Golden Fiction Monsters in een Paleistuin r Forum over „Verkeer en Welvaart" Mensen in Amerika Dreiging van de biologische oorlogvoering zeer reëel Geduld gewenst Zaagsel Dr. Chisholm waarschuwt: GOUDEN ARMBANDEN Onder ons gezegd... toch maar liever... raatóteel JURY Van dag tot dag j Oud-directeur-generaal van W.G.Oongerust Dr. Salk reageert op rapport van W.G.O. Postzegels ter waarde van vijfmiljoen gestolen Russisch centraal partij comité op 24 juni bijeen IJDELHEID Op dè* Britse arbeiders kunnen loon per chèque krijgen INDRUKKEN VAN EEN RONDREIS DOOR DE V.S. DINSDAG 12 MEI 1959 Het conflictje om de tafelschikking in Genève, waarop de ministersconferentie gisteren nog vóór haar begin dreigde vast te lopen, is opgelost. De formule, die voor die oplossing is gevonden, wordt aan wes telijke kant als een westelijke overwin ning, aan communistische kant als een communistische overwinning voorgesteld. Maar in feite is het toch wel zo, dat het westen het meeste water in de wijn heeft gedaan en dat de positie van de Oostduit sers op de conferentie daardoor niet on aanzienlijk is versterkt. De westerse diplomaten hebben daaruit opnieuw kunnen leren hoezeer zij op hun hoede moeten zijn voor manoeuvres van de tegenpartij. Want terwijl de Oostduitsers nu, tegen alle vroegere afspraken in, als deelnemende waarnemers of als waarne mende deelnemers aan de conferentie-tafel zitten zij het danook niet aan de hóófd- tafel kan Gromyko in voorkomende ge vallen nog de houding aannemen dat hij het westen een concessie heeft gedaan. En die mogelijkheid zal hij zich ongetwijfeld niet laten ontgaan. Het incidentje op zichzelf is niet over matig belangrijk, want de Oostduitse Volksrepubliek was in de praktijk door het westen reeds lang voor verschillende doel einden de facto erkend en verdere uitbrei ding van die erkenning de facto kon niet uitblijven. Ze kan van westelijk standpunt gezien zelfs haar nut hebben omdat poli tiek altijd beter op realisme en vooral, als het enigszins kan, op idealisme dan op for malisme gebaseerd kan zijn. Maar intussen kunnen we uit deze ge schiedenis van de eerste conferentie-dag de conclusie trekken, dat men in Genève on getwijfeld aan het begin staat van een lange reeks moeilijkheden waarvan som mige misschien onder het mom van de on schuldigste procedure-details zullen wor den geschapen. Het westen zal daarbij niet alleen op zijn qui-vive moeten zijn, maar ook blijk moeten geven van diplomatieke handigheid, soepelheid eneindeloos geduld. De weersomstandigheden staan geen diepgaande en zwaar-op-de-handse be schouwingen toe, doch noden eerder tot luchtig commentaar op opwekkende eve nementen. De mededeling dat een depar tementaal „Belastingbericht" elementen inhoudt die „opwekkend" kunnen heten, is misschien op hèt eerste gezicht enigs zins merkwaardig, doch bij nader inzien zal men tot de conclusie komen dat de hiernavolgende „resolutie omzetbelasting 2977" inderdaad geschikt is om de geest te ontspannen en een vrolijke lach te voorschijn te toveren. Deze resolutie deelt namelijk mede: „Op zichzelf is het standpunt, dat aller lei soorten zagen, welke met handkracht worden gebezigd voor het zagen van hout, als houtzagen (handzagen) worden aange merkt en mitsdien aan een verhoging van omzetbelasting zijn ondei-worpen, niet on juist. Gezien de ratio van vorenbedoelde verhoging ontmoet het echter geen be zwaar, dat slechts de gewone handzaag (timmermanszaag, welke ook wel zij het meestal in kortere vorm, door particulie ren wordt gebezigd) aan de verhoogde hef fing wordt onderworpen, en derhalve niet: nestzagen, kapzagen, schrobzagen, toffel- zagen, beugelzagen, trekzagen, figuurza gen, sleutelgatzagen en dergelijke. De bij invoer na 4 januari 1959 van laatstbedoelde zagen, anders dus dan ge wone handzagen (houtzagen), naar het tarief van vier ten honderd geheven ver hoogde omzetbelasting bij invoer kan op verzoek aan de aangevers worden geresti tueerd. Verwezen wordt naar de bij deze aan schrijving gevoegde afbeeldingen". Weet u nu hoe u kunt zagen zonder de schatkist te spekken? Van dik hout zaagt men planken, doch het komt erop aan waarmee men dat doet. Het ministerie heeft bij haar resolutie een blad vol kunst zinnige tekeningen gevoegd, waaruit nog eens temeer blijkt dat een zaag en een zaag twee geheel verschillende dingen kun nen zijn. Een handzaag die kapzaag heet, of toffelzaag, of nestzaag, of eenmans- trekzaag, of trekzaag met handvat (waar uit men niet mag concluderen dat andere zagen geen handvat hebben) is vrij van verhoogde omzetbelasting. Hoedt u ech ter voor de gewone handzaag maar let dan op, dat het toch weer niet een ongewo ne handzaag is. En ziet u nu, hoe moeilijk de ambtena ren van het departement het hebben? En wordt het niet duidelijk, waarom men zo moeilijk ministers kan krijgen? Want men moet beseffen dat het leven niet enkel uit zagen bestaat, doch dat men als minis ter op ieder terrein van het maatschap pelijke ordenen te maken krijgt met futi liteiten en nuanceringen in eindeloze reek sen, uitgebraakt door het alles doorzagen de en in kleine stukjes snijdende bureau cratische apparaat, dat als een robot door werkt en waar niemand meer vat op heeft. Gunning. Aan de heer C. Lampert sr. te Haarlem is als laagste inschrijver een rioleringswerk in Heiloo voor een bedrag van 28.777 gegund. CHICAGO (Reuter) De Canadees dr. Broek Chisholm, die directeur-generaal van de wereldgezondheidsoi-ganisatie is geweest, heeft een artikel over biologische oorlogvoering geschreven in het bulletin van de Amerikaanse en Canadese atoom geleerden. Hij zegt hierin, dat een hon dertal mensen het leven in grote steden kunnen ontwrichten en militaire bases in de V.S. kunnen uitschakelen door het ver spreiden van bacteriën. Er bestaan vele soorten biologische wa pens, aldus Chisholm. En het is algemeen bekend, dat er te Porton (Engeland), Fort Detrick (V.S.) en Suffield (Canada) grote instituten zijn, die zich bezig hou den met het ontwikkelen van deze wa pens en van afweermiddelen hiertegen. Maar de gevaren van deze wapens en de mate van doeltreffendheid der afweer middelen zijn nimmer openbaar gemaakt. Evenmin weet het grote publiek welke maatregelen er zijn of worden getroffen om te voorkomen, dat er bij ongelukken, sabotage, aardbevingen enzovoort biolo gische stoffen vrijkomen, die ons volk kunnen vernietigen. Chisholm verklaarde dat het voornaam ste vraagstuk bij de biologische oorlog voering de distributie van de dodelijke stoffen is. Plaatselijke verspreiding op grote schaal zou bijzonder doeltreffend zijn in geval botulinus een vergiftige bacterie wordt gebruikt. Maar dit ver- LONDEN (Uïl) Dr. Jonas Salk heeft zijn antipoliovaccin tegen bedenkin gen van de zijde der Wereld Gezond heids Organisatie verdedigd. Het jaarver slag van de World Health Organisation dat maandag in Genève werd gepubliceerd verklaarde namelijk dat de antipolio-vac cins „die op het ogenblik beschikbaar zijn nog niet goed genoeg zijn". Dr. Salk reageerde daarop met te zeggen dat een kleine groep doktoren in de W.H.O. zich steeds hardnekkig verzet heeft tegen het beginsel, waarvan hij het bewijs zei te hebben geleverd, namelijk dat vaccins van gedode virus even doeltreffend zijn als vaccins van levende virus. „Zij vechten een verloren strijd", zei hij aan United Press International. Hij zei, dat zijn vaccin op het ogenblik voor 90 percent doeltreffend is en hij hoopt, dat het dit spoedig voor 100 per cent zal zijn. Hij voegde daaraan toe, dat hetzelfde beginsel gebruikt kan worden bij de vervaardiging van vaccins tegen ande re ziekten en dat het onderzoek in die richting „op een uitgestrekt terrein" wordt voortgezet. De Engelse medische wereld, die eerst met omzichtigheid de ontdekking van dr. Salk tegemoet trad, heeft hem de afgelo pen week met de hoogste eer overladen, als een officieel bewijs van verzoening. gif oxydeert binnen 12 uur en kan dus de bodem niet afdoende besmetten. Ook kan deze bacterie zich niet verspreiden of voortplanten daar ze geen levend orga nisme is. Als botulinus echter wordt in geademd of in voedsel of dranken terecht komt, sterft het slachtoffer binnen zes uur. Het sterven gaat dan gepaard met hevige pijnen, daar deze bacterie onmid dellijk inwerkt op het centrale zenuwstel- „Tenzij onze regeringen kunnen aanto nen, dat het huidige systeem van natio nale bewapening en internationale rech teloosheid ons spoedig een echte vrede kunnen geven, rest er niets anders dan de onontkoombare verplichting om de al ternatieven hiervoor te onder-zoeken en dan te trachten in die richting verder te gaan, die de meeste kansen biedt voor het voortbestaan van de mens", zo be sluit dr. Chisholm zijn betoog. DUBLIN (Reuter) In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben enige dieven zich toegang verschaft tot het veilingge bouw Shanahan in Dublin, waar zij zeld zame postzegels ter waarde van vijf mil joen gulden hebben gestolen. Onder de ge stolen postzegels bevindt zich een Oosten rijks-Italiaanse collectie uit de jaren 1850 tot 1875. De dieven, die naar men aanneemt tot een internationale bende behoren, zagen een gedeelte van de onlangs ontvangen verzameling van de Zwitserse tabaksmil jonair Maurice Burrus over het hoofd. De ze verzameling vertegenwoordigt een waarde van bijna 40 miljoen gulden. De politie heeft alle Ierse havens en vliegvelden van de diefstal op de hoogte gesteld en een beschrijving van de post zegels naar alle delen van de wereld ge zonden. MOSKOU (Reuter) Het centrale co mité van de Russische communistische partij zal op 24 juni zijn jaarlijkse bijeen komst beginnen, aldus meldt de „Prav- da". Dit is de eerste maal sedert de oor log dat de agenda en datum vooraf worden bekend gemaakt. Al vele jaren kwamen de 133 leden van het comité in het geheim bij een. Men werd dan pas dagen later ge waar dat zij bijeen waren geweest wan neer de resultaten van de besprekingen bekend werden gemaakt. Op de komende zitting zullen de automa tic in de industrie en de mechanisatie in de landbouw ter sprake komen, alsmede een rapport over de plannen om de ont wikkeling van de chemise industrie en de produktie van synthetische stoffen te be spoedigen hetgeen nodig is om tegemoet te komen aan de vraag naar industriële en verbruiksgoedei-en. (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft gis teren in Kiev aan de republiek Oekraine dei orde van Lenin verleend wegens haar succes in de produktie van graan, suiker bieten, vlees, melk en andere produkten. Advertentie Och, dat is toch geen ij delheid, wanneer een vrouw, die prijs stelt op een verzorgde finishing touch" van haar uiterlijk, een sierlijke armband draagt. Vooral niet, als het zo'n pronkstuk is uit onze grote collectie waarin wij voor „elck wat wils" hebben. Reeds vanaf 98. Grote Houtstraat 49 Tel. 20049. Advertentie de zachtste van alle In de algemene vergadering Vah de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die op 10 juni in Zwolle zal worden gehouden, zal gesproken worden over „Verkeer en welvaart". Er is een rapport samengesteld, dat als uitgangspunt voor de gedachtenwisseling zal dienen. Enkele sprekers zullen daarna een forum inleiden waarin zitting hebben de leden var, de commissie „Het verkeer in Neder land" onder voorzitterschap van ir H. Vis, lid van het hoofdbestuur. De leden zijn: F. Balhuizen, voorzitter van het Neder lands Binnenvaartbureau, A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B.; mr. H. J. Kruis, vertegenwoor diger van de K.L.M.; mr. J. Milius. vice- voorzitter van de Jaarbeurs; ir. H D. Prins, voorzitter van de Ned. Vereëniging van Wegenbouwers; mr. D. van Setten, voorzitter van de Vereniging van Trans portondernemingen; mr. F. E. Spat, voor zitter van de Ned. Wegverkeers- en Ver- voersfederatie Centraal Overleg; dr. ir. K. E. Stork, directeur van de Ned. Amerikaan se Fittingfabriek; dr. J. P. B. Tissot van Patot, hoofdinspecteur van de Ned. Spoor wegen en ir. J. D. H. van der Toom, direc teur-generaal der P.T.T. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de keuze op dit onderwerp laten vallen, omdat het van mening is, dat de verkeersvoorzieningen geen gelijke tred houden met de snelle economische ontwik keling van ons land. Op 7 oktober 1571 versloeg een Italiaans leger, voor de helft afkomstig uit Venetië, de Turken bij Lepanto. Een groot aantal krijgsgevangenen werd door de overwinnaars in triomf meegevoerd en gedeeltelijk ondergebracht in een kamp ten noorden van Rome. Zij hebben daar hun dagen niet in volslagen ijdelheid gesleten, getuige de talrijke monster achtige beelden, die het park bij het paleis (van de Orsini's?) in Bomarzo sieren. Enkele weken geleden zijn deze nachtmerries weer eens in het nieuws geweest, toen prinses Margaret, op bezoek in Rome, zich tijdens een uitstap je in de gapende muil van de meest afschrikwekkende boe man liet fotograferen. Ze zal toen stellig het verhaal van het ontstaan hebben gehoord en mogelijk iets over de plaats waar zij nu al eeuwen in al hun lelijkheid staan. Bomarzo ligt in het heuvel- gebied honderd kilometer ten noorden van Rome, ongeveer halfweg tussen Viterbo en Terni. Het is een bergdorpje, van waaruit men het bovendal van de Tiber overziet en dat voor zijn bestaan in hoofdzaak afhankelijk is van de wijn bouw. Voor de kenners: de befaamde Orvieto komt uit deze streek. De blokkedoos- achtige huizen, waarvan er sommige wel vijf of zes ver diepingen tellen, klemmen zich krampachtig aan de hellingen vast. Zij worden over het al gemeen slecht onderhouden. Onder de invloed van de maandenlange aanvallen van de zon is overal het verf werk eraf gebladderd. Het vroeger overvloedige wit is vaal ge worden en het houtwerk maakt ook al geen bijster so lide indruk. Het dorpje telt Er hangt nog altijd een tvaas van geheimzinnigheid over de wanstaltige beelden, die verspreid door een park in het Ita liaanse dorpje Bomarzo staan. Waarom zijn ze indertijd ge maakt? Wie heeft er opdracht toe gegeven? Na een kleine vier eeuwen zijn de antwoorden op deze vragen niet met zekerheid te geven. zeventienhonderd inwoners en de meesten van hen prijzen zich allang gelukkig als ze elke dag te eten hebben. Uiterlijk en qua levensstan daard verschilt Bomarzo in niets van die grote groep an dere, troosteloos-arme dorpen van de streek. Het enige waar door het zich wel onderscheidt, is het paleis. Het zijn eigenlijk twee hoofdgebouwen, door verandas en terrassen aan el kaar verbonden en men kan zelfs zeggen drie, want een villa op enige afstand kan ook door een onderaardse gang wor den bereikt. Alweer een stukje geheimzinnigheid. In de hoge, ruime zalen van dit paleis zie ik schilderijen met een respec tabele kunstwaarde en een col lectie Etruskische voorwerpen, waarvan alleen al de ouder dom eerbied afdwingt. Hoe interessant dit alles ook 's en hoe uitstekend de staat voor deze museumstukken zorgt, daarvoor ben ik per slot van rekening niet gekomen. Een Italiaanse kennis trekt me trouwens al mee de tuinen in. Zij omringen de gebouwen ge heel en doen zich voor als een aanzienlijk parkachtig bos. Wanneer we over de paden dwalen, brengt elke kromming een nieuwe verrassing in de vorm van het een of andere ruw gehouwen, soms gigan tisch groot, stenen beeld. De meeste ervan maken een be angstigende indruk. „Helemaal zeker zijn we er niet van," zegt mijn gids, „maar hier hebben we nu een brokje bewijs voor de stelling, dat dit paleis vroeger aan de familie Orsini heeft toebe hoord." Gedeeltelijk in het zand begraven en overgroeid door gras en onkruid ontwaar ik een gruwelijk grijnzende dolfijn met een menseneus en een gapende bek. Daarboven op staat een primitieve we reldbol, welke weer wordt be kroond door een kasteel. „Dit is het embleem van de Orsi ni's. Waarom zou het hier een plaats tussen deze monsters hebben gekregen, als zij er niets mee te maken hadden?" Onlogisch lijkt mij deze re denering niet en me dunkt, dat er meer historische feiten en voorvallen met vrij wat min der aanwijzingen als juist zijn aangenomen. Deze beroemde aristocratische familie, die in de conflicten tussen de stad staten van de veertiende en vijftiende eeuw een behoorlij ke partij heeft meegeblazen, oefende vroeger een machtige invloed uit in de omgeving van Bomarzo, dat staat vast. Het „Castello degli Orsini", date rend van het einde der vijf tiende eeuw en een gaaf voor beeld van een renaissance- kasteel, bevindt, zich trouwens niet ver hier vandaan: het staat in Bracciano, een stadje aan de oever van een meer, ongeveer midden tussen Rome en Viterbo in. „Ik ben ervan overtuigd, dat dit. zoiets als een zomerresi dentie van de familie Orsini is geweest," concludeert mijn leidsman. En daar houden we het dan maar op, bij gebrek aan tegen bewijzen. Later, nieuwsgierig geworden, zoek ik op hoe ver de invloed van de Orsini's zich voorheen uitstrekte. Dat was niet mis. Tot 1696 is de naam met Bracciano verbonden ge weest. In de onmiddellijke om geving van Trevignano vindt men de ruïnes van een ander kasteel, gebouwd en bewoond door een Orsini. Even ten zui den van Rome, vlakbij het pauselijk zomerverblijf Castel Gandolfo, ligt Marino, eertijds ook al een sterkte van de Or sini's. In 1347 werd Giordano Orsini door Rienzi uit Rome verdreven, maar het lukte hem toch niet Orsini in deze burcht tot overgave te dwin gen. De macht van deze aristo craten in aanmerking nemend, lijkt het hoe langer hoe waar schijnlijker. dat een van hen ook in Bomarzo (dat immers een dominerende positie boven het Tiberdal inneemt) is gaan bouwen. Maar dat verklaart nog steeds niet waarom al die gekke beelden in het park moesten komen te staan. Terug naar de tuin. Ik sta op een gegeven ogenblik ver wonderd voor een mythologi sche voorstelling, bekend on der de omslachtige benaming „De Draak, die de Jonge Leeuw vermoi-zelt". Het is, evenals de rest van het beeld houwwerk, uitgehouwen in de plaatselijke rotsen, die van vulkanische oorsprong zijn. De reusachtige figuur van een worstelaar is vaak een geliefd speelterrein voor de dorps jeugd. Het beeld is zeven a acht meter hoog en dient nogal eens als oefengelegenheid voor aspirant-Alpinisten onder de jonge Bomarzanen. „Menigeen heeft al een arm of been ge broken," zegt mijn vriend. „Als het geregend heeft, is de steen gevaarlijk glibberig, maar daar trekken die apen van jon gens zich niets van aan." Een macabere voorstelling wordt mij gepresenteerd door de meer dan levensgrote oli fant (met een heel gebouwtje, waarin een schildwacht, op zijn rug), die een Romeinse soldaat in de dodelijke greep van zijn slurf omklemd houdt. Het schild in diens hand biedt geen enkele bescherming tegen de oerkracht van het dier. Het griezeligst is ongetwij feld de boeman, in wiens gul zig happende muil de toerist (ook prinses Margaret) met voorliefde plaatsneemt. Het is alleen maar een kop met een gegolfde baard aan weerszij den van de mond. De afzichte lijke neus accentueei't de boos heid, die uit de grote ronde ogen straalt. De natuur heeft de kop voorzien van haar: wat ongezond struikgewas, dat zich op de schedel heeft vastgezet. Schichtig sluipen we voorbij, een trapje ernaast op, nog lang nagekeken door die boosaar dige ogen. In een klein tempel tje op een heuvel komen we tot rust. Als ik even later nog eens een panoramisch beeld van de tuin en een gedeelte van de monsters krijg, kan ik me alleen maar verwonderd afvragen wat de beeldhouwers van weleer tot deze extrava ganties heeft gedreven. Onge twijfeld hadden die Turkse krijgsgevangenen frisse ideeën! J. J. F. Kemming Moeders Hij die zich toelegt op de studie der ge schiedenis zit bijna steeds onder mannen. Staatslieden, generaals, uitvinders, ont dekkingsreizigers, zijn vrijwel altijd man nen. En als het koningschap niet erfelijk was zouden er nooit vorstinnen geweest zijn. Zelfs onder de grote kunstenaars treft men maar hier en daar een vrouw. Enkele historische rollen, die door een man niet voegzaam konden worden vervuld, bleven haar voorbehouden: Cleopatra, Messalina, Pompadour. Wij mogen gerust zeggen: de geschiede nis maakt praktisch alleen gewag van mannen. Als iemand op een andere planeet enkel maar onze historieschriften kon be studeren zou hij wanen een wereld met geslachtloze wezens voor zich te hébben. Dit is onbillijk. Tegenover de vrouw is dit onbillijk. Dit is te meer onbillijk omdat iedereen uit eigen ervaring weet dat de vrouw volstrekt niet is waar men haar vroeger wel voor hield: de minderevan de man. De taak van de vrouw is niet alleen maar bekoren, baren en de huishouding doen. Zonder de vrouw kwam er van de hele beschaving niets terecht. Al wat er aan hogere waarden wordt overgedragen op het volgende geslacht is te danken aan de vrouw. De vaders hebben daar geen tijd voor, zij werken of staan ergens op een afstand, op een vooruitgeschoven post; het is de moeder die hem aan de kinderen wijst als een lichtend voorbeeld. En als hij dat niet is, maakt zij dat ervan. Niet. alleen de moedertaal brengt zij over op haar kind, maar door die taal, fluiste rend, zingend, vertellend en vermanend, alle idealen die het mehsdom koestert en die tezamen het vliegende tapijt vormen waarop de geest zich verheft. En pas als de geest zich verheft krijgt hij de kracht, nodig voor grote daden. Wij moeten de geschiedenis dus anders en billijker gaan zien en in elke bewonde ring voor een historische figuur de moeder omvatten die er onzichtbaar achter staat, bij elke grote daad een vrouw zien, die daartoe de grondslag heeft gelegd. De moeders van Archimedes, van Shakespeare, van Marco Polo en Leeuwenhoek zijn evengoed historische figuren van de eerste rang. Tezamen met ieder groot man hebben wij een madonna te vereren. Belcampo LONDE N(UPI) Alle Britse werkne mers krijgen binnenkort de kans zich het loon per chèque te laten uitbetalen. De Britse regering heeft daarover overeen stemming bereikt met de vakbonden. Vol gens de Sunday Express zal een wetsont werp daartoe zeer binnenkort worden in gediend. Het doel van de regering is de administratie te vereenvoudigen, het spa ren aan te moedigen en diefstal van de lo nen tegen te gaan. De werknemers kun nen hun loon laten bijschrijven op een bankrekening, elke week of maand een chèque in ontvangst nemen of ook zich la ten uitbetalen in contanten. Zeven maanden heeft Wilmer Lee John son in de gevangenis gezeten. Zeven dagen lang heeft hij tegenover de rechtbank en de jury gezeten. Gisteren is hij vrijgespro ken en onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Wilmer Lee Johnson is een negerjongen van 16 jaar, die verleden jaar in een ge vecht met een leeftijdgenootje een honk balknuppel naar zijn tegenstander heeft gegooid. Drie dagen later was die andere jongen dood. De jury heeft beslist, dat Wil mer Lee uit zelfver dediging heeft gehan deld. De kleine jon gen, die gedurende alle zeven dagen van de zitting had geke ken alsof hij weinig of niets van de gebeurtenissen om hem heen begreep (dat deed hij ook zeker niet), begreep zijn vrijspraak voortreffelijk en schudde dankbaar de handen van de drie verdedigers, die hem door de rechtbank waren toegewezen. Veertien dagen vóór het fatale gevecht was de jongeman Johnson zestien jaar ge worden en dat was voldoende voor de openbare aanklager om voor deze ver dachte een normale „volwassenzaak" te arrangeren. Maar Wilmer Lee is geen over matig intelligente jongen en de gepassion- neerde betogen van de aanklager, John J. Barry, en van de belangrijkste verdedi ger, Frank S. Katzenbach III, gingen voor namelijk langs hem heen. Niet langs de jury. Op een soort kleine tribune, ter linkerzijde van de rechter, Clifton Bennett, zaten daar de twaalf jury leden: Harold D. Boone, bakker; Mildred Brown, fabrieksarbeidster; Herbert Daw son, vrachtwagenchauffeur; Marjorie H. Feil, huisvrouw; Herbert P. Lambert, auto technicus; Florence L. Madoff, steno typiste; Mildred Morrel, klerk; Marie Te- lesco, steno-typiste; Josep Tiziker, verko per; John R. Torretto, boekhouder; Anna P. Yash, huisvrouw en John D. Zullo, tim merman. Zeven dagen lang zijn deze men sen afgesloten geweest van alle contact met buitenstaanders. Zij logeerden op kos- sten van de rechtbank in het duurste hotel van de stad, mochten gedurende het vrije weekend een paar bustochtjes maken naar de kust, maar verder hebben zij niemand ontmoet.Alleen elkaar en alle betrokkenen in de rechtbank. Op de zevende dag van de zaak van Wilmer Lee Johnson, hebben de twaalf juryleden zich voor hun laatste beraadslagingen teruggetrokken. Na ander half uur kwamen zij terug in de recht zaal: de verdachte Johnson was vrijge sproken. In de gang van het gerechtsgebouw kwam ik iemand tegen van het kantoor van de openbare aanklager. „Ik wou, dat we jullie systeem hadden,met alleen maar rechters, geen jury", zei hij. En dat is een aardige tegenstelling: in Nederland heb ik uitsluitend advocaten als propagandisten voor het Angelsaksische jury-systeem ge hoord. E. Romayn

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 5