'ASPRO „Bntse Arabier" vraagt wat meer psychologie van het Westen Hillegomse bollenexporteur voor vijftiende keer veroordeeld 18 jaar lichaamsgeur „Wij moeten de Arabieren een ideaal tonen, waarbij wij hen nodig hebben" Dit is de nieuwe strip! Partij ten onrechte naar Noorwegen uitgevoerd als geschenkzending 9 Glubb Pasja in Nederland en geen vrienden! bedierf alles Boerenzoon steekt zijn oom dood Kerkelijk Nieuws Echtpaar voor politierechter Minderjarig meisje aan ouderlijk gezag onttrokken Burgemeester-standwerker aspro s^... Lord Attlee opende in Den Haag nieuw bureau der Wereldfederalisten Insluipers sloegen een 15-jarige jongen neer Naar Hongkong verzonden partij diamanten verdwenen ECONOMISCHE POLITIERECHTER BELGISCH PROTEST TEGEN HET RONSELEN VAN MINDERJARIGEN VOOR VREEMDELINGENLEGIOEN PRISMA Oud-minister ir- Bongaerts overleden DINS IJ AG 12 MEI 1959 (Van een onzer verslaggevers) Wie de kleine, vaderlijke figuur zag, die maandagmiddag in het opleidings instituut voor het buitenland op het kasteel Nijenrode te Breukelen een lezing voor de cursisten hield, zou zich kunnen hebben voorstellen, dat het een geziene notaris was, die over het successierecht kwam spreken. Maar geenszins de man, die tientallen jaren met krachtige hand het Arabisch Legioen aanvoerde, dat tot lang na de oorlog de enige effectieve Arabische strijdmacht was in het Nabije Oosten. Wij bedoelen Sir John Bagot Glubb Pasja, een man met een Engelse titel vóór en een Arabische achter zijn naam, verworven door zijn verdiensten voor de Britse kroon, maar ook voor Irak en Jordanië. Na reeds in 1926 de Engelse dienst verwisseld te hebben voor de Iraakse en vervolgens de Transjor- daanse, kreeg hij in 1939 het bevel over het Arabisch Legioen, tot welks vorming de beroemde Thomas Lawrence in 1921 de stoot had gegeven. Het leiderschap van Sir John was met name gedurende de Tweede Wereldoorlog voor het Westen van beslissende betekenis: hij onderdrukte een staatsgreep van de pro-Duitse Rasjid Ali in Irak en hij ruimde het Franse Vichy-bewind in Syrië op. In 1956 moest de jonge koning Hoessein hem onder druk van anti-westerse gevoelens in Jordanië zijn ontslag geven. Thans houdt 62-jarige generaal-buiten-dienst lezingentournees, waarin hij pleit voor een nieuwe, psychologisch doorgedachte benadering der Arabische volken door het Westen. „Toen twee jaar geleden de Britten en Amerikanen nog invloed in het Nabije Oosten hadden, trokken communisten en nationalisten samen op en veelal met groot succes," zo zei Sir John in zijn le zing, „maar nu het gedaan is met die in vloed en er met name in Irak Russische invloed voor in de plaats begint te komen, zijn communisme en nationalisme twee el kaar bestrijdende partijen geworden. De Westelijke diplomaten zijn er tot dusver in geslaagd de vijanden van beide partijen te blijven.." Drie generaties Deze cynische opmerking toelichtend vroeg Sir John zich af of men zich in het Westen wel voldoende rekenschap geeft van het allesbeheersende verschijnsel dat de interne verschuivingen de laatste zes a zeven jaar in Egypte, Jordanië, Libanon, Syrië en Irak begeleid heeft: alle regeer ders van zeventig jaar en ouder, opge groeid onder de heerschappij van de Tur ken, zijn vervangen door leiders van om streeks veertig jaar. Zij zijn opgegroeid in de jaren, waarin de Europese bescha ving op drastische wijze begon te domi neren en alleen al daardoor volkomen an ders. De ouden waren merendeels pro- Westers: zij hadden meegemaakt hoe het Westen hen het Ottomaanse juk hielp af schudden. De jongeren hebben zich van het Westen een heel ander beeld gevormd. De nieuwe heersers steunen op een wéér aanzienlijk jongere generatie, namelijk die der twintigjarigen: de eerste niet meer analfabetische generatie dank zij de fantastisch snelle ontwikkeling van het elementair onderwijs, die zich na de Twee de Wereldoorlog in deze gebieden voltrok. Ieder jaar verdubbelde het aantal scholen! Deze generatie vormt een bevolkings groep van vele miljoenen, die doordat zij kan lezen èn doordat zij nog niet critisch Advertentie Mejtrffr. Ina SchoMenberg, W. ran Outhoornscraat, Den Haag. schrijft: ,,lk had zo'n lasc van transpiracie dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleef ik vaak alleen. Arrid bracht de oplossing. Een moordmiddel! Transpiratie weg. geur weg. geen plekken meer in de jurken, altijd zeker van mezelf." Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspannins?. Véél ster ker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door „emotie" - opwinding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm. op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in han dige rol-top flacon - dubbel aktief door Tran- stop. dubbel zacht door lanoline. Arrid ver dwijnt onmiddellijk in de huid: wég transpira tie. wég lichaamsgeur, voor méér dan 21 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50. vulling f 2.-. In Luinjeberd bij Heerenveen heeft de 21-jarige veehouderszoon S. B. zijn 45-ja rige oom, de veekoopman T. H. van het leven beroofd. De vader van de jongeman de veehouder H. H. had gisteren de ouder lijke boerderij overgenomen van zijn broer T. H. Reeds jarenlang heerste er een gespannen verhouding tussen de beide broers. Terwijl H. H. met zijn zoon zat te melken kwam Thijmen het land op. Hij nam een dreigende houding aan tegenover zijn broer. De 21-jarige S. nam het voor zijn vader op en wilde zijn oom dwingen het land te verlaten. Hij greep daartoe een snijmes, dat gebruikt wordt voor het rei nigen van slootwallen. Toen zijn oom ech ter in dreigende houding op hem kwam toelopen stak de jongeman hem het mes in de buik, waardoor vrijwel onmiddellijk de dood intrad. De jeugdige dader is ge arresteerd. Gcrcf. Kerken Beroepen te Maasdijk W. Dekker te IJlst; te De Lier (vac. P. van der Spek) H. B. Weyland te Nieuwer-Amstel-Noord; te Gees en te Harmeien L. C. Rietveld, kand. te 's-Gravenhage; te Roden W. B. van Halsema te Eernewoude. Bedankt voor Rijswijk (Z.H.) (3de pred. pl.) O. Jager te Almelo. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Haamstede-Kerkwerve C. van der Weele te Leiden; te Nieuwpoort D. Slagboom te 's-Gravenzande. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ellecom-De Steeg J. Swaak te Burgh (Z.). Ds. H. Schouten, woonachtig te Katwijk aan Zee, laatstelijk predikant in Suriname zal in Katwijk voorlopig bijstand verlenen in het pastoraat. Glubb Pasja bij zijn aankomst op Schiphol. kan lezen, zeer ontvankelijk is voor pro paganda. De positie van de nieuwe heer sers staat of valt met de vaardigheid, waarmee zij de gevoelens van deze mas sa kunnen bespelen. Dit geheel nieuwe verschijnsel bracht ook een opmerkelijke verandering in de onderlinge betrekkingen dezer landen en de relaties naar buiten. Voorheen waren daar uitsluitend de diplomatieke kanalen, maar nu komt daar voor elke regering de mogelijkheid bij, zich (vooral via de mo derne communicatiemiddelen) recht streeks tot de bevolkingen van andere lan den te wenden. De fout van het Westen acht generaal Glubb nu, dat zij met de leiders van het heden blijft omgaan als met de heersers van het verleden. Het doet niet, zoals de communisten, een beroep op het volk, het distribueert geen boeken, waarin een we- reldideaal wordt uiteengezet. „Wij treden daar nog veel te veel op als raadgevers en als geldschieters," zei Sir John, „en wij bezitten niet voldoende ne derigheid om geduldig na te gaan, hoe de Arabieren de zaken aanvoelen en hoe hun oordeelsvorming geschiedt. Het is verba zingwekkend, dat in een tijd waarin men zich zozeer bezighoudt met de psycholo gie men nog vrijwel geen aandacht aan de psychologie der verschillende volke ren besteedt. Veel meer dan de Arabi sche volken altijd maar weer te doen voe len, dat zij ons niet kunnen missen, zul len wij hen ons wereldideaal moeten voor houden, een ideaal, waarvoor wij hen niet kunnen missen," aldus besloot deze ken ner van het Nabije Oosten, die met een langdurig applaus werd beantwoord. Tijdens een hierop volgende persconfe rentie werd generaal Glubb vooral onder vraagd over het probleem der Palestijnse vluchtelingen. De vluchtelingen Hij ontkende, dat Jordanië zich om de ze ontheemden niet zou bekommeren. Vol gens hem zit de moeilijkheid in de al te stringente omschrijving van de besteding van het UNO-fonds voor deze vluchtelin gen. De enige mogelijkheid om de vluch telingen uit de kampen te krijgen, is na melijk hen op te nemen in het arbeidspro ces. Dat kan alleen, wanneer er werkge legenheid voor hen wordt geschapen en die is weer afhankelijk van de mogelijkheid tot oprichting en uitbreiding van Jordaan se bedrijven, bij voorbeeld de conserve ring van fruit, en de olijfolie-, potasch- en fosfaatbedrijven. Maar dat is in de richt lijnen van de hulp nu juist niet toege staan, want de hulp moet rechtstreeks aan de vluchtelingen ten goede komen. Hij was voorts van mening dat de wei gering van de V.S. om hulp te verlenen voor de totstandkoming van de Assoean- dam een onjuiste beslissing is geweest. Zijn relaties met koning Hoessein zijn nog altijd zeer vriendschappelijk: de jon ge monarch heeft hem tijdens zijn recen te bezoek aan Londen tweemaal opge zocht. Op de vraag waarom Hoessein op zijn wereldreis nu juist verzeild is in zul ke extreme hoeken als Formosa en Span je verzuchtte Glubb Pasja met een va derlijke gelatenheid: „Ochhij is een fel anti-communist. En hij zoekt mede standers. De Haarlemse politierechter heeft maan dag een echtpaar uit Heemskerk ver oordeeld tot zestig gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar omdat zij een minderjarig meisje aan het ouderlijk ge zag hadden onttrokken door haar in hun huis te verbergen. Het 20-jarige meisje dat uit Zuidveen afkomstig is was liftend naar Heemskerk gekomen en had bij het haar bevriende echtpaar om onderdak gevraagd en ge kregen. Ze zou hiervoor van haar ouders toestemming hebben. Dat bleek echter niet het geval te zijn en op verzoek van de ouders werd het meisje enige dagen later door de politie weer thuis gebracht. Kort daarop liep het meisje weer van huis weg en opnieuw ging ze naar het Heemskerkse echtpaar. Toen de politie zich bij het huis vervoegde hadden man en vrouw eerst ontkend dat het meisje daar in huis was. Bij de huiszoeking vond de politieman haar in een afgesloten muurkast. „Wij hadden medelijden met haar. We konden haar toch niet op straat laten staan?", motiveerde de mannelijke ver dachte, een 29-jarige hoogovenarbeider zijn daad. De officier van Justitie vond het een ernstig feit. Hij vorderde een maand ge vangenisstraf voor elk van de echtgenoten, maar de politierechter maakte er een ge combineerde straf van. Tseudo-Italiaan De 24-jarige loodgieter uit Beverwijk, die vervolgens terecht stond, vond zijn goed Hollands klinkende naam kennelijk niet mooi genoeg. Hij nam een welluidende Italiaanse naam aan. wat niet verboden is. Wat echter niet mocht was dat de Bever- wijker onder zijn nieuwe naam allerlei goederen op afbetaling ging kopen, hoe wel hij volgens de tenlastelegging kon we ten dat hij onmogelijk aan zijn verplich tingen kon voldoen. Flessentrekkerij noem de de officier van Justitie dat. Hij eiste, het strafblad van verdachte in aanmerking nemend, daar zes maanden met aftrek van voorarrest voor. Verdachte's raadsman, mr. B. J. Lam- bers, zei dat zijn cliënt wel degelijk de be doeling had gehad de door hem gekochte artikelen te betalen. „Huurkoop is toch geen flessentrekkerij?" stelde pleiter, die tot vrijspraak concludeerde. De politie rechter, mr. J. P. Petersen, achtte flessen trekkerij wel bewezen hoewel hij toegaf dat het hier een geval van geringe om vang betrof. Hij veroordeelde de Bever- wijker tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Rommel Overeenkomstig de eis van de officier van Justitie kreeg een 58-jarige Haarlemse kok, die zich ten nadele van het Bever wij kse restaurant waar hij werkte vaasjes, ijscoupes, eierdopjes en standaards voor zoutvaatjes had toegeëigend, een boete van honderd gulden. Verdachte zei: „Die rom mel werd altijd zo in de keukenla gegooid. Ik zag de warde er niet van in." De diefstal werd ontdekt toen de werkgever van de kok ééns bij hem op bezoek kwam en de diverse voorwerpen in diens huis op merkte. De enige Nederlandse burgemeester, die in het bezit is van een officiële stand werkerserkenning, het. hoofd van de ge meente Cuyk, de heer L. Jansen, heeft gisteren te midden van zijn „collega's" en honderden nieuwsgierige Amsterdam mers op het Amstelveld de traditionele bevrijdingsmarkt geopend. De heer Jansen „verkocht" met een vlotte, geestige speech zijn gemeente en derzelver vermakelijkheden aan die Am sterdammers die te veel het vertier in eigen stad zoeken. De burgemeester blies met behulp van een „IJtunneltje" vijf „projectielen" onder het publiek tegen in levering waarvan men een gratis reis naar en een verblijf in Cuyk krijgt op de dag van de jaarmarkt aldaar: 2 juni. Advertentie AqhcUQ, --Juiw piakkicA.p&rt! ^Bèêè Over zuiverheid gesproken: ASPRO' wordt volauto matisch vervaardigd. Zelfs Uw hand behoeft geen 'ASPRO' aan te raken. Even de strip inscheuren en met een lichte druk schuift U Uw 'ASPRO' eruit en deze valt direct in het water uiteen. Zó snel wordt 'ASPRO' ook in Uw lichaam opgenomen. Zo snel ook brengt 'A$PRO' verlichting Nu ku U 'ASPRO' zonder bezwaar meenemen. De nieuwe platte strip vindt zó gemakkelijk plaats in colbert, vestzak, overjas, boodschappen- en handtas, dat 'ASPRO' altijd Uw trouwe begeleider kan zijn. Slechts een onderdeel van een seconde - de val in het water - is 'ASPRO' aan de lucht, aan verontreiniging blootgesteld. Geen hand raakt het aan. Daarom... nu altijd 'ASPRO' bij de hand. PR' S Uw trouwe begeleider, Uw trouwe beschermer: 'ASPRO' de pijnstiller met de snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP? Met het hijsen van de verenigingsvlag heeft Lord Clement Attlee het nieuwe secretariaatsgebouw van de World Asso ciation of World Federalists in Den Haag ingewijd. Hij sprak er zijn genoegdoe ning over uit, dat het secretariaat in Den Haag. de veelbeproefde stad des vredes, gevestigd is. Den Haag is bovendien een zetel van een sterke parlementaire demo cratie. Juist in de kring van parlements leden moet de overtuiging voor het we- reldfederalisme levend worden onder de invloed van de kiezers, zei Lord Attlee, die het vormen van een wereldfederatie uiterst belangrijk noemde voor de wereld vrede. Als vice-president van de organi satie was hij in dit opzicht niet zo bang voor oppositie. Ook Lord Clement Davis, de voormalige Engelse liberale leider, heeft uiting ge geven aan zijn overtuiging, dat wereldfe- deralisme de enige weg tot een vredige toekomst kan zijn. In Engeland zijn reeds 160 parlementsleden, voornamelijk uit het Lagerhuis, leden van de beweging voor wereldfederalisme. De opening van het secretariaatsgebouw werd onder meer bijgewoond door tal van te Den Haag geaccrediteerde diplomaten, onder andere uit Zuid-Afrika. Toen een echtpaar 's avonds thuiskwam in zijn woning aan de Regentesselaan in Den Haag, vond het daar de 15-jarige zoon, overdekt met schaaf- en snijwon- den. Het huis was geheel overhoop ge haald. De jongen vertelde dat enige uren tevoren twee mannen op een hem onbe kende wijze de woning waren binnenge drongen, van wie de een een donkere huidskleur had. De jongen had een schaats gegrepen en de donkerkleurige man een flinke klap toegebracht. De ke rels hadden hem daarop neergeslagen, waarbij de jongen door een ruit viel en bewusteloos geraakte. De onmiddellijk gealarmeerde politie verspreidde direct het signalement, dat de jongen van de indringers had opgege ven. Bij een controle-onderzoek in een café in de binnenstad zag een recher cheur daar een man zitten, die beant woordde aan het signalement, dat de jon gen van de donkerkleurige indringer had gegeven. De man, een Algerijn, werd meegenomen, doch ontkende iets van de overval in de Regentesselaan af te weten. Bij fouillering vond men onder zijn kle ren pakjes sigaretten en een bedrag van f200. Inmiddels had een sigarenwinkelier in de Maasstraat aangifte gedaan, dat er bij hem was ingebroken, waarbij f200 was gestolen alsmede een paspoort, een rijbewijs en pakjes sigaretten. Ook dit paspoort en rijbewijs werde.i op de Al gerijn gevonden. Bovendien werden zijn vingerafdrukken in de sigarenwinkel aan getroffen. De man blijft desondanks heftig ontkennen. Twee zendingen diamanten, de een ter waarde van f 60.000 en de andere van f 5.000, die in maart door de diamant beurs te Amsterdam als aangetekende brief naar een diamantair te Hongkong waren verzonden, zijn daar niet aange komen. De beide aangetekende brieven zijn als luchtpost via het postkantoor op het Centraal Station te Amsterdam ver zonden. Dit soort zendingen wordt afzon derlijk in een depêchezak. die met een loodje verzegeld wordt, verstuurd. Omdat beide zendingen in Amsterdam op de gebruikelijke wijze zijn behandeld neemt de recherche aan dat de zendin gen of in Bombay, waar de post wordt overgeladen, of in Hongkong zijn ont vreemd. Het vervoer was door een ver zekering gedekt. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische ambassadeur te Parijs heeft opdracht gekregen bij de Quai d'Or- say krachtig te protesteren tegen de Fran se overtreding van de Belgisch-Franse conventie van 17 juli 1925, betreffende de repatriëring van minderjarigen. Dit Belgische protest houdt verband met het ronselen van minderjarigen voor het vreemdelingenlegioen, voornamelijk via de kazerne van het legioen te Rijssel. Op een persconferentie is bekend gemaakt, dat de Belgische regering zich zal blijven inspannen om van Frankrijk de naleving der conventie te verkrijgen. De Franse ambassadeur te Brussel heeft verklaard diep onder de indruk te zijn van de beroering, die de inlijving van minderjarige Belgen in het legioen op de Belgische openbare mening verwekt. De woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel heeft mee gedeeld dat men zich geen illusies moet maken over een snelle regeling van deze ingewikkelde kwestie. Het legioen is in Frankrijk een staat in de staat, dat zich in feite slechts gebonden acht door de eigen statuten, die van 1831 dateren. Het is aannemelijk dat ook de Franse burger lijke autoriteiten, zelfs wanneer zij vol goede wil zijn om het probleem op te los sen, vaak machteloos staan tegenover de willekeur van de leiding van deze Franse militaire eenheid. Te Charleroi is een vereniging van ouders opgericht, die zich verweren tegen de inlijving van jonge Belgen in het le gioen. Deze vereniging zou overwegen het geval van de niet-gerepatrieerde jonge Belgen, die in Algerije verblijven, bij het Internationaal Gerechtshof te Den Haag aanhangig te maken. „Chantage van de pers" Er is op. het. ogenblik, voornamelijk in de Vlaamse pers, beroering over het feit, dat een minderjarig Vlaamse student uit Izegem (West-Vlaanderen) door het le gioen naar Algerije is gestuurd. De stu dent, Michel de Clercq is onlangs in het fort van Marseille, het hoofdkwartier van het legioen bezocht door het Belgische ka merlid Verroken, die, in aanwezigheid van de commandant van het legioen, van de jonge man te horen kreeg dat hij gaarne naar België wilde terugkeren. De com mandant beloofde dat de jonge man zou worden vrijgelaten, maar later lieten de Franse militaire autoriteiten te Parijs aan de Belgische ambassade weten, dat de jongen op eigen verzoek naar Algerije was gestuurd. De Franse commandant te Mar seille zou aan het Belgische kamerlid heb ben verklaard dat hij niet zou zwichten voor wat hij de „chantage van de Belgi sche pers" noemde en dat zulks de reden was dat de jonge Vlaming niet werd vrij gelaten. Hierdoor krijgt de zaak een po litiek aspect, hetgeen waarschijnlijk aan leiding zal geven tot een interpellatie in het Belgische parlement. Over de bestraf fing van de ronselaars voor het legioen is in de Senaat al een interpellatie gex-icht tot de minister van Buitenlandse Zaken Wigny. In de afgelopen twee maanden zijn er vijf gevallen van minderjarige Belgische legioensoldaten in bespx-eking gekomen tussen Brussel en Parijs. Sterk staaltje Volgens een Vlaamse krant heeft een Belgische familie uit Montignyes in Hene gouwen haar jongste zoon die zich in een balorige bui bij het legioen had gemeld weten te bevrijden. De oudste broer meld de zich eveneens bij het legioen. Toen hij wist waar zijn broer was en vlak voordat hij moest tekenen, verklaarde hij naar huis terug te willen keren en vexjiet hij de ka zerne. Toen een troepje van een tiental kandidaat legioensoldaten naar het sta tion van Rijssel marcheerde, werd dit op gehouden door een kleine bestelwagen, die de smalle straat blokkeerde. De oudste broer, die in de auto zat, greep zijn jong ste broer die deel uitmaakte van dat troepje, en sleurde hem in de bestelwa gen, die snel in noordelijke richting ver dween. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink, heeft maandagmid dag een Hillegomse bloembollenhandel- en exportmaatschappij wegens overtre ding van het in- en uitvoerbesluit land- boiiwprodukten veroordeeld tot 200 boe te. De officier van Justitie, mr. J. Wiar- da, had 3000 geëist. In zijn requisitoir merkte deze op, dat in een eventuele vol gende strafzaak tegen deze firma wellicht drastische maatregelen genomen zullen worden om aan de overtredingenreeks van de n.v. een eind te maken. Zij is reeds veertien keer veroordeeld, waarvan zes keer wegens exportdelicten. Advertentie fl-i het goede anker-horlo (lel op hel rode If driehoekje) "iïry "-Wö,::" Zondagmorgen is in 's-Gravenhage on verwacht overleden ir. M. Ch. E. Bon gaerts, oud-minister van Waterstaat en oud-lid van de Tweede Kamer voor de R.K. staatspartij. De heer Bongaerts werd in 1913 lid van de Tweede Kamer. In 1925 werd hij mi nister van Waterstaat in het eerste mi- nistex-ie-Colijn. Het was een kort minister schap, want het kabinet-Colijn trad af in 1926. Van de hand van ir. Bongaerts versche nen vele publikaties op het gebied van waterwegen en scheepvaart. Voorts was hij onder andere lid van de Mijnraad, de staatscommissie voor de watei-staatswet- geving en de Zuiderzeeraad. ROFOLPIIE STREBELLE. De Belgische kunstschilder Rofolphe Strebelle is maandag op negenenzeventig- jarige leeftijd in Ukkel ovexdeden. Hij was lid van- de Koninklijke Academie en ere- hoogleraar van de Nationale Hogeschool van ter Kameren. Als vertegenwoordigster van de maat schappij stond een der dix-ecteuren te recht. Volgens de tenlastelegging voerde de firma tussen begin september en half november 176 pakketten met in totaal 34639 bollen en bloemgewassen naar Noor wegen uit als geschenkzending, terwijl de zending, die een onderdeel was van een partij van 351 pakketten met totaal 57790 bollen en bloemgewassen, dit niet was. De waarde bedroeg omstreeks 7800. In feite ging het hier dus om uitvoer zonder ver gunning. Subsidiair was ten laste gelegd, dat de firma bij het aanvragen van een uitvoervei-gunning onjuiste gegevens, waaronder zelfs gefingeerde namen, had verstrekt. De getuige-deskundige van het product schap sprak thans van oneerlijke concur rentie tegenover bonafide exporteurs. Bo vendien kunnen de handelsbetrekkingen met Noorwegen geschaad worden. Dit land kan niet tolereren, dat buiten de in- voerlicenties klandestien meer wordt in gevoerd dan is gecontingenteerd. Desge vraagd schatte de getuige-deskundige de door de vennootschap op de bewuste par tij behaalde winst op 2500 a 3000. Dit deed de directeur opmerken, dat het pro ductschap er blijk van gaf slecht op de hoogte te zijn van de rendabiliteit van or- ders in de kleinhandel. Officier: (tot de directeur) „Als het ho ger is, hoeft u het niet te zeggen." De di recteur meende, dat het noi-male winst- pei-centage in deze bx-anche ongeveer vijf bedraagt. De kleinhandel der firma is ech ter lonend door de grote omzet. Verder zou volgens de directeur het administra tieve systeem van het productschap moei lijkheden veroorzaken. Af en toe zouden ambtenaren van het productschap met de verordeningen de hand lichten. De getui ge-deskundige zei het mogelijk te achten, dat het productschap incidenteel wel eens een moeilijkheid oplost, maar hij zei zich niet te kunnen voox-stellen, dat het pro- ductschap volkomen in strijd met de wet telijke bepalingen handelt. De officier van Justitie zei dat hier be wust geknoeid is. Als het in Noorwegen bekend raakt dat klandestien wordt inge voerd, dreigt het gevaar, dat het land de export stop zet of het contingent met een flink percentage vermindert. De handels betrekkingen worden moeilijker, waar door het hele bollenvak benadeeld wordt, ook de exporteurs, die zich aan de contin- genteringen houden. De wet op de econo mische delicten maakt het mogelijk met drastische maatregelen een eind te ma ken aan de overtredingenreeks van deze n.v. De firma heeft niet uit onwetendheid gehandeld, maar de verordeningen bewust en op slimme wijze overtreden, aldus de officier. Omdat het delict opzettelijk is gepleegd, volstond hij met het eisen van één geld boete van f 3000 voor de twee overtredin- gen. De politierechter veroordeelde de .vennootschap tot een boete van f 2000.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 9