ZWITSALETTEN H kdpw tl eraf r GRAPILLON Minister Luns wijst op noodzaak van rationalisatie der organisaties Duitse Evangelische kerk zal haar eenheid verdedigen Oud-premier Mol let waarschuwt tegen fascistische dictatuur Van dag tot dag <Qraatótoel toffees moeten van vein Melk zijn! 3 Eenheid Adenauer wordt vandaag in Bonn terugverwacht TIEN JAAR RAAD VAN EUROPA Scheveningen krijgt weer een pier Funke's Roggebrood F U N K E Bemanning verliet zinkende trawler VAR A-studio technisch weer zelfstandig Zij neemt maatregelen met het oog op 27 mei en doet een beroep op de Geneefse conferentie P. W. Peereboom veertig jaar bi j ons bedrijf 1 Nieuw hoofdbestuur P.S.P. Vier doden in het verkeer De Bilt registreert zware aardbeving Justitie treedt op tegen onwettig schoolverzuim in Amsterdam i Hij wil alle democraten verenigen in één partij Wolven en beren belagen RA F-reddingsploeg MAANDAG 4 MEI 1959 Hoezeer de nood de mensen tot elkander drijven kan, over de soms onoverkomelijk lijkende scheidsmuren heen, is gisteren in de kerken van Nederland tot uiting ge komen: een eensluidende boodschap, aan sporend tot gebed voor de vrede, heeft alle kerkgangers bereikt en bereikt thans, door middel van de pers, ook hen die buiten de kerkgenootschappen zich bekommerd ge voelen door de angst om de toekomst der wereld. Er is in het verleden veel kritiek geweest op de langzame en soms zelfs uitblijvende reactie der kerken op het zo duidelijk aan de horizon opdoemende vernietigingsge vaar. De paddestoel der atoomontploffing is reeds sinds jaren symbool van een alge mene geestelijke beklemming over de ganse wereld. Tot dusver heeft de mens heid zich niet kunnen scharen in één front tegen de vijand van haar eigen bestaan, en de maatschappelijke en religieuze scheids lijnen zijn gebleven wat zij van oudsher zijn geweest: lijnen van tegenstelling en wantrouwen, aan weerszijden waarvan verblinding en kortzichtigheid dwong tot verscherping van de conflictpunten in in ternationaal en nationaal verband. Nationaal heeft Nederland thans een van de lijnen voor één uur van verbondenheid weten te vervagen. Wat uit de algemene kerkelijke boodschap zo duidelijk heeft ge klonken, is een overtuiging van saamhorig heid en van essentiële eenheid in leidende gedachten. De afschuw van een atoom inferno, zoals dat zich als alternatief voor een internationale politieke overeenkomst aandient, heeft inzicht verschaft in de ele mentaire waarheden die aan de christe lijke overtuiging en de humanitaire weste lijke cultuuropvattingen ten grondslag lig gen: waarheden die nooit geschokt zijn door de stormen, welke bovengronds ge woed hebben tussen de verdeeldheden van maatschappelijk-religieuze organisatievor men. Dit is een grote winst, voor ons land als geheel zowel als voor ons allen individueel. De ontdekking dat er elementen van een heid in overtuiging en streven zijn, is be moedigend en verrijkend. Wanneer de nood der tijden, die door de ontzaglijke ontwik keling der techniek tot een algemeen menselijke en wereldtotale is uitgegroeid, tot een soortgelijke ontdekking zou kun nen leiden ook op het forum der inter nationale onderhandelingen te Genève, zou zelfs de atoomkracht een zegen voor de mensheid blijken te zijn. Een paardemiddel tot vrede, zou men kunnen zeggen een hardhandige duw in de richting die de categorieën der mensen zo moeilijk uit eigen beweging hebben kunnen vinden. Advertentie GRAPILLON is gezond: onvermengd, zonder één druppel water Koop bij Uw wijnleverancier of reformhuis Voordeliger in grote „gezelschapsfles". GRIANTE Dl CADENABBIA (UPI) Bondskanselier Adenauer is vanochtend naar huis vertrokken, na een vakantie van drie weken in een villa nabij het Noord- italiaanse plaatsje Griante di Cadenabbia. Tijdens zijn „vakantie" heeft Adenauer verscheidene besprekingen gehad met autoriteiten uit Bonn, die voor dat doel naar hem toe waren gekomen. Ook heeft hij David K. Bruce, de Amerikaanse am bassadeur in West-Duitsland, ontvangen. De ambassadeur van West-Duitsland in Moskou, Hans Kroll, vertrekt vandaag naar Bonn voor besprekingen met het oog op de komende ministersconferentie te Genève. Kroll heeft voor zijn vertrek be sprekingen gevoerd met vice-premier Mi- kojan en de minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. De Franse minister-president, Michel Debré en diens minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, zullen woensdag en donderdag met bondskanse lier Adenauer, en diens ministers een laat ste bespreking hebben voor de ministers conferentie die op 11 mei te Genève be gint. De Russische ambassadeur in Londen, Jakob Malik, is vandaag voor overleg naar Moskou gevlogen. De Europese Beweging in Nederland heeft in de vergaderzaal van de Tweede Kamer het feit herdacht dat tien jaar ge leden, op 5 mei 1949, het statuut van de Raad van Europa in Londen werd onder tekend. Deze viering van het tweede lustrum van de Raad van Europa werd ook bijgewoond door de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en de secretaris-generaal van de Raad van Europa, de heer L. Benvenuti, die beiden het woord voerden. Minister Luns zei in zijn toespraak dat, om de goede functionering van de verschil lende Europese organisaties te verbeteren, een rationalisatie nodig zal zijn met een duidelijke onderlinge taakverdeling. In dit opzicht, aldus mr. Luns, heeft de Raad van Europa onlangs het goede voorbeeld ge geven door een aantal suggesties te doen. Het mag echter niet ontkend worden, zo vervolgde hij. dat de Raad van Europa zelf verschillende veranderingen en verbeterin gen behoeft in het kader van een algemene rationalisatie van de Europese samenwer king. Hij achtte het van bijzonder belang dat het Comité van Ministers op 20 april, na op het rationalisatiewerk gewezen te hebben, in zijn resolutie nog eens heeft herinnerd aan de roeping van de Raad van Europa ten aanzien van het vormen van het algemene kader van de Europese poli tiek. De secretaris-generaal van de Raad van Europa, de heer L. Benvenuti, gaf een over zicht van de rol welke deze organisatie de afgelopen tien jaar heeft gespeeld in het geheel der Europese samenwerking. De De bespx-ekingen, welke de afgelopen maanden zijn gevoerd over de bouw van een nieuwe pier te Scheveningen hebben tot resultaat gehad, dat de financiering van de bouw thans zonder hulp van de ge meente 's Gravenhage verzekerd is. Het is de bedoeling in september met de bouw te beginnen. De pier zal in het verlengde van de Zwolsestraat dus niet op haar vroegere plaats komen en niet alleen van de boulevard af, maar ook via het plein tussen het Palacehotel en de Oranjeflats bereik baar zijn. De pier moet volgens de plannen in april 1961 gereed zijn. Raad van Europa dient de bewaker te blijven van de gemeenschappelijke ver wachtingen die in de vijftien landen heer sen ten aanzien van de toekomstige ont wikkeling en zal moeten voortgaan de poli tieke tribune te vormen waar alle proble men op Europees niveau besproken kunnen worden. De voorzitter van de Europese Beweging, mr. H. R. Nord, reikte hierna aan de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst een vlag van de Raad van Europa en een van de Europese Beweging uit. De bijeenkomst werd behalve door vele andere leden van de Staten-Generaal even, eens bijgewoond door de minister voor Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken de heer W. K. N. Schmelzer en de perma nente vertegenwoordigster voor Nederland bij de Raad van Europa, mej. mr. M. Z. N. Witteveen. Advertentie Boordevol kracht en Vita mine B - 10 tegen 1 dat ook uw dokter het eet Hofleverancier DEN HAAG (ANP) De Franse trawler „Petit Jacques" seinde vanmor gen, dat hij in het Nauw van Calais zin kende was. Het vaartuig vroeg onmid dellijke hulp. Twee Franse reddingboten gingen zijn onderweg naar de „Petit Jacques". Later is gemeld, dat de bemanning van de „Petit Jacques" in veiligheid is. Zaterdagmiddag is de technische vleugel van de VARA-studio te Hilversum in ge bruik genomen. Hierdoor is de VARA- studio onafhankelijk geworden van de hoofdregelkamers der andere studio's. Tij dens de bezetting werd de technische ap paratuur van de VARA-studio namelijk verwijderd, waardoor de in dat complex verzorgde programma's slechts via de re- gelkamer van de AVRO-studio naar de zender konden worden gebracht. De thans gereedgekomen technische vleugel maakt deel uit van een plan in drie fazen, Oat in een uitbreiding van de studio ruimte met twintigduizend kubieke meter voorziet, waaronder een grote studiozaal. De bouw geschiedt naar ontwerp en on der verantwoordelijkheid van het architec tenbureau van de Nederlandse Radio-unie, Merkelbach en Elling. De technische appa ratuur werd eveneens door de Radio Unie- in eigen beheer vervaardigd. (Van onze correspondent in Bonn) Wat men te Bonn de laatste rest van de Duitse eenheid noemt, de Berlijns-Bran- denburgse Evangelische kerk, heeft het afgelopen weekeinde maatregelen geno men met het oog op het naderen van de 27ste mei, de dag waarop de Russen oor spronkelijk van plan waren West-Berlijn te isoleren. De provinciale synode van de ze kerk, waartoe 4,7 miljoen gelovigen uit West-Berlijn en Oost-Duitsland behoren, heeft de kerkelijke leiding opdracht gege- Huldiging in Minerva Theater Onder grote belangstelling is de heer P. W. Peereboom, directeur van Grafische Bedrijven Damiate n.v. in Haarlem, za terdagavond op een feestavond voor het personeel in het Minerva Theater in Heemstede gehuldigd wegens het feit dat hij veertig jaar aan Haarlems Dagblad was verbonden. Nadat mr. F. J. D. Theyse namens het bestuur van de onderneming een woord van welkom had gesproken richtte de heer H. van Looij als vertegenwoordiger van het personeel, gepensioneerden en vaste me dewerkers van Haarlems Dagblad zich in waarderende bewoordingen tot de heer Peereboom. Spreker bracht onder de aan dacht dat de jubilaris persoonlijk veel heeft bijgedragen tot de voorspoedige ont wikkeling van het bedrijf niet in de laat ste plaats door diens belangstelling voor de menselijke verhoudingen in de onder neming waardoor gunstige sociale voor zieningen en een prettige onderlinge ver standhouding werden geschapen. De heer Van Looij betrok ook mevrouw Peere boom in zijn hulde. Uit naam van het per soneel, gepensioneerden en vaste mede werkers bood spreker een bronzen vrou wefiguur aan van de hand van de beeld houwer Mari Andriessen. Dit beeldje zal een plaats krijgen in de tuin van de heer en mevrouw Peereboom. Mr. Theyse vertolkte daarna de dank en waardering van de commissarissen van de Grafische Bedrijven Damiate. Hij belichtte enkele karaktereigenschap pen van de jubilaris o.a. diens gevoel voor humor. Ook mr. Theyse meende dat me vrouw Peereboom recht had op een deel van de lof die haar man was toegezwaaid. Hij sprak de wens uit dat beiden nog vele jaren hun steun aan het dagblad mochten geven. Als jubileumgeschenk bood mr. Theyse een voetstuk voor het zo juist ge schonken beeld aan. Vervolgens voerde de heer K. Jonkheid als oudste commis saris van n.v. Drukkerij Lourens Coster het woord. Deze trok al vertellende een vergelijking tussen de uitvinding van de boekdrukkunst en de kennismaking van de familie Peereboom met het dagblad bedrijf. Spreker meende dat de gevolgen van beide feiten gezien mochten worden. De heer Peereboom zei in zijn dank woord, dat hij dankbaar terugkeek naai de tijd toen zijn vader het bedrijf bijna uit het niets tot een bloeiende onderne ming maakte. Ook had de heer Peere boom de beste herinneringen aan de zes entwintigjarige samenwerking met zijn broer Robert. Spreker wilde de hulde en erkentelijkheid die hem op deze avond ten deel waren gevallen gaarne terug geven aan allen die Haarlems Dagblad hebben ge maakt tot wat het nu is. „Ik ben een ge luksvogel geweest dat ik altijd heb kun nen rekenen op medewerkers die zich met toewijding, liefde, ijver en kennis van za ken van hun taak kwijten. Met zulke men sen kan het succes niet uitblijven en is het leidinggeven niet moeilijk," aldus de heer Peereboom. De avond werd verder gevuld met een afwisselend amusementsprogramma, waar aan medewerking verleenden de panto mimespeler Rob van Reyn, Ans en Jaap Daniëls met Nederlandse en buitenlandse liedjes, de goochelaar Peter Pit en de bal letdansers Linda Manez en Jaap Flier met een fragment uit het ballet „Het Zwanen- meer". Een bedrijfsfilm uit 1927 voerde de aanwezigen terug naar de tijd waarin de jubilaris zijn loopbaan begon, waarbij men een vergelijking kon trekken tussen de bedrijfsomstandigheden van toen en nu. <P Een bronzen vrouwefiguur, vervaardigd door Mari Andriessen, werd de jubi lerende directeur van onze onder neming door het personeel aangeboden. In de op 2 en 3 mei te Amsterdam ge houden buitengewone algemene vergade ring van de Pacifistisch Socialistische Partij is een nieuw hoofdbestuur gekozen. De voorzitter, ir. H. J. van Steenis, had gich wegens tijdgebrek niet herkiesbaar gesteld voor zijn functie. In zijn plaats werd gekozen prof. dr. J. de Graaf (De Bilt). Het dagelijks bestuur wordt ver der gevormd door ir. H. J. van Steenis uit Utrecht (vice-voorzitter), W. de Wolf uit Amsterdam (secretaris), W. la Roy uit Amstelveen (penningmeester), H. Boven kerk uit Haarlem (hoofdredacteur partij orgaan) en J. B^andsen Jr. uit Amster dam (propagandist). In het hoofdbestuur hebben verder zitting gekregen: L. E. W. van Albada (Leeuwarden), C. Hou- waard (Rottex-dam), W. P. H. Meijer (Zwolle), D. Noordewier (Deventer), A. A. Redeker (Amsterdam), mevrouw T. L. Scholte-van Iterson (Bilthoven) en H. Wiebenga (Bloemendaal). Medegedeeld werd, dat in 1958 het le dental en het aantal afdelingen meer dan verdubbeld is. ven plannen uit te wei-ken voor het geval contact tussen de leden van de kerk en de synode niet meer mogelijk zal zijn. Te Bonn en West-Berlijn hecht men aan deze maatregelen grote betekenis. Men wijst erop dat de Evangelische kerk Berlijn- Brandenburg een der zeer weinige instel lingen is, waarin Oost- en Westduitsei-s nog vrij met elkaar kunnen discussiëren onder hetzelfde dak. De synode van deze kerk heeft 240 leden, van wie de meerder heid in Oost-Duitsland woont. De pi-esident van de kerk, Figur, woont in Oost-Berlijn, bisschop Dibelius en andei-e leiders even wel in West-Berlijn. De Oostduitse rege ring is er al lange tijd op uit deze rest van Duitse eenheid op te ruimen. Totdus- ver zonder resultaat, hoewel gepoogd wordt de band van de kerkelijke leidei-s te West-Berlijn met de kerkelijke leden in het oosten te verbi-eken. De synode van de Evangelische kerk Bei-lijn-Bi-anden- bux-g weigex't zo kan men uit haar plan nen van het afgelopen weekeinde opma ken een noodtoestand af te kondigen en daax-mee de scheiding tot een feit te ma ken. Zij blijft staan op de eenheid van lei ding en leden, maar heeft haar leiders volmacht gegeven voor het geval zich een definitieve scheiding zou voltrekken, die het de kerkelijke leiders onmogelijk zou maken contact op te nemen met de gelo vigen. In het bijzonder heeft men daarbij Russische maatregelen op het oog, voort vloeiende uit een Russische oplossing van de kwestie-Berlijn. De synode van de Evangelische kex-k Berlijn-Brandenburg besloot voorts een bex-oep te doen op de staatslieden, die vol gende week te Genève zullen onderhan delen over de Duitse toekomst. Hun wordt gevraagd om de door God gegeven men senrechten niet te vergeten. Ook richtte de synode tot de regeringen van West- en Oost-Duitsland het verzoek af te zien van kernbewapening. Een vredesverdx-ag voor Duitsland, aldus de synode, dat niet voor ziet in het onbeperkte x-echt op communi catie van alle Duitsers binnen de huidige grenzen van Oost- en West-Duitsland, kan geen vrede brengen. Zondagmiddag om kwart voor vier is op het kruispunt SchiphohvegHoofdweg oostzijde in Hoofddorp een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een dame dode lijk en enige personen ernstig zijn gewond Een personenauto, bestuurd door een 25 - jarige Amsterdammer, verleende geen voorrang aan een over de Schiphohveg rijdende personenauto en kwam daarmee in botsing. Beide auto's werden geheel vernield. De bestuurder van de auto die geen voorrang had verleend, kreeg een zenuwschok. De in de wagen zittende 52- jarige mevrouw De Vries uit Amsterdam werd met. ernstig letsel naar het St. Elisa- bethsgasthuis in Haaxdem overgebracht, waar zij later is oveideden. Haar 54-jarige echtgenoot, een negentienjarige zoon en de 24-jarige echtgenote van de bestuurder werden eveneens ernstig gewond naar het St Elisabethsgasthuis vei-voerd. De inzit tenden van de andere auto werden licht gewond. Op de Vijverlaan te Arnhem verliet een militaix-e vrachtauto het teri-ein van de Menno van Coehoorn-kazerne op het mo ment dat een scooter passeerde. Bij de botsing tussen beide voei'tuigen liep een 12-jarige jongen, die op de duo van de scooter zat, ernstig inwendig letsel op. De knaap is later in een ziekenhuis overleden. Op de Zutphensestraatweg in Apeldoorn is het 5-jarig zoontje van de familie Steenvoort, toen het plotseling de weg overstak, door een militaire auto aange reden. Het knaapje werd zwaar gewond en is tijdens het vervoer naar een zieken huis overleden. In Marum (Gr.) is de 60-jarige weduwe B. de BoerSinnige, toen zij per fiets de provinciale weg wilde oversteken, aange- x-eden door een bestelauto. Zij was op slag dood. De seismograven van het K.N.M.I. in De Bilt tekenden vanmorgen te half acht een zeer sterke aai'beving op. De haard van deze beving was gelegen op een afstand van ruim 8000 kilometer bij de Koerillen. In Amsterdam heeft de justitie zoals reeds is gemeld, na overleg met de in spectie van het lager onderwijs en de cen trale commissie tot wering van het school verzuim besloten krachtiger maatregelen ter bestrijding van dit euvel te nemen. Vroeger werden de zaken tegen ouders, die terecht moesten staan wegens over treding van de Leerplichtwet, behandeld op de gewone kantongerechtszittingen. Nu zullen dei'gelijke zaken bijeengevoegd worden en in een speciale zitting worden behandeld. De eerste wei-d zaterdag gehou den. In een uitvoerig requisitoir, dat de sub stituut-officier van Justitie, mr. J. M. M. Maeyer, in de eerste zaak hield, zei deze, dat op de ouders in eerste instantie de verantwoordelijkheid en de plicht rust hun kinderen een goede opvoeding te geven. Aan deze opvoeding is onvei'brekelijk ver bonden het doen volgen door het kind van ten minste acht jai'en onderwijs, zoals de Leerplichtwet dit thans voorschrijft. Wan neer de ouders tekort schieten moet de overheid tegen die ouders optreden in het belang van het kind, maar ook in het be lang van de gehele samenleving. Het aan tal schoolverzuimen is sinds 1957 bijzonder sterk toegenomen. Spijbelen, schoolver zuim buiten medeweten van de ouders, komt zeer vaak voor, maar nog vaker komen de gevallen voor waarin de kinde ren worden thuisgehouden om huishoude lijke arbeid te verrichten, om op te pas sen of boodschappen te doen, waarbij de ouders wel degelijk weet hebben van het verzuim van hun kinderen en hen soms zelfs met opzet laten verzuimen om zo profijt te kunnen trekken van hun hulp. De justitie zal tegen deze oudei's straf rechtelijk optreden op grond van de Leer plichtwet, in de ernstige gevallen door instelling van gezinsvoogdij of door ont heffing of ontzetting uit de ouderlijke macht. Voorts zullen flinke geldboeten ge- eist worden tegen ouders, bij wie onver schilligheid, gemakzucht of winstbejag de eigenlijke oorzaken zijn van het niet-na- komen van hun plicht te zox-gen dat het kind voldoende onderwijs krijgt. In zeer ernstige gevallen zou de officier niet schromen een onvoox-waardelijke hechte- nisstraf te eisen. De officier deed een be x-oep op de hoofden van scholen om on geoorloofde gevallen van schoolverzuim aan te geven. Het O.M. zal niet nalaten strafrechtelijk op te treden tegen die hoofden van scholen die tekortschieten in de nakoming van hun wettelijke plichten. De praktijk heeft uitgewezen dat meer dan de helft van de ouders, die opgeroepen zijn om voor de diverse commissies te ver schijnen, niet komen opdagen. Om aan deze onverschilligheid een einde te maken drong de officier van Justitie er bij de kantonrechter opaan om bij niet-verschij- nen op de terechtzitting de zaak aan te houden en te bevelen dat de verdachte de volgende keer ter terechtzitting aanwezig zal zijn en daartoe medebrenging te gelas ten. Zaterdag moesten reeds enkele zaken worden uitgesteld wegens niet verschijnen van de opgei-oepen ouders. In een geval wex-d een vader veroordeeld tot een boete van 20 gulden. Snoepje voor een snobje De kerk van Nederhorst den Berg staat op een onverklaarbare bult, die dit dorp zijn tweede naam schijnt te hebben be zorgd. Ik ben om die bult heengelopen tot de kerk met zijn achterste naar mij toe stond om hem in die houding te tekenen. Van voren was hij al vaak genoeg in beeld gebracht, leek mij. Mijn vrouw ging op de eerbiedige af stand, die ik bij dit werk van haar vorder, in de zon zitten soezen en bracht mij ter loops verslag uit van een ruzie van een paar autochtone jongetjes, die in de nabij heid somber in het schaarse kiezel schop ten. Een van hen, die zich door een keurig stropje van de rest onderscheidde, was volgens mijn vrouw een vervelend bet weterig indringertje, waarschijnlijk het zoontje van een zojuist hierheen gepromo veerde ambtenaar, en het werd kennelijk door de overigen niet geaccepteerd. Ik tekende raat wilder verder omdat ik een paar steunberen over het hoofd had gezien en het geval dus toch al geen docu mentaire waarde meer had. De brokkelig heid van de koormuren scheen zich voort te zetten in het gebladerte van de rondom staande bomen waardoor de kerk van de heuvel af leek te vloeien. Ook kerken zou ik nooit meer tekenen. Intussen begonnen de jongetjes te schel den. Zij beschuldigden elkaar van het dragen van allerlei akelig ongedierte en het nette jongetje kreeg te horen dat het bij geen van de anderen ooit riog „over de dam" hoefde te komen. Langzaam, onver moeid tegen steentjes schoppend, waren intussen enige hunner mijn kant uit ge komen om te zien wat er van hun kerk was gevwrden. Ik zat juist verwoed een mmir te belijnen alsof ik die tegen in stortingsgevaar moest behoeden. Toen be gon ik, door de aanwezigheid van deze jongetjes nog desperater geworden, het dak te arceren. ,.De kerk krijgt haren", spotte er een. Nu waagde ook het verworpen ventje zich erbij. „Mooi, meneer", fleemde hij. Ik arceerde gespannen verder en voelde de snanning achter mijn rug groeien. Vin jij dat mooi't Lijkt toch zeker niks?" ,,'t Hóórt ook niet te lijkendo ceerde het snobje, „als het lijkt is het ouderwets In de stilte na die verpletterende mede deling ben ik weggegaan. Ik vroeg mijn vrouw of zij nog een snoepje voor het snobje had, maar zij vond het belachelijk. Z ij had de jongetjes niet om zich heen horen ademen en begreep de uitredding niet. Iienk Biersteker Pablo Casals. De cellist Pablo Casals heeft vrijdagavond het derde muziekfes tival van San Juan de Puerto Rico met de derde suite van Bach geopend. De aan wezigen bi-achten Casals en het orkest een staande ovatie. Casals woont sinds 1939, toen Franco zich van de macht meester maakte, in Frankrijk. Advertentie (Van onze correspondent in Parijs) De Franse oud-premier, de secretaris generaal van de socialistische partij Guy Mollet, heeft gisteren op een congres in Toulouse gewezen op de gevaren, die voor zijn land zouden opdoemen, wanneer de huidige president der republiek, gene raal Charles de Gaulle, eens van het to neel zou moeten verdwijnen. Op deze mo gelijkheid van De Gaulle's verdwijning, op kortere of langere termijn, waardoor alle oprechte democraten in en buiten Frank rijk wel moeten vrezen, werd nu voor het eerst door een vooraanstaande politieke figuur in het openbaar gezinspeeld. Mollet, die door sommige partijgenoten opnieuw was aangevallen vanwege de be slissende rol, die hij in de meidagen van het vorig jaar gespeeld heeft bij de machtsoverneming van De Gaulle, meent dat men bij een uiteenzetting van de Fran se situatie vooi-al drie kardinale fouten moet vermijden. Drie feiten zijn in Mol- let's ogen niet voor discussie vatbaar: 1. De risico's, die Fx-ankrijk vorig jaar ge lopen heeft, 2. Het feit, dat de Fransen momenteel leefden op de basis van een democratie en, 3. De onmiskenbare geva ren van het binnenlandse fascisme, die het land nog steeds bedreigen en die zich in het bijzonder zullen manifesteren in het geval De Gaulle zijn hoge functie van staatschef eens niet meer zal kunnen ver vullen. Het tegenwoordige regime, zo stel de Mollet onomwonden vast, rust geheel op de autoriteit van een man. Wanneer die man er niet meer zou zijn, moet wor den gevreesd, dat de huidige regering steeds verder in autoritair vaarwater zal verzeilen, omdat dan blijken moet dat de meerderheid van het volk niet langer ach ter haar staat. Frankrijk zou dan in het verschrikke lijkste drama worden gestort, dat ons land misschien ooit geleefd heeft, zo px-ofeteer- de de Franse oud-premier. Om die gevaren het hoofd te kunnen bie den, wekte Mollet alle democx-aten op de rijen eensgezind te sluiten. Mollet's per soonlijke gedachten en verlangens gaan, zo zei hij, in de richting van een grote Franse arbeiderspax-tij, die alle democra ten zonder onderscheid des geloofs, on- dex-dak zou verschaffen. Een overeenkomstig geluid werd het af gelopen weekeinde ook vernomen op het congres der afgescheiden socialisten (P.S.A.), die zich nu verenigen willen met de Unie der Democratische krachten van oud-px-emier Mendès-France. Deze „auto nome" socialisten toonden zich bovendien bereid in sommige gevallen met de com munisten samen te werken. Dat echter een brug geslagen zal kunnen worden tus sen de communisten, de onafhankelijke so cialisten en de S.F.I.O. van Mollet om zo de gehele Franse arbeidersklasse en de liberalen en links-geox-iënteerde midden groepen in één blok te verenigen, is wel uitgesloten. Een eenheidsfront, als links tegenwicht tegen de fascistische gevaren, waarop Mollet zo duidelijk de vinger heeft gelegd, moet in Frankrijk om begrijpelij ke redenen nog geruime tijd tot de meer of minder vrome wensen blijven behoren. NICOSIA (UPI) Bergreddingsploe- gen van de Royal Air Force, die op de hellingen van de berg Soephan in Oost- Turkije gelegerd zijn, hebben om wapens gevraagd om hongerige wolven en beren van het lijf te houden. Een woordvoei'der van de R.A.F. zei, dat een desbetreffend verzoek werd ontvangen van een ploeg op de berg Soephan, waar op 23 april een Brits transpox-tvliegtuig was neergestort. De boodschap van de 17 redders meldde, dat gedurende de nacht (zaterdagnacht) huilende wolven en beren dichtbij hun twee kampen rondslopen. Een vliegtuig trachtte geweren en pistolen uit te wer pen op het kamp, dat opgeslagen is op een hoogte van 3.000 meter. Slechte weers omstandigheden dwongen het echter on verrichter zake terug te keren. Zaterdag werd het wrak van het vlieg tuig bereikt. De redders troffen een aan tal lichamen aan en delen van de geheime uitrusting, die het vliegtuig naar de Brit se raketbasis in Woomera (Australië) moest brengen. Deze delen lagen ver spreid over een oppervlakte van ongeveer 600 viex-kante meter. Advertentie 10 TABL. f 0.60 20 TABL. f 1.- 40 TABL. f 1.50

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5