Pantalons Sportcoiberts PRUIS cn Zoon Steeds meer belangstelling voor rubber dinghy IJmond-agenda Havenberichten Groene haring valt in smaak, gele of rode uit den boze MODERNE SPORTSMEN DKW-BROMFIET3EN HM W-BROMFIETSEN „Huurverhoging zal ook VICTORIA- BROMFIETSEN voor oudere woningen moeten gelden" Bollenhandelaren gaan Euromarkt bestuderen Visseizoen begint nu op 31 mei Oostelijk-Flevoland kreeg eigen autobusbedrijf Zesendertig geslaagden bij Nijverheidsavondschool LUNDERDAG 14 MEI 1959 Wethouder J. Hermes heeft woensdag avond aan 36 jongemannen het diploma uitgereikt, dat zij behaalden na 5 laai met goed gevolg de gemeentelijke nijverheids avondschool voor ambachtslieden te heb ben bezocht. Wethouder Hermes meende te kunnen zeggen dat dit niet alleen maar een for maliteit is. Het is een gevolg van een lang durige studie waarvoor men zijn vrije tijd opofferde. Spreker hoopte dat men in de toekomst nog veel plezier van dit diploma zou hebben en dat men zijn verdere ont wikkeling erop afstemde. De gediplomeer den zullen propagandisten zijn voor het nijverheidsonderwijs. In deze tijd is het toch zo, dat alleen zij slagen die de wils kracht opbrengen om vooruit te komen, hetzij door studie hetzij door hard verken. Twee jongelui werden door de heer Her mes extra toegesproken, H. van Schooten en A. Duijn. Zij kregen hun diploma met d° aantekening „met lof" er op. Als extra beloning werd hun een boekenbon over handigd. Ir. Derks voerde het woord namens de raad van toezicht „Zorg nu ook. dat u met. plezier uw werk doet. want dan heeft het leven meer zin en het diploma meer waarde". De directeur van de school, de heer De Wit, wees ook op de grote waarde van een diploma. Maar nog veel meer jongens, moeten jullie inzien dat het nijverheids onderwijs belangrijk is. Er was in de leslokalen gelegenheid het werk van de jongens te zien. De geslaagden en bevorderden in de verschillende klassen waren: Afdeling Bouwkunde. B-diploma: H. Dijkstra, A. R. Groot. B. A. de Nijs. L. Weller, J. H. Kruidenberg, A. Duijn met lof Afdeling Werktuigbouwkunde. B-diplo ma: G. A. Aalpol. C. Bakker, C. W Boere- bach. B. Bras. J. 'P. v. Delft, K. v. Duuren, W. Joost en, A. Kluft. C. N. van Kruistum, H. v. Schooten met lof. J. J. Smit, P. Vlees man, B. A. Winke'huizen. H. G. Witvoet, J. G. M. Sonneveld, J. Zwaan. Afdeling Metselaars, B-diploma: A. P. v. Kaam. Afdeling Bouwkunde, A-diploma: J. J. v. Schie. Afdeling Werktuigbouwkunde. A diplo ma: G. P. Apeldoorn, F. J. Dekker, Th. v. d. Does, G. N. Grapendaal. Th. Hilbers, W. J. Huttinga, J. J. Schelvis, J. J. v. Schie, A. R. v. Vuuren, H Zwaan. Afdeling Metselaars. A-diploma: K. Dijkhuis, P. J. Koelman. ENORME KOLLEKTIE 19.75 - 25.50 - 29.75 59.75 - 49.75 Dames- en Herenmodes Confectie Maatkleermakers Kennemerlaan 36 IJmuiden Tel. 4453 VELSEN DONDERDAG 14 MEI Thalia: „De luchtslag om Japan", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: „Vijf helse uren", 20 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Fotokring Velsen, Kennemerlaan 5: ge opend van 14 tot 18 en van 20 tot 22 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. VRIJDAG 15 MEI Thalia: „King Creole", 20 uur. Rex: „Prince of pirates", 20 uur. Picler Vermeulenmuseum: Geopend van 14 tot 16.30 uur. Fotokring Velsen: Als donderdag. Raadhuis: Spreekuur wethouder van fi nanciën, 11 tot 12 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 14 MEI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Circus parade". VRIJDAG 15 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Jacht op een schaduw". W.B. Theater, 20 uur: „We zien ze ren nen". Breestraat, Luilakmarkt. Deken Waarestraat 50, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Over haring gesproken. Maar op de veiling zijn ze er nlel zo heel erg van onder de indruk, hóór. De trawler kan heel wat hebben; het doet hem niets als een golf hem steil omhoog duwt om hem weer, niet zo voorzichtig, te laten zakken. Voor de hardwerkende be manning ligt het dik wijls ietwat anders Het valt, als er een zeetje staat, niet mee om op je beide benen te blijven staan. De mannen staan met hun zeelaarzen op het net om het scheep ie houden. Zo gaat het door tot de kuil met enkele honderden manden haring boven komt. Tenminste als je geluk hebt. Want, al is de weten schap heel ver ge vorderd, al is de schipper nog zo be- kivaam, al zijn zijn mannen nog zo ge routineerd, al heeft iedereen aan boord er nog zo'n zin in, de factor „geluk" blijft altijd een grote rol spelen. Hoe de kwaliteit van de haring zal zijn, die straks zal worden gevangen, weet geen mens. Het is nu eenmaal niet zo, dat men kan spreken over een haringsoort met een bepaalde kwaliteit. Het gaat hoofdzakelijk om het vet gehalte, en dit hangt nauw samen met het voedsel dat de vis krijgt. De smakelijkheid van de haring zal dan ook voornamelijk bepaald worden door de maaltijden, waarvan de haring in mei heeft genoten en nog geniet. 's Winters verliest de haring zijn vet, 's zomers krijgt hij het. weer terug. Als hij goed eet eenminste. Wat dat betreft zijn haringen net varkens. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Swallow van Londen, walsmateriaal laden Binnenhaven Hoogovens: Monte Bustello, Londen: Eumaeus, Hull: Plato. La Palice; Lauwersborg, Londen, kunstmest laden IJmuiden, MEKOG: Juelsasns, Bremerhaveii: Hinde. Londen: Northwood, Midd- lesboróugh. walsmateriaal laden IJmuiden: Tan- ny. Rotterdam, stijfsel laden Wormerveer: Bcnin- kust, Hamburg: Helios, Bollsta; Koserow, Huil; Anita Bollen, Rotterdam: Stad Amsterdam, Pe- pel. erts lossen Buitenhaven, Hoogovens: Frans van Seumeren, Varberg; Draco. Rotterdam: Fivel, Soederhamn. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Aldebaran naar Hoek van Holland: Pres. Rooseveld, Malmö, walsmateriaal geladen Binnenhaven Hoogovens: Adara, Vaesteras: Fatih. Stockholm: Sukhumi, Malmö: Ahov, Delfzijl; Tarzan, Rochester, stijfsel van Koog a/d Zaan; Binna. Gent; Lancesterbrook. Goole; Leo. Rotterdam: Senator. Hamburg: Juel- sand. Hamburg: Fennia. Helsinki. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Blaafjeld 1 van Hamburg: Loke, Antwerpen: Doris. Antw. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Hcelsum naar Bremen; Westfalia, Narvik; Intrepidc, Rot terdam. ledig van IJmuiden. kalk gelost; Iman- dra, Londen; Lucie Vollmers, Domsjö. Advertentie DF. NIEUWSTE 2-PERS. 3 versn. v.a. 650.- DE NIEUWSTE 2-PERS. 2 en 3 versn. v.a. 725.- DE NIEUWSTE Waarschijnlijk zal er dit seizoen heel wat minder haring naar de cismeelfabrieken verdwijnen dan vorige jaren het geval was. Men verwacht namelijk dat de haring dit jaar zouter zal zijn, waardoor ze duurzamer is. Op de minder sterk gezouten haring komt namelijk een hogere heffing dan op de behoorlijk gezouten. Het is alleen de vraag of de „uitgeperste" haring in de smaak zal vallen hij de consti tuent. Immers de overtollige pekel verdwijnt door de haring enige tijd in het water te leggen. Zeker is echter dat de haring dan langer in de cel kan blijven, er niet zo veel kans is op de zogenaamde wrakke haring (haring die niet goed onder de pekel zit en een gele kleur krijgt) en er eveneens weinig kans is op de „rode" haring. 2 versn. v.a. Niet van haring alleen moet de Nederlandse visserij het hebben. Inder daad vormt (gezouten) haring de be langrijkste post van ons visexport- pakkei. Maar dan volgen ae vele iieiy tallen miljoenen guldens die de verse zeevis, welke tiaar hel buitenland gaat, jaarlijks opbrengt. Voorts hebben we de kustvisserij, die wordt uitgeoefend binnen onze territoriale wateren, op de xvadden en in de zeegaten. Het voor naamste produkt is hier de mossel, on middellijk gevolgd door garnalen. IJselmeer- en binnenvisserij zorgen elk jaar voor om en nabij de tien miljoen gulden. Tenslotte is daar de uitvoer van visprodukten; meer dan de helft van de produktie wordt geëxporteerd. Plet bestuur van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft in een brief aan de ministerraad bezwaren ken baar gemaakt tegen het advies van de S.E.R voor zover dat de huurverhoging betreft. Plet is er tegen, dat de verhoging niet zou moeten gelden voor bepaalde ca tegorieën woningen die vóór 1918 zijn ge bouwd. Eniger|§i rechtvaardigingsgrond voor het uitsluiten van dergelijke woningen ziet de bond niet, tenzij het de bedoeling zou zijn zoveel mogelijk specifieke arbeiders woningen buiten de huurverhoging te doen vallen. Daardoor zou echter versnelde krotvorming in de hand worden gewerkt. Het bondsbestuur dringt voorts met klem aan op opheffing van liet Grootboek Woningverbetering, opdat de eigenaren, met een versneld inlopen van het woning tekort voor ogen zullen kunnen beschikken over de huurbedragen, welke hun voor de door hen verleende woondiensten behoren toe te vallen, aldus de brief van het bonds bestuur. Nu kunnen schipper Roeleveld en zijn mannen nog rustig poseren voor de fotograaf, maar over enkele dagen zullen ze wel andere dingen aan het hoofd hebben. Dan is de haringcampagne begonnen en de bemanning van de Martenshoek zal alles in hel werk stellen om xveer zulk een goede kwaliteit af te leveren om de produktschapswimpel te verdedigen. Elders in dit blad kunt u meer lezen over de „Martenshoek" en zijn opvarenden. Vooral vorig jaar heeft men te kampen gehad met het verschijnsel dat rode ha ring heet De oorzaak hiervan werd in IJmuiden op het visserijlaboratorium ont dekt. Jarenlang heeft men hiernaar ge zocht. Er ontstond in de vaten een gewel dige gasontwikkeling. De bodem? sprongen er zelfs af. „Plet was een heel bende in de cellen van de koelhuizen", zeggen de men- ser die het weten kunnen. Door een geregelde aanvoer dag en nacht komt er tijdens het seizoen haring aan de markt wordt hel bederf van haringen lot een minimum beperkt. Vroe ger toen men veel verder de noord introk om de haring „erin te laten kruipen" was de aanvoer heel wat ongeregelder. Toen kende men niet alleen wrakke haringen maar ook soorten als dubbel wrak. dood (deze haringen werden dood gekaakt. Er werd dan te lang met het kaken gewacht. De haringkeurders herkennen deze haring aar: de kleur van de pekel) en overnachte haring. Deze laatste soort bleef te lang in de vleet zitten en was te herkennen aan de „kale nekken". Door het schuren van het net liep de haring ringen vlak achter de kop op. Dit werd veroorzaakt door het niet tijdig binnenhalen van de vleet Tij dens ruw weer met hoge zeeën en een harde wind kon de vleet vroeger door de toen nog vrij gebrekkige outillage aan boord vaak niet worden gehaald. Tegen woordig kan dit voornamelijk ook dank zij de regelmatige mechanische voortbe weging wel. Een gepensioneerde haringkeurder ver telt: „Eigenlijk moesten ze de aanvoer van kleine haring kunnen verbieden. Dit is haring die veelal door de trawlers wordt aangevoerd. Voor de trawlers gelden eigenlijk zo goed als geen beperkende maatregelen. De loggers mogen maar een bepaald aantal netten met een bepaalde maaswijdte meenemen. Die zijn daardoor gehandicapt. Hoewel het toch voorkomt dat de trawlers eveneens kantjes aanvoe ren. Die gaan dan meestal naar Katwijk en Seheveningen. De markt ligt daar gun stiger". De aanvoer van kleine verse haring werkt ook minder gewenste praktijken in de hand. Het gebeurt dat venters kleine verse haring die eigenlijk voor dc vismeel- fabriek bestemd is, opkopen, thuis kaken en zouten en als echte groene verkopen. De mensen van de A.I.D. (Algemene In spectiedienst) trachten daar zovcci moge lijk een stokje voor -te steken. „Sommige venters prijzen de zelfgczouten haring als „echte groene" aan en verkopen ze een stuk goedkoper dan de werkelijke echte groene. En ze maken dan nog meer winst ook....", aldus de gepensioneerde haring- keurder. „Of er nog wel eens haring onder de minimumprijs wordt verkocht?" „Dat komt niet voor. De reders hebben zich juist georganiseerd om dit tegen te gaan". Zo zorgen de haringkeui'ders in Kat wijk, Seheveningen, Vlaardingen en IJmuiden er voor dat alles bij de haring- aanvoer naar wens verloopt. Ze zullen het binnenkort druk krijgen. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft door haar heden verschenen beschikking een eind gemaakt aan de strijd om de autobusconcessies in Oostelijk Fle voland, welke zes jaar geleden, toen het betrokken gebied nog onder water stond, ontbrandde. In 1953 werden van niet minder dan zeven kanten aanvragen ingediend om ver gunningen voor autobusdiensten in het nieuwe land. De belangrijkste partijen in dit belangenconflict waren de twee groot ste streekvervoersondernemingen in het aangrenzende oude land, namelijk de beide spoorwegdochters V.A.D. en Salland, het particuliere toerwagenbedrijf T. van Maa- nen te Harderwijk, dat in de afgelopen ja ren een belangrijk personeelsvervoer naar en in Oostelijk Flevoland opbouwde en te vens twee lijndiensten van Harderwijk naar Lelystad en van Kampen naar Ketel haven opende, en tenslotte het polderbe stuur, dat zelf het vervoer ter hand wenste te nemen als onmisbaar onderdeel van zijn kolonisatiebeleid, met name ter voorko ming van een te sterke oriëntering van het nieuwe gebied op de oude aangrenzende gebieden. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft in haar vandaag gepubli ceerde vergunning deze vier belangen met elkaar welen te verzoenen. De concessie is namelijk verleend aan 'de n.v. Flevo- dienst, welke gevestigd zal worden te Lelystad. Deze nieuwe streekvervoermaat- schappjj is opgericht door het polderbe stuur, de V.A.D. en de Salland gezamen lijk. Aldus zal het beleid van het polder bestuur kunnen worden gesteund door twee vervoerbedrijven welke niet alleen op een grote ervaring kunnen bogen, maar levens kapitaalkrachtig zijn. De firma T. van Maanen is daarbij echter niet gepas seerd. De heer T. van Maanen is namelijk tot directeur van de nieuwe onderneming benoemd. De bussen van de n.v. Flevo- dienst, die reeds van 1 rnei af de diensten KampenKetelhaven en Harderwijk- Lelystad verzorgen, herinneren tevens door kleur en embleem aan de activiteit van de firma T. van Maanen. Door dit gelukkige compromis werd voorkomen, dat de vervoersverzorging in Oostelijk Flevoland nog langer een twist appel tussen vele belanghebbenden zou blijven. Dit is een gedeelte van de papierrol van het zexxscnrljvende echolood. A is dp oppervlakte van de zee. C is de zeebodem. De witte vlekken tussen de water oppervlakte en de bodem van de zee is de vis waarop wordt gejaagd: haring in. enorme scholen! D is een school om van, te watertanden.... Rij R is een punt te zien, iets dat minder mooi is: een wrak van een gezonken schip of een rotspiek en een snelle manoeuvre of onverwijld het net scne.ep halen is de boodschap, om netschade te voorkomen. MARKTPLEIN 1 TEL. 5780 Volgende week woensdag zal 's mid dags in cafc-restaurant „Treslong" in Hillcgom onder auspiciën van de Bond van Bloembollenhandelaren en het Be drijfschap voor de Bloembollenhandël een bijeenkomst worden gewijd aan de Euromarkt. Dr. J. Buter uit Wassenaar, secreta ris van het Algemeen orgaan voor de han del en de met de handel verwante bedrij ven, zal spreken over: „Achtergronden en hoofdlijnen der integratie" .De secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren, mr. F. J. D. Theyse, zal het woord voeren over: „Euromarkt en bloembollenhan- del". Hoewel het visseizoen altijd op 1 juni ■jgint, heeft de minister van Landbouw, 'isserij en Voedselvoorziening ad interim, r. C. Staf, besloten ten gerieve van dc sportvissers het. visseizoen dit jaar op zon dag 31 mei te doen ingaan. Advertentie Voor Vader en Zoon «.ïXOIT/y ALLE soorten en 3"Cciaa\TJ^ Breestraat 17, Beverwijk Wanneer straks de haringvloot uitvaart, zullen er heel wat schepen bij zijn, die be schikken over het modernste reddings middel: de dinghy. Dit produkt van de K.F.D. Holland N.V. tc Katwijk wint zien derogen veld en reeds nu zijn ongeveer honderd vissersschepen er mee uitgerust. Men heeft lang gesukkeld met het red- dingsprobleem. Reddingssloepen nemen veel ruimte in en kunnen meestal maar van één zijde van het schip te water wor den gelaten. Met de rubber dinghy gaat dat veel gemakkelijker. Het geval neemt ■I opgevouwen toesland weinig plaats in. Wanneer het dienst moet doen wordt het in het water gedeponeerd en een ruk aan de lijn doet dan de rest: binnen een halve minuut is de dinghy geheel bedrijfsklaar. nen, hetgeen de binding van deze fabriek met de zee nog accentueert. De meisjes hebben stuk voor stuk wel een familielid, dat vaart, en ze verrichten hun werk dan ook met de grootste zorg. Als de materialen in dc magazijnruimte zijn afgepast, komen ze aan de overkant van de Tramstraat in de werkplaatsen, waai de meisjes hun zorgvuldige werk moeten verrichten. Er wordt veel accuratesse ge vraagd bij de bewerking van dit uit Enge land ingevoerde Egyptische linnen, dat met een laag rubber is bekleed. Het ziet er allemaal simpel uit, zo'n skelet van bui zen, die aan elkaar zijn verbonden, maar elk onderdeel moet toch met de grootste zorg worden vervaardigd. En wie dc vele dingen ziet, die in het magazijn zijn opge slagen, beseft, hoeveel er komt kijken, voor zo'n dinghy in het. water kan dobbe ren. Elk jaar moeten ze bovendien wor den geïnspecteerd, geen overbodige maat regel bij een reddingsmiddel. De dinghies worden in verschillende soorten vervaardigd. Er zijn er met ruim te voor 6, 10 cn 20 personen. Die van 10 personen hebben liefst 3300 kiln laadver mogen, het gewicht ervan is 87 kilo. Er zijn twee manieren om de dinghies te verpakken: in een canvasvalies in een kist of in een fiberglass-container. Beide mo gelijkheden garanderen de mogelijkheid de dinghies snel in gebruik te kunnen stel len. De dinghies zijn niet het enige pro duct van de R.F.D. Men vervaardigt er ook rubberboten voor de Koninklijke Ma rine. Maar dat is toch maar een klein" on derdeeltje van dit groeiende bedrijf, dat nu ai aan vijftig mensen werk biedt.. Ook in Sassenheim heeft men een afde ling staan. De onderdelen, die in Katwijk- worden vervaardigd, worden daar tot een geheel gemaakt. Daarbij komt dan nog, dat men aan elke boot in Katwijk een nood- pakket toevoegt, dat voor een eventuele bemanning natuurlijk onontbeerlijk is. Niet nieuw Hoewel de dinghy pas de laatste tijd in grote kringen bpkend wordt, is ze toch niet nieuw. Mr. Dagnall, de oprichter van de R.F.D.-Compagny Ltd-de moederonder neming van de Nederlandse R.F.D. vervaardigde in 1919 de eerste rubber red dingsmiddelen, en reeds in de eerste we reldoorlog werden ze in vliegtuigen ge bruikt. De moderne dinghy is een zeer geriefe lijk vaartuig. Dat komt, doordat voor dc opvarenden van het sinaasappelvormig reddingsmiddel een geriefelijke plaats is ingeruimd, waar ze voor zover dat in de gegeven omstandigheden mogelijk is knus bij elkaar kunnen zitten. Ze hebben zelfs licht dank zij een op zeewater wer kende batterij. Een opvangruimte voor regenwater zorgt er voor, dat de dinghy-vaarders niet van dorst kunnen omkomen, zolang het ten minste zo nu en dan regent. Katwijksc meisjes Van 1955 is de R.F.D. Holland al bezig net de fabricage, en zo langzamerhand 'ieeft het nieuwe reddingsmiddel al flinke opgang gemaakt. In de fabriek werken 'itsluitend meisjes uit Katwijkse gezin- Uiteenlopende belangen in kind van vier ouders verzoend (Van onze Haagse redacteur) Advertentie Een rubber-dinghy op volle zee. Het model van de dinghy is geheel an ders dan dat van de jol. Men heeft het ge zocht in een ronde vorm, die een enorme stabiliteit geeft.. Verder zijn er geen voort bewegingsmiddelen aan boord. Men wil namelijk deze reddingsmiddelen tot drij vende eilandjes maken. Veel reddingspo gingen zijn in het verleden al mislukt door dat men de sloepen niet meer kon terug vinden. Elke sloep ging een andere kanl op, in tegenstelling tol de dinghies, die bij elkaar blijven. De drift bedraagt onge veer achthonderd meter bij een wind snelheid van 25 mijl per uur. Juist nu men tegenwoordig met de mo derne communicatiemiddelen snel is in gelicht, als er op zee iets gebeurd, is het veel beter, dat overlevenden ter plaatse blijven. Het telle oranjedoek van de dinghy ver gemakkelijkt nog de opsporing. De scheepvaartinspectie heeft het nu goedgekeurd, dat schepen beneden de 400 ton met dinghies worden uitgerust. Mits men ook de beschikking heeft over een werkhoot, die toch niet kan worden ge mist. Deze beslissing is voor de vissers vloot natuurlijk heel belangrijk en het is dan ook niet vreemd, dat de meeste nieu we schepen dinghies krijgen. Voor dc oude fing natuurlijk kostbaar is. Maar de toe- is dat veel moeilijker, omdat dc aanschaf- komst ziet er goed uit voor de R.F.D. Advertentie

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 25