r Spanningen in de vijfde Franse republiek Belgische regering gaat visinvoer stopzetten Eerste fase van reorganisatie is zö goed als voltooid Bollenstreek krijgt kortere verbinding met strand Haarlems Stationsplein Sydney Bechet overleden RUDGE-MAGNEET Krachtproef tussen de regering en het parlement over meningsuiting 13 'W Woensdag a.s. worden nieuwe rijbanen met bushalteperrons in gebruik genomen Dronkenschap oorzaak van dood van een echtpaar Stoffelijk overschot van schipper aangespoeld Rotterdamse raad gaat akkoord met metro-plan Laat uw hond niet achter in afgesloten auto! Zes hectare bos en heide in Drente verbrand Fa. E. DE GRAAFF GEVOELIGE KLAP VOOR IJMUIDEN Sjah van Perzië bezoekt Deense veefokkerijen Scheepvaart Vier doden in het verkeer VRIJDAG 15 MEI 1959 'SJs/, /f/S/fs/f. ROZEN STR.*r STATIONS - GEBOUW. J/^/////y////////////y/////yy//^yy^y^ -T /^TAXI - STANDPLAATS U W7)7Zgk KENAU STRAAT Ft HALTE GEBOUW NZHVM S33SB HALTE PERRON -J i-.< W —J 1 "j'i i ïi. p'.'-v-'' PAR K E'ER" LANGE MOLEN STRAAT TOEKQMST-GE ROOI LU N. PARK STRAAT De eerste fase van de reorganisatie van het Haarlemse Stationsplein nadert haar voltooiing. De werkzaamheden zijn thans zover gevorderd dat drie van de vier rij banen met halteperrons ten behoeve van de bussen van de N.Z.H.V.M. a.s. woens dag in gebruik genomen kunnen worden. Op die dag zal het noordelijke nog niet verbeterde gedeelte van het plein voor het verkeer worden afgesloten. Dan zal men een begin maken met het opbreken van de twee rijbanen die straks tot één brede rijweg samengevoegd zullen worden. Het bus- en ander verkeer wordt dus met in gang van woensdag over het nieuwe ge deelte van het Stationsplein geleid. Vanmorgen is men begonnen met het asfalteren van de drie nieuwe rijbanen langs de drie halteperrons. - Deze betegelde perrons zijn elk circa tachtig meter lang en bijna vier meter breed. Op de middelste ervan komt een haltegebouw. Tussen de perrons bedraagt de rij breedte ongeveer 5meter. Langs de perrons bestaat het wegdek uit koper slak keien. Dit is gedaan met het oog op olie- en benzineplekken afkomstig van par kerende bussen. Na de aanpassing van de noor delijkste rijbanen aan het nieuwe gedeel te van het plein zal de aanleg van de taxi-standplaats met bijbehorend haltege bouw onder de bestaande kap van het sta tionsgebouw ter hand worden genomen. Deze standplaats zal ruimte bieden aan zestien taxi's. De zuidelijke rand van het Stationsplein is gereserveerd voor particu liere auto's. De hierbij afgedrukte teke ning geeft een duidelijk inzicht in de uit eindelijke vorm en inrichting van het Sta tionsplein. Stucadoor in beroep tegen vonnis van het hof Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond donderdag terecht een 40-jarige stu cadoor uit Emmen, die in appèl was geko men van een vonnis van de rechtbank te Assen, waarbij hij was veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. De procureur-generaal eiste bevestiging van dit vonnis. De verdachte had op 6 september 1958, zonder in het bezit te zijn van een rijbe wijs, een auto bestuurd, terwijl hij 1,90/00 alcohol in zijn bloed had. Te Emmercom- pascuum remde hij plotseling zonder dui delijke aanleiding af en reed naar de lin kerkant van de weg, waardoor hij een te- gèmoetkomende motorrijder de weg ver sperde. De motorrijder, de 27-jarige J. Dokter uit Emmercompascuum, reed in volle vaart tegen de auto op en was op slag dood. Zijn vrouw', die op de duo zat, werd levensgevaarlijk gewond en overleed tien dagen later. Gisteren is bij de dijk van Uitdam, ge meente Broek in Waterland, aangespoeld het stoffelijk overschot van de 31-jarige schipper P. C. de Jonge uit Rotterdam, die op 30 april op het IJselmeer met zijn knecht is verdronken, toen zijn schip, de „Centina Wilheïmina", tussen Urk en Marken zonk. Het lichaam van de knecht is vorige week door de rijkspolitie te water bij Harder wijk opgedregd. PARIJS (AFP-Reuter)) De Ameri kaanse jazz-mnsicus Sydney Bechet is donderdag in zijn villa in Parijs, waar hij de afgelopen tien jaar heeft gewoond, overleden. Bechet, die door zijn vereerders „de dichter van de jazz" werd genoemd, stierf op zijn tweeënzestigste verjaardag. Sydney Bechet was een Amerikaanse ne ger, opgegroeid in de legendarische jazz- wijk Storyville in New Orleans. Na een loopbaan in Amerika, waar hij onder an deren met Louis Armstrong speelde, kwam hij na de oorlog naar Frankrijk. Hij had er zijn eigen band. Op zijn tournees bezocht hij ook Nederland. Met zijn dood is een einde gekomen aan een van de kleurrijkste carrières in de jazz. Meer dan veertig jaar blies hij de „blues" zowel op de klarinet als op de saxofoon. Bechet maakte naam als een van de authentieke vertolkers van de „New Orleansjazz", samen met Louis Armstrong en King Oliver. Na de tweede wereldoorlog ging hij in 1946 naar Parijs en bouwde er een nieuwe carrière op aan de linkeroever van de Seine. Voor de jeugd in de oude wereld die de oude jazzstijl aanhing, was hij een legende. In de schemerachtige kelders in St. Germain des Prés luisterde men vol aandacht naar zijn „Dippermouth blues" en „Mahogany hall stomp". Het nieuws van zijn dood verspreidde zich snel. In het restaurant van Haynes en Gabbys zat men zwijgend of praatte over Bechet en zijn muziek. „Dit is een ware tragedie voor de jazz", zei drummer Kenny Clarke triest, „en ook voor Parijs. Sydney hield van deze stad omdat zij op het oude New Oi-leans lijkt". De gemeenteraad van Rotterdam heeft zonder hoofdelijke stemming alleen één C.H.U.-lid wenste aantekening dat het te gen was besloten tot. de aanleg van een metroverbinding van het centraal station onder de Nieuwe Maas door naar het Zuidplein. Tevens werd èen eerste kre diet gevoteerd van 31.300.000 voor de uit voering van het rivierkruisend gedeelte ervan. Het gehele traject zal vijf en halve kilo meter lang zijn. Aan de rechter Maas oever zal het ondergronds zijn. Aan de linker Maasoever zullen de 32 treinstel len, die een maximumcapaciteit van 3.500 passagiers per kwartier hebben, bo vengronds komen om via een viaduct het Zuidplein te bereiken. Het gehele plan zal een bedrag van ruim 134 miljoen gulden Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereeniging tot Bescherming van Dieren doet een beroep op alle autorijders om, wanneer zij hun hond meenemen, er voor te zorgen dat het dier niet in de afgesloten wagen achterblijft. De laatste dagen zijn er berichten binnengekomen over gestik te honden. Mocht men een hond aantref fen in een geheel afgesloten auto dan verdient het aanbeveling de eigenaar of de politie hier op attent te maken. Gisteren heeft in de staatsbossen van Drente, bij Orvelte in de gemeente Zwee- loo, een van de felste bosbranden van de laatste jaren gewoed. In een uur tijds gin gen ruim zes hectare bos en een groot complex heide in vlammen op. De brand weren uit Emmen, Sleen, Schoonoord, Bor ger en Rolde en een groep militairen van het garnizoen in Assen hebben de brand geblust. Advertentie RIJWIELEN Koninginneweg 44 Haarl., Tel. 13609 (2 l(jnen) (Van onze correspondent in Parijs) De eerste ernstige krachtproef tussen de regering en de Franse Tweede Kamer, voltrekt zich sedert enige weken op de ba sis van de nieuwe grondwet der vijfde re publiek. Op het eerste oog moge de inzet niet zo uitzonderlijk gewichtig lijken, maar achter de schermen wordt er een vinnige strijd gevoerd over de redactie en de interpretatie van het huishoudelij ke reglement van het nieuwe parlement. De rechten van de kamers, en speciaal der Nationale Vergadering, zijn door de nieuwe grondwet al sterk beknot. En door zijn houding en zijn openlijke dreigemen ten van kamerontbinding, heeft het staats hoofd De Gaulle bovendien het enige wa pen dat het parlement, in de vorm van het recht van censuur nog. bezat om de regering ten val te kunnen brengen, prak tisch onbruikbaar gemaakt. In feite heeft de regering dus al geen enkel levensge vaar van de kamer meer te duchten. Het kabinet-Debré is door De Gaulle voor ten minste vijf jaar stevig in het zadel gezet. Het voornaamste contact dat regering en volksvertegenwoordiging onderhouden, voltrekt zich bij de wekelijkse vragenuur tjes, die nu naar Engels voorbeeld zijn ingesteld en waarbij de ministers monde ling gelegenheid krijgen de parlementaire nieuwsgierigheid te bevredigen. De meer derheid van de Nationale Vergadex-ing, waarin dus ook talrijke conservatieve en rooms-katholieke aanhangers van de re- gering zijn opgenomen, verlangt echter dat zij, na zo'n vraag- en antwoordenspel, eventueel door middel van een hoofdelijke stemming, tenminste haar oordeel over het regeringsbeleid te kennen mag geven. Uit naam van de regering en op bevel van De Gaulle heeft premier Michel De- bré met de gx-ootst mogelijke onverzette lijkheid geweigerd deze verlangens van het parlement in te lossen. Debré wil on der geen beding dat zekere gebruiken der vorige vierde republiek opnieuw ingang t v, Met man en macht wordt gewerkt om het nieuwe fietspad in Noordwijkerhout van het Langeveld naar zee vóór Pinkste ren gereed te krijgen. Daarmee wordt te vens de ontbrekende schakel aangebracht in het fietspad door de duinen van Den Haag naar Zandvoort. Het uiterste wordt gedaan om het pad tijdig klaar te hebben. Donderdag werd overgewerkt en vandaag stonden de arbeiders al weer om vier uur klaar. De bollenstreek vooral heeft jarenlang op dit nieuwe fietspad gewacht. Via dit pad zal men veel sneller dan voorheen het strand kunnen bereiken. Vanuit Hillegom of Lisse moest men ongeveer een uur fietsen om aan strand te koirxen. Tevens moest men toezien dat tussen Noordwij- kerhout en Zandvoort het sti-and over gx-o- In kringen van de IJmuidense vishandel heerst grote ongerustheid over de maat regelen, die de Belgische regering bezig is te nemen en die zullen neerkomen op een invoerstop voor vis. Het is namelijk de bedoeling de zogenaamde overdracht-tax drastisch te verhogen van tien op twintig percent. In IJmuiden is men zeer teleurgesteld over deze Belgische maatregelen. Welis waar zijn er nog vergunningen lopende, maar de vrees bestaat, dat deze na af loop van de maand mei niet zullen woi'den vernieuwd. De maatregelen zijn een gevolg van de slechte toestand waarin de Belgische visserij zich momenteel bevindt. De px-ij- zen voor de vis zijn dusdanig, dal de reders niet meer uitkomen met de ecploi- tatie. Daarom hebben zij verschillende eisen gesteld. De Belgische reders zijn niet langer in staat de schulden, hei-stellingen en ieve- x-ingen te betalen. De stijging van d" kos ten van vistuig en dergelijke maakt de zaak nog erger. Zij klagen steen en been over het feit, dat hun vis slecht wordt betaald, maar later voor prijzen, die vaak driemaal zo hoog liggen wox-dt verkocht. Het verlies van de IJslandse vïssex-ij speelt ook een belangrijke rol. De "rfelgi sche regéring heeft een krediet van 144 miljoen francs beschikbaar gesteld voor de bouw van trawlers voor de verre vis serij, maar men ziet geen kans het krediet van 85 percent in vijftien jaar af te lossen. Er is daax-om in Belgische rederskringen aangedrongen op een krachtige visserij- politiek. Men is van mening, dat de „tweede kwaliteit" moet worden afge schaft, en dat de reders hun vangsten van te vox-en moeten aankondigen om een redelijke verdeling van de aanvoer te krij gen. Voor de kredieten wordt een uitstel van betaling gevx-aagd terwijl men de op- vangregeling op 1 juni in werking wil zien treden. Men dreigt zelfs met een sta king als op 22 mei geen afdoende ver zekering is gegeven. Fatale maatregel Er wordt echter nog een eis gesteld en deze zal hebben geleid tot de voor ITmui- den zo fatale maatregel. „Eis een tax per kilo op de ingevoerde vis en geef deze slechts terug voor het kwantum vis in verse of verwerkte vorm uitgevoerd" stel - len dé redfers voor. Er is dus nu inderdaad sprake van een scherpe verhoging van de tax, die de uit Nederland ingevoerde vis treft. Een zo scherpe verhoging dat de invoer er vrijwel door wordt vermetigd Het valt te betreuren dat België zijn moeilijkheden op deze wijze op,het buur land afwentelt. Want België is Neder lands voornaamste afnemer, zodat deze klap voor Nederland gevoelig aankomt. Het handelsverkeer in vis tussen Ne derland en België is tot nu steeds geheel vrfj geweest. Het is daarom begrijpelijk dat de Nederlandse regering onmiddellijk opheldering heeft gevraagd aan de Bel gische, die de maatregel met de prijs dalingen in België motiveert. De maat regelen van onze zuiderburen stroken nu eenmaal slecht met de Benelux-gedaehte. Het is te hopen dat er een betere oplos sing zal worden gevonden, die de Belgi sche vissex'ijbelangen kan dienen zender de Nederlandse te schaden. Extra personeel en materieel is ingezet om het nieuwe fietspad van het Langeveld naar zee, tevens de laatste schakel in het fietspad van Den Haag naar Zandvoort, voor de pinksterdagen gereed te krijgen. Met walsen wordt de steenslag in de onderlaag gedrukt. te afstand bijna volkomen leeg bleef om dat het onbereikbaar was. Door de aanleg van het fietspad en een nieuwe slag wordt althans een deel van het strand ontsloten. Voox-lopig is de nieuwe slag alleen be reikbaar voor fietsers. In de toekomst zou het fietspad verbx-eed kunnen worden tot autoweg. Die plannen zullen echter niet op korte termijn worden gerealiseerd. Vanuit de bollenstreek is hierop wel aan gedrongen, daar men graag zou zien dat in de zomermaanden een geregelde busver binding met het strand zou worden ge opend. Inmiddels is de stichting Zuidhollands Landschap opgeschoten met het planten van bomen rondom het ontgonnen Lange veld. Wanneer deze gordel-van-groen een maal een behoorlijke hoogte heeft bereikt, zal hier een aantrekkelijk gebied van cul tuurgronden en recreatieruimten zijn ont staan. Tussen de bomen zijn hier en daar stukken opengelaten, waar speelweiden worden aangelegd. De Provinciale Planologische Dienst heeft nog een plan liggen voor de stich ting van een kampeercentrum in de Rui- genhoek. Men zou onder meer vakantie huisjes met een kantine willen plaatsen, waarbij een kampeer- en caravanterrein alsmede sportveldjes zouden worden aan gelegd. De grote moeilijkheid is echter, wie dit kampeercentrum moet financie ren en exploiteren. Gedacht zou zijn aan een door de provincie gesubsidieeerde stichting. Er zijn stemmen opgegaan om de grond aan particulieren voor bunga- lowbouw en dergelijke te verkopen. Maar .uit sociale overwegingen bestaan hiertegen bezwaren, omdat dan alleen ka pitaalkrachtigen van deze x-ecreatiegele- genheid kunnen profiteren. KOPENHAGEN (UPI) De eerste dag van zijn vijfdaags officieel bezoek aan Denemax-ken heeft de Sjah van Perzië donderdag doorgebracht met een inspectie tocht langs stierenfokkerijen op Noord- Seeland. De Sjah, die gi-ote belangstelling heeft voor de Deense veeteeltmethoden, had de wens te kennen gegeven enkele exemplaren stamboekstieren en rode melk koeien te kunnen zien. De Sjah is de gast der Deense koninklijke familie. Aan een galabanket, aangeboden door Koning Frederik IX en Koningin Ingrid, zaten leden van de regering en vertegenwoor digers uit de wetenschaps- en de zaken wereld, mede aan. De tafelrede van de Sjah werd recht streeks uitgezonden naar Perzië. Vandaag bezoekt hij een staalfabriek in Frederiksvaerk in Noord-Seeland. zullen vinden. Geen stemmingen dus, die grondwettelijk al ongevaarlijk mogen zijn doch waardoor het aanzien en het gezag van de regering niettemin zouden kunnen worden geschaad. Naar de letter En De Gaulle wenst zich strikt aan de letter van de nieuwe grondwet te houden zo niet aan de geest door het par lement voor zijn eigen verantwoordelijk heden te stellen. Bevalt de regering u niet meer? Ge stemme haar via de motie van censuur dan maar weg. Maar, zo heeft de generaal bij voorbaat ook al laten weten, dan gaat' gij, parlement, eveneens de laan uit. En aangezien een parlements zetel met ongeveer twee en een half duizend gulden per maand tegenwoor dig royaal bezoldigd wordt, is de animo in de kamer onder die omstandigheden van het censuurrecht gebruik te maken, zeer zichtbaar geslonken. In ronde woor den gezegd, heeft de generaal de porte feuilles der heren parlementariërs op hoog niveau „onder druk gezet" en hij is aller minst van zins het hoofd in de schoot te leggen. Moeilijk valt intussen te ontkennen, dat de parlementaire controle op de regerings- politiek onder deze wederzijdse condities in feite een wassen neus is geworden. Bij wie ligt dd fout? Zo werpen beide partijen elkaar de handschoen toe. Na langdurige schermutselingen en bedreigingen heeft De Gaulle er ten slotte in toegestemd dat de (nieuwe) hoge raad der constitutie, naast staatsx-echtgeleerden en notabelen, ook de beide px-esidenten der vierde repu bliek Auriol en Coty zitting hebben, zich zal mogen uitspreken over deze con troverse tussen wetgevende en uitvoeren de macht. Naar verluidt zou dit hoge col lege, dat het staatshoofd met raadgeven de bevoegdheden bijstaat, met een meer derheid van een stem het pax-lement in het gelijk willen stellen. Kort na Pinksteren wordt de officiële uitslag verwacht. Het is nog allerminst zeker dat de con stitutionele raad inderdaad een advies zal geven, dat afwijkt van de inzichten en verlangens van het staatshoofd. Eventueel zal De Gaulle die deskundige mening bo vendien ook nog naast zich kunnen neer leggen, en die kans lijkt, gezien zijn ka rakter en zijn persoonlijke opvattingen van de democratie, aanzienlijk. Doch het prestige van het parlement en diens rela ties met het Elysée. zouden van zo'n ont knoping weinig te winnen hebben.. Marionetten? Reeds nu heeft de geziene parlementa riër Robert Schuman, zich publiekelijk af- gevraagd waartoe zijn functie onder de nieuwe republiek eigenlijk dient. Niet iedereen -voelt voor de rol van marionet, zelfs indien hij ruim betaald wordt. Eén andere rooms-katholieke afgevaardigde, de professor in het staatsrecht Coste-Flo- ret die de redactie van de grondwet van de vierde republiek goeddeels op zijn naam heeft staan, is, bij voorbaat, nog verder gegaan dan zijn collega-partijge noot Schuman. Hij heeft namelijk al voor gesteld dat het parlement eventueel, na een ministerieel vragenuurtje, buiten het Palais Bourbon zou vergaderen om, op ..neutraal terrein", het ï-egeringsbeleid toch aan een hoofdelijke stemming te on derwerpen. De uitslagen zouden dan mid dels een communiqué, in plaats van door een motie wereldkundig worden gemaakt, opdat de volksvertegenwooi'digers te ken nen zouden kunnen geven dat ze niet alleen maar ja en amen weten te zeggen.. Ook hier zal de soep wel niet zo heet gegeten worden als ze wordt opgediend. Dat de betrekkingen tussen regei'ing en pax-lement ook onder de vijfde republiek geen idylle zijn, mag zeker wel worden vastgesteld. Aagtekerk, 14 te Las Palmas. Aalsdijk, 14 v. Port Swettenham n. Belawan. Abida, 14 160 m. o. Montevideo n. Buenos Aires. Acila, 21 in Suezkanaal n. Gibraltar, verm. R'dam. Aegis. 14 75 m. z.w. Pt. Au Prince n. Miragoane. Agamemnon, Is v. Aruba n. Port of Spain. Akkrumdijk, 14 690 m. o.z.o. B'muda n. Liverpool. Albireo, 14 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alkaid. 14 v. Montevideo n. Antwerpen. Alphacca, 14 185 m. z.w. Flores n. Cork. Alphard, 14 820 m. z.z.w. L. Palmas n. L. Palmas. Ampenan, verm. 16 v. New York n. Alexandrië. Amstelpark, 14 te Londen. Ar.nenkerk. 14 v. Beira n. Mozambique. Argós, 14 v. Catania n. Malta. Arendsdijk. 14 te New Orleans verwacht. Ari, 14 v. Gibraltar n. Port Said. Ariadne, 14 dw. Majorca n. Cartagena. Arkeldijk, 14 100 m. n.w. Benghazi n. Alexandrië. Arnedijk, 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Asmidiske. 14 270 m. w. Landsend n. Hpt. Roads. Asterope, 14 250 m. w. Landsend n. Hot. Roads. Astrid Naess. 14 250 m. n.o. Haiti n. Newp. News. Attis. 14 v. Puerto Limon n. Fort Liberte. Averdijk, 14 te Rotterdam. Banggai, 14 350 m. z. Rangoon n. Chittagong. Bantam, 14 v. Pladju. 16 te Surabaja verwacht. Batjan. 14 v. Mokha n. Aden. Batu. 14 v. Cochin n. Djibouti. Bengkalis. pass. 14 Burlings n. Amsterdam. Bennëkom, 14 v. La Guaira n. Guanta. Blitar, 14 v. Hamburg n. Bremen. Borneo. 14 550 m. o. Socotra n. Djibouti. Roskoop. 15 te Rotterdam. Breda, 14 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Caltex Delft. pass. 14 Kp. Bon n. Bahrein. Caltex Delfzijl, 15 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Caltex Gorinchem, 15 v. Rotterdam n. Fredericia. Caltex Nederland. 14 180 m. w. Kreta n. R'dam. Calt. Rotterdam. 14 44 m. z.z.w. Finist. n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 14 Str. Ormoesz n. Bahrein. Camerounkust, pass. 14 Kp. Palmas n. Freetown. Camitia, 16 bij H. v. Holl. verw. n. Thameshaven. Carrillo, 14 te Guayaquil. Casamarice. pass. 14 Casquets n. Dakar. Castor. 14 v. Port of Spain n. Amsterdam. Celebes, 14 v. Londen n. Amsterdam. Charis. 11 v. Houston n. New Orleans. Cinulia. verm. 14 v. Curagao n. Rotterdam. Cistula, 17 te Darwan verwacht. Cleodora, 14 te Abadan verwacht. Colytto, 14 70 m. w.z.w. Ouessant n. Curagao. Congokust. 14 te Dakar. Gorilla, 17 te Geelong verwacht. Crania. 14 te Melbourne. Daphnis. 15 te La Guaira. De Eerens. 14 40 m. z.o. Ras Fartak n. Bahrein. Delfshaven. 14 500 m. z.w. Fayal n. Rotterdam. Delft, 14 250 m. n.o. Flores n. La Guaira. Dongediik. 14 te Bremen v. Londen. Dordrecht. 14 165 m. z.z.w. Dakar n. Dakar. Dorestad. 14 180 m. n.o. Balikpapan n. Hongkong. Doris, 14 te Amsterdam. Drente. 14 te Napels v. New York. Duivendijk. 14 te Punta Arenas venvacht. Eemland, 15 te Vitoria v. Rio de Janeiro. Eenhoorn, 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Ena, 21 te Recife verwacht. Eos, 14 v. Piraeus n. Istanbul. Esso Amsterdam, pass. 14 Azoren n. Aruba. Esso Nederland, 14 145 m. z.o. Pt. Sudan n. Mena. Etrema, 14 te Blackriver (wordt daar opgelegd). Farmsum. 14 te New Orleans. Fravizo, 14 v. Liverpool n. Las Palmas. Friesl. KRL. 14 340 m. z.o. St. Helena n. K'stad. Friesland SSM, verm. 15 v. Stettin n. Rotterdam. Garoet, 14 v. Marseille n. Bilbao. Giessenkerk, 17 te Genua verwacht. Gordlas, 15 te Amsterdam. Graveland, 14 v. Amsterdam n. Bremen. Groote Kerk, 14 Guardafui gepass. n. Singapore. Hathor, 14 te Amsterdam. Hecuba. 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Helena, 14 20 m. z.o. Wight n. Emden. Hera, 14 v. Santiago de Cuba n. Kingston. Hestia, 14 20 'm. z.o. Kp. Tiburon n. Caibaricn. Hydra. 15 te Rotterdam verwacht. Jac. Verolme, 14 175 m. z.w. Panama n. Coquimbo. De 66-jarige bromfietser G. Zwarthof uit Brummen werd gistex-avond door voorbij- gangers levenloos naast zijn bromfiets aangetroffen op het rijwielpad nabij de Eerbeekseweg. Hij is waarschijnlijk tegen een langs het fietspad staande paal gere den. Tussen Winterswijk en Miste wildé de 58-jarige wielrijdster, de weduwe A. Fier- stra-Hundt uit Winterswijk van een zijweg uit de rijbaan oversteken. Zij werd aange reden door een personenauto en zo ern stig gewond dat zij vrijwel onmiddellijk is overleden. De 69-jarige heer H. Ahlès uit Nieuw koop, die gistermiddag op de Nieuwveen- seweg fietste liet eerst een hem tegemoet- rijdende personenauto passeren en stak daarna, zonder op het hem achterop rij dende verkeer te letten over naar de lin kerzijde van de weg, met de bedoeling een boerenerf op te rijden. Achter hem i-eed echter een personenauto, bestuurd door een vertegenwoordiger uit Rotter dam, die een aanrijding onmogelijk meer kon voorkomen. De wielrijder werd aan gereden en ongeveer tien meter meege sleurd. Hij overleed ter plaatse. Hedenmorgen verleende de 35-jarige motorrijder O. Veenstra uit Enschede op een kruispunt geen voorrang aan een van rechts komende vrachtauto. Hij werd aan gereden en zo ernstig aan het hoofd ge wond, dat hij kort na aankomst in een zie kenhuis is overleden. Jason, 14 v. Santiago de Cuba r„ Jacksonville. .Diva, 14 voor anker Salif. Jos. Frering, 14 120 m. w. K. St. Vine. n. Monrovia. Jupiter. 14 30 m. o.z.o. Kp. Degata n. Antwerpen. Kalinga, 17 te Curagao verw., verm. Buen. Aires. Kara, 14 110 m. z.z.w. Pto. Rico n. Perth Amboy. Karachi, 15 te Cebu verwacht v. Davao. Karakorum, 14 v. Tandjong Priok n. Semarang. Karimata, 14 v. Djibouti n. Penang. Karossa, 14 te Manokwari. Katelysia 14 810 m. o.n.o. Martinique n. Pauillac. Kelietia, 16 te Djibouti verwacht. Kellia, 15 te Curagao. Kermia, 24 te Bizerta verwacht. Kertosono, 15 te Tandjong Priok. Khasiella. verm. 14 v. Stanlow n. Thameshaven. Kieldrecht, 14 v. Chittagong n. Calcutta. Koningswaard. 14 te Niigata v. Singapore. Kopioneila, 14 330 m. z.w. Pico n. Trinidad. Koratia, 15 tc Stanlow verwacht. Korenia, 15 v. Rotterdam n. Eastham. Kosicia, pass. 14 Terceira n. Curagao. Krebsia, 20 te Curagao verwacht. Kryptos, 17 Rotterdam verwacht v. Gefle. Kylix, 14 te Holtenau verwacht. Laagkerk, pass. 14 Kreta n. Marseille. Laertes. 14 v. Frederikstad n. Karlshamn. Laurenskerk, 15 te Marseille. Leeuwarden, 14 v. Panamakanaal n. New York. Leiderkerk, 14 140 m. w.z.w. Kreta n. Rotterdam. Lcuvekerk, 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Liberty Bell, 14 325 m. w. Flores n. Port Said. Limburg, 14 130 m. o.z.o. Str. Messina n. Genua. Louis Lantz, 14 210 m. z.w. L. Palmas n. L. Palm. Maas, 14 te Hamburg v. Rotterdam. Maasdam. 14 te Montreal. Maetsuycker, 14 v. Singapore n. Djakarta. Malea, 15 te Pulo Sambu. Maron, 15 te Curagao. Maureen, 14 1080 m. w.z.w. Scillys n. Antwerpen. Medon, 14 te Guanta n. Cumana. Meerkerk, pass. 14 Algiers n. Port Said. Mentor. 13 130 m. n.n.w. Kaap San Antonio naar Maracaibo. Merwelloyd. pass. 14 Pas Al Hadd n. Singapore. Mitra, 14 430 m. n.o. Diego Garcia n. Durban. Ivlodjokerto, 14 ten ank. rede Belawan v. Penang. Molenkerk, 15 te Cochin. Moordrecht, 14 ten anker te Vlissingen n. Antw. Munttoren, pass. 14 Ras Al Hadd n. Fao. Musilloyd, 14 170 m. o.z.o. Minicoy n. Aden. Mylady, verm. 15 v. Bata n. Mayumba. Naess Lion, pass. 14 Kp. De Gata n. Rotterdam. Noordwijk, 14 v. Monrovia n. Las Palmas. Notos, 14 ten anker La Valetta. Oldekerk, 15 v. Rotterdam te Amsterdam. Oranjefontein, 14 250 m. w.z.w. Walvisbaai naar Kaapstad. Or. Nassau, 14 690 m. w.z.w. Fayal n. Barbados. Oranjestad, 15 te Paramaribo. Orion, 14 v. Lissabon n. Tripoli. Osiris, 14 900 m. z.w. Azoren n. Dordrecht. Ossendrecht, pass. 14 Bahama eil.'n. Triëst. Ouwerkerk, 15 te Amsterdam. Papendrecht, 25 te Novorossisk verwacht. Parkhaven, 14 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Perna, 14 250 m. z.z.o. Bangkok n. Miri. Philine, pass. 14 Kaap St. Vincent n. Mena. Poseidon, 14 te Antwerpen v. Bremen. P. G. Thulin, 15 te Philadelphia. Prins Casimir, 14 v. Londen n. Glasgow. Prins Frederik Willem, 14 te Hamilton verwacht. Prins der Nederl., 14 v. Barbados n. Plymouth. Prins Willem George Frederik, pass. 14 Fatherpt naar Le Havre. Prins Willem II, 14 te Bremen. Provenierssingel. 14 75 m. z.o. K. Breton n. Sorel. Pygmalion, 14 v. Puerto Plata n. Antwerpen. Reza Shah The Great. 14 100 m. z. Kreta n. P. Said. Ridderkerk, 15 te Aden. Riouw, 14 v. Port Said n. Napels. Roebiah. 14 900 m. n.w. Fremantle n. Aden. Roepat, 15 te Antwerpen. Rondo. 13 140 m. n. Mozambiq. n. Dar Es Salaam. Rijndam, 14 te Galway. Rijnkerk, 14 450 m. w.n.w. Walvisbaai n. L. Palm. Samarinda, 13 v. Los Angeles n. Balboa. Sambas, 14 v. Singapore n. Saigon. Sanana, 16 te Singapore verwacht. Scheldelloyd. 14 v. Londen n. Antwerpen. Schelpwijk, 14 75 m. o. Billiton n. Pulu Sambu. Schiedijk, 14 375 m.v n.n.w. Flores n. Antwerpen. Seven Seas. 15 te Cowes verwacht. Siaoe, 15 te Rangoon verwacht. Sibajak. 14 60 m. o. Belawan n. Aden. Sibigo. 14 v. Jesselton n. Labuan. Sliedrecht, 14 v. Zee van Marmora n. Wismar. Sloterdijk. 14 v. New York n. Antwerpen. Soestdijk, 15 te Baltimore. Solon, 13 150 m. n. Haiti n. Philadelphia. Sommelsdijk, 15 te New York. Stad Amsterdam, 13 te IJmuiden. Stad Arnhem, 16 te Rotterdam verwacht. Stad Gouda. 16 te IJmuiden verwacht. Stad Rotterdam, 16 et IJmuiden verwacht. Stanv. Talangakar, 14 te Sungeigerong v. Buatan. Statue of Liberty, 15 v. Philadelphia n. Pt. Said. Steenwijk, 14 280 m. n.w. Flores n. IJmuiden. Stentor, 15 te Philadelphia. Straat Banka, 15 te Melbourne v. Sydney. Straat Cook, 14 v. Dar Es Salaam n. East-London. Straat van Diemen, 15 te Singapore. Straat Lombok, 14 v. Fremantle n. Mauritius. Straat Madura, 14 v. Sydney n. Brisbane. Straat Magelhaen, 14 v. Durban n. Penang. Straat Malakka, 14 190 m. o.z.o. Saigon n. Singap. Straat Torres, pass. 14 Kp. Comorin n. Bombay. Sumatra, pass. 14 Kp. Guardafui n. Singapore. Tabinta, 15 te Rotterdam. Tahama, 14 v. Port Said n. Philadelphia. Talisse, 15 te Bangkok. Tamo, pass. 14 Kaap Verdische eil. n. Rosario. Taria, 19 te Balikpapan verwacht. Tawali, 14 te Hamburg. Teiresias, pass. 14 Kp. Finisterre n. Londen. Ternate, verm. 18 v. Calcutta n. Tandjong Priok. Themis, 14 te Mobile verwacht. Tibia. 14 225 m. z.w. Recife n. Trinidad. Tjibadak. 14 260 m. z.o. Hainan n. Tandj. Priok. Tjikampek, 15 te Kaapstad verw. v. Pt. Elisabeth. Towa. 14 v. Santos n. Rotterdam. Triton, 14 te Pampatar verwacht v. Brighton. Trompenberg, 14 v. Miami n. Jacksonville. Utrecht, verm. 16 v. Rotterdam n. Port Said. Van Cloon. 14 v. Singapore n. Suva. Van der Hagen, 15 te Hongkong. Van Neck. 14 60 m. o. Townsville n. Singapore. Vasum, 17 in Suezkanaal verwacht n. Algiers. Vivipara, pass. 14 Gibraltar n. Fawley. Waal, pass. 14 Gibraltar n. Sevilla. Waterland. 14 te Montevideo verw. v. Buen. Aires. Weltevreden, 14 te Rotterdam. V/estland. 13 210 m. z. Santos n. Montevideo. Wieldrecht, 15 dw. Amazonerivier n. Manaus. Willemstad. 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Woensdrecht. 14 v. Dakar n. Las Palmas. IJssel, 14 v. Piraeus n. Alexandrië. KLEINE VAART Alcetas. 14 v. Malaga n. Cadiz. Atlas, 43 te Lexoes n. Tanger. Boreas. 14 v. Aalborg n. Aarhus. Draco. 13 v. Bilbao n. Santander. Elsa, 13 v. Zaandam te Wondelgem. Flevo, 13 v. Livorno n. Genua. Flevo (peck). 13 10 m. n.w. Margate n. Gent. Ilias, 14 v. Haifa n. Kreta. Manto, 13 v. Rotterdam n. Nordenham. Midas. 14 te Amsterdam n. Algiers. Quo Vadis, 14 te Portlandbill n. Liverpool. Thaletas, 13 te Palermo n. Napels. Westerdok, 13 te Barcelona v. Valencia. SLEEPVAAR1 Blankenburg. 13 v. Maassluis n. Norrköping. Clyde, 10 te Rastanura. Cycloop, 13 130 m. w. Str. Ormoesz n. Kharg eil. Elbe, Schelde en Tasmanzee, 14 v. Portsmouth naar Rotterdam met dok. Gele Zee. 15 te Santiago. Hector, 15 te Malta. Holland, 13 v. IJmuiden n. Tei-schelling. Noordholland, 13 840 m. z.w. Fayal n. Continent. Stentor, pass. 13 Kp. Finisterre n. Lissabon. Titan. 15 te Malta. Tyne, 13 v. proeftocht terug te Hoek v. Holland. Zeeland, 11 v. Bermuda's n. Providence.

IJmuider Courant | 1959 | | pagina 17