TERN SHIRTS Hotac na zege op Excelsior naar de overgangsklasse Zwarte handel bloeit in Hongarije Engeland gaat Irak tanks en straalbommenwerpers leveren Parijs hoopt op kalme 13 mei- vier ing in Algerije Ook Togido-reserves promoveerden Het wil wapenhulp niet aan Russen overlaten no-iron LONDEN IS NIET ONDERSTBOVEN VAN MONTGOMERY'S „SUCCES'' 13 Tennis Chileen Ayala overwon in Rome Leen Jansen kampioen yan Nederland halfzwaargewicht Overwinning op Willy Schagen Om de „01ympia"-beker op circuit Zandvoort Twee debutanten in het Engels elftal illii Nederlands hockeyteam gewijzigd tegen Spanje Zeven landenploegen in toernooi in München TYBB tegen Volendam voor KNVB-bekcr Volbloeds vrezen de keiharde baan Max Dwinger Nederlands degenkampioen Gentlemen prefer Britten geloven niets van Sovjet-infiltratie in Afghanistan f22 Scherpslijpers waren gisteravond actief in Algiers f. 89,75 LOAFERS en Z0MERC0LBERTS f. 29,75 WEEKENDERS f. 12,90 REGENKLEDING f. 3,95 tot f. 6,90 kattenburg' Schoenmaker houd je bij je leestzo zegt men West-Berlijn herdenkt de luchtbrug van '48-'49 Oud-premiers Schuman en A ttlee eregasten Krimpen van pijn Uitvindster van saffiernaald in moeilijkheden DINSDAG 12 MEI 195 9 Hotac is deze week door een fraaie overwinning op Excelsior ovcrgangsklas- ger geworden. Togido 2 was tegen Sala manders minder succesvol, maar is des ondanks eveneens gepromoveerd. Geen van de concurrenten kan de Haarlemse reserves nog van een van de promo- ticplaatsen verdringen. Togido won ook zijn laatste wedstrijd die tegen UBTV 2en is aldus ongeslagen uit de pro motiecompetitie naar de hoofdklasse ge komen. Aanvankelijk beheerste Hotac de uit wedstrijd tegen Excelsior volkomen. Na overwinningen van Fer de Loor en Joop Weenink werd het 2-1 door een nederlaag van Dik Kuiper tegen de Haagse topman J. v.d. Spek. Daarna echter werd het vlot 4-1 voor Hotac, doordat, De Loor en Kuiper beiden voor twee punten zorgden, waarna echter Weenink aan v.d. Spek een tweede tcgenpunt moest afstaan. Kuiper maakte er tegen Berrevoets 5-2 van, maar hierna ging het geducht spannen. Ook De Loor verloor van v.d. Spek, waar na Weenink wat onverwacht in Haket zijn meerdere moest erkennen. Gelukkig liep het Beverwijkse dubbel uitstekend, zodat het met 15-21, 21-14 en 21-18 nog net zes-vier werd. Togido 2 was weinig gelukkig tegen het ongeslagen Salamanders. Gijs Boers was nl. in zeer slechte conditie en dit kostte de reserves drie punten. Voorts wonnen Boot en Luining beiden slechts twee maal, waarna het dubbel, ondanks een voor sprong in de derde game, nog naar de Hagenaars ging. TogidoUBTV 2 was een spannende en goede wedstrijd, die alleen af en toe een beetje onvriendelijk was. Cees Schoof speelde opnieuw een voortreffelijke wed strijd en won drie maal in twee games. Spijtig was het., dat Bert van Eijk tegen deze felle tegenstanders in het. geheel niet kan scoren, terwijl Guus Pliester een partij moest, afstaan aan Poort. Een prachtig dubbel bekroonde deze wed strijd en leverde Togido met 21-17, 21-23 en 21-18 de volle buit op. De Chileen Ayala heeft het heren en kelspel van de internationale tenniskam pioenschappen van Rome gewonnen. Hij versloeg in de eindstrijd, die maandag werd gehouden, de Italiaan Pietrangeli met 6-4, 10-8, 0-6, 6-1. De damestitel ging naar de Engelse Christine Truman, die in de finale de Zuidafrikaan® Sandra Reynolds met 6-0 6-1 versloeg. ïn de Rivièvahal in Rotterdam heeft promotor Huizenaar het boksseizoen maandagavond afgesloten met een pro gramma waarbij een gevecht over 15 ronden tussen de Rotterdammer Leen Jansen en de Amsterdammer Willy Schagcn om het kampioenschap van Ne derland halfzwaargewicht dc hoofdscho tel vormde. Jansen won deze ontmoeting door technische k.o. in de negende ron de. Wegens een hoofdwond moest Scha gen toen op medisch advies de strijd staken. Het was voor de tweede maal dat deze pugilisten elkaar de halfzwaar gewicht- titel betwisten. Op 17 november van het vorige jaar onttroonde Jansen de Am sterdammer door hem in de elfde ronde uit te slaan. Later diende Schagen een protest in omdat hij door foutslagen ver loren zou hebben, maar dit werd afgewe zen. Intussen stelde de Rotterdammer niet veel prijs meer op de verworven titel en deed er afstand van. Een door de NBB opengestelde inschrijving voor deze titel leverde slechts een gegadigde op, name lijk.... Wille Schagen. Jansen verklaar de zich daarna opnieuw bereid om met de Amsterdammer om dit kampioenschap te boksen. Twee volle ronden zocht Schagen een standplaats in het midden van de ring en steunend op zijn techniek en routine slaagde hij er wonderwel in Jansen van zich af te houden. Ook in het verdere ver loop toen de Rotterdammer wat intensie ver op de aanval speelde, bewees Scha gen dat zijn grootste kracht en aantrek- kelfjkheid nog steeds in zijn linkse schuilt. Hij ving Jansen er vaak goed mee op kwam zelfs een paar maal tot een goede opstoot, maar kon toch niet duidelijk maken hoe hij ooit op deze door gaans defensieve wijze de titel had wil len veroveren, zelfs niet tegen een Jan sen die een alles behalve grootse indruk maakte en dikwijls een slecht, maatge voel vertoonde. Het was in geen enkel opzicht een kam pioensgevecht.. Desondanks vergde het te veel energie van Schagen, die bij de achtste ronde danig begon terug te val len. Een wond aan het linkeroog bracht ook deze tweede ontmoeting tot een on bevredigend slot. Jansen bezat op dat moment reeds een puntenvoorsprong. De partij tussen de welters Theun Brommer en Nelis van Oostrum was snel beëindigd. In de tweede van deze op acht ronden bepaalde partij plaatste de Am sterdammer een zuivere linkse hoek in de maagstreek, waardoor Brommer voor de volle tien seconden werd neergehaald. Wielrennen De Haarlemse wielerclub „De Kam pioen" en het Amsterdamse „Olympia' houden donderdagavond 4 juni op het cir cuit van Zandvoort hun traditionele club ontmoeting om de „01ympia"-beker. De ze wedstrijd, waarvoor altijd veel be langstelling bestaat, wordt elk jaar enkele dagen vóór het nationale wegkampioen- schap der amateurs gehouden. Het is voor de amateurs van beide verenigingen een laatste test voor de nationale titelstrijd. Veertien dagen later (donderdag 18 ju ni) wordt op het circuit van Zandvoort het. lange afstandkampioenschap van „De Kampioen" gehouden. Omdat. Adrie Voor- ting, de kampioen van 1958, door zijn ver huizing naar Brabant als lid bedankt heeft, is deze titel vacant Henk Buis, de amateur-stayer uit Vijf huizen, neemt maandag 18 mei (2de pink sterdag) op de Goffert.baan in Nijmegen deel aan de eerste selectiewedstrijd ach ter grote motoren voor het in Amsterdam te houden wereldkampioenschap voor amateur-stayers. Maandag zijn in Rio de Janeiro de op stellingen van het Engelse en het Brazi liaans elftal bekend gemaakt, die elkaar op woensdag 13 mei zullen ontmoeten. Het Engelse team telt twee debutanten: Jimmy Armfield, die verleden week in Milaan als aanvoerder optrad van Enge land onder de 23 en de Wolverhampton speler Norman Deeley. In het elftal van Brazilië is rechtsbui ten Julinho teruggekeerd. Julinho kon, omdat hij voor een Italiaanse club speel de, niet uit komen voor het elftal dat het wereldkampioenschap veroverde. Hij was echter wel opgesteld tijdens de wereldkam pioenschappen van 1954. Verder zijn nog twee spelers opgenomen die de trip naar Zweden niet meemaakten nl. middenvoor Henrique en linksbuiten Conhoteiro. De samenstellingen der teams zijn: Enge land: doel Hopkinson (Bolton W.), achter: Howe (West Bromwich Albion) en Arm field (Blackpool), midden: Clayton (Blackburn Rovers), Wright (Wolver hampton W.) en Flowers (Wolverhampton W.), voor: Deeley (Wolverhampton W.), Broadbent (Wolverhampton W.), Charlton (Manchester U.), Haynes (Fulham) en Holden (Bolton W.). Brazilië: Doel: Gilmar, achter: Djalma en Nilton, midden: Zito, Belini en Orlan do, voor: Julinho, Didi, Henrique, Pcle en Canhoteiro. Op het EDO-terrein Hockey Het Nederlands hockey-elftal dat op tweede pinksterdag in Amstelveen tegen Spanje zal uitkomen is in vergelijking met het team dal men 2-0 van Engeland won, op 1 plaats is gewijzigd. Marres, die rechts half speelde, is vervangen door de Vcnlo- speler Theo Houwen, die nu op de rechts back-plaats staat. Gooswilligen die deze plaats bezette is naar voren gekomen, hij speelt nu rechtshalf. De opstelling is: Doel: Honnebier (BMHC); achter: Th. Houwen (Venlo) en J. Terlingen (Be Fair); mideïen: Gooswilligen (SCHC). Overdij- kink (Deltse Stud.) en Van Dijk (Kampong); voor: Hooghiemstra (SCHC). Dekker (Delftse Stud.). De Beer (Tilburg), Zwier (SCHC) en Van Erven Dorens (Laren). Reserves. Dc Ruytcr DKS). Marres (La ren), Gerrits (Venlo) en Kristen (DKS). Voor het landen-hockeytoernooi (heren) dat ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de Duitse hockeybond van 11-18 oktober in München zal worden gehouden, hebben thans zeven landen ingeschreven: India, Nederland, Engeland, België, Zwit serland, Frankrijk en Duitsland. Er wordt een serie wedstrijden gespeeld niet een competitie met een winnaar. VOETBAL. De jeugdwedstrijd Duits landEngeland is in een gelijk spel: 2-2 geëindigd. De ruststand was 1-1. Zaterdag speelt TYBB pas kampioen van de derde klasse amateurs voor de KNVB-beker tegen Volendam. De match wordt gespeeld op het EDO-terrein in Haarlem en begint om halfzeven. Het, zonnige weer is er de oorzaak van dat ook woensdagmiddag op Duindigt de velden volbloeds aan de zeer bescheiden kant zullen zijn. De baan is zo hard als een kei, hetgeen funest is voor de benen van deze ranke viervoeters. Niettemin is een keuze nog moeilijk, daar beide rennen als handicaps zijn uitgeschreven en theo retisch dus de paarden allemaal gelijke kansen hebben. In de eerste afdeling van de Alluvio- prijs kan Maestro F zijn opgaande vorm demonstreren met een zege over Clemen- ceau en de outsider Sans Valeur. De twee de afdeling kan de reeds enige keren ver wachte zege brengen van East Wyn, vooral nu hij onder de beproefde mount v. d. Kraats een kans gaat wagen. Veel tegen stand zal hij ontmoeten van Yellow Rose en Crest. In haar huidige vorm is Thea Cornelia in haar klasse vrijwel niet te kloppen, zo dat de leerling, die haar morgen te rijden krijgt, de schimmel voor de vijfde keer als winnaar door de finish kan brengen. Vanity Hanover en Tcctor zijn de aange wezen plaatspaarden. Ook voor de oersterke Uranie is er over de 'lange afstanden geen al te grote op positie, waardoor zij opnieuw het. inter nationale nummer kan winnen. Slechts Query Hanover en Souveraine Maire zou den haar de weg naar de vierde overwin ning kunnen versperren. De overwinning van Woelwater brengt haar een handicap van 40 meter, waardoor zij deze keer de winnende plaats zal moeten afstaan aan Xenophon, die met Xanno Hanover de buit wel zal delen. Outsider is Xiphon Hol- landia. Trainer Ten Hagen, die lange tijd door pech niet op de voorgrond kon treden, doet het de afgelopen weken weer goed en met de morele ruggesteuntjes van zijn recente ere-plaatsen zal hij in de Lady Zöra-prijs met Volann Erebus de hoogste ogen kun nen gooien. Hij zal de eer van het favo rietschap wel moeten delen met. Wento Con Dios, Wendy Hollandia en Vrijbuiter. Daar de moeilijke Victor Hollandia nu niet tussen de elastieke linten behoeft te draaien, doch achter de auto wordt ge start. is hij een serieuze kandidaat in de Legalitie-prijs, waarin Vita Kinley en Taky Erebus iets minder vertrouwen ge nieten. In Amsterdam zijn schermwedstrijden gehouden om het Nederlands kampioen schap degen. Winnaar werd de Amster dammer Max Dwinger De uitslag luidde: 1. Na barrage Dwinger (zaal van der Berg, Amsterdam) gew. part. 4; ontv. tr. 14; geg. tr. 24; 2. na barrage dr. Nagy (Cyrano, R'dam) 4; 16; 22; 3. Mandl (Zaal van der Berg, A'dam) 3; 21; 21; 4. Van Kregeten (Parade et Riposte, Den Haag) 2; 17; 15; 5. Godhelp (Zaal van der Berg. A'dam) 2; 19; 18; 6. Batenburg (Aminco, Amsterdam) 0; 25; 12. (Van onze correspondent in Wenen) Uit een proces in Boedapest is gebleken dat de vroegere zakenman G. Pataki in vrij korte tijd zijn textielfabriekje zozeer heeft weten uit te breiden, dat hij de Hon gaarse markt voor driekwart verzorgde met sjaals, meubelstoffen en tafellakens. Hij stond in nauwe relaties met vier ge nationaliseerde weverijen en textielfabrie ken. die hem de halffabrikaten leverden. De leiders van deze staatsbedrijven kre gen daarvoor steekpenningen van 3.000 tot 50.000 forint. Toen de „heer" Pataki want zo wordt hij smalend genoemd zich met zijn compagnons voor de rech ter moest verantwoorden, bleek dat zij bij na anderhalf miljoen forint winst hebben gemaakt. Bovendien ontdekte men dat zijn sjaals en andere textielgoederen vrijwel de enige artikelen waren, waaraan men in Hongarije geen gebrek heeft. Pataki is veroordeeld, niet alleen omdat hij de kracht van het particuliere initiatief heeft bewezen, maar ook omdat hij heeft aan getoond dat de communistische economie topzwaar is en zij ce mensen veel te lang op de zo nodige consumptiegoederen laat wachten." In alle landen achter het ijzeren gordijn maakt men nu jacht op speculanten, die rijk zijn geworden door de zwartehandel. In Bulgarije werden vierhonderd voor aanstaande ambtenaren veroordeeld, om dat. zij op de zwarterparkt hadden ge opereerd. In Polen komen dagelijks ge middeld vijftig gevallen van prijswoeker en diefstal van staatseigendom voor de rechter. Al het mogelijke wordt er verhan deld, vanaf cacao uit Nederland tot Zwit serse horloges, vanaf nylonondergoed tot vulpenhouders en scheermesjes. Deze ar tikelen worden door matrozen, toeristen en sportbeoefenaars over de grens ge smokkeld. waarna ze langs allerlei gehei me kanalen kopers vinden, omdat de com munistische staat nog altijd geen kans heeft gezien bepaalde behoeften van de bevolking te bevredigen. (Van onze correspondent in Londen) Engeland zal Irak van straalbommen werpers en tanks voorzien. Dit verklaar de John Profumo, de Engelse ondermi nister van buitenlandse zaken maandag in het Lagerhuis. Hij zeide, dat Irak over eenkomstig de traditie zich in het verle den steeds voor zijn wapenvoorziening tot Groot-Brittannië heeft gewend. De minis ter had het Lagerhuis reeds op 2 maart ervan op de hoogte gesteld, dat sinds de omwenteling verscheidene verzoeken van de regering van Irak voor de aankoop van militau- materieel waren ontvangen en aan sommige hiervan, met inbegrip van orders, dagtekenend van vóór de revolu tie, was voldaan. In het begin van dit jaar heeft de Iraakse premier, generaal Kas- sem, de Britse ambassadeur in Bagdad gevraagd of de Britse regering bereid zou zijn de verkoop van verder materieel, in clusief vliegtuigen en tanks, toe te staan. Toen hij dit verzoek deed, heeft generaal Kassem er uitdrukkelijk bij gezegd, dat hij wenste, dat Engeland een van de be langrijkste leveranciers van de Iraakse strijdkrachten zou blijven. De Britse re gering heeft de nodige exportvergunnin gen verstrekt voor een beperkt aantal Canberra-straalbommen werpers. Verder heeft Londen Irak medegedeeld dat het bereid is onderhandelingen goed te keu ren inzake de levering van redelijke hoe veelheden andei-e wapens, met inbegrip van tanks. Waarschijnlijk is hier sprake van Centurion-tanks. De Britse en Iraakse autoriteiten bespre ken thans in Bagdad de bijzonderheden. Profumo's verklaring verwekte nogal wat beroering in het Lagerhuis, aangezien het nog maar kort geleden is dat Engeland versterkingen naar Jordanië stuurde om dit land tegen een overslaan van de Iraak se revolutie te beschermen. Thans wordt dit revolutionaire bewind zélf door de Brit ten van wapens voorzien. Volgens sommi gen is deze wapenstransactie een laatste wanhoopsdaad om te voorkomen, dat het nieuwe Iraakse regiem geheel van de Sov jet-Unie afhankelijk zal worden. Profumo zeide openlijk dat het onver standig zou zijn om er toe mede te wer ken, dat Kassem voor wapens geheel op het Sovjetblok zou zijn aangewezen. De minister voegde er nog aan toe dat Engeland geenszins van oordeel is dat het Iraakse regime volledig door de comrau- Ad'-ertentic by - nisten zal worden beheerst. Daarom moe ten wij binnen redelijke grenzen overeen komstig de lange traditie voortgaan Irak van wapens te voorzien en zo veel moge lijk ons best te doen generaal Kassem in staat te stellen een onafhankelijke koers te sturen, welke hij zegt te willen volgen. BAGDAD (Reuter) De Iraakse minis ter van economische zaken, dr. Koebbah, heeft verklaard, dat hij de aanspraak van de communisten op portefeuilles in de nieuwe regering steunt. Koebbah is par tijloos. Verwacht wordt, dat de nieuwe re gering spoedig zal worden bekendge maakt. Volgens Koebbah zal een commu nistische deelneming aan de regering een beslissende factor zijn bij het consolideren van de structuur der "republiek. LONDEN (UPI) Generaal Abdel Kas sem heeft tegenover dr. Barbaro Blier, professor aan de universiteit van Mün chen, verklaard, dat Irak van plan is zijn politiek van neutraliteit voort te zetten. Kassem verklaarde voorts, dat hij be reid was om met de premier van Saoe- disch Arabië, Emir Faisal, een conferen tie te houden, echter op bepaalde voor waarden, die hij niet nader aanduidde. Het Iraakse communistische blad „Itti- had Al Sjaab" heeft verklaard, dat de regering in Bagdad zo groot mogelijke rechten op bestuurs- en cultureel gebied aan de »;iakse Koerden dient te geven. Samenwerking tussen de communistische partij en dc verenigde democratische par tij in Koerdistan zou het verzekeren van deze rechten mogelijk maken, en „intriges van Amerikaanse imperialisten om de Koerdische kwestie uit te buiten" doen mislukken, zo meent het blad. (Van onze correspondent in Londen) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de be richten over het binnendringen van Rus sische troepen in Afghanistan ongegrond zijn. Wel bevinden zich sinds enige tijd Russische deskundigen in Afghanistan, maar dat is niets nieuws. Kenners van Afghanistan zeggen, dat het van de gods dienstige, zeer-orthodoxe leiders van dit land niet mag worden verwacht, dat zij Sovjettroepen binnen hun grenzen halen. Het zou bovendien ook niet in het belang van de Russen zijn om zich in Afghanis tan te nestelen, aangezien het -hun voor naamste doel immers is het Westen, en speciaal de Amerikanen, uit het Nabije Oosten weg te houden. Door een bezet ting of infiltratie van Afghanistan zouden zij het tegendeel bereiken, zo werd in Londen opgemerkt. SO Zo gewassen, zo droog veel langer schoon en de boord blijft Engels-onberispelijk Alleen verkrijgbaar bij Qf AMSTERDAM HAATtLEM ii DEN HAAG ROTTERDAM (Van onze correspondent in Parijs) Met een mengeling van vrees, hoop en vertrouwen wenden zich de blikken van de Fransen en van de regering naar Al giers, waar morgen dc dag herdacht zal worden waarop vorig jaar op het Forum de snelle doodsstrijd der vierde republiek werd ingeluid. De regering van president De Gaulle heeft weliswaar gepoogd de scherpslijpers onder de Franse „colons" in Algerije het gras voor de voeten weg te maaien door zelf de dertiende mei tot nationale herdenkingsdag uit te roepen. Twee en twintig extremistische organisa ties in Algerije hebben zich echter bij voorbaat van deze officiële plechtigheden gedistancieerd door de dag van morgen tot rouwdag te proclameren. Rouw vanwege het verraad, dat De Gaulle in hun ogen jegens de aanvankelijke idea len van de integratie en de Frans-Moham medaanse verbroedering zou hebben ge pleegd. En de regering te Parijs is er nog altijd niet al te zeker van dat die rouw bij de ultra's met een gepaste inkeer gepaard zal gaan. Die extremisten zouden, zo vreest men te Parijs, hun diep verdriet en intense teleurstelling over de Algerijnse politiek van De Gaulle volgens hun temperament en aanleg wel eens op een minder ingeto gen en waardige wijze kunnen uiten. Wanhoopsdaden van de zijde der scherp slijpers zijn niet onmogelijk omdat de ultra's wei enige reden hebben zich ver raden te gevoelen. De Gaulle is er welis waar niet in geslaagd alle Franse „colons" achter zich te krijgen, maar het is hem daarentegen wel gelukt een wig tussen de legerleiding in Algiers en de Franse ex tremisten daar te lande te drijven. Propaganda Dat De Gaulle morgen waarschijnlijk wel op het leger in Algerije zal kunnen vertrouwen, durft men in Parijs wel aan te nemen na de verzoenende woorden, die maarschalk Juin eergisteren in Algiers ge sproken heeft. De maarschalk zei dat het zinloos is zich op te winden over het woord integratie, dat De Gaulle halsstarrig wei gert in officiële redevoeringen over de lippen te laten komen, nu, volgens Juin, de inhoud door de officiële regeringspoli- tiek wel in daden zou worden omgezet. Niettemin heeft premier Michel Debré het wenselijk geacht vanavond om acht uur in een speciale radioboodschap zijn inzichten over de Algerijnse problemen nogmaals uit de doeken te doen. Van zijn kant heeft ook het leger in Algerije zich nog veel en ijverig moeite gegeven olie op de golven der chauvinistische harts tochten te gieten. Van militaire zijde wer den de laatste dagen namelijk duizenden vlugschriften onder de Fransen in Alge rije verspreid, waarin de fictie van de „Franse provincie Algerije" tot officiële waarheid leek te worden uitgeroepen. Morgen zal moeten blijken of de Franse ultra's in Algerije door deze officiële pro paganda, die hun wachtwoorden prak tisch overnam zich daadwerkelijk de wind uit de zeilen geliefden te laten nemen. Voorproefje ALGIERS (UPI) Een stel vooraan staande „ultra's" heeft dinsdagavond in Algiers kransen gelegd bij het oorlogsmo nument. Er ontstond toen een betoging, waarbij „Hang De Gaulle op" werd ge schreeuwd. Een Franse officier elleboog- de zich naar voren, en brulde de glimlachen de politici toe dat het Franse leger niet „Weg met de Gaulle" roept, maar „Leve De Gaulle". Lagaillarde. de atletische baardman, die leider is van de extremisti sche Fransen, trachtte een rel te voorko men door, vanaf een auto, zijn aanhan gers toe te schreeuwen dat zij „Parijs" geen excuus moesten verschaffen om de leiding van de „ultra's" in een hoek te drijven. „Pas als zij met de rebellen gaan onderhandelen zal ik u weer voorgaan in de strijd". Later trommelde Lagaillarde in een hotel een persconferentie bijeen. Hij verklaarde dat er sprake is van een plan tegen de Franse activisten. De poli tie wacht op een incident, om de huidige leiders van het activisme te kunnen arres teren", zei Lagaillarde. Hij verklaarde ge zien te hebben dat ook onschuldigen door de politie afgeranseld waren. „Ik draag de verantwoordelijkheid voor 400.000 men sen". zei deze „député", „en ik ben vast besloten deze provocerende manoeuvres in het openbaar aan de kaak te stellen". Advertentie Een ideale zomer met ideale zomerkleding! lightweight C0STUUMS o.m. Draion, min 7% spaarrente in fleurige strepen en ruiten min 7% spaarrente no iron, in de nieuwste kleuren min 7/ spaarrente en voor een zomerbuitje: de modernste plastic voor dames, heren en kinderen min 7% spaarrente Sinds 1856 Brota Houtstraat 36, Hsarlsm tel. 10568 0{i fcftiilt U 1/3 ter mitnd. (Van ónze correspondent in Londen) Het Britse commentaar op Montgome ry's beschouwing over zijn gesprekken met Kroesjlsjev is niet gunstig. Men be twijfelt of Montgomery niet te veel door zijn eigen bril kijkt en men vraagt zich vooral af waarom hij, die altijd beweert soldaat te zijn en weinig vertrouwen in po litici te bezitten, in Moskou Macmillans rol min of meer heeft gedoubleerd, in (Van onze correspondent, in Bonn) Vandaag herdenkt West-Berlijn dat tien jaar geleden de Russische blokkade van de stad beëindigd werd: de poort naar het Westen werd weer geopend en de druk op de twee en een kwart miljoen West- berlijners verdween na elf maanden. Giste ren waren reeds vele genodigden uit tal van landen in de stad. aangekomen, onder wie de voormalige Britse premier Attlee, de voormalige Franse premier Schuman en de „vader van de luchtbrug", de Ameri- gaanse generaal Lucius Clay, als vertegen woordiger van ex-president Truman. Generaal Clay verklaarde tegenover journalisten tegen een nieuwe luchtbrug te zijn ingeval van een nieuwe blokkade. ..Dat kan niet het antwoord zijn", ant woordde hij, „het. Amerikaanse volk is er van overtuigd dat Berlijn werkelijk vrij moet zijn. De Verenigde Staten zullen al het noodzakelijke doen om de routes naar Berlijn open te houden". Hulp voor nabestaanden De luchtbrug kostte ook mensenlevens. Meer dan zeventig bemanningsleden van de vliegtuigen van de westelijke landen kwamen in de elf maanden van de lucht brug om het leven. Velen van hun na bestaanden kwamen gisteren te West-Ber lijn aan om de viering van het einde der blokkade mee te maken. De West-Ber- lijners brachten voor hen een half miljoen mark bijeen opdat zij niet in nood zullen verkeren na de dood van hun vader of echtgenoot. Hedenmorgen zijn kransen gelegd aan de voet van het monument voor de ge vallenen tijdens de luchtbrug, dat vlak voor het vliegveld Tempelhof staat. Van middag had een grootse manifestatie plaats in de Deulschland Halle, waaraan Attlee, Schuman, Clay, minister Erhard, alsmede ambassadeurs en generaals uit Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk en vele an deren deelnamen. Voor zeshonderd per sonen werd daarna een receptie gehouden door het Westberlijnse stadsbestuur. De drie geallieerde militaire comman danten van Berlijn hebben ook een lucht- bruggedenkfonds gesticht, dat beoogt jaar lijks zes tot negen Berlijnse studenten in staat te stellen een jaar te studeren aan een Amerikaanse, Franse of Engelse uni versiteit. In deze spannende dagen wordt op deze wijze de aandacht van de wereld nog eens gevestigd op West-Berlijn en op de grootse westelijke prestaties om de Russische blok kade met een luchtbrug te breken, nu de Sovjet-Unie haar begerige blikken op nieuw op West-Berlijn heeft laten vallen, plaats van zich bij de militaire zaken te houden, zoals hij had bëloófdl In dat ge val zou het gesprek, zoals de liberale Manchester Guardian opmerkt, nuttig ge weest kunnen zijn. Het is een grote teleur stelling dat Montgomery zulks nagelaten heeft. Hij zou de wereld een belangrijke dienst bewezen hebben indien hij met de Russen een militaire methode had bespro ken om te voorkomen dat een klein grens incident zich tot een grote oorlog zal ont wikkelen. Men twijfelt verder aan de waarde van Kroesjtsjevs nogal tegenstrij dige uitlatingen. Montgomery bezwoer Oost en West voortaan af te zien van we derzijdse dreigementen. Kroesjtsjev stem de daar schijnbaar mee in, maar voor het begin van de Geneefse conferentie liet de Russische leider in Kiev weer zijn bral lende taal horen. Machtspolitiek (Reuter) Kroesjtsjev zei maandag op een massabijeenkomst te Kiev, dat de Sov jet-Unie er voor kan zorgen, dat er geen oorlog komt. Haar kracht vormt zijns in ziens een grote waarborg voor de wereld vrede, aldus radio-Moskou. De Russische premier verklaarde dat alle „noodzakelij ke voorbereidingen" zijn getroffen om minister Gromyko in staat te stellen te Genève positieve resultaten tot stand te brengen. „Zelfs als de conferentie geen grote positieve resultaten oplevert, is het volgende punt op de agenda de bijeen komst van regeringsleiders. En het schijnt dat deze samenkomst tot stand zal ko men", aldus Kroesjtsjev. Advertentie door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en ze nuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt u snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuiver de nie ren. is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2-40, f 8-88- LONDEN (UPI) De vrouw, die voor het eerst een safier geschikt maakte voor grammofoons heeft tot nu toe weinig ple zier gehad van haar uitvinding. Na pro cessen die in totaal tien jaar duurden werd mevrouw Killick vorig jaar als uit vindster van de saficrnaald erkend. Toen had zij 70.000 gulden schuld, voornamelijk aan haar advocaten. Mevrouw Killick leerde vóór de oorlog in Nederland fijn-bankwerken. In 1945 werd haar uitvinding gepatenteerd maar sindsdien hebben tientallen fabrie ken over de gehele wereld haar patent ge schonden. Mevrouw Killick is ervan over tuigd, dat haar miljoenen te wachten staan. Direct na de uitspraak, waarbij haar patent werd erkend huurde mevrouw Kil lick een Rolls-Royce, zij verhuisde naar een duur hotel in West End en spendeerde geld in ruime mate. Maar in januari moest zij het hotel met een schuld van onge veer 7.000 gulden verlaten. Een telefoon rekening van ongeveer 1400 gulden is even min betaald. Mevrouw Killick heeft drie kinderen. De oudste, de zeventienjarige Cunthia, moest onlangs haar studie aan een aca demie voor beeldende kunsten opgeven, Nigel (9) en Tina (5) bezoeken niet lan ger de particuliere school.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 15