Beel vraagt thans oordeel van fractieleiders Ons volk herdacht zijn doden uit oorlog en bezettingstijd BONTMANTELS HET WEER I Voorstellen der Hoge Autoriteit door comité van ministers verworpen 5." Borst Werkloosheid gedaald INZAKE REGERINGSPR PGR A M Onzuivere situatie Opnieuw nachtvorst STILTE OVER NEDERLAND Moederdag Goed gebroekt f- Het woord is aan Bespreking over Europair op 20 mei zonder KLM KOLENCRISIS EUROPA'S TOETSSTEEN mjoreijoumuji Gebr. BEEKMAN Portretten van De Gaulle vertrapt in Algerije DINSDAG 5 MEI 1959 4 4e JAARGANG NU,. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) Van K.V.P.-zyde is direct na de verkiezingen de indruk gewekt dat de P.v.d.A. haar eisen zo hoog stelt dat er met de socialisten over een regeringsprogram niet valt te praten. Daartegenover is van de zijde van de P.v.d.A. verklaard dat de andere partijen zelfs nooit een poging hebben gedaan met de P.v.d.A. te praten. De P.v.d.A. zou dan later kunnen zeggen dat zij buiten het kabinet is gezet en er niet uit eigen wil buiten is gebleven. Prof. De Quay heeft daarna als kabinetsformateur getracht een verklaring van de P.v.d.A. te krijgen, waaruit zou blijken dat het regeringsprogram voor de P.v.d.A. onaanvaardbaar is. Die verklaring heeft de P.v.d.A. omzeild. Tegen over prof. Beel heeft mr. Burger (P.v.d.A.) zich ook gisteren niet over het regerings program willen uitspreken. Daarom heeft prof. Beel nu een brief gezonden aan de fractieleiders van de P.v.d.A., K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U., waarin hij heeft ver zocht hun standpunt omtrent een aantal belangrijke punten van het regeringsprogram uiterlijk morgen aan hem bekend te maken. Hij wil nu eens precies weten wat de P.v.tLA. wil en niet wil. Op 4 april heeft prof. De Quay als ka binetsformateur aan de vijf fractielei ders hun persoonlijke zienswijze ge vraagd omtrent een aantal belangrijke punten van het toekomstige regeringsbe leid. Velen meenden dat op die manier de P.v.d.A. uit haar tent zou worden ge lokt en zou moeten verklaren wat zij wél en niet aanvaardbaar achtte. Uit het ant woord van de P.v.d.A. zou toen moeten blijken dat er, in tegenstelling tot anders luidende beweringen, met haar wel met vrucht zou kunnen worden gepraat over samenwerking. Het antwoord zou zo te gemoetkomend hebben moeten zijn dat praten zin zou hebben. Matiging van de socialistische eisen zou later worden uitgespeeld als de P.v.d.A. toch opposi tiepartij zou worden. En als de P.v.d.A. haar verkiezingsmanifest zou verlooche nen en tot offers bereid zou zijn, zou al tijd nog een belemmering voor deelne ming van de P.v.d.A. aan een kabinet het feit zijn geweest, dat prof. De Quay geen binding wenste van de partijen aan het regeringsprogram. Velen dachten dus dat prof. De Quay de P.v.d.A. in het nauw had gebracht. Mr. Burger ging echter in zijn antwoord op de punten van het rege ringsbeleid niet in omdat hij in de eerste plaats van belang achtte of er redelijke zekerheid zou worden geschapen dat een aanvaard regeringsprogram verwezen lijkt zou worden. Prof. De Quay trok hieruit de conclu sie dat het geen zin had een kabinet te vormen waarin ook socialisten zitting zou den hebben, omdat hem was gebleken dat de P.v.d.A. voor de verwezenlijking van het regeringsprogram binding van de partijen voor vier jaar aan een regerings program eiste. Prof. De Quay achtte dat in deze tijd van snel veranderende om standigheden een onmogelijkheid en hij besloot een kabinet te formeren met mi nisters uit de partijen die binding niet als eis stelden. De formatiepoging van prof. De Quay is mislukt. Alvorens de mislukte formatie poging van prof. De Quay alsnog in be tere banen te leiden, heeft prof. Beel nog eens met mr. Burger van de P.v.d.A. wil len praten en hij heeft hem gistermiddag het inmiddels uitgewerkte regeringspro gram voorgelegd. Mr. Burger heeft hem geantwoord dat de P.v.d.A. nog steeds bereid is medever antwoordelijkheid voor het regeringsbe leid te dragen en dat de P.v.d.A. daarover onderhandelingen wil voeren, daarbij er kennende de moeilijkheden die dan zou den zijn te overwinnen. Hij constateerde echter dat die bereidheid niet aanwezig is bij de K.V.P., zodat hij niet begreep waarom prof. Beel eerst met hem, mr. Burger, en pas daarna met prof. Romme (K.V.P.) wilde spreken. Dus nog geen uitspraak van de P.v.d.A. over het regeringsprogram. Prof. Beel is van oordeel, dat onderhandelingen slechts vrucht kunnen dragen indien vooraf over eenstemming bestaat over enige punten van het regeringsbeleid, die van overwe gende betekenis zijn en die bij de bespre kingen na de verkiezingen door hem als informateur naar voren zijn gebracht als tegenstellingen tussen de partijen. In ver band hiermee heeft hij aan de fractielei ders van de P.v.d.A., K.V.P.V.V.D., A.R. en C.H.U. een brief gericht waarin hij over die punten hun mening vraagt. De politieke situatie moet eerst zijn op- Advertentie BEWAREN REPAREREN KAMPERMAN Wagenweg 11 - Haarlem - Tel. 12924 Verwachting tot morgenavond: Opnieuw plaatselijk kans op zware nachtvorst. Morgen over dag droog weer en weinig be wolking. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak noordooste lijk» Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S. gehelderd voor hij zich verder met de ka binetsformatie bemoeit. Na mr. Burger heeft hij gistermiddag prof. Romme ont vangen en vandaag heeft hij besprekingen gevoerd met de fractieleiders prof. Oud (V.V.D.), dr. Bruins Slot (A.R.) en dr. Tila- nus (C.H.U.). Nederland heeft gisteravond zijn doden herdacht. Overal in het land zijn stille tochten gehouden naar fu silladeplaatsen en begraafplaatsen. Op de Erebegraafplaats in Overveen woonden vele nabestaanden de plech tigheid bij. Tegen een achtergrond van voortjagende wolkenflarden geeft een hoornblazer hier het signaal voor de twee minuten stilte. TWEE MINUTEN LANG is het stil geweest over heel Nederland. Van half acht tot acht uur hebben stille stoeten zich langzaam voortbewogen naar de plaatsen der herdenking, hier een druk punt in een stadscentrum, daar een stil terrein buitenaf. Om acht uur verstarde het ganse openbare leven. Twee minuten lang hebben de politie-agent en de hoogleraar, de stenotypiste en de kunstenares en met hen tien duizenden de doden herdacht, de duizenden gevallenen, van de Rotterdamse reder Willem Ruys, die als gijzelaar werd gefusilleerd, tot het kleine Amsterdamse meisje Anne Frank, dat in een concentratiekamp stierf, van de onbekend gebleven koop vaardijmatroos die een graf in de golven vond tot de naamloze soldaat die op de Grebbeberg sneuvelde en in een massagraf moest worden gelegd. Het is twee minuten stil geweest in Nederland, op straat en in de huiskamers, in de treinen en bussen en in de ziekenhuizen. Alleen kleine kinderen, nog buiten in de late avondzon, hebben zich laten horen. Zij hebben gewoon doorgespeeld. Zij begrepen niets van herdenking. Zij genoten van de vrijheid, die veertien jaar geleden vooral voor hen werd herwonnen. De eerste van de vele bloemstukken, die gisteren werden gelegd bij het nationa le monument op de Dam te Amsterdam, was de krans van witte tulpen van de Ko ningin en Prins Bernhard. Terwijl de man schappen van een compagnie intendance troepen als erewacht tegenover het mo nument stonden aangetreden en muziek korps der genie koraalmuziek speelde legde het koninklijk paar de grote krans aan de voet van het gedenkteken. Daarna legden de minister-president, prof. Beel, en de minister van Defensie, ir. Staf, een krans met witte linten namens de Raad van Ministers. Na het spelen van het Wil helmus was de korte plechtigheid geëin digd. Des avonds trok een zeer lange stoet naar de Dam, waar reeds vele duizenden voor het paleis een plaats hadden gevon den. De stille tocht had toen reeds langs enkele van de vele fusilladeplaatsen in de hoofdstad geleid. Voorop liepen leden van het gemeentebestuur, andere autoriteiten en deputaties van vele organisaties. Na twee minuten tilte weerklonk het Wilhel mus. Daarna sprak burgemeester Van Hall. „Wat is de zin van dit herdenken? Is het niet de tijd ermee op te houden, nu er een jeugd opgroeit die het lijden in de oorlog niet bewust heeft meegemaakt? Maar het feit, dat zovelen naar de Dam zijn gekomen bewijst dat dit gedenken geen lege formaliteit is". De burgemees ter herinnerde aan het zwaarste offer van hen, die soms ondanks zichzelf in de strijd werden betrokken. Zij hebben beseft, dat Advertentie een kort leven met inhoud verre te prefe reren is boven een lang leven zonder in houd. „Wij herdenken deze doden en wij overdenken hun idealen waarvoor zij hun leven hebben gegeven". Daarna declameerde mevrouw Enny Mols-De Leeuwe A. H. Nijhoffs „Aan de doden". Voorafgegaan door het gemeentebe stuur hebben daarna honderden langs het monument gedefileerd en bloemen gelegd op het terras van het gedenkteken. In de stadsschouwburg is later een bij zondere bijeenkomst gehouden ter herden king van onderdrukking en verzet. Ook in vele andere delen van de stad zijn herdenkingsbijeenkomsten gehouden, on der meer in de Pnielkerk, waar dr. W. Drees het woord heeft gevoerd. De dodenherdenking, die gisteravond te Baarn op het Stationsplein gehouden werd bij het monument der gevallenen, werd bijgewoond door de Koningin en Prins Bernhard, die een krans van aronskel ken, versierd met linten in de kleuren van de Nederlandse vlag, aan de voet van het monument plaatsten. In Den Haag liepen duizenden mee in de stille tocht naar de fusilladeplaats op de Waalsdorpervlakte, langs het een voudige bordje aan de Parallelweg met het opschrift „Zij vielen voor de vrijheid" en langs het Stijkeimonument op de be graafplaats Westduin. Zij legden bloe men om al diegenen te eren die hun leven gaven voor de vrijheid. In Rotterdam was het indrukwek kendst van de gevallenenherdenking weer de plechtige langzame tocht naar de Willemsbrug, waar de mariniers in 1940 de Duitsers tot de overgave toe hebben weten tegen te houden. Bij de gedenk steen op die plaats wei-den kransen ge legd namens het Korps Mariniers, dooi de burgemeester en door het Comité voor Nationale Belangen. Voor het stadhuis had de Marinierskapel eerst treurmu ziek gespeeld. Na de twee minuten stilte ging de tocht op weg, voorafgegaan door de kapel met tamboers en twee toortsdragende rijen mariniers. Ook bij andere monumenten werden kransen ge legd en in verschillende delen van de stad werden herdenkingsdiensten gehouden. In Nijmegen werden op drie plaat sen plechtige dodenherdenkingen gehou den. Ruim honderd Britse oorlogspel grims, vergezeld van honderden ingeze tenen, gingen naar het Britse oorlogskerk hof Jonkerbosch. De Britse pelgrims leg den daar rode papavers voor het monu ment der herdenking. Ook waren vele Nij- megenaren aanwezig bij het monument bij de Waalbrug. Na de twee minuten stilte werden de Amerikaanse, de Cana- .dese, de Engelse en Nederlandse vlag in top gehesen. InDenBurgop Texel hebben de Rus sische militaire attaché, kolonel W. A. Fedorow, en de burgemeester van Texel, de heer C. de Koning kransen gelegd bij het monument op de begraafplaats van de Georgiërs. Tevens werd een krans ge legd bij het monument te Den Burg. In Amersfoort trok de stille tocht ditmaal niet door een deel van de stad, maar werd het verzetsmonument op de schietbaan in het voormalig concentratie kamp aan de Laan 1914 in het eerbetoon betrokken. Van het verzetsmonument be gaf de stoet zich naar Rusthof, waar de doden werden herdacht. Op de Russische begraafplaats hadden tevoren de ambas sadeur van de Sovjet-Unie, de heer Kirza- nov, militaire en handelsattaché's en ver tegenwoordigers van Polen, Tsjechoslo- wakije, Roemenië, Hongarije en com munistisch China en een vertegenwoordi ger van de Vereniging Nederland- U.S.S.R. kransen en bloemen gelegd. De Russische ambassadeur en de andere ver tegenwoordigers waren daarna ten stad- huize door het college van B. en W. ont vangen. Voor het eerst heeft in Groningen de herdenking van de gevallenen plaats gehad op het Martinikerkhof, waar on langs het provinciaal oorlogsherinnerings monument gereed is gekomen. Stille tochten gingen naar het Canadese oorlogskerkhof bij Groesbeek en naar het Britse oorlogskerkhof in Uden waar 750 Britse en Canadese soldaten liggen be graven. In Apeldoorn eindigde de stille tocht bij het oorlogsmonument bij de Grote Kerk in de Loolaan. Namens Prinses Wilhelmina werd daar door haar particuliere secre taresse, mejuffrouw J. C. M. M. Geldens, een krans van witte anjers met linten in de nationale kleuren neergelegd. Op de centrale begraafplaats van de Oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe is de herdenking van de gevallenen uit de laatste wereldoorlog onder meer bijgewoond door de territoriaal bevelheb ber oost, generaal F. O. B. Musch, de ter ritoriaal commandant Gelderland, kolonel J. A. W. Uylenberg en door vertegenwoor digers van verschillende organisaties. Lui tenant-generaal b.d. A. T. C. Opsomer, oud-commandant van het eerste leger korps, hield een herdenkingsrede. Aan de voet van de katafalk in de rouw kapel werden onder meer bloemen en bloemstukken gelegd namens de gemeente Apeldoorn, de Stichting 1940'45, de Oor logsgravenstichting en de Imperial War Graves Commission. Te Soesterberg werd door zeer ve len aan een stille tocht deelgenomen naar het kruis op de fusilladeplaats, waar 30 jonge mannen gefusilleerd werden door de bezetter. Daar werd de wacht betrokken door leden van de luchtmacht. De burge meester van Soest legde een krans aan de voet van het kruis. Vele familieleden van de gevallenen, die uit het gehele land ge komen waren, defileerden met de anderen langs het kruis. Advertentie i 31 M. I Het is leuk-leuk er-leukst bij Borst. B.v. van die zeldzaam vlotte 7/8 pantalons met split, in denim of poplin, in streep of effen. O.a. van Sturka en Marathon vanaf En als 't helemaal niet stuk mag kunnen; een spijkerbroek met stik sels en Rrote achterzakken in oer sterke beaverteen of denim (af 7 jaar 7.65) t t i J\. Baby- en Kinderkleding jj Anegang 19 - Haarlem Bljjkens door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid verstrekte cij fers betreffende de stand van de werk loosheid per eind april 1959 is het aantal werkloze mannen gedaald van 66.024 per eind maart tot 54.183 per eind april. Het aantal werkloze vrouwen is gedaald van 5.361 tot 4.610. Deze getallen per eind maart en eind april waren voor 1958: werkloze mannen, daling van 91.615 tot 76.985 en voor werkloze vrouwen, daling van 6.109 tot 5.515. Rekening houdend met de aantallen werknemers, werkzaam op aanvullende werken is de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen gedaald van 89.902 per eind maart tot 72.597 per eind april. De aantal len openstaande aanvragen voor werk nemers hebben een stijging te zien ge geven. De aanvragen naar mannelijke werknemers zijn van eind maart tot eind april gestegen van 22.468 tot 26.759 en die naar vrouwelijke werknemers over dezelf de periode van 26.284 tot 28.104. Deze ge tallen bewogen zich in maart 1958 rond de 22.000. Richard Lovelace: Een liefde die de persoonlijke vrijheid ongerept laat is een hemels geschenk. De Air France, Alitalia, Deutsche Luft hansa en de Sabena zullen op 20 mei zon der de KLM in Frankfort aan de Main de besprekingen voortzetten inzake Europair. Tijdens die bijeenkomst zal het aandeel der betrokken vliegtuigmaatschappijen in de produktie van de toekomstige combina tie worden besproken. Zoals bekend acht te de K.L.M. de vaststelling dezer quota niet een eerste vereiste. De K.L.M. wilde andere problemen eerst behandeld zien, zoals die betreffende de inhoud en vorm van een gemeenschappelijke exploitatie. De overige vier maatschappijen deelden die mening niet, waarop de K.L.M. zich terug trok. LUXEMBURG (ANP) HET COMITé VAN MINISTERS heeft tijdens de be sprekingen in Luxemburg van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal zijn goedkeuring onthouden aan de voorstellen van de Hoge Autoriteit tot oplossing van de kolencrisis in de Gemeenschap, te weten de beperking van de invoer en van de produktie in de zes landen. „Wij zijn er niet uitgekomen en ik geloof dat, wanneer morgen de voorstellen van de Hoge Autoriteit in stemming komen de vereiste meer derheid in de raad van ministers niet gehaald zal worden. Dit zal dan tot mijn grote teleurstelling zijn", aldus verklaarde de Nederlandse minister van Economische Zaken professor Zijlstra op vermoeide toon toen de onderhandelingen te middernacht werden afgebroken. Prof. Zijlstra voegde hieraan toe niet te weten welke conclusies de Hoge Autoriteit zal trekken uit de verwerping van haar voorstellen. Tijdens het laatste uur der besprekingen hebben de ministers er vooral over ge sproken wat de gevolgen voor de Gemeen schap zullen zijn wanneer de voorstellen van de Hoge Autoriteit verworpen wor den. Men ontveinsde zich niet dat een dergelyke gang van zaken ongunstige repercussies zal hebben op de Europese gemeenschapsgedachte. Professor Zijlstra verklaarde gisteren dat de fundamentele bezwaren tegen de voorstellen voornamelijk van Westduitse en Franse zijde gekomen zijn, maar dat deze niet parallel lopen. De vraag is thans of nog een partiële of gedeeltelijke oplos sing voor België gevonden kan worden, welke los staat van artikel 58 (de afkon diging van de kolencrisis) en artikel 74 (het berekenen en beperken van de invoer en de produktie), welke artikelen de raad van ministers in de meerderheid dus niet went te zien toegepast. In ieder geval heeft men in kringen rondom de conferentie de indruk, dat de Hoge Autoriteit alles in het werk zal stellen om een breuk te vermijden en het gezicht van de Gemeenschap te redden. Behalve het compromisvoorstel van de Hoge Autoriteit ligt bij de besprekingen ook een voorstel ter tafel, dat is ingediend door de Duitse Bondsrepubliek. In dit memorandum steldt de Westduitse dele gatie voor het hoofd te bieden aan de crisis door: le. een zuiver vrijwillige be perking van de produktie zoals is neerge legd in het amendement van de Hoge Autoriteit op haar aanvankelijke voor stellen; 2e. de beperking van de invoer in gezamenlijk overleg, hetzij door een vrij akkoord van de lidstaten, hetzij door in voering van rechten op de invoer van steenkool met uitzondering van een vrij contingent, zoals dit thans in Duitsland Advertentie BARTELJORISSTR.HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAf (BIJ"KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 STURKA SPORTKLEDING plaatsvindt; 3e. een eventuele instelling var: een certificaat van oorsprong teneinde in een deel van de Gemeenschap te ver hinderen dat uit derde landen steenkool wordt ingevoerd; 4e. meer maatregelen om de bijzondere problemen van België op te lossen. Advertentie Donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 mei AUTOMOBIEL- ENTOONSTELLING BIMIJ-terrein t.o. Marktplein IJmuiden Haarlem - Telefoon 14160 Bloemendaal - Telefoon 54601 CONSTANTINE (AFP en Reuter) Meer dan duizend jeugdige Europese be woners van Constantine hebben maandag, na de begrafenis van drie Europeanen die zaterdag door Algerijnse opstandelingen werden gedood, een betoging gehouden waarbij zij mohammedaanse voorbij gangers aanvielen. De politie en militairen konden de menigte die door de straten marcheerde en mohammedanen molesteer de, enige tijd niet de baas. Terwijl de me nigte de Marseillaise zong werden van bal kons portretten van president De Gaulle naar beneden gegooid welke vervolgens werden vertrapt. De autoriteiten besloten daarop de avondklok te vervroegen en de rust werd hersteld. (UPI) Algerijnse opstandelingen heb ben even buiten Constantine een auto onder vuur genomen waarin zich twee jongemannen en twee meisjes bevonden. Drie inzittenden werden gedood. Een negentienjarig Italiaans meisje werd ge vangen genomen (of ontvoerd). Het inci dent heeft onder de Europese bevolking veel bitterheid gewekt. Maandagmiddag is mejuffrouw Irm- gard Wrobel uit Hagen in Duitsland als vijfhonderdduizendste bezoeker door de ingang van „Keukenhof" in Lisse gegaan. De vice-voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer Th. R. de Vroomen, heeft haar in de hof rondgeleid. Mejuffrouw Wrobel ont ving de voor het eerst uitgereikte „gouden Keukenhof-tulp", die haar door de heer De Vroomen werd opgespeld.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1