Washington licht Nederland in over kernwapens Engeland en Frankrijk krijgen kernmaterialen 'Vis v&F KAN HET WEER KLM-verlies in eerste kwartaal ADENAUER EN DEBRE ZIJN HET VOLKOMEN EENS ook voor moederdag Jp MORRIS beforetjou êiuj! Critiek in Bonn op al te nauwe samenwerking met Frankrijk Vaders en kinderen HAZENBERG's 44e JAARGANG NUMMER 154 Woningbouw in maart weer op gang Inzinking van 1958 werkte in produktie nog door Moederdag Veranderlijk Voor MOEDERDAG naar MEIJER'S LEDERWAREN N.V. Ondanks petities Jorage Brit door strop terechtgesteld Wat Kan kan kan Kan alleen Drie doden in het verkeer Het woord is aan De kabinetsformatie Brede basis heeft voorlopig uitgediend In de krant van heden: Amerikaanse vliegdienst op Djakarta Walvisvaartbesprekingen Gebr. BEEKMAN fijne Hazelnoottaart VRIJDAG 8 MEI 1959 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle aifd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPO ORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Rotterdamse kunstschilder Louis van Roode is bijna toe aan de vol tooiing van een groot mozaïek in plas tische vorm, een symbolische voor stelling van het gezin, welk mozaïek geplaatst zal worden tegen de gevel van een nieuw gebouw van een levens verzekeringsmaatschappij in Rotter dam. Op de foto ziet men de heer Van Roode in zijn tuin te Rotterdam, waar hij met zijn assistent W. van Amen de laatste hand legt aan het mozaïek. (Van onze Haagse redacteur) De woningproduktie is ook in maart op nieuw ten achter gebleven bij de resulta ten van een jaar geleden in dezelfde maand. Er werden namelijk 6.374 nieuwe woningen voltooid tegen 6.570 in 1958. Over de eerste drie maanden gerekend is de achteruitgang in de woningproduktie thans tot ruim vierduizend opgelopen, namelijk 15.674 thans tot 20.056 in 1958. Van de in maart gereedgekomen wonin gen werden er 738 in systeembouw uit gevoerd. Daarentegen is 't aantal in maart in uit voering genomen woningen aanzienlijk groter dan een jaar geleden, namelijk 8.964 tegen 5.768. In het eerste kwartaal van dit jaar werd de bouw van 18.091 wo ningen aangevangen tegen 14.575 in de overeenkomstige periode van 1958. Eind maart waren er ruim 86.000 woningen in uitvoering. IN VERBAND met de in Haar lem aan de gang zijnde voorjaars vergadering van de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) hebben wij in ERBIJ van deze week ruim aandacht besteed aan de architectuur in ons gewest. Dientengevolge werd ERBIJ van zaterdag naar heden verschoven. PARIJS (UPI) De Verenigde Staten hebben onder meer met Nederland een overeenkomst gesloten betreffende het ver strekken van gegevens over kernwapens. Dit heeft een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier in Parijs medege deeld. Ook met Griekenland, Turkije en West-Duitsland hebben de Verenigde Staten dergelijke verdragen gesloten. De ze verdragen zijn de afgelopen week ge tekend en zullen „binnenkort" worden gepubliceerd. De verdragen zijn een consequentie van het besluit van de NAVO van mei 1957, de Noordatlantische strijdkrachten van „moderne wapens" te voorzien. Dit besluit werd op de NAVO-topconferentie van december 1957 bekrachtigd. De inlichtingen die de Verenigde Sta ten onder meer Nederland zullen verstrek ken betreffen niet de aanmaak van kern wapens, maar het gereedmaken en afvu ren van raketwapens met „atoomkoppen". „In de betrokken landen" zullen NAVO-troepen de noodzakelijke training ontvangen, aldus de woordvoerder. Hij zei, dat het de eerste maal is dat de Amerikaanse regering heeft besloten Advertentie de verf voor het schilderfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regen- of on weersbui. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind overwegend tussen zuid en oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. bondgenoten inlichtingen over kernwa pens te verstrekken Het is niet bekend of „training in de betrokken landen" impliceert dat raket wapens en-of atoomkoppen naar Neder land, Griekenland en Turkije zullen wor den gezonden, zo zij daar niet reeds zijn. Coïncidentie" De woordvoerder noemde het „zuivere coïncidentie" dat de overeenkomsten thans, aan de vooravond van het begin der Geneefse besprekingen, zijn gesloten. „De onderhandelingen hebben maanden geduurd", zo zei hij. Het sluiten van de overeenkomsten werd op dit tijdstip be kendgemaakt, omdat de Amerikaanse wetgeving eist dat verdragen betreffen de atoomenergie uiterlijk zestig dagen voor het einde van de zitting van het Congres aan het Congres worden voorge legd. „Wanneer de Sovjets in Genève werke lijk willen onderhandelen dan zullen zij zich door honderd interne NAVO-overeen- komsten hiervan niet laten weerhouden", merkte de woordvoerder op. LONDEN (Reuter) De Verenigde Het voor de K.L.M. steeds verliesgeven de eerste kwartaal vertoont voor dit jaar een nadelig saldo van 8,2 miljoen tegen over f 7,3 miljoen in dezelfde periode van 1958. Bij een vergelijking tussen beide kwartalen dient in aanmerking te worden genomen, dat in de eerste twee maanden van 1958 het verlies van landingsrechten te Djakarta nog ten dele werd gecompen seerd door het omvangrijke evacuatiever- voer uit Indonesië en dat in maart 1958 het bedrijf enige dagen werd gestagneerd door een staking van de vliegers. De bedrijfsinkomsten in miljoenen gul dens eerste kwartaal bedragen 101.111 (v.j. 100.783), de bedrijfskosten 121.138 (v. j. 118.258); winst bij verkoop verou derd materiaal bedroeg 702 (v. j. 344), saldo overige baten en lasten f 66 (v. j. 635); vóór belastingen resteert een ver lies van 19.259 (v. j. 17.766). Na aftrek van het uit de voorzieningen voor belas tingen naar de winst vrijgekomen bedrag van 11.040 (v. j. 10.460) resteert een verlies van 8.219 (v. j. 7.306). Al deze cijfers zijn in miljoenen guldens. De afschrijvingen op vliegend materieel in de eerste drie maanden van 1959 ten bedrage van 14,2 miljoen zijn in de be drijfskosten begrepen. Het passagiersver voer bleef enigszins bij de verwachtin gen ten achter. Het vrachtvervoer en het postvervoer stegen bevredigend. De ver wachtingen voor het toeristenvervoer in de aanstaande zomer zijn gunstig. De president-directeur van de K.L.M. de heer I. A. Aler, heeft op de op Schip hol gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. onder an dere medegedeeld, dat de K.L.M. op het ogenblik met de Douglas fabrieken in on derhandeling is over de aankoop van een viertal straalvliegtuigen van het type DC- 8 boven de door de K.L.M. reeds eerder bestelde serie van acht. Deze vier vlieg tuigen zullen worden uitgerust met de mo dernste, zogenaamde turbofan motoren. De bestelling van de K.L.M. betekent een investering van ongeveer honderd miljoen gulden. Staten hebben donderdag de overeen komst met Engeland voor het gebruik van kernenergie voor de gemeenschappe lijke defensie verruimd, en tevens met Frankrijk een overeenkomst gesloten, die voorziet in levering van 440 kg ver rijkt uranium ten behoeve van de eerste Franse atoomduikboot, die ongeveer 5.000 ton zal meten en in 1961 van stapel moet lopen. Op grond van de nieuwe overeenkomst krijgt Engeland onderdelen van kernwa pens en wapensystemen, maar geen kern ladingen. Onze Haagse redacteur tekent hierbij aan: Het verdrag tussen Nederland en de Verenigde Staten van Noord-Amerika over de wederzijdse samenwerking met betrek king tot het gebruik van kernenergie voor militaire doeleinden is niet uit de lucht komen vallen. Het is een uitvloeisel van de besprekingen van de NAVO, welke in de cember 1957 werden gehouden, zo zei ons een woordvoerder van het ministerie van Oorlog. In feite betekent het verdrag slechts een formalisatie van een reeds be staande situatie, want er worden al enige tijd Nederlandse militairen opgeleid voor de bediening van kernwapens. Het ver drag opent echter de mogelijkheid, dat Nederland nu ook ..Honest John"-raketten zal ontvangen, welke kunnen worden uit gerust met atoomkoppen. De woord voerder van het ministerie van Oorlog kon ons echter geen verdere details over het verdrag mededelen. Advertentie Ged. Oude Gracht 79. Tel. 16089 Gen. Cronjéstraat 12 - Tel. 50029 Enorme sortering cadeaus voor Moeder (Van onze correspondent in Bonn) Het gesprek, dat de Franse minister president Debré woensdag te Bonn met bondskanselier Adenauer heeft gehad, heeft tot volledige overeenstemming ge leid bij de beoordeling van alle interna tionale vraagstukken, die thans actueel zijn. Zorgvuldig is echter, zo kon men uit een persconferentie in de YVestduitse hoofdstad opmaken een discussie over de Oder-Neisse-linie vermeden. Men vraagt zich te Bonn af of Adenauer zich niet al te hardnekkig bezig houdt met de intensi vering van de Frans-Wcstduitse betrekkin gen De vraag, die de persconferentie be heerste was, wat Adenauer en Debré ge zegd hadden over de uitlating van de Franse president De Gaulle, dat de huidi ge Duits-Poolse grenzen, de zogenaamde Oder-Neisse-linie, niet meer dienen te wor den veranderd. Enige weken geleden stichtte De Gaulle daarmee veel verwar ring te Bonn. Maar woensdag zei de West- duitse regeringsperschef, staats-secreta- ris Von Eckhardt dat beide regeringen van mening zijn, dat de Duitse grenskwestie slechts via een vredesverdrag kan wor den geregeld. Dat betekent een vredes verdrag met een dergelijk Duitsland, dat de hereniging of tenminste een reeds zeer ver gevorderd proces naar de hereniging veronderstelt. Te Bonn had men voor Debré's bezoek geen enkel risico genomen: een grote po litiemacht was op de been om te voorko men, dat Debré en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville door Algerijnse acties lastig gevallen zouden worden. Van die waakzaamheid werd de Franse ambassadeur te Bonn, Seydoux, het slachtoffer: men zag hem op het vlieg veld voor een journalist aan en hij werd vriendelijk, maar resoluut teruggedron gen toen hij het platform der prominen ten trachtte te bereiken.. De As Bonn-Parijs Morgen komt de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, te Bonn voor een gesprek van enkele uren met Adenauer en minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano. Met nadruk is ver klaard, dat de aanleiding tot dit onver wachte bezoek niet ligt in moeilijkheden tussen Bonn en Washington. Advertentie In bepaalde kringen heerst een zekere ongerustheid over de nadrukkelijke ma nier waarop de Frans-Westduitse banden in deze dagen worden aangehaald. De over het algemeen regeringsgetrouwe, „Gene ral Anzeiger" schrijft: „Vandaag gelooft bondskanselier Adenauer dat hij eigenlijk alleen president De Gaulle als zijn door en door betrouwbare bondgenoot voor zijn waakzame en stoere politiek kan beschou wen". Maar De Gaulle is alleen tegen de door Adenauer verfoeide militaire verdun ningsplannen in Europa, omdat de strijd in Algerije Frankrijk geen mogelijkheid tot ontwapening geeft. Frankrijk voelt zich op dit ogenblik slechts dan veilig wanneer een krachtig Duits leger ten oosten van de Rijn de wacht houdt Voorts zou De Gaulle tegen Bonn aan leunen wegens zijn aanspraak op het lei derschap in Europa, dat men in Londen aan Macmillan zou hebben toegedicht. De Westduitse steun aan Frankrijk wordt door De Gaulle gehonoreerd met zijn be kentenis tot de Duitse eenheid en zijn standvastigheid inzake Berlijn. Hier wordt een gevaar gezien: in het Frank rijk van De Gaulle ziet Adenauer einde lijk de partner die de stem van het con tinentale Europa tegenover de Angelsak- sers tot uiting brengt. Daardoor dreigt een merkwaardige verschuiving van de poli tieke accenten van de Duitse sympathie voor Washington naar die voor Parijs. De as Bonn-Parijs dient er toe om een dom per te zetten op Amerikaanse plannen voor de Duitse hereniging, die Bonn niet zin nen. En dat acht men gevaarlijk. Men spreekt van een politiek van het jaar 1900 met antipathieën en sympathieën voor be paalde bondgenoten. De „General Anzei ger" schrijft met nauwelijks verborgen critiek op Adenauers huidige buitenland se politiek: „De Gaulle mag nog zo trouw hartig zijn verbondenheid met Berlijn be tuigen, zonder de Amerikaanse macht zijn zulke woorden van geringe waarde. De as Bonn-Parijs is mooi, maar zij is gro tesk wanneer men van Westduitse kant daarover op een goede dag zou struikelen, midden in het isolement". LONDEN (Reuter) De 25-jarige Brit Ronald Henry Marwood, die ter dood ver oordeeld werd wegens moord op een po litieman, is hedenochtend om negen uur in een Londense gevangenis terechtgesteld. Donderdagavond had de familie van Marwood nog getracht een petitie aan het Hogerhuis te richten. Maar omdat in het verzoekschrift geen nieuw bewijsmateriaal werd aangevoerd gaf de procureur-gene raal geen toestemming voor de indiening ervan. Ook een poging van zeven geeste lijken van verschillende gezindten om van koningin Elizabeth gratie te verkrijgen voor Ronald Marwood is niet gelukt. Vanochtend waren zeer veel mensen naar de gevangenis gekomen, waar de ge vangenen ook al tegen Marwoods executie gedemonstreerd hadden. Marwood werd ter dood veroordeeld om dat hij op 14 december vorig jaar tijdens een rel bij een Londense dansgelegenheid een politieagent had doodgestoken. Dat was op de eerste verjaardag van zijn huwelijk. Advertentie JUWELIER HORLOGER Barteljorisstraat 2 Telefoon 15004 Haarlem Vanmorgen is het Nederlands voetbal team van Schiphol vertrokken voor de trip naar Turkije en Bulgarije. Op het terras van de luchthaven ziet men de volgende spelers bijeen: eerste rij v.l.n.r. Moulijn, De Vries, Bosselaar; Fortuna en dr. Pannekoek, de elftalarts. tweede rij: Van der Kuil, De Koning, Klaassens, Kuys, Wiersma, Brüll en Rijvers; derde rij: Pieters Graafland, Van der Hart, Van der Linden, Kraay, Canjels, De Munck, Notermans; achter ste rij: de heer Adriaans, manager van De 37-jarige wielrijdster mevrouw G. Haveman-Visser uit Nijeberkoop (F.) die met haar man en drie kinderen een fiets tochtje maakte, verloor op een vier sprong te Oldeberkoop de macht over het stuur. Zij wilde verandering van richting aangeven, terwijl zij zich door haar man, die op een bromfiets reed, liet voorttrek ken. Zij viel en werd zo ernstig gewond, dat zij later in een ziekenhuis te Heeren veen overleed. In Venlo werd een driejarig dochtertje van de familie Fortier, toen het plotseling de rijweg opliep, door een autobus aan gereden. De kleine was op slag dood. De 40-jarige H. ten Cate uit Hoogeveen, in dienst van een aannemingsmaatschap pij te Zwolle, is tijdens werkzaamheden aan de spoorbaan tussen Leeuwarden en Wirdum door een trein aangereden. Hij werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar hij is overleden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON WOLLEN TWEEDMANTELS Mme De Staël: Een gouden ring is dikwijls een ijzeren keten. (Van onze parlementaire redacteur) Woensdag heeft een aantal kopstukken van de P. v.d A. vergaderd over het aan prof. Beel te geven antwoord inzake het regeringsprogramma. Men is tot de con clusie gekomen dat prof. Beel geen serieu ze poging bedoelt tot herstel van de brede basis en dat het daarom geen zin heeft een concrete mening te geven over de belang rijke punten van het toekomstige rege ringsbeleid. Dit is aan prof. Beel medege deeld. Evenals prof. De Quay zal prof. Beel de conclusie moeten trekken dat in een nieuw kabinet alleen leden van de K.V.P., A.R., C.H.U. en V.V.D. zitting kunnen hebben. Wanneer een dergelijk kabinet tot stand komt, zal er veel worden geredeka veld over de vraag wie de schuld draagt voor het niet herstellen van de brede ba sis. De P. v.d. A. zal de schuld werpen op de K.V.P. en omgekeerd. Men zal hierover uiteraard van mening verschillen, maar in ieder geval staat vast dat reeds lang de juiste sfeer niet meer aanwezig was voor de samenwerking tussen P. v.d. A. en K.V.P. Prof. Romme (K.V.P.) is een groot voorstander van samenwerking met de P. v.d. A. „maar niet tot elke prijs", zoals hij in december heeft verklaard. Mr. Burger (P. v.d. A.) heeft in zijn brief aan prof. Beel niets van zijn prijs willen af doen omdat hij niet de indruk had gekre gen dat de K.V.P. van haar kant er iets bij wilde doen. Zo is men niet tot zaken kunnen komen. De brede basis heeft voor lopig uitgediend. Gisteren heeft prof. Beel de antwoorden van de vijf fractieleiders op zijn vragen over enkele belangrijke punten van het re geringsprogram bestudeerd. Hij kan nu (voor een ander als minister-president) een nieuw kabinet voorbereiden. Hedenmiddag heeft prof. Beel drs. H. A. Korthals (V.V.D.) ontvangen en vervol gens prof. Zijlstra (A.R.). Vanavond zal hij een onderhoud hebben met minister Cals (K.V.P.). Er is nu officieel meegedeeld dat prof. Beel uit zijn gesprekken met de fractieleiders en door hun antwoorden op zijn brief van 4 mei opnieuw is gebleken dat de voorwaarden voor een herstel van de brede basis niet aanwezig zijn te achten. pag. Uit stad en omgeving7, 9, 11 Agenda5 Feuilleton 5 Op de Praatstoel3 Economisch nieuws2 Televisie en Radio 5 De conferentie te Genève29 Weerrapporten1, 2 Sport17, 19, 21 Erbij23/26 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEEëNDERTIG PAGINA's Pan American Airways zal met ingang van 5 juni een nieuwe luchtdienst op Dja karta openen en wel eenmaal per week. De dienst zal worden uitgevoerd met „stratocruiser"-toestellen (met zuigermo toren) van San Francisco via Honoloeloe, Manilla, Saigon en Singapore naar Dja karta. De vliegtuigen van deze dienst zul len des vrijdagsmorgens vroeg te Djakarta arriveren en na een oponthoud van iets meer dan een uur de terugvlucht via de genoemde plaatsen aanvaarden. De directie van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart deelt mee dat de besprekingen met de Noorse en Japanse vertegenwoordigers van de walvisindustrie zijn geëindigd. Een van de Japanse onder handelaars vertegenwoordigde het beken de Mitsuiconcern, dat de verkoop van wal vistraan in handen heeft. De andere Ja- nanner vertegenwoordigde de walvisvaart maatschappij Tayio Gyogyo. De eventuele verkoop van de „Willem Barendsz" is in het geheel niet ter sprake gekomen. Een nieuw bod op de Nederlandse walvis vaarder hebben de Noren niet meegebracht. fill Advertentie Bezoekt heden en morgen de AUTOMOBIEL TENTOONSTELLING BIMIJ-terrein t.o. Marktplein IJmuiden Haarlem - Telefoon 14160 Bloemendaal - Telefoon 54601 Advertentie Verras Moeder met zo'n bijzonder (zuiver roomboter) Er staat er een te wachten bij le KLAS BANKETBAKKERIJ CENTRUM GALERIJ TEL. 6479

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 1