Rotterdammers werden Russen Bezwaar Waterstaat is geen bedreiging voor zeebad Optocht, roeiwedstrijden, dans en muziek op Vlaggetjesdag Velsens gemeenteraad Wethouder Verbeek in de raad HAARDEN en KACHELS Hout-Triplex - Board „DE HOUTHAL" LANGS SLUIZEN EN HAVENS STOFZUIGERS VERLICHTING IOENDERSIOOT Veertig jaar „in melk Gekocht maar niet betaald In de vishal en op zee OLD CLOTHES NEW LOENDERSLOOT DIT KEER WEER ALS VANOUDS Tulpenavond WOENSDAG 2 9 APRIL 1959 d De heer Van Os van de Abeelen (Arb.) betoogde, dat als Rijkswaterstaat inderdaad met zwaarwegende definitieve bezwaren zou komen, er heus wel de mo gelijkheid inzit voor een verschuiving. Er is nu eenmaal een streekplan, en de ge meente kan nu eenmaal niets anders doen dan zich op dit plan baseren. Het gaat eigenlijk om het betrekken van strategische posities. Rijkswaterstaat heeft dit gedaan door het indienen van het bezwaarschrift, de gemeente moet het doen door de recrea tieve functie als uitgangspunt te hand haven. De spreker zei, dat Rijkswaterstaat wel een beleidsinstantie is, maar dat men deze functie niet mag overdrijven. Zo zijn Ge deputeerde Staten en gemeenteraden be- leidsinstanties in bredere zin. „Leg het af vegen van alle belangen in handen van die beleidsinstanties, die zijn gekozen om dit te doen." De heer Van Os van de Abeelen merkte verder op, dat het belachelijk is, dat het streekplan, dat jaren is voorbereid, nog steeds niet is goedgekeurd. Alleen het streekplan voor Zaandam heeft partiële goedkeuring gekregen. Het vervelende is, dat men met wijzigingen moet wachten tot het eerste plan is aanvaard. Wethouder Verbeek bevestigde, dat het op grond van het streekplan noodzake lijk is, dat het uitbreidingsplan Zeebad wordt vastgesteld, en dus niet louter op grond van strategische overwegingen. Het is moeilijk om met Rijkswaterstaat te praten, hetgeen de provincie ook pleegt te ondervinden. Men heeft over de kanaal- mond gezegd: „Laat alles maar blauw, dan Advertentie V Alle bekende merken - Vakkundige plaatsing Eigen crediet-service Lange Nieuwstraat 433 - 435 Centrum Galerij - IJmuiden „Wilhelmina", de „IJmuider Harmonie", de christelijke gymnastiekvereniging „IJmui den" en waarschijnlijk een volksdansgroep uit Castricum. Het programma op het Stationsplein zal een uur duren. Om acht uur begint de algemene opmars van de Kennemerlaan ter hoogte van hotel „Royal" naar het Stationsplein. Spaanse dansen Hoogtepunten van het programma zijn enige Spaanse en Hongaarse dansen en een dans in lichtgevende kostuums. Deze laatst, genoemde dans wordt als een experiment beschouwd. De kostuums geven namelijk alleen licht als ze door kwiklampen (wel willend afgestaan door de kinderoperette- vereniging VIDES) worden beschenen. Het is te hopen dat het omstreeks die tijd vol doende donker zal zijn. Al met al is er niet alleen voor de toeristen, die waarschijnlijk wel in groten getale naar IJmuiden zullen trekken, maar ook voor de IJmuidenaren zélf heel wat te beleven. Meer dan vorig jaar in ieder geval. Advertentie Telefoon 7770 Piet Schutte, bij vele oud-inwoners van IJmuiden bewesten de Julianabrug over bekend, is vrijdag veertig jaar „in de melk", want die dag is het viermaal tien jaar geleden, dat hij als vijftienjarige jongen voor 't eerst de oud-filiaalhouder van de melkinrichting „Velsen", de heer C. van den Broek assisteerde bij de bediening van de zeer uitgebreide klantenwijk. Het IJmuiden van toen, vlak na wereldoorlog I, was door de drukte in toenmalig rondje van IJmuiden (Kanaalstraat-Oranjestraat- Willemsplein) zeer gezellig. En ook de klanten waren allen prettige mensen, die de jonge Piet graag aan hun deur ont vingen (2 x bellen). Het melkvak stond de jonge venter beter aan dan tuinders knecht en bovendien kreeg hij inplaats van vijf gulden per week nu zeven en een halve gulden als loon. De militaire dienst gedurende vijf en een halve maand mocht geen naam hebben, doch, hoewel er daar na grote slapte was, bleef Schutte zijn stiel trouw, wat de klanten hoogst aan genaam was en hem als reserve venter in de vakanties zelfs in Velsen en Beverwijk deed belanden, totdat hij een vaste melk- wijk kreeg in het oude IJmuiden. „Dit was m'n plezierigste tijd", zegt de jubilaris. En met het evacueren van de IJmuidenaren trok Schutte mee naar de wijken in Bloe- mendaal en Haarlem. Eind 1945 kwam Piet Schutte naar de Velsense fabriek terug; hij werd voorman bij de spoelmachines, die nu, in de nieuwe fabriek, geheel aan de moderne eisen zijn aangepast. De heer Schutte voelt zich hier volkomen op zijn plaats, ook tussen het toegenomen aantal collega's, maar vooral bij de kame raden-zangers. Jarenlang is hij 'lid geweest van het mannenkoor „De Eendracht", dat enige jaren geleden is opgegaan in IJmond's Mannenkoor, waar hij nu trouw de repetities bezoekt. Een grote verdienste van de heer Schutte, die vrijdag ongetwijfeld een feestdag te gemoet gaat, is dat hij reeds achttien maal zijn bloed (met melk meer mans!) heeft afgestaan: hij kreeg daarvoor kort geleden de Landsteiner plaquette. De rechtbank te Alkmaar heeft een 35- jarige fabrieksarbeider uit Castricum we gens oplichting conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. Hij had sinds 1953 allerlei gebruiksartikelen op afbetaling gekocht maar niets betaald. Aanvoer van dinsdag 50 kisten tong en tarbot, 4 k. heilbot. 100 k. schol. 20 k. schar. 10 k. bot. 860 k. haring, 5500 k. makreel, 415 k. schelvis, 440 k. wijting, 290 k. ka beljauw en gul. 40 k. leng, 11 k. poon, 190 k. kool- vis en 30 k. diversen. Totaal 7960 kisten vis. Prijzen van dinsdag Heilbot 2.20—1.30. gr. tong 2.90-2.80. grm. tong 2.40—2.20, kim. tong 2.30-2.20, kl. tong I 2.30—2.20, kl. tong II 1.76—1.66, tarbot I 2.30—2.10, zalm 8.00 6.50 per kg. Kl. schol II 31—10. schar 14-8, bot 12-8, v. ha ring 20—11, makreel 18.40—6, gr. schelvis 35. grm. schelvis 36-28, kim. schelvis 34—21. kl. schelvis I 36—22, kl. schelvis II 32—16, wijting238, gr. gul 37-26. mid. gul 31—26, kl. gul 30—26, poontjes 26 —20, kl. koolvis zw. 27—21, kl. koolvis wit 27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 11466, gr. koolvis zw. 76—57, gr. koolvis wit 67—65, gr. leng 67—56 per 125 kg. De nota met betrekking tot de toekom stige ontwikkeling van de Amsterdamse haven en het daarbij behorende kaartje (zie IJC van maandag j.l.) hebben sommige leden van de Velsense gemeenteraad be paald niet erg gerustgesteld. Dit bleek gisteravond op de raadsvergadering toen 't uitbreidingsplan-in-onderdelen „Zeebad" in behandeling kwam. Burgemeester Kwint had kennelijk geen lust zich op te winden over de Amsterdamse plannen en hij deed al direct bij het begin een poging om de eerste spreker over dit agendapunt er evenzo over te doen denken. Niet ongerust, wél geprikkeld, was wet houder (van openbare werken) Verbeek. Het kaartje had op hém zeker geen indruk gemaakt. Ietwat ongelovig stond hij tegen over de vreemde kronkelingen in de IJmuider Pieren en naar de derde pier, die hij zuidelijk van de tweede had verwacht, had hij vergeefs gezocht. Bitter gestemd was deze wethouder over de naar zijn smaak al te hooghartige houding men kan met iedereen overleg plegen, maar Waterstaat pleegt geen overlegvan de Rijkswaterstaat. Maar dit voorbeeld zou hij niet volgen. Dat overigens het Vel sense strandplan in de kern zou worden getroffen door de plannen van Waterstaat, kon hij niet geloven. Burgemeester Kwint had zich weinig laten horen op deze vergadering, de laatste in zijn vierentwintigste jaar als „vader" dezer gemeente. Een respectabel aantal jaren, waarin vele stormen tot orkaan sterkte hebben gewoed, maar die hem nimmer tot zelfs maar de gedachte tot op geven hebben kunnen brengen. Ook niet in de jaren van de gehate Duitse bezetting, aan welke periode hij, die een belangrijke rol heeft vervuld in het daadwerkelijke verzet, vooral in deze dagen voor de vier de mei, zal terugdenken. „Het uiterst bereikbare" was zijn com mentaar op een vraag, gisteravond gesteld door een fractievoorzitter, met betrekking tot 's burgemeesters suggestie aan de raad, gedeputeerde staten te verzoeken de jaar wedde van zijn naaste medewerkers te verhogen met vijfhonderd gulden (nadat men het gehad had over miljoenen en tonnen Mogelijk is in de Velsense jaren van burgemeester Kwint niet altijd alles be reikt wat te bereiken zou zijn geweest. Maar wie de toestand waarin deze ge meente op 2 mei 1935 verkeerde vergelijkt met de huidige situatie, moet toegeven dat er enorm veel tot stand is gebracht. Het zou onjuist zijn te veronderstellen dat dit uitsluitend het werk van onze burgemees ter is geweest. Er zal, zo hopen wij, vol gend jaar, als burgemeester Kwint er „een kwarteeuw Velsen" op heeft zitten, ge legenheid zijn iets meer te schrijven over zijn aandeel in de gunstige ontwikkeling van de gemeente waarin wij wonen en werken. IN ROTTERDAM is een scheepvaartmaatschappij waarvan de schepen namen dragen die eindigen op „haven". Het grootste schip is de 7113 ton metende „Delfshaven". Er is ook een „Parkhaven", een „Maashaven" en "één' „Lekhaven", schepen van ruim 5500 reg.ton bruto. Met een aantal coasters behoren deze schepen aan de N.V. Gebr. Van Uden's Scheepvaart- en Agentuur-Maatschappij, gevestigd aan de Veerhaven in onze grootste havenstad. In januari is er een schip bijgekomen, dat in New Orleans thuishoorde: „Contes- sa" en dit schip heeft geen naam van een haven gekregen. Als „Leeuwarden" is het schip ingebracht in een opgerichte n.v. „ss. Leeuwarden" onder directie van Gebr. van Uden. Vroeger heeft Van Uden een „Hillegom", maar ook een „Sassen- heim", een „Wassenaar" en een „Kralin gen" gehad. Het schip op de foto hierbij is de „Hil legom" behorende tot de groep schepen met bak, brughuis en kampanje, een dei- bekendste typen van vrachtstomers. Daar met slecht weer en afgeladen schip de ruimte tussen bak en brughuis en die tus sen brughuis en kampanje (de kuilen) voortdurend onder water staan, worden zij schepen van het drie eilanden type ge noemd. Toen de „Hillegom" gereed kwam, moest meteen de naam en de thuishaven aan beide zijden worden aangebracht als mede de nationale driekleur om aan te to nen dat het schip toebehoorde aan een neu trale mogendheid. De „Hillegom" kwam namelijk in 1916 in bedrijf na gebouwd te zijn bij de werf Gusto in Schiedam. Een jaar later werden de „Sassenheim" en de „Wassenaar" aan de vloot toegevoegd. Zij verschilden wei nig van elkaar. De „Hillegom" had een inhoud van 2152 reg. ton bruto bij een lengte van 81.91 m., breedte van 12,83 m. en een holte van 5,52 m. De bak was 7,31 m. lang, het brughuis 23,77 m. en de kam panje 8,23 m. Het eerste schip, dat door de firma Gebr. Van Uden in de vaart werd gebracht is de „Veerhaven" geweest, onder Engelse vlag gekocht en in 1905 in dienst gesteld. In 1906 is de „Maashaven" er bij geko men. Het derde schip voor Van Uden was de „Parkhaven", in 1908 gebouwd. Uit de ze drie schepen bestond de vloot toen de eerste wereldoorlog uitbrak. De „Veerha ven" werd in 1915 op vreedzame wijze af gevoerd. Een Deense scheepvaartmaat schappij kocht het schip. Op 13 januari 1916 liep de „Maashaven" op een mijn, bleef drijven en liep bij Calais op het strand. Het schip werd vlot gesleept, maar tijdens de sleepreis naar Rotterdam liep de „Maashaven" weer op een mijn en de ze keer kon het schip nabij Harwich aan de grond worden gezet. Tenslotte is het schip toch in Rotterdam aangekomen, het werd daar hersteld en het is tot 1940 als „Zuyderburgh" in de vaart gebleven voor Wm. Muller. Van Uden's derde schip, de „Parkha ven", ging op 19 oktober 1917 verloren. Het is duidelijk dat de „Hillegom" „Sassen heim" en „Wassenaar" een belangrijke aanvulling betekenden van de zwaar ge troffen vloot. Deze schepen zijn rond twin tig jaren voor Van Uden in dc vaart ge weest. Er is pas afstand van gedaan in het jaar 1934 en de schepen gingen toch nog een nieuwe toekomst tegemoet. Aange kocht door Rusland, kreeg de „Hillegom" de naam „Enisei", de „Sassenheim" werd verdoopt in „Iritish' 'en de „Wassenaar" heette van dat moment af „Ob". De „Eni sei" is nog niet zo lang geleden de IJmui der Sluis gepasseerd. Arie van der Veer Advertentie REINIGEN VAN COSTUUM5 ƒ4.— JAPON ƒ3.50 KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 OPENING 'T KINDERWAGENHUIS Met veel bloemen en bezoek is dinsdag middag ,,'t Kinderwagenhuis" geopend aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden. De heer J. Hooyberg heeft de wanden van zijn zaak geheel wit gehouden zoclat de pasteltinten van de babyvoertuigjes en boxen niet in de verdrukking komen. ORANJE-KERMIS BIJ WINKELGALERIJ De door de Oranjevereniging „Velsen" te Velsen-Noord aangekondigde kermisver makelijkheden op donderdag 30 april zijn naar een andere standplaats uitgeweken. Nadat één van de exploitanten maandag een deel van zijn tenten tegenover de r.-k. kerk aan de Wijkerstraatweg had opge bouwd, heeft hij zijn moderne draaimolen dinsdag verplaatst naar het terrein bij de winkelgalerij. Hier bevinden zich nu ook een zweef molen en andere attracties en kramen. Dus in het centrum van de feestvieringen. Advertentie Holland Electro - Ruton - AEG - Excelsior Eigen crediet-service (inruil) LANGE NIEUWSTRAAT 433 - 435 CENTRUM GALERIJ - IJMUIDEN Het belangrijkste onderwerp voor de vergadering van de Velser gemeenteraad was dinsdag ongetwijfeld het strandplan, vooral in verband met de door Rijkswaterstaat ingebrachte bezwaren. „Het gebied, dat valt onder het uitbreidingsplan-in-onderdelen Zeebad, kan een van de mooiste delen van de gemeente worden" zei de heer Koop man (K.V.P.). „Maar zal het ooit kunnen worden uitgevoerd, als Rijkswaterstaat er andere werken wil neerzetten?" zien we nog wel, wat we er mee doen". „We willen ook wel eens weten, wat er aan de hand is" zei de wethouder, die de vele plannen voor de pieren signaleerde, die in de loop der jaren zouden zijn ge maakt. Al had hij er maar één van gezien, waarbij trouwens de zuidpier niet was verschoven. „De bezwaren van Waterstaat zyn ge baseerd op de mogelykheid, dat de pier moet worden verlegd", zei de heer Ver beek. „Vast staat alleen, dat de pier ge wijzigd moet worden. Mogelijk is ook de aanleg in de toekomst van een haven tus sen semafoor en geul. We weten nog niet wat en hoe, en Rijkswaterstaat waarschijn lijk ook niet. In ieder geval valt dit jaar de beslissing." Weinig gevaar De wethouder stelde verder vast, dat het strandplan in grote lijnen niet wordt be dreigd, wat er ook uit de bus zal komen. „De kern ligt toch ten zuiden van de zuid- pier. Als afronding is de boulevard naar de semafoor gedacht, maar die loopt toch geen gevaar. Dat de badgelegenheid tussen de pieren wordt bedreigd, is niet erg. Door de vervuiling van het water is dat toch een minder geschikte plaats. We moeten ons zo stevig mogelijk vast leggen op het plan. Maar iedereen zal begrijpen, dat er bij werkelijk belangrijke bezwaren, die de gemeenschap raken, zal worden gepraat. Al moet het zeebad dan achthonderd meter naar het zuiden. Het plan is elastisch genoeg om dan toch te kunnen worden verwezenlijkt." Dure zuivering Over de vernieuwing van de rioolwater zuivering werd ook nog wel even gepraat, omdat het nog al wat geld gaat kosten. Uiteindelijk stelde men het gevraagde aan vullend krediet van 562.000 beschikbaar. „We zijn min of meer het slachtoffer van onze ligging aan het eind van het kanaal, waarin tal van gemeenten en bedrijven lozen. Laten die ook eens voorzorgsmaat regelen treffen!" De heer Nuyens (K.V.P.) signaleerde de verzwaring van de gewone dienst, die hierop gaat volgen. Wethouder Verbeek (Arb.) verx:aarae, dat door de tunnelbouw stagnatie is opge treden in de bouw van de waterzuiverings installatie. De berekeningen zijn in 1956 gemaakt, en moeten nu worden herzien. Het kost allemaal veel geld, maar dan heeft men ook capaciteit voor 20.000 a 30.000 inwoners meer. „Aan biologische zuivering denken we niet, zolang anderen ook niet eens wat doen." Hij antwoordde de heer Nuyens, dat het plan voor de gemeente een budgetverzwa ring van 80.000 zal betekenen. Dit zal bij de begroting 1960 nader worden bekeken. Wethouderssalarissen Er was maar één man tegen de verhoging van de wethouderssalarissen: de communist Hoorn, die van mening was, dat dan de lagere inkomens ook moesten worden ver groot. (Zijn partijgenoot Kruisman was afwezig.) Er werd ook nog even gepraat over de noodwoningen ten noorden van het kanaal. Deze zullen, voor wat de 56 ten zuiden van de sluisweg betreft, vóór 1 januari moeten zijn ontruimd. Wethouder Verbeek zei. dat de ver goeding van het rijk als bijdrage in de huur niet veel om het lijf heeft. De ge meente geeft 250 voor de verhuiskosten. Dit geldt voor de tweehonderd gezinnen in de noodwoningen en de Elta. Over de verlagingen van de gastarieven was natuurlijk iedereen het eens. De heer VanWely (K.V.P.) vond het prettig, dat een verlaging van de kostprijs meteen tot een prijsverlaging had geleid. „Och, zo zijn we toch altijd" merkte de heer Ver beek op. De oprichting van cursussen door de „Onderwijsstichting Hoogovens" gaf de heer Der riks (K.V.P.) gelegenheid een uitvoerig principieel betoog te houden over de verantwoordelijkheid van ouders en overheid bij het onderwijs. Hij wilde deze cursussen zien als een voorlopige oplossing, omdat het onderwijs door de aangewezen instanties ontbreekt. Dr. Van Leusen (Arb.) meende hierin een streven naar verzuiling van het tech nisch onderwijs te bespeuren. De heer D e r r i k s pleitte ook voor rege ling van deze zaak in IJmondverband. Wethouder De Boer (Arb.) zei, dat dc wettelijke situatie zo is. dat de gemeente Velsen er alleen voor staat. Het voorbehoud van de heer Derriks noemde hij een slag in de lucht, omdat alleen de minister kan beslissen over opheffing. LAATSTE UITVOERING „KINDER GELUK" „Kindergeluk"-Beverwijk gaf dinsdag avond in het K.S.A.-gebouw de laatste uit voering in dit seizoen. De voorzitter deelde bij de aanvang mede, dat mevrouw Lieu- wes, die jarenlang het koor begeleid heeft op de piano, in een ziekenhuis is opge nomen. Het toeval wil dat haar echtgenoot bij Hoogovens een ongeval heeft gehad en ook in een ziekenhuis wordt verpleegd. De heer Berghuis sprak de wens uit, dat bei den weer spoedig geheel hersteld naar huis zullen komen. Het programma werd geopend door de kleine club, die „De bosduiveltjes", een kinderoperette opvoerde, in twee taferelen door M. A. Brandts Buys jr. De groteren gaven een opvoering van „De witte wolf", een kinderoperette in drie bedrijven door J. A. Tj. van der Wal. Mevrouw Krom be geleidde beide gezelschappen op de piano. Zoals gewoonlijk, verzorgde de heer Y. Veenis het kapwerk en de kostuums. Het ligt in de bedoeling dat men na deze opvoering weer zal beginnen met het in studeren van een nieuwe operette. De Tuinbouw Studie Club heeft dins dagavond haar traditionele tulpenavond in Het Centrum te Beverwijk gehouden. Voor deze avond was een groot aantal inzendin gen binnengekomen, die in twee groepen werden verdeeld. Een jury, bestaande uit de heren B. Vre- hegoor (Beverwijk), H. J. Roozen (Heems kerk) en G. de Jong (Limmen) heeft de winnaars aangewezen, benevens de mooi ste vaas tulpen. De heer Roozen maakte de uitslagen bekend en gaf een critische beschouwing over de ingezonden bloemen. Bij de grote groepen (acht en meer soor ten) werd de eerste prijs behaald door de firma A. Nijssen Zn te Santpoort; 2. Gebr. Opgeldcr; 3. C. Vendel; 4. G. Tabak Hz.; 5. Frans Hommes; 6. Gebr. Plctting. Kleine inzendingen (tot en met 7 soor ten): 1. P. Amse Zn; 2. H. Kimman; 3. J. Jansen; 4. C. Jansen; 5. C. Joor. De mooiste vaas tulpen was een vaas Red Giant van de Gebr. Pletting. Na het bekend maken van de uitslagen verscheen een Tulpenforum, waarin zit ting hadden de juryleden en de heer S. P. van der Peet, van de Rijks Tuinbouw Voorlichtingsdienst; de heer G. Tabak fun geerde als voorzitter. Groot was het aan tal vragen dat werd gesteld, waaruit wel bleek hoezeer de tulpenteelt in deze om geving beoefend wordt. De grootste belangstelling ging wel uit naar de nieuwe hulpmiddelen bij de be strijding van ziekten en onkruid. Ook kwam de handel ter sprake en het gebruik van teeltvergunningen. Gasschade werd tot het verleden verondersteld, maar er zijn toch weer klachten over lichte gasschade. VOOR ELK INTERIEUR kennemerlaan 9 M i tel. 5271 De Pruik van de Koning In het wijkgebouw „dc Rank" te IJmui den heeft dinsdagavond de christelijke meisjesclub „Kleine Kracht" de operette „De Pruik van de Koning" opgevoerd. De vaak geestige tekst van deze operette is van mevrouw C. H. van der Woude-van Donge, de muziek van de heer J. A. Tj. van der Wal. De regie had de heer G. de Wilde. Bij de heer J. te Loo berustte de algehele leiding. De zestig deelnemende jongens en meis jes speelden en zongen zeer onbevangen Decors en kostuums waren keurig en kleu rig. De voorstelling werd voorafgegaan door een revue van de hoogtepunten uit vier vorige uitvoeringen. Verven In het Hervormde Jeugdhuis te IJmui den heeft een aantal belangstellenden vol aandacht de vertoning bijgewoond van de film „Colour Rapsody". De heer J. F. E. Hutter vertelde iets over de kleurkeuze en illustreerde zijn praatje met kleurendia's. Na de pauze gaf E. E. Frank een les (voor beginnelingen) in het schilderen van een voudig huisraad. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen en hiervan werd goed gebruik gemaakt. De Nederlandse „doe het zelf'-film „Kleurenidylle" oogstte veel bijval. Advertentie DIT JAAR zal in tegenstelling tot vorig jaar de viering van Vlaggetjesdag in IJmuiden op grootse wijze geschieden. Te meer omdat de gepavoiseerde en ('s avonds van negen uur af) verlichte schepen ook gedurende de heide pinkster dagen te bewonderen zijn. Het accent zal deze keer op Vlaardingen worden gelegd. In 1960 zal IJmuiden in het middelpunt van de belangstelling slaan. De vloot zal zaterdagmorgen in alle vroegte worden bevlagd. Zondag en maandag blijven de schepen in de haven liggen. Dinsdagmorgen om zes uur zal de vloot uitvaren om de jacht op de Hollandse Nieuwe", die dit keer wel bijzonder vinnig belooft te worden, te openen. Woensdag wordt de vleet geschoten; in de nacht van woensdag op donderdag wordt de vleet gehaald. De ploegen zijn dan inmiddels gevormd, waarna de haring aan de jagers kan worden overgegeven. Als de haringen de eerste de beste nacht „er in kruipen" dan kan vrijdag 22 mei de eerste haring in IJmuiden al worden verwacht. Dan krijgt men weer de traditionele uit reiking van de prijs door het college van B. en W. van Velsen. „In woord en beeld Zaterdagmiddag 16 mei om drie uur be ginnen de feestelijkheden van Vlaggetjes dag. Dan start de optocht „In woord en beeld" van het Tiberiusplein in IJmuiden. Koers zal worden gezet naar de Tegeltjes- markt. Verscheidene verenigingen zullen ieder op hun eigen wijze een spreekwoord of gezegde, dat betrekking heeft op de scheepvaart en de visserij, uitbeelden, zoals bijvoorbeeld „achter het net vissen" en „schoon schip maken". Aan de optocht zal door ongeveer 1200 tot 1500 mensen worden deelgenomen. De inschrijving is tot nu toe al vrij bevredigend geweest. Tot 5 mei staat de inschrijving echter nog open. Men kan zich opgeven bij de heer J. P. van Megchelen, Le Mairestraat 26, telefoon 5611. Aan de optocht doen onder meer mee: tweehonderd zeekadet.ten uit Den Haag, Gouda, Amsterdam en IJmuiden, die het. gezegde „met vlag en wimpel" in beeld zullen brengen: de christelijke gymnastiek vereniging „IJmuiden", de r.-k. sportver eniging „Velsen", Fit, T.V IJ., „De Brul boei", „Schulpen-Meerweiden", het Rode Kruis, „Waterloo", D.K.V., de Gerefor meerde Jeugdcentrale en het Leger des Heils. Op de Tegeltjesmarkt zullen de zeekadet- ten de vlaggengroet brengen. Met vlaggen vormen zij een anker. Deze manifestatie staat onder leiding van de heer Arie van der Veer. Hierna volgt onmiddellijk de uitspraak van de jury, die de verschillende groepen van de optocht beoordeelt. Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, spreekt vervolgens een slotwoord. Roeiwedstrijden Omstreeks half vijf beginnen in het Toe- leidingskanaal bij de Zuidersluis roeiwed strijden tussen leerlingen van de visserij- scholen van Katwijk en IJmuiden enerzijds en de zeekadettenkorpsen anderzijds. De officieren van net zeekadettenkorps „IJmond" hebben de organisatie van deze wedstrijden, die in sloepen van de Visserij- school zullen worden gehouden, op zich genomen. De roeiwedstrijden zijn voor het publiek te volgen van de meerplaats van de oude loodsboten tot de Kerkstraat. Zaterdagavond is het ook feest. Op het Stationsplein in Oud-IJmuiden zal worden gezongen, gedanst en gemusiceerd. Aan dit festijn zullen onder meer meewerken:

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 7