Panda en de Gouden Bijl Laatste offensief van Roermijnen tegen EGKS-plannen Goede gang van zaken bij Hoogovens Deviezenvoorraad sterk gedaald Wereldnieuws Zonnig en iets minder warm Aanklacht wanneer maatregelen doorgaan De Weekstaat 2 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Algemeene Exploratie Mij. boekte winst in 1958 Geen tendersysteem bij Ver- Transatlantische Gedaalde omzetten bij n.v. Auto-Service Terugbetaling NISHM Gang van zaken bij Nedap in 1959 wat beter Emissie Nat. Grondbezit HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK Dividendvoorstellen Instrumentenfabriek Nonius Coöp. Raiffeisenbank „Heemstede" in 1958 Faillissementen Heybroek niet ontevreden Jaarvergadering van Nijverdal Ten Cate Verdere onkostendaling bij de Cultuurbank WOENSDAG 13 MEI 19 5 9 (Van onze correspondent in Bonn) De leiders van de steenkolenmijnen in het Roergebied hebben tegenover re geringskringen te Bonn nogmaals uiting gegeven aan hun ongerustheid over de plannen van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg. Men overweegt een aanklacht in te dienen, wanneer de EGKS- maatregelen tot doel zullen hebben de voorraden onverkoopbare steenkool te „be vriezen". Dit zou volgens de Roermijnen in stryd met het EGKS-verdrag zijn, daar er dan in plaats van produktiequota afzet- quota zullen komen. Het offensief van de Roermijnen. maar ook van andere zijden in de Bondsrepu bliek tegen de plannen van de Hoge Autori teit, die moeten leiden tot een oplossing van het Europese probleem van onver koopbare voorraden kolen, is vrij ver gaand. Vorige week kon men te Dussel- dorp beluisteren, dat indien deze plannen gerealiseerd zouden worden, er een regel rechte crisis in de EGKS zal ontstaan, met in het uiterste geval misschien wel het uittreden van enkele leden. Juridisch noch politiek is dat evenwel mogelijk Men beschuldigt er de Beneluxlanden van, dat zij vooral door middel van het Nederlandse lid van de Hoge Autoriteit Spierenburg het Luxemburgse zwarte schaap voor het Roergebied trachten een soort dictatuur van de minderheid te Luxemburg uit te oefenen. Men wijst er ook op dat de belasting, die de EGKS heft van de diverse mijnen in 1958 28,17 mil joen dollar bedroeg. Daarvan droeg Neder land slechts 1,04, Luxemburg 0,83 en België 2,61 miljoen dollar bij, tegenover de Duitse ondernemingen inclusief de Saar 14,77 mil joen dollar en Frankrijk 6,64 miljoen dol lar. De Benelux-minderheid, die slechts 4,48 dollar bijdraagt, zo kan men in het Roergebied horen, wil de uitroeping van de klaarblijkelijke crisis, gelijk de Hoge Autoriteit die tot uiting heeft gebracht tégen de zin der meerdheid (Bonn en Pa rijs) in. Daarbij speelt men ten deze in West-Duitsland thans graag met het begrip dirigisme, zijnde de maatregelen van hoger hand om de kolencrisis op te lossen. Men geeft hier de voorkeur aan nationale op lossingen en wijst op wat in Bonn en het Roergebied reeds is gedaan om de Duitse kolencrisis zelf aan te pakken (de voor raden hier zijn overigens groter dan ooit: bijna zestien miljoen ton). Op de achtergrond speelt hierbij de Duit se en ook de Franse neiging om nu het de mijnen slechter gaat zich te bevrijden van O.E.E.S. en Turkije Veertien landen van de O.E.E.S., waaronder Nederland, hebben in Parijs een overeenkomst getekend betreffende de regeling van Turkse handelsschulden aan de dertien overige O.E.E.S.- landen. Naar verluidt bedragen deze schulden ongeveer 400 miljoen dollar (ongeveer 1550 mil joen gulden). De aflossing moet binnen twaalf jaar zijn voltooid. Door deze overeenkomst zijn de reeds bestaande bilaterale verdragen tussen Turkije enerzijds en de dertien landen anderzijds vervallen. Cubaanse bankbiljetten De ambassade van Cuba deelt mede dat de Cubaanse regering alle zich in het buitenland bevindende Cubaanse bankbiljetten waardeloos heeft verklaard. Dit blijkt uit een door deze am bassade ontvangen telegrafische mededeling. Na dere bijzonderheden waren bij de ambassade niet bekend. Benzine in Italië De benzineprijs in Italië is ongeveer 2 cent. per liter verlaagd. In verband daarmee zijn ook de benzinereductiebonnen voor buitenlandse toeris ten twee cent goedkoper geworden. de supernationale banden, een gang van zaken die vooral in ons land met lede ogen wordt aangezien. Te Bonn heeft de voorzitter van de Roermijnen Burckhardt de regering ge wezen op de noodzaak om de Belgische mijnen te saneren. Men moet, aldus deelde Burckhardt later op een persconferentie mee, desnoods voor twee tot drie miljoen ton Belgische kolen afzetmogelijkheden door middel van subsidies creëren. Op de Italiaanse markt "is een dergelijke afzet wel te vinden, aldus Burckhardt, vooral als er een subsidie komt die de prijs wat zou drukken. Voorts wenst hij structurele hulp om onrendabele Belgische mijnen te kunnen sluiten. De financiële middelen van de Hoge Autoriteit zijn daarvoor zijns inziens groot genoeg, maar ook acht hij een hogere belasting voor de bedrijven zelf daartoe wel acceptabel. Het voordelig resultaat over 1958 van de n.v. Algemeene Exploratie Maatschappij is 239.811 (v.j. 414.732). Nadat in min dering is gebracht het verliessaldo ad 223.773 is het saldo winst 16.039 (v. j. nihil). Voor dividend is beschikbaar 75.356, zodat uitgekeerd zal worden 2 per aandeel van 20 (v. j. nihil). In 1958 werd 101.702 ten laste van de voorzie ning diverse belangen en belastingen ge bracht, grotendeels verband houdende met afdoening van verplichtingen voor vennootschapsbelasting in Indonesië. Aan royalties werd- ontvangen 589.999 812.293). Het kapitaal verminderde van 1.875.000 tot 750.000 door terugbeta ling. De exploitatie van de M.C. Limau werd door de B.P.M. voortgezet. De produktie liep in 1958 aanzienlijk achteruit. Het is te verwachten dat de olieproduktie geleide lijk verder zal verminderen. De mijncon- cessie Limau is vrijwel afgeboord, zodat het boorbedrijf voorlopig als beëindigd kan worden beschouwd. In Ait Labbes (Marokko) kon op bescheiden schaal met de produktie en verkoop van zinkerts wor den voortgegaan. Voorts werd looderts ge produceerd en verkocht. De vergunningen om werkzaam te zijn komen in 1959 te ver vallen. Vernieuwing zal worden aange vraagd. Remises vanuit Nederland von den in 1958 niet plaats. Inzake de s.a. Migafer vond de definitieve afsluiting plaats van de aangekondigde verkoop van de belangen der algemeene exploratie bij deze onderneming. Op 15 januari werd overgegaan tot de terugbetaling van 20 per aandeel van no minaal 40. De voorgestelde statuten wijziging beoogt een zesde terugbetaling op het kapitaal mogelijk te maken en wel van 19 per aandeel van nominaal 20. Het nieuwe geplaatste kapitaal wordt na terugbetaling verminderd tot 37.500. Ver dere mogelijkheden om tot terugbetaling op het kapitaal te geraken zullen dan niet meer aanwezig zijn. In een buitengewone algemene verga dering van obligatiehouders der n.v. Ver- eenigde Transatlantische Hypotheekban ken, is uitspraak van de obligatiehou ders gevraagd over het al dan niet wen selijk zijn van het invoeren van een ten dersysteem voor de uitstaande obliga ties. Bij stemming bleek, dat een minder heid (13.000) van de aanwezige stemmen (2-9.046) de wenselijkheid tot het invoeren van een dergelijk systeem aanwezig achtte. „Zoals de zaak nu loopt zijn wij bijzon der tevreden- Het gehele bedrijf werkt op volle kracht, behoudens de buizengieterij die de invloed ondervond van de beste dingsbeperking. Inmiddels is op deze markt een verbetering ingetreden, zodat over enkele weken in deze afdeling met een hogere omzet gewerkt zal worden. De toekomst wordt met optimisme tegemoet gezien," aldus mededelingen die desge vraagd verstrekt werden door de directie van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. in de verga dering van certificaathouders. Een emissie door de Dortmund-Hörder Hüttenunion te Dortmund is thans niet aan de orde. Mocht deze komen, dan zal het van de vorige eigen plannen en die zijn er in de regel nog al, zo werd gezegd afhangen of uit eigen middelen aan de emissie kan worden deelgenomen. In dit verband is het denkbaar dat tot het ne men van maatregelen zal worden overge gaan. De directie kon geen verklaring ge ven voor het verschijnsel dat in de V.S. bij een verminderde produktie de staal- prijzen toch op hetzelfde of iets hoger ni veau blijven of komen. Door het spel van vraag en aanbod een daling in de prij zen door het elkaar afvangen van opdrach ten was in Europa het omgekeerde het geval. Staalexport De schaduw van een mogelijke staking in de Amerikaanse staalindustrie heeft De n.v. Auto-Service heeft in 1958 dalen de omzetten geboekt. Doordat bovendien de mogelijkheden van de dochteronderne ming zijn verminderd, bedroeg de totale omzet ongeveer 11.500.000.(v.j. 14.200.000,De maatregelen tot verho ging van de efficiency hadden tot gevolg dat een gunstiger exploitatiewinst kon worden bereikt van 232.160 (v.j. 196.654). Echter is dit jaar voor vennootschapsbe lasting een hoger bedrag nodig, te weten 47.550 (v.j. 10.573). waardoor het eind resultaat nagenoeg gelijk is aan dat van het vorig jaar. Na afschrijvingen, reservering voor te betalen vennootschapsbelasting en dotatie pensioenfonds, bedraagt het be schikbare winstsaldo 76.073 (v.j. 75.427), waaruit 6 percent dividend (onv.) wordt voorgesteld. Voor het lopende jaar wordt melding gemaakt van een lichte verbete ring in de automobielhandel. reeds invloed gehad. In februari en maart waren er verkopen vanuit Europa naar Amerika. Deze zijn allengs afgenomen. Een eventuele staking zal, mits zij lang genoeg duurt, zeker leiden tot een grotere Europese staaluitvoer. In Amerika heb ben de verbruikers zich echter reeds flink gedekt. De invloed zal dan ook niet onmid dellijk te zien zijn. Of de staking komt, is vers twee, aldus de directie. Rozenburg De vraag of de leveringen van ruw ijzer door de landen van achter het ijzeren gor dijn zullen toenemen, kon niet concreet beantwoord worden. De prijs speelt bij de ze leveringen geen rol. Zij dienen als be talingsmiddel voor de invoer en hangen af van de behoefte aan deze middelen. Of het project Rozenburg voor de Hoogovens tot concurrentie of samenwerking zal lei den, kon niet worden medegedeeld. Het plan is „in open studie" bij- de Staalstu- die-Stichting, in het curatorium waarvan de Hoogovens vertegenwoordigd zijn. In de buitengewone vergadering van de Nederland-Indonesië Steenkolen Han del Maatschappij te Amsterdam is het voorstel tot statutenwijziging van direc tie en commissarissen, inhoudende een tweede terugbetaling van 25 percent op het aandelenkapitaal, met 959 stemmen voor en 473 stemmen tegen, goedgekeurd. De nominale waarde der aandelen wordt nu teruggebracht van f 375 tot f 250 en het maatschappelijk kapitaal van f 2.250.000 tot f 1.500.000, verdeeld in 100 preferente en 5900 gewone aandelen van f 250, waarvan geplaatst en volgestort aan preferente f 25.000 en aan gewone aandelen f 875.000. In de loop van dit jaar zal een beslis sing over de toekomstplannen der maat schappij worden genomen. Of deze ook aan aandeelhouders dit jaar nog zal wor den medegedeeld, kon het bestuur niet beloven. Het wenste wel enig kapitaal om handen te hebben om op eventualiteiten voorbereid te zijn. De gang van zaken bij de n.v. Neder landsche Apparatenfabriek Nedap te Groenlo is op het ogenblik beter dan in 1958, toen door onderbezetting een ver lies werd geleden. Aldus werd aandeelhouders medege deeld in de te Amsterdam gehouden jaar vergadering. Tot op heden zijn geen ver liezen geleden. De directie is echter nog niet helemaal tevreden. Zij hoopt dat dit jaar de omzet en het produktieniveau verder zullen stijgen. Per 15 april liet het bedrijf in Groenlo, volgens tussentijdse cijfers, wat winst. Het kantoor in Dussel- dorp werkte echter nog met verlies. Er werd ongeveer quitte gespeeld. Of uit het lopende boekjaar per saldo een eindwinst zal komen, acht de directie moeilijk te voorspellen. De dochteronderneming in Dusseldorp treedt als verkoopkantoor op. De omzetten zijn klein. De artikelen worden in Groen lo gemaakt. Eventueel is er een beperk te ruimte om ook aldaar te gaan produ ceren. In de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van Nationaal Grondbezit n.v. te 's-Gravenhage, werd medegedeeld, dat over enkele dagen het prospectus zal verschijnen voor de emis sie van f 1.000.00Ö',— aandelen a, waarop verplicht te storten 20 percent, tot de koers van 100 percent, met claimrecht voor aandeelhouders in verhouding van een op vijf. De deviezenvoorraad van de Neder landsche Bank is, blijkens de verkorte balans per 11 mei, met ƒ190 miljoen ge daald. Het goud bleef onveranderd, maar de netto deviezenreserve liep sterk ach teruit. Deze daling is het gevolg van de overneming door een aantal Nederlandse financiële instellingen van de zich in het bezit van de wereldbank bevindende schuldbewijzen voortgekomen uit de in 1947 aan Nederland verstrekte lening. Het spreekt vanzelf dat deze transactie zich geheel in de sfeer van de harde valuta heeft afgespeeld, zodat de convertibele de viezen van 878 tot 681 miljoen zijn ge zakt. Overigens zijn de wijzigingen van deze week niet bijzonder opvallend. De voor schotten zijn met nog niet 1 miljoen ver minderd en zullen trouwens, naar men in geldkringen verwacht, wel niet sterk meer dalen. Zij liggen nu op het gebruikelijke niveau. De bankbiljetten zijn met 84 miljoen ingekrompen, zodat de circulatie thans circa 4230 miljoen groot is. De schatkist is met 169 miljoen toegenomen als gevolg van geplaatste schatkistbiljet ten en uit anderen hoofden. Deze week komt erigeen papier te vervallen. De banken vei-tonen een daling van 211 miljoen, waarvan 190 miljoen als gevolg van de voormelde transactie. Opmerkelijk is voorts de vermindering van de post an dere ingezetenen met 62 miljoen. Het niveau van de banken is nu iets onder het. peil dat overeenkomt met het gedaalde kasreservepercentage, maar hierbij moet men in aanmerking nemen dat tot vier mei de saldi van de banken 200 miljoen en meer boven het vereiste gemiddelde hebben gelegen. Op de geldmarkt blijft de toestand ruim en in tegenstelling tot de verwachtingen is daggeld nog altijd P/2 percent. Het zal echter niet lang duren, zo meent men, of een verlaging van het tarief zal worden doorgevoerd, hetgeen volkomen in overeenstemming zou zijn met de feitelijke toestand. Advertentie Hoever ga je mee? Tot de volgende halte, ik moet naar 't postkantoor om te sparen. U tntet éütA&e+i,, Commissarissen en directie van Metaal bedrijf Rademakers n.v. te Rotterdam, zul len op de aandeelhoudersvergadering voor stellen een dividend van 6 percent uit te keren. De resultaten over 1958 van de n.v. Nederlandse Instrumentenfabriek Nonius te Delft stemmen tot grote voldoening, aldus het jaarverslag van die onder neming. Ondanks een zekere mate van terughoudendheid in de bestellingen in de aanvang van het jaar als gevolg van de bestedingsbeperking is de omzet het vorig jaar 655.294,59 (v.j. 609.616,17) geweest en kon een winstcijfer van 96.122,57 (v.j. ƒ92.951,10) worden bereikt. De resultaten laten een onveranderd dividend van tien percent op de gewone aandelen toe. Plan nen voor de bouw van een nieuwe fabriek zijn in voorbereiding en zullen in 1959/'60 werden gerealiseerd als de voorgenomen kapitaalsuitbreiding een succes wordt. De jaarlijkse algemene vergadering van de Coöp. Raiffeisenbank „Heemstede" is gehouden in het Verversingshuis Groenen- daal te Heemstede. Blijkens het jaarverslag mocht de bank zich in het verslagjaar be vredigend ontwikkelen. De spaargelden stegen met bijna 700.000 tot 3.546.000; de rekeningcourantgelden met 220.000,— tot 996.000,De ontvangsten aan rente en provisie stegen met 40.000— tot 181.000,Aan rente werd .f 110.000, (v.j. 82.000,—) vergoed; 10.500,— werd aangewend voor afschrijvingen op gebouw en inventaris (v.j. 6.200,7.000, voor reserveringen waaronder belastingen 6.000.De exploitatiekosten bedroegen 41.700.— (v.j. 33.200,—). Onder invloed van de hogere afschrijvin gen daalde de netto winst van 12.600, tot .f 11.000,Van deze winst zal 7.000 worden toegevoegd aan de gewone reserve en 4000,— voor extra afschrijving op de verbouwing. Na de winstverdeling zullen de reserves der bank volgens de boeken 125.000.bedragen. Het fiscaal vermo gen van de bank beweegt zich om 150.000. Het verschil tussen beide is een gevolg van commercieel hogere afschrijvingen dan fiscaal toegelaten. In het jaarverslag wordt medegedeeld, dat de bank voor de spaarders 1.600.000 effecten in open bewaring heeft. De effec tenbeurs biedt voor de spaarder mogelijk heden om tot een hoger rendement te ko men zender al te grote risico's te nemen. De converteerbare obligaties en aandelen van beleggingsmaatschappijen zijn bij de spaarder zeer gewild. In het bestuur werd afscheid genomen van de heer .T. F. Roozen, die meer dan 25 jaar lid is geweest van het bestuur der bank. In diens plaats werd gekozen de heer C. M. Roozen te Heemstede, de zoon van het aftredend bestuurslid. In de raad van toezicht werd de heer Th. J. M. Roozen herkozen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: F. Lentze, demonstrateur, Vinkenstraat 5 te Zandvoort. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer, Wilhélminastraat 5 te Haarlem. A. J. Habers, bedrijfsadviseur, Nieuwe Gracht 86 rd, Plaarlem. Rechter-Commis saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. J. D. Thyse jr., advocaat en procu reur, Kenaupark 29, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van: W. van Rijswijk, chauffeur, Curagan- straat 11 te Santpoort. Rechter-Commissa ris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur, Von dellaan 20, Beverwijk. 28. Panda was al een heel eind rivier- opwaarts gevaren, toen hij plotseling zijn naam hoorde roepen. Verbaasd keek hij om, want hij had niet verwacht in deze woeste natuur nog kennissen te zullen ont moeten. Maar toen hij zag, dat het Joris was, die hem achterop kwam, peddelde hij stevig door. „Panda!", riep Joris, „wacht een wijle! Hoe kunt ge van de schoonheid der natuur genieten, wanneer ge er u zo rusteloos doorheen spoedt?!" „Nee, ik wacht niet!", riep Panda over zijn schouder, „want dan pak je me de gouden bijl af. Ik ga die naar het opperhoofd Ammezole brengen!" „Maar manneke", riep Joris, „be denk toch, dat ge u aan vreselijke gevaren bloot stelt, wanneer ge de bijl naar dat bloeddorstige opperhoofd brengt! Om nog niet eens te spreken van de gevaren, die IK zal lopen, wanneer ik moet trachten, de bijl weer uit de vingers van dat opper hoofd terug te krijgen!" Aldus roepend deed hij zijn uiterste best om Panda in te halen. Maar hierbij had hij niet in de gaten, dat hij op zijn beurt achterna werd gezeten. Een klein motorbootje haalde hem zienderogen inKolonel Pulver was weer op het toneel verschenen Gezien de recessie, waardoor d^ afzet nadelig werd beïnvloed, kan de directie van Heybroek en Co's Handelmaatschappij n.v. te Amsterdam over het. resultaat van 1958 niet ontevreden zijn. De netto goede renwinst bleef ten achter namelijk 902.549 1.029.932), maar daartegenover werden de algemene kosten aanzienlijk verminderd. De winst 1958 na belastingen daalde van 246.227 tot 220.960. Voorge steld wordt onveranderd 12 percent divi dend over het onveranderde kapitaal van 1 miljoen. Aan de reserve voor diverse belangen wordt 55.720 toegevoegd. De directie kan thans nog niet beoor- delen welke invloed de verruiming van de valutahandel in een aantal landen op het bedrijf zal hebben. De resultaten over het eerste kwartaal 1959 bleven niet achter bij hef vorige jaar. In de jaarvergadering van de Koninklij ke Tetxielfabrieken Nijverdal/Ten Cate n.v. te Almelo zei in zijn openingswoord de heer A. Hombrink, voorzitter van de raad van commissarissen, dat blijkens de balans de voorraden op 31 december 1958 38.428.000 bedroegen. Hieromtrent deel de de directie desgevraagd mede, dat ook in minder drukke tijden doorgeproduceerd werd, opdat bij een plotseling ingaande gunstige conjunctuur uit voorraad gele verd kan worden. De produktie heeft zich nu verplaatst hoofdzakelijk naar de Euro- markt en het binnenland. Hierdoor is het afzetgebied moeilijker geworden dan voor heen, in verband met de grotere eisen in verscheidenheid die aan de produkten ge steld worden. De directie deelde over het lopende boekjaar mee dat men tot op heden niet geheel ontevreden is. Er wordt naarstig getracht uit de recessie te komen. De goe de gang van zaken in de tweede helft van 1958 is begin 1959 iets tegengevallen. Er bestaat echter een stille hoop, dat de po sitie binnenkort zal verbeteren. De Ne derlandse regering erkent de moeilijkhe den waarmee textielfabrikanten te kam pen hebben. De toekomst zal vrijwel' §ë- heel afhangen van de politieke situatie, vooral op het gebied van de Eurómarkt. Over de nieuwe activiteiten, die de di rectie van de Cultuurbank gaat ontplooien, mochten aandeelhouders in de gehouden jaarvergadering nog niets vernemen. Het bestuur acht het niet in hun belang er veel van te zeggen. Het accent valt nog steeds op de produktenzaken, maar an derzijds wordt het geleidelijk verlegd naar grondstoffen en industrie-artikelen. Het belang bij The Eagle Rhodesian To bacco co. werd uitgebreid door aankoop van een tweede onderneming met een plantcyclus van iets meer dan 300 acres. De directie gelooft niet dat er veel be lastingschuld is. Zij verwacht dat de re serve zal blijken vrij te komen vallen. In Nederland is over 1958 een winst ge maakt van een kleine drie ton. Het ligt niet in de bedoeling in Nederland met bankzaken te gaan beginnen. Er zijn thans geen plannen om een te rugbetaling op het kapitaal voor te stel len. Moch de directie in nieuwe activitei ten alhier geen heil zien, dan komt ze met een plan tot terugbetaling. Zij ver wacht ook dit jaar de onkosten door de in komsten te kunnen dekken. Bijbel. Op de graanzolder van een boer derij in het Oostenrijkse plaatsje Tauf- kirchen a/d Pram heeft men een bijbel gevonden, die in 1564 door de Keule naar Johann Quentelus is gedrukt. Vol gens deskundigen zou het een van de eerste bijbels zijn, die door de contra reformatie werd gebruikt in haar strijd tegen de reformatie. Spionage. De Joegoslavische geheime po litie heeft sinds 1955 129 spionnen en agenten aangehouden, die door het Rus sische blok het land zijn binnenge smokkeld, aldus is in Belgrado mee gedeeld. Doodstraf. Zeventig Britse Lagerhuisle den (69 socialisten en één conserva tief) hebben een motie ingediend voor afschaffing van de doodstraf. Eeuw trouw. Radio Moskou heeft meege deeld dat een echtpaar waarvan de man 131 jaar, en de vrouw 136 jaar is, in een bergdorpje in Daghestan 110 jaar getrouwd is. Het echtpaar heeft twee dochters en een zoon die alle drie ouder dan honderd jaar zijn. In het district Daghestan zouden meer dan tweedui zend personen honderd jaar en ouder zijn: de oudste is 147. Afgewezen. De regering van Panama heeft een verzoek van de Cubaanse regering, 'om repatriëring van 96 Cubaanse rebel len die Panama waren binnengesmok keld, van de hand gewezen. De Pana mese regering is van oordeel dat deze mannen, die getracht hebben in Pana ma een revolutie uit te lokken, in Pa nama berecht moeten worden. Opgeheven. De Amerikaanse regering heeft het verbod aan Amerikanen om naar Bulgarije te gaan opgeheven als onderdeel van een poging de betrek kingen met dit land te verbeteren. Thans zijn Albanië en Hongarije over gebleven als de twee enige landen in Europa waarheen geen Amerikanen naar toe mogen gaan. Uitgeweken. De Portugese legerofficier kapitein Henrique Galvao, een ver klaard tegenstander van premier Sa- lazar van Portugal, die asiel genoot in de Argentijnse ambassade te Lissa bon, is met toestemming van de Por tugese regering uitgeweken naar Ar gentinië. Galvao heeft politiek asiel gekregen in Ax-gentinië, gelijk ook ge neraal Delgado voor hem. Salut. In oktober zal bij de uitgeverij „Pion" het dei-de deel van de memoi- rfs van generaal de Gaulle verschij nen. De titel van dit deel is „Salut". De eerste twee delen heten „Appel" en „Unité". De opbx-engst van 75 mil joen frank schonk de Gaulle aan een stichting van zijn vrouw, die een te huis heeft voor invalide kinderen in de vallei van de Chevreuse, ten zuiden van Parijs. Verdrongen. Ameinkaanse Chevrolets heb ben de Russische Zim en Zis als offi ciële wagens voor hooggeplaatste per sonen in Boedapest verdrongen. Vrij wel alle ministers van de Hongaarse regering rijden in Amerikaanse auto's met veel chroom en grote staartvinnen die via Nederland in Hongarije worden geïmporteerd. De wagens van som mige communistische functionarissen overtreffen die van buitenlandse in grootte en'élegantie. Alléén de Ameri kaanse zaakgelastigde overtreft allen met een lichtblauwe Cadillac. Middenweg. De president van de Wex'eld- bank, Eugene Black, is in Nieuw Delhi aangekomen. Hij zal een poging doen om het elf jaar bestaande geschil tus sen India en Pakistan over de velde ling van het water van de Indus te re gelen. Hij zal px-emier Nehi-oe van India en de regering van Pakistan een plan voorleggen voor de aanleg van een be- vloeiingssysteem dat een billijke verde ling inhoudt. De kosten hiervan zouden ruim 3,9 miljard gulden bedragen. Gevlucht. In West-Berlijn is vernomen dat de Oostduitse hoogleraar Gx-obbecker, directeur van het instituut voor land bouwwetenschappen van de universi teit van Rostock, naar het Westen is gevlucht. Professor Grobbecker was sinds 1946 lid van de communistische partij. Beheersen. Twee Britse oudstrijders heb ben een boete van ieder ongeveer hon derd gulden en een pi-oeftijd van een jaar gekregen, omdat zij voor de Guild Hall in Londen een spandoek ontvouwd hadden, toen generaal Hans Speidel, bevelhebber van de grondstrijdkrach ten der NAVO in Midden-Europa, daar een NAVO-banket bijwoonde. De rech ter oordeelde dat men zich moet weten te beheersen als men zich in publiek bevindt. Het K.N.M.I. deelt mede: Het boven Scandinavië gelegen gebied van hoge druk heeft het afgelopen etmaal vooral in zuid westelijke richting een belangrijke verster king ondex-gaan. Ér strekt zich nu een gor del van hoge druk uit van Noord-Rusland via de Noordzee en de Britse eilanden naar het zeegebied ten westen van Portu gal. Doordat ook boven Fi-ankrijk de baro meter steeg is de oostelijke wind iets zwakker geworden. Er wox-dt echter nog steeds zeer droge continentale lucht aan gevoerd, waarin in het gx-ootste deel van het land maximumtempei-aturen boven 20 gx-aden worden bereikt. In het Oostzee gebied komen nu kleine luchtdrukdalingen voor. Dit heeft tot gevolg, dat de wind iets meer noordoostelijk gaat worden. In het kustgebied kan daarom morgen de tem peratuur wat lager worden dan vandaag. Enkele wolkenvelden in de hogere lucht lagen, die samenhangen met een boven Polen in de bovenlucht aanwezige storing, kunnen overdrijven. In het algemeen blijft het echter overwegend zonnig. WEERRAPPORTEN Donderdag 14 mei Zon op 4.99 uur, onder 20.24 uur. Maan op T0.28 uur, onder 00.44 uur. Maanstanden 15 mei 21.09 uur eerste kwartier. 22 mei 13.56 uur volle maan. 29 mei 9.13 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 mei Hoog water 6.54 en 19.17 uur. Laag water 2.30 en 14.51 uur. Donderdag 14 mei Hoog water 7.34 en 20.04 uur. Laag water 3.08 en 15.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvóoi-t is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen en binnenlanc oulten- i heden- oo c "d morgen 7 uut Neerslag: O c a laatste 24 uur 53 1 s Sc 4 d s Den Helder onbewolkt O 14 0 Ypenbui-g onbewolkt ono 11 0 Vlissingen onbewolkt O 14 0 Eelde onbewolkt ono 10 0 Twente onbewolkt no 11 0 De Bilt onbewolkt 0 12 0 Eindhoven onbewolkt ono 12 0 Vlv. Z.-Limb onbewolkt ono 12 0 Helsinki onbewolkt O 12 0 Stockholm licht bew. nnw 10 0 Oslo licht bew. windst. 14 0 Kopenhagen regen w 11 0,1 Aberdeen geheel bew. windst. 9 3 Londen licht, bew. n 12 0 Amsterdam onbewolkt ono 14 0 Brussel onbewolkt ono 12 0 Luxemburg onbewolkt no 10 0 Parijs onbewolkt windst. 14 0 Bordeaux geheel bew. w 14 0 Grenoble licht bew. windst. 11 1 Nice licht bew. nnw 16 0,2 Berlijn zwaar bew. n 11 0 Frankfort onbewolkt nno 11 0 Miinchen geheel bew. 110 7 0 Zürich onbewolkt nno 9 0 Genève onbewolkt windst. 10 0 Locarno half bew. windst. 14 1 Wenen licht bew. nnw 11 2 Innsbruck geheel bew. 0 10 5 Rome licht bew. windst. 17 0 Ajaccio geheel bew. windst. 15 0 Madrid onbewolkt windst. 11 Mallorca onbewolkt windst. 12 Algiers zwaar bew. zw 16 0

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 2