Henry Hudson: een zeevaarder om wie drie landen vochten STENO TYPEN MOORE'S i i: CKilKil WINTERS Direct v. fabriek 1934 1959 In september 1609 voer hij met de Halve Maen de „groote rivier" op Amsterdamse Beurs Or. Gladwang n.i/. JEL 7541 MAANDAG 4 MEI 1959 8 Weer een explosie op een Noorse tanker Zorgen over de gezondheid van bondspresident Heuss Ziekenhuistelefoon staat niet stil in Bonn Scheepvaart ENIGE BANKSTELLEN met 30 korting MEUBELTOONKAMERS LUIDSPREKERS ik geloof dat jullie dit jaar iets bijzonders van plan zijn SCHOOI VANAF HEDEN „APPÈL 3» Adverteert in dit blad dubbel voordeel waar Moeder lang plezier van heeft KENNEMERLAAN 1 TELEFOON 5855 Van onze correspondent in New York) In september herdenkt men in het noordoosten van de Verenigde Staten de tocht, die Henry Hudson 350 jaar geleden gemaakt heeft op de rivier, die later zijn naam zou dragen. Henry Hudson was een Engelsman en op het eerste gezicht zal het mis schien vreemd lijken, dat de Nederlandse Prinses Beatrix naar Amerika oversteekt om feesten te zijner ere bij te wonen. Maar deze Hudson was in 1609 op reis in op dracht van de Amsterdamse kamer der Oost-Indische Compagnie en zijn ontdekking van de diepe, prachtige rivier waar later New York en Albany aan zouden verrijzen, was het begin van de vestiging van Nederlanders in dit dal: het begin van Nieuw Nederland en Nieuw Amsterdam. Niet langer dan een halve eeuw is deze streek onder Nederlands gezag geweest, maar de herinnering aan de Hollanders leeft er voort. Vele Nederlandse namen vindt men nog in dit gebied, oude Nederlandse kerkjes, over leveringen, sagen. Met trots vertelt menigeen daar, dat hij afstamt van die eerste Nederlandse kolonisten, die in de nieuwe wereld, evengoed als thuis, Goudse pijpen rookten, jenever dronken, beschuit met muisjes aten en Sinterklaasavond vierden. Welke gezant of ambassadeur heeft in deze tijd nog gelegenheid voor een gron dige studie in de plaats, waar hij zijn land vertegenwoordigt? Honderd jaar geleden was dat anders. Toen was H. C. Murphy gezant van de Verenigde Staten te 's-Gra- venhage en deze intellectueel dook daar onder in Nederlandse bibliotheken en ar chieven om na te gaan, wat de aanleiding en het doel waren geweest van die scheeps reis, die geleid heeft tot de ontdekking van de rivier de Hudson. Murphy's boekje, al leen voor zijn vrienden gedrukt, verscheen in 1859. Het heette „Henry Hudson in Hol land". Heden ten dage zou een propaganda-ap- paraat zo'n boekje op grote schaal hebben verspreid, maar Murphy was alleen maar oprecht geïnteresseerd in Hudson en hij was er kennelijk niet op uit om reclame te maken. Zijn boekje is vrij zeldzaam ge worden en het was goed, dat Wouter Nij- hoff in 1909, bij het derde eeuwfeest van Hudsons tocht een herdruk met extra do cumenten uitgaf. Hudson is een van de grote zeevaarders geweest uit het begin van de zeventiende eeuw. Hendrik de Vierde van Frankrijk probeerde hem, via zijn gezant in Den Haag, van Amsterdam af te troggelen en toen Hudson, na de ontdekking van „zijn" rivier, in een Engelse haven was terug gekeerd, belette Engeland hem om terug te gaan naar Nederland. De volgende reis moest hij weer in Engelse dienst maken. Het is wel merkwaardig, dat er van deze internationaal befaamde kapitein geen en kel portret is overgeleverd. Zelfs zijn dag boek over de tocht op de Hudson is ver loren gegaan. Historici uit zijn tijd hebben weliswaar gebruik gemaakt van Hudsons eigen aantekeningen, maar helaas is het reisjournaal nooit teruggevonden. Dit dag boek zou wellicht wat meer kijk geven op Hudsons karakter. Maar ook het weinige wat er over deze man bekend is, geeft toch wel een indruk van zijn aèrd. Hij moet met hart en ziel een ontdek kingsreiziger zijn geweest. Leest, men er het contract op na, dat hij heeft aange gaan met de Amsterdamse kamer van de Oost-Indische Compagnie, dan blijkt daar uit, dat hij de opdracht had om ten noor den langs Nova Zembla te zeilen en te trachten langs deze weg het Verre Oosten te bereiken. Hij kreeg achthonderd gulden voor deze reis en de kamer beloofde om nog tweehonderd gulden uit te keren aan Hudsons vrouw, indien haar echtgenoot („daar Godt voor sij") binnen een jaar met zou terugkeren. Toen Hudson in de buurt van Nova Zem bla door het ijs verhinderd werd verder te varen, had hij met goed fatsoen naar Am sterdam terug kunnen keren, maar hij zag kans zij het niet zonder moeite de bemanning van zijn „Halve Maen" te over reden om van Nova Zembla naar.Ame rika te varen en te trachten om daar (via het westen dus) een doorgang te vinden naar „de Oost". In Hudsons contract stond niets, dat hem de vrijheid gaf tot zoveel eigen initiatief en als de tocht een volledig fiasco geworden was, had men hem de escapade misschien wel hevig verweten. De ontdekking van de uitstekend bevaarbare Amerikaanse ri vier, langs welke oevers veel te „halen 3-3 Nederl. '47 3 °/o Ne dl. 1962/64 Woningbouw 6 °/o Pr. A'dam '56 I.. Pr. A'dam '56 II Pr. A'dam '56 III Pr. R'dam '52 I.. Pr. R'dam '52 II Pr. R'dam '57.. A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord. Werf Gusto Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K.L.M Holl. Amer. Lijn K.N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.. Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 93 97's/i« 111% 80 93% 89 100'/i« 3051/2 510 213% 467 29'. 358 600% 267 544% 213% 158 714% 165.— 244 89%" 137.— 151% 149 136% 124% 237% 138% f 157.80 293 154% 217 268 243 659/ie 50 90 49% 83% 26% Voorbeurs koersen 305 603 546 f 164.— was (vooral bever- en ottervellen), heeft Hudson echter wel van blaam gezuiverd. De ondernemende kapitein bereikte ech ter niet wat hij wilde: een doorgang naar de Oost. Toen hij, voor het begin van zijn tocht, in Nederland was, had hij met de geograaf Plancius van gedachten gewisseld over doorvaartmogelijkheden in het noord westen. Het was bekend, dat men in de buurt van de Chesepeake-baai (Virginia) beweerde, dat er in het noordwesten een zee" was. Waarschijnlijk had men hier iets gehoord over die watervlakten, die we thans kennen als Amerika's „grote meren". Dit gesprek met Plancius en de kaarten, die hij bij hem te zien kreeg, moeten Hud son nieuwe hoop hebben gegeven en toen hij bij Nova Zembla op ijs stuitte, zag hij ineens zijn kans schoon om het niet in noordoostelijke, maar in noordwestelijke richting te zoeken! Daarom zette hij koers naar Amerika en ging hij de kust verken nen in de hoop ergens een brede toegang te vinden. Zo vond hij de rivier, die de Engelsen later de Hudson zouden noemen, maar die de Nederlandse kolonisten ook betiteld hebben als de „groote rivier", de Manhattan, de Noordtrivier en vooral als de Mauritus of de Mauritsrivier. Welk een genoegen is het, om die zeven tiende eeuwse verhalen te lezen, die Van Meteren, Hessel Gerritz en De Laet over de tocht van de Halve Maen op de Hudson hebben geschreven! Wie de prachtige, bos rijke en heuvelachtige oevers van de Hud son kent, zal het volkomen eens zijn met de volgende zin uit De Laets „Nieuwe We- relt": „Hendrick Hudson, die dese rieviere eerst heeft ontdeckt, ende alle die naerder- hant daer hebben gheweest, weten wonder te segghen van de schoone boomen, die hier wassen". De Indianen (de „swarten") zouden „vriendelijck volck" zijn geweest, maar „seer gheneghen tot stelen, ende subtiel om wegh te halen alles t'gheene haer aen- staet". Gastvrij waren de Indianen echter wèl. Toen Hudson aan land ging: terstond slachtten zij, om hem te onthalen, „eenen vetten hondt". Toen hij 's nachts niet bij hen wilde blijven, dachten zij, dat hij bang was voor hun wapens. Om te tonen, dat zij geen kwaad in de zin hadden, braken zij hun pijlen in stukken en gooiden die in het vuur Hudson was tè nuttig voor Nederland en daarom legden de Engelsen, zo gauw zij konden, weer beslag op hem. Hessel Gerritz schrijft heel laconiek, dat de grote zee vaarder op zijn volgende reis, voor de En gelsen, „merckelijck meerder voorspoed ende minder geluck" heeft gehad. Op die reis, in 1610, drong hij door in wat thans de Hudsonbaai heet, maar hij kreeg hier zulk een ruzie met zijn bemanning, dat de muitende schepelingen hem en enige an deren in een klein bootje in de baai lieten dobberen en zelf de steven wendden naar Engeland. Nooit heeft men meer iets over Hudson gehoord WEST VANCOUVER (UPI) - Aan boord van het 5.300 ton metende Noorse vracht schip Farngulf heeft zaterdagochtend vier uur lang een brand gewoed ten gevolge van een explosie in de machinekamer waarbij tien leden van de bemanning brandwonden kregen, van wie twee daar aan zijn bezweken. Het ongeluk had plaats voor de kust van West-Vancouver, Brits Columbia. Met het oog op het gevaar van nieuwe explosies liet het gemeentebestuur van West Van couver enkele dicht bij de kust gelegen huizen ontruimen. Bootjes met nieuws gierigen, die op het brandende schip toe voeren werden teruggezonden. Het vuur werd geblust door een brand weerploeg van een oorlogsbodem, de Sau- genay. Op de kapitein en een matroos na had "de bemanning van de Ferngulf dit schip verlaten. De Farmand SYDNEY (UPI) De gezagvoerder van het Italiaanse passagiersschip Australia heeft in een telegram aan de Australische omroep meegedeeld, dat de acht doden van de explosie op de Noorse tanker Farmand waarvan wij reeds woensdag berichtten op zee begraven zijn. De negende dode, een zwaargewond bemanningslid, dat kort na de overbrenging aan boord van de Austra lia overleed, zal eveneens op zee begraven worden. Onder de overlevenden van de Farmand die thans aan boord van de Australia zijn heerst een zeer gedrukte stemming. Zes gewonden, en negentien gezonde beman ningsleden, waaronder vier vrouwen, heeft de Australia overgenomen. De gezagvoer der en tien anderen zijn op de tanker ge bleven om op sleepboothulp te wachten De machinekamer van de tanker is, blij kens het telegram van gezagvoerder Gal liano, overstroomd met water en stookolie, maar het schip maakt een zeewaardige indruk. De 499 ton metende Noorse kustvaarder Rusken is vrijdagavond laat bij de west kust van Schotland aan de grond gelopen Volgens een radiobericht kreeg het vaar tuig water binnen en was de schroef ge broken. Het vroeg om sleepboothulp. Er werd echter geen direct gevaar aanwezig geacht. (Van onze correspondent in Bonn) Duizenden Westduitsers hebben het af gelopen weekeinde blijk gegeven van hun bezorgdheid over de gezondheid van hun 75-jarige bondspresident professor Heuss daarmee betuigende welk een vooraan staande en geliefde plaats deze in het openbare leven van de bondsrepubliek in neemt. Professor Heuss, die hoge koorts heeft en aan een zware griep lijdt, wordt sinds vrijdag in een ziekenhuis te Bonn verpleegd. Hij maakte het gisteren al heel wat beter. Vrijdagavond eiste professor Martini, een hoogleraar-internist, dat hij zich in een ziekenhuis zou laten opnemen. De telefonische vragen naar Heuss' ge zondheid uit alle streken van West-Duits- land waren niet van de lucht. Heuss zal zich, aldus een medisch communiqué, ge durende enige tijd moeten ontzien. In elk geval blijft de president nog een paar da gen in het ziekenhuis. Professor Martini heeft twee jaar gele den, toen Heuss eveneens aan een kwaad aardige griep leed, verzocht zijn patiënt te sparen. Martini zei destijds: Volwassen volken moeten eindelijk leren, dat de staatslieden er niet zijn om als toneelspe lers op te treden. Zij moeten veeleer zui nig zijn met hun krachten, omdat zij ge schiedenis moeten maken. Heuss, die tot 12 september president blijft, zal dan tien jaar hoofd van de Westduitse staat ge weest zijn. Volgens de grondwet kan de president niet meer dan een maal herko zen worden en dat geschiedde met Heuss in 1954. Aagtekerk, 3 te Amsterdam. Acila, 3 400 m. w.z.w. Calcutta n. Abadan. Aegis. 3 180 m. o. Bonaire n. Paramaribo. Aldabi. 3 te Montevideo verwacht v. Santos. Alkes, 3 te Antwerpen v. Las Palmas. Alkmaar, 4 te Stockholm verwacht. Alphacca, 3 te New York verwacht. Alphard, 5 te Bahia verwacht v. Vittoria. Alpherat, 3 180 m. n. Finisterre n. Baltimore. Alwaki, 5 te Lissabon verwacht. Andijk. 3 410 m. z.o. Bermuda n. Houston. Annenkerk, 4 te Lorenzo Marques. Argos, 3 te Haifa. Arkeldijk, 3 340 m. z.o. Halifax n. Tripolis. Asmidiske. 3 320 m. n. Kp. Asiosa Az. n. A'dam. Attis, 1 240 m. o.n.o. Curagao n. Curacao. Averdijk, 3 te Rotterdam. Bali, 3 te Djeddah v. Port Said. Banda. 3 v. Marseille n. Bilbao. Batjan. 4 te Alexandrië. Bawean, 3 450 m. o. Bermuda n. Houston. Bengkalis, 3 v. Port Said n. Genua. Bennekom, 2 te Willemstad verw. v. Amsterdam. Bonita, 3 te Laceiba. Breda, 1 v. Curagao n. Maracaibo. Britsum, 1 v. Gibraltar n. Aarhus. Bussum, 3 80 m. z.w. Ouessant n. Port Said. Calamares, 3 v. Bolivan n. Los Angeles. Caltex Arnhem, 3 35 m. o. Gibraltar n. Sidon. Caltex Delft, 3 te Rotterdam verwacht. Caltex Delfzijl, 3 te Pernis verw. v. Kopenhagen. Caltex Gorinchem, 3 v. Brunsbüttel, 4 te R'dam. Caltex Pernis, 2 v. Calcutta n. Vizagapatnam. Caltex Rotterdam, 4 te Suez. Caltex The Hague, 3 te Bahrein v. Abadan. Camerounkust, 3 te Douala v. Lagos. Camitia, 2 v. Curagao n. Rotterdam. Carrillo, 3 te Los Angeles. Casamance, 3 te Le Havre verwacht. Charis, 1 v. Aruba n. Mobile. Cinulia, 3 650 m. n.o. Azoren n. Curagao. Congokpst, 2 v. Amsterdam n. Bordeaux. Coolsingel, 4 te Puerto Ordaz. Gorilla, 3 te Auckland v. Geelong. Cradle of Liberty, pass. 3 K'stad n. Philadelphia. Crania, 3 550 m. n. Auckland n. Brisbane. Delft, 4 te Antwerpen. Dorestad, 3 640 m. w. Sabang n.' Balikpapan. Doris, 3 te Hamburg v. Amsterdam. Drente, 3 420 m. n. Bermuda n. Napels Elizabeth B, 3 800 m. n.n.o. Hawai n. Iwakuni. Eenhoorn, 4 vè Rotterdam n. Hamburg. Eos, 3 te Algiers verwacht. Esso Nederland, 3 155 m. n.o. Finist. n. Port Said. Gaasterland, 2 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Gabonkust, 3 te Pointe Noire. Garoet, 3 v. Djeddah n. Suez. Geertje Buisman, 3 te Amsterdam. Giessenkerk, pass. 3 Terschell.bank n. Rotterdam. Gooiland, 3 te Amsterdam. Gordias. 4 te Bremen. Graveland, 3 300 m. z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Guineekust, 150 m. z.w. Abidjan n. Abidjan. Hathor. 2 v. Rotterdam, 3 te Hamburg. Hecuba, 3 360 m. n.o. Fiores n. Rotterdam. Heelsum, 3 700 m. z.w. Ushant n. Le Havre. Heemskerk, 3 35 m. z.w. Aden. Helicon, 3 te Tampa verwacht. Hera, 3 te San Juan verwacht v. Amsterdam. Hersilia, 3 5 m. z.w. Dungeness n. Port of Spain. Hestia, 3 te Kingston. Hilversum, 3 in Perz. Golf n. Bandar Mashur. Hoogkerk. 3 v. Kobe n. Hongkong. Houtman. 3 620 m. n.w. Amsterdam eil. n. Beira. Hydra, 2 520 m. z.o. Bermuda n. Amsterdam. Jagersfontein, 3 v. Southampton n. Antwerpen. Jason. 2 te Paramaribo v. Trinidad. Johannes Frans. 3 260 m. n.w. Lima n. Baltimore. Joseph Frering. 3 250 m. z.w. Kaap Sint Vincenl naar IJmuiden. Jupiter, 1 te Livorno n. Napels. Kaap Hoorn, 3 v. Stanlow n. Curagao. Kamperdijk, 3 500 m. z.o. K. Race n. Antwerpen. Kara, 3 200 m. z.z.o. Delawarecity n. Delawarecity. Karimun, 4 te Vera Cruz verwacht v. Houston. Karsik, 3 360 m. n.o. Seycellen n. Singapore. Kellia, 4 te Puerto La Cruz. Kermia, 4 te Curagao. Khasiella, 4 te Stanlow. Kloostcrdijk, 3 480 m.e n. Azoren n. Antwerpen. Kopionella, 3 25 m. o. Gibraltar n. Glasgow. Kosicia, 3 ten anker Cowes Roads n. Hamble. Krebsia, 3 v. Thameshaven n. Castham. Kreeft, 3 75 m. z.w. Bergen n. Narvik. Kryptos, 3 te Rotterdam verwacht. Kylix, 4 v. Rotterdam n. Noordzee (proeftocht). Laagkerk. 4 te Aden. Laarderkerk, 3 nog te Khorramshahr. Laertes, 4 te Bremen. Langkoeas, 3 75 m. z. Colombo n. Singapore. Larenberg, 3 te Amsterdam. Lekkerkerk, 4 v. Dubai n. Muscat. Le Maire, 2 v. Hongkong n. Singapore. Leopoldskerk, 4 v. Londen n. Port Said. Lib. Bell, 3 900 m. o.n.o. Barbados n. Ph.delpliia. Lieve Vrouwekerk, 4 v. Suez n. Dubai. Limburg, 3 80 m. z.w. Mogadiscio n. Aden. Lindekerk. 2 te Rotterdam. Loppersum, 3 v. Elbe n. Antwerpen. Louis Lantz, 3 180 m. z. Dakar n. Monrovia. Maas, 3 150 m. o. Gibraltar n. Lissabon. Maaslloyd, 3 te Bremen. Mataram, 4 te Ummsaid. Medon, 3 v. Baltimore n. Kp. Hait.ien. Meerkerk, 3 v. Bremen n. Ostende. Memnon, 4 te Philadelphia v. Jeremie. Mentor, 1 60 m. n.w. Mona n. Mobile. Merwelloyd, 3 te Abadan. Merseylloyd, 3 te Port Swettenham. Mississippilloyd, 3 v. Damman n. Kharg eiland. Mitra, 4 te Calcutta. Molenkerk, 3 6 m. w.n.w.The Brothers n. Massawa. Moordrecht, 3 te Banias v. Liverpool. Mijdrecht, 3 v. Mena n. Houston. Mylady, 3 110 m. n.w. Kp. Vert n. Tabou. Naess Commander. 3 16 m. o. Aden n. Fawley. Naess Lion, 3 68 m. w. Algiers n. Sidon. Oldekerk, 3 v. Genua n. Marseille. Omala. 3 te Svolvaer v. Pernis. Ommenkerk, 4 te Manilla. Oostkerk, 3 te Kobe verwacht v. Hongkong. Oranjefontein, 1 v. Southampton n. Antwerpen. Ouwerkerk, 4 te Marseille. Papendrecht, pass. 3 Kp. Skagen n. Wismar. P. G. Thulin. 3 v. Chanaral n. Balboa. Polydorus, 4 te Aden. Polyphemus, pass. 3 zuidp. Formosa n. Kobe. Poseidon. 3 215 m. w.z.w. Ouessant n. Amsterdam. Prins Casimir, 3 te Le Havre. Prins der Nederlanden. 3 v. Cartagena n. Limon Prins Frederik Hendrik, 3 te Glasgow v. Londen. Furmerend, 3 v. Rotterdam n. Curagao. Pygmalion, 4 v. Puerto Barrios n. Cabimas. Radja, 3 v. Bahrein n. Kharg eiland. Randfontein, 4 te Durban. RMderkerk, 4 te Genua. Rijnkerk. 4 te Port Elisabeth. Rotti, 3 voor anker 3 m. z. Abadan. Samarinda, 3 v. Port Alberni n. San Francisco. Sanana, 3 v. Singapore n. Saigon. Sarpedon, 2 v. Cardenas n. Europa. Schelpwijk, 3 380 m. w. Kaap Maria van Diqmen naar Singapore. Scherpendrecht, 3 te Rotterdam. Schie, 3 rede Beyrouth. Schouten, 3 v. Wellington n. Lyttleton. Senegalkust, 3 te Monrovia. Sibajak, 2 260 m. o.z.o. Kangaroo eil. n. Tj. Priok. Sibigo, 3 te Biak verwacht. Silindoeng, 3 v. Bangkok n. Cibu (Serawak). Solon, 2 150 m. o.n.o. Kp. Hatteras n. La Guaira. Stad Amsterd., 3 85 m. n.n.w. K. Blanc n. IJmuid. Stad Delft, 3 v. Belfast n. Golf van Mexico. Stad Leiden, verm. 4 v. Colombo n. Marmugoa. Stad Schiedam, 2 v. Narvik n. Gent. Stentor, 3 te Georgetown v. Paramaribo. Steven, 3 300 m. n.n.o. Madeira n. Teneriffe. Straat Bali, 30/4 v. Mauritius n. Lor. Marques. Straat Banka, 3 te Brisbane verwacht. Straat Johore, 3 rede Colombo. Straat Madura. 4 v. Melbourne n. Sydney. Tabinta, 3 te Lissabon. Tahama, 2 v. Mena n. Port Said. Talisse, pass. 3 Kp. Melville n. Ilo Ilo. Tamo, verm. 6 v. Rotterdam n. Rosario. Tankhaven III, 3 v. Buatan n. Sungeigerong. Ternate, 3 280 m. o. Madras n. Calcutta. Themis, 3 v. Port of Spain n. Puerto Ordaz. Tiba, 3 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Tjipondok, 3 te Tsukumi. Towa, verm. 5 v. Rosario n. Santos. Utrecht, 3 op Elbe n. Hamburg. Van Heemskerk. 3 te Nagoya. Waingapoe, 5 te Mukalla verwacht. Waterman. 3 414 m. z.z.w. L. Palm. n. L. Palmas. Westerdam, 2 v. Rotterdam n. New York. Westland, 1 340 m. z.z.w. Las Palmas n. Santos. W'itmarsum, pass. 3 Great Abaco n. Houston. Wonosobo, pass. 3 Azoren n. Marseille. IJssel, 3 3 m. o. Royal Sovereign n. Tunis. Zaankerk, 4 te East-London. Zeeland, 3 te Suez. KLEINE VAART Alcetas, 1 te Tanger n. Barcelona. Atlas, 3 15 m. n.o. Texel n. Amsterdam. Bab T, 30 te Skutskaer v. Karskaer. Boreas, 3 100 m. n.o. Villano n. Amsterdam. Draco, 3 te Ouessant n. Rotterdam. Elsa, 30 te V/alkom v. Kotka. Flevo, 2 te Amsterdam n. Livorno. June, 30 v. Liverpool n. Milfordhaven. Kaap Falga, 1 te IJmuiden v. Zaandam. Leliegracht, 2 v. Abö n. Helsinki. Manto. 2 50 m. o.n.o. Gibraltar n. Cadiz. Marianne 3 v. Gothenburg te Rouaan verwacht. Midas, 2 dw. Kp. Roca n. Rotterdam. Nero, 2 v. IJmuiden n. Odense. Fonza, 30 v. Rundvik n. Hull. Plato. 3 25 m. w. Belleile n. Bordeaux. Quo Vadis, 3 dw. Bornholm n. Sundsvall. Strabo. 1 te Vigo n. Oporto. Thaletas, 2 te Rotterdam n. Palermo. Twee Gebroeders, 1 te Bremen n. Amsterdam. SLEEPVAART Blankenburg. 29/4 v. IJmuiden n. Rouaan. Elbe, 1 te Maassluis. Gele Zee. 4 v. New Orleans. Friesland, 1 v. IJmuiden te Rotterdam. Humber, 4 v. San Juan. Loire, 4 v. Karachi n. Rotterdam. Oostzee, 4 te Zeebrugge. Schelde, 1 weer terug te Maassluis. Tasmanzee, 4 v. Belfast. Tyne, 4 v. Cork n. San Anton. Witte Zee, 1 v. Rotterdam n. Beira. Verdere huiskamers, modern en klassiek. Bedden, Kar petten enz. Ook kan U de betaling spreiden. WESTERHOUTPAK 8 Telef. 18840 Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun. nen wij geen verantwoorde, lijkheid aanvaarden. De Administratie SPOEDOPL. STUURMAN, Machinist, Marconist. Zee. vaartinst. Stationsweg 66, Velsen, Tel. 02550-4704. Dag en avondlessen. Gevr. NET DAGMEISJE van 8 tot 5 uur. 's Zaterdagsmid dags vrij. Kennemerlaan 118, IJmuiden. WONINGRUIL. 4-kamerflat De Noostraat zuidzijde, voor ruim vrij huis. Br. L 1525. Te huur OPEL 1959 m. radio, V.W. '08 met schuifdak en radio. All-risks verzekerd v. binnen- en buitenland, v. d. Oever, Rambonnetlaan 4, Telef. 6584. KOOP TELEVISIE met Kei- zerlijke service! Vraag in- lichtingen over onze Kijk- zesdaagse. Keizer, Plein 1945 no. 54, Telef. 4516. Uw spe ciaalzaak in radio en televisie GORD1JNVALLEN, pracht sortering. Botman. Kenne- merlaan. ETALAGE MATERIALEN v. iedere branche, glasplaten, spiegels (ook verzilveren). J. Mertens, Snelliusstraat 14, Telef. 6140, IJmuiden. Voor HOUT, TRIPLEX en BOARD. De Houthal. OVERGANGSLEEFTIJD? Migraine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak f 1.85 bij elke drogist. SENSATIE!!!! In 3 dagen in uw bezit, Duitse TV f 5.— p. w. Radio's f 2.50 p. week. Wasmachines f 2.— p. week. Meubilair f 3.50 p. w. Mod. bankstellen f 3.— p. w. enz. enz. Schr. Fa. Wito, Monni- kensteeg 172, Arnhem. VERCHROMEN, Vernikke len, Bronzen en Polijsten. „De Valk", Emmakade 23 t/o de Kathedraal, Telef. 17115, Haarlem. Maar HOOG AAN DE TOP van de wasmachineberg staat de Velo Super. Een bijna 60- jarige fabriekserv. heeft hem daar gebracht!! U mevrouw, geven wij gaarne voorl. en demonstr. van deze bijzon dere wasmachine en U me neer, een uiteenzetting van de unieke en onverwoestbare konstruktie. Vraagt naar on ze persoonl. credietservice, aangepast aan uw wensen. Velo, Trompstraat 68, IJmui den, Telef. 5198. KREDIETEN t.m. 4000 voor aankoop meubelen en woningtextiel. Rechtstreeks van fabriek. Enorme bespa ring. Soepele betaling en onder uiterste geheimhou ding. Vraagt vrijblijvend inl. Postbus 1083, Rotterdam. BOODSCHAPPENDIENST „Stormvogel", Telef. 8172. H. D. Noordzij, Gjertsenstr. 3, IJmuiden-Oost, voorheen J. Tip. VERLOREN 30 april omgev. Markt, portemonnaie m. in houd. Oude man zeer gedu peerd. Terug bezorgen: Ken. nemerlaan 21. BONNEN, zegels, plaatjes tei ruiling aangeb. voor Si-S; kroonkurken. Br. No. 3330. Te koop Adres te dit blad. gevr. vern. HOEKBOX. bureau van Te koop gevr. circa 300 m2 BOUWGROND. Br. No. 2154 Boekh. Veko, Zijlstraat 98, Haarlem. Te koop: ruime 4-PERS. TENT en primus. Zeer bil lijk. Velserduinweg 165. Te koop agb. een VLAGGE- STOK van 5 a 6 m en een tuinparasol, ook geschikt v. consumptietent. Eemstraat 9, IJmuiden. Aangeb. D.K.W., 3 cyl. 1956, radio, ruitenspr. Alles zeer mooi. Bevr. 02550-5869. Te koop 500 cc DKW, in goe de staat. Moet weg. f 150. Gjertsenstraat 3, Telef. 8172. IJmuiden-Oost. Te koop aangeb. een IERSE SETTER. Herculesstraat 57, IJmuiden. Heden overleed plotseling door een noodlottig onge val mijn lieve man, vader en grootvader PIETER DIRK VLAM in de ouderdom van 71 jaar. IJmuiden, 3 mei 1959 Dirk Hartoghstraat 27. K. Vlam-Zwart T. Kuijper-Vlam J. Kuijper K. Vlam M. Vlam-Scholten en kleinkinderen. De crematie zal plaats vinden woensdag 6 mei in het Crematorium te Vel sen, na aankomst van de trein 9.05 uur, halte Drie- huis-Westerveld. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstel ling ondervonden tijdens ziekte en het overlijden van onze lieve man en vader GEERT UITERWIJK WINKEL G. Uiterwijk Winkel-Bus en kinderen. IJmuiden, 4 mei 1959 De Ruyterstraat 184. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van be langstelling ondervonden tij dens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve man en vader JURRIAAN HUIZING zeggen wij U allen hartelijk dank. C. Huizing-Tijms. IJmuiden-O., mei 1959 Bonifaciusstraat 6. De Begraafplaats Westerveld (Velsen) biedt liun, die de zeker heid willen hebben dat hun nabestaanden een pië teitvolle rustplaats zullen vinden te midden van een grootse natuur, de moge lijkheid tot het verkrijgen van eeuwigdurende graj- rechten met onderhoud. Daarnaast biedt de Be graafplaats Westerveld de gelegenheid, de as van een overledene in een urn- graf te doen bijzetten. Op aanvrat;wordt gaarne een brochure mei uitvoerige inlichtingen onurem deze en andere grafrechten, toegezon den door de N.V. Begraafplaats „Westerveld" Hoofdkantoor Rokin 73, Amsterdam. TeL 3.20.63- Spr. dag. van 9-5 voor alle defekte elektr. scheerapp. Wezelman n.v., Schrevèlïus- straat 12, bij de St. Bavo, Leidsevaart, Telef. 14947 Goed geraden! Dit jaar een nuttig geschenk. Een artikel uit de serie Philips huishoudelijke apparaten. WEZELMAN heeft ze in voorraad. B 3 X 82 U - 198.- Vier golfgebieden Grammofoon aansluiting. „Sharpie" - 208.- Transistor-portable Uitstekende weergave. Zeer laag stroom verbruik Wij verstrekken u alle inlichtingen en verzorgen gaarne een gratis demonstratie. U bent welkom in onze zaak TECHNISCH BUREAU HAARLEM: Schreveliusstr. 12 b.d. St. Bavo, Leidsevaart SANTPOORT: Tijd. Rijksweg 306, Tel. 7957 Telefoon 14947 Aanvang: 11 mei Dag-, av.- en spoedcursussen Frans^ Halsstraat 1, Tel. 14624 Haarlem op alle verkoopadressen, ken baar aan affiches. gratis ter inzage TREKKINGSLIJ STEN Ook verkrijgbaar i f 0,25. Giro 18 „Appèl", Rotterdam. 7 V V Om 4 redenen mag U deze badhanddoek niet missen. jg Bijzonder fris dessin Volle kwaliteit jg Royale maat Ongelooflijk lage prijs f Normaal 2.95) Deze week op bon 8 95 MARKTPLEIN 29 j Een winkel vol leuke

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 12