdagavond heeft het Rotterdams To neel in het IJmuidense Rextheater voor de Velsense Kunstkring „Voor Allen" een su blieme opvoering van „Suiker" van Hugo Claus gegeven. Het was een wel heel waar dig en traditioneel besluit van het seizoen. Men wordt door de perfecte voorstelling van een waarachtig menselijk en met even wichtige ritmiek opgebouwd document aangeraakt door een pathetische bezieling, die in het hedendaagse uitgaansleven tot de zeldzaamheden behoort. „Suiker" speelt zich af tijdens de seizoen arbeid in de Noordfranse suikerindustrie. De seizoenarbeiders zijn miserabele banne lingen, die van alle moderne comfort ver stoken zijn en een gespannen saamhorig heid aan de dag leggen. Door verveling, overmatig alcoholgebruik, vrouwen en af stompende arbeid ontstaan vele conflicten. De daden zijn doorzichtig genoeg in „Sui ker". Het zijn echter de drijfveren die door Claus op zulk een onnavolgbare wijze wor den blootgelegd. Over de acteurs alleen maar lof. En meer dan dat. Vooral wat betreft Guus Hermus als Max, Leo de Hartogh als Kilo en Ina van Faassen als Malou. De vele toeschouwers waren zeer gul met applaus: vele open doekjes en een wel heel spontane ovatie na de bijzonder ontroeren de laatste scène van het zesde tafereel. De Heemskerkse gymnastiekvereniging DOK organiseert op donderdag 23 april een demonstratie-avond in het Marquettethea- ter. Hieraan werken tevens mede een heren- keurploeg uit Beverwijk en een aantal ge selecteerde turnsters van de Uitgeester zustervereniging USV. Als men in Spaarndam naar Balm vraagt, zeggen ze: „welke Balm?" Want er zijn heel wat Balmen in het rustieke vissersdorp onder de rook van Haarlem. Maar als men naar S. W. Balm vraagt dan zeggen ze: „Die van de paling bedoelt u". De firma S. W. Balm bezit een van de oudste palingrokerijen in het toch al oude dorpje. „En het is goede, lekkere gare paling, die ze daar roken", zeggen de kenners. „Ik rook al van mn zestiende jaar af", vertelt een van de twee broers Balm. „Je kunt het niet leren. Je moet er feeling voor hebben. Het is mooi werk, maar soms ook wel vervelend. Je moet zorgen dat er geen vlammetje in de rook- kast komt. Elk vlammetje moet worden uitgeslagen. Er moet niet té veel en niet te weinig rook bij de palingen komen. De rook bepaalt de smaak". Er mag in de rookkasten alleen met hout worden gestookt. Een combinatie van beuken- en eikenhout. „Laatst hebben we een hele partij boompjes langs de rijksweg van Lisse naar Voorhout gekocht". De prijs van de palingen wordt dus ook bepaald door de prijs van bovengenoemde soorten hout. Op de spiet De palingen worden pas gerookt als ze van hun slijmlaag zijn ontdaan en de in gewanden zijn verwijderd. Daarna worden ze op een spiet (een lange dunne ijzeren pen) gestoken. Er komen er veertien tot vijftien aan de spiet. Dan worden de spieten op een ijzeren rek geplaatst, die op hun beurt in het rookhok worden ge schoven. De firma Balm koopt bijna uitsluitend IJselmeerpaling. Nog steeds komen ex- behoorlijke kwantums uit het IJselmeer, hoewel de palingen kleiner zijn dan vroe ger. Dit zou op overbevissing kunnen duiden. Maar het is meer een gevolg van de inpolderingen, waardoor het waterop pervlak geringer wordt, hetgeen weer tot gevolg heeft dat er minder voedsel te vin den is voor de palingen. „Vroeger gingen er wel vijf tot zes in een pond; tegen woordig zitten er acht tot tien in een pond." Tankwagens raad. De paling die in het najaar wordt gevangen en ir. buns wordt opgeslagen. De meeste paling wordt gedurende de feestdagen verkocht. Zelfs met Sinterklaas en Kerstmis. Dan eten lang niet alle men sen alleen maar chocoladeletters en kerst kransen. Maar ook in de tijd dat de kermis exploitanten hun tenten opslaan is er veel vraag naar paling. Ook wordt er gedurende de zomermaanden veel paling in de bad plaatsen verkocht. Vooral de buitenlandex-s zijn nogal happig op deze nog altijd luxe vissoort. Donkerder De paling die thans in het IJselmeer wordt gevangen is donkex-der dan vroeger. Dit komt omdat het water in het IJselmeer zoeter is geworden. Het maakt echter geen verschil wat de kwaliteit of de smaak van de paling betreft. Over de kop Een chemische fabriek in Haarlem heeft heel lang echter wél de smaak van de paling, die in Spaax-ndam wox-dt gerookt, bedorven. Het werd op een gegeven ogen blik zelfs zo erg dat het grote exportbe drijf van de heer Kok bijna uit Spaarndam was verdreven. De chemische fabriek ging echter net op tijd over de kop. En daar zijn de Spaarndamse palingrokers maar wat blij om. Hoewel de firma Balm niet im- en ex- pox-teert, worden er ook wel palingen betrokken van de grote importeurs als er niet voldoende aanvoer van uit het IJsel meer is. Deze paling komt uit Scandinavië, Polen, Ierland, Middellandse Zee en Noord- Afrika. Dit gebeurt met bunschepen en tegenwoordig ook steeds meer met tank wagens met zuurstofmotoren om de paling in leven te houden. Maar meestal is er wel paling in voor-

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9