Plan van „Sociaal Toerisme" wordt toch werkelijkheid De mam aan de top Agenda voor Haarlem Kreymborg DE KONING DIE NIET SLAPEN KON Kort en bondig In Rhenen zal alsnog een omvangrijk bungalowpark verrijzen NAAIMACHINES 4 NA ZES JAREN De radio geeft woensdag T elevisieprograrnma Stil de plfn van aambeien van binnen nit. Neem Hemotabi. Fraude bij fruitveiling in Goes Evangelisatie-landdag in „Velserbeek" Het veen bij Emmen brandde opnieuw speciale Heren-weekender Heren-overhemd Feestg(e)ruis UITNODIGING Voor de voorlichtingsbijeenkomsten met film Amsterdamse politie treedt op tegen raceboten in de grachten Zweed vond middel om smog te voorkomen Protest tegen Vlaamse versie van „Fanfare" „Keukenhof" sluit op tweede pinksterdag Verrukkelijke koffie door Cameron Hawley DINSDAG 12 MEI 1959 Zes jaar geleden werd de Rotterdamse komt op 75,— per week. De bungalows Vereniging tot Bevordering van het So ciaal Toerisme opgericht. Veertienduizend mensen werden lid, maar van de goedkope vakantie die zy zich gedroomd hadden kwam niets terecht. De activiteit van de vereniging bleef bij plannenmaken. Vijf duizend gegadigden trokken hun aanmel ding weer in. Zy zullen er nu spyt van hebben, want de vereniging heeft een bungalowpark op stapel staan, dat voor ons land misschien wel enig in zyn soort is. Voorzitter C. A. Jacobs, een 63-jarige Rotterdamse sigarenhandelaar met de al lure van een grote organisator, heeft ons verteld waarom het zes jaar heeft geduurd voordat er iets kon gebeuren. „De meeste gemeenten in het oosten van ons land willen met massatoerisme niets te maken hebben en vooral niet als dat uit Rotter dam of Amsterdam komt. Keer op keer vingen wij bot. Particuliere grootgrondbe zitters, die hun rust bedreigd zagen, wisten ons in de wielen te rijden. Maar in Rheden begon de victorie." Daar in Rheden heeft men de zaak groot aangepakt. Deze gemeente, vijftien kilo meter ten oosten van Arnhem, heeft 5,5 miljoen uitgetrokken voor de aanleg van drie zwembaden, vier voetbalvelden, een voetbalstadion met 20.000 zitplaatsen, zeven tennisbanen en een grote zonneweide, die bij het te stichten bungalowpark liggen en die behalve de zwembaden ook door de leiding van het bungalowpark geëxploi teerd zullen worden. De vereniging bracht zelf toen nog 2,5 miljoen op tafel. Daarvan zullen worden gebouwd een restaurant met 360 zitplaat sen, een motel met 152 kamers, vijftig bun galows voor zes personen ieder, en een sporthal. Verder zullen een kampeer- en een caravanterrein worden aangelegd. To taal zullen tegelijkertijd 3000 mensen kun nen worden ondergebracht De heer Jacobs, een man die altijd voor sociale belangen in de bres heeft gestaan vóór de oorlog richtte hij dc vereniging van werklozen op; contributie één cent per dag per gezin zal belangeloos de leiding van het kamp op zich nemen. Daarbij staan hem vaste doeleinden voor ogen: ten eerste wordt er geen winst gemaakt. Het batig saldo wordt gebruikt om ouden van dagen in het voor- en naseizoen een va kantie te bieden. Ten tweede hebben men sen uit de Randstad Holland voorrang omdat zij meer dan anderen behoefte heb ben aan een recreatiemogelijkheid. En ten slotte zullen minder draagkrachtigen slechts behoeven te betalen voorzover hun inkomen dat toelaat. Een verblijf van een week in het motel zal een gezin van vier personen met inbe grip van de warme maaltijden 105,per week kosten. De huur van een bungalow HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voorde dag. 8.00 Nieuws. 3.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.30 Een lied in de lente, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gram. 13.50 Hohe Messe (gr.). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Meisjes; koor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Ra diokrant. 19.55 Op de man af. causerie. 20.00 Zen dingsappèl. 21.15 Gram. 21.30 Muzikale caus. 22.00 Lichte muz. 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Platennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.50 VPRO. 20.20—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.05 Gymnastiek voor de vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Politiekapel. 12.30 Land-en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitzend. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 17.55 Rep. van de interlandwedstr. BulgarijeNederland. (Plm. 18.45 Nieuws). VPRO: 19 50 Voor de jeugd. VARA: 20.20 Nieuws. 20.25 Comm. 20.35 Dansmuz. 21.15 Vragenbeantw. 21.45 Strijkkwartet en sol. 22.15 Tussen mens en nevel vlek. caus. 22.30 De onafhankelijkheidsdag van Israël, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 School radio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksliede ren. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.15 Pedagogische caus. 22.25 Kamermuz. 52.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17,30 Jeugdjourn. 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmprogramma. 20.40 Nederlandse chansons. 21.15 Documentair programma. Advertentie Een complete kuur om van uw aambeien verlost te worden, maar allereerst óók om de pijn te stillen. Zonder zalf, zetpillen en dergelijke. Deze aambeien-remedie in tabletvorm bracht reeds duizenden lijders baat. Blijvend! Daar om moet u niet wachten, maar liever vandaag dan morgen beginnen met deze weldadige kuur. Die werkt óók nog zacht laxerend en helpt de normale functies te regelen. Com plete kuur (f 1.47) bij apothekers en drogisten Bij de veiling Zuid-Beveland in Goes zijn ongeregeldheden ontdekt. Het onder zoek heeft geleid tot het ontslag van de 36-jarige bedrijfsleider. Reeds geruime tijd zocht de directie naar de oorzaak van regelmatig terugkerende verschillen tus sen ingezonden en afgeleverd fruit. Ten slotte rezen er vermoedens tegen de be drijfsleider, een man die als zeer be trouwbaar bekend stond en die al jaren bij de veiling werkzaam was. Het aan de veiling onttrokken fruit werd verkocht aan diverse fruithandelaren, die echter te goe der trouw zijn geweest. De omvang van de fraude is nog niet precies bekend. hebben ieder een eigen douchecel, een keu ken, een toilet en twee kamers. De financiering van dit grote project, dat het volgend voorjaar klaar zal zijn, is mo gelijk geworden door de bijdragen van grote bedrijven, die hun personeel de mo gelijkheid van een vakantie in het kamp willen bieden. Als dit oord, dat de naam de Gelderse Ardennen krijgt, volgend jaar open gaat, is de vereniging nog lang niet uitgepraat. Er zijn plannen voor een soortgelijk kamp bij Hellendoorn en voor een kamp van niet minder dan 2000 bungalows, dat in samenwerking met de gemeente Den Haag zal worden gesticht. De Haarlemse schilder Kees Verwen heeft het portret voltooid dat hij in opdracht van B. en W. maakte van de heer J. B. Schuil, die op 18 maart, dit jaar hartelijk gehuldigd werd omdat, het toen veertig jaar geleden was dat hij met anderen het initiatief nam tot de toneelvoorstellingen voor de school jeugd. B. en W. gaven opdracht tot het portret om daarmee te getuigen van hun waardering voor de verdiensten van de heer Schuil voor de vorming van de vroegere en huidige Haarlemse jeugd. Voor de evangelisatielanddag, die tweede pinksterdag op „Velserbeek" in Velsen wordt gehouden, bestaat grote belangstel ling. Uit het gehele land komen de deel nemers met trein en autobussen naar Velsen. Vijfhonderd deelnemers worden per boot uit Amsterdam aangevoerd. In de openingssamenkomst om half elf zal ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal spre ken over „De grote doorbraak". Als tweede spreker staat in het programma vermeld de heer J. Kits. directeur van „Het Brand punt" uit Doorn. Des middags om half drie en 's avonds om half zes zullen nog het woord voeren ds. J. Langstraat, her vormd predikant uit Arnhem, ds. J. Visser uit Amsterdam en de evangelisten Th. Dik- kes uit Leiden en Jac. Klein Haneveld uit Bodegraven. Het gesprokene zal worden afgewisseld met zang van het „Crosskwar tet", de „Zingende Zusjes" en een groot koor, samengesteld uit acht evangelisatie zangkoren. Het muziekkorps van de Chris tengemeenschap uit Den Haag zorgt voor de muzikale begeleiding. De middagsamenkomst zal worden voor afgegaan door een muziek- en zangdienst, afgewisseld met enkele getuigenissen. Debrandweer van Emmen is gisteren opnieuw uitgerukt voor een veenbrand na bij Emmerschans. Het blussen van deze brand vergde de gehele, dag. Het vuur tastte een oppervlakte van ruim acht hec tare aan. De enorme rookontwikkeling be zorgde veel last aan de bewoners in de omgeving. In Beekbergen is gistermiddag brand ontstaan in de heide bij de Arnhemse- weg tegenover de Spoekweg. Het vuur, dat werd aangewakkerd door een vrij straffe wind, bereikte spoedig de Anhemseweg, waarna ook heide en vliegdennen aan de andere kant van deze brede verkeersweg in brand raakten. Het verkeer moest tijde lijk worden stopgezet. Het vuur werd be streden door de brandweren van Beek bergen, Apeldoorn en Ugchelen en de bos- brandwcren van Beekbergen. Loenen en Woeste hoeve. Zij werden geassisteerd door burgers en veertig jongens uit het rijks werkkamp in Beekbergen. Vijf hectare heide ging verloren. In Brummen werd de brandweer giste ren gealarmeerd voor een brand in een stroberg bij een landbouwer aan de Haar- weg. Nadat dit brandje was geblust, moest de brandweer een uur later weer naar de boerderij, waar nu een grote landbouw- schuur in brand stond. De schuur ging ver loren. In Barlage bij Onstwedde is de woning van de familie B. de Roos door brand ge heel vernield. Van de inboedel kon niets worden gered. De oorzaak is onbekend. Advertentie Voor de sportief-modieus geklede man: (geldig lot en met 23 mei) Luchtig, sportief model, in Sanfor structuurweefsel. Alle moderne kleuren li, Fijn geweven Sanfor-poplin, moderne ton-sur-ton. 11. Gecombineerd voor de speciale prijs van 13. (Deze extra voordelige prijB geldt ook bij aankoop van 2 weekenders of 2 overhemden). 90 GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM Een echtpaar in Winschoten was 12XH jaar getrouwd en deze koperen bruiloft werd gevierd met. een gezellig feestje. De bruidegom ivilde laat in de nacht een van de zijn gasten met. de auto naar huis brengen, maar zijn vrouw vond, dat haar man wat te veel geestrijk vocht geconsumeerd had en stopte het contactsleuteltje van de auto weg. De bruidegom werd daarover erg kwaad en begon met stoelen te gooien. Ver volgens zocht hij ruzie met een van de feestgenoten, die hij een paar tanden uit de mond sloeg. Daarna zocht hij hel weer in het meubilairva lampen en glaswerk. Een groot deel van de inboe del smeet hij door de ruiten op straat. De politie, die gealarmeerd ivas, werd bekogeld met de resterende stoelen, maar in het reeds buiten liggend meu bilair vonden de politiemannen vol doende dekking. Het slot was dat de bruidegom werd m.eegenomen naar het politiebureau, waar in de cel zijn woe de snel bekoelde. Zo bleef koning Didoro dus maar door tobben. Geen enkele nacht kon hij slapen En dat werkte verschrikkelijk op zijn humeur, dat begrijp je. De koning, die vroeger bekend stond om zijn goedheid en vriendelijkheidwerd. een sikkeneurige zuurpiet. Maar jaals je ook niet slapen kan! Langzamerhand begon iedereen er over te spreken, dat koning Didoro zo veranderd was. Wie iels in het paleis te maken had, bibberde al bij voorbaat, want wat kon Zijne Majesteit, te keer gaan.' 3637 Advertentie over moderne electrische huishoudelijke toesteilen DEMONSTRATIE door de heer P. 1 HELDOORN, chefkok, op donderdag 14 mei a.s. in Hotel „Rusthoek" te Bl'daal. Aanvang der demonstraties: 's middags 2.30 uur - 's avonds 8 uur. Toegangskaarten gratis verkrijgbaar bij: Ta. H. GROOTEGOED en Zn., Bl'daal, Bloemendaalseweg 18, tel. 52502 in samenwerking met: TECHNISCHE UNIE N.V. - A'darn. De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft een raceboot., waarmede harder dan 7'/a km. door de grachten werd gevaren, in beslag genomen. De politie gaat na melijk door streng optreden een einde ma ken aan "het ongerief, dat de zware golf slag van deze boten veroorzaakt. Er wa ren raceboten die met snelheden van 40 km per uur en meer door de grachten stoven. Reeds vorig jaar kwamen bij het Amster damse gemeentebestuur zo veel klachten binnen van woonschipbewoners, roeiver enigingen en rondvaartrederijen, dat be sloten werd een maximum snelheid in de Amsterdamse grachten en kanalen in te stellen van ll/z km per uur. Sinds enkele weken zijn de raceboten weer op het water. Het bleek, dat slechts wei nig eigenaren zich aan de snelheidsbeper king hielden. Opnieuw kwamen er klach ten, o.a. van de bloemenverkopers, die met hun schepen in de Singel liggen. Nadat ruim twintig processen verbaal' waren op gemaakt, zonder merkbaar resultaat, is de politie tot inbeslagneming van een der boten overgegaan. STOCKHOLM (TT) De Zweedse in genieur Sven Wernheim heeft een „rook- ioze verbrander" geconstrueerd, waarin niet alleen de brandstof maar ook de rook, die anders over de omgeving van de schoorsteen wordt verspreid, voor 99,9 per cent opbrandt. Deze vinding zou een gro te bijdrage kunnen vormen tot de oplos sing van het probleem der vorming van „smog" (rook plus waterdamp) waarme de steden als Londen t,e kampen hebben. Wernheim heeft twaalf jaar gewerkt aan zijn rookloze verbrander, die zowel in woonhuizen als fabrieken en ook op loco motieven en in scheepsmachinekamers kan worden gebruikt. Het apparaat heeft slechts tien percent meer ruimte nodig. Het roetgehalte van de weinige nog over blijvende rook is vijftig milligram per kubieke meter oftewel minder dan één- twintigste van de hoeveelheid bij gewone verwarmingsinstallaties. Er bestaan plannen van de Nederlandse film „Fanfare" een Vlaamse versie te maken. De in België werkzame Vereni ging voor beschaafde omgangstaal is «aar echter fel op tegen. Zij heeft aan de di rectie van de filmproduktiemaatschappij en aan de vervaardiger van de film, Bert Haanstra, een brief geschreven, waarin zij meedeelt bij verwezenlijking van de plan nen alle gepaste middelen te zullen ge bruiken om de vertoning van „Fanfare in hel. Vlaams tot een fiasco te doen wor den. Zij verzoekt de filmproduktiemaat schappij alle medewerking te verlenen aan de vertoning van de film in Vlaande ren, doch alleen in de Nederlandse ver sie. De Vereniging acht het standpunt, dat de Vlamingen de in het Nederlands ge sproken film niet zouden verstaan, volko men onjuist. De Vlamingen, zo zegt zij, kennen en gebruiken het Nederlands aïs beschaafde cultuurtaal. Al zijn intonatie, ritme en misschien ook enkele zinswendin gen in Noord- en Zuid-Nederland verschil lend, dan zijn deze zo gering dat het als de grootste nonsens mag worden be schouwd de film af te draaien in ..een Vlaamse versie. Hét is een grote verne dering en belediging van de Vlamingen, aldus de vei-eniging. „Keukenhof" in Lisse zal op tweede pinksterdag 's avonds om acht uur haar poorten sluiten. Howei de hof nog een be zoek waard is, vooral nu bomen en hees ters pronken met het jonge groen, is de bloemenpracht als gevolg van de hoge temperaturen der laatste dagen sterk achteruitgegaan. Het bestuur heeft daar om besloten van woensdag af de entree prijs tot de helft terug te brengen. Advertentie LUNCHROOM Grote Houtstraat 105 Tel. 18598 0 HOOFDSTUK I 1. New York City, 2 uur 30 v.m. Een minuut of twee vóór of na half drie in de mid dag van de twee-en-twintigste juni kreeg Avery Bul- lard zoals de artsen later uitmaakten een her senbloeding. Na zes-en-vijftig jaar, gaf, diep binnenin de kronkelingen van zijn hersens, een kleine slagader de strijd op tegen het aanhoudende bonzen van de op stuwende bloedstroom. Op 'het moment van deze on noemelijk kleine hapering, werd van een wereld in een wereld de vorm en het levensritme veranderd. Een industrieel keizerrijk had plotseling geen keizer meer. De directeur van de Tredway Corporation was dood en geen der onderdirecteuren was benoemd tot zijn opvolger. Het was geen toevalligheid, dat. Avery Bullard in de minuten, die aan zijn dood voorafgingen, gedacht had, wie toch zijn nieuwe plaatsvervangend directeur wel zou moeten worden. Het was een vraag, die in de laatste drie maanden, sedert John Fitzgerald gestor ven was, vele malen zijn geest had beziggehouden. Vandaag had hij bijna aan niets anders gedacht. Van morgen nog had George Caswell hem gewaarschuwd, dat de leden van de investeringsraad gevraagd had den, waarom nog geen „tweede man" bij de Tredway Corporation benoemd was. „De continuïteit in de lei ding is voor iedereen, die belangrijk geïnteresseerd is in een industriële belegging, van enorm gewicht." Caswel had natuurlijk gelijk gehad. Avery Bullard had dat grif toegegeven. Als ze tegen het najaar een obligatielening zouden uitgeven, zouden ze de steun van de investerende trusts nodig hebben. De scherpe kerels, die in hun opdracht beleggingen analyseerden, hielden ervan, dat alles precies eender gebeurde als in hun lesboekjes op Harvard. Een grote maatschap pij hoorde nou eenmaal een plaatsvervangend direc teur te hebben. Het zou een verkeerde indruk wek ken, als je er geen had. Wel, Bullard had Caswell mee gedeeld, dat er nu niet langer getraineerd zou wor den. Er zou een plaatsvervangend directeur gekozen worden in de commissarissenvergadering van dins dag. Hij zou vandaag, vóór raid der n ach'., hr-lisser I wie het zou worden. De enige reden, waarom hij de I kwestie zo lang had uitgesteld, was geweest om zich zelf de gelegenheid te geven enkele in aanmerking ko mende personen buiten de eigen maatschappij in de gaten te houden. Hij had er zeker van willen zijn, dat er geen betere man beschikbaar was dan één van zijn eigen onderdirecteuren. Hij was nu onderaan z'n lijstje gekomen Bruce Pilcher. Alle anderen waren al doorgestreept. Hij had om twaalf uur met Pilcher geluncht. Caswell was het er mee eens, dat Pilcher zekér de moeite van het overdenken waard was. „De algemene opinie is, dat hij heel wat werk verzet heeft, sedert hij directeur van de Odessa werd," zo had Cas well gezegd. „Blijkbaar is hij 'n bijzonder bekwaam werker." Vijf minuten vóór zijn dood had Avery Bullard de kleine privé-eetzaal op de vijfde verdieping van het Chippendale Building verlaten, hij had er geluncht met Pilcher en de oude Julius Steigel, voorzitter van de Raad van Commissarissen van de Odessa Stores Cor poration. Terwijl hij op de lift stond te wachten, ont ving hij geen enkel waarschuwend teken voor de ramp die hem te wachten stond. Hij voelde zich ongewoon goed. De lunch was een ongehoord succes geworden. Hij had uitgemaakt, dat Bruce Pilcher niet de man was, die hij zocht; tot zijn heimelijke vreugde was hij daar achter gekomen, zonder Pilcher of Steigel ook maar de geringste argwaan te geven over de werkelijke motieven, die achter zijn bezoek lagen. In de beschermende eenzaamheid van de verlaten gang stond Avery Bullard zichzelf een gereserveerd glimlachje toe, toen hij zich in herinnering bracht, wat Caswell over Pilcher gezegd had. Een bijzonder bekwaam werker? Het had nog geen twee minuten ge kost om Pilcher erin te laten lopen. Hij had Pilcher een toevallige vraag gesteld over de netto-waarde van de holding-company, die de zes-en-twintig meubelza ken van de Odessa bezat. Dat was al genoeg geweest om hem in de val te laten lopen. Pilcher was erop afgevlogen als een uitgehongerde wolf. Je kon zijn geest bijna achter zijn koele, grijze ogen zien werken de geldman, die het bloedspoor rook van een mil joenen-transactie. De liftdeur begon open te glijden en Avery Bul lard wrong zich door de opening. Hij was een forse man, één meter zes-en-negentig lang en zwaarge- spierd. Hij had zich echter zó snel bewogen, dat hij zich weer omgedraaid had en met zijn gelaat naai de deur toe stond, vóór deze nog helemaal open was. Ja, Pilcher was een geldman. Dat was toch een be paald soort. Het was gemakkelijk om ze te ontdek ken. Je herkende ze altijd aan dat koude licht in hun ogen. Het was niet het hete vuur van de man, die nooit een droom zou onderbreken om het risico te be rekenen, maar het koude vuur van de man, wiens geest was ingesteld op het spelletje van geldmaken Het was een spel, dat gespeeld werd met getallen op stukken papier., het omzetten van gewone in prefe rente aandelen, van preferente in obligaties, van obli gaties in dollars en van dollars in langdurige kapitaal- winsten. Het was het netto-bedrag aan dollars na de belastingaftrek, dat voor hen van belang was. Dat waren de nummers op het scorebord. De netto-dollars waren de punten in het spei. Niets anders deed er feitelijk toe. Een fabriek was in hun ogen geen le vend, ademend organisme. Het was alleen maar een dollarteken en een reeks getallen achter de posten: „Gebouwen en Installaties" op de balans. Hun harten zwollen niet als ze een grote Nummer Negen lintzaag jankend in een hard stuk esdoorn zagen verdwijnen. Hun neusgaten sperden zich niet bij de rijke geur van notenhout of bij de scherpe lucht uit de meubelspui- terij. Nee, Pilcher was de man niet.en Pilcher was de laatste naam op de lijst. Geen van hen was de juiste ge weest:. Clark niet en Rutledge niet, ook niet die vent van de overkant, van de United of wie dan ook van de rest. Aan allemaal had er iets niet gedeugd. Caswell's stem klonk nog na in zijn geest. „Zou het niet mogelijk zijn, dat je je eisen te hoog stelt? Als je uitkijkt naar een andere Avery Bullard, dan kan ik je wel vertellen, dat je die nooit vindt. Hij bestaat niet. Ze hebben er maar één zo gemaakt en toen hebben ze de gietvorm gebroken." Hij had het toen ontkend en nu ontkende hij het tegenover zichzelf weer. Hij keek niet uit naar een andere Avery Bullard. Waarom zou hij? Hij was pas zes-en-vijftig. Er lagen nog negen vol le jaren voor hem vóór hij vijf-en-zestig was. Het zou den de beste jaren van zijn leven worden. Hij kon nu z'n grote opzwaai maken. Zijn hand was zeker en vast. H. M. Rozcndaal overleden. In Utrecht is op 58-jarige leeftijd plotseling over leden de heer H. M. Rozendaal, directeur van de Pontscholen te Utrecht en hoofd- kwartiercommissaris van dc Nederlandse Padvinders en districtscommissaris voor Utrecht. Op de laatste koninginnedag had hij nog een belangrijk aandeel in de op voering van het jeugdspel in de paleistuin te Soestdijk. Rail gebroken. De automatische be veiliging van de spoorbaan, die gisteren voor het baanvak door Weesp in werking werd gesteld, heeft reeds terstond haar nut bewezen: 's morgens ging op de seinpost een signaal over waaruit bleek dat er op de baan iets niet in orde was. Het onder zoek wees uit dat een spoorstaaf door nog niet opgehelderde oorzaak was gebroken. Opgeheven. In een door slechts negen tien van de 794 leden bezochte vergadering is het voorstel van het bestuur, de veertig jaar bestaande Volksuniversiteit Hilver sum op te heffen aangenomen. Er waren maar twee tegenstemmers. De laatste jaren is de belangstelling voor de avonden van de Volksuniversiteit steeds verder terug gelopen, hetgeen vooral aan de concur rentie van de televisie wordt geweten. Bekroond. Tijdens het vierde inter nationale congres over gezondheidsopvoe ding, dat van 2 tot 9 mei te Düsseldorf is gehouden, heeft de Nederlandse film „De paraplu", die in opdracht van de stichting Pro Juvëntute door Kees Brusse in 1956 werd vervaardigd, de eerste prijs be haald. Deze film werd in Düsseldorf als de beste gekozen uit 69 films over opvoeding tot lichamelijke en geestelijke hygiëne. Verzamelaar. De politie heeft een 44-jarige bouwvakarbeider uit Lienden aangehouden, omdat hij verdacht werd van diefstal van een tegelsnijmachine van een bouwwerk. Bij huiszoeking bleek de man een grote partij bouwmaterialen en gereedschappen te hebben verzameld. Een vrachtwagen vol hamers, planken, balken, latten, touw, pakken draadnagels, deur.-, krukken, vloer- en wandhaken, buizen, leidingdraad, trekzagen, troffels, breek ijzers, Engelse sleutels, vijien, draadtangen, boren en wat dies meer zij werd naar het politiebureau overgebracht. De man heeft bekend dat het grootste gedeelte van de verzameling van diefstal afkomstig is. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Stadsschouwburg: dinsdag 20 uur: Ne derlandse Comedie met „Oscar"; woensdag 20 uur: Coros y Danzas. Concertgebouw: dinsdag 20.15 uur: Con cert N. Ph. O.; woensdag besloten voor stelling. Grote Kerk: dinsdag 20 uur: Orgelcon cert door Piet Kee en Albert de Klerk. Openluchttheater: woensdag 14.30 uur: Kindervoorstelling (Oranjecomité). BIOSCOPEN Cinema Palace: tot. en met woensdag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en donderdag 19 en 21.15 uur: „Op naar Hollywood", 18 jaar. Frans Halstheater: dinsdag, woensdag en donderdag 14,30. 19 en 21.15 uur: „Een vreemde in mijn armen", 14 jaar. Lido Theater: tot en met. donderdag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „De gorilla is ont snapt". 18 jaar. Luxor Theater: tot en met woensdag 14 en 20 uur: „Vuur over Azië", 14 jaar; don derdag 14 en 20 uur: „Carmen Jones", 18 j. Minerva Theater: woensdag en donder dag 20.15 uur: „Ik beschuldig", 14 jaar. Rembrandt Theater: tot en met donder dag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Ciske de rat.", 14 jaar. In het voorprogramma kleu- renreportage feestelijkheden Soestdijk. Roxy Theater: tot. en met donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Zijn laatste kraak". Studio Theater: tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „From here to eter nity". Theater Monopole (Zandvoort): dinsdag en woensdag 20 uur: „De wanhoop van inspecteur Gideon", 14 jaar; donderdag 20 uur: „Levensmelodie", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum tot 22 mei dagelijks 20.30 tot 22.30 uur: avondopenstelling met kaarsverlichting. Huis Van Looy (Kamperlaan): tot 19 mei werkdagen van 10—12.30 en 2—17 uur; zon. dags 14—17 uur: Expositie Jan Visser. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): tot 1 juni dagelijks 10—21 uur: Expositie prof. Otto de Kat. Kunstzaal Ten Bruggen—Cate (Reitz- straat 4): tot 1 juni werkdagen (behalve woensdag) 11—17 uur, zondag 14—17 uur: Expositie Diana. Stadhuis: tot 17 mei werkdagen 1417 en 10—22 uur: Expositie Bond van Neder landse Architecten. (Verder raadplege men de rubriek „Uit- (Wordt vervolgd) 'gaan in Haarlem" van 8 mei.)

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 6