1.98 Pracht „NYLON" Te weinig gezinsverzorgsters en kraamverpleegsters Havenberichten Heemskerk verwacht dit jaar nog de twaalfduizendste ingezetene Geheel veranderde „Heliomare" nu plechtig geopend IJmond-agenda Schoenreparatie Wasmachines - Centrifuges 90 cm breed few™ HOUT - TRIPLEX - BOARD „DE HOUTHAL" 7 VOORJAARSVERGADERING „WITTE KRUIS'1 WILMS FLOET EN ZOON Agent rijdt met scooter tegen auto Hevige botsing op de Kennemerlaan Danskamnioenscbap van de IJmond Jeugdige dieven Hoe de duiven vlogen DKV verliest verrassend van rustiger Meervogels LOENDERSLOOT Kunst na Arbeid speelde Lang weekend Huldiging gouden bruidspaar Heemskerkse naar défilé „K en V" met thriller voor de toneelwedstrijd VVV Beverwijk heeft goed jaar gehad Bridgeclub „Never Down" Ereleden voor schaakclub Weer gelijke spelen voor tennisclub Bakkum DINSDAG 28 APRIL 1959 De afdeling Velsen van „Het Witte Kruis" is een sterk groeiende vereniging. Het aantal leden steeg in 1958 van 9130 tot ruim 9500. Dit bleek uit het jaarverslag van secretaris D. J. Scholten over 1958. Sinds de oorlog is het aantal wijkverpleeg sters van de afdeling verdubbeld, van vier tot acht. Zjj legden in 1958 ongeveer 22.000 bezoeken af bij zieken, zuigelingen, kleu ters, reuma- en kankerpatiënten. Het aantal bezoeken van de twee wijk- kraamverzorgsters was ruim 2300. De be langstelling voor consultatiebureaus voor kleuters en zuigelingen was bevredigend. In IJmuiden, Santpoort en Velsen-Noord werden moeder- en kleutercursussen ge organiseerd. Voor de gezinsverzorging groeit de belangstelling. Er waren in 1958 dertien gediplomeerde gezinsverzorgsters en tien gezinshelpsters werkzaam. De personeelsbezetting is echter voor deze dienst te klein. Ondanks de verbeter de regelingen van salaris en sociale voor zieningen vóelen maar weinigen zich voor dit werk geroepen. Ook voor het beroep van kraamverpleegster bestaat niet veel animo. In 1958 waren dertien gediplomeerde kraamverpleegsters bij kraamcentrum „Velsen" van „Het Witte Kruis" in vaste dienst. Vijf leerlingen zijn in opleiding. De kraamverpleegsters verrichtten 311 verzor gingen met 3013 verzorgingsdagen. Ruim 70 dames en heren zijn bij de afdeling Vel- ven van „Het Witte Kruis" werkzaam. Advertentie Wi.i repareren snel en vakkundig, ook uw moderne schoentje. Nieuwe dameshakken zetten en bekleden v.a. 6.per paar. LOLA LITE-zolen, ijzersterk voor schoolschoenreparatie. KENNEMERLAAN 65-69 In Veiser tunnel De hoofdagent W. is zaterdagmiddag op het nippertje aan de dood ontsnapt. De agent reed op de scooter de Velser tunnel in om een daar stilstaande wagen te con troleren. Achter hem reed een zware vrachtauto. De agent keek even achterom en toen hij weer voor zich keek bemerk te hij dat hij te dicht bij de stilstaande auto was om een aanrijding nog te kun nen vermijden. De agent viel. De vracht auto passeerde de agent op twintig cen timeter. Met een lichte hersenschudding en enige wonden is de agent in het Anto- niusziekenhuis in IJmuiden opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag om streeks twee uur heeft zich op de Kenne merlaan in IJmuiden een hevige botsing voorgedaan tussen een personenauto en een taxi, die beide met grote snelheid zouden hebben gereden. De personenauto zou geen voorrang hebben verleend. De botsing, die op de hoek van de Edison- straat en de Houtmanstraat geschiedde, was zo hevig dat de taxi zich in de eta lage van een boekhandel boorde. In de personenauto ontstond tengevolge van kortsluiting een begin van brand. Eén van de inzittenden van deze auto, de twintig jarige R. V. uit IJmuiden, moest met een gebroken linkerbovenarm en hoofdwon den naar het Antoniusziekenhuis worden vervoerd. De beide gedeeltelijk vernielde auto's moesten worden weggesleept. In „De Weyman" te Santpoort is zater dag heftig gestreden om het danskam- pioenschap van de IJmond. Dit geschiedde tijdens het slotbal van dansinstituut Mar tens onder leiding van de heer P. H. Deckers. De winnaars schenen Jacob en Heieen ter Beek uit Amsterdam-Noord te zijn. Omdat ze echter uit Amsterdam kwa men, kon men hun de beker, die voor de IJmond-kampioenen bestemd waren, niet uitreiken. Het was een onaangename his torie, want omdat broer en zus Ter Beek hadden opgegeven, dat ze IJmondenaren waren, werden ze aanvankelijk wel als kampioenen gehuldigd. Cor Iskes en Lenie Hagenbeek werden echter de werkelijke kampioenen van de IJmond. Vijf IJmuidense knapen tussen elf en dertien jaar zullen door de kinderpolitie ernstig worden onderhouden in verband met een diefstal van enige capsulen shampoo. Zaterdagmiddag hadden zij getracht de shampoo bij een drogist aan de 'Lange Nieuwstraat te stelen. Boven dien zouden zij een winkelruit met een steen hebben bekrast. De IJmonden Van de postduivenhoudersverenlging „De IJ- rnonden" (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen liet afgelopen weekeinde 187 duiven deel aan een wedvlucht van Weert af over een afstand van 154 km. De lossing van de duiven geschiedde om 13 uur. Een duif van Knapen bereikte als eerste het hok om 14.47 uur, de laatste prijsduif om 15.02 uur. Deze eerste vlucht van het nieuwe vliegseizoen had een vlót verloop. De uitslag was als volgt; Knapen 1 3 6: Van der Scheer 2 4 7 15 29 30; mevr. De Boer 5 8 12 14 17 21 25: Suurmond 9; Blok 10 32; Harms 11 28 37; Verduin 13 31. Hovenkanip 16 33; Plokker 18 23 36; Koffeman 19; Visser 20 24 35; Borgart 22 26 33 34; Duurtsema 27. De Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging „De Vre desduif" te Heemskerk namen het afgelopen weekeinde 230 duiven deel aan een wedvlucht van Breda af over een afstand van 104 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van H. v. Tunen bereikte als eerste het bok om 11.06.54 uur, de laatste prijsduif om 11.28.36 uur. De uitslag was als volgt; H. v. Tunen 1 2 3 26; A. Nielen 2 13 50; G. Lotterman 3; A. Durge 4 29; C. Cassee 5 33; J. v. Stralen 6 45: Th. Koper 7 31 37 38; P. Lotterman 8 27 36 48; G. de Boer 9; J. Dudink 10 18 32 34 42 43; J. Beentjes 11 17 20; G. Duin 12 14 40; M. de Kruif 15; C. Limmen 16; J. Koper 19: Th. Halff 22; J. Pirovano 24 28 47. J.V.Vlaanderen 25 44; Th. Putker 30 51; H. Gooyer 35; P. de Munck 39; A. J. Bruins 41; J. Knap 46. Het consuitatiebureu voor kleuters in IJmuiden houdt met ingang van 1 mei zitting op maandag- en dinsdagmiddag van half twee tot half vier. Het kraamcentrum sinds 16 april versterkt met een tweede verpleegsters-assistente. Zij heeft als standplaats Velsen-Noord of Beverwijk. Voorzitter P. Waardenburg wees tijdens de maandagavond gehouden voorjaars- ledenvergadcring in het Wykgebouw te IJmuiden op het tekort aan personeel. Hierdoor kan maar 50 tot 60 procent van de ouden van dagen en chronisch zieken geholpen worden. Is daar de onvoldoende pensioenregeling de oorzaak van? Financieel staat de vereniging er goed voor volgens penningmeester G. Broertjes. Mede dank zij de steun van gemeente, rijk en provincie. Het bestuur is ongewijzigd gebleven. In samenwerking met de G.G.G.D. en de afdeling Bevolking van het gemeentehuis zal de Velsense afdeling van „Het Witte Kruis" meewerken aan de entgemeen schap, een nieuwe organisatie voor her- 'nenting van zuigelingen. Het eerste twaalftal van de christelijke korfbalvereniging DKV, dat nog één punt nodig had om de titel te behalen, heeft zich in zijn laatste competitiewedstrijd tegen Meervogels II lelijk laten verrassen. Het begin was voor de IJmuidenaren, die kennelijk last van hun zenuwen hadden, al niet veelbelovend, want al spoedig na men de Amsterdammers de leiding (10). Toch wist mej. Zorgdrager direct hierna gelijk te maken (11). Door dit succes aan- gemoedig werd het spel van de DKV'ers iets beter en kreeg het zelfs een gering veldoverwicht, wat door twee doelpunten van Pul werd uitgedrukt (13). Na de pauze begon Meervogels met een fel offensief, dat vrij spoedig twee doel punten opleverde (33). De IJmuidenaren, die hun kans kleiner zagen worden, ver vielen weer in het zenuwachtige spel van de beginperiode, daarmee Meervogels de gelegenheid gevend de si and tot 6—3 op te voeren. Tien minuten voor tijd was het weer Pul, die succes had (64). Na dit doelpunt namen de IJmuidenaren het spel weer in handen, maar de resteren de tijd was te kort om de opgelopen ach terstand goed te maken. Vermelding ver dient het sportieve gebaar van Meervogels bij een 31-stand voor DKV Op dat mo ment moest mej. A. Zwaan door een bles sure de strijd staken. De Amsterdammers lieten toe, dat ook haar tegenspeelster de kleedkamer opzicht. Mocht MIK II zijn laatste twee wedstrij den winnen, dan zal een beslissingswed strijd tussen MIK II en DKV noodzakelijk zijn om uit te maken wie afdelingskam pioen wordt. In IJmnidpn kwamen, maandag aan: Balong van Hamburg; Alpha, Noordzee, lïavingbavëri IJmui den; Maron, Hamburg; Arctura, Helsinki; Europa, Londen, laden Hoogovens; Clangula, Liverpool; Clavella, Teesport: Oosizee (Tug), Belfast; Sün- karen. Odense; Roelf, Gdynia: Noordland, Sko- ghal; Texelstroom. Liverpool; Capella. Rotterdam. In IJmuiden kwamen dinsdag aan; Pearl van Christinehamn; Ella. Gothenburg, cellulose voor Velsen: Sliedrecht, Rotterdam. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Alpha naar Noordzee; Bellatrix, Malniö, kunstmest van Hoog ovens; Ali S. Antwerpen; Tarzan. Antwerpen; World Jonquil. Bremen; Abel Tasman. Bohus, zout van IJmuiden; Hink. Lorient, bijlegger IJ muiden; Wandsbek, Hamburg: Neth. Coast. Rot terdam; Werner Meyburg, Bremen; St. Thomas. Duinkerken; Kajen, Rouaan: Timka. Londen, walsmateriaal van Hoogovens; Bulfinch, Harlin- gen: Da Capo, Rotterdam; Frankrig, Curagao; Oostzee Tug, Fowey. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Arctura naar Rotterdam: Contact, Stavanger. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen andere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Miele AEG - Edy - Blco - Ruton e.a Eigen crediet-service LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden Advertentie Wij gaan door met onze speciale aan biedingen, waarbij onze klanten door deze te kopen GULDENS kunnen be sparen. voor japonnen, van een bijzon dere kwaliteit in mooie dessins, welke normaal voor 4-25 en 5.50 wordt verkocht. En deze pracht NYLON, zo mooi, koopt u meer dan DRIE GULDEN per meter goedkoper. WOENSDAGMORGEN om half 9 begint de verkoop van deze NYLON in diverse mooie kleuren, 90 cm breed, per meter voor O A t tyij X Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Telefoon 5205 Wanneer het scherm is opgegaan voor R. Feenstra's blijspel in drie bedrijven „Lang weekend", wordt het toneel bezet door Karei en Mien Kwiek, een vrolijke groenteboer met zijn niet minder levendige echtgenote, die in plat en luidruchtig Am sterdams te kennen geven nu eens uitbun dig van hun vakantie te willen genieten. En wanneer dan even later een ander echt paar de trap afdaalt; een statige mevrouw Niemeyer voorop, gevolgd door een timide mannetje met. een trieste hangsnor, dan weten wij het wel weer. Dit wordt de zo veelste klucht, waarvan de weinig origi nele handeling op de been moet worden gehouden door allerlei cliché-effecten. En in dit opzicht heeft de auteur ons niets onthouden, want direct daarop worden de hotelgasten aangevuld mei een charmante persoonlijkheid, die er reeds na vijf mi nuten in slaagt de joviale groenteboer te ontlasten van enige briefjes van honderd. Het is uw recensent onmogelijk geweest, enige waardering voor dit blijspel op te brengen, vooral niet, omdat Feenstra's- po gingen, enige spanning in de handeling te bréngen eveneens mislukten. Het was de toneelvereniging „Kunst Na Arbeid" uit Beverwijk, die met dit blijspel haar seizoen in het Kennemer theater heeft afgesloten. Een voorstelling, die ik niet in haar geheel heb kunnen bijwonen, of schoon ik na een dergelijk begin de zaal wel zonder spijt verliet. De spelers treft echter geen enkel verwijt, want zij hebben onder regie van mevrouw Ruth Snel hun uiterste best gedaan, deze traditionele han deling nog enig leven in te blazen. Zo ty peerden Piet Bakker en Stien de Dood het Amsterdamse echtpaar met de gebruike lijke komische uitbundigheid en stelden Gré Boer en Piet van der Lee hier het constrasterende duo tegenover. Corry van der Mey-Wester was een even charmant als gedecideerd zangeresje. S. Mossel, die deze avond een gastrol vervulde, liet zich in de rol van de romanschrijver kennen als een rustige en natuurlijke speler. Fem van Helden karakteriseerde de hotelhoud ster eveneens naar behoren. Jan van Dam MARKT BEVERWIJK BEVERWIJK, 27 april, spinazie 12—28, witlof 1737, waspeen 1633, rabarber 8 20, sla 614, radijs 812, prei 1016, bloemkool 3391. Op de jaarvergadering van de Heems- kerkse afdeling van de Katholieke Volks party, die maandagavond in zaal Nyman werd gehouden, deelde de voorzitter, de heer C. J. A. de Ruyter, mede dat deze ge meente nog dit jaar de twaalfduizendste inwoner verwacht. Deze bevolkingsgroei stelt bijzondere eisen, waarvoor de mede werking van allen noodzakelijk is. Naar de mening van de heer De Ruyter is het alleen mogelijk voor Heemskerk om zelfstandig te blijven indien men in deze gemeenschap goede orde op zaken stelt. Spreker vond het onjuist dat Heemskerk als zelfstandige gemeente zou worden op geheven op grond van theoretische mo tieven. Deze motieven worden telkens dooi de feiten gelogenstraft. De heer De Ruyter betoogde dat de mensen die voor deze op- beffing ijveren ondemocratisch te werk zouden gaan. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. B. P. v. d. Berg, bleek dat het ledental thans 754 bedraagt. De propa- gandacommissie heeft veel werk verricht waardoor 187 nieuwe leden werden ge wonnen. De heer H. P. M. Klaus, Th. Schoutsen, Th. v. d. Heide en A. Neeft stelden zich als bestuurslid niet herkiesbaar. In hun plaats werden benoemd de heren J. H. van Eer den. H. G. van Beek en J. J. Webbe. In de ontstane vacature zal later worden voor zien. De heer De Ruyter meende dat de func ties van wethouder en afdelingsvoorzitter niet verenigbaar ztfn, waarom hy zyn functie ter beschikking stelde. De heer J. H. van Eerden zal, nadat hy is ingewerkt, zijn taak overnemen. De penningmeester kon in zijn jaarver slag melding maken van een batig saldo De heer De Ruyter bracht dank aan de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad voor het vele werk dat werd verricht. Dit jaar zal de Raad van Overleg in sa menwerking met de Culturele Dienst van de K.A.B. weer nieuw leven worden inge blazen. Ook zal binnenkort de stichting van een cultureel centrum een feit worden. Maandag vierde het echtpaar Koopman- Kloes te Heemskerk zijn gouden huwelijks feest. 's Morgens werd in de r.k. parochie kerk een H. Mis gehouden, opgedragen door pastoor M. C. van Stijn. De gehele dag was het een komen en gaan van gasten, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, 's Avonds bracht het fanfarekorps „St. Caecilia" een muzikale hulde. Mevrouw P. Duin-Koper uit Heemskerk zal op 30 april deelnemen aan het bloemen- defilé en de hulde die gebracht wordt in Soestdijk ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van H.M. de Koningin. Dat mevrouw Duin deze eer te beurt valt komt doordat zij op dezelfde dag als de jarige vorstin werd geboren. ADO OP KONINGINNEDAG TEGEN KINHEIM Als onderdeel van het HVB-jubileum speelt de Heemskerkse voetbalvereniging ADO op Koninginnedag een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Kinheim. De ontmoeting begint 's middags om half drie en wordt gespeeld op het sportpark „De Vliert". Nu zaterdag in 't Patronaatsgebouw aan de Willembeeksweg ook de toneelvereniging „Kunst en Vriendschap" voor de door de sectie toneel van de Velsen Gemeenschap georganiseerde toneelwedstrijd is opgetre den, dient nog de voorstelling van de ar beiderstoneelvereniging „Palvu" te worden afgewacht om dit vierde concours te kun nen afsluiten. Zoals bekend komt „Palvu" op 13, 14 en 16 mei in het Hervormd Jeugdhuis met André Roussins blijspel „De man, de vrouw en de moord". „Kunst en Vriendschap" vervulde haar speelbeurt met een thriller van eigen bo dem, namelijk Jan de Kocks toneelspel „Post onvoorzien" onder regie van de heer H. van Dokkum. Het is een historie die in de beide eerste bedrijven bijzonder traag verloopt, omdat de schrijver zijn verras sende effecten kennelijk voor het laatste bedrijf heeft willen bewaren. De handeling is gebaseerd op het testament van me vrouw Collignon, die hierin al haar be zittingen op bepaalde voorwaarden aan haar rentmeester Sloos vermaakte. Geen wonder dat er grote consternatie ontstaat als de erflaatster wordt vermoord en de klassieke vraag „Wie is de dader?" elke betrokkene intensief bezighoudt. Mevrouw Collignon blijkt echter op gezag van de schrijver van tamelijk lugubere verrassin gen te houden, want in het derde bedrijf kan de in het complot betrokken inspec teur Fedder onthullen, dat zijn opdracht geefster de moord slechts heeft gefingeerd, om aldus uit de reacties op haar vermeen de dood de juiste conclusies omtrent de karakters uit haar omgeving te trekken. Een paardemiddel, dat evenwel bijzonder doelmatig heeft gewerkt. Want inderdaad heeft de triomferende rentmeester zich in middels reeds als een uiterst onbetrouw baar individu ontpopt. Dit in schril con trast met de in het testament gepasseerde Alice en Jacques, die hun liefde belang rijker vinden dan geldelijk bezit. Maar bij deze verrassing is het niet ge bleven, omdat de auteur voor zijn ontkno ping een wending heeft bedacht, die alle bewoners voor nieuwe problemen plaatst. Ter wille van eventuele volgende opvoe ringen in de IJmand willen wij dit slot verzwijgen, echter met de aantekening, dat het toch niet geheel bevredigend is. Wat. De Koek echter ontegenzeggelijk heeft be reikt is een climax, die hoe onwaarschijn lijk en ongeloofwaardig ook, het publiek in schier ademloze aandacht gevangen hield. Jan van Dam De afdeling Beverwijk van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer heeft maan dagavond in Hotel Ter Burg haar jaarver gadering gehouden, die slecht bezocht was. Door de voorzitter, de heer W. J. Lubbers, en ook in het jaarverslag van de secretaris, de heer Chr. Belterman. werd dank ge bracht aan het gemeentebestuur van Be verwijk en de vele pleegouders voor de financiële en andere hulp, verleend bij het gehouden .clansJ&stival. Men was van me ning dat Beverwijk door dit festival een goede naam heeft gekregen in de omtrek. Andere hoogtepunten uit het jaarverslag waren het benoemen van een aardbeien koningin, voetbalwedstrijd en optochten. De penningmeester, de heer H. Berg, had kans gezien nog een batig saldo over te houden: Het ledental is weer groeiende en gestegen tot 268. In de bestuursvaca- tures, ontstaan door vertrek van de heer H. J. de Groot en het bedanken van de heer P. Jaapies en ir. L. Stoelinga deze laatste wegens drukke werkzaamheden werd voorzien door de benoeming van de heren H. Jaapies, Tukker en Gordijn. Voor het komende seizoen had het be stuur de volgende evenementen genoteerd: 29 juni: aardbeiendrive, te organiseren door „Sans Atout"; 8 augustus: officiële opening Lunapark en bespeling van het carillon van 1516 uur; 9 augustus: rol- schaatswedstrijd onder leiding van de rol- schaatsclub Victorie uit Eindhoven; 15 augustus: bromfietsrace in het Beverwijkse Sportpark en vuurwerk in Wijk aan Zee en verder een muzikale show met de cavalle- rie-trompetters uit Amersfoort, een en ander onder leiding van de Beverwijkse Harmonie Kapel. Ook werd gedacht aan een groot Landelijk concours hippique. Met nog één wedstrijd te spelen is de stand na de elfde ronde bij de bridgeclub „Never Down" thans: Groep A: 1. v. BalenTervoort 607.09, 2. Gebr. Groen 589,05; 3. H. SchmitTesse- laar 579.37; 4. DuinP. Poncin 575,15; 5. Mevr. GroenJ. Schaaper 547,05. Groep B: 1. SchramKuijs 587,57; 2. P. Schmitt.J. Mohr 571,68; 3. v. Kampen- Schuit Jr. 569,38; 4. TimmerWillems 542,67; 5. Mevr. Schaap—mevr. Schaaper 541,68. Groep C: 1. Dr. Vosdr. Verselewel 592.28; 2. Mej. BoerlageGriensven 565,70; 3. Mej. Stam—Dijkhof 552,74; 4. Mevr. Bol- liger—Boerjage 539,66; 5. v. Uden—Duijn- mijer 537,91. VEILINGTIJDEN GEWIJZIGD In verband met koninginnedag en be vrijdingsdag zullen er op de Beverwijkse groentemarkt enige wijzigingen komen in de aanvangstijden der veilingen. Op deze „tussendagen" wordt er niet 's middags ge veild maar 's morgens om half tien. De donderdag te houden veiling van perkplan- ten aan de bloemenveiling komt op ko ninginnedag te vervallen. JAARVERGADERING VOLKS ONDERWIJS In Het Centrum te Beverwijk heeft de afdeling Beverwijk van Volksonderwijs haar jaarvergadering gehouden. Het be stuur kon een optimistisch geluid laten ho ren. Het ledental is steeds stijgende en een grote aanmeldingsactie wordt voorbereid Ook van dit laatste verwacht het bestuur zeer goede resultaten. Het gevolg van een en ander is, dat ook de financiële toestand gunstig genoemd mag worden. Natuurlijk zal dit de te voeren propaganda vergemak kelijken. De bestuursverkiezing bracht ook al geen moeilijkheden met zich. De heer W. Nijsen werd nu definitief benoemd tot voorzitter, de heren H. Jonkman en H. L. Diederik werden herbenoemd en in de vacature P. Bleeker werd de heer Geijzendorffer ge kozen. Een zeer geanimeerde rondvraag was het slot van deze vergadering. Nadat in de morgenuren de bisschop van Haarlem, Monseigneur J. P. Huibers, in alle stilte de kerkelijke inzegening van het inwendig geheel veranderde Helio marete Wijk aan Zee had verricht, is in de middaguren de officiële opening geschied door de Commissaris der Ko ningin van Noordholland, dr. M. J. Prinsen. Voor deze officiële ingebruikne ming bestond, een grote belangstelling, uiteraard voornamelijk van vertegen woordigers van de medische wereld, de Kruisverenigingen en besturen van om liggende gemeenten. Dr. Ter Horn heeft in zijn openings woord de talrijke belangstellenden verteld van de voorgeschiedenis, die tot de om bouw van het gebouw en van de dienst moesten leiden. Enkele jaren geleden bleek bij ingewijden reeds dat de bakens moesten verzet worden, zo zei dr. Ter Horn. Bij beentuberculeuse bleek een toenemende onderbezetting te bestaan, wat bij longtuberculeuse jammer genoeg nog niet kan worden gezegd. Daar het niet op ging de lege bedden niet productief te maken besloot het bestuur tot oprich ting van een orthopaedisch revalidatie centrum. Onder leiding van een aantal artsen, met dr. J. H. A. Gerlach, genees heer-directeur aan het hoofd, heeft het daarvoor benodigde personeel een omscho ling en herscholing ondergaan, waarvoor van harte is meegewerkt door deze laatsten. Na een woord van dank te hebben ge sproken aan hen die hadden meegewerkt om h<M gebouw zulk een fleurige indruk te geven, gaf dr. Ter Horn als zijn mening dat invaliditeit: en revalidatie bij elkander horen. Meer als in vroeger jaren, acht men nu een volledig herstel nodig, zo zei hij. In dit verband noemde hij het ook een zegen dat in sommige grote ziekenhuizen reeds een eigen revalidatieruimte is. Het ligt in de bedoeling, zo stelde dr. Ter Horn, dat Heliomare een regionaal cen trum zal zijn, waarin patiënten van elke gezindte kunnen worden opgenomen. Wat de zusters betreft, was hij er zeker van, dat deze met grote kennis en toe wijding de patiënt n zullen steunen en activeren. ..Met Gods hulp en steunende op een goede medische staf", gaf dr. Ter Horn als zijn overtuiging, „zal men wer ken aan het. heil van de mensheid." De Commissaris van de Koningin, dr. M. J. Prinsen, zei wel wat vreemd te hebben gestaan tegenover deze materie, doch denkende aan de spreuk: „Voor moed is geen weg onbegaanbaar", schetste hij de grote tegenstelling in de maatschappij en de wereld. Aan de ene kant doet men alles om de invalide weer valide te maken en aan de andere kant geeft, men miljarden uit, die tot gevolg kunnen hebben dat de mensheid wordt vernietigd. Dagelijks wordt aan ontelbaren licha melijk en geestelijk letsel toegebracht en naar zijn mening is „Humanitas" nog nooit zo werkzaam geweest. Voor de dok toren en de zusters van Heliomare zal zeker het Turkse spreekwoord van toe passing zijn: „Geduld is de sleutel voor het Paradijs". Door goed teamwerk kan veel worden gedaan op het gebied van de revalidatie en dr. Prinsen zei zeer ver heugd te zijn over liet besluit /an het bestuur van deze rooms katholieke in stelling, die de deur heeft willen open zetten voor alle gezindten. Hopende op een succesvol resultaat, verklaarde dr. Prinsen deze afdeling voor geopend. Burgemeester J. G. S. Bruinsma felici teerde namens het gemeentebestuur van Beverwijk met de totstandkoming van dit belangrijke centrum en vond het een goed teken dat het bestuur van Heliomare op tijd de bakens had weten te verzet ten. Na te hebben gezegd dat het voor Beverwijk een eer was zulk een inrich ting in de gemeente te mogen hebben sprak hij een woord van dank tot dr zusters. Burgemeester H. Nielen van Heems kerk diende zich aan als de buurman aan de achterdeur van Heliomare en wees op het vele contact dat men heeft moeten hebben, omdat Heliomare voor een groot deel op Heemskerks grondge bied ligt. Heel ad rem zei dr. Ter Horn: „Noem mij nog een revalidatiecentrum, dat kan bogen op twee burgemeesters." Dr. Mens sprak namens het. Regionaal revalidatie Centrum, dr. De Vaal namens de Stichting Nederlands Ziekenfondswe zen, dr. Van Aalst vertelde over het mee leven van de Vereniging rooms katholieke Ziekenhuizen, dr. Lindenbergh bracht de gelukwensen over van de Stichting Kruis verenigingen er de heer Menders namens de afdeling Heilgymnastiek. Dr. J. H. A. Gerlach gaf daarna aan de hand van een tweetal kaarten een in- VROUWENBOND N.V.V. De Vrouwenbond van het N.V.V., af deling Beverwijk, heeft een bijeenkomst op woensdagavond in gebouw Deken Waa restraat 50a. waar de heer Van der Wal, van de Veiligheidsdienst bij Hoogovens, zal spreken over. Veiligheid in huis. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft maandag in Wijk aan Zee het nieuwe revalidatiecentrum Heliomaregeopend. We zien hem hier tijdens de rondgang op bezoek bij de patiëntjes, die het hoge bezoek machtig interessant vonden. zicht over de indeling van het gebouw, waarna men een rondgang maakte om de techniek in ogenschouw te nemen, die men in vele afdelingen nodig heeft om de patiënten dat werk te laten doen wat voor hen nodig is. Het geheel is voor archi tect Laupers en de uitvoerder, de fa. Schram te Beverwijk een heel mooi resultaat. Tijdens de wekelijkse speelavond heeft de Castricumse schaakclub „De Pion" twee van haar trouwe leden gehuldigd, omdat zij meer dan 25 jaar lid waren van de ver eniging. Het waren de heren D. Keetbaas en J. van Ravenzwaay, die door de waarnemend voorzitter, de heer N. Kortekaas, werden toegesproken. Deze overhandigde hem enige stoffelijke blijken van waardering. De beide heren, respectievelijk 25 en 33 jaar lid, werden tot erelid benoemd. Ook tegen Enkhuizen heeft het eerste team van de tennisclub Bakkum het zon dag niet verder kunnen brengen dan een 44 gelijkspel. Verrassend waren de nederlagen van mejuffrouw Heemeyer, drievoudig club kampioene, die er maar niet in kon komen. Ook mejuffrouw Van Mourik had haar dag niet. Het tweede team liet evenals vorige week weer een 44 gelijkspel tegen ETC uit Enkhuizen aantekenen. Bakkum 3 won bij Alliance uit Haarlem met liefst 0—8. In de herencompetitie zegevierde Bak kum over de Maaier 2 uit Wieringerwerf en bij de jeugd won het eerste team van het jeugdteam van Beverwijk met. 6—0. Het tweede team moest met 5—1 de eer laten aan TOSS uit Hoorn. De gedetailleerde uitslagen van het eer ste team waren: le H.E.: J. Martens—J. Gulschmidt 6—1, 6—1; 2e H.E.: M. van der Ende—H. Scholten 6—3, 8—6; le D.E.: E. Heemeyer—A. de Wit 2—6, 2—6; 2e D.E.: A. van Mourik—A. Steneker 6—2, 4—6, 62; le Gem. D.: E. Heemeyer/M. van Dijk A. de Wit/J. Gulschmidt 1—6, 5—7; 2e Gem. D.: A. van Mourik/M. van der Ende— A. Steneker/H. Scholten 6—2, 0—6, 6—4; H.D.: J. Martens/M. van Dijk—J. Gul- schmidt/H. Schol ten 3—6, 6—3, 4—6; D.D.: A. van Mourik/E. Heemeyer—A. de Wit/A. Steneker 16, 57. Advertentie Telefoon 7770 VELSEN DINSDAG 28 APRIL Thalia: „Contrabands uit Cairo", 20 uur. Rex: Geen voorstellinv Pieter Vermeulenmuseum: geopend van 14—16.30 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. Marktplein: „Internationale Circus Show", 20 uur. WOENSDAG 29 APRIL Thalia: Als dinsdag. Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Marktplein: Als dinsdag, 15 en 20 uur. De Weyman: Jubileumconcert „Stem des Volks", 20 uur. Raadhuis: Spreekuur wethouder van So ciale Zaken, 10—12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 28 APRIL Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Bengaalse lanciers". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „High society". Gebouw K.S.A., 20 30 uur: Uitvoering „Kindergeluk". kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond „Nieuw Leven". WOENSDAG 29 APRIL Bioscopen: Als dinsdag. Gebouw Deken Waarestraat 59a. 20 uur: Vergadering N.V.V.-vrouwengroep.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 3