Gunstig resultaat Internatio kV Van Weert Panda en de Gomden Wereldnieuws Geen kans meer op onweer katoenen kinderpakjes 7 Peek&Cloppenburg Indonesische interesse voor Antwerpen niet beloond Zwaartepunt verlegd naar westerse landen RUDGE - MAGNEET 2 'n TIP VAN BOOTZ Hog ere winst Hollandsche Constructie in 1958 Claimemissie Kon. Papier Watoetoelis Poppoh Dividend Nederlandsche Springstoffenfabrieken Lagere omzetten bij Key Goenoeng Malang GATT-bijeenkomst geopend Vandaar enige krasse uitspraken van Sukarno Voor yxctu&iufo mak ANEGANG 46 GROTE H0UTSTR. 116 Dividendvoorstellen Electrolasch in 1958 j Dalende werkloosheid in Amerika Zweeds plan voor een kleine Vrijhandelszone Walvisvaartcönferentie Schoenreparatie wordt duurder Fa. E. DE GR A A FF DINSDAG 12 MEI 1959 DE N.V. INTERNATIONALE Crediet- en Handelsvereniging Rotterdam heeft over 1958 een resultaat handelszaken bereikt van 20.549.071 22.282.994), dat, blijkens het verslag, voor een niet onbelangrijk deel verkregen werd uit produktenzaken en mede te danken was aan maatregelen tot aanpassing van de organisatie aan ge wijzigde omstandigheden, die sinds 1956 werden getroffen en in 1958 effect van betekenis gingen sorteren. Na aftrek van algemene onkosten, exploitatiekosten en interest en dividenden resteert als saldo winst 2.876.266 179.976). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 7 percent (nihil). Tevens wordt een begin gemaakt met de noodzakelijke aanvulling van de extra reserve (met 500.000) waaraan in 1957 een belangrijk bedrag 13.250.000) werd onttrokken voor afschrij ving op het Indonesische belang. De zichtbare reserves bedragen hierna 10.500.000. Bij de beoordeling van het resultaat dient in het oog te worden gehouden dat de fiscale constellatie ditmaal wat gunstiger lag dan in vorige jaren. De expansie in Nederland is thans voor namelijk gericht op de functie van distri butieve groothandel in fabrikaten en half fabrikaten. Bij het entameren van nieuwe objecten concentreert de vennootschap zich op de handel in arbeidsbesparende appa ratuur en in duurzame verbruiksgoederen van eenvoudig technische aard, afgestemd op het, hedendaagse bestedingspatroon. In de laatste jaren werd het arbeidsterrein, waarvan het zwaartepunt vroeger in tro pische gebieden lag, in hoofdzaak verlegd naar westerse landen waar thans belang rijk meer dan de helft van het eigen ver mogen werkzaam is. Een zeer belangrijk onderdeel van de bedrijfsoefening vormt ook de positionele handel in produkten. De produktiezaken in Rotterdam, Londen, New York en Singapore, leverden in 1958 een gunstig resultaat op. De wolhandel te Boston leed daarentegen een verlies door de voortdurende, geleidelijke prijsdaling van dit produkt. Speciaal dank zij transito zaken had Hongkong een goed jaar. De importzaken van de overige vestigingen in het Verre Oosten verliepen niet in alle opzichten bevredigend. Het resultaat van de vestigingen in Australië en Oost-Afrika voldeed niet aan de verwachtingen. Of schoon zij met de expansie van het bedrijf in West-Èuropa ongetwijfeld in belangrijke en bevredigende mate is gevorderd, ont- Advertentie Men bracht eens een prachtserenade Aan iemand beroemd om zijn daden. In zijn dankwoord zei hij: „Een TIP hoort hierbij, Ook BOOTZ is met roem overladen!" Inz. Mej. A. D., Zwolle ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Rood van Bootz. Nwe. Limericks inz. aan H- Bootz - A'dam- De exploitatiewinst over 1958 der n.v. Hollandsche Constructie-Werkplaatsen te Leiden heeft f 3.359.899 bedragen 3.174.024). De baten uit deelnemingen bedroegen 342.214 192.060). Aan interest werd-ontvangen 176.189 173.985), koers winst op effecten bedroeg f 244.564 (nihil), diverse baten ad 73.553 70.379). Na af schrijvingen van onder meer 520.511 541.922), belastingen ad f 1.300.000 1.350.000), een dotatie voorziening voor aanvullende pensioenen ad 214.357 (nihil) bedraagt de winst 2.119.784 1.637.855). Voorgesteld wordt aan de reserve voor bijzondere doeleinden f 600.000 400.000) en aan de reserve nieuwbouw f 500.000 350.000) toe te voegen, alsmede een dividend uit te keren van, zoals bekend, 20 percent over het van 2 miljoen tot 3 miljoen vergrote kapitaal. Hiervan is reeds 6 percent interimdividend uitgekeerd (v.j. bedroeg het dividend 22 percent). De gun stige resultaten werden in niet onbelang rijke mate mede verkregen door de betere resultaten van de aanverwante onder nemingen in 1957, door de vermindering van de materiaalvoorraad, waardoor op basis van de bij de vennootschap gebruike lijke materiaalwaardering een winst op materiaal werd bereikt en tenslotte door de winst op effecten, aldus de directie. Het bedrijf was over het algemeen steeds goed van werk voorzien. De kortere leverings tijden van materialen bleven gehandhaafd. Behalve bij de n.v. Handelmaatschappij Elascon, die verlies heeft geleden, zullen naar verwacht mag worden, de aanver wante ondernemingen dit boekjaar gunstig afsluiten. Het bedrijf is op het ogenblik nog goed van werk voorzien. De directie onthoudt zich van het uitspreken van ver wachtingen voor de toekomst. Op vrijdag 22 mei stellen de Amster- damsche Bank n.v. en de Incasso Bank n.v. de inschrijving open op nominaal 3.750.000 aandelen in de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek n.v. te Maas tricht in stukken van nominaal 7en 750,tot de koers van 130 percent. De stukken zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over 1959 en volgende boekjaren- De inschrijving is uitsluitend voor houders van claims. Vier dividendbewijzen van aandelen van nominaal 75,geven recht op toe wijzing van één nieuw aandeel V3n nomi naal 75,vier dividendbewijzen van aandelen van nominaal 750,— geven recht op één nieuw aandeel van nominaal 750,of tien nieuwe aandelen van no minaal 75,De claimhandel vangt aan op 13 mei. De storting is vastgesteld op donderdag 18 juni. Officiële notering ter beurze van aandelen en dooreenlever- baarheid met de reeds uitstaande aande len zijn aangevraagd. De opbrengst van de aandelenemissie is bestemd voor de financiering van de uitbreiding van de krachtopwekkings installatie, de capaciteitsvergroting van een van de papiermachines, alsmede van de verdere uitbreiding van het produktie- programma van gestreken papier. Over de gang van zaken wordt medegedeeld, dat het bedrijf op volle capaciteit werkt. De eerste maanden van 1959 hebben aan de verwachtingen beantwoord. Hoewel op bepaalde gebieden de concurrentie zich enigermate doet gevoelen, is de huidige orderportefeuille behoorlijk voorzien en waarborgt zij, naar gelang van de soor ten, een produktie van twee tot vier maanden, zodat de toekomst met vertrou wen wordt tegemoet gezien. veinst de directie zich niet dat zij nog met moeilijkheden te kampen zal hebben alvo rens van een geconsolideerde heroriëntatie kan worden gesproken. Zij vertrouwt dit doel eerlang te bereiken, mede dank zij de versteviging van de positie van het concern in 1958. De baten aan interest en dividenden over 1958 van de n.v. cultuur-maatschap pij Watoetoelis-Poppoh te Den Haag heb ben 74.514 bedragen 87.541). De uit gaven in Nederland beliepen 62.229 9.841), afvloeiingsregelingen vergden 65.936 (nihil), afkoop pensioenen en on derstanden 62.629 (nihil). Alle kosten, ook die welke ten laste van het bedrijf in Indonesië gebracht plachten te worden, worden over de verlies- en winstrekening gevoerd. Dientengevolge is deze rekening over 1958 belast met de een malige kosten voor de afvloeiing, waar door deze rekening een nadelig saldo van 131.612 (v.j. winst 67.911) te zien geeft,.- Voorgesteld wordt dit bedrag in zijn ge heel ten laste der bijzondere reserve te brengen. Deze post komt op de balans per 31 december voor met een bedrag van 155.206. Sinds medio januari 1959 is al het personeel ontslagen en het kantoor te 's-Gravenhage opgeheven. De omzet over 1958 van de Koninklijke Nederlandsche Springstoffenfabrieken n.v. te Amsterdam is wederom lager geweest dan in het vorige boekjaar. Als gevolg hiervan zijn ook de financiële resultaten minder geworden. Het voordelig saldo ex ploitatierekening heeft 281.795 bedragen, 421.573). De bijzondere baten (terug ontvangen vennootschapsbelasting) bedroe gen 145.293 3.517). Na afschrijvingen ad 180.907 172.610) en interest ad 14. 694 4.508), resteert een saldo winst ad 231.487 (f 247.972). Voorgesteld wordt een dividend van 8Vi percent (10 percent) en het saldo ad 1.316 naar nieuwe reke ning over te brengen. Over de overeenkomst met de staat werd het overleg, zoals verwacht, hervat, maar afgebroken in verband met het de missionair worden van het kabinet. Ge hoopt wordt, dat de onderhandelingen zo spoedig mogelijk zullen kunnen worden voortgezet. De orderportefeuille is onge veer gelijk aan die van ultimo 1957. De directie verwacht voor het lopende, boek jaar een redelijke bezetting van beide fa brieken. De n.v. Houthandel v.h. G. Key te Am sterdam heeft in 1958, blijkens het verslag, een winst op goederen behaald van 1.734.102 (v.j. 1.979.414). Diverse baten beliepen 96.055 104.320). Na onder andere exploitatiekosten en voorzieningen ad 1.160.963 1.521.300), afschrijving ad 129.043 152.632) en belastingen ad 318.360 (f 130.403) resteert een onver anderd saldo winst van 186.621. Voor gesteld wordt, zoals bekend, een onver anderd dividend van 6,8 percent op de cumulatief preferente en van 10 percent op de gewone aandelen. In het laatste kwartaal trad een licht herstel in. De totale omzet bleef, volgens de verwachtingen, achter bij die van 1957. De kostprijzen in het buitenland, die begin 1958 nog een lichte stijging vertoonden, bewogen zich daarna in een voortdurend dalende lijn, hetgeen de directie noodzaakte tot een uitermate voorzichtig aankoopbe leid. Deze daling van de kostprijs gecombi neerd met verminderde afzetmogelijkheden leidde ook in Nederland tot belangrijk lagere opbrengstprijzen. Wat 1959 betreft hoopt de directie, dat het lichte herstel van het. laatste kwartaal 1958 zal doorzetten. Aan de daling van de houtprijzen in het buitenland kwam een einde en inmiddels trad zelfs een lichte stijging op. Het prijs peil op de binnenlandse markt is evenwel nog onbevredigend. De prognose voor 1959 moet er, aldus het verslag, derhalve een zijn van gematigd optimisme. Uitvoerig hebben bestuur en aandeel houders van de cultuurmaatschappij Goe- nceng-Malang nv. te Amsterdam in de jaarvergadering de vraag besproken of de vennootschap voorlopig haar werkzaam heden moeten voortzetten of dat' tot liqui datie zou moeten worden overgegaan. Ge zien de kans op 'n nationalisatie-uitkering van Sukawana en het feit dat Goenoeng Malang nog zij het bescheiden be dragen tegoed heeft van het Kinabureau wegens nog niet geheel afgerekende kina- bastproduktie in het verleden, meende het bestuur dat een beslissing over een liqui datie beter een jaar uitgesteld kon wor den. De aandeelhouders konden zich hier bij aansluiten. Op de volgende jaarverga dering zal dit vraagstuk opnieuw een punt van discussie vormen. Te Genève is de veertiende zitting van de Organisatie der Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) geopend. In zijn openingsrede zei de voor zitter, de Chileeen Garcia Oldini, dat het herstel van de externe inwisselbaarheid van een aantal belangrijke valuta de gele genheid biedt verder voort te gaan met de afschaffing van invoerbeperkingen en in het bijzonder van de discriminerende toe passing daarvan. Besloten werd Spanje als waarnemer toe te laten. De Amerikaanse afgevaardigde, W. C. M. Beale, drong er bij de Westeuropese lan den op aan een einde te maken aan de discriminering ten aanzien van de invoer van dollai'goederen. Woensdag zullen de voorstellen in behandeling komen voor het houden van een aantal nieuwe tariefonder handelingen, die in september 1960 zouden moeten beginnen. Advertentie leuke vlotte modellen, prachtige kwaliteit cord-regatta in frisse kleurencombinaties Speciale JM. prijs 2 jaar lUeine stijging pe.r mooi) (Van onze correspondent in Brussel) President Sukarno van Indonesië en Su- bandrio, de minister van Buitenlandse Zaken, hebben in Kopenhagen aan een Bel gische verslaggever tijdens een interview verklaard, dat Antwerpen de grote transi tohaven voor Indonesische produkten in West-Europa zou kunnen worden, onder meer voor rubber, palmolie, aardnoten, koffie enzovoort. De president stelde ech ter de vraag of België „van Nederland toe stemming zou krijgen" om die goederen in Antwerpen te behandelen. Sukarno en Subandrio schenen te geloven, dat België tegenover Nederland geheime verplichtin gen heeft inzake de transitohandel en de goederenveilingen van Indonesische pro dukten te Antwerpen. De rubbermarkt zou in Antwerpen een jaarlijkse omzet van anderhalf miljard gulden met zich mee brengen, aldus de Indonesische woordvoer der. Subandrio zeide nog dat de Westduit- se autoriteiten in ieder geval tot nu toe meer belangstelling hebben getoond voor de Indonesische handel en veilingen dan de Belgische regering. Sukarno verklaarde nog, dat geen enkel Belgisch belang in Indonesië zal worden benadeeld door de. nationalisaties. Maar véél- Belgische bë- langen in Indonesië zijn nauw verbonden met Nederlandse belangen.-Zo zijn -^de. meeste Belgische plantagemaatschappijen die in Indonesië werken, genootschappen van Nederlands recht met in Nederland hun zetel. Op de vraag welke de positie van deze maatschappijen in Indonesië is, ant woordde Subandrio dat de zaak nog in studie is. Op de vraag waarom Engelse rubbermaatschappij in Indonesië wer den genationaliseerd, antwoordde Suban drio, dat de Enge'se eigenaren de planta- Advértentie De raad van bestuur van de Koninklijke Java-China-Paketvaart-Lijnen n.v. te Am sterdam zal aandeelhouders voorstellen over té gaan tot de uitkering van 8 percent dividend in contanten over 1958 (v.j. 11 percent). De raad van bestuur van de n.v. Neder landse Bioscooptheaters (N.B.T.) stelt aan deelhouders voor op de gewone aandelen een dividend van 8 percent (v.j. 9 percent) en op de cum. pred. aandelen een dividend van 15 percent (v.j. 17 percent) uit te keren. ges aan Chinezen hadden overgelaten zon der de Indonesische autoriteiten daarin te kennen. De voorstelling van zaken van Sukarno, dat België overleg moet plegen met Ne derland over de transitohandel, is natuur lijk bedoeld als een soort provocatie, zo vernamen wij in Belgische kringen. De Belgische regering en dat weten de In donesiërs heeft in Den Haag laten we ten, dat de Antwerpse handel geen enkele stap zal doen tegen de Nederlandse belan gen in Antwerpen en alleen wanneer de Indonesische goederenmarkten definitief voor Rotterdam of Amsterdam verloren zijn gegaan, zal pogen die naar Antwer pen over te brengen. Antwerpen is boven dien een handelscentrum waar de positie van de Nederlandse handelshuizen zeer sterk is. Zo is thans bekend geworden, dat bij de aanstaande veilingen van Indo nesische thee te Antwerpen de keurings commissie zal worden samengesteld uit Nederlandse deskundigen. Maar men wenst te Antwerpen blijkbaar het vonnis af te wachten van het hooggerechtshof van Karlsruhe, dat in beroep de zaak behan delt van de Nederlandse klacht inzake de Indonesische tabaksveilingen te Bremen. De rechter te Bremen heeft de Nederland se eis afgewezen, maar het is niet zeker of het Duitse federale hof hetzelfde stand punt" zal-inrrememr.----i!-:^- •-;« -:r-- Het saldo exploitatierekening over 1958 van de n.v. Nederlandsche Électiolascn Maatschappij te Leiden heeft f 1.220.539 bedragen 2.838.036). Aan interest werd ontvangen 125.467 136.853). De baten uitdeelnemingen bedroegen 8.360 (6.840). Na afschrijvingen ad 324.101 (338.443), belastingen 100.000 (1.200.000;, dotatie voorziening voor aanvullende pensioenen ad 107.228 (nihil) en de kosten van de herkapitalisatie ad 24.239 bedraagt het saldo winst, inclusief het winstsaldo a.p. ad 6.997, 912.145 (1.378.671). Voorgesteld wordt aan het reservefonds 100.000 (200.000) en aan de reserve voor bijzondere doeleinden 200.000 (550.000) toe te voegen en, zoals bekend, een divi dend uit te keren van 15 percent (22 per cent) over het van 1.600.000 tot f 2 400.000 verhoogde kapitaal. Hiervan is 6 percent interimdividend reeds betaalbaar gesteld. Contacten met binnen- en buitenlandse bedrijven in verband met de Euromarkt zijn reeds gelegd. Het bedrijf is momenteel nog behoorlijk -van werk voorzien. Lang lopende orders komen echter weinig voor, waardoor de directie meent zich te moeten onthouden van het uitspreken van ver wachtingen voor de toekomst. Te Washington is bekend gemaakt, dat het aantal werklozen in de Verenigde Staten in april met 735.000 is afgenomen tot 3.627.000. Het aantal werknemers is in april met 1.184.000 gestegen tot 65.012.000. Per eind april waren er 1.493.000 werkzoe kenden minder dan een jaar geleden. Uit goedingelichte bron wordt in Londen vernomen, dat de Britse regering het Zweedse plan voor een kleine Vrijhandels zone, als tegenhanger van de Europese Economische Gemeenschap, bestudeert, maar dat zij eerst het advies van de grote industrieën en handelsondernemingen wil inwinnen alvorens haar standpunt te be palen. Waarnemers geloven dat het Zweedse plan voornamelijk is bedoeld als middel om druk uit te oefenen op de zes EEG- landen bij de pogingen om tot een Vrij handelszone van de zeventien OEES-lan- den te komen. De kleine Vrijhandelszone zou in vijf jaar tot stand moeten komen (door middel van vijf tariefverlagingen van 20 percent), terwijl de Europese Ge meenschappelijke Markt pas over elf tot veertien jaar tot stand gekomen zal zijn. Volgens sommige waarnemers zijn de voornaamste tekortkomingen van het Zweedse plan, dat te weinig niet-EEG- landen eraan willen meewerken, zodat geen blok ontstaan zal dat gemakkelijk met de EEG zal kunnen concurreren, ter wijl van Engeland vrij grote opofferingen worden geëist. Het plan zou bedoeld zijn voor de vereniging van Zweden, Noor wegen, Denemarken, Engeland, Zwitser land, Oostenrijk en Portugal, maar de waarnemers menen dat in werkelijkheid eventueel alleen Engeland, Zweden en Noorwegen eraan kunnen meewerken. io Noorwegen, Nederland en Engeland zijn uitgenodigd voor een vier-landcnconfe- rentie over de walvisvaart, die op 18 mei in Tokio zal worden gehouden. Noorwegen heeft de uitnodiging aan vaard. De Noorse delegatie zal worden ge leid door de voorzitter van de Noorse Wal- visraad, Gunnar Jahn. Ook Engeland zou de uitnodiging reeds hebben aangenomen. De uitnodiging tot de conferentie werd de vorige week door de Japanse ambassade in Oslo overgebracht. Door het ministerie van Landbouw in Den Haag wordt bevestigd, dat een uitnodiging tot het bijwonen van een vier-landenconferentie over de wal visvaart op 18 mei te Tokio is ontvangen. Op dit ogenblik is echter nog niet bekend of Nederland de uitnodiging zal aan vaarden. De Federatie van Schoenmakerspa troonsbonden in Nederland, het overkoe pelend orgaan van de vier landelijke pa troonsorganisaties, heeft in een te Utrecht gehouden vergadering het prijsverloop in de schoenmakerijen besproken. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, dat de prijs voor de Kchoenreparaties ver hoogd zal moeten worden wegens de stij ging van de materialenprijzen. Schadelijk. Vertegenwoordigers van Ara bische staten hebben in een brief aan het secretariaat van de UNO uiting gegeven aan de „ernstige bezorgd heid" van hun regeringen over de joodse migratie naar Israël. De Rus sische premier, Kroesjtsjev, heeft verklaard dat zijn regering „in de toe komst" aan ieder die de Sovjet-Unie wil verlaten, daartoe toestemming zou kunnen geven. Het is mogelijk, zo voegde hij hieraan toe, dat de joden hiervan zullen profiteren. Behoeftig. Voor het eerst sedert de be ruchte crisisjaren omstreeks 1930 zijn maandag in Amerika voedselpakket ten uitgereikt aan armen. De pakket ten, samengesteld uit door de rege ring opgekochte voorraden, zijn be stemd voor dertigduizend behoeftigen in de omgeving van Cleveland. Verduistering. In Tokio is een merkwaar dige taxistaking geëindigd. Honderd tachtig taxichauffeurs, die veertien dagen geleden met hun auto's naar Osaka (een afstand van zeshonderd kilometer) reden en zich daar verbor gen hielden, keerden maandag naai de hoofdstad terug, nadat hun werkgé- vers nieuwe loonvoorstellen hadden gedaan. De stakers moeten nu nog on derhandelen over een „amnestie" we gens het verduisteren van de taxi's. Niet volledig. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat oud-minister Dul les niet volledig is hersteld van een longontsteking. Hij moet het bed hou den en krijgt antibiotica. Ongeluk. Bij Metz is maandag een vrachtauto met Franse militairen op een sterk hellende weg verongelukt, vermoedelijk doordat de chauffeur zijn macht over het stuur verloor. Vier in zittenden zijn om het leven gekomen en zeven gewond. Europees. Te Mantua in Noord-Italië is een Europese democratische federa listische partij opgericht welke zal ijveren voor een federale Europese staat. Op een bijeenkomst van Ita liaanse, Duitse, Nederlandse en Zwit serse federalisten werd besloten dat de nieuwe partij aan verkiezingen in de verschillende landen zal deelnemen. De regeringen en politieke krachten zijn niet in staat de ware politieke een heid van Europa tot stand te brengen, aldus de oprichters. Explosie. Op het Parijse vliegveld Orly zijn maandagmiddag door de grote hitte twee banden „ontploft" ^an een Superconstellation, nadat het toestel, dat van Tokio via de noordpool naar Parijs was gevlogen, was geland. Een bemanningslid dat zich nog bij het vliegtuig bevond, werd gewond. Door de druk van de ontploffing zijn ver- 'scheidene ruiten van het stationsge bouw verbrijzeld. Record. Volgens het Russische persbu reau „Tass" heeft een Russische pi loot met een K-15 Kamov-helikopter een snelheidsrecord gevestigd voor een vlucht over een gesloten circuit van vijfhonderd kilometer. Hij legde deze afstand af in drie uur en dertien minuten met een snelheid van ruim 170 km per uur. Hiermee is het oude record met 63 km verbeterd. Herstel. President Theodor Heuss heeft :i het ziekenhuis, waar hij op 30 april was opgenomen wegens influenza, ver laten. Hij zal in zijn officiële residen tie, de villa Hammerschmidt, onder behandeling blijven. Operatie. De voorzitter van de Ameri- kaase commissie van chefs van sta ven, generaal Nathan Twining zal in de borstkas worden geopereerd. Met röntgenstralen noch met andere mid delen heeft men namelijk de aard van de aandoening kunnen vaststellen. Gezondheid. Vandaag begint in het Volken paleis te Genève de twaalfde assemblee van de Wereldgezondheidsorganisatie. Onderwerpen van bespreking zullen zijn de strijd tegen de malaria en de pokken, drinkwatervoorziening, medisch onder zoek en het organiseren van een inter nationaal gezondheidsjaar. Historie. Het Russische persbureau Tass meldt, dat er een nieuwe geschiede nis van de Russische communistische partij is verschenen ter vervanging van de geschiedenis die in het stalinis tische tijdperk is samengesteld. Advertentie RIJWIELEN Koninginneweg 44 Haarl., Tel. 13609 (2 Hlnem 27. Na.dat Joris tot de slotsom was ge komen, dat Panda rivieropwaarts was ge gaan, kwam hij hem al gauw op het spoor. „Wie over het water gaat, heeft een bootje nodig", redeneerde hij, „ik zal mij dus bij de plaatselijke botenverhuurder vervoegen en informeren, of hij aan een kleine Panda een bootje heeft afgestaan". Dat bleek inderdaad het geval te zijn. „Kleine Panda, hij stroomopv)aarts gegaan, ja", zei de botenverhuurder, „hij wil doorvaren naar gebied Kukluuksstam. Brrr heel gevaar lijk, ja!" „Welaan", sprak Joris, in dat ge val zou ik gaarne een van uw scheepjes huren, om het roekeloze manneke achterna te gaan". „Ik niet verhuren, nee, wel ver kopen, ja", was het antwoord, „want wie naar Kukluuksstam gaat, komt niet terug, nee. Slecht volk, ja". Er zat dus voor Joris niets anders op, dan ook een kano te ko pen en even later peddelde hij rivierop waarts, zo snel hij kon. „Ik moet hem in halen, voor hij de Kukluuksstam bereikt", mompelde hij., „want dan zou hij waar schijnlijk zijn leven en' de gouden bijl kwijt raken. Foei, wat een last geeft dat ventje. Ik moet hem altijd scherp in het oog hou den". Op zijn beurt werd Joris echter scherp in het oog gehouden door kolonel Pulver. De kolonel was hem onopgemerkt gevolgd en had het gesprek met de boten verhuurder afgeluisterd. „Ik moet vlug zijn, als ik die bijl nog wil hebben", bromde hij WEERRA PPORTEN Temperaturen Duiten binnenland heder> 5? è3 morgen 7 uur Neerslagi laatste 24 uur Het K.N.M.I. deelt mee: Het krachtige hogedrukgebied boven Scandinavië en Rusland neemt nog in omvang toe. Het krijgt thans vooral aan de zuidwestzijde versterking door drukstijgingen, welke zich van het zeegebied ten westen van Portugal naar het noorden uitbreiden. Aan de zuidflank van het hogedrukgebied voeren oostelijke winden zeer droge, Den Helder maar iets koelere lucht naar het westen, Ypenburg waardoor de kans op onweer nu is ver- Vlissingen dwenen. Op de oceaan bevinden zich wel Eelde enkele storingsgebieden, maar deze vol- Twente gen een zodanige koers dat zij zelfs het De Bilt weer op de Britse eilanden de eerste da- Findhnven gen niet zullen kunnen beïnvloeden. Het Vlv. Z.-Limb onbewolkï droge en zonnige weer zal dan ook in onDewoikt Westeuropa nog verscheidene dagen Helsinki geheel bew w voortduren bij noordoostelijke tot ooste- Stockholm onbewolkt lijke winden. - - onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt o ono ono o ono o o ono Woensdag 13 mei Zon op 4.51 uur, onder 20.22 uur. Maan op 9.25 uur, onder 00.07 uur. 15 mei 22 mei 29 mei Maanstanden 21.09 uur eerste kwartier. 13.56 uur volle maan. 9.13 uur laatste kwartier. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Ajaccio Rome Het hoog en laag water te Zandvoort is Algiers 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Mallorca 14 14 14 11 13 13 13 15 10 °sl° onbewolkt windst. 12 Kopenhagen onbewolkt ono 10 Aberdeen zwaar bew. windst. 8 licht bew. nnw onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. zw 14 14 15 14 14 geheel bew. wnw 13 zwaar bew. windst. 12 onbewolkt nnw 17 ono ono no nnw Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 mei Hoog water 6.18 en 18.40 uur. Laag water 1.58 en 14.16 uur. Woensdag 13 mei Hoog water 6.54 en 19.17 uur. Laag water 2.30 en 14.51 uur. onbewolkt half bew. onbewolkt mist zwaar bew. half bew. regenbui regenbui geheel bew. o onbewolkt ono half bew. o 12 nno 14 nno 10 windst. 10 z 12 o 12 n 12 windst. 9 13 16 zzw 16 0 0 0 0 0 0 0 0 0,5 0 0 0 0 0 0 1 0,5 0 40 0 0 0 0 0 0,4 0 0 0,1 0,5 0 0.2 0 licht bew. windst. 15

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2